1880. Vrijdag, 12 Maart No. 11 VAN AAN LANDBOTJW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Een-en-Twintigste Jaar gang. 9 Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der A^dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12J/a Cent. BURGERLIJKE STAND. Aangegeren van 3 tot 9 Maart 1880. IIAARLEMIIERMEER Prijs van een enkel Nommee 15 Cent. ATJ.F, TOEZENDINGEN, KEDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BOIVGA C°.te Amsterdam. W7itertyte Woentdag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Da godsdienstoefening in de Herv. kerk te Hoofddorp zal aanst. Zondag morgen ten 11 ure worden geleid door Ds. Par6, van Uitgeest. Indien de hieronder vermelde personen zich in deze ge- meente mogten ophouden worden zij in hun belang aangemaand zich ter Secretarie aan te melden voor de inscbrijving in het bevolking-register Wed. D. Ligtenberggek. v. Hillegom. Aaltje Jans,Haarlem. Jacobus van Breda Spaarndam. GeertruidaCatharinav.Poelgeest, Haarlemmerliedec. a. Dimpna Christina van den Hoogen, idem. Johannes Ludovicus v. d. Hoogen, idem. GEBOREN Jacobzoon van T. van der Ploeg en N. List. Anna, docbter van J. Huibers en A. Vleerlaag. Hendrika Wilhelmina, dochter van H. Yerboom en J. van Tol. Cornelia, dochter van A. Kramer en L. B. de Smit. Jacob Willem, zoon van J. Wientjes en W. Leenslag. Johanna Maria, dochter van S. Kroon en A. M. Verdonk. Mijntje, dochter van A. Pruissen en C. Breure. Brans, zoon van M. A. Bakker en H. C. van der Maas. Hendrik, zoon van J. Groot en T). Ossen. Wil- helmus, zoon van A. Mesman en T. van der Laan. Teunis, zoon van Celeke Dekker(ongeh.) Trijntje, dochter van P. Korringa en B. Peetoom. Helena Maria, dochter van M. van Bentbeim en H. van Elsweik. Daniel, zoon van L. van der Stroom en G. Offerman. Eefje, dochter van J. Dekker en A. Machielse. Johanna, dochter van J. van Keulen en L. Ver- boom. Hendrik, zoon van B. Grevenstuk en L. Tiggelman. Antje, dochter van J. Slingerland en H. de Jong. Dirk, zoon van J. Hoogkamer en A. van Elsweik. Adriaantje Lijntje Jacoba, dochter van J. Dam en M. M. Steenbergen. LEVENLOOS GEBOREN: 1 Kind van Z. Hofstede en A. van den Broek. OVERLEDEN: Johannes Cornelis, oud 6 maanden, zoon van K. Ylaar en M. P. Salman. Gerarda, oud 22 jaren, docbter van Margaretha Abenes. Antjeoud 2 dagendochter van T. Smit en M. Spaargaren. Anna, oud 4 maanden, dochter van A. van Ruiten en A. Paardekooper. ONDERTROUWD: geene. GEHUWD: geene. Op den 10 Maart 1880, des nachts ten 2 are, is afge- brand het huis bewoond door W. H. Lelieveld en de wed. A. Geilvoet, staande aan de Vijfhuizen en in eigendom toe- behoorende aan de minderjarige kinderen van gemelden Lelie veld. Van den inboedel is niets gered. Het hnis is verzekerd in de Oud-Karspelsche Maatschappij voor 900 en de inboedel voor 540 (waaronder ook die van de wed. Geilvoet). Men vermoedt dat de oorzaak moet worden toegeschreven aan het springen of barsten van een petroleumlamp. De spuit n°. 3 (Vijfhuizen) heeft bij den brand dienst gedaan. Door het bestuur van den Over-Amstelschen Polder is op het Raadhuis te Amsterdam publiek aanbesteed: het maken van het gebouw met bijbehoorende inrigtingen benoodigd voor een te stichten stoomgemaal ter plaatse van den Watermolen, staande in genoemden Polder in de nabijheid van Amsterdam. Laagste inschrijver de beer W. Rus, te Nieuwe Niedorpvoor 13,825. Te Zaamslag, in den Grooten Huissenspolder, is een schuur afgebrand van een hofstede, waarbij zijn omgekomen zes paarden en veertien stuks hoornveeterwijl de voorraad graan enz. mede is verbrand. In verband met dezen brand, is op vermoeden een persoon van het personeel der hofstede ge- arresteerd. De premiendie bij de aanstaande paardenmakrt te Amster dam op 20 Maart worden uitgereiktzijn verdeeld als volgt de beste dekhengst, van vreemvl of gekruist ras,/ 500; de volgende idem 100; een span koets- of wagenpaarden, vreemd of gekruist, /100; idem inlandsch ras/100; chais- of wagenpaard, vreemd of gekruist, 75; idem idem daarop- volgend /50; chais- of wagenpaard van inlandsch ras /75; idem daaropvolgend /50; veulenvreemd of gekruist (geb. 1879) 50; idem daaropvolgend (geb. 1879)/ 25; veulen van inlandsch ras (geb. 1879) 50; idem daaropvolgend (geb. 