- 26 grooten druk in den landbouwwaaraan ongelukkig niet meer getwijfeld kan worden. Harde woorden heeft de landbouwer moeten hooren over zijne buitensporige en kostbare levenswijze, maar zij zijn in vele gevallen geheel onverdiend. Ik ben er zeker van dat de landbouwers gaarne zullen toestemmen dat zoo zij de laatste 18 jaren nogmaals hadden te doorlevenzij in vele opzigten anders zouden handelen. Zij zullen erkennen dat, zoo zij hadden kunnen voorzien dat de eerste 9 jaren van over het geheel overvloedige oogsten zouden worden opgevolgd door 9 scl)rale jaren, ze voorzorgsmaatregelen zouden liebben genomen die hun tegenwoordigen toestand veel konden ver- beteren. De eerie landbouwer heeft denkelijk spijt dat liij zooveel geld in kostbare machinerien heeft gestokende ander dat hij zich 19 jaar tot een huur heeft verbonden50 pet. booger dan die zijner voorgangerseen derde mogt wenschen dat hij zijn zoon niet op eene andere boerderij hadde geplaatst en borg gezegd had voor het bedrijfakapitaal daarvoor noodig. Achterpa wordt men wija of is het althans gemakkelijk wija te zijn. Naberouw echter zal het kapitaal niet terugbrengen, dat verloren ia gegaannogtans, schoon niets het verledene kan terugroepenia het mogelijkdat een onderzoek naar de oorzaken van den lhans bestaanden druk, ons in staat kan atellen eenige resultaten te trekken met het oog op de vuor- uitzigten van den Britachen laudbouw. De verliezenwelke de landbouw thans ondervindt, raogen grootendeels aan de volgende drie oorzaken worden toege- schreven slechte oogsten hooge arbeidsloonen en lage prijzen. Laat ons deze in bovenstaande volgorde behandelen. Ofschoon geen twee oogsten gelijk zijn, beweegt zich het verschil tns- sclfen de eene en de andere toch in den regel binneu betrek- kelijk uaauwe grenzen. Echter komen er maar gewoonlijk niet vaker dan 2 a 3 keer in elke eeuw uitzonderingen voor, waarbij de oogsten deze gewone grenzen overschrijden. Zulke uitzonderingen ontstaan tengevolge van strenge vorst of eene tropische hitte de zoniers van 1818 en 1868 waren in Engeland voorheelden van het laatste. Soms komen aeliler- eenvolgend drie overvloedige oogsten voor, opgevolgd door een gelijk getal slechte ^zoo was het in de jaren van 1830 1840, toen de prijs der tarwe door de overvloedige oogsten in Engeland zelf daalde tot heneden 5 sh. het bushel. Het zou inlusschen zeer moeijelijk, zoo niet onmogelijk zijn, eene parallel* te trekken tusscheu het weer, dat in de laatste 18 jaren het meest heerschende is geweest. Wanneer wij de laatste jaren netnen, beginnende met 1862 en eindigende met 1870, vind ik slechts twee bepaald slechte oogstenterwijl de andere zeer goed waren sommige zelfs huitengewoon goed. Gedurende de laatste 9 jaren, dat is van 1871 1879 gaf slechts den een oogst, die overvloedig ge- noemd inag worden, terwijl verscheideoe huitengewoon slecht geweest zijn. In mijn tarwe-proefveldwaar dezelfde kunslraeststoffen tel- kenjare op dezelfde veldjes worden gebruikt, vind ikals ik de hoogste ophrengst neem van elk veldjedat l"acre gedu rende de eerste 9 jaren, van 186270, 39 gr. graan op- bracht; maar gedurende de 9 jaren die volgden van 187 I 79, bracht dezelfde pick slechts 29 /2 gr. op, (dus eene verminde- ring van 9/t gr.); voorts was de geoogste tarwe zeer ver- schillend van kwaliteit, daar het geiniddeld gewigt van die der laatste jaren slechts 59 lb. en die der jaren van eerstge- noemde periode 61/2 lb. het bushel woog. Deze groote ver- mindering, zoowel in kwantiteit als in kwaliteit, is een vol- doend bewijs van de aanzienlijke mindere waarde der laatste oogsten. Ik heb de tarwe als voorbeeld genomenomdat ik den invloed van het weer daarop beter kon nagaan en ook omdat bij dit gewas het verschil het grootst is; maar iedereen die de landbouwgeschriften leestzal weten dat de weersgesteld heid der laatste jaren ook op vele andere gewassen een ongum stigen invloed heeft uitgeoefend. Als tweede oorzaak van den druk des landbouws zijn hier- boven genoemd de hooge arbeidsloonen. Meer geld en minder werk was eenige jaren geleden de algemeene klagt der werk- gevers in geheel Engeland. De arbeiders zijn zich echter nu zeer goed bewust, dat het kapitaalwaarvan de dagloonen moeten komenzeer is verminderd, en zij zijn derhalve nu veel meer genegen om aangenomen werk te liebben, dan eenige jaren geleden. Ook erkennen zij het beginsel, dat de betaling evenredig moet zijn met den verrigten arbeid. Aangaande de derde oorzaak van den bestaanden druk, namelijk de lage prijzenmoet opgemerkt wordendat er voorzeker eene aanzienlijke daling in den prijs van een groot getal landbouw-productengedurende de laatste jaren, heeft plaats gehaden het zal moeijelijk zijn met zekerheid te ver- wachten dat sommige dezer producten ooit weder den hoogen prijs zullen bereikenwaarop zij eenige jaren geledenge- staan hebben. Een landbouwer zou, dunkt rriijonverstandig handelen door zijne berekeningen op een hoogeren tarweprijs te stellen dan 5 sh. per bush.; van vleesch boter en kaas zal waarschijnlijk de prijs ook nog dalen maar het is vrij zeker, dat de prijs- vermindering hoofdzakelijk de geringere kwaliteit van die artikels zal treffen. Er is nu volop vraag naar beste waar en velen willen daarvoor wel een hoogen prijs betalen; alle pogingen moeten dus worden in het werk gesteld om de kwaliteit der verschillende landbouwproducten te verbeteren. Van al de geuoemde oorzaken schijnen de slechte oogsten het meest te hebben bijgedragen tot den druk waaronder de latidbouwer thans verktert. Waren de laatste 9 jaren de eerste 9 voorafgegaanof hadden de goede en slechte jaren elkander afgewisseld zoo zouden de verliezen, tengevolge van de lage, prijzen, gemakkelijker te dragen zijn geweest; menig land bouwer, die nu gevallen is, zou zijn land nog in't bezit hebben. Mogelijk zegt men, dat als de verliezen geleden zijn, wat door meer aauvoer, maar enkel door de algemeene armoede der volken De twee groote moeijelijkheden tegenwoordig zijn, hoe de landbouwer den hedendaagschen toestand kan te boven komen en hoe nieuw kapitaal ten behoeve van den landbouw kan worden verkregen. Ik houd mij overtuigddat om de land bouwers in staat te stellen deze groote moeijelijkheden te boven le doen komen rcoet. verkregen worden van de eigenaers van den grond, door opheffing van de beperkende verdragen die de huurders te veel binden en door dat zij vergoeding geven voor de algemeene verbeteringen van den grond. De rijksveldwachter te Tjalieberd heeft onlangs proees-verbaal wegens »nachtelijke verstoring van de rust der inwoners" opgemaakt tegen den nachtwacht, Als een bewijs dat het getal vrouwelijke krankzinnigen in den laatsten tijd zeer is toegeuomen diene dat men dezer dagen voor eene vrouwelijke lijderes geen plaatsing konde verkrijgen in de 3e klasse in de Uestichten te Deventer, te Zutphen en te Utrecht. Op een verkooping te Hoedekenskerke werden 12 beschilderde tegeltjes geveild en voor 22.50 verkocht. Een dag daarna kocht een ander ze voor 122.50 en deze wil ze, voor geen 1122.50 kwijt zijn, daar er vermoeden bestaat, dat niemand minder dan Jan Steen de sehilder is en dat, het keurig geschilderde pottret op een der tegeltjes dien sehilder in eigen persoon voorstelt. Als iets eigenaardigs wordt gemeld, dat bij de laatst gehouden hardrijderij op schaatscn te Leeuwarden mevrouw van Harinxma, echtgenoote van den Commissaris des Konings in Friesland, zich te midden der feestvierenden bewoog in het oude Eriesche costuum. In een artikel over het schaatsenrijden, voorkomende in de jongste aflevering der (/Illustration", wordt weder een vermakelijk Fransch oordeel over ons land geveld. De schrijver beweert dat Friesland wegens de vele wateren onbewoonbaar is voor hemdie geen schaatsen rijdt. Gedurende drie vierden van het jaar toch zijn daar alle kanalen en sloten bevroren. Hij verhaalt verder dat de Friesche meisjes aan de wedrennen op schaatsen deelnemcn en voor vele van haar de gewonnen prijzen haar geheele huwelijksgift uitmaken. Yoorts laat hij de melkboerinnen op schaatsen de melk t'huis brengen. In den omtrek van Lugo heeft een landbouwer, bij het omtrekken van een boom, een kistje gevonden, met 45,000 aan bankpapier. Sommige baukbiljetten waren met bloed bevlekt. Vermoedelijk is de gevonden sehat het eigendom geweest van zekeren kassier Valenti, die "twee jaren geleden te Lugo werd vermoord. Z. H. de Paus heeft 10,000 francs aan de noodlijdenden in Ierland gezonden. Het oWiener Tageblatt" vermeldt als gerucht, dat in Kaukasisehe wateren een oorlogsschip met een bemanning van 2000 rekruten geheel te gronde zou zijn gegaanzonder dat iemand van de he- manning of van de rekruten zich konden redden. Bazaine, de gewezen maarschalk van Frankrijk, heeft in de om- streken van Madrid een boerderij gekochtwaar hij varkens van Cincinnati fokt. Te Barcelona is verleden week een zeven-dubbele moord gepleegd in de woning van don Fulgencio, een welgesteld landbouwer aldaar. Hij zelf, zijn vrouw zijn drie docht.ers van 15 17 en 19 jaar zijn zoon van 9 jaar en de dienstbode die bij hem inwoonde, bleken hoofdzakelijk door bijlslagen van het leven beroofd te ziju deeenig overfeblevene van het gezin is een meisje van 5 jaar dat bij haar oudste zlister sliep en bij het ontdekken der misdaad nog slapende in bed werd gevonden. Alle hasten waren opengebroken en geld en kostbaarheden verdwenen. De varkenshoeder van de boerderij wordt van de misdaad verdackt. Een Engelsche dame, die zich veel in het buitenlaud ophield, trok ieders aandacht door een gouden kruis van bijzonder groote afme- tingen, dat zij steeds aan een gouden keten om den kals droeg. Herhaaldelijk had men haar dat voorwerp aan den mond zien brengen. Geen wonder! Eindelijk kwam men achter het geheim. Het kruis was hoi en werd, naar gelang de tijd van den dag dat meebragt, gevuld met madera, malaga of zelfs cognac. Een man voernaar zijn gewoonte lievig tegen de vrouwen uit. Zijne echtgenoote hierbij tegenwoordig vroeg hem //Werd de vrouw niet gesehapen baat het dan naar de oorzaken te vrageu Dat zou eene d wa ling zijn. Indien de slechte oogsten de verliezen grootendeels hebben veroorzaakt, is er voor den landbouwer meer hoop in de inkomst, dan wanneer zij waren ontstaan enkel door eene daling der prijzen. Er zullen zeer zeker betere oogsten komen en daarmede ook eene stijging der prijzen. Het dalen van den prijs van sommige artikelen, b. v. wol is niet veroorzaakt door vermeerdering van productie noch Ik kan nu eenmaal geen schepsel zien lijden. Drie menschen zijn heden geholpen. De priester heeft zijn geld, uw kind is gedoopt. en ikheb drie roebels gekregen voor een valsoh biljet." Dit gezegd hebbende verdween de mandoor aandoeningen overstelpt in een zijstraat. Uit Fauillet sehrijft men aan de //Electeur du Tarn-et-Garonne" Een arme oude vrouw Miondie van bedelen bestond woonde alleen in een huisje aan de boorden der Tolzac. Dezer dagen be- merkten de buren, dat hare woning lang gesloten bleef en drongen binnen. De eerstedie het huis der oude binnentraddeinsde versekrikt achteruit, roepende „Er ligt vleesch op het bed." Allen naderden en een verschrikkelijk schouwspel vertoonde zich voor hunne oogen. De ongelukkige Mion was reeds verscheidene dagen dood haar aangezigt was derwijze door de ratten afgeknaagd, dat hare tanden bloot lagen. De tong was opgegeten. Bloedvlekken en stukken vleesch lagen op de beddelakens. Te midden van dien bloedigen klomp zag men de twee tot op het been afgeknaagde handen der oude vrouw. De korrespondent van de //Times" seint uit Philadelphiadat de verlichting van Menlo Park naar Edison's nieuwe stelsel volkomen geslaagd is. Het lickt is goedkooper en veel beter dan gas; daar- enboven is er volstrekt geen gevaar bij. Het wordt op dezelfde wijze gereguleerd als gaslicht. De lampen kosten een shilling per stuk en een lichtbron die gelijk staat met 10,000 kub. voet gas kost omstreeks tien stuivers. Eeue Londensche damedie onlangs overleden isheeft een ge- deelte van haar aanzienlijk vermogen aan haar honden en vogels vermaakt. Zij noemt de dieren in haar testament alien bij hun naam, en heeft ieder der honden een jaarlijksch inkomen van 250, en ieder der vogels een van f 125 verzekerd. Doctor .Te hebt zeker je vrouw een glas wijn gegeven zooals ik je gistereu aangeraden heb." i/Neen, doctor, ze vond het te zuur, daarom heb ik er wat suiker in gcdaan, en 't zelf maar leeg- gedronken. 0 Drie adrertenties uit Duitsche bladen: 1. Een veehandelaar maakt zijnen »varkensklanten" bekend, dat hij nieuwen toevoer heeft ontvangen. 2. Het bestuur van een liefdadige vereeniging ter uitdeeling van kleeren onder de armen betuigt zijn »dank voor twiutig onderbroeken, waarmee veel heete tranen zijn gedrooga'." 3. Om de vele ongeriefelijkheden te vermijden die het gevolg zijn van het ophangen der wasch op het terrein van het stadhuis zal het ophangen voortaan slechts den Burgemeester vergund zijn. Tijdens de zitting van het kantongeregt te Helder op 4 Februarij werd de rijksveldwachter Eater, van Huisduinen, preventief gevan- gen gezet, als verdacbt van het afleggen van. valsche getuigenis in een strafzaak, ten voordeele van den beklaagde. Op een bal bestelde een beer voor zijne vrouw een glas punch. De bediende gaf het evenwel aan eene naast hem zittende dame die het smakelijk uitdronk. De heer drukte zijne verontwaardiging uit, door vreeselijk te hoesteu, waarop zijne vrouw vroeg wat hem scheelde. »Zou ik niet hoesten", zei de heer, *als de punsch in het verkeerde kcelgat komt Reparatiekosten. De eene vriend maakte den ander een com pliment over diens echtgenoote. Ze zag er immers telkens beter uit als ze uit Scheveningen van de badkuur terugkwam. »Ochv, zei de vriend, #wat geeft me dat? Ik kan jo verklaren mijn vrouw kost me zooveel van oplappen, dat ik al lang een nieuwe had kunnen hebben." Engelsch Flegma. Lord Bomslinger reisde met den spoortrein van Londen naar Dover. De trein derailleerde Lord B. werd in een bermsloot geworpen en de knecht bleef op den weg li^gen. «Conducteur", riep de lord, „weet je ook waar John is?" //Ilelaas milord, hij is door midden gesneden." Kijk daneens, in welk stuk van mijn knecht 't sleuteltje van mijn koffer zit." uit een rib van den man" ,/Nu Naar aanleiding der volgende mededeeliug vragen we: stiaf of niet? wanneer althans „Wat, moet het geheel dan niet slecht wezen wanneer het gedeelte reeds zoo weinig deugt". Een Russische Salomo. In een Russisch dorp van het district Atkar kwam onlangs een koopman zijne waren uitstallen. Een boer maakte van het gcdrang gebruik om een stuk goed te stolen, maar werd gevat en door de oudsten der gemeente tot 25 stokslagen vcroordeeld. Tevens echter veroordeelden zij den koopman tot 50 slagen, „omdat hij de boeren door het uitstallen zijner waren in verzoeking had gebragt." Volgens de i/Indep." heeft de st.ationschef te Creil in Frankrijk dezer dagen bij het openen der goederen, die meer dan zes maanden aan het station gelegen hadden zonder dat zij door iemand gerecia meerd werd®, een pak banknoten gevonden tot een bedrag van zeven millio™francs. Het waren Russische hiljetten, doch valsche. Men hoopt hierdoor op het spoor te komen van den oorsprong van het vele nageraaakte Russische papier, dat thans in Engeland en Erankrijk uitgegeven wordt. In de voorspellingen van /Nostradamus" vindt men het volgende rijmpje Quand Georges Dieu crucihera, Que Marc le ressuscitera Et que Sait-Jean le portera, La fin du monde arrivera. nZoodra Goede Vrijdag - dit beteekent het rijmpje - op St. George, den 23 April valt, Paschen op St. Markus, d. w. z. den 25 April, en de Heilige Sacramentsdag op St. Johannes den Dooper in dat jaar zal het einde der wereld gekomen zijn." De /Tribune" wijst er thans op, dat aan al die voorwaarden in het jaar 1886 zal zijn voldaan. Een ander ziener heeft dezer dagen in een Eng. Indisch blad be weert, dat „de ster van Bethlehem", voor het eerst, na 315 jaar, in Aug 1887 weer zigtbaar zal zijn en oorlog, hongers- en waters- nood enz. zal brengen. Dit alles komt dus gelukkig een jaar m den ondergang. Zoo blijkt al weer „bij een ongeluk komt altijd toch een gelnkje ook." Een welgestelde Rus kwam te Warschau voorbij een kerken zag op de trappen een arme vrouw zitten, die bitters hreide. Ze wilde zoo gaarne haar kind laten doopen, maar de priester verlangde twee roebels en ze had ze niet. Grootmoedig tastte de man in den zak. //Daar hebt ge een billet van vijf roebels", sprak lnj, //laat uw kind doopen en breng me drie roebels terug." De arme vrouw was weldra terug. Met tranen van dank gaf ze hem drie roebels. Ue brave man scheen geroerd. //Goede vrouw", hernam hijgij be- hoeft mij niet zoo grooten dank te weten voor mijn bereidwilligneid. van dien arbeid vrij? we gezamenlijk naar de in het Vaderland wat wij ver- trouwen het medegedeelde waar is. In ieder geval waar- schuwt het tegen ziekelijke philanlropieeen klip, WBarop de menschenliefde zoo ligt dreigt te stranden. De mededeeliug lnidt aldus: Gij hebt geen reden tot klngcn, want gij krijgt ten minsle nog eenmaal 's weeks vleesch, terwijl er duizenden werklieden zijn, die nooit vleesch op hun tafel zien. Maar gij vergeetdat ik nu tien jaren lang gewoon ben geweestom driemaal 's weeks vleesch te krijgen. l)an Zult gij ook wel meer hebben moeten werken. Volstrekt niet; ik had minder en gemakkelijker i\erkik was stoelenmaker en werkte in een lokaal, zoo ruim en zoo net, als ik het hier nergens vind. En waart gij dan na afloop Yrij niet, maar dan gingen gezelschapzalenom wat te pratente lezente schrijven of te spelen. Kaartspelen? Dat juist niet; kaarten werden niet toegelatenmaar wel b. v. domino of dambord. Ik zie gij zijt mooi verwend; maar was uw overige levenswijze naarj verhouding even goed? Uitstekenddat moet ik erkennen. Mijn bed twee flinke dekens, twee kussens en een laken liet niets te wenschen over; bovendien waren er flinke badkamers voor ons beschikbaar; wie niet van een koud bad hieldvond een kraan om er zooveel warm water bij te gieten als hem goed daclit; ook voor warme voetbaden was er gelegenheid. En mogt gij naar verkiezing uit wandeleD gaan? Dat niet, maar dagelijks genoten wij toch de vrije luchtzij het dau ook op een besloten plaats. 's Zondags gingen wij daar ook oris pijpje rooken. Maar vriendje waar zijt ge dan loch wel geweest? Wel, dat is, dunkt mij, nog al duidelijk ik kom uit het tuchthuis. Een nieuw Amerikaansch ingenieurs-blad deelt aan zijne nieuwsgierige lezers mede, dat de uitpomping van onze Zuider zee reeds in vollen gang is. Tot verduidelijking voegt het er eene afbeelding bij van het stoomgemaal. De vreedzame plas zaJ volgens den schrijver weldra eene vallei zijnvan onvergelijkelijke vruchtbaarheid. De Academie van Ingenieurs Holland zoo verhaalt hij kost aan de schatkist dan leger en vloot." heer J. Boes Gz.hoofdonderwijzer le Purmercnd werktuigje uitgevondendat een zeer doelrnatig in meer een De heeft c n hulpmiddel is bij het redden van drenkehngen. Het kan binnen zeer weinige seconden over den drenkeling worden beenge-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 2