1880. Vrijdag19 Maart. No. 12. VAN AAN LANDBOIIW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Een-en-Twintigste Jaargang. \\W'U/' Prijs van het Abonnement: in het Jaar6.— Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. Tweede Groote Vijfjari<re Teutoonstelling flAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AXLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETKEFFENDE te adxesseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. l!iterl{jll Waentdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De op 11, 12 en 13 Maart jl. door Dijkgraaf en Heera- raden van den Haarlemmermeerpolder gehonden Ferpachting van het Grasgewas over 1880 van de Ringdijktn en Polderkaden heeft opgebragt aan Ringdijken16,414. Polderkaden. 1,9S9. Te zamen. 18,403. Die opbrengst bedroeg in bet jaar 1879 17,737. De godsdienst - oefening in de Hervormde kerk te Hoofd- dorp zal aanstaanden Zondag, des morgens ten 10 ure, wor den geleid door Ds. Hoogvan Bennebroek. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 10 tot 16 Maart 1880. GEBOREN Nicolaas, zoon van N. van Reeuwijk en M. Biemond. Jacoba, dochter van A. den Elzen en J. Kors. Wilhelmina, dochter van L. Vermeer en A. Smits. Leendert.zoonvanC.de Groot en M. van der Beek. Abraham, zoon van K. van Wirdum en A. de Rooij. Anna Maria, dochter van G. J. LambooenM. Dijt. Martha Elisa, dochter van L. A. de Haan en W. C. Kals- beek. Rutger, zoon van J. H. Mastsnbroek en K. Sneelooper. Martinus Jacobus, zoon van A. Buurman en M. J. Karmigel. Aaldert, zoon van T. van Es en A. Okken. Petrus Joost, zoon van D. Koolhaas en G. Bokhorst. Gerbrand, zoon van Huizinga en C. de Jonge. Catharina Maria, dochter van C. Wezelenburg en M. Poelgeest. Christina Maria, dochter van W. Hoogewerf en A. Limmen. Jacob, zoon van J. de Vries en A. Lewis. Laurens, zoon van J. van der Groef en J. van der Voet.Lena, dochter van J. van der Moren en P. Kammeraad. OVERLEDEN Teuntje Sterk, oud 52 jaar, gehuwd metLeendert Baron. Marteintje, oud 11 maanden, dochter vau L. de Eockert en C. Grisnigt. Catharina Magdalena Siemons, oud 54 iaar, ge huwd met Simon van Egmond. Leendert, oud 22 maanden, zoon van K. Sandifort en H. Bakker. Aagje Yerstoep, oud 24 jaar, gehuwd met Jacob Dorst. ONDERTROUWDA. Drechsler met A. van Leeuwen. GEHUWD: P. Marcusse met E. Kallenzee. H. Balk met G. Spaargaren. Het aantal in de Nationale Militie, ligting 1880 door deze gemeente te leverenbedraagt 45 man. Naar men verneemt zal n°. 72 het hoogste nommer zijn dat zal worden opgeroepen. Door den Minister van Oorlog is bepaalddat de miliciens der ligting van 1877 zullen opgeroepen worden, ten einde gedurende de maand Augustus tot September a. s. de berha- lingsoefeningen bij te wonen. Zwolle17 Maart. De Zwolsche Palm-Paardenraarkt was gisteren op de voormarkt zeldzaam druk bezocht. Aangevoerd waren 200 stnks weelde-paarden en heden p. m. 2000 stuks van allerlei waarde, van beduidende beteekenis. De groote aanvoer in aanmerking genomen werd er veel verkocht. Men besteedde voor weelde-paarden f 600 a 1000; eerste soort werkpaarden 350 a 500; 2e soort f 225 a 300 3e soort f 180 a 200; aftandsche dito f 80 a 150; 3- en 2-jarige fok-paarden 250 a 400; veulens f 90 a 160; ponys 80 a 190 en voor de slagtbank bestemd 25 a 40. Ecllten17 Maart. Dat de vogels een vroeg voorjaar tegeraoet zienblijkt uit het volgende: de knecht van de weduwe Plinkert alhier heeft jongstleden Zondag drie raaf- eijeren uitgehaald; de balte-chef alhier is reeds in het bezit van jonge kanarievogels en het bouwmannetje is al in voile staatsie bij den landman op de versche voor bezig. Ook de landman hoopt er veel op, te meer, daar hier bij de meesten de hooivoorraad niet tegen een schraal voorjaar bestand is. IJtrecht. Door de Maatschappij tot exploitatie van veestallen en veetransporten werd in de afgeloopen week ongeveer 780 stuks groot en 300 stuks jong vee naar het buitenland verzonden. Door den landbouwer Hoogendoorn te Zevenhuizeu werd de eerste grasboter aan Z. M. den Koning ten geschenke aan- geboden. Heden (Vrijdag 19 Maart) werd in het nieuwe feestgebouw der societeit Vereeniging te Haarlemde van Bloembol- en KnolgewassenPlanten en Bouquetten, Gereedschappen en Hulpmiddelen van de Bloembollencultuur en den Bloembollenhandeldoor de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen-Cultuur, onder voorzitting van den heer J. H. Krelage, feestelijk geopend. Zij is de dertiende in