6 - klaauwzeer eu tongblaar, Werktuig voor het afscliuren tier borstels eu haren der varkens. geworden van goed vertrouwen. Hij had een bij .hem als soliede bekend staand landbouwer van tijd tot tijd aanzienlijke aommen, tot een bedrag van 25,000 geleenden loen er nu gesproken werd om hypotheek op de boerenplaats te nemen verklaarde de landbouwer den verbaasden notarisdat hij die sedert kort aan zijn zoon verkocht had. Een Engelsche correspondent schrijft„Met betrekking tot het groote vraagstukde bestrijding of het negeeren van acht ik mij verpligt uwe aandacbt op eene redevoering van den hertog van Richmond te vestigendieaan het hoofd der Privy Council staande, als de hoogste autoriteit op dit gebied te beschouwen is. Nadat de hertog breedvoerig de runderpest besproken heeft gaat hij ongeveer in de volgende bewoordingen voort: „Met betrekking tot klaauwzeer en tongblaar, heeft onze eminente specialiteitde heer Jacob Wilson, reeds voor het parlementaire comitedat deze zaak behandeldede meest welsprekeude getuigenis afgelegd. Hij vermeende met zeker- heid te mogen vaststellen dat in het tijdperk van 1866 tot 1876, het land meer van klaauwzeer en tongblaar, dan wel van runderpest geleden heeft. Ik zelf heb gevondendat in 1877, 263 beesten aan de laatste ziekte lijdende waren maar dat 835 stuks gezond vee, wegens het feitdat zij met het aangetaste in aanrakiDg zijn geweest, onmiddellijk moesten afgemaakt wordeu; slechts 5168 rnnderen waren door pleuro pneumonia afgekeurd „Tegenover het groote offer, dat de staat ter bestrijding dezer ziekte heeft gebragten uiet uitsluitend door den land- bouw, maar door alle belastiugpligtigen opgebragt, heb ik gemeendde wet te mogen aanbevelenwaarbij het vee uit vreemde staten aangevoerd, aan de losplaats geslagt moet worden. „En weet g(j nuwaarom de runderpest in Engeland in een betrekkelijk zoo kort tijdperk uitgeroeid is? Eenvoudig omdat, waar zich runderpest vertoonde, de paniek zoo groot was, dat men dadelijk niet alleen medewerkte, maar met de meest gestrenge bepalingen en voorschriften genoegen nam. Datzelfde kan men niet getuigen van minder gevreesde vee- ziekten, en vandaar dat het uitroeijen zooveel meer tijd en zooveel meer opoffering kost". Aan bet einde zijner rede kwam de hertog nog eenmaal terug op de kwestie van het slagten aan de losplaats en voegde daaraan de veelbeteekenende woorden toe „Het geldt hier het belang van het algemeenen daarom heb ik zelf de wet voorbereid en ondersteundwaarbij al het van buiten aangevoerde vee aan de losplaats geslagt moet worden tenzij het landwaaruit het vee is aangevoerdons aantoonen kandat het vrij van alle besmettelijke veeziekte is". Deze laatste woorden bevestigen zeker hetgeen ik vroeger daaromtrent schreef. Het is te hopendat de Regering zich niet te veel zal leiden laten door de vooronderstellingdat de uitsluitiug van het buitenlandsche vee in Engeland een uitvloeisel van een geest van protectie is, maar dat wel degelijk de gezondheidstoestand van het vee eu van Engeland en van Holland daarbij het meeste gewigt in de schaal te leggen had. Den last die koeijen veroorzakendoor dat zij onder het melken niet willen staan kan gemakkelijk en zeker worden weggenomenzegt eene Duitsche courant, door haar een doek met koud water op het kruis te leggen. Of het waar is? Het is in alle geval een eenvoudig middel en gemakkelijk te probeeren. Het nieuwste op het gebied der Arnerikaansche uitvindingen is een machine, om geslagte varkens, schielijk en zonder be- schadiging van de huid, van alle haren te cntdoen. Proeven in Cincinnati daarmede genomengaven een buitengewoon gunstig resultaat. Zeven varkens werden geslagt en in 57 seeonden waren zijbehalve eenige haren