BOW Of WE1LAND RUNDVEE, VERFHAADEL A d v e r I e n t i e 11. ONTGIIVIVIIVG. WERKTUIGEN HERFKENS ROIHEIN, De Notaris J. F. HERBSCHLEB, te STieutver-Amstel 42 Stuks extra schoon en gezond Land- en Stalvoederings-Werktuigen, te HOOP, alien Nieuw. Bakenessergracht No. 38, Haarlem. Instelling- vau een postspaarbank. Mr. P. C. 'T IIOOFT, Ongeveer 84 Hectareii HEI- OttOID, in de Prov. Drentlie, nabij Hoogeveen, seer g eschikt om in te worden aangelegd, zijn in mass a, of bij gedeelten van 20 Hectaren, UIT DE HAND TE HUUR, voor den tijd van 20 41Vett tegen matigen Huurprijs. SO pCt. beneden den gewonen PRIJS, eenige aeslacht geboren wordt, dat zij vermeenen mette kunnen opvoeden, zoo moeten zij het naar het vondelingenhuis brengenwaar voor het kind eezored zal worden. Daar het den buren noodzakelykerwys niet onbekend kan blijven als bier of daar een pasgeboren wicht verdonkeremaand is, zoo zijn deze gehouden de zaakby deoverheid aan te brengen, bij verzuim waarvan zy zelf ae verdiende strat zullen ondergaan. Dewijl het in den regel de baker is die hetver- drinken bewerkstelligtof die althans van naderby met de zaak be- kend is, zoo moet deze insgelijks voor 't geregtgebragt wordenom de sehuldige straf te ondergaan. Het onderzoek naar de misdaad moet op de volgende wijze plaats hebben. De «oudsten" stellen by de nhonderd mannen", deze bij de familiehoofden en deze wederom bij de buren een onderzoek in. Wanneer de familiehoofden ot de nhonderd mannen mogten blijken de handlangers, heelers of mede- pligtigen in 't plegen der misdaad te zijn geweest, dan worden zy eveneens gestraft. Maar men moet zich in acht nemen voor valsche aanklagten, want valsche beschuldigers zullen onverbiddelijk streng gestraft worden." Misbruik van sterken drank heeft te Ylissingen weder een schan- daal veroorzaakt. Zekere S., stoker op een der stoombooten van de Maatschappij „Zeeland", ging op Nieuwjaarsdag npassagieren. le huis komende in beschonken toestandbond hij zijne vrouw de handen aaneenwierp haarna ze ontkleed te hebbenin den regenput sprong er zelf bij, en beiden werden door de buren niet zonder veel inspanning er uitgehaald. De vrouw, die verschrikkelijk gewond wasis naar het gasthuis vervoerden de man naar de gevangems te Middelburg. In een Hongaarsche stad werd dezer dagen een party schaak gespeeldwier wedergade misschien niet is aan te wijzen. Vier jongelieden verdeelden een biljarttafel in 61 veiden en namen, in plaats van stukken, wijnflessehen om deze te vervangen. Een flesch Champagne was de Koningeen flesch Bordeaux de Koninginen zoo werden de wijnsoorten al geringer, tot dat de eenvoudige bur- ger-huistafelwijn de pionnen voorstclde. TV ie een zet maaktemoest de flesch in dens leegdrinken. Het spel kon natuurlijk niet lang duren, want weldra lagen de spelers smoordronken onder de tafel. Ten gevolge van eene ontplofling in de zuiveringsstoven der Haar" lemsche gasfabriek, sloeg een arbeider, daar werkzaam, naar beneden en was onmiddellijk dood. Aan de firma Brak C°. te Amsterdam is door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland eoncessie verleend voor een stoomboot- dienst tusscheu Amsterdam en Haarlem, tot vervoer van personen en goederen langs het Noordzeekanaal en het Spaarne. Te Utrecht was het reeds eenige malen voorgekomen dat in de kerken zakkerolierijen waren gepleegd, zonder dat het gelukte de daders te ontdekken. Zondag ochtend werd in de Augustinuskerk aan eene dame weder eene portemonnaie met geld ontfutseld, het- welk zij opmerkte toen zij in het zakje" haar penningske wou storten. Toevallig herinnerde zij zich wie achter haar gestaan had een naaistertje, dat zij van aanzien kende en daar deze zich ver- wijderd hadviel het vermoeden op haar. De politie, in kennis gesteld, vond Maandag ochtend de