de algemeene reeks. Van verschillende zijden werd levendige belangstelling in het streven der Algemeene Vereeniging betoond. Zij mogt de vol- doening smakendat HH. KK. HH. de Prins van Oranje, Prius PrederikPrinses Marianne, en verschillende corporation, firmaas en partikulieren door het uitloven van medailles, de gemeente Haarlem door eene bijdrage van 600 als waarborg- fondshet beoogde doel ondersteunden. De tentoonstelling mag dan ook in alle opzigten merk- waardig en welgeslaagd heeten. Ongeveer twee honderd in- zenders hebben haar door het schoonste en belangrijkste wat zij te leveren hadtlen, tot eene waarlijk buitengewone gemaakt, De Commissie van beoordeeling bestond uit de heeren G. C. van Meeuwen, te Haarlem, J. van den Berg, te Heemstede, H. Roozen Lz.te Overveen, L. Kruijff, te Sas- senhcim W. J. Eldering, te Overveen, P. Bos, te Heemstede, S. A. de Graaff, te Leiden, H. Schoehuijs Chrz., te Uitgeest, P. Alkemade Mz.te Noordwijk, J. M. Kraaijeubriukop 't Loo, Johs. Preijde Jacz., te Heemstede, J. H. Reeling, te Amsterdam, 11. FigdeJ. A. Koelemeij, A. J. Jacobs, te Haarlem, J. van Waveren Pz.te Hillegom en B. Beeren ,te Haarlem. De gouden medailles werden behaald1 door de Firma Pol- man Mooy, te Haarlem 2 door Gebr. B ij voet, te Over veen 3 door J. D. Zocher en Voorhelm Schnee- voogt, te Haarlem; 1 door Peter van Velsen en Zo- nen, te Overveen; 2 door Val. Schertzer en Zonen, te Haarlem 1 door J. H. K erst en, te Haarlem; 1 door A. C. van Eeden enC0., te Haarlem 1 door F. Buijs Gz., te Haarlem. Twee gouden medailles zijn niet toegekend. De regelings-commissiedie alle eer heeft van de vervul- ling barer taak, en haar veelomvattenden arbeid op waarlijk uitstekende wijze heeft volbragtbestond uit de heereu M. W. Bijvoet, G. A. Eldering, Joh. de BreukC. de Lange Artz L. de Breuk A. F. BijvoetV. Kersten A. Raven en H. Polman Mooy. Dat het houden van struisvogels aanzienlijke winsten geeft, kan blijken uit het voorbeeld van een boer bij Oudshoorn in de Kaapkoloniedie 1000 vogels bezit, welker veeren alleen hem 60,000 per jaar opbrengen. Uit Oost-Friesland verneemt men, dat blijkeus officiele mededeeling in het ambt Wittmund verscbeidene gevallen van vergiftiging zjjn voorgekomenontstaan ten gevolge van het gebruik van brood, waarin meel van moederkoorn voorkivam. Met het oog op den jongsten natten zomer laat het zich ver- wachtendat dit verschijnsel op meer plaatsen zich kan voordoen. Te Podbreje, bjj Dzikow, waar de Weichsel op Russisch Poolsch gebied komt, is het ijs gaan kruijen met het nood- lottig gevolg dat 9 dezer de dijk doorbrak en dertig dorpen aan den Oostenrijkschen oever byna geheel verwoest en dui- zenden menschen van alles beroofd zijn. Ook vele plaatsen op den Russisch-Poolschen oever hebben groot nadeel geleden. Het uit Australie aangevoerde versche vleesch is door ver- scheidene personen geproefd en uitstekend bevonden. Dit feit opent bij den grooten veestapel van Australie het uitzigt op een schior onbeperkten toevoer. Toch stelt de Spectator zich niet voor, dat het vleesch in Engeland daardoor veel goed- kooper zal worden. Immers men zag het reeds herhaaldelijk naauwelijks wordt het aanbod van dit voedingsmiddel ver- meerderd, of ook de vraag neemt toe. Dit vleesch kan in Australie geleverd worden tegen 10 cent per halve kilo. Het zoumet een betamelijke winst, te Londen voor 25 cent ver kocht kunnen worden. Wat zal echter ook hiermede weder het geval worden? Dat de Londensche slagers het artikel in massa opkoopen en het als inlandsche vleesch tegen de gewone prijzen slijten. Eindelijk scbijnt, volgens Sempervirenseen middel te zijn gevondenom het schadelijk insect, 'twelk in en buiten Europa zoo geduchte nadeelen heeft berokkend aan den wijn- bouw, te verdelgen, zonder dat de aangetaste plant daardoor lijdt. Een te Hamburg gevestigd scheikundige, de heer R. Biirstenbinder, heeft vijf jaren geleden een dergelijk middel ontdekt, dat zeer weinig kost, op zeer gemakkelijke wijze kan worden aangewend en de taaiste insectendie op de wortels der planten levenop onfeilbare wijze doodt. Bij gelegenheid van het voor enkele jaren te Geneve ge- houden Congres door vertegenwoordigers van wijnbouwende Statenter beraadslaging over de meest geschikte middelen tot verdelging van de Phylloxera, heeft de heer Biirstenbinder het aanbod gedaan om een proefhoudend middel te verschaf- fen, om wijnstokken van de Phylloxera te zuiveren. Dewijl