aan kop en pooten door het werktuig zoo schoon geschorenals het door voor- zigtige handenarbeid maar kon geschieden. Het werktuig moet nog eenige verbeteringen ondergaan, en dan beweert de uit- vinder er 600 varkens in 66n uur, mede te kunnen afscha- ven. In zijn tegenwoordigen nog onvolkomenen toestandwint de machine op ieder 200 geslagte varken3, 20 arbeiders uit. GLADSTONE over den tegenwoordigen druk van den landbouwer, De reden welke de Engelsche oud-minister Gladstone, eenige dagen geleden, te West-Calder in Schotland hield tot de hem begroetende landbouwers, moet in vele opzigten belangrijk ge- noemd worden. Eerst sprak hij over de Arnerikaansche mededinging. 't Waren zeide hij, niet alle staten van Noord-Amerikamaar enkel de we9telijke, die de daling der landbouwprodukten hadden ver- oorzaakt. De overproduktie dezer staten werd in het oosten van Amerika nog veel sterker gevoeld dan in Groot-Brittanie. Enkele bijzonderheden dienaangaande werden door hem mede- gedeeld op gezag van Lyon Playfair, welke oulangs eene reis door de Vereenigde staten deed. Eene zorgelooze bouwwijze heeft het land in de oostelijke staten uitgeput, en in die van New-York en New-England wordt het beste land verkocht voor 10 20 de aare (300600 gulden de hectare); zelfs was het geene zeldzaam- heid, dat zCer goed laud verkocht werd voor 200 a 300 gulden de hectare. Iutusschen geloofde hij, dat bijzondere oorzaken de goedkoopte hadden veroorzaakt. Het land, vanwaar nu het Arnerikaansche koren komt, is dun bevolkt; de bevolking zal daar toeneraen en daarmede eene grootere vraag naar graan voor voedseldan zal er minder koren tot ons komen en daarmede de prijs stijgen. Bovendien zullenmet het herleven van den handel, de vrachtprijzen stijgen; de spoorwegen zullen voor het vervoer van andere stoifen mede gebruikt worden en dan het graan niet meer be- neden het tarief vervoeren. In de tweede plaats stelde hij zich de vraag, wat tegen den tegenwoordigen druk gedaan kan worden. Als eene eerste middel voor den landbouwwer om in den strijd des levens te kunnen bestaanwerd door hem genoemddat hij al dat- gene wat hij noodig heeft, zoo goedkoop mogelijk zonder belasting kan koopen. Dat geschiedt in Engelandte dien opzigte blijft daar niets te wenschen over. Maar van andere belastingen zou de landbouwer ontslagen kunnen worden. De landbouwers dienden intusschen huu gezonde verstand te raad- plegen en voor geen hoogere som de boerderijen te huren dan zij konden betalen. 't Kwam hem niet onwaarschijnlijk voor, dat eene zekere spekulatiegeest den huurprijs der boerderijen in de laatste jaren te hoog had opgedreven. Drie andere middelen werden door hem genoemd, waardoor de landbouwer zou kunnen worden geholpen. Twee dezer middelen, wederkeerige belasting op den in- of uitvoer (reciprocity) en bescherming noemde hij kwakzalverij en wees daarbij op de groote voordeelen, die het vrijhandel- stelsel gegeven had. De prijzen van verschillende landbouw produkten waren thans aanzienlijk hooger dan ten tijde van de bescherming, zeide hij. Met het derde middel, verandering van de inrigting der boerderijen kon hij zich wel vereenigen. Hij wees daarbij op Frankrijk. Daar is van 1851 tot 1864, dus in 13 jaar het inkomen uit den landbouw voortvloeijende, gestegen van 76 tot 106 millioen pond sterling en in Engeland van 1842 tot 1876, slechts van 42 tot 52 millioen pond. In Erankrijk nam dit inkomen alzoo gedurende die jaren toe met 3 pet. jaarlijks en in Engelaud slechts met 3/5 percent per jaar. De verdeeling van het land in kleinere boerderijen dan in Engeland mag daarvan volgens hem wel de voornaamste oorzaak zijn, of juister de produkfcie van allerlei soort van vruchten, bloemen enz. op