1880. Vrijdag, 9 Jamiarij. No. 2 VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Een-en-T wintigste Jaargang. \\VU!//> 3 Prijs van het A_bonnement: in het Jaar®-— Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12J/a Cent. BURGERLIJKE STAND. Aangegeren van 31 Dec. 1879 tot 6 Jan. 1880. II AARLEMMERMEER Pry's van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAIN ItOJiCA C°.te Amsterdam. Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsrnimte berekend. De vierde buitengewone bedeeling aan hen die geene ver- diensten hebbenzal plaats hebben Te Hoofddorp: Dingsdag 13 January 1880, aan Gezin- nen wonende ten noorden en oosten den Bennebroeker- t wegen wel van nege'n tot elf ure. Te Nieuw-Vennep mede op Dingsdag 13 Januarij 1880, aan Gezinnen wonende ten zuiden en westen den Ben- nebroekerwegen wel van een tot drie ure. Geene bedeeling wordt medegegeven aan kinderenzoodat zich zullen moeten aanmelden de hoof den van huisgezinnen en weduwen. Deze week zijn te Hoofddorp 174 en te Nieuw-Vennep 98 Gezinnen bedeeld. Aanstaanden Zondag morgen zal de godsdienstoefening in de Herv. kerk te Hoofddorp worden waargenomen door Ds. van Maasdijk, van Haarlem. Zondag 11 January 1880, des morgens ten half tien uur zal de godsdienstoefening in de Christelijk Gereformeerde kerk te Hoofddorp worden waargenomen door Ds. Kniper, van Nieuw-Vennep (Avondmaal). Om twee uur des namiddags (Dankzegging). In 1879 zijn in deze Gemeente: Geboren: 367 mannen en 330 vrouwen, totaal 697 waar- onder 15 tweelinggeboorteu. Levenloos geboren: 34. Overleden: 173 mannen en 138 vrouwen, totaal 311 zy'nde 1 op de 46 zielen. Voltrokken hutcelijken 89. Echtscheidingen 2. Bevolking. In de gemeente hebben zich gevestigd 486 man nen en 430 vrouwen, totaal 916. De gemeente hebben ver- laten 480 mannen en 522 vrouwen, totaal 1002. Bevolking op 31 December 1879: 7472 mannen en 6951 vrouwen, totaal 14,423; verdeeld als volgt: Ned. Hervormden 9286Fjansch of Waalsch Hervormden 6Engelsch Her vormden 4Evang. Lutherscben 42Herst. Evang. Luther- schen 17, Doopsgezinden 196, Remonstranten 19, Christelijk Gereformeerden 699 Roomsch-Katholieken 4141, Oud-Room- schen 10, Ned. Israelieten tot geene gezindheid behoo- rende 3. Den 2 Januarij jl. is op den Hoofdweg nabij Hoofddorp gevonden een zwarte wandelstok. Terug te bekomen bij A. Vermeer, te Hoofddorp. Indien de hieronder vermelde personen zich in deze gemeente mogten ophouden, worden zij, in hun belang, aangemaand zich ter Secretarie aan te melden voor de inschrijving in het Bevolkingregister. Hermands Hogeveen gekomen van Alkemade. Frederik Witte Haarlemmerliede. Mietje van Gennip Aalsmeer. Jannetje SterkNieuwer-Amstel. Cohnelis Keizer Sloten. Aaltje v. d. Belt Midwoud. Neeltje Groen Schellinkhout. Lees-Inrigting te Hoofddorp. Boeken worden ter lezing uitgegeven elken Zaturdag-avond van 67 uur, ten Raadhuize. Het leesgeld bedraagt Per week5 ct. Bij abonnement, per jaarf 1.50. Voor onvermogendennihil. Verkrijgbaar nieuwe catalogussen. GEBOREN: Johanna, dochter van D. Schrier en D. van der Bent. Jan, zoon van J. Griekspoor en G. van Groningen. Maartenzoon van F. van Gulik en J. Blanken. Teuniszoon van C. Donker en A. deGeus. Josina, dochter van C. Dolieslager en G. Arisman. Cornelis, zoon van J. Sluis en H. Hagen. Johannes Cornelis en Martinus, (tweel.) zoons van J. Guldemond en E, Cokart. Maria Corneliadochter van J. Man en M. F. Culevier. Pieter Jacob, zoon van L. Buis en M.Thomas.Rosalia, dochter van Maria Gedaan (ongeh.). Machiel, zoon van P. L. vanAndel en G. A. van Splunter. Hendricuszoon van J. Balk en K. Spaargaren. Heiltjedochter van Th. de Vette en P. van Kooij. Arie Johannes, zoon van J. Bakker en N. Kapteijn. Hendrika, dochter van G. Schonhage en M. C. Moorman. Willemzoon van J. Groenland en G. M. Tielkens. LEVENLOOS GEBOREN: 1 kind van H. Schering en D. Cardol. OVERLEDEN: Clasina van Wijk, oud 80 jaren, weduwe van Antonie de Gier. Jan van Vliet, oud 65 jaren, gehuwd met Helena Gerritsen van den Bosch. Dingeman oud 6 weken, zoon van P. van der Beek en A. J. Moolenaar. Maria, oud bijna 1 jaar, dochter van J. van den Berg en D. Rodenburg. Cornelia, oud 9 jaren, dochter van W. Spaans en L. Klomp. Boudewina Jacoba Francoise, oud bijna 1 jaar, dochter