portemonnaie met het grootste gedeelte van het geld in de woning der diefegge, die haar gerechte straf niet zal ontgaan. De »gerolde" dame droeg, naar de mode, haar geld op eene plaats, waar een verstandige huismoeder alleen zou dragen wat zij gaarne kwijt wou zijn. In een oud boekje, in het jaar 1644 uitgegeven, vindt men den volgenden raad om bij opklimming vergenoegd te zijn. Wilt gij voor een dag vergenoegd zijn, laat u scheren Wilt gij het voor een week zijn, ga naar een bruiloftsmaal Wilt gij het voor eene maand zijn, koop een mooi rijpaard! Wilt gij het voor een half jaar zijn, laat u een mooi liuis bouwen; voor een heel jaar, neem een jonge schoone vrouw; voor twee jaar, erf van een rijken oom, maar wilt gij het voor uw leven lang zijn, wees matig. De landverhuizing uit Engeland neemt in den laatsten tijd op- merkelijk toe. In November 11. scheepten zich te Liverpool 10,141 emigranten in, dat is 6253 meer dan in dezelfde maand des vori- gen jaars. Wij laterf thans een nader overzigt volgen van den inhoud van het voorloopig verslag van het wetsontwerpdat boven- genoemde strekking heeft en onlangs bij de Tweede Kamer is ingediend Op den voorgrond werd gestelddat spaarzaamheid niet genoeg kan worden aangemoedigd om artnoede tegen te gaan en welvaart te bevorderen. Daarom moet de gelegenheid om spaarpenningen in te brengen worden uitgebreid. Aan der- gelijke algemeene en voortdurend openstaande gelegenheid heeft Nederland behoefte. De particuliere banken kunnen daarin niet genoegzaam voorzien. Alleen het Rijk is daartoe in staat door zijn talrijke gelegenheden tot verzending en door zijn eenheid van kas. De Staat vermag dus veel tot ontwikkeling van het spaarbankwezendat hier te landein vergelijking vooral met het buitenland, nog zeer beperkt is, zoowel wat het aantal banken betreft als wat de gelegenheid tot inbreng aangaat. Het bevestigen van de zamenwerking van de postdirektie met de partikuliere banken voor de overmaking van gelden is gebleken niet aan het doel te beantwoorden. De poging door den Minister v. d. Heim aangewend, heeft schipbreuk geleden. Een andere goging om in de behoefte van meer algemeene spaargelegenheid te voorzien, door de Vereeniging Eigen Hulp in overleg met de Kegering aangewend, is ook niet geluktonder die omstandigheden en bij het gebleken welslagen van het rijksspaarbankstelsel in andere landenkon- den de leden het niet anders dan natuurlijk en prijzenswaar- dig achtendat onze Regering insgelijks tot de invoering van dat stelsel de noodige voorstellen deed. In het oog der tegenstander van het wetsontwerp was het een hoofdbezwaardat de staat hier alweder tot nu toe hem vreemd gebleven terrein betreedt en de staatszorg uitbreidt. Daar komt bij, dat aan het stelsel van partikuliere banken zooals het hier te lande werkt, in verband met onzen eigen- aardigen volksaard, eigenaardige voordeelen verbonden zijn. Daardoor werd er een band tusschen gegoeden en minder ge- goeden gevormddie men in onzen tijd minder dan ooit moest verzwakken; een gevoel van erkentelykheid bij minver- mogenden opgewekt voor hetgeen de meervermogenden belange- loos voor het heil hunner medeburgers over hebben. De min- vermogende ontvangt over 't algemeen liever hulp en mede- werking van de door hem hooggeachte medeburgers dan van den Staat. Hij stelt, wat het bedrag zijner spaarpenningen aangaat, prijs op geheimhouding en vertrouwt die daarom by voorkeur toe aan mannen die daaromtrent meer bescheiden- heid in acht zullen nemen dan de ambtenaren van zulk een voor ieder ten alien tijd geopende rijksinstelling als het post- kantoor. Bestond er noodzakelijkheid tot deze uitbreiding van de staatsbemoeijing? Neen, het aantal spaarbanken neemt gestadig toe; de gelegenheid tot het inbrengen van spaarpenningen wordt