Gemengfle Berigten. Verkorte bescliryving van een Kaasfabriek hoogsfe raarkt en nog iets meer betaalt voor waarlijk goede boter. Deze wordt dan gtijf in den pot gedrukt tot aan den rand toe, daarop een laagje fijn best keukenzout, een zuivere linnen doek en eindelijk een deksel van berkenhout, die te voren ter dege in kokend water uitgebroeid is en daarna in pekel gestaan heeft. De zomer- of grasboter heeft hierbij verre de voorkeur boven de winterboter. V E E Z 0 U T. In het verslag eener vergadering den 24 December 11. ge- houden door de Landbouwvereeniging te Borger-Compagnie, Trips-Compagnie en Kleinemeerkomt bet volgende voor over de middelendie aan te wenden zijn bij bet gebruik van veevoederonbelast zout te verkrijgen „op mijn verzoek zegt de verslaggever was een daartoe zeer bevoegd amb- tenaar wel zoo vriendelijk, mij de gevraagde iniichtingen te gevcn en wel 1°. dat men een op klein zegel geschreven adres aan den Minister van Financien moet hebbenen dat men in dit adres moet aanduiden voor hoeveel stuks van iedere soort van vee men den vrijdom van belasting wenscht; 2°. dat gemeld adres door eene verklaring, waarin mede het aantal en de soorten van vee zijn opgenomen door het gemeentebestunr gesteund en tegelyk met het adres aan den genoemden Minister moet worden toegezondenwaarop de vergnnning dan volgt 3°. dat men voor een rund 14,C/J00 kilogr., voor een schaap 220/00 kilogr. en voor een varken 720/loo kilogr. onbelast vermengd zout ontvangen en in huis mag hebben, en 4°. dat de vergunning ook voor opvolgende jaren door- loopend is, maar van iedere mutatie in den veestapel moet kennis gegeven worden aan het gemeentebestuur en aan den betrokken Minister, en wel zeer zeker als men het aangegeven aantal van zijn vee verminderd heeft. Heeft men het aantal er van echter vermeerderdheeft men b. v. voor B stuks van ieder soort aangevraagd en men bezit er later een grooter aantal van, dan mag men toch altijd onbelast, vermengd zout ontvangen en aanwezig hebben; voor 5 runderen 702O/IOO kilogr., voor 5 schapen 11 kilogr. en voor 6 varkens 36 kilogr., dus voor alles te zamen 117 kilogr. en 8 hectogr. En weet men dat de accyns 9 cent per kilogr. bedraagt, dan weet men ook, dat door gezegde hoeveelheid onbelast zout te nemen, eene winst kan worden behaald tot vrij juist 10.60. Maar daartegenover staat, dat men voor een adres op zegel 21 cent en voor een gezegeld antwoord van den Minister terug 69 cent, alsmede voor andere kleine onkosten voor alles te zamen tot ongeveer /1.60 betalen moet, doch dan behoudt men van voorzegde berekening toch nog eene overwinst van 9.10 op zijn minst. En verliest men bovendien niet uit het oogdat het aantal stuks vee bij sommige eigenaars veel grooter dan door mij berekend en dat de vergunning doorloopend is, dan wordt ook de overwinst veel grooter, tot in het voor mij onberekenbare toe. Door de wetenschap en door de praktyk is genoegzaam aangetoond', dat het gebruik van zout tusschen het veevoeder zeer de gezondheid van het vee, en vooral van rnndvee en van varkens, bevorderlijk is. Wegens dien mag ik niet nalaten den veehouders ernstig aan te radenmeer gebruik van zout tusschen het voeder te maken, dan ze tot dusveer doen." Wegens het vergevorderd saizoen werd door de vergadering besloten, met het aankoopen van onbelast zout in Mei e. k., voor den booioogst, aan te vangen. Landb,-K.roniek te South-Amherst in den staat Ohio, waarvan de exploitatie eenigermate verschilt bij de gewone handelwijze in de meeste kaasfabrieken, die voor gezamenlijke rekening gedreven worden, gevolgd. De heeren Eggleston Bramon C0., eigenaars der gebouwen en apparatenverwerken de melk, die hun zonder betaling, door de landbouwers geleverd wordt. Zij verkoopen verder de kaas en de bovendien nog bereide boter en houden voor hunne moeite ongeveer 10 cents voor ieder verkocht kilogram kaas en ruim 20 cents (Nederlandsche munt) voor ieder kilogram boter van de verkregen som af. De opbrengst wordt eens in de maand onder de leveranciers