van R. F. J. Hunold en C. Grauwelman. Cornelia de Ruijteroud 77 jaren, weduwe van Petrus Breedijk. ONDERTROUWDG. van Es met A. Kunis. GEHUWDM. Pasmooij met N. Boon. In de herberg Het Sloler Tolhuisover de Overtoomsche schutsluisnabij Amsterdam, is brand ontstaan. Ondanks de hulp der brandweer van Nieuwer-Amstel is het perceel een prooi der vlammen geworden. De Minister van Waterstaat heeft bepaalddat de door middel van de hectograaf vermenigvuldigde stukken voortaan tegen tarief der gedrukte stukken met de post kunnen verzonden worden, mits zij met minstens vijf-en-twintig exemplaren te gelijker tijd ter post worden bezorgd. Zij moeten voorts vol- doen aau het vereischte, dat het stuk een karakter van alge- meenheid bezit en dat al de exemplaren volkomen met elkander overeenstemmen. Volgens de N. R. Ct. is weldra het Koninklijk besluit te wachten, waarbij ter uitvoering der artt. 69 en 70 van de wet op bet lager onderwijs het ambtsgebied der inspekteurs bepaald wordt, de distrikten en arrondissementen worden omschreven eD de verdeeling der werkzaamheden tusschen distrikts- en arrondissements-schoolopzieners geregeld wordt. Zijn wij goed ingelicht, dan zullen er, in plaats van vijf, zooals aanvankelijk het plan was, drie inspekteurs zijn, en verder 25 distrikten en omstreeks 100 arrondissementen. Sloten (Noord-Holland). In den nacht van 2 op 3 dezer is hier alweder eene vreeselijke slagting onder de schapen ge- houden. Thans is 't vermoeden zekerheid gewordendat dit door honden wordt gedaan. Ditmaal waren er twee, waarvan een door den landbouwer J. Blauwhof is doodgeschotenter- vvijl de andere in de rigting naar Amsterdam is ontkomen. Meer dan 60 schapen werdeu bij verschillende landbouwers aan den Uitweg en Haarlemmerweg verscheurd of dood in het water gevonden. Capelle (Langstraat)8 Jan. Gelijk te verwachten was, worden de weilanden die om dezen tijd des jaars uit de hand verpacht worden, voor minder prijs dan in de laatste jaren verhuurd en wel van 20 tot f 40 per hectare. Daar de prijs van het hooi nog al hoog is, verwacht men dat de hooilanden geen belangryke prijsvermindering ondergaan zullen. Men schrijft aan de Leidsche Courant: „Het merkwaardigste van dezen winter is niet dat hij zoo vroeg begonmaar zich zoo vroeg door strenge koude heeft doen kennenterwijl met Kerstmisals de winter eigenlijk zou beginnende dooi zoo ernstig inviel, dat het ijsalthans in deze streken, na acht dagen was verdwenen. De heropende scheepvaart ontmoet geene belemmering. Het onheil, na een zomer, die tekort schoot aan warmte en groeizaamheidten gevolge waarvan het jonge bout te week bleef en niet bestand was vroegtijdige vorst te verdurenheeft zicb niet bepaald bij het verlies van menige groenblijvende sierplant. Blijkens onder- zoek zijn ook de knoppen van vruchtboomen bevroren, zoodat het vooruitzigt op den pluk van peren en appelen dit jaar ongunstig kon zijn. Ook knoppen van steenvruchten zijn niet vrij van de vorst gebleven." Met belangstelling vernamen wij onlangs dat eenige bloe- misten te Overveenbij Haarlem, het plan hebben opgevat daar ter plaatse een soort van proefveld voor bolgewassen aan te leggen. Diensvolgens rigtten zij tot verschillende vak- genooten in den omtrek het verzoek op dat terrein eenige exemplaren van hunne fijne bloembollen en conquesten te willen planten. Sommigen hebben daaraan reeds gehoor gege- venopdat liefhebbers en vreemdelingen alsdan in de gele- genheid zullen zijn, op een kleine uitgestrektheid gronds, de schoonste soorten in de grootst mogelyke verscheidenheid te kunnen bezigtigen. Wij achten dit een hoogst doelmatige handelwyze een bre- ken met de oude en in den tegenwoordigen tijd geheel ver- ouderde traditien. Om in den wedstrijd met andere volkereu niet achter te blijvqn of ten achteren tegeraken, moeten alle slagboomen der klein"- stigheid omver geworpen worden zoowel op tuinbouwg als op elk ander. Mogten mettertijd alle bloemisten en kweekers van Haarlem en omstreken hier- van overtuigd worden en zoo eendragtig zamenwerken, dat andermaal, gelijk weleer, de bloemenminnaars van alle be- schaafde natien tot een reis naar Haarlems dreven uitgelokt worden. Op die wjjze alleen kan het buitenlandsch gebluf den mond gestopt worden en een twijfelachtige