10 diBsen Een bruiloft bij watersnood. ^rrnrr'^e ondervmding eindelijk eens van hooger hand een ernstige maatregel worden genomen van B October 1878, en Munster, onder datum van 3 Sep tember 1879, politie-verordeningen uitgevaardigdwaarbij de bovenbedoelde voorzorgsmaatregelen en verbodsbepalingen wor- den voorgeschreven. Hit bet noorderkwartier van Noord-HolUnd wordt gemeld dat de reeds lang voorgenomen drooglegging der Wieringer- meer een goede toekomst 9chijnt tegemoet te gaan. De tegen- woordige Regering toch moet zich niet ontteneigd toonen om dusdanige voorstellen te doen als noodzakelijk zijn om deze belangrijke onderneming te steunen en haar aanvankelLjk slagen te verzekeren. Dat de tnelkboeren, zoo schiijft men aan de N. R. C. uit Utrechtslakken in de melk doen om het vetgehalte te ver- meerderen, hetwelk door bijvoeging van het water „eenigzins' geleden had, is een bewering, die wel eens geboordmaar niet bewezen is. Maar dat er water bij wordt gedaan of liever dat er hier een melkverkonper is die er „water bij tre- daan" heell daanoor werd dezer dagen een nnomstootelijk bewijs geleverd. Een oude juffvrouw toch vond in de kan die hear melkboer juist gevuld had, een dartel voorntje, dat wanrschijnlijk bij hei scheppen van water uit ecu bijt „by ungeluk" in de melk leregt was'gekomen. Het beestje leelt noa I In etn vischkom kan men het voor 't venster van lie oude juffvrouw zien als een zwemmend bewijs van de „helder- heid" van haien melkboer. Zij neemt nu haar melk van de Utrecht9che melkinrigt'ng. De uitvoer van aardappelen uit Duitschland was in het afveloopen jaar aaumerkelijk grooter dan in vorige jaren. Alieen in October werden er 3,227,910 centenaars uitge- voerdtegen 871,802 ceDtenaars in 1878. Volgens opgaven der vooruaamste veehandelsplaatsen in de vier noordelijke provincienzijn in 1879 p.m. 200,000 stuks verhandeldeene waarde van ruim 32,000,000 vertegen- woordigende. Deze cijfers bewijzen ten voile, dat in het Noorden een verbazend groote veestapel bestaat. De Nederlandscbe consul te Memel berigt omtrent de uit- komsten van den oogst van 1879 in zijn ressort het volgende De gedurig afwisselende en zeer ongunstige weersgesteld- heid in het afgeloopen jaar heeft aan de veldgewassen veel schade toegebragt, en de opbrengst van de granen bereikt naauwlijks het bedrag van een gemiddelden oogst. De aard appelen hebben zeer weinig opgeleverdzij zijn bovendien kiein van stuk en meerendeels door de ziekte aangetast. Gras- en klaverhooi daarentegen zijn goed van kwaliteit en hebben eene ruime opbrengst geleverd. De graanprijzen zijn aan- merkelijk gerezen. Hoewel het een oud en welligt bekend middel is, achten wij bet niet overbodig nog eens in berinnering te brengen dat een der beste en goedkoopste meststoffen voor polgewassen en kamerplanten is, bij het water waarmede men ze begiet eenige droppels geest van sal-ammoniac te voegen. De goede uitwerking daarvan i3 spoedig bemerkbaar. Het laatst verschenen nommer van het Bulletin du Canal interoceanique behelst een opstel over de aardbevingen op de landen"te van Panama, in verband met de kanaalplannen benevens eene kaartbeiden van de hand van den heer J. Kuyper, te *s Gravenhage, die Nederland op het bekende conTes te Parijs vertegenwoordigde. Genoemd blad meldt dat de heer de Lesseps met den heer Dirks en verdere reis- genooten den 8 December met de Lafayette van Saint-Nazaire in zee is gestoken. Het vertrek was vertraagd geworden door de sneeuwzoodat de heer de Lesseps met zijne vrouw en kinderen o. a. te Chartres den nacht in den spoorwagen moest doorbrengen. In bet artikel van den heer Kuyper toont hij o. a. aan, dat geheel Midden-Amerika vulkanen bezit, uitgenomen juist dat gedeelte, waarin het kanaal van Panama moet komen dat dan ook geheel van aardbevingen en