Ingezoniien. A (1 v e r I e n t i e n. m van f 10,000 GKOWDBELAST1WG. - 22 - VERPACHTEA, Eenig HAEIIOUT. pp- DIENSTBODE. Vetmesterij. Verslag' van tie 38ste Al^emeene Veryadering der „IIol- landsche Maatscliappij van Laiidboutv", gehouden te Amsterdam, op Woensdag 28 Januarij 1880. De BURGEMEESTER van Haarlemmermeer brengt ter openbare kennisdat gedurende Dertlg' Ragevi, ter Seeretarie der Gemeente, ter in zage is nedergelegd een STAAT, aanwfjzcnde dc uitkosiisteii l»e- doeld in dc Artikelen 15, 23 en 43 der Wet op de Grondbelasting van 26 Ulei 18JO StaatsbladN°. 82). voor den tijd van VIER JAREN, eenige Perceelen DOIiFiGItOliD, it 5 Rente, tegen le Ilypotlieek op LANDERIJEN, disponibel bij J. §Al§OI, Notaris te SSaarlemmer- meer, in Nieuw-Vennep. Mevr. SAMSON, te Nieuw- Vennep V R A A G Tom zoo spoedig mogelijk in dienst te treden, eene DieilStllOde of tijdelijke Y o o d li ii I p. Eene menigte proevengenomen in BelgieFrankrijkNe- derland en Engeland, hebben bevestigd dat 1°. Een half kilo kokosmeel des morgens en een dito hoe- veelheid des avonds gegeven met het ander voedsel aan melk- gevende koeijenniet, alleen bijdraagt tot eene grootere op- brengst van melk, roaar tevens ook dat die melk een derde a een vierde ineer en betere boter geeft en dat de koeijen zigtbaar vetter en gezonder worden. 2°. Dat het kokos- en palmpittenmeel gemengd met het gewoon voeder voor vet te mesten vee varkens schapen en gevogelte zeer spoedig vet maakt en hun vlcesch aangenamer van smaak is dan met de gewone vetmesterij. 3°. Dat paarden, gevoed met de helft haver, gemengd met de helft van beide meelsoorten veel sterker en gezonder worden en zulks daarbij veel voordeeliger is dan met haver. Europa heeftbij eene bevolking van 432 millioen men- schen, ongeveer 40 millioen paarden, 100 millioen runderen, 200 millioen schapen, 20 millioen geiten en 50 millioen varkens. Deze veestapel is echter voor de bevolking niet voldoende, daar AzieAfrikaAustralie en Amerika vleesch en vee in Europa invoert. Van alle Europesche Staten heeft slechts Rusland grooter uitvoer dan invoer aan te wijzen. Engeland voerde in 1877 in aan vee en vleesch voor 900 millioen francs; Erankrijk voerde 210,000 runderen, 2'/a mil lioen schapen en 196,000 varkens in. De veestapel van West- en Zuid-Euzopa had met de schielijk toenemende bevolking, namelijk in de groote stedengeen gelijken tred gehoudeu; integendeel heeft zich in de iaatste jaren het aantal huisdieren door belangrijke concurrentie ver- minderdwelke de veebezitters door den invoer van goedkoo- per vee werd geboden. Den grootsten uitvoer van vee vvijst Amerika aan; dit voerde in 1877 uit voor 5,814,653 dollars aan levend vee en vleesch en voor 51,750,255 dollars spek en hammen. Noord-Amerika heeft, bij eene bevolking van 39 millioen menschen, 10 millioen paarden, 28J/2 millioen runderen, 38 millioen schapen en 32'/2 millioen varkens, te zameu voor eene waarde van 12 milliard francs. Naast Amerika leverde Australie een grooter uitvoer van vee en voortbrengseleri van vee. Australie heeft, bij eene bevolking van 2 millioen menschen, 7,232,000 runderen en 63,590,000 schapen. Hieruit ontwaart mendat in andere werelddeelen in ver- houding eer meer dan minder huisdieren bestaan dan in Europa. Om levroren vruchten of groenten weer bruikbaar te maken moet men ze niet terstond in een warm vertrek