uitgebreid en het cijfer der ingebragte spaarpenningen klimt er aanmerkelijk mede, dank zij vooral de werkzaamheid van de maatschappij Tot nut van't Algemeen. In ons rapport van de nuts-commissie van 1875 komt voor, dat het sparen volstrekt niet tot winst voorkomt daarwaar postspaarbanken bestaan. En wat Nederland betreft, wijze de cijfers een zoo- danige toenemende gnnstige verhouding aan van het aantal banken tot het zieleutal en tot bedrag der inlagen. Alleen. de hoofdbanken zijn sinds 1851 van 83 tot 260 in 1877 geklommen, het getal inleggers klom van 32,870 tot 190,661. Het getal inleggers stond in verhouding tot het zielental als van 11,27 tot 1000 in 1851 van 48,59 tot 1000 in 1877. Het totaal bedrag der inlagen was f 4,135,483 in 1851 en bedroeg in 1877 30,378,595. Met zulke cijfers voor oogen kan men kwalijk van een tekort schieteu der particuliere krachten spreken. De uitzetting van de spaargelden door particuliere banken geschieden dikwijls op hypotheek boven den kring der gemeente en bevordert dus daardoorbehalve het belang der spaarders zelvenook nog andere locale belangen. Men wees daarbij op de vereeniging van spaarbanken en hulpbanken die in weinige gemeenten wordt aangetroffen en heilzaam werkt. Het zou zeer te betreuren zijn, indien deze en andere nuttige gevolgeu van ons spaarbankwezen door de vestiging van de rijksspaarbank te loor gingen of althans werden tegengewerkt. Daarentegen zou de Rijksbank boven de particuliere spaar banken aan de ingezetenen geen vergoeding verschaffen, noch door meerdere soliediteit, noch door beteren waarborg voor de toevertrouwde gelden, noch door het genot van hoogere renten. Evenmin zijn de beambten der posterijeu meer ge- scbikte personen om de bespaarde penningen in ontvang te nemen dan de directeuren der particuliere spaarbankendan de menschenvriendendie zich daartoe met de zuiverste be- doelingen verledigen. Zal de maatregel dan ook welslagen. In de steden zal men door de hoogere rente van de particulieren worden gelokt. Op het platteland heeft men geen volkomen vertrouwen in de hulpkantoren van de bricvenpost. En gelukt deze maatregel, dan zou het zijn of ten koste van het bestaan der particuliere banken of ten koste van da soliediteitmisschien die zal lijden door de opdrijving van rente, door een onedele concurrentie op dat gebied, welke alligt den Staat zal dwingen van den Rijksbank een monopoiie te maken. Een en ander te zamen genomen bragt deze leden tot de conclusie dat het tot stand komen van dit wetsontwerp een ware ramp zou mogen genoemd worden. Deze bedenkingen bleven echter niet onbeantwoord. Sommige ledenin beginsel met de voordragt eens, hadden ernstige bedenking tegen de voorgestelde uitvoering van het denkbeeldsln tijden van oorlog, beroering en onrust, wanneer er een zoogenaamde run tot terugvorderiDg van spaarbankgel- den plaats vindtzou den Staat groot verlies kunnen berok- kend worden. En in de tweede plaats rees twijfel, of onze postinrigting, vooral wat het ondergeschikt ambtenaarpersoneel betreft, wel al de vereischten heeft, die voor het welgelukken van den voorgestelden maatregel noodig zijn. Indien dan ook de wet tot stand kwamzou daarin een spoorslag te meer voor de Regering moeten gelegen zijn om krachtiger voort te gaan met het brengen van verbetering in het ambtenaars- personeel bij de posterijen. Door vele leden werd het betreurd, dat de tegenwoordige Regering het wetsontwerp omtrent de kostelooze overmaking van spaarpenningen door de posterijen heeft ingetrokken omdat juist het gemengd stelsel op het sink van het spaarbankwezen had kunnen bevorderen. 