andere vulkamsche invloeden niets te lijden heeft, terwijl integendeel Nicaragua, waar de Amerikanen een kanaal willen maken, een bodern bezit zoo aan aardbevingen onderhevigdat zijdie daar sluizen en een kanaal willen aanleggeu, niet weten moeten welke zorgen die werken vereischen. Raamstraat aldaar, haar kind verwaarloosdeuren achtereen en halve nachten uitging en dan dat kind geheel onverzorgd op de kamer achterlietwerd door de politie, geadsisteerd door een geneesheer, een onderzoek in loco ingesteld. De moeder werd op het bureau ontboden, en terwijl men nu in hare afwezigheid de kamerdeur opende, deed zich een schouwspel voor, bijna met tegelooven. In eene bedstede op een handvol kaf en eenige oude kleedingstukken lag cen n/2-jarig kind, een meisje te huilen en geheel bevuild. Nadat het kind was gereinigd, is het opgenomen in het stadszieken- huis. Des morgens ten 8 uur had de moeder de wonrag verlaten, en was, toen zij ten 3 uur op het bureau ontboden werd, nog met bij haar kind geweest. Uit Weenen wordt van eergisteren aan //Daily News" berigt dat de Weichsel buiteu bare oevers getreden is en twintig dorpen m het district Krakau en de aangrenzende graanvelden overstroomd heeft. Uit Budapest verneemt, men dat het eiland Shutt by I res- burg onder water gezet, en de nieuwe brug bij Nyck door het, dryfys vernield is. Nog meer rampen worden gemeld, doch alle maat- regelen zijn genomen om die zooveel mogelijk te keeren. Sir Henry Wrey, Baronet van Taustock Court en Ilfracombe, heeft zeer ougedacht teruggekregen of behouden familie-diamanten van zeer groote waarde. De 'inboedel zijns overleden vaders te Ilfracombe zou verkoeht worden en was reeds te zien geweest. Honderden hadden alles reeds bezigtigd. Er was ook een ouuerwet- sche schrijftafel onder. Deze had veler aandacht getrokken, blykbaar op vermaeden van g<*heime laden. Ze waren echter niet ontdekt, toen eindelijk zekere Allen, stoffeerder van beroeponverwaebts op eene veer drukte, die iets deed openspnngenwaarachter vier laadjes zigthaar werden. Drie er van waren ledig, maar het vierde bevatte de genoemde rijke diamanten. (Historisch.) Eenboertje, zijn bevolkingsbillet invullende, plaatste achter de rubriek „geslacht" heel ernstig Een v ark en. Ziedaar nu, nieuwe spellers, tot welke konsekwentien uw ch-woede zell's een geletterde plattelandsbewoner verleidt. Te Arnhem kregen Zaterdag twee bleekersknechts twistvan woorden kwam het tot dadelijkhcden en in zijn drift heet de een den ander den neus af. Een der grootste winkeliers te 'sHage, de heer H. Panderma- gaziin van tapijten enz. in de Wagenstraat, heelt zijn klanten by circulate berigt, dat hij van 1 January af het systeem van contante betaling heeft ingevoerd met 't gevolg dat zijne goederen 1. a 15 pet. in prijs zijn afgeslagen. De Berlijnsche post bezorgde op Oude- en Nieuwjaarsdag niet minder dan 1,050,000 stedelijke brieven (d. i. uit Berlyn naar Ber nini of 102 000 meer dan verleden jaar. De statistiek wyst uit, dat dus ditmaal gemiddeld alle inwoners van Berlyn, de zuigelingen met uitgezonderd, een brief verzonden en er een ontvangen hebben. Te Bromberg overleed 2 January zekere Valentin Zurkiewitz, een schoenmaker, in den eerbicdwaardigen leeftijd van 112 jaar. Eene dame in een winkel voelt eensklaps op haar sleep de ver- seheurende trap van een heereulaars. Woedend keert zy zich om en: Ezelontsnapt het aan haar rozenmond. Toen zy echter den heer in het gezigt zietverschrikt ze blijkbaar en zegtV er- gevingmijnheerik meende dat het mijn man was. OVERSTKOOMING. Uit Ileerewaarden wordt gemeld: Hebben wij verleden week van hier voorloopig gemeld, dat er vijf doorbraken ontstaan zijn en dat er groote verwoesting aan de kaden aangengt is, thans kan uader medegedeeld worden, dat waler en ijs' ook hier vcel