brengen, want dan bederven zij spoedig na het ontdooijen. Zij moeten in koud water geheel ondergedompeld en met het water in een zeer matig vervvarmd vertrek worden gezet, totdat zij ontdooid zijn. Dan neemt men ze er uit, droogt ze af, en zij zullen weer even goed zijn en blijven als vroeger. De vruchten en groenten worden in het water weldra van een min of meer dikke ijskorst omgevenen moeten met rust ge- laten worden totdat die ijskorst weer geheel verdwenen is en het water een temperatuur heeft aangenomen van eenige graden Reamur. Het is van groot belanggedurende den winter aan kweek- kalveren van het vorige jaar een overvloedig eu krachtig voedsel te gevenwant indien men ze gedurende dat jaargetijde laat verkwijnendan is hunne groeikracht tegen gehouden en zjj herstellen zich dan zeer moeijelijk door het groene voeder van den zomer. Indien men niet veel hooi heeft om hen te geven dan is een groote overvloed van wortels noodzakelijk. Men kan hetzelfde zeggen van de kweekelingen van 2 jaar het beste voeder moet nogtans immer aan de jongste kwee kelingen worden gegeven. Over het algemeen moet het verval der dierenrassen toegeschreven worden aan het gebrek van voedseldat krachtig genoeg zij gedurende de jeugden de kalveren van de schraalste soort kunnen soms eene buiten- gewone ontwikkeling bekomen door een beteren oppas gedu rende de eerste twee jaren van hun bestaan. De heer van der Oudermeulen leidde de vergadering. Eerst kwam in behandelmg het voorstel van Schoonhoven tot het houden eener internationale tentoonstelling van zuivel. Men wilde daardoor de ontwikkeling der zuivelbereiding in Nederland nagaan en vergelijking met het buitenland makenen dus een tentoonstelling als te Hamburg gehouden wordt. Het bestuur had voorloopig bezwaar. De paarden-tentoonstelling is bepaald, wil men nu ook een zuivel tentoonstellingde krachten zullen dan worden verdeeld. Om groote zaken tot stand te brengenmoet er veel geld in kas zijn en de kas zou de uitgave nu niet kunnen dragen. De tentoonstelling te Delft toonde dat men de zaak ter harte nam men moest de zuivelbereiding in ons land leeren kon- kurreeren met die van het buitenland. Algemeen vereenigde men zich met de meening van het hoofdbestuur. De afdeeling Sloten stelde voor, bij de quaestie van de verbetering van den Lekdijk er op aan te dringen dat de lasten voor den landbouwer zoo min mogelijk zouden worden verzwaard. Het hoofd bestuur vond het overbodig en schadelijk zich in deze zaak te mengen; dat ook de steden en niet alleen het platteland belang hebben bij den Lekdijk is bekend en erkend. De zaak is thans aan- hangig bij de Hooge Regeering waardoor spoedige oplossing der zaak is te wachlen. Sloten trok hierop zijn voorstel in. De quaestie der paardententoonstelling kwam toen ter tafel. Het voorstel van het hoofdbestuur om die zaak met het oog op den staat der kas nog een jaar te laten rusten werd goedgekeurd. Bij den verminderden uitvoer van vee naar Engeland doordien wel de longziekte hier te lande is bestreden, maar mond- en klauw- zeer niet in onze wet tegen de besmettelijke veeziekten is opge nomenstelt het hoofdbestuur voor, zich met een verzoek tot de regeering te dezen opzigte te wenden. Bij bespreking der zaak toonde de heer Wirtz vooral aan, dat Engeland zijne belemmerende bepalingen niet zou opheffen zoolang de leemte in onze wet niet was