honderden dergelijke aaubiedingen van geheime middelen wa ren gedaan, werd Biirstenbinder als een der vele kwakzalvers beschouwd en onbeleefd de deur uitgezet. Op aanbeveling van een Fransche autoriteit werd hem later een door wijnstokluis sterk aahgetast gedeelte van een wijn- berg bij Montpellier als proeflaud afgestaan. Hier bleek het, dat zijn middel inderdaad proefhoudend mogt worden genoemd. De Fransche Regering trad met hem in onderhandeling. Biir stenbinder eischte eeue som van vier millioen francs voor zijn geheim. Ongeveer een jaar lang hield men de onderhandelingen op 't sleeptouw zoodat het scheen als had men het voornemen opgevat op de een of andere wijze zijn middel te leeren ken- nen, zonder daarvoor een centime uit te keeren. Het gevolg daarvan was dat Biirstenbinder eindelijk de onderhandeling afbrak. Omstreeks Kerstmis van het vorige jaar ontving hij onver- wacht eene uitnoodiging, om naar Frankrijk te komeu. Deze uitnoodiging was hem toegezonden op last van den Minister van Landbouw. Hij vertrok naar Parijs en kort daarop naar het zuiden van Frankrijk, alwaar hij zich thaus bevindt, ten einde op nieuw de deugdelijkheid van zijn middel proefonder- vindelijk aan te toonen en, bij gunstigen uitslag, zich met de Regering te verstaan over de geldelijke kwestie. Men hoopt spoedig het resultaat daarvan te vernemen. Dewijl het bedoelde middel niet slechts wijnstokluizenmaar allerlei insecten verdelgt, die de wortels van planten aantas- tenkan het middel in wijden kring van onberekenbaar nut zijnindien het werkelijk beantwoordt aan de gekoesterde verwachting. Men schrijft aan de Leidsche Courant: De winter is voorbij en vergeten. Ofschoon de weersgesteldheid van Maart nog zeer afwisseleud is en de van ouds bekende Maartsche buijen vroeg of laat niet zullen uitblijven, kan de arbeid op het veld en den akker met goed gevolg worden nagekomen. Menige akker vertoout reeds een glimp van de lente door het daarop gepote moeskruid. Ook de aardappel wordt gelegdwaarbij geen vrees bestaat dat de grond door^het water te veel zal doorweekt zijn. Zeer gunstig doen zich de weilanden voor, die misschieu over eene maand minder groen z(jn dan thans. Het sneeuw- klokje of vastenavondzotje heeft nu zijnen bloemkelk wijd opengezet. Soms vertoont het zich reeds half February. Ook ander voorjaarsgebloemte komt als lentebode te voorschijn. Overal bloeijen de iepenboomen. Niet te vergeefs is zoo menig- maal voor planten en bloemen in de kasseu naar zon verlangd de bloemen beginnen nu hoe langer hoe meer aan te komen. Nu de winter geweken is kan het best een overzigt genomen worden van hetgeen door streuge vorst verloreo ging. Geheele bedden met rozen op stam en op struik, eene menigte kegel- dragende of groenblijvende boomen en heesters. Zelfs het in het midden van den winter zoo lagchend groen klimop is, op onderscheiden plaatsen, zoo dor geworden als het eiken- loof tegen den tijd van de ontwikkeling der jonge bladknoppen. De dood heeft menig schoon gewas dezen winter aangegrepen. Door den heer Siemens is de ontdekking gedaan dat electrisch licht een krachtigen invloed uitoefent op den groei van planten. Tulpenwier bloemen nog in den knop waren, heeft hij onder de werking van electrisch licht in 40 minuten tot vollen bloei gebragt. Dit feit heeft plaats gehad in een vergadering der Royal Society" te Londen. Of zoodanig ont- wikkelde bloemen zich lang goed houden moet de ondervin- ding leeren. Hij beeft wijders de resultaten medegedeeld van dergelijke bewerking op snelgroeijende zaden en planten als mosterd, koolboonenaugurken, meloenen. De potten waarin de gemelde zaden waren gezaaidverdeelde hij in vier categorien; een gedeelte werd op een donkere plaats gezet een ander uitsluitend door electrisch licht beschenen; een derde alleen blootgesteld aan het daglicht en het vierde beur- telings aan dag- en electrisch licht. De planten, die op een duistere plaats stondenstierven weldra, die in het dag- en electrisch licht stonden, groeiden gelijkmatig op, terwijl de vierde categorie, die uitslnitend aan de werking van electrisch licht had blootgestaanzich veel gunstiger had ontwikkeld. De heer Siemens vertoonde ter vergadering de planten, welke hij tot de proefneming had gebezigd. DStandard te Londen verschijnendevestigt de aaDdacht op de genomen proeven en voegt daaraan toe, dat het aangewende middel waarschijnlijk

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 1