taenie Bergen. - 46 - Een Opmerking voor Veeliouders. Om iiardappelen te bewareu. Besiuettelijke Veeziektea in het buitenlaud. Rijenteelt. met groot voordeel bij land- en tuinbouw gebezigd zal kunnen worden. De algemeene dankdag in Amerika is veelal tevens een dag van eten en van drinken. De Amerikanen zijn een volk van verfijnden en beschaafden eetlust". Dit bewees de maaltijd in het Nationaal Gesticbt voor Verminkten en Vrijwilligers te Ohio; daar werden niet meer of minder gebruikt dan: 325 kalkoenenwegende te zatnen 2300 pond, 10,000 aardappe- len, 3 vaten cranberries16 vaten appelen1800 bosseu sel- derie 100 pond koffij en 900 pastijen. Er zijn 4000 per- sonen in het gesticht. Het is van algemeene bekendheid, dat beschimmeld voeder, hetzij brood, lijn- of raapkoeken, paardenboonen enz.zeer nadeelig is, ja soms doodelijk voor onze huisdieren. In elk geval is het gebruik gevaarlijk, omdat het aanleiding geeft tot koliek, opgeblazenheiddiarrheae, enz. of tot ontsteking en brand in de buikingewandenen zoo den dood veroorzaakt terwijl het bij zeer krachtige dieren ook de oorzaak van het verwerpen der jongen kan worden. Om alle gevaar van raaag- en darmontsteking weg te nemenzonder het bedorven vee- voeder weg te werpenbehoeft men het slechts vooraf door te kokenwaardoor de nadeelige zwammen waaruit de schim- rnel bestaat, vernietigd en onschadelijk worden gemaakt. Voegt men aan het kooksel eenig zout toe, dan vvordt het boven- dien gretig genuttigd en is de uitwerking uitstekend. De uit den grond opgenomen aaidappelen zieke en ge- zonde worden een half uur lang in met opgelosten chloor- kalk bezwangerd water (in verhouding van 1 tot 100) en daarna in eene oplossing van soda in water (in gelijke ver houding) gelegd. Zij worden dan in zuiver water afgespoeld en aan de lucht gedroogd en kunnen danzonder dat men voor verrotten bevreesd behoeft te zijn, op den bodem of in den kelder bewaard worden. Een half kilogram soda is vol- doende voor 250 kilo aaidappelen. OostenrijkEongarije. Den lOden November heerschte de veepest nog in het Hertogdom Krain op 28 plaatsenin Stier- marken op 15, en aan de zee-grenzen op 1 plaats. Den 19den October was de ziekte ontdekt in het slagthuis te Weenen bij een rund dat herkomstig was uit de quaranlaine-stallen van Podwoloczijska. Den 7den November woedde de pest nog in Croatie en Slavonie, 20 localiteiten waren daar toen besmet. Aan de militaire grenzen van dit Kroonland werd de ziekte toen ook in 22 verschillende stallen ontdekt. Den 5den Januarij heerschte de veepest in Oostenrijk slechts op twee plaatsenin Dalmatie en op eene boerenplaats in Bukowina. In het laatst van December waren 44 plaatsen in Bohemen door longziekte besmet; 8 in Moravie; 6 in Hongarije; 1 in Silizie en 1 in Galicie. Amerika. De longziekte heerschte nog steeds met vrij groote hevigheid in de omstreken van New-York, evenals in New- Jersey Pensylvauie en bij Philadelphia. Pruissen. Gedurende 18781879 (van 1 April tot 1 Maart), werden in Pruissen 1738 runderen wegens longziekte afge- maakt. Uit de kas der provinciale en gemeentelijke vereeui- gingen werden daarvoor 357,256 Mk. uitbetaald. De staat droeg voor 2651 Mk. aan schadevergoeding bij. Gedurende het afgeloopen jaar werden er in Pruissen 1745 paarden afgemaakt wegens kwaden droes en huidworm, 297,557 Mk. scbadevergoeding werden uit provinciale en gemeentelijke vereenigingen en 31,862 Mk. uit de staatskas daarvoor betaald. Belgie. In Belgie is de toestand der longziekte alles behalve bevredigend. Juiste opgaven ontbreken, omdat in dat rijk de veeartsenijkundige policie slechts ten deele is geregeld. Bij het zaaijen uit de hand, op de zoo pas geploegde voor, valt de eene korrel diep, terwijl de andere er als het ware nog bovenop ligt. Vele der diep gevallen korrels komen nooit