1880. Vrijdag, 25 Januarij. Hk 4. VAN A AN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD, Een -en-T wintigste Jaargang. FloSTT'p D Z1J" e" bHjven iD beWarinS ,nn den heer \mi# AfW/: J. W. M. van de Poll. J. van Vuuren Hzn. Mr. J. P. Amersfoordt. J. C. van de Blocquery. burgerlijke stand. Aangegeven van 14 tot 20 Januarij 1880. GEBOREN- Jacob Corneliszoon van J. van Zweden en A. Paauwe. - Marinuszoon van J. A. Vermeulen en N. van An- del Willem, zoon van F. A. Kroezen en C. van Walsteijn. - Hubertus zoon van H. Spierings en S. Vink. - Jacob zoon van A. de Graaf en T. van Tol. - Maria Cornelia, dochter van Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. IIAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. Vergadering van de Cholera-Commxssie te Haarlem- mermeer, op Zaturdag 17 Januarij 1880, ten 1 ure. Tegenwoordig: de heeren J. W. Lantzendorffer, Mr. J. P. Amersfoordt, Jhr. J. W. M. van de Poll, J. C. van de Bloc- query, J. van Vuuren en D. Eggink. Afwezig met kennisgeving: de heer Dr. C. E. Heynsius. In deze Vergadering is door den heer Eggink, als waar- nemend 1 ennmgmeester, rekening gedaan van de ontvangsten en uitgaven van 15 December 1879 tot heden sluitende met een batig saldo van 38.27 terwijl bovendien blijkt voor- nanden te zijn een nominaal kapitaal van 2400 Werk. Schuld. De Vergadering besluit deze. rekening goed te keuren, met dankbetuiging voor de goede administratie. De Voorzitter zegt voortsdat in den Gemeenteraad het verzoek is gedaan, dat de gelden derCholera-Commissie mol ten worden afgestaan aan de Commissie voor de tegenwoordige buitengewone bedeeling. De Commissie meent evenwel daarin niet te kunnen treden, dewy dan de gelden zouden worden aangewend tot een doel geheel vreemd aan dat waarvoor zij zijn gegeven en meent de Commissie zelfs daaraan geen andere bestemming te moqen geven. Op dat verzoek wordt dus afwyzend beslist. V°orts wor<lt benoemd tot Penningmeester der Commissie, in plaats van den heer Jhr. van Foreest, de heer D. Eggink id der Commissie, die zulks op zich neemt, althans" voor- opig en totdat door de Commissie eene nadere regelino- of reglement voor haren werkkring en haar bestuur zal zijn%e- maakt waartoe de Commissie haar voornemen uitspreekt, en zal tot dat einde eene nadere bijeenkomst worden gehouden den loop van den aanstaanden zomer. Eindeiijk besluit de Commissie, dat de gelden en fondsen Eg„ink, als Penningmeester dezer Commissie. Deze notulen na voorlezing goedgekeurd. De Commissie, (w. get.) Lantzendorffer. D. Eggink. De godsdienstoefening in de Herv. kerk te Hoofddorp zal aanst. Zondag morgen worden geleid door Ds. Heldriugvan Velsen. Tevens Doopsbediening. Dingsdag as., des avonds om 6 uur, zal voor de gemeenle in de Chnstelijke Gereformeerde kerk te Hoofddorp optreden de Wel-Eerwaarde heer van Brummen, predikant te Dordrecht. Van de vyfde buitengewone bedeeling zyn te Hoofddorp 167 en te Nieuw-Vennep 90 Gezinnen bedeeld. De heer J. L. J. Jansen, te Hillegom, die binnen enkele dagen van Z. Exc. den Minister van Waterstaat enz. de defi- mtieve concessie verwaclit tot aanleg van een stoomtramweg van Haarlem, langs de Glip (Heemstede), Bennebroek en verder langs den Rijks straatweg tot Leiden, heeft zich, naar men verneemt, tot den Gemeenteraad van Haarlemmermeer gewend, om vergunning tot het Ieggen van rails en het exploi- teren van een stoomtramweg door die gemeente, aanvangende aan de grens van de gemeente Heemstede, en loopende langs den geheelen Kruisweg tot aan de ringvaart nabij de Aals- meerder brug. Lees-Inrigting te Hoofddorp. Boeken worden ter lezing uitgegeven elken Zaturdag-avond van 67 uur, ten Raadhuize. Het leesgeld bedraagt Per week5 et Bij abonnement, per jaar1 50 Voor onvermogendennihil. Verkrijgbaar nieuwe catalogussen. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°., te Amsterdam. WTiterHJk Woenadag.) J. den Butter en N. H. Los. Gijsbertus Klaaszoon van J. Hoenson en M. v. d. Heijden. Maria dochter van M. Otten en B. v. Berkel. Maria, dochter van J. Rietveld en G. Voor- hout. Pieter zoon van J. Weij en E. Wortel. Martinus zoon van H. van Soest en M. van 'I Riet. Johannes Baptiste zoonvan J. Wijfjes en J. C. D'haene. Cornelis, zoon van B. van t Hof en H. \aalburg. Johannes, zoon van K. Stroet en M. Bommer. Abrahamzoon van C. van Egmond en M. van Kerkhof. Jacobus Cornelis, zoon van A. Vijverberg en M. van Egmond. LEVENLOOS GEBOREN: geene. OV ERLEDEN Elisabeth Buckensoud 37 jaren gehuwd met Adrianus v. Gijlswijk. Arie Starreburgoud 57 jaren gehuwd met Jannetje Holla. Jan van der Zwaardoud 65 jaren, ge huwd met Grietje Maarsen. Mijntje Elsingaoud 48 jaren gehuwd met Cornelis Alderhout. Susanna, oud 8 maanden,' dochter van H. Rietdijk en M. Zulver. Dirkoud 8 maanden zoon van D. Xieft en E. Stokman. ONDERTROUWD: geene. GEHUWD G. van Es met A. Kunis. Het onderzoek der rekening en verantwoording eener colle giate administratie is gewoonlyk niet veel meer dsn eene for- maliteit. Bij een polderbestuur in de provincie Gelderland wanrvan ook jaarlijks de ontvanger werd gedecbargeerdnadat de stukken een tijd lang ter visie hadden gelegen en door niemand naauwkeurig waren nagegaan, kwam een der geerfden op het deukbeeld ze eens post voor post te onderzoeken en nu bleekdat een bedrag van ruim 1000 niet was verant- woord. Waarschijulijk zal tl.ans een onderzoek volgen ook van de vroegere rekeningen en verantwoordingenen kan deze zaak tot gebeurtenissen leiden, die verre van aangenaam zijn voor den betrokken persoon. Niet daarom echter worden ze medegedeeld, maar als aan- sporing voor diegenen over wier geld beschikt wordt, om controle niet als formaliteit te beschouwen. Utrecht, 20 Jan. Op de gisteren alhier gehouden paarde- markt waren 1180 paarden en veulens aan de lijn; deze werden verkocht van f 700 tot 800 en van/250 tot f 275. De handel was levendig. Er waren veel binnen- en buiten- landsche kooplieden, niettegenstaande de gladheid derstraten. In eenige streken van ons land zyn reeds vogelnestjes met eitjes gevonden, en laatstelijk een met zes onder de dakpannen van het huis des heeren W., te Assen. De weerkundigen beschouwen dit als de voorbode van een vroege en zachte lente. Voor de aanplanting van helm, ter voorkoming van het ver- stuuen van duinen en dijken, heeft Rijnland in de laatste elf jaren f 221,000 betaalddat is dus meer dan f 20 000 per jaar. De heer Westermandirecteur van Natura Artis Magistra te Amsterdam, deelt mede, dat de melkkoe „de Zwartkop" van James Neilson te New-Brunswick, die in de .Second International Dairy fair" den eersten prijs verkreeg, als zijnde de voortreffelijkste van alle aangevoerde melkkoeijen, door den heer Neilson aangekocht is van den heer de Goede te Pnrmerende. Het hoofdonderwerp in de jongste vergadering der afdeeling /stratum van de Maatschappij van Landbouw in het arroodis- sement Eindhoven, besproken betrof de Zweedsche koolraap. Door een der aanwezigen werd vooral de aandacht op dit gewas gevestigd als voedsel voor melkgevend vee en vetmestin°- voor varkens; daarby werd tevens de wijze van verbouwing° zaaijing, bemesting enz. aangegeven. Op de internationale tentoonstelling van alles wat op het maken van boter, kaas enz. betrekkiDg heeft, die in de vorige maand te New-York werd geopend maakte groot opzien een obelisk van kazenvan 40 voet hoogte. De basis bestond ru.-jj e'ke een halve ton zwaar; daarop lagen 120 Gbidderkazen,^ elke van 60 pond; op deze 750 ronde Edam mer kazen, leder van 6 pond; daarboven lagen 400 jono-e Amerikaansche kazen van 8 pond het stuk en als spits van het geheel was aangebragt een kolossale Edammer kaas van 1J0 pond. Eene enkele firms had de geheele massa geleverd dien in het geheel 25,000 pond kaas uitmaakte. In de Oesterr.