der melk naar verbouding van de door hen geleverde hoeveelheidver- deeld. De keus van den tijd van verkoop der produeten wordt aan de fabriekanten overgelaten, doch zij raadplegen daarom- trent gedurig met de leveranciers der melk. De avondmelk wordt in koud water gezet en den volgenden morgen afge- roomd, waarna men de morgenmelk met de reeds afgeroomde vermengt en dan tot het maken van kaas overgaat. Deze kaas brengt slechts 2 /2 cents de B ons minder op dan zulke die van geheel onafgeroomde melk gemaakt wordt. In 1878 leverde de fabriek, van de melk van 600 koeijeuongeveer 103,000 kilogram kaas en 17,600 kilogram boter. De finan- cieele uitkomsten zijn zeer guustig. Hier moet nog bygevoegd worden dat de melk daar dtior de leveranciers, in groote kannen, op bepaalde uren van den dag, voor de huisdeur gezet wordt, van waar de fabriekanten deze kannen afhalen om er de karnemelk en wei in terug te bezorgen. De berigtgever voegt er bijdat zulke fabrieken in ver- schilleude deelen van het land zeer talrijk zijn en dat zij nog voortdurend in aantal toenemen, vvaaruit volgt dat zij goed voldoen. De ter markt gebragte produeten uit deze fabrieken zijn van beter kwaliteit en worden duurder betaald, dan de niet fabriekmatig bereide. Of het hier beschreven stelsel meer voordeel voor de landbouwers oplevert, dan het gewone, waarbij deze zelf de fabriek bezitten en mede voor gezamen lijke rekening exploiteerenlaat hij in het midden. In ieder geval is het bier medegedeelde op nieuw een bewijs voor de niet te verachten concurrentie der Amerikanen op het gebied der zuivelbereiding. Door een Italiaanschen priester Bernardus Peyron zijn in het klooster op den berg Athos in den band van een Grieksch manus cript twee fragmenten van de Zendbrieven van den apostel Paulus in den oorspronkelijken Griekschen tekst gevonden. Het vaste dienstdoende personeel van wijlen Z. K. H. prins Hendrik te Soestdijkis met 1 Februarij op pensioen gesteldde oudsten in dienstjaren behouden hun voile soldij. Het losse personeel is nog werkzaam gebleven. Het //Dagblad" verneemtdat het wetsontwerp tot heffing van een rentebelasting het Departetnent van Finaneien verlaten heeft en naar den Raad van State is verzonden vanwaar het advies ook reeds zou zijn ingekomen. De Paus heeft aan den internuntius te 'sHage 2000 francs ge zondenten behoeve van noodlijdenden door den watersnood in Noord-Brabant. De groote slijpsteen in een der werkplaatsen vandeHoll. IJzeren Spoorwegmaatschappij te Haarlem welke door stoom in beweging wordt gebragt, is gesprongen een zwaar stuk daarvan is door het dak geslagenmet kracht tegen een hoogen schoorsteen geslingerd en vervolgens door het dak van een andere werkplaats gevallen tusschen het aanwezige werkvolk, zonder echter iemand te treffen. De slijper, die bij het springen naast den slijpsteen stond, is door een stuk getroffen en verwond gewordenzoodat hij per vigelante naar zijn woning vervoerd moest worden. Te Amsterdam zal weldra een tentoonstelling plaats hebben van de ontwerpen betreffende den beursbouw, die in grooten getale zijn ingekomen. De cooperatieve winkelvereeniging te Almelo heeft, naar van daar gemeld wordt, 91 /2 pet. dividend uitgekeerd, na aftrek van 3 pet. voor de Vereeniging Eigen Hulp. Een jong werkman te Rotterdam, die gaarne in't huwelijksbootje wilde stappen, maar wien het aan de noodige middelen ontbrak, trok onlangs uit de Staatsioterij 23,000. Onmiddellijk was het aan- teekenen Te Neersen is iemand op straat doodgestoken, De dader gafzich gewillig over en verklaarde den vermoorde niet te kennen ?haar zich te hebben voorgenomen den eerste die hem tegenkwam van kant te maken. Hoe men op 't gebied van modes in een cirkel ronddraaitis onlangs recht duidelijk te New-York gebleken waar eene jonge bruid bij 't sluiten van haar huwelijk het kleed harer grootmoeder droeg, dat miustens zeventig jaar geleden gemaakt, volkomen onver- anderd gebleven was en toch door niemand beschouwd werd als al »uit de mode" te zijn. In den nacht