aangevuld. Engelands houding was in deze te billijken. Ook rotkreupelhet kwaadaardig klauwzeer bij schapen, wilden enkelen onder de besmettelijke ziekten hebben opgenomen. Maar in Engeland is dit niet het geval en de heer Wirtz aohtte het dus n.et wenschelijk. Er werd ten slotte bepaald, dat twee adressen tot de Hooge regeering zullen worden gericht. In het eerste zal namens de algemeene vergadering worden aangedrongen op het opnemen van mond- en klauwzeer in de wet op besmettelijke veeziektenten einde daardoor weder vrijen invoer in Engeland te verkrijgen. Tevens zal op openbaarmaking van 't rapport der commissiedie in Engeland de zaak heeft onderzocht worden aangedrongen. In het tweede zal, geheel afgescheiden van het vorige, bij de Regeering worden aangedrongen op maatregelen, tot beteugeling van het rotkreupel. Daarna zijn tot. leden van de finantieeele commissie benoemd de hh. II. de Bie, D. C. Loman en T. J. Waller, en tot leden van het hoofdbestuur voor Noord-Holland de heer J. Breebaart Kzn. te Winkel, en voor Zuid-Holland de hr. H. P. de Kat van Har- dinxveld te Dordrecht. De begroot.ing voor 1880 bedraagt in ontvangst 27,000 in uitgaaf 34,519. Daar voor elk lid slechts 1,40 in de hoofdkas gestort wordten ieder het jaarboekje het maandblad krijgt en er vele groote uitgaven te doen zijn is dat cijfer zelfs bij 15,000 leden te gering. Men zal dus tot verhooging van contributie moeten overgaan. Intussehen was 1000 gesteld voor de Londensche ten toonstelling Nederland moest trachten zijn ouden roem te hand- haven; men moet de puikste boter en kaas te Londen kunnen tentoonstellen. Z. K. H. Prins Erederik der Nederlanden heeft 500 geschonken aan de commissie voor t jdelijke werkverschaffing te 's Gravenhage. Door wijlen den heer J. W. C. baron van Ittersum is aan het Doofstommen-Instituut te Groningen gelegateerd /1000, en aan het Pleeggesticht en Toevluchtsoord f 500. Door iemand, die onbekend wenscht te blijven, zijn aan de diaconie der Herv. gemeente te Kampen geschonken vier 5 pet. Russische effecten zamen waard bijna f 4000 waarvan volgens aanwijzing moet bestemd worden 2000 voor de diaconie en 2000 voor het bestedelingenhuis. Door mejufvrouw Catharina van der Linden, partikuliere te Oos- terhout, is aan de R. K. kerk en parochie van den Hont aldaar een legaat besproken van f 4000 voor aaukoop van kerk-ornameuten. De twee bekende Eriesche hardrijders Okke van den Berg en Marten Castelein zijn uitgenoodigd om te Londen te komen hardrijden. Den 17 dezer hoopt Pieter de Lange te Numansdorp zijn hon- derdsten verjaardag te vieren. Hij is nog in het bezit van al zijne geestvermogens, en maakte het vorige jaar nog een vogelkooi zonder zich bij dit werk van een bril tc bedienen. De heer Kraijenstein te Roosendaal heeft een proef genomen met het onlangs aanbevolen middel tegen brandwonden rle wond bestrooijen met »zuiveringszout" en daarover dan eenvoudig een nat linnenlapje leggen. De proef, door den heer K. toegepast op een zijner kinderen die zich ernstig brandde met kokend water ge- lukte volkomen: binnen 24 uren, sehrijft hij, was de wond genezen. De nestor onzer sehaatsenrijders, de welbekende heer M. Buiskool van Beerta die verleden week zijn 93en verjaardag vierde heeft Vrijdagmiddag nog een reisje op schaatsen gemaakt van Beerta naar Oude Pekcla en terug. De afstand van Beerta tot Oude Pekela is langs