eene kleine schaal. De uitbreiding der teelt van groenten vruchten enz., die in een welvarend land als Engeland wel aftrek vinder.beval hij daarom den landbouwers aan. Eene verschrikkelijke ramp heeft in den nacht van 7 op 8 dezer de stad Amsterdam getroffen. De schoone suikerfabriek der firma Beuker Hulshoff, op de Lauriergracht, is een prooi der vlammen geworden. Even over negen ure ontstond de brand, die, ondanks de spoedig aangerukte brandweer, terstond zoodanig in hevigheid toenam, dat de vlammen aan alle kanten uitsloegen eu de geheele stad letterlijk in een rooden gloed zetten. Aan blusschen viel al spoedig niet te denkenslechts aan beperking van het vuur, wat niet gelukte voor ook de belen- dende perceelennogtans nat gehouden door verschillende brandspuitenschade hadden geleden. Ook nu weder bleek, dat niets moeijelijker te behouden is dan eene suikerfabriek, waarin brand is ontstaan. Niet alleen dat zij door de voortdurende hitte zoo zeer is uitgedroogdmaar zij is bovendien van onder tot boven van suiker doortrokken, welke het vuur altijd voedsel geeft. Ver- volgens de aanwezige suiker, steenkolen eu andere materialen, kortom, geen brandweer, hoe uitstekend werkend ook, gelijk de Amsterdamscheis in staat bij zulk een brand redding aan te brengen. Het schouwspel, dat de brandende fabriek opleverde, was akelig schoon. Schilderachtig prijkte de Westertoren als in een Becgaalsch vuur en in den geheelen omtrek was het schier daghelder. Tienduizenden van burgers waren op de been en bespraken en het ontzettende der ramp en het tooverachtige effect, door den vuurgloed, die in de grachten weerkaatst werd, over de stad geworpen. En dat die slag juist nu, in deze benarde dagen, de vier honderd werklieden moest treffen die in de fabriek hun levens- ouderhoud vonden! Een hunner is in de vlammen omgekomen. De bamoeijingen der politie in het redden van particulieren uit de aangrenzende huizen en het handhaven der orde worden bijzonder geroemd. Natuurlijk waren alle autoriteitenmet den Burgemeester van Tienhoven aan het hoofdbij den brand tegenwoordig. Ieder heeft zijn pligt gedaan. De Amsterdamsche Beurs heeft door deze ramp een gevoe- ligen slag ontvangen. De fabriek was verzekerd voor/1,267,000, namelijk: het gedeelte-Berlijn voor 480,000 (gebouw en ma chinerien) en /487.000 (suiker), en het gedeeUe-Eannover voor 140,000 (gebouw en machinerien) en 100,000 (suiker), alsmede 50,000 in het raffinadeurs-contract. Reeds den 8 dezer na beurstijd zijn zeven assuradeurs be- noemd om de zaak met de firma Beuker Hulshoff in orde te brengen. De groote stoommeelfabriefe van KochlinKramer Cie. aan de Geestbrug bij 's Gravenhage', is in den nacht van 7 op 8 Jauuarij totaal afgebrand. Te" half sijf ontstond de brand op de tweede verdieping in de steenkamer, naar men aanneemt door het warm loopen der assen. Bij gebrek aan een brand- spuitfabriek was het geheele gebouw reeds aangeta9t, alvorens hulp opdaagde. De Voorburgsche brandweer was het eerst op het terrein eu werd weldra gesteund door de Haagsche spuiten vau de Grenadiers en Jagers en van het Hervormde weeshuis. De Haagsche stoombrandspuit werd teruggezonden. De geheele inhoud der fabriek en de graanvoorraad werd een prooi der vlammen. De aangrenzende directeurswoning is gespaard ge- bleven. Later zijn de meeste muren ingestort. Ongeveer zestig werklieden zijn door den brand van werk beroofd. De fabriek en machinerien waren aan de Amsterdamsche Beurs verzekerd voor 162,000de goederen voor 175,000. Wijlen mevr. van der Hoop, geb. Eonteynvermaakte aan de algemeene armen van Zantpoort (gemeente Velsen)de som van 6000. Een gelijke som beschikte zij voor de kerk en pastorie te Zantpoort, en daarenboven