van Zondag op Maandag ontstond brand in de kapitale boerderij, bewoond door Heeskesen gelegen even buiten de gemeente Winschoten, naast de plaats van den heer Vietor, wien de boerderij toebehoort. Weinig of niets is gered. Twaalf koeijen zes flinke paarden, al de aanwezige voorraad enz. is een prooi der vlammen geworden. Toen de spuiten ter plaatse kwamen, was aan redding geen denken meer. Als een bewijs hoe de dames te Nijmegen op Yastenavond gezocht waren, kan dienen dat door den stadsomroeper openlijk het vol gende werd bekend gemaaktEr worden gevraagd twee mooie jonge meisjes om met twee schippers op een fatsoenlijke wijze Yas tenavond te houden." 21 schoonen hebben zich voor deze aanvraag aangemeld. Te Parijs heeft in de vorige week een zoo zware mist geheersclit, dat de stoombootjes op de Seine den dienst moesten staken en rijtuigen en omnibussen de menschen naar geheel andere plaatsen bragten dan de bedoeling was. Op verscheidene plaatsen heeft men gas aangestoken, en een aantal voetgangers zochten op klaarlichten dag met lantarentjes hun weg door de straten die door den mist zoo glad waren geworden alsof het geijzeld had. Dezer dagen werd zekere G. d. J., slager te Oirschot, door een varken in den vinger gebeten. In plaats van dadelijk geneeskundige hulp in te roepen wilde hij beproeven zelf de wond te genezen door er petroleum in te gietenmet het ongelukkig gevolgdat zijn arm opzwol. De toen ingeroepen geneeskundige hulp kwam te laat. Hij is in het gasthuis te's Bosch aan de gevolgen overleden. In het keizerlijk winterpaleis te St. Petersburg is eene ontploffing ontstaan. Van de keizerlijke familie werd niemand gewond. Demijn was aangebragt onder de wachtkamer, welke zich onder de spijskamer der wachthebbende manschap bevindt. 45 personen hebben ver- wondingen bekomen reeds 8 hunner zijn dood. In den vloer der spijskamer is een opening gescheurd van 10 voet lang en 6 voet breed. Een onderzoek is reeds aangevangen. In de ruimte onder de hoofdwacht waren werklieden bezig waarvan een in de vlugt werd gegrepen. In alle kerken is dankstond gehouden. Overal wapperden vlaggen. De latere komst des Keizers werd veroorzaakt, doordien hij den Prins van Hessen was gaan ontvangen. Eenige dagen geleden bevond zieh de postbode van Landshut in Thuringen onder een geweldigen sneeuwstorm op den weg. Hij hoorde een geroep om liulp en vond na eenig zoeken een troepje schoolkinderen, verdwaald in de sneeuw, waarin zij half verzonken waren, en verstijfd van de kou. Hen daar laten was zoo goed als hen aan den dood prijs geven. Loopen konden echter de drie kleinste meisjes niet meer. Toen nam de wakkere postbode ereenopelken arm, zette het derde op het groote brievenpak dat hij droegen riep den anderen toe: „Treedt juist in mijn voetstappen Zoo ging 't voorwaarts, terwijl de man bijna bezweek onder den viervoudigen last door de hooge sneeuw. Toen hij eindelijk Leuterhofen bereikte, viel hij onmagtig neder. De kindereu waren gered. De naam van den kloeken briefbesteller, die spoedig van de vermoeijenis bekwam, is openbaar vermeld, en hem een belooning van 30 door het post- bestuur toegekend. Een Amerikaansch dagblad-uitgever is onlangs op het stoute denk- beeld gekomen om jonge meisjes als premieu aan zijue mannelijke abonne's aan te hieden. Verscheidene honderden dames hebben hem hare visitekaarijss en fotografien toegezonden. Iedere nieuwe aboune ontvangt een bon welke den houder regt geeft om deel te nemen aan eene groote verloting van premie-dames die in den loop des jaars zal gehouden worden. Een gelukkige winner kan op deze wijze in het bezit eener schoone vrouw komen wanneer hij slechts den abonnementsprijs voor een jaar betaalten een jonge dame heeft verder moeite noch kosten meer om aan den man te komen. Deze speculatie bevalt aan de dames meer dan aan de heeren. Hetdagblad zelf wijdt kolommen vol aan beschrijvingen in de gloeijendste kleuren van de voortreffelijkheden der dames, en wijl de meesten dezer ar- tikelen van de dames zelve afkomstig