verwoesting hebben aangerigt. Er zijn niet vijf, maar elf zoo groote als kleine doorbra- ken ontstaan, waarvan zeven in den boven- en de ovenge vlak voor het dorp in deu midden-polder. S.dert gisteren werken de boven- en beneden-overlaat niet meer zoodat onze gemeente niet langer door het water van de Bommelerwaard en het Land van Maas en Waal afge- sloten is. Uit den Dun^en echrijft menHet gansche dorp is hier onder-eloopenzoodat velen buiten den pclder wonende I t/\1 lnn/»aiinlrro UQ11 onder^eiuopeii hunne wooing hebben moeten verlaten en wel tengevolge van den hoogen stand van het Maaswater en de groote water- massa die de Dommel ons van St. Michielsgeste! toevoerde, zoomede wegens den slechten toestand van den duiker onder de Zuid-Willemsvaart tnsschen sluis 1 en 2die mede een massa water van de rivier de Aa doorlaat. HH MM de Koning en de Koningin hebben zich aan het hoold eesteld van een verloting ten voordeele van de noodlydenden door 5 J,«nnnd welke verlotingevenals by een vroegere gelegen heid zal worden gehouden in de Gothische zaal te 's Gravenhage. Een Amsterdammer heeft, onder het opschrift//llonger V uur Water" aan den heer Burgemeestor dier gemeente een enveloppe gezondeninhoudende drie bankbilletten elk van duizend gulden waarvan duizend gulden bestemd voor de behoeftigendmzend voor waarvan uui h duizend voor de slagtoffers der uit drie bestaan. De diligence welke dienst doet tusschen Guelina en Jemmager in Alger werd door het water der rivier Sybrusse meegesleept. Van de acbt personen, die zich in het rytuig bevondenhebben zes het leven verloren ook de diligence en de paarden zyn in de diepte verdwenen. Tie diohteritis maakt in Rusland vele slagtoffers Van Bessarabie uitgaande heeft deze ziekte zich epidemisch over 13 gouvernementen uitgebreid'en in den Kaukasus alieen zyn 40.000 kinderen er aan bezweken. Baron de Sainte Suzanne, als munt- en en Gouverneur-Generaal van Monaco, heeft by het uitgraven vai erond voor een gasmeter onlangs eene belangryke ontdekking g f", rib vond namelnk drie gouden armbandenin denvormder gouden medallion, aoht Romeinsebe gouden medailles een in go ppdreven buste van Keizer Gallienus ter hoogte van 5 cM. Aldeze voorwerpen zijn van Romeinschen oorsprong en dagteekenen uit 3e eeuw voor Chr. Nadat door een der bnren aan het politiebureau te Groningen de mededeeling waa gedaandat zekere w" G., woonaehtig m de Sleine Denk niet, lezer, dat ik u ga beschrijven hoe onlangs, in een der overstroomde steden of dorpen van Noord-Brabant, een huwe- lijksplechtigheid gevierd werdhoe bruid en bruidegom in een schuitie de kerk binnen kwamen, en de pastoor eveneens aanroeide, om het huwelijk te voltrekken hoe het huwelijksbootje een paar malen kantelde, om het bruidspaar bijtijds op de rampen des levens voor te bereiden; en hoe eindelijk alien, die van de plechtigheid getui. een waren, druipnat hunne woningen bereikten. Om aan alle buiten- sporige voorstellingen op eenmaal een einde te maken, zy hier vooraf gemeld, dat de bruiloft, waarop ik met nog een anderen Am- sterdamschenstadgenootopden 7n Januari was uitgenood.gd, bmten de overstroomde streek, en wel te Breda zou gevierd worden. Maar de gastenuit'sHertogenbosch, op wier tegenwoordigheid hooge prys werd gesteld, waren niet verschenen, en door die teleurstelling ontstond eene eenigszins gedrukte stemming, en ging het heel droogjes toe, zoodat men eigenlijk kan zeggen, dat de bruiloft wegens al groote droogte gedeeltelijk in het water viel. Wy, Amsterdammers, nog nooit een watersnood beleefd hebbende, en verlangend er als nieuwsgierigen mede kennis te maken, besloten de bruiloft er aan te geven, en trokken met den trein van 4.45 van Breda naar >s Bosch, om het schouwspel van nabij te bezichGgen De ondervmdmg leerde ons, dat de Bosschenaren