1879)/ 25. Als eene zeldzaamheid kan gemeld worden, dat eene koe van den landbouwer J. F. vau der Ploeg, te Kooten dezer dagen vier kalverenalien van het mannelijk geslagt, ter wereld heeft gebragt. De hoeveelheid oleo-margarinejaarlijks uit New-York uit- gevoerdwordt op ongeveer 6,000,000 pond gcschat. De Engelsche consul-geueraal te New-York, Archibald, zegt, dat het grootste gedeelte naar Rotterdam gaat; dat het in Holland met melk- en boterbestanddeelen wordt vermengdgekamd wordt en dan naar Frankrijk en Engeland wordt overgebragt. Twee zeugen van den landbouwer E. v. d. L.te Ilasker- dijken hebbeu te zaineu 31 liggen geworpen. De Lnndbouw-Vereeniging te Veendam heeft in Duitschland 6000 kilo pootaardappelen gekocht. Zij worden Zvviebel-Car- tofteln genoemd en zijn wit, groot van stuk en hebben grof zetmeel. Ook de Landbouw-Vereeniging te Wildervank, be- stelde vau die soort 4000 kilo, een waggon vol. Prijs onge veer 3 per hectoliter. Een bewaam veearts «eeft het volgende. middel ora zieke of onwillige paarden geneesmiddelen te doen inuemen. Men neme daartoe een grooten wortel, ho He dien uit en vulle de opening met hetgeen men het paard wil geven. In welken toestand het dier zich ook hevindt, het zal den worlel eten. Het paard is, zelfs in de zwaarste ziekte, zoo verlekkerd op wortels, dat het den dood zeer nabij moet zijn, alvorens het zal weigeren deze te gebruiken. Door het hoofdbestuur van de „Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde" (Mr. D. Visser van Hazers- woude, voorzitter eD H. C. Swart, secretarisis, een adres aangeboden aan Z. Exc. den Minister vau Binnenlandsche Zaken in zake een Rijks-Tuinbouwscbool. Te Rijs, in Friesland, overleed in 1875 de landbouwer J. de J.die in zijn testament ook de bepaling had laten schrij- vendat zijne boerderijen nog vijf jaar in huur moesten blijven bij de teg'enwoordige gebruikers. Daarorn konden de crfgenamen ze eerst dezer dagen onder den hamer brengen ze bragten 95,000 gulden ongeveer op, en waren in 1875 op 133,000 guldeo getaxeerdvan vvelke sora de erven suc- cessieregten hadden betaald. Die uitkomst is gelukkiger voor de scbatkist dan voor de erfgenamen. Als eene zeldzaamheid mag worden vermeld dat de land bouwer W. Poppen, te Schoonebeek, eene merrie heeft, oud 28 jaar, die den eigenaar bereids 24 veulens heeft gebragt. Waarschijnlijk zullen dit jaar vele suikerbieten geteeld wor den. Te Haarlemmermeer zijn in de laatste week vele con- tracten gesloten voor de suikerfabriek te Halfweg. Men bedingt 9.50 a 10 per 1000 kilogram leverbare bietenen ont- vangt dadelijk reeds een niet onbelangrijk voorschot. Die som- men worden door velen ook gretig aangenomen. Het is te hopen dat het hier met die voorschotten niet gaat als iD de Tielerwaard, waar die sommen dienst doen als lucbtblazen, om boven te blijven in het tegenwoordig troebele sop van het landbouwbedrijf. Door de zorgen van de Koninklijke Maatschappij tot be- scherming van dieren te Brusselzijn (naar de Landman berigt) proeven gedaan in tegenwoordigheid van autoriteiten en des- kundigenmet een vuurwapenuitgevonden door doctor Siegmund, dienende om vee en paarden te dooden. De proefneming, die vveldra in al de slagterijen van het garnizoen hernieuwd zal worden, is met den besten uitslag bekroondevenals te Bazelwaar sedert een jaar meer dan 6000 stieren en ossen, van de zwaarste soort, met behulp van dat vuurwapen afgemaakt zijn. Het werd dan ook door het gemeentebestuur aangenomen en is in vele anderen ge- meenten van Zwitserland in practijk gebragt, zonder ooit tot klagten aanleiding te hebben gegevennocb van wege de koopliedennoch van wege de gebruikers. In deze maand schrijft men uit Londen moet de veldarbeid in vollen ernst weer beginnenimmers Juidt het spreekwoord bier te lande: „Maart houdt de ploeg bij den staart", en de vooruitzigten op veld en akker zijn voor de boeren gelukkig veel beter dan bij het begin van den winter. February heeft haar pligt gedaan en de voren met water ge- vuldMaart heeft met wind en storm een bulderenden in- tocht gehouden, precies zooals de almanak voorschrijft. Yoor den voorjaarsarbeid is alles gereedbet winterkoorn ziet er over het algemeen goed uit; dat men de knollen zoo vroeg heeft moeten opruimen