- Ung. Blatter fits Geflugel-Zucht" beantwoordt zekere Jul. Volkschau de vraag: „is voor hoenders rookend neet voeder onscbadelyk?" aldus: Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. „Gedurende den laatsten winter heb ik myn dieren op koude dagen het weeke voerdat ik ze des morgens geef, rookend- heet voorgezet. Met ware woede vieleu mijn fasanten en hoenders er op aan. Even gaarne dronken zij heet drinkwater, Ik heb kunnen gadeslaan, dat voor hoenders heet toegediend voeder niet alleen niet schadelijk, maar zelfs zeer gezond is, en de dieren vroegtijdig met het eijeren leggen doet aanvangen." Chr. Schmidt beantwooidde dezelfde vraag in hetzelfde blad aldus: „Sinds ik aan myn hoenders hun voeder dampend-heet voorzet, leggen zij veel vlijtiger dan vroeger, toen ik het lauwwarm gaf." Hoe hevig de storm was, die in het laatst van December jl. in Schotland woedde kan hiernit blyken, dat op het land- goed van lord Kinnaird 2800 en op het Iandgoed van lord Breadalbane 7 a 8000 boomen werden ontworteld. De koude is in Hongarije verschrikkelijk geweestde ther mometer stond langen tijd op 24 graden beneden het vries- punt. Op 23 December is te Pesth een trein met ossen aan- gekomendie alien waren bevroren. Maar wat het versehrik- kelijkste is, terwijl de bewoners der vlakte van koude stierveu, deed de hooge warme lucht de sueeuw der bergen smelten, hetgeen geweldige overstroomingen te weeg bragt, bij eene koude van 25 graden. De heer J. I. de Beucker waarscbuwt hen, die in dit jaar boomgaarden willen huren, dat de bloembotten van vele fruit- gewassen, doch vooral die van pereboomenzoo veel ^eleden bebbeo, dat er in 1880 weinig te plukken en te oogsteu zal zyn. In Noord-Amerika slagt men een varken en maakt het schoon per machine in 57 seconden. Men wil nog eenige verbeteringen in het werktuig brengen en dan, zoo beweert de uitvinder, zal men 600 varkens in eene minuut kunnen slagten. Ook gevoelen de varkens zich onder die kunstbewerking zoo wel, dat zy vergeten te schreeuwen. Iemand geeft in Sempervirens den raadom in het aan- staande voorjaar met het zaaijen van verschillende groenten en bloemzaden wat voorzigtig te zijn en zich niet door de eerste zonnestralen te laten verleidenmaar zoolang mogelijk te wachten, totdat de grond wat verwarmd is. Zijn raadgevin" steunt op de omstandigheiddat door het ongunstig wqder van den voorgaanden zomer sommige soorten van zaden niet tot volkomen rijpheid gekomen zyn. Vooral geldt zijn raad- gevmg de verschillende, in den laatsten tijd nog al verspreide erwtsoorten met gerimpelde korrels; zaait men deze vroeg, als de grond nog koud is, dan loopt men veel gevaar, dat een grooter of kleiner deel er van niet opkornt, of althans zich zwak ontwikkelt. Ten bewijze dat de landbouwers en veefokkers met het Friesch Rnndveestamboek zeer zijn ingenomenkan dienen, dat reeds bijna tweehonderd aanvragen tot opneming bij het bestuur zijn ingekomen. De eerste keuring door den inspekteur is reeds gedaan. Het geheele bestuur heeft ditmaal die keu- ringen gecontroleerd en was over den arbeid van den inspek teur ten hoogste voldaan. Meer ^dan vroeger heeft de zuivelhereiding de aandacht ge- trokken en van veehouders In handelaren. Ook de Vereenjginq tot outwikkeling van den Landbouw in Hollands Noor der kw artier heeft genoemd punt besproken en is tot een eigenaardig be sluit gekomen. Zij wil namelijk eene vergelykende proef nemen of het maken van Edammer kaas voordeeliger is dan het maken van boter en magere kaas. Haar voornemen isom gedurende den weidetyd van 1880, bijv. van Mei tot November, de melk van 40 koeijen te doen verwerken, voor de edne helft tot Edammer kaas en voor de wederhelft, naar de Deensche metbode, tot boter als hoofdzaak en magere kaas als bijzaak. De proef zal genomen worden in de gemeente Berkhout, nabij Hoorn, waar een gebouw ter harer beschikking is gesteld! De Vereeniging heeft voor het doel de sorn van f 3000 beschikbaar, doch denkt 1500 meer noodig le hebben weke gelden zij denkt bijeen te krijgen door vrywillige bij- dragen van de leden der Vereeniging of van de afdeelingen der Ilollandsche Maatschappij van Landbonwterwijl ook andere Maatschappijen of personen van hunne belangstelling, door geldelijke bijdragen kunnen doen blyken. Het zou voorzeker wenschelijk zijn, dat de vereeniging slaagde. Het is bekend dat broedlustige hennen het liefst in de losse aarde onder den eenen of anderen struik broeden en dat der- geiyke broedsela, die doorgaans zonder iemands medeweten

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 1