redenen te over hadden gehad, om stiileties thuis te blijven. In de nabijheid van Tilburg kregen wij reeds groote waterplassen in het gezicht, maar vernamen tevens, dat de honderd-els-brug dicht bij 's Bosch, het gevaarlijkste punt van de spoorbaan gelegen was- zoodat vooreerst iedereen rustig op zyne plaats bleef, totdat wij het dorpje Vught naderden. In de verte ontwaarde men een dubbele rij fakkols; dafir lag de noodlottige plek welke wy met half werk te gemoet stoomden. Door den angst bekropen wilde nu iedereen een kijkje nemen, memand bleef op zijn plaats, alle hingen buiteu het portier. Een oude dame, d.e tusschen de hoofden beklemd raakte, wilde zich terugtrekken, maar daar viel met aan te denken. Als haringen in een ton bleven wy tegen eikan er geplaktNaarmate wij de brug naderby kwamen konden wy te beter de groepen van soldaten onderscheiden, die de brug moesten beveiligen, en met haken en andere werktuigen waren gewapenu, om de ijsschotsen, die met ontzettend geweld tegen de brugleu- ningen aanstormden, af te houden, te breken en onder de brug door te zenden. Langzaam sleepte de locomotief ons voort, terwijl het water tegen de wielen omhoog spatte. Op de brug stond de trein in een hellen gloed, terwijl rondom alles in duister was gehuld. Er heerschte op dat oogenblik een diepe stiltehet was alsof ieder in de grootste spanning zijn eindvonnis afwachtte. Maar zoodra had de trein niet de overzijde bereikt, of de soldaten braken in een donderend hoezee! los. Zij zwaaiden met hunne flambouwen in het rond, en de vlammende koppen der fakkels teekenden phantastischc figuren op den wilden watervloed. Het gevaar was voorbij, en weldra stapten wij aan het station af. Maar toen kwam de ellende eerst aan. Ons adres was in het overstroomde gedeelte der stad gelegen; en hoe dat te bereiken? Het uitzicht over de stad was allertreurigstbijna overal een stikdonkere nacht, want de gasfabriek stond stil, en slechts hier en daar had men een petroleumlicht.je ontstoken, of ontwaarde men een walmende fakkel. Een voerman, van hooge waterlaarzen voorzien, bood ons aan, ons op zijn kar naar de plaats onzer bestemming te brengen, hoezeer op vele plaatsen de noodbruggen, die op onzen weg lagen, defect waren geraakt. Wij stapten met ons beiden op, en de tocht ving aan. Zorgvuldig sloten wij onze overjassen, want wij waren in bruiloftscostuum, witte das en zwarten rok, die wij tegen het op- spattende water moesten beveiligen. Te nauwernood binnen de vestingwerken gekomen, sleepten reeds de punten van mijn rok door het water, daar onze kar niet hoog genoeg op hare as rustte. Met ongelooflijke moeite joeg de voerman zijn vermoeiden en wel wat afgeleefden klepper voort. Maar eensklaps staakte hij den arbeid, en hield in het midden der Polstraat stil. Meneeren, ik kan niet verder, dat zie je. Jawel; maar moeten wij hier dan hulpeloos blijven staan? Dat weet ik nietmaar ik ga niet verder. Och, probeer 't nog eens. Meneerenmijn paard kan niet meer. Als hij er bij neervalt, zijn wij nog verder van de wijs. Daar stonden wij dan, en moesten geduldig ons lot afwachten. Gelukkig zagen wij in de verte een heer in een kalkbak. Hij stuurde op ons aan. Met een langen stok boomde hij zijn bak vooruit, die soms als een tol in het rond draaide. Allervriendelijkst noodigde hij ons uit over te stappen, maar raadde ons de grootste behoedzaamheid aan. Dood bedaard en op onze teenen stapten wij in, zonder den rand van den bak te raken, en weldra bevonden wij ons alle drie in den kalkbak. Maar het water stond tot aan den rand, en een enkele onvoorzichtige beweging was voldoende om ons een bad te bezor- gen. Het platboomsvaartuig dreef door de straatmaar hadden wy soms het ongeluk, op een Bteen of tegen het troittoir te stooten, dan waren wij verloren. Op eens daar