zijn, heeft men in het geheel geen reden aan de waarheid er van te twijfelen of die voor over- dreven te houden. Onder deze dames bevinden zich jonge schoone weduwen", //schoone jonge meisjes van 16 tot 20 jaren" en »bui- tengewoon schoone dames van vijf-en-twintig lentes." In Theresiopol woonde een doodarm man, die vroeger aanzienlijke zaken gedaan had, maar door allerlei ongevallen have en goed ver- loren had en nu sedert jaren een kommerlijk bestaan verwierf, door hier en daar de boeken te houden. Zoo deed hij ook bij den koopman Griinbaummet wiens echtgenoot hij op zekeren avond in gesprek raakte. O. a. maakte de vrouw den boekhouder opmerkzaam op de gelegenheid. om in de Weener loterij-leening, die eerlang trekken zou, een kansje te wagen. De boekhouder wilde wel, maar had geen geld. De vrouw schoot hem eindelijk een rijksdaalder voor, onder voorwaarde van geheele terugbetaling als hij wat trok. Zoo hij niets trok behoefde hij slechts de helft te betalen. Daarvan wilde onze man niets hoorenhij wilde, dat de winst gedeeld zou wordenals er wat getrokken werd. Dit geschil werd niet opge- lostmaar des ondanks het lot gekocht. Er viel 50,000 florijnen op, en nu drong de gelukkige boekhouder zijn weldoenster de helft van den prijs op zij wilde dien echter niet aannemen en zij konden het niet eens worden, totdat de koopman Griinbaum er bij kwam en den gordiaanschen knoop doorhakte, door den boekhouder voor te stellen met den gewonnen prijs in zijne zaken als deelgenoot te treden. Dit geschiedde en bij deze schikking voeren alien wel. De vrouw van een bakker te Trier verliet eenigen tijd geleden de echtelijke woning en vertrok naar Amerika in gezelschap van een man met wien zij in ongeoorloofde betrekking stond. Haar beide oudste kinderen nam ze mede. Het schijnt evenweldat de kleinen haar gedurende de reis hinderdenwant zij wierp ze over- boord. De kapilein van het schip bekwam echter kennis van die afschuwelijke daad en stelde haar onmiddellijk na deaankomst, ter beschikking van de overheid. Binnenkort wordt de ontaarde moeder te Trier terugverwacht. Hare straf zal ze natuurltjk nietontgaan. Als een uitmuntend middel tegen branden hetzij met water of etroleum wordt bijzonder aanbevolen de in elke apotheek voor- andene Kajoepoetie-olie van de Molukken, welke, onmiddellijk aangewendoogenblikkelijk de pijn doet bedaren, de brandwonden doet droogen en spoedig genezen. Onder de gemeente Zundert is een driejarig meisje in een ketel, waarin zich het gekookte eten voor de koeijen bevond, gevallen en kort daarna aan de brandwonden overleden. Te Losser is een munt gevonden met Hebreeuwsch opschrift. De woorden op de eene zijde wijzen aan dat het een sikkel is. Die op de andere zijde beteekenen hij voert den rechtvaardige naar Jeru salem. Deze woorden herinneren den Makkabeer Simon en zijn intocht in Jeruzalem. De palmtak, op de munt eveneens afgebeeld, kan duiden op zijn zegepraal. De munt is dus hoogstwaarschijnlijk geslagen in het jaar 143 vdor Christus geboorte toen Antiochus aan Simon de vergunning verleende een eigen munt te slaan. Onlangs werden te Witten (Pruisen) aan een olifant twee voile ankers bier voorgezet. Men had gewed, dat het dier ze onaange- roerd zou laten. De olifant stak echter de slurf door het spongat endronk beide ankers leegzonder dat iemand aan hem kon bemerkendat hij boven zijn bier was. Ongeveer zes honderd Parijzenaars zijn met den internationalen pleiziertrein in Italie aangekomenom in veertien dagen tijds de voornaamste steden te bezoeken en in Rome het beroemde karnaval bij te wonen, dat in vele jaren niet zoo feestelijk is gevierd. Vrouw Telman uit Lemele die zich in voorloopige hechtenis bevond, als verdacht van haren man op 25 December door worging om het leven te hebben gebragtheeft zich in het huis van arrest te Zwolle opgehangen. Te Kalbe in Thuringen wedde een werkman dat hij negen halve kannen jenever achtereen zou opdrinken. Acht sloeg hij naar bin- nenzonk toen neer en was dood 1 De wetgevende