komt thans te stade; het knollenland ligt geheel 1de weideu worden al groenin het kort de vSbi jioiii. voor den landman zijn goed en het laat zich, voor zoover dit nu reeds mogelijk is, voorzien dat men na vier ongelukkige jaren, eindelijk eens een guustigen oogtt althans mag verwachten. In de laatste weken begint er voor den landbouw weder meer leven te komen. Verschillende kooplieden bezoeken de landhoeven in Overijssel, om zaken te doen. Het vette vee wordt duur verkocht. Een stier, die verleden herfst maar 50 a 60 gulden kon opbrengenwerd nu voor 140 gulden van de hand gedaan, niettegenstaande het dier op stal slechts onderhoudsvoeder genoten had. Vette varkens gaan tegen hooge prijzen naar de slagers en de zoogenaamde overloopers brengen van 25 tot 36 gulden op. Voor schapen, jaarlingenbedingt men van 20 tot 25 gulden. Ook laat het zich aanzien, dat er in dit voorjaar te Zwolle veel levendigheid zal zijn in den paardenhandeldaar de om- trek reeds sedert eenige dagen wordt bezocht door vreemde kooplieden, die tot hooge prijzen „palmlevering" koopen. Een stoute weddenschap had dezer dagen plaats tusschen een veehandelaar te Veenendaal en een slagter uit Velp, die zichmet het doel om twee vette koeijen te koopennaar hem had begeven. De veehandelaar vroeg den slagter den door hem bepaalden prijs. Het antwoord van den slagter werd door een wedervraag gevolgd. Hoe hoog wordt de prijs per pond dan door u gerekend? en hoe zivaar worden ze door u ge- scliat? Het antwoord van den verkooper luide: 650 halve kilogram per stuk. Over den pry's werd overeengekomen, maar omtrent het gewigt wilde de slagter wedden om een bankje van 100, dat de verkooper het onjuist berekendede handelaar zette er betzelfde betlrag tegenover en de weddenschap werd aangegaan. Een van de koeijen zou geslagt worden en per pond betaald. De schaal der geregtigbeid heeft beslist en bewezen dat de geslagte koe aan de vier bouten heeft gewogen 8 kilogram meer dan de verkooper die geschat had. Alzoo een aardig buitenkansje en goede negotie voorden verkooper. In den gemeenteraad van Elberfeld werd dezer] dagen een aaniraag behandeld van de Vereeniging Fannaom een subsidie vau 100 mark voor hare weldra te bouden tentoonstelling van pluimgedierte. Toen een der leden zich tegen dit voorstel verklaarde, omdat hij vreesde dat anders de Zangvereeniging ook om subsidie zou komen, ontzenuwde een ander der „be- schreven vaderen" dit bezivaar met de opmerking„Och wat? zingen kan iedereenmaar eijeren leggen niet". Onder luid applaus en veel gelach werden daarop de 100 mark toegestaan. Volgens het llandelsblad zal de verhooging van den Noorder- Lekdijk, welke volgens het koninklijk besluit van 1 February jl. „geen uitstel kan lyden", in den aanstaanden zomer geschieden onder toezigt van het dijkscollegiedat zich natuurlijk zijne regten, wat de kosten aangaatvoorbehoudt. De aanbesteding zal biunen eenige maanden volgen. De Regering wenscht de geheelc verhooging in 66n jaar voltooid te hebben, maar er bestaat twijfel omtrent de mogelijkheid daarvan. De toepassing van art. 11 der waterstaatswet van 1855, gelijk die bij het besluit van 1 February heeft plaats gehad heeft tengevolge dat de uitvoering der werkcndie geen uitstel kan lyden", van Rijkswege geschiedt. Op den Minister van Waterstaat rust dus thans de verantwoordelijkbeid voor de spoedige beveiliging van een groot gedeelte des lands. Het is te hopen zegt het Handelsblad dat een aanbesteding over eenige maanden en een begin van het werk in den aan staanden zomer met die verantwoordelijkbeid zijn overeen te brengen. In het Flora-etablissementte Charlottenburg, bij Berlijn zal tegen het einde van Maart e. k. eene groote tentoonstel ling van bloeijende Ilaarlemsche hyacinten, tulpen en crocnssen worden gehouden. De inzendingen zullen zoo bijzonder uitge- breid zijn, dat alle tentooustellingen van dien aard aldaar vroeger gehouden, zelfs die in 1877 verre zullen worden overtroffen. In dezen zomer zal te Wiesbaden een internationale ten toonstelling van plaDten en bloemen gehouden worden. Voor het landbouw-comite van den senaat te Washington zette generaal Daniel Rugglesonlangs zyn reeds gepaten-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 1