1880. Vrijdag, 2 Januarij, UK 1. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Een-en-Twintigste Jaargang. \\XARZ/ Prijs van het Abonnement: in het Jaar Aan liet Versing- van den Landbouw in de ge meente Haarlemmermeerover 1879, wordt het volgende ontleeml Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12J/a Cent. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 2430 December 1879. GEBOREN Johannes Christiaanzoon van C. A. Martin en Vervalsching' van kaas met kuustboter. Verbetertle wijze van Boterbereiding. IIAARLEHHERHGEB. Pry's van een enkel Nommer 15 Cent. AT.T.E TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFI'ENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Zondag 4 Januarij 1880, zal de godsdienstoefening in de Hervormde kerk te Hoofddorpdes morgens, worden waar- genomen door Ds. Bronsveld, van Haarlem. De derde buitengewone bedeeling aan hen die niet hunne gewone verdiensten hebben, zal plaals hebben Te Hoofddorp: Dingsdag 6 Januarij 1880, aan Gezin- nen ten noorden den Bennebroekerwegen wel ten negen ure aan die wonende ten noordenen ten twaalf ure aan die ten zuiden den Hoofdweg. Te Nieuw-Vennep op Woensdag 7 Januarij 1880, aan Gezinnen wonende ten zuiden den Bennebroekerweg, en wel ten negen ure aan die wonende ten noordenen ten elf ure aan die wonende ten zuiden den Hoofdweg. Bij de liceede buitengewone bedeeling zijn te Hoofddorp 219 en le Nieuw-Venneptl22 Gezinnen bedeeld. Indien de hieronder vermelde personen zich in deze gemeente mogten ophouden, worden zij, in hun belangaangemaand zich ter Secretarie aan te melden voor de inschrijving in het Bevolkingregister. Jannetje Sterkgekotnen van Nieuwer-Ainstel. Mietje van Gennip. Aalsmeer. Hermanus Hogeveen Alkemade. Cornelis KeizerSloten. vlakte. Soort der gewassen. hectare H. A. C. 2572 20 hectol. 16 Spelt 70 743 Rogge 15 164 Wintergarst 30 442 Zomergarst 20 1969 35 8 Boekweit 1271 Bo'onen 15 191 Erwten 12 173 Stamboonen 202 Aardappelen 20 143 Suikerbiet 25,000 kilos. 68 Winterkoolzaad 12 hectol. 6 Zomerkoolzaad 5 M 40 18 95 50 Karweizaad 800 3 50 Blaauwmaanzaad. 49 Kanariezaad 20 M 505 Vlas 47 Mangelwortels 40,000 kilog. 201 Wortels 300 hectol. 70 Wikken 3,500 kilog. 648 Klaverhooi 2,000 M 121 Braakland 5383 34 Weiland 1307 Hooiland Hterl\jlC Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Vee»ta/peldekhengsten 43, veulenmerrien 585 jonge paarden 856, werkpaarden 1765 ezels 11, springstiereu 173, melkkoeijen en melkvaarzen 2656, jongvee 3561, mestvee 265, schapen 9846, geiten en bokken 385 var- kcns 1545. Pluimveehoenders 11,255 kalkoenen 117,eenden 1285, ganzen 471, paauwen 5. OVERLEDENPetrus, oud 2 maandenzoon van P. J. Ver- municht en C. Sprangers. Cornelis Andriesoud bijna maan denzoon van D. van der Wal en J. Schipper. Johanna Catharina, oud 21 maanden, dochter van J. H. Nolles en T. Vrind. Dina Bleesinaond 3 maandendochter van H. Eilius en C. A. de Kam. Neeltje oud 8 jaren dochter van G. Ver- beek en C. Piet. Gerrit Maasdam van Tienderenoud 49 jaren, gehuwd met Elisabeth de Jong. ONDERTROUWDgeene. GEHUWD -. Hendrik Broemink (gesoli.) met T. Goede. Johannes Jacob Breur met Aaltje Koorn. Capelle {Langstraat)30 December. Ofschoon de handel in leverantie-Hooi door de stremming der scheepvaart nage- noeg stilstaat, worden er evenwel van tijd tot tijd enkele partijtjes tot 40 per 1000 kgr. verkocht. De handel in Kalfkoeijen is sedert eenigen tijd veel vluggerwaardoor de puike kwaliteit tot zeer hooge prijzen verkocht wordt. Jonge Kalfkoeijen en Vaarzen zijn echter minder gewild en deelen niet zoo in de prijsverhoogiug. Zaantlain31 December. Gedurende het jaar 1879 zijn alhier op de markt aangevoerd1661 stapels Kaas, waarvan 1547 stapels gewogen, zijnde te zamen 160,795 stuks, wegcude 334,130 kgr.; de overige zijn per stuk verkocht. Z. M. heeft dr. Adolf Mayer, tot dusver tijdelijk leeraar aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen, met