tot ontkieming, terwjjl andere niet dan na eenigen tijd op- gaan. Het gevolg er van is, dat eenige planten achterblijvers worden die dus nog niet tot rypheid gekomen zijnals de tijd van oogsten daar is. Wij hebben dus zaaizaad weggegooid. Nog meer: Die achterblijvers hebben ook nog de andere plan- ten belet zich vrij te ontwikkelen. Over twee kanten is dat dus schade. Bij rijenteelt heeft men van dit alles geen last. Alle korrels komen op gelijke diepte te liggengaan gelijk op en komen tevens gelijk tot ontwikkeling. Bovendien be- sparen we zaad. Dit kunnen we op 1/3 stellenwat bij een groot verbouw nog al iets beteekent. We hebbeh het dan tevens in onze magt het land vrij van onkruid te houden, wat een niet gering voordeel zal opleveren. Het onkruid toch we hebben het meermalen gezegd, en het is ook overgenoeg bekendheeft ruimte en voedsel noodig. Het eet van de spijzen voor onze halmvruchten aangebragt. Bovendien, kan niet het onkruid soms het geheele gewas doen mislukken? Maar niet altijd hebben we zooveel zaaizaad noodigomdat vele korrels, doordat ze te diep vallen, niet opgaan, neeti het komt zeker ook voor een groot deel door het onvolkomeue zaaizaad; bet is nl. niet altijd goed kiemkrachtig en vele korrels zijn ook niet goed ontwikkeld. Het is hoogst noodig best zaaizaad te gebruikenhet beste is niet te goed. Flink dus den wanmolen gebruiken en die kleine korrels er uitgejaagd. Het is zoo'n uitstekend voeder en het doet in den grond toch geen nut. Weinig zaaizaad maar puike waar 1 „Zaai met handenmaar niet met manden", zeiden reeds onze voorouders. Staring zegt er bij Maar zal het gedijen Zoo zaai op rijen. De graanhalmen worden ook bij rijenteelt stevigerharder omdat licht en lucht vroeg in het voorjaar beter toegang hebben. Heeft men bij uit de hand gezaaid graan vaak last van de vorst, bij rijenteelt heeft het zich vaak voorgedaandat de planten er volstrekt geen last van hadden. Bij de Regeering is het plan in overweging, een dienst in't leven te roepen, om tegen een matig tarief, door middel van de post, pakjes over te brengen van beperkte afmeting, een gewigt van 5 kilogr. niet te boven gaandewaarbij het regt van bijzondere ondernemingen van openbare middelen van vervoer tot het over- brengen van zulke voorwerpen onaangeroerd zou blijven. Als een zeldzaamheid wordt uit Hannover gemelddat de Evan- gelische predikant te Accum, in Oldenburg, dezer dagen op 97jarigen leeftijd den dag mogt herdenken, waarop hij 75 jaar geleaen als predikant werd bevestigd. De wednwe Dansen, te Bath, thans 82 jaren oud, is dezer dagen voor de vijftigste raaal overgrootmoeder geworden. Eene arme weduwe gevoelde zich zoozeer bezwaard met de zorg over haar vier jeugdige kinderen dat ze aan het station Amersfoort een 5jarig ineisje •afstond aan een reisgenoot, met wien zij van Amsterdam gekomen was. In Duitsehland worden thans in groote hoeveelheden glazen lampenpitten gemaaktdie het voordeel hebben dat zij geen onaan- gename lucht na het branden behouden, niet verteren en geene vonken afgeven bij het verdragen van de lamp. Men beweert verder dat zij helderder brandenminder petroleum verbruiken en een stiller vlam geven dan katoenen pitten. In een der weekbladen vindt men onder eene aanvrage om eene keukenmeid, het volgende certificaat»De ondergeteekendc verklaart dat zij bovenstaande dienst wegens huwelijk gaat verlaten en durft de dienst gerust aanbevelen, daar zij er negen jaren met het meeste genoegen heeft gedieDd, M. v. D." Tegenwoordig - zegt het weekblad „B.echt door Zee" - schijnen dus de dienstboden geen attestation meer te behoevendoch integen- deel getuigen aan hunne heeren en dames uit te reikendat ze het »goed naar den zin" gehad hebben. Een gevaarlijke ommekeer, naar onze beseheiden meening! Onlangs gebeurde het, naar men uit Winterswijk