4m et ro ii w d van 's Hertogenbosch EN A. BLANKERS, die, ook namens wederzijdsche Familie, hunnen I)ank betuigen voor de vele blijken van Belangstellingbij gelegen heid van hun Huwelijk ondervonden. Gorinchem, 8 Januarij 1880. Te Haarlem OVerleed, onze geliefde Zuster- en Behuwd- zuster ANNA CORNELIA. Een langdurig Ziekbed nam haar kalm uit ons midden in den Ouderdom van ruim 33 Jaren. P. DE BREUK. R. DE BR EURG ARRITSEN Eenige Kennisgeving. Haarlemmermeer7 Januarij 1880. Te BEVRAGEN bij Notaris J. SAMSON, te BLam lemmermeer in zal op Dontlerdag' 29 Januarij 1880, des voormiddags ten 9 ure, op de Boerenhofstedegenaamd: „HOOP OP ZEGEN", bewoond door den Heer JAN VEDDER, in den Rietwijker Oorderpolder, om den Noordweg te Xieuwer- Amstel, in het OI'MlMMAAll I MAtSHOIH't S 2 PAARDEN, 0 SCHAPEN, eenige BOEREN-RIJTUIGEN, KAAS- en MELK-GEREEDSCHAPPENdiverse INBOEDEL- GOEDEREN, waaronder een Antiek KABINET, eu eindelijk eene aanzienlijke Partij uitmuntend best gewonnen IIOOI, eene groote MESTVAALTeene Partij BRANDHOUT en hetgeen meer te voorschijn zal worden gebragt. Alles Daags voor en op den Verkoopdag te mien. BRIEVEN onder Letters 4m. 1W.bij J. J. C. MUNK, Boekh., te Haarlem. VAN Aan bovenstaand Adres kan men voortaan dagelijks ver- krijgen alle soorten van g'Cinillen VERFSTOFFEN, welke alle zuiver en uitstekend goed bereid zijn. Zuiver Loodwitper Kilo a f 0.38 Zinkwit (dof)0.55 met olie0.50 Licht Cromaatgroen (zeer fijn) 0.70 Donker idem 0.75 Dubbel gewasschen Geeloker 0.50 Doodekop (extra fijn). 0.80 idem (fijn)0.60 idem 0.50 Tevens verkrijgbaar alle soorten van drooge VERFSTOF FEN, KWASTEN, VERNISSEN enz., tegen zeer lage Prijzen. VOOR Belangrijlc voor iedereen. Gedurende meer dan dertig jaren hebben deze geneesmiddelen boven alle andereu den voorrang genotenom de alles voldoendc reden, dat zij nimmer verkeerd gebruikt kunnen worden, lietzij bij in- of uitwendige ziekten. Holloway's Zalf moet goed inge- smeerd worden op de keel en borst in gevallen van zeere keel, zwelling der klieren en langdurige hoest en gedrukte ademhaling. In gewone gevallen van catarrh en griepbewerkt deze Zalf, goed op de zijden der borst ingewreven en geholpen door eenige doses der Pillen eene spoedige en volkomene genezing. Dezelfde be- handeling, naauwkenrig opgevolgd, verdrijft keelziekten, aambor- stigheidbronchitis en pleurisen voorkomt de vurige ontsteking die meestal tot verzwering overgaat en gewoonlijk het gevolg is, wanneer keel- of borstziekten verwaarloosd worden. 8 Amsterdam5 Jan. Vee. Ter markt waren heden aangevoerd 654 Runderen: vette le kwal. 87 ct.dito 2e kwal 80 ct.3e kwal. 76 ct. per kgr.Melk- en Kalfkoeijen f 160 a 290. 7 Jan. Granen. Tarwe per 2400 kgr. in loco zonder handel. Op levering 5 lager; Maart /345. Rogge per 2100 kgr. onveranderd jarigeGalatz 207 210. Op levering lager verkocht; Maart 205, 204 j Mei /204205. Zaden. Koolzaad en Lijnzaad zonder handel. Olie. Raap-Olie per 100 kgr. onveranderdf 34. Lijn-Olie per 100 kgr. vast; 31J, 31f. Koeken. Raap- per 1000 kgr. 90 a 95. Lijn- per 100 kgr. 12 a 15. Vee. Aangevoerd: 127 vette Kalveren: le kwal. 110 c.2e kwal. 90 ct. per kgr.; 38 nuchtere Kalveren 8 a 12; 156 vette Varkens 47 a 54 ct. per kgr. 8 Jan. Rouge per 2100 kgr. op levering iets vasterMaart/205, Mel /205, 206. Tabwe per 2400 kgr. op levering onveranderd; Maart/345. Aabdappelen. Gele Pruissische /3a 5,— roodc dito 2,a 4,25; Saksische 3,60 a 5,25; Hamburgsehe/6 a 7,Russische 5,50 a 6; Friesche Jammen 3,75 a 4; dito Engelsche /2,50 a 2,75. De aanvoer per spoor uit Duitschland begint grooter te worden. Handel blijft stil. Alkmaai'5 Jan. Vee. 2 Koeijen /120 a 160; 110 vette Kalveren/40 a 100; 271 Scbapen /14 a 28; 155 vette Varkens 44 a 56 c. per kgr. Delft, 8 Jan. Boteb 74 a 82 naftr kwal. per i vat. Gouda, 8 Jan, Kaas 28 a 31 per 50 kgr. naar kwal. enwigt. Aanvoer 10 wagens. Haarlem. 5 Jan. Granen, Tarwe, roode/9,70 a/10,55witte

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 3