schold zij2040 kwijt welke de kerk haar nog schuldig was. Bovendien heeft de overledene aan de algemeene armen te Harlingen vermaakt de som van 6000. De onlaugs te 's Gravenhage overledene mevrouw de wed. E. Twiss, geboren van der Pott, heeft de volgende legaten aan de Nederd. Hervormde diakonie-armen aldaar en aan de diaconie-armen der Ned. Herv. gemeente te Rotter dam elk twee certifikaten van inschrijving op het Grootboek der Nationale 2 J/2 pet. rentegevende Schuld, elk groot/ 1000 aan de Idiotenschool te 'sHage en aan de Inrichting voor Doof- stommen-onderwijs te Rotterdam, ieder vier certifikatenaan de Maatschappij van Weldadigheid twee certifikaten en aan de Diakonessen-Iurichting te 's Hageonder direktie van mevr. de Bronovo, tien certifikaten 2/2 pet. N. W. Schuld, elk groot 1000. Een jonggehuwd man te Gelderu wilde zijn vrouw op Kerst- mis met een nieuw horloge verrassen. Hij deed het in een doosje, met drie andere doosjes er om heen.elk verzegeld en liet het te huis bezorgen. In zijne tegenwoordigheid opent de vrouw het pakket. Op het eerste doosje volgt een tweede. Het derde openende en nog niets vindende, wordt zij verdrie- tig eu werpt den geheelen boel op straat. Toeu zij eindelijk veruam hoe het er mede stond, liep zij naar beneden en zocht op straat, maar het horloge was verdwenen. Ten slotte weder- zijdsche belofte van elkauder nooit weer eenige verrassing te bereiden. Verleden week liepen de paarden met narren op de Kerk- buurt op Marken. Dit had geen Marker ooit gezien. Er waren vroeger wel eens narren in de haven geweest, maar op het plein bij de kerk had er zich nog nooit een vertoond. En nu eene week daarna is het ijs uit de zee weggedreven cn heeft in zijn loop het huis bij den vuurtoren verpletterd. Het ijs is tot over het dak geschoven en daarop is de woning inge stort. De bewoners werden nog gelukkig gered. Met een bootje begaf men zich in zee en heeft zoo de bejaarde menschen er uitgehaald. De oude lichtwachter, die met de koorts op het bed lag, wilde zijn post niet verlaten. Met geweld heeft men hem er moeten uithalen. Alles wat zij bezaten is onder het ijs geschoven. De roggebrooden dreven op het ijs aan den wal. De poes is op een schots de zee ingedreven. Te Pesth zal eerstdaags een interressant proces behandeld worden. Mevrouw Blasius Rokawiua, een bekende schoonheid is het offer eener gasontploffing geworden. Het gas had, ten gevolge van een barst in de hoofdbuis, zich in een van de vertrekken der dame opgehoopt, terwijl de gasmaatschappij hoewel van het bestaan dier scheur verwittigdsteeds verzuimd had het gebrek te berstellen. Een ontplofffng in bedoeld ver- trek heeft toen plaats gehadwaarbij de jonge dame verschil lende brandwonden in het gezigt en op het lichaam gekregen heeft. Deze heeft nu een proces tegen de gasmaatschappij be- gonnenten einde schadevergoeding wegens hare verloren schoonheid te erlangenzoodat de regters geroepen zullen zijn om te beslissen hoeveel wel de schoonheid eener jonge vrouw waard is. Welke deskundigen over deze moeijelijke vraag zullen te beslissen hebben is nog niet bekendmaar de uit- spraak wordt te Pesth met spanning te gemoet gezien. Alexandre Dumas, die indertijd beweerde dat de deugd van een jong meisje een kapitaal is en dat dus hij, die haar daarvan be- rooft, tot schadevergoeding in geld is gehoudenzal zeker met genoegen vernemendat zijn theorie, zij 't ook in eenigszins anderen vorm, bij de Hongaren ingang heeft gevonden en thans op practische wijze toegepast zal worden. De heer Stanislas Hareleen der rijkste burgers van Rouaan heeft bij zijn overlijden zijn geheele vermogen, verscheidene milli- oenen, aan zijn knecht vermaakt. Men meldt uit Brussel, dat den 14 