aan de »Arn" hemsche Courant" meldt, dat een jongen werd aangehouden met eenige ponden koffij. Hij gaf voor niet te weten dat daarvoor be- lasting moest betaald worden. »Hoeveel - zeide hij - zal mijn vader dan wel moeten betalendie daar ginds met een geheele karrevracht aankomt!" Den weg op te loopen naar het aangeduide punt was voor de beambten een oogenblik. Zulk een vogel te laten vliegen is te erg van daar dat de jonge met zijpe kleine hoeveel- heid koffij in den steek werd gelaten. Steeds wachten de beambten nog op de karrevracht met koffij die passeeren moetterwijl de jongen besloot zijn weg te vervolgen daar hij het waarschijnlijk wat koud vond, om de terugkomst der bewakers af te wachten. Voerman: »Zoude men den geringsten weg naar het dorp niet kunnen zeggenvrouw?" Boerin: «0, ja wel, vriend; gij snijdt regt dien weg daar door, slaat dan gindsche paal omlaat den burgemeester links liggen, dan loopt ge u eigen dood tegen de kerk aan." Een Keulsch schoorsteenveger, een vrij gezet man, daalde Zaturdag te Amsterdam van een dak af in een niet zeer wijden schoorsteen, om dien schoon te maken, maar bleef op eens, toen hij bijna be- neden was, tusschen de muren ingeklemd zitten en kon, ondanks zijne wanhopige pogingen niet meer naar boven komen. Zoodra de bewoners van het huis zijn neteligen toestand bemerkten, zonden zij om de brandweerdie den armen man terstond te hulp kwam en hem met een touw omhoog poogde te trekkenmaar dit bleek onmogelijk te zijn. Men nam dus nu tot het iaatste red- middel zijn toevlugten brak het onderstc gedeelte van den schoor steen open, waardoor de arme gevangeue eindelijk bevrijd werd. In een jaar werden te Londen 236 personen door ongelukken op straat gedood en 3319 overreden. Te Weenen slikte onlangs een jongmensch die een valsch gebit droeg, drie tanden, een stuk gutta-percha en een veer van het stel "in. De Iaatste bleef in den slokdarm zitten. Prof. Billroth mo"t er in slagen door opening van den slokdarmhet voorwerp er °uit te halen. Het is reeds de derde maal, dat den beroemden man zoodanige hewerking gelukt. Te Maastricht zal eene non van 45 jaren in den echttreden. Zij is 22 jaren in een klooster, waarvan 17 jaren als ziekenverpleegster in het gesticht Calvarienberg werkzaam geweest. Haar toekcmstige echtgenoot was bediende in datzelfde gesticht. In den gemeenteraad van Elberfeld werd dezer dagen een aanvraag behandeld van de vereeniging Fauna", om een subsidie van 100 mark voor hare weldra te houden tentoonstelling van pluimgedierte. Toen een der leden zich tfcgen dit voorstel verklaarde omdat hij vreesde, dat anders de zangvereeniging ook om subsidie zou komen, ontzenuwde een ander der ubeschreven vaderen" dit bezwaar met de opmerking«Och watzingen kan iedereen, maar eijeren leggen niet. Onder luid applaus en veel gelach werden daarop de 100 mark toegestaan. Aan het Ooster-spoorwegstation te Berlijn is een loketwaar plaatskaartjes afgegeven worden en waarboven men lezen kan plaatskaarten vierde klasse voor militairen en honden. Eu dat in de hoofdstad van een rijk, waar alles dweept met den militairen stand. De grootste lucifersfabriek der geheele wereld bevindt zich voor- zeker te Oskkosh, in Wisconsin. In het afgeloopen jaar heeft die fabriek twee millioen voeten boomstammeu in lueifers veranderd en daarvoor aan den Staat voor regten driehonderd duizend dollars betaald. Een strijd, even dwaas als betreurenswaardig, viel den 7 Eebr. 11. voor in de gemeentc Quancock in Yirginie, tusschen twee jonge dames, Miss Louisa Wise en Miss Margaret Downing, die krakeel hadden daarover dat zekere jonkman Benjamin Young bij den dans op den vorigen avond aan miss Wise meer en bijzonder //attention had bewcz^n welke miss Downing zeker als haar bepaald toeko- mende besehouwde. Reeds in de balzaal had de