het kanaal ongeveer 31/g uur. Een zeker uiterst zeldzaam labile werd onlangs door een hoogbe- jaarde dienstmaagd te BruchsalGroothertogdom Baden gevierd. De feestvierster is 93 jaren oud en sinds kaar 13e jaar alzoo 80 jaren, bij een en dezelfde familie indienst. Verschcidene geslachten zag zij alzoo opgroeijen. Op haar geboortedag werd de oude vrouw verblijd door talrijke bewijzen van erkentelijkheid voor zulk een trouwe pligtsbetraehting. Men schijnt te Londen al even vlug, maar ook even sterk te bouwen als elders. Althans Donderdag zijn een heele reeks in aan- bouw zijnde huizeneen groot deel van een nieuw blok aau de Sevensisters Road, nabij het Station Finsbury park, plotseling over de straat gevallen. Gelukkig dat de werklieden zich juist hadden verwijderd om hun ontbijt te neraen. Er zijn dus geeue ongelukken van personen bij voorgevallenen men heeft slechts op te ruimen en op nieuw te beginnen. In den loop der vorige week heeft zich te Steenwijksmoer het zeldzame geval voorgedaandat in hetzelfde huis en in hetzelfde vertrek een oude vrouw is gestorven bijna op hetzelfde oogenblik dat hare dochter en kleindoehterieder aan een nieuwen wereld- burger het leven schonken. Leven en dood komen en gaanverschijnen en verdwijnen 't is 't getrouwe beeld van 't geen de wereld op ieder oogenblik te aanschouwen geeft de ambtenaar van den bnrgerlijken stand zegt koud en gevoelloos geboren 2, overleden 1 vermeerdering der bevolking met 1. Te Zeerijp vindt men, op nog geen 600 zielen, zes personen, die te zamen 502 jaren tellen. Een dier oudjes, de 83jarige A. L. van den Berg, heeft in de vorige maand nog op schaatsen gereden. Te Warschau heeft men dezer dagen een vreeselijke misdaad ontdekt. Eene vrouw uit het volkdie met een man zamenleefde nam gelijk dit onder de lagere volksklassen dikwerf plaat.s heelt zoogkinderen ter opvoediug bij zich. Zij legde zich toe op het bedrijf der zoogenaamde engelmaaksters en heeft zestien liaar toe vertrouwde kinderen in een koffer gesmoord en vervolgens op af- gelegen plaatsen verborgen. Zij heeft eene volledige bekentenis af gelegd. Bij haar in huis werden nog vier levende kinderen gevonden, die waarschijnlijk ook tot slagtoffers bestemd waren. Men heeft ook eene vroedvrouw in hecktenis genomen die door het gerucbt als de hoofdleverancierster dezer kindertjes aangewezen werd. In een stad in California had een man voor 3000 dollars de roekelooze weddenschap aangegaan, dat bij een wilden beer, in een renbaan gesloten, met geen ander wapen dan een mes dooden zou. Er waren duizenden menschen toegestroomd om dien strijd te aan. schouwen, en men ging verscheidene weddenschappen op den uitslag aan. Algemeen was men van oordeel, dat de waaghals net onderspit zou delven. Toen hij in het strijdperk trad, ging er een kreet van afgrijzen en medelijden op, want de beer stormde verwoed op zijn prooi los. Maar deze hief zijn mesdat ruim 3 kilo zwaar was omhoog, deed het dier door een hevigen slag terugdeinzen, en stiet het onmiddellijk daarop zijn mes in het hartzoodat het levenloos aan zijn voeteu nederstortte. De man trad volkomen ongedeerd uit het strijdperk. Te Baud, een plaatsje in het departement Morbihanhebben ouders hun dochtertje opgesloten in eene schuur, tot straf voor eene ondeugendheid die zij begaan had. .De ouders gingen vervol gens naar het veld om er te arbeiden. Bij