ingaug van 1 Januarij 1880, benoemd tot leeraar in de landbouwschei- kunde aan die school, tevens belast met de leicling der werkzaamheden van het aan die instelling verbonden proefstation. De Staats-Courant bevat wijzigingen (noodig geworden door het nemen van ontslag van twee der drie directeurende heeren J. B. en H. Groenewegen, zoodat de heer J. C. Krook als eeuige directeur overblijft) in de acte van oprigting van de naamlooze vennootschap„Nederlandsche Tuinbouw- raaatschappij Linnaeus", gevestigd te Watergraafsmeer bij Amsterdam. Het Journal de Rouen maakt melding van een uiterst zeld- zaarn verschijnsel. Te Lillebonne naruelijk is door de koude de stam van een prachtigen kastanjeboomvan boven tot beneden en door en door, gespleten. De boom had een oin- trek van 1 el 5 5 centimeter. De spleet is aan de eene zijde 2 centimeter eu aan de andere 1 centimeter wijd. G. Craije. Theodora Margarethadochter van J. Uitermark en J. van Workum. Huibertzoon van G. Albers en M. Yink. Jacoba Alberdinadochter van M. G. Wobbe en J. E. Nieuwen- hoven. Willemzoon van W. van der Pol en J. van der Mooren. Jan, zoon van M. van Tol en G. Bos. Elisabeth, dochter van J. de Reus en H. van der Wal. Wouterina dochter van L. Hijstek en T. W. Klomp. Albertnszoon van H. de Bree en B. Dekker. Cornelis Johanneszoon van J. Schonhage en M. E. Sluiter. LEVENLOOS GEBOREN1 Kind van B. de Koekkoek en A. de Groot. Een landbouwer uit Noord-Beveland schrijt-'.Jet volgende aan de Middelburgsche Courant: „Is de streek om Apeldoorn, volgens een berigt in uwe courant van 19 dezer, een waar hazenland, Noord-Beveland doet er thans zeker niet voor onder. Hier wemelt het van die nietsontziende dieren; een wandeling omstreeks 5 uren's avonds in sommige streken van het land makende, telt men ze bij tientallen. De natte zomer heeft ze dus uiet, zooals in Walcheren en Zuid-Bevelandtot hunne vaderen vergaderd. Dat ziet er slecht uit voor den landbouwer, nu de jagt wegens de vele sneeuw verboden is. Behalve dat de hazeD mij reeds beroofd hebben van al mijn spruit-, savoije- en boerenkool (en ik zat er dik in), wacht ons het volgend jaar een groote schade aan de veldvruchten, want linn vraatzucht en bun lieftiebberij om overal doorheen te loopen, is voor- beeldeloos. „Ik geloof dat de stroopers thans goede zaken maken. Gedurig toch hoort men het knollen van geweerscliotenen dit geldt wel eens een baasdunkt me. Een veldwachter moet bepaald verlegen staan welken weg uit te gaan om eens zoo'n liefhebber van bazenbont te snappendaar bij het schieten van alle kanten hoort. „Hoe afkeurenswaardig dit stroopeD ook is, nog veel on- dragelijker vind ik een wet, die den landbouwer verbiedt een dier te dooden dat hem enorme schade kan berokkenen. Doch er is reeds zooveel tegen de jagtwet geschreven dat ik er niet verder over zal uitvveiden. Het zal toch denkelyk nog lang duren eer de landbouwer regt heeft op een dier, dat bij zelf altijd volop te eten geeft". heeft nu echter de politie in het gelijk gesteld en de boete gehandhaafd, uitgezonderd voor slechts een der verkoopers daar deze het jbevvijs leverde, dat hij al zijn melk bad gele- verd aan een slagterdie ze noodig had voor een kalf en daarom vooruit had gezegd dat hij geeu geheel onverdunde of onafgeroomde melk verlangde. Te Schaffhansen waren 28 melkverkoopers door de politie beboet, eenigen omdat zij water in de melk gedaananderen omdat zij die grootendeels of geheel afgeroomd harlden. De politie was van oordeeldat de melk moet worden verkocht, zooals zij van de koe komt. De leveranciers kwamen tegen de daarop, gegronde boete in beroep by de regtbank, Deze De heer Allende te Londen zegt eene nieuwe melhode ge- vonden te hebben om boter ongezoulen lang goed te kunuen houden. Proeven, genomen met zijn ongezouten boter, die 3 maanden was bewaard, hebben bewezendat ze nog even goed en zoet was als bij bet inslaan in het vat. De heer Jb. Boeke, te Grouingen, vraagt in de Landbouw-Courant nadere inlichtingen omtrent deze ontdekking. In den laatsten tijd is in Amerika, eene nieuwe verval- schings-industrie bekend geworden, om namelijk, de kaas in plaats van uit room of melk, van kunstboter te fabriceeren of ze voor een groot deel er bij te voegen. Daarop is echter een zware straf gesteldvvanueer zulke verralschte waarvoor echt, en niet uitdrukkelijk als Oleomargarin-kaas verkocht wordt. Dat heeft nu tengevolge dat het buitenland met dit product van Amerikaansche vinding, overvoerd wordt. Men zij daarom op zijn hoede. In de algemeene vergadering der Friesche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt, te Lee u ward en gehoudenwarden zeer belangrijke mededeelingen gedaan van proeven reeds genomen omtrent de verbeterde wijze van boterbereiding naar aanleiding van het rapport der commissie, welke in 1878 Denemarken en Zweden bezocht. Die mededeelingen werden schriltelijk in- gezonden door den heer H. Pasma Fzn. te Nijehaske, lid en rapporteur van genoemde commissie en door den heer M. B. de Vries te Benedenknijpe, die den eersten prijs op de tentoonstelling behaalde voor boterbereid naar eene ver- anderde melkmethode. W'ij achten deze mededeelingen belaDgrijk genoeg, om ze ook ter kennis te brengen van hen, die, niet leden van de Friesche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt zijnde, toch groot belang hebben bij de zuivelbereiding, welke niet een Provinciaal vraagstuk voor Friesland alleen is, maar een nationaal voor gansch Nederland. De heer Pasma deelt het volgende mede: Nadat in 1878 door de Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Friesland eeDe commissie afgevaardigd is geworden, om in Denemarken en Zweden de boterbereiding te onderzoeken en die daarvan rapport heeft uitgebragt, heb ik gemeeud aan de wetenschap, aan den landbouw en aan mij zelven verpligt te zijn, om de bereiding, gelijk die daar giuds geschiedt, op de mijns in- ziens meest doelmatige wijze ook hier te bevorderen. Beginnende met het begin, ziju mijne kinderen, die bet landbouwbedrijf beoefenen, begonnen met na te laten alle gebruik van water in het melkenin de kam of in de boter. Dat had reeds een gunstige uitwerking op de kwaliteit der boter by alien, zoowel bij hen die op het Zand als bij hen, die op den veengrond of op de klei wonen. En niet slechts dat dezen die ervaring hebben opgedaanal wie ik persoon- lijk of door correspondentie daarover onderhielddie alien verklaren een goede, betere soort of kwaliteit van boter te hebben verkregen, dan zij vroeger hadden gemaakt. En zoo algemeen is de waarneming op dat punt bij vele van de botermaaksters zelve, dat, zoo in eene bijeenkomst van deze, eene motie werd voorgesteld de strekking hebbende te verklaren, dat het gebruiken van water om te verwarmen om de kam in te spoelen of de boter uit te wasschen na- deelig en schadelijk is voor dat productdan geloof ik dat die motie kans had, met algemeene stemmenalthans met overgroote meerderheid te worden aangenomen. Ten tweedenhet in Denemarken en Zweden gevolgd wordende afkoeliDgssysteera heb ik by mijne kinderen in toepassing zien brengen en ook bij vele anderen, met uit- nemend gevolg. Van zure melk, van wrakke kaas kan daarmee geen sprake zijn. En wordt aldaar betrekkelijk weinig ijs gebruikt tot nog spoediger uitroomen van de melk de in het koude putwater staande koelvaten met melk bevorderen de uitroomiug daarvan en belet het verzuren en ronnen van de melk en room meer dan genoeg, om minder znre en frisscher boter te verkrijgendan met de oude manier van behandeling bet geval is. Wat de kwantiteit betreft, deze is almede bevredigend. Bij meer dan een werden proeven genomen met de afgeroomde melk, na 24 uren oud te zijn geworden, om die te kamen, waaruit volstrekt geen boter meer kon verkregen worden,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 1