schept de bak water, en met 66n stool dreef onze reddende veerman ons tegen den huizenkant, waar toevallig een paar ladders op tonnen den bewoners toegang tot de bovenverdieping van het huis moesten verschaffen. Aan dit stellage klemden wij ons vast, en zonnen op middelen om uit den nood te geraken. De bewoners van het huis konden ons met helpen en daar bleef dus niets anders over, dan onzen kalkbak maar weder vlot te maken, en op nieuw het ruime sop te kiezen. Bij die gelegenheid bezweek het stellage onder mijn voet, zoodat ik met het koude water op minder aangename wijze kennis maakte. Toen wij gekalfaterd hadden, staken wij van wal. De bak zeilde naar alle kanten heen, en schuurde een enkele maal langs een on zichtbaar voorwerp, waardoor wij met ondergang bedre.gd werden. De Groote Markt was droog; daar stevenden wy dus heen. e nieuwsgierigen, die zich uit de verte over ons vroolyk maakten stonden ons daar reeds op te wachten, en ontvingen ons met gejuich, toen wij uit den kalkbak op den vasten grond stapten Onze bekende redder, aan wien wij den grootsten dank verschuld.gd waren, had zich in een oogwenk verwijderd, en ons daardoor de ge legenheid benomen, hem voor zijne hooggewaardeerde offervaardigheid de betuigingen van onze innigste erkentelijkheid aan te bieden. Aan dien vriendenplicht voldoen wij thans openlijk. On de markt, waar schuiten en karren in voorraad waren en werklieden in een waterdicht costuum de behulpzame hand boden, voorzagen wij ons van een kar, die ons eenige oogenblikken later naar onze bestemming bracht. Den volgenden dag droegen een paar sterke kerels ons naar de bolwerken, waar wij den treurigen toestand der stad aanschouwden. In sommige achterbuurten stond het water ruim 2 meter hoog tnsschen de kleine huisjes. Van een blok van omstreeks 15 huizen staken slechts de bovenverdiepingen boven den vloed uit De ramen deden dienst voor deuren, en een paar planken op schragen gaven toegang tot den stadswal. Verschillende huisgezinnen waren in kleine vertrekken samengedrongen en verwarmden zich rondom de gemeenschappelijke kachel. Niet slechts aan levensmiddelen, maar ook aan drinkwater heerschte overal groot gebrek. Alle nenng stond stil in het overstroomde gedeelte der stad. De bakkers bakten, de slagers slachtten niet meer. Wel werden op de Groote Markt brood en dekens kosteloos verstrekt, maar daarvan gen.et slechts vooral dat gedeelte der bevolking, hetwelk men in alle steden aantreft, en dat hier bidt„geef ons heden ons dagelyksch brood, en om de 5 jaar, als 't kan, een watersnood. Op onze wandeliug over de bolwerken maakte myn reisgenoot mij opmerkzaam op een kleine ophooping van aarde waaronder voorloopig een paar lijken waren begraven, wyl het kerkhof in He/en toestand onbereikbaar was. Overal vertoonde zich de ontzettende kraclit van het water. Van de stevig gebouwde brug aan de Vughterpoort bleef geen splinter over; de zware balken waren door den drang van den ysgang Vroeger is reeds melding gemaakt van de ul(8ave der §e' denkschriften van den ouden Vorst Metternich. W,Ji~en o„s bij die gelegenheid de volgende anecdote, die, by zondering, volkomen en lelterlijk «aar is. Zy werd door een van Vorsten zone,, medegedeeld. Eens het de gezan v een der midden-Staten den Vorst om een gehoor in aenden moreen verzoeken. Het was, en is well.gt nog ge- bruikelijk d^t de audientie-gever de ordeteekenen draagt van den Slant welke vertegenwoordiger hij ontvangt. Mettezmc i tlf aan zijn kamerdienaar aanwijzing, het grootkruis der orde van den Staat tegen den volgenden morgen gereed te leggen. Na een uur zoowat kwam de kamerdienaar terug, in ang- Veiaawdheid met de boodschap dat het gevraagde in het hij tot elken prijs den volgenden morgen dat orde.eeken

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 2