Iaatste het niet zonder hysterische bezwijming kunnen afdoen. Den volgenden mor- gen schreef zij een briefje aan miss Wise, om ten harent te komen en de zaak uit te maken. Toen deze verscheen zat miss Downing in peinzende houding met de handen onder het hoofd nabij een verwarmingstoestel. Partij ziende vloog zij op met een pook inde hand en duwde haar voort naar een binnenplaats. Miss Wise greep intusschen een groote vleeschvork, zoo eene, als waarmee men hot vleesch uit den ketel naemt, en zeide nu ook dat ze 't maar wilde uitvechten. En alzoo deden zij. Zij voehten, tot ze beide bewus- teloos op den grond lagen. Er kwam nu geneeskundige hulp bij en nu bleek dat miss Downing niet minder dan veertien wonden met de vleeschvork had gekregen, terwijl miss Wise schromelijk'gebeukt en gehavend wasvooral aan 't hoofd. Latere berigten mcldden dat beide ijlende en stervende waren. In hcldere oogenblikken riepen beide jammerlijk om den jongenheer Benjamih Young die gezegd wordt zeer aangedaau te zijn door het voorgevallenedoch die, dunkt ons, wel zeer blij mag zijn van een paar zulke Amazo- nenliefjes verlost te wezen die toch geen van beiden als vrouw verkieslijk zouden zijn geweest. Yroomheid. Ga je morgen naar de kerk, Marie? Als mijn nieuw kleedje goed uitvalt ja De lieve zuster. Hoe kunt u zoo neerslagtig zijn juffrouw Marie den dag dat uwe zuster in het huwelijk treedt Wou je dan soms, dat ik blij was als mijn zuster trouwt 's Lands wijs's lands eer. llet nBerl. Tagebl." vermeldt het volgende Een heer die op een der Iaatste koude dagen een groote wandeling deed kwam langs een sloot waar een troepje kinderen zich vermaakte met schaatsenrijden en glijden. Een der grootste jongens deed het Iaatste tot groote verbazing van den wandelaar op bloote voeten Vol medelijden wilde hij een praatje beginnen en riep den knaap toe „Waarom doe je dat Moet je niet naar school" »Neen mijnheer ik mag niet ik heb de mazelen" was het antwoord. De olifantenmarkt voor Azie is te Schepooraan de Ganges. Men ziet daar duizenden paarden en honderden olifanten en de verkoopers maken er goede zaken. De prijs der olifanten is in de Iaatste jaren verdriedubbeld. Yroeger kon men een jongen olifant krijgen voor 500 maar thans moet men minstens f 1500 be talen en dan is het er een van de slechtste soort. Een goed vol- wassen olifant is 10 a 15,000 waard en f 25,000 als hij van het zoogenaamde Koomeriah-ras is de exemplaren van dat soort zijn onder de olifanten wat een volbloed onder de paarden is. "Dwalen is menschelijk" zei de boer tot zijn vrouw, toen hij in het donker de meid zoende. Opregt. Leerjongen. Baas, kan ik niet een paar dagen werk bij je krijgentotdat ik een beteren baas gevonden heb De jongste aanslag op het leven van deu Czar van Rusland geeft aan den Londenschen Globe aanleiding wonderen te ver. halen van de uitgestrektheid van het wiuterpaleis te St.-Petersburg. Zoo b. v. vertelt dit blad, dat ten tijde van den vorigen Czar een aantal schildwachten op de platte dakeo van het gebouw waren geposteerd. De temperatuur was op die vervaarlijke hoogte echter niet van de aangenaamstereden waarom de wachten hout naar boven bragten en vuren aanleg- den. Nu eerst werd het aangenaam op de dakenen om het geluk te volmaken bragten die schildwachten, welke ge- huwd waren, ook hunne vrouwen naar boven. Zelfs waren er onder hunne ougehuwde makkers die opzettelijk gingen trouwen, omdat hun het denkbeeld toelachte met hunne echtgenooten te kunnen zitten bij hetzelfde vuur. Vervolgens bragten de zonen van Mars ook de kleinzonen van den krijgsgod naar boven alsmede huisdieren van allerlei aard kippen geiten en ten Iaatste een koe. Maar die koe bragt rampspoed. Op een goeden keer brulde uamelijk het dier zoo luid, dat een der hofdignitarissen opmerkzaam werd, op het dak klