1880 Vrijdag, 20 February. No. 8. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Een-en-Twintigste Jaargang. a 3?rijs van het Abonnement: ill het Jaar BURGERLIJKE STAND. Piij- 4^ A vertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. mi# WsWW mia* WWW II A A R L E M1E R M E E R Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AXLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Ds. C. W. Heinecken, te Eenswoude, heeft het beroep naar de Herv. gemeente Haarletnmermeer aangenomen. De godsdienstoefening in de Herv. kerk te Hoofddorp zal aanst. Zondag morgen worden geleid door Ds. van Arkelvan Bloemendaal. Maandag as., des avonds ten half zeven uur, zal voor de Christelijk Gereformeerde gemeente te Hoofddorp optreden Ds. Schootel, predikant te Alphen. Het paard van Vijverberg, voor een tilbury gespannen, is te Hoofddorp door den weg gezakt, teDgevolge waarvan het rijtuig brak en de personen er ititvielen; het paard werd er met moeite uitgehaald. Nn zijn er nog die blijven beweren, dat de wegen in den polder niet slecht zijn. In de afgeloopen week is een meisje van 3 jaren van Willem Bakker, te Nieuw-Vennepin een pot kokend water gevallen en een paar dagen later, na een smartelijk lijden aan de gevolgen daarvan overleden. Aangegeven van 11 tot 17 Febr. 1880. GEBOREN: Marinus, zoon van A. Koppenaal en J. M. Camf- ferman. Johannes Leonardus, zoon van J. Gedaan en J. Hijenhuis. Louwerens, zoon van N. Honeoop en J. Millenaar. Johanna, dochter van A. Blom en K. Boef. Maria, dochter van C. van Zuilen en M. van der Werf. Angenieta Maria, dochter van J. van Zwieten en W. Stichter. Johanna, dochter van C. Rentenaar en G. Dekker. Pieter Jan, zoon van J. van Roosendaal en H. van Kouteren. LEVENLOOS GEBOREN1 Kind van W. P. van Andel en J. Branderhorst. OVERLEDEN Jan Roza, oud 54 jaren, ongehuwd. Mar- garetha Geertruida, oud 8 weken, dochter van J. van Mourik en M. Broxterman. Hendrikaoud 4 maandendochter van P. van Gemert en C. Kasberg. Pieter, oud 19 maanden, zoon van P. Briene en A. Roeland. Jan, oud 23 maanden, zoon van J. Markus en T. Huisman. Abraham oud 4 dagenzoon van L. Blom en A. Meulekes. Hendrika Wilhelminaoud 3 jaren, dochter van W. Bakker en W. van Ooijik. Agnes, ond 14 weken, dochter van H. Edelaar en A. van Graas. Arien Hubertus Geurtsen van Baarskamp, oud 63 jaren, gehuwd met Anneke Jacobs. Grietje Maarsen, ond 65 jaren, wed. van Jan van der Zwaard. Cornelia Margaretha Hoenderdos, oud 39 jaren, gehuwd met Jan Wezelenburg. Arie Geijlvoet, oud 63 jaren, gehuwd met Jannetje Hoogenboom. Ida Donk, oud 59 jaren, gehuwd met Petrus van Meel. Antje Kuipers, oud 60 jaren, gehuwd met Pieter Jans. Carolus Hekman,oud 68 jaren, gehuwd met Cornelia Stegman. Anna van Wijk, oud 66 jaren, wed. van Lodewijk Schreuders. ONDERTROUWD: geene. GEHUWDJ. Koole met A. W. van den Heuvel. Indien de hieronder vermelde personen zich in deze ge meente mogten ophoudenworden zij in hun belang aangemaand zich ter Secretarie aan te raelden voor de inscbrijving in het bevolking-register Geertruida CatharinaPoelgeest, gek. v. Haarlemmerliede c.a. Johanna Cornelia BehrendsAmsterdam. Dimpna Christina v. d. Hoogen, Haarlemmerliede c. a. Gerrit OlijAmsterdam. Jacobus van BredaSpaarndam. Volgens besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol- land zal 1°. de jagt op eenden worden gesloten met 1 Maart as., na welken tijd ook het kooijen niet meer zal mogen worden uitgeoefendzullende de kooi-eenden opgesloten of gehokt moeten zijn tot 1 Mei as. 2°. de jagt op ander waterwild worden gesloten met 10 April as. 3°. het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot 15 Julij as.; 4°. de visscherij met uitzondering van die met aalkor venaaldobbers en palingfuikenvan die met het schepnet of de gebbe om kleine vischjes te vangen voor de aaldobbers, en van die op snoek in de gemeente Texel zijn gesloten van 1 April tot 1 Jun(j as.; 5°. ook zoolang de visscherij geopend zal zijn zal die in den Utterly k Woensdag algemeenen boezem van het hoogheemraadschap Waterland en in de wateren van de polders Westzaan en Grootslagin dier voege beperkt zijn, dat aldaar niet mag worden geyischt met? zegens in waterenwelke geen doorgaande breedte heb- ben van minstens 15 meters, gemeten op de oppervlakte van het water. De uitslag der door Dijkgraaf en Heemraden van het Waterschap de Beemster, den 4den Pebruarij 1 880gehoudene aanbesteding van de gebouwen en inrigtingen voor het te stichten 2de Stoomgemaal in dat Waterschap is, dat genoemde werken zijn gegund aan den heer P. Vlasmante Bodegraven voor de som van 63,830.De hoogste inschrijving be- droeg 86,887.en de laagste 51,960. De machinerien zijn bij onderhandsche aanbesteding op 12 Februarij 1880, gegund aan den laagsten inschrijver, zijnde de Maatschappij „de Atlas" te Amsterdamvoor de som van 73,600.—. In eene te Amsterdam gehouden vergadering van stemge- regtigde Ingelanden van den Ov«r-Amstelschenpolderis be- slotenin dit jaar over te gaan tot het oprigten van een stoomgemaal ter vervanging van den thans bestaanden water- molen, volgens het ontwerp van den ingenieur W. J. A. Beyerinck, te Amsterdam. Zwolle19 Februarij. Door bet Duitsche Gouvernement is ten aanzien van vee-invoer uit Nederland de navolgende bepaling gemaakt, waarvan als zeer natuurlijk gevolg de veehandelaar geen gebruik kan maken. Alleen veebouders kunnen vergunning krijgen tot aankoop van Ilollandsch vee. Dlt vee moet bij invoer voorzien zijn van bewijzen van her- komst en gekeurd door de betrokken veeartsen. Aangekomen ter bestemmingwordt bet vee opgestald en op dit terrein 6 maanden lang bewaakt. Na die 6 maanden wordt het in- gevoerde vee van Rijkswege herkeurd en daarna bij goed- keuring aan de willekeur van den eigenaar gelaten. Mogt intusschen het aangevoerde vee in die 6 maanden ziek wor den: longziekte, mond- en klauwzeer, enz.dan wordt het vee zonder vergoeding afgemaakt. Na de Rijksherkeuring heeft al het vee bij eventueel ziek warden en afmaken aanspraak op vergoeding. Dezer dagen werd in de nabijheid van deze stad het nieuwe stoomgemaal in den polder Dieze beproefd. De machi nerien werkten uitstekend en het brandstofverbruik bleek uiterst gering te zijn en minder dan bij bet bestek toege- staan was. Deze polder, welke onmiddellijk aan de stads- gracht paalt, vertoonde sints eeuwen in den wintertijd een groote watervlakte en dikwijls geraakte ook in den zomer het hooi onder water. Aan het verbouwen van wintergraan viel niet te denkenen soms wa3 tot in Mei het hoogste bouvv- land zoo drassig, dat men zich daarop met ploeg en melk- kar niet wagen kon. Dit alles is nn met een tooverslag den slag van het scbeprad veranderd. De polder was ten vorigen jare, sints de werking der machine, droog; er zijn bereids harde kunstwegen aangelegd en deze polder, raim 1300 hectaren groot, gaat eene bloeijende toekomst te gemoet. Wij vermelden het bovenstaande, om het groote belang, daar publiciteit in dezen anderen moge aansporenom nog vele belangrijke polders in Nederland op gelijke wijze voor den landbouw te benuttigen. Capelle (Langsiraat)18 Februarij. De handel in leverantie- Hooi begint levendiger te worden; de koopers loopen druk, waardoor de verkoopers minder handelbaar en de prijzen vaster worden. Slechts nu en dan wordt een partijtje losgemaakt, dat dadelijk naar de pers wordt gereden. Westmaas. De wintergewassen laten niets te wenschen over. De in het najaar uitgezaaide tarwe kwam bij het ver- dwijnen der eerste sneeuw schoon voor den dag, terwijl het bij de strenge vorst in den laatsten tijd weder door een warm sneeuwkleed bedekt is. Ook voor de tarwe, die in het begin van Januarij aan de aarde werd toevertrouwdis de weers- gesteldheid zeer gunstig. De veestapel ondervindt in mime mate de nadeelige ge volgen van het verloopen natte en koude jaar. Schapen en geiten sterven er in menigte aan de zoogenaamde botten. De vlasprijzen dalen. Wei zijn ze nog hooger dan verwacht werdmaar de afkomst valt algemeen zeer tegen. Puik vlas, dat nog het meest prijsboudend is, wordt schaars gevonden. Ook het lijnzaad is aan het zakken. In aardappelen is niet de minste handel. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Si tech. Als een bewijs, dat de landbouwers en veefokkcrs met het Friesch rundveestamboek zeer ingenomen zijn, kan dienen, dat er reeds bijna 200 aanvragen tot opname bij het bestuur zijn ingekomen. Eene eerste keuring door den inspecteur heeft reeds plaats gehad. Het geheele bestuur heeft ditmaal de keuringen gecontroleerd eu was over den arbeid van den inspecteur ten hoogste voldaan. De Bilt, 15 Februarij. Op de heden alhier gehouden pnar- denmarkt waren aangevoerd 972 paarden en veulens, welke voor 1000 en 800 verkocht werden. Er waren veel buiten- en binnenlandsche kooplieden. De handel was Ievendig en het weder prachtig. Paarden van weelde waren zeer gezocht. De afdeeling Neder Veluwe der Geldersche Maatschappij van Landbouw heeft Vrijdag besloten tot voortzetting der proeven met kunstmeststoifen voor tabak en aardappelland daar het vooral voor de landbouwers op de zandige Veluwe van groot belang is te wetenwelke meststoffen zij voor de verschillende gronden en gewassen bij voorkeur moeten bezigen. Verder besloot de vergaderingmet het oog op de ver- betering der paardenfokkerijtot aankoop van een deghengst te plaatsen in een kring der afd. De gelden hiervoor werden gevonden door het plaatsen van aandeelen ad ,/25, waarvan er staande de vergadering reeds verscheidene werden genomen. In de Friesche gemeente Ooslstellingwerfdie een opper vlakte heeft van 22,500 bunders, zijn nog 13,888 bunders woeste grond. Daar valt dus nog iets te ontginnen. In sommige graafschappen van Engeland heerscht een groote sterfte onder de schapenin een district van Somerset zijn van de 50,000 schapen nog slechts 5000 overgebleven. Men schrijft dit toe aan een leverparasiet. Uit Montgomeryshire berigt men, dat eene zeug, eigen- dom van Thomas Jones te Sycamore Cottage bij Welshpool, in den korten tijd van 17 maanden en 3 dagen, haren ge- lukkigen bezitter met 64, zegge vier en zestigbiggen heeft verrijkt. De laatste worp in het begin van December bestond uit 19 stuks; alle biggen zijn flink ontwikkeld en tieren welig. De Sam. C. meldt: Geen veepestmaar wel een hevige ziekte is onder de karbouwen in verschillende districten der afdeeling Samarang uitgebroken. De ziekte doet zich daaren- tegen voor als eene beroerte; de dieren verlaten achijnbaar gezond de kandangs en naauwelijks buiten gekomen vallen zij dood neder; zij komenna drie uren den ploeg getrokken te hebben, gezond thuis en zijn binnen een half uur dood. Een landbouwer te Schoterlandwerd gevraagd om zijn paard ter leenten einde een lijkwagen naar het kerkhof te rijden. De anders zoo hulpvaardige man toonde zich daartoe niet bereidwant zijn paard was vool en indien zulk een paard een lijk trokbragt het 't veulen ontijdig ter wereld. Leve onze verlichte eeuw 1 Op een vraag in een Duitsch landbouwblad voorkomende betreffende de bewerking van boter, die eenige maanden duren moet en het gebruik van water daarbijwordt door den heer Alex. Miiller, als autoriteit op het gebied der wetenschappelijke zuivelbereiding algemeen bekend, het volgend antwoord gege- ven. Zoowel voor huismoeders als voor landbouwers op kleine bedrijvenis de daarin gegeven raad zeker niet onbelangrijk. Voor hen, zoo luidt de mededeeling van den heer Miiller, die wenschen om in hunne wijze van boterbereiding verbete- ring aan te brengenten einde hooger marktprijs voor de boter te verkrijgen, is het dikwijls wenscheljjk, om in den beginne een waar te produceerendie nog niet van de aller- fijnste, maar toch van zeer goede kwaliteit is. Het bereiden van boter, die overeenkomt met de Deensche le kwaliteit, levert alleen voordeel op in groote bedrijven of fabrieken. Daarom is het raadzaamom de boter terstond na het karnen een paar malen met, natuurlijk volkomen zuiver water te behande- len totdat het afloopend vocht niet meer troebel is. (Men herinnert zich, dat bij de Deensche bereiding van boter le kwaliteit het ge bruik van water zorgvuldig vermeden wordt.) In geen geval mag dit „wasschen" geschieden nadat de boter gezouten is; dit doet men alleen bij sterk geworden boter, soms wel met bijvoeging van kalkwater, om haar weder bruikbaar te doen worden. Verder gebruike men voor boter die duren moet, geen houten vaienmaar steenen potten, waarin na volkomen gezuiverd te zijn, eenige dagen pekel heeft gestaan. Natuur lijk heeft men daarbij eenige risico van brekenwaartegenover echter staat, dat men in zeer vele huishoudens gaarne de

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 1