vergadering van den staat Iowa in Noord-Amerika heeft zich verklaard voor een grondwetswijziging in dien zin dat de vrouwen verkiesbaar tot volksvertegenwoordigers zullen zijn. In de nabijheid van Konstantinopel is een verschrikkelijk ongeluk voorgevallen. De solduten van Boykoi hadden hun makkers van Konstantinopel uitgenoodigd om een feest in de kazerne bij te wonen. Door het instorten van drie verdiepingen van dit gebouw werden 200 soldaten gedood en 300 gekwetst. Te Lindenau, waar volgens 't liedje de hemel zoo blaauw is, had dezer dagen in het bijzijn van duizenden toeschouwersde eerste opstijging plaats van een nieuwbestuurbaar luchtschipuitge- vonden door den houtvester Baumgartrn. Tal van aanzienlijke per sonen waren tegenwoordig en de eerste proeven kunnen uitnemend geslaagd genoemd wo: den de uitvinder was in staat het zwevende schip in alle rigtingen te besturen. Eerstdaags zullen nieuwe proeven genomen worden, waarbij eenige verbeteringen in het mechanismus zullen zijn aangebragt. Zoo wordt Lindenau missohien nog door iets anders beroemd dan door zijn blaauwen hemel. Een Amerikaansch blad zegt, dat er sprake van is, een gedenk- teeken op te rigten voor Adam 1 Dat is eene huldedie vrij laat komt. Voor een regtbank. De Voorzitter: Hoe, ongelukkigehebt gij toch uw eer en uw vrijheid, geheel uw toekomst kunnen wagen voor een ellendigen daalder, dien gij uit de geldlade van den klager hebt genomen? De beklaagdeGij hebt gelijk mijnlieer. 'tis wel voor een bagatelmaar wat zal ik u zeggen Er was niet meer in de lade. Te Parijs moet dezer dagen in de rue St. MartiD de volgen de vondelingsgeschiedenis hebben plaats gehadDe eigenaar van een der eerste cafe's aldaar vond des middagsbij eene koude van 6 gradenop den stoep zijner huisdeur een vier- jarig knaapje zitten dat bitter schreide. De kleeding van het kind was armoedig en, niettegenstaande zijn bovenlijf bedekt was met een stuk van een ouden dekenscbeen de kleine verstijfd van koude. De eigenaar van het cafe liet den knaap binnenbrengen en wedijverde om strijd met de bezoekers om hem te goed te doen met warme dranken. Men had hem spoedig uitgepakt en, men verbeeldde zich de verbazing der aanwezigentoen zij op den rug von zijn buisje een geleid- briefje vonden vastgehecht van den volgenden inhoud„Mijn vader is dood, myne moeder heeft naar het zeggen van den geneesheer nog slechts weinige dagen te levenik zoek dus een anderen vader en een andere moeder. Seppi." Terwijl eenige heeren nog met elkander overlegden, wat met den vondeling te doen, treedt eensklaps een deftig heer, die in gezelschap van eene dame en een 8jarig meisje uit zijn hoekje de geheele geschiedenis met levendige belangstelliug ge volgd had, naar hen toe. Met zigtbare ontroering klapt hij het kind op de wangen en, na eenige minuten met de dame te hebben gefluisterd, verklaart hij aan de omstanders dat hij den knaap tot vader, en zijne vrouw hem tot moeder wil zijn." Het jonge meisje klapte in de handen van vreugde en riep „ziet gij wel, mama, nu beb ik toch een broertje gekregen. De familie bleef niet lang vertoevenzette zich in het eerste het beste rijtuig, in handen van den eigenaar van bet cafe een kaartje achterlatende met den naam: Marquis deRostain, rue Laurestan. De Pos. Zeii. verneemt uit Warschau het tragische einde van een roomsch-katholiek geestelijke, die niet alleen onschuldig door de zwaarste kerkelijke straffen getroffen werd, doch ook tot zijn dood toe als banneling in de mijnen van Siberie ge- smacht heeft. Meer dan twintig jaar geleden werd pastoor Kobylowicz te Saratow, in het gouvernement Kieuw, aange- klaagd van een daar gepleegden moord, hoofdzakelyk omdat men zijn pas afgeschoter. geweer in de kerk van Saratow achter het altaar verborgen vond. De geestelijke protesteerde en be- tuigde zijn onschulddoch weigerde verdere ophelderingen te geven en op de tot hem gerigte vragen te antwoordenwaarop hij tot deportatie en dwangarbeid werd veroordeeld,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 2