Dec. jl. het Hof van Brabant aldaar een gezworenedie niet verschenen wasveroordeeld had tot eene boete van 500 fr. In zijne teregtzitting van den volgenden dag moest het Hof tot zijne bevreemding ervarendat het een man ver oordeeld had, die sedert lang dood en begraven was. In den nacht van Zondag op Maandag ontstond in de gemeente Abbenbroek brand bij den heer de Jongstebewoner der aanzienlijke hofstede aan den Ilaasdijk. De huisgenootendie alien in diepen rust lagen, hadden slechts even den tijd om zich te reddenterwijl de geheele oogct, 13 paarden en 30 runderen in de vlammen ver loren gingen. Door den hevigen wind nam de brand zoo sneltoe, dat alles was verwoest eer men met de spuiten ter hulp kon Snellen. Te Londen was onlangs een voerman voor het geregt gedaagd omdat hij met zijn wagen te wild gereden en daardoor de voorbij- gangers in gevaar gebragt had. Hij erkende dat hij, zooals dege- regtsdienaar getuigde, in wilde vaart voorbij een koffiehuis gereden wasen zijn paard gedurig had aangezetmaar gaf de schuld daar van aan het dier. De vorige eigenaar van het paard was gewoon in dat koffiehuis iets te gebruikenen liet dan aan het paardter wijl het buiten stond te wachtenbier te drinken geven. Daardoor was het dier zoo verzot geworden op dien drank dat het niet dan met geweld voorbij het koffiehuis kon worden gedreven. De Times" deelt mede, dat te Detroit, in Michigan, thans een uurwerk ten toon gesteld wordthet beroemde van Straatsburg verre overtreffende. Het is 18 voet hoog en besloien in een zwart noten- boomhouten kist, met fraai beeldhouwwerk versierd. Het beeld der vrijheid is geplaatst op den koepel, waaronder op een marmeren voetstuk deouste van Washington. De koepel rust op kolommen ter wederzijde. Aan de vier benedenhoeken van de kast staan vier beelden, voorstellende de kindsheid, de jeugd, den rijpen leeftijd en den ouderdom. Ieder beeld houdt in de eene hand een klok in de andere een hamer. De nissen, waarin deze beelden geplaatst ziju worden gesteund door engelen die brandende toortsen dragen In het midden ziet men eene persoons-verbeelding van den Tijd. Bij het kwartier tikt het kind op zijn klokje, bij het halfuur de jongeling, bij drie kwartier de volwassen man, bij het voile uur de grijsaard. De Tijd slaat dan het urentalen daarna openen zich de deuren tusschen de kolommen aan beide zijde van Washington en de reeks presidenten der Yereenigde Staten defileert. Ieder buigt zich voor Washingtonen deze beantwoordt groetende dat blijk van hulde. Gedurende dit defild laat zich het speelwerk hooren. In verband met het uurwerk staat een mechanisme, dat den loop der planeten om de zon aanwijst: Mercurius in 83"Venusin 224, Mars in 686, Vesta in 1327, Juno in 1593, Ceres in 1621, Jupiter in 4332 dagen, Safurnus in 29 en Uranus in 84 jaren. Bovendien kan men op dit uurwerk den verschillenden tijd der voornaamste hoofd- steden zien, dag en datum, het getal weken en maanden, hetjaar en het jaargetijae, de maansveranderingenenz. Het verdrinken van pasgeboren kinderen van't vrouwelijk geslacht is iets wat in China niet zelden voorkomt. Arme lieden doen het .om zich van de zorg voor onderhoud en verplegmg van de kleine te ontdoenrijken omdat zij opzien tegen de kosten van een eventueel uitzet. Wel trachtte reeds menig gouvemeur in deze of gene pro- vincie van het Hemelsche rijk aan dit afschuwelijk gebruik een einde te maken, doch zijn maatregelen leden telkens schipbreuk op den onwil van plaatselijke overheden. Nu heeft onlangs de mandarijn van Eoochow te dez'en opzigte het volgend karakteristiek besluit uit- gevaardigdi/Wanneer arme menschen een kind van het vrouwelijk mmm

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 2