if Lailioiiw. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Een-en-Twintigste Jaargang. 1880. Vrijdag15 Februarij. Prijs van het ALonnement: in het Jaar Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 4 tot 10 Febr. 1880. De Varkens in Engeland. Aardappelen. Over den tegenwoordigen druk van den Landbouwer. AAR1EMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AXLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN U1TGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONG A C°.te Amsterdam. WJiterl{jk Woenadag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De gcdsdienstoefening i™ de Herv. kerk te Hoofddorp zal aanst. Zondag morgan worden geleid door Ds. Heldring, van Velsen. Dingsdag as.des avonds ten half zeven uur, zal voor de Cnristelijk Gereformeerde gemeente te Hoofddorp optieden Ds. de Clercq, Predikant te den Helder. Den 10 Februarij jl. hebben te Hoofddorp 165 en te Nieuw- Vennep 90 gezinnen van de 8e buitengewone bedeeling genoten. In Haarlemmermeer zijn in het afgeloopen jaar 359 kinderen gevaccineerd. In 1879 werden aangegeven5 gevallen van roodvonk, 8 gevallen van typhus eu febris typhoidea en 169 gevallen van rnazelen. GEBOREN Gerrit, zoon van G. Dooijeweerd en M. Berghoef. Roelke, dochter van W. Jansen en J. van den Oever. Nicolaas Gerardus, zoon van J. Boonders en A. H. C. Boom. Trijutje, dochter van E. de Ruiter eu J. Kroes. Krijn, zoon van J. Vinke en E. Ronk. Cornells, zoon van C. de Moor en J. Filius. Ingetje, dochter van K. Slootweg en M. van der Voet.Johanna Maria, dochter S. van 't Schip en M. P. van der Plas. Simon Bastiaanzoon van L. Molhoek en A. J. van Strien. Hendrik, zoon van S. Dijt en C. Lamboo. Petrus Hendrikuszoon van C. Jansen en C. M. van Waarsenburg. Maria, dochter van J. Bosma en P. Scheurwater. Dirkje, dochter van J. J. van den Berg en A Gelein. Josinadochter van C. Schouten en J. Servaas. Maria Hendrikadochter van T. Koningen en E. Buis. OVERLEDEN Elisabethoud 2 maandendochter van C. Smit en van E. Schouten. Hendrikaoud 1 maand dochter van G. Schonhage en M. C. Moorman. Bartholomea, oud 3 weken, doehter van A. Panis en C. Hey. Jakob, oud 11 jaren, zoon van P. van Groningen en J. Noteboom. Pieter van Prooijen, oud 71 jaren, gehuwd met Cornelia van Prooijen. Leendert Hulsbos, oud 59 jaren, gehuwd met Johanna Geertruida Schee- lings. Janna, oud 16 maanden, dochter van S. Koehein en G. Soelen. Maria Jolranua, oud 8 maanden, dochter van Cornelia van der Vlugt (ongehuwd). ONDERTROUWDA. Groenveld met A. de Koning. GEHUWDT. Tille (wednr.) met W. Neijs. J. J. van Rijn met A. Onnes. Texel11 Februarij. Van hier wordt nog al hooi verkocht prijs f 17 per 1000/2 kilogr. Dit eiland heeft door zijne hoogere ligging door het natte zomervveder veel hooi geteeld. Naar koevee komt meer vraag. Vreemdelingen bieden reeds billijken prijs. Zwolle, 6 Februarij. De nieuwe kunstboter-markt was heden al drukker bezocht dan de vorige week. Er was goeden aftrek voor 1 a 1,20 per kilogr., terwijl voor gewoue boter 1.40 a 1.80 besteed werd. Niet onaardig werd door zeker boertje gevraagd Waar is de kunsteijeren-markt Het huis c. a., benevens twee perceelen moesgrond, gele- gen aan den Ringdijk, gemeente Watergraafsmeerden 9 Fe bruarijin de Brakke Grond te Amsterdam, geveild zijn te zamen verkocht voor/ 10,370, aan den makelaar C. Bulk. Van het voornemen der afdeeling RotterdamSchiedam en omstreken der Holland ache Maatschappij van Landbouw tot het houden eener tentoonstelling is afgezien ua ontvangst van het volgende schrijven van den Minister van Binuenlandsche Zaken „Het houden eener tentoonstelling van vet vee te Schiedam in het voorjaar 1880 komt mij zoo strijdig voor met het be- lang van den veestapel, zoolang de longziekte niet geheel ge- weken is, dat ik mij verpligt zie het houden dier tentoonstel ling te verbieden. „Ik zal mij, mogt het plan niet worden opgegeven het- geen ik trouwens niet verwacht genoodzaakt zien Zijne Majesteit den Koning voor te stellen gebruik te maken van de bevoegdheid, welke art. 15 der wet van 20 Julij 1870 (Stbl. n°. 131) voor zulke gevallen aati de hand geeft." Te Londen kwam Maandag de stoomboot Strath Leven bin- nen met een lading bestaande uit 70 stuks geslacht rundvee 500 geslagte schapen en 40 centenaars boter, die 7 December uit Sydney in Australie Verzonden was. Een en ander was door een eeuvoudig en weinig kostbaar middel in het rnim in volkomcn goeden toestand bewaardzoodat de smaak niets te wenschen overliet. Er i3 dus weder een nieuwen weg gevon- den om vleesch in te voeren uit een land waar het uiterst overvloedig en goedkoop is, en de ook in Engeland zeer hooge vleeschprijzen zullen dientengevolge wel gaandeweg eenigermate gaan dalen. Op de groote veemarkt te Parijs gaat nog al het een en ander om. Den 8n Januarij bijv., om maar den eersten den besteu dag te nemenwerdeu ter markt gebragt 2420 ossen 545 koeijeu en 12,505 schapen. Van deze beesten nu wordt een zeer nauvvkeurige statistiek gehouden. Men weet zonder missen te zeggenhoeveel zij gemiddeld wegen, en dat terwijl er een weegschaal op de geheele markt is, en deze bovendien nooit gebruikt wordt. Verder verklaart men tot op een cen time nauwkeurig. hoeveel het pond levend vleesch kost, alles zonder wegen. Eindelijk weet men het vleesch in drie soorten te verdeelen, en van elk te zeggen, tusschen welke cijfers de prijs daarvan op de markt dobberde, en dat, zonder dat er eenig keumerk is vastgesteld om de drie soorten van elkander te ondetscheiden. Deze zaken worden medegedeeld in de Economiste Franqais. Men zal zich nog wel herinneren, dat eenige jaren geleden graankorrels in oude Egyptische graven gevonden werden, welke niettegenstaande zij den respectabelen leeftijd van ongeveer 3000 jaren bezatentoch nog met jeugdig vuur aan het kiemen gingen. Als een tegenhanger hiervan kan het feit dienen, dat onlangs te Londen op een vergadering van de Society of Public Analyst, een proefje boter vertooud werd, vvaarvan de ouderdom op 2500 jaren geschat werd. Het merkwaardige was, dat de boter, met uitzondering van een zeer zwakken rauzigen reuk volkomen zuiver was en, blijkens chemische analyse, geheel identiek met de tegenwoordige boter. De boter was keurig in een albasten vaas gegoten en behoorlijk verzegeldin een Egyplisch graf gevonden. De Anlwerpsche Precurseur bevat het volgende uittreksel, ontleend aan eeu brief uit Bethlehem van 2 Januarij Sedert het einde van de maand December is het oude Ephrata veranderd in een noordelijke stad. Geheel de heuvel- helling, waarlangs het stadje is gebouwd, is 6en sneeuw- tapijt. De wijnstokken en de olijfboomen, die boven de terrassen uitsteken zijn gebogen onder den last. De lucht is graauw. Het prachtige panorama, dat men hier anders geuiet is niet meer dan een nevelachtig visioen. Ter naauwernood kan men de koepels en minarets van Jeruzalem onderscheiden. De bergen van Moah, die zich gewoonlijk als een blaauw- achtige streep voordoenzijn geheel onzigtbaar. In de straten ligt de sneeuw twee voeteti hoog eu ongeveer drie voeten aan den kant, waar de wind van daan komt. Een vier voet dikke laag bedekt de kerk der H. Geboorte. In de onmiddellijke nabijheid van het Grieksche klooster Maz-Eliashalverwege tusschen Jerusalem, is de weg geheel en al onbegaanbaar. In de nachten van 28 en 29 is het weer verschrikkelijk geweest. Er woei letterlijk een sneeuwstorm. Da boomen werdeu heen en weer gerukt en vermengden hun zwiepend g<luid met het krakeu der takken. De gevolgen van een winter in deze ge- lukkige en lagchende streken zijn zonderling bedroevend; het schouwspel is, naarmate het ongewoon is, de9 te grootscher. De koude is bijzonder hevig. Een groot gedeelte van den oogst kan als verloren be9chouwd worden; de olijven vooral hebben zeer veel geleden. De kleine riijvere bevolkiug van Bethlehem is voomamelijk zwaar beproefd. Men weet dat hare voornaamste brou van inkomsten bestaat in het vervaardigen van gods- dienstige voorwerpen, als kruizenrozekransen van ivoor of van welriekend hout, enz. Dewijl de karavanen zich wegens het slechte weder thans niet op weg begevenheeft dienten gevolge de afzet van die artikelen nagenoeg geheel opgehouden. Behoeften van allerlei aard doen zich gevoelen; de armoede is groot. De vormelooze vleesch- en vetmassa's, die men op Engel- sche veeteutoonstellingen zoo dikwerf ontmoet, hebben niets aantrekkelijks voor het oog. En het schijnt, dat zij ook in ander opzigt afkeuring verdienen. Als bewijs daarvan strekke een uittreksel uit eene circulaire van rarrs. Harris C®. te Kalne, Wiltshire. Daarin wordt o. a. gezegd„lleedsiul871 vestigden wy de aandacht der landbouwers er op, dat het publiek van vette en zware hammen een afkeer heeft en dat het ongetwijfeld noodig is, deze zoo te producereu, als de smaak der verbruikers het verlangt. Wij voerden toen ook twee klassen van prijzen in, door voor varkens beneden de 200 pond nog een hooger prijs te betalen dan voor varkens boven de 200 pouden wij hooptendat deze maatregel het geweuschte gevolg zou hebben. Maar het grootste deel van de varkens die wij bekomen is nog steeds veel te zwaar en te veten wij zijn daardoor gedwongenonze prijsschaal te veranderen en de 200 pond op 180 pond te brengen. Daar Ierland slechts varkens levert, die zwak in beenderen zijn en vol in het vleesch, maar weinig vet bezitteude, en dus in het algemeen geheel aan den wensch van het publiek voldoen, kan het niet uitblijvengelijk wij dan ook reeds dagelijks bemerkendat de Engelsche varkens op de markt betrekkelijk minder waard worden en het is dus onmisbaar noodzakelijk van de hedendaagsche Berkshire-varkens afstand te doen en andere, doelmatiger rassen te fokken." Deze vingerwijzingzegt de Landbouw Ct., van de grootste firma in hammen is ook voor het buitenland van beteekenis; voor de Engelsche varkensfokkerij is zij van zeer hooge waarde en kan daarvoor wel eens van min aangename gevolgen zijn. De invoer van hammen neemt jaarlijks snel toe; in het laatste jaar bedroeg hij 426,090 cent., ter waarde van 8,611,166 pond sterl. De ongehoorde concurrentie van goedkoope Ame- rikaansche hammen maakt de varkensfokkerij in Engeland reeds nu zeer weinig voordeelig, maar daar het prijsverschil per pond slechts weinig bedraagt, is het nog minder voordeelig om magere varkens van gering gewigt te fokken, dan wel in betrekkelijk koiten tijd vette varkens, die veel wegen, te mesten, gelijk dit bij het Berkshire-ras mogelijk is. De Landbouvvvereeniging „Veendam en Wildervank" heeft besloten een partij Duitsche aardappelen hier in te voeren oin te poten. Of het ecliter aan het doel, (verbeteriug van de thans hier verbouwde soorten) zal beantwoorden is aan twijfel onderhevig. De proef met de Larisbergers is in ieder geval niet geluktook deze werden in het vorige jaarten minste volgens de advertentie in de gewestelijke bladen, door den heer Scholten aanbevolen. De dit jaar voor de consumptie aangewende aardappelen, ten minste de roode, hadden in kleur en vorm vrij wat overeenkomst met de Lansbergersen behoorden hoogst waarschijnlijk tot dezelfde soort, die in het naburig Drenthe vooral, sedert jaren reeds onder den naain van Bremer rooden bekend zijn en verbouwd worden. Moge de smaak van deze aardappelen over het algemeen nog al voldoende zijn, de opbrengst is meestal schraal, in ver- houding tot de andere daar verbouwd worden soorten. In gewone vooral drooge jaren hebben ook de hier veel verbouwd wordende Turkeu zeker vrij wat meer zetmeel. Bij de Ame- rikaansche soorten moge dat minder het geval zijn, doch hier bij wordt het gemis voor den verbouwer echter door de ruime opbrengst dubbel vergoed. Het verschil in prijs voor de fabrieken is zeer gering. Een Duitscher uit die streken, waar in het afgeloopen jaar veel aardappelen werden uitge- voerdverzekerde mij dat daar in zes weken geen druppel regen gevallen was Als men nu bij den aanvoer van Duitsche aardrppelen, ook de voor de ontwikkeling van den aardappel zoo gunstige drooge en warme weersgesteldheid kon aauvoeren, dan zou het resultant zeer zeker bevredigend zijn; of ze echter onder dezelfde omstandigheden wel boven de than9 bestaande soorten zullen uitmunten, zal de tijd moeten leeren; doch is in ieder geval twijfelachtig. De bekende geleerde Engelsche landbouwer J. B. Lawes heeft over dit onderwerp een opstel geschreven in den Agric. Gazette Almanac. Hij schrijft: „Slecbts eenige jaren geleden zeide een uitstekend staats- man dat de opbrengst van het land, in plaats van regelmatig te stijgen, vooruitging ,,met horteo en stooten". Kooplieden, fabricanteD, landbouwers en arbeiders dreven toen alien op den top van de golf des voorspoeds, die toen over de Brit- sclie eilanden liep. In het Lagerhuis werd en petit coraite gezegd, dat de gravers, in de kolenmijnen werkende, champagne dronken; en nog onlangs las ik in de couranten dat in een vau de ijzerdistrictendat sedert in den laagsten staat van armoede en ellende is vervallen, een biljardkamer met toebe- hooreu 50,020 pond sterling had gekost. Iedereen verdiende geld en verteerde het, en slechts weinigen spaarden voor den regentijd, die spoedig volgde. De groote sommendoor vreemde natien in den oorlog ver- spild, de grievende hongersnood in Indie en andere landen en eene reeks van slechte oogsten in eigen land hebben de natie tot bezinning gebracht en, het is te vreezenook ellende en verwoesting in menige huishouding. Ik zal in het kort beschouwen eenige der oorzaken van den XXVVRZ/.;

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 1