hunne terugkomst openden zij de schuur, om er hun dochtertje uit te halen. Maar hoezeer waren ze verschrikttoen ze een wolfdiemen weet niet hoe binnengekomen was, hen voorbijschoot om te ontvlugten. Yan het kind lagen nog eenige niet verslonden overblijfselen op den grond. In eene Londensche school wilde onlangs de onderwijzer begrijpelijk maken wat een wonder was en voerde daarover met een jongen het volgend gesprek Onderwijzer: Wat is een wonder? JongenIk weet het niet. OnderwijzerAls de zon eens midden in den nacht opgingwat zoudt go dan zeggen dat het was? Jongen: De maan. Onder wijzer Maar als u gezegd werd dat het de zon was hoe zoudt ge dat noemen? Jongen, Een leugen. Onderwijzer: Ik zeg echter nooit een leugen. Neem nu eens aan, dat ik tegen uzeide, dat het de zon was, wat zoudt ge dan denken? Jongen (na eenig aarzelen): Dat meester niet geheel nuchteren was. Wel-Edele Heer Redacteur I Niettegenstaande de maatregelendoor de Regering geno men tot bestrijding der longziekte onder het rundvee, tot hiertoe met den besten uitslag bekroond werden, worden er toch nog altijd veehouders gevonden welke die maatregelen te streng noemen en die de afmaking zonden wenschen be- perkt te zien tot de aangetaste dieren. Door de mededeeling van het onderstaande hoop ik dezulken te overtuigen hoe nood zakelijk het afmaken ook der verdachte runderen is. In het begiu der vorige maand brak de longziekte uit op een der stallen van den vcehouder H. B.onder de gemeente N. Eerst werd een rund aangelast en zeer kort daarna nog twee anderen; deze drie en iets later ook de 32 overige runderen van denzelfden stal, werden alien afgemaakt en toen bleek het bij het onderzoekhetwelk aan mij was opgedragen, dat van die 32 verdachten, slechts 12 runderen normale lon- gen hadden; al de 20 anderen waren, sommigen zelfs in vrij hevige mate, reeds door de ziekte aangetast. De andere stal, waarop 25 schijnbaar nog gezonde runderen stonden, bleef voorloopig onder streng toezigt; doch er verliepen maar weiuige dagen, toen ook daarin een ziektegeval voorkwam, waarop ook de afmaking van al deze runderen volgde en het mij bij de schouwing dier longen bleek, dat slechts 10 daarvan liormaal en de 15 overigen alien, zij het dan ook in eene ligte mate, door de ziekte waren aangedaan. In het geheel waren er dus van de 56 verdachte runderen, nog maar 22 gezond. Was nu hier het stelsel van doorzieken toegepast geworden, dan zouden er ongetwijfeld maanden verloopen zijn, eer al dat vee doorgeziekt geweest was; terwijl die boerderij al dien tijd een smethaard zou gebleven zijn voor den ganschen omtrek. U voor de opname dezer regels dank zegsrende, blijf ik hoogachtend Uw Dw, Dienaar, NienwveenD. VANHULST, Sprokkelmaand 1880. Districts-Veearts-Rlaatsvervanger. En is hiervan afkondiging geschied den 5 February 1880. De Burgemeester voornoemd LANTZENDORFFER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemmermeer, zullen op Dingsdag 17 February 1880, des voormiddags ten 10 ure, in het Koffiehuis van SLIKKER, te J7oo/V/- tloriten des middags ten 1 urein het Koffiehuis van LEWIS, te Xieuu- Wennep De VOORWAARDEN zullen ter lezillg' liggen te Hoofd- dorp ten Raadhuize en te Nieuw-Vennep bij C. LEWIS. Na afloop der YERPACHTING, zal te Iloofddorp en te Nieuw- Vennep worden Verkocllt ZE(.T MMIZT VOOttT.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 2