nederlaag in een zege- praal verkeerenwanneer talrijke vreemdelingen, gedurendc den bloeitijd der bloembollen, Haarlems omstreken bezoekende, in tweestrijd geraken, wat meer te bewonderen, de bijna onafzienbare bloemveldenuitgedoscht met een onbeschrijfelijke kleurenprachtof de energie en volharding van kweekers, die in dit artikel sedert ruim twee eeuwen hun meesterschap wisten te handhaven. Semper Virens.) In de 48ste algemeene vergadering van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur" te Haarlem gehouden onder het presidium van den heer J. H. Krelage, werd door dezen o. a. gewezen op het adresdoor de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde" in 1878 ten gevolge van een besluit der algemeene vergadering te Leiden gehoudengezonden aan den Minister van Binnenlandsche Zakenom aan te dringen op betere regeling van het tuin- bouw-onderwijs hier te lande en op de instelling eener Rijks- Tuinbouwschool. Het antwoord van den Minister op dat adres, gedagteekend 15 November 1878, werd medegedeeld. Daarin wordt aan de adressante te kennen gegeven, dat tot eene reorganisatie van het tuinbouw-onderwijs hier te lande eerst dan kan worden overgegaanwanneer de inrigting der Rijks- Landbouwschoolwaarvoor in Hoofdstuk V der Staat&Jjegroo- ting voor 1879 een betrekkelijk aanzienlijk bedrag is voor- gedragen, haar beslag zal hebben gekregen. De Voorzitter wees er op, dat het oogenblik schijnt te naderen, waarop de inrigting der Rijks-Landbouwschool zal zijn voleindigd en dat dus de tijd wellicht niet meer verre isdat men van Regerings- wege zich met het tuinbouw-onderwijs zal gaan bezighouden. Uit de discussien der najaarsvergadering van de Provinciate Staten van Noord-Holland blykt, dat men eene reorganisatie der Tuinbouwschool Linnaeus" beoogt. Door den Minister is een post van 1500 op de begrooting gebragt als subsidie voor die school voor het eersle halfjaar van 1880, in afwach- ting, dat verdere plannen in overweging zouden kunnen worden genomen. In de Tweede Kamer heeft deze zaak een punt van ampele discussie uitgemaakt. Daar zoowel als elders zijn ver schillende plaatsen genoemd als aanbevelenswaardig voor de vestiging eener Rijks-Tuinbouwschoolzooals behalve de omstreken van Amsterdam-WagemngenBoskoop, Aalsmeer, Leiden enz. Bij aliendie zich over deze zaak hebben doen hoorenstond planten- en boomkweekerij bijzonder op den voorgrond. Niemand schijnt er aan gedacht te hebben, dat een der belangrijkste onderdeelen van den tuinbouw hier te lande is de bloembollenteelt; immers, men mag tegenwoordig den jaarlijkschen uitvoer van bloembollen schatten op een cijfer van twee en een half millioen gulden. Wanneer er dus van Regeringswege iets voor het tuinbouw-onderwijs zal gedaan worden, schijnt het billijk, dat de belangeu van het bloembollenvak niet uit het oog wordt verloren. De algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur is het aangewezen ligchaam om voor die belangen op te komen. Van daar dat het boofdbestuur voorstelt, een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken te rigtenwaarin deze aangelegenheid aan zijne bijzondere aandacht wordt aanbevolen en den minister ernstig wordt verzocht, dat, wanneer tot de reorganisatie van het tuinbouwonderwijs hier te lande wordt overgegaan of tot de oprigting eener Rijks-Tuinbouwschool wordt beslotendoorj Zijne Excellence moge worden gelet op en rekening gehouden met de belangen van het vak der bloem bollenteelt. Dit voorstel van het hoofdbestuur werd door vergqdering met toejuiching goedgekeurd en een adres van zoodanige strekking aan den Minister vastgesteld. Wij vestigen de aandacht onzer lezcrs op Galesloot's Ge'il- lustreerde Catalogue van de Koninklijke Vruchtboomkweekerij Pomona te Amsterdam. Dat lijvig boekdeel in groot 8°, toont wat rijken schat Pomona van den heer Galesloot aanbiedt tevens is het een prachtwerk, schoon gei'llustreerd, met omslag in kleuren en goud eene eere voor de uitgevers Scheltema Holkema te Amsterdam. Wie die catalogus in handen neemt en maar even doorbladert, zal zich ongetwijfeld genoopt gevoelen aan de rijke kweekerij een bezoek te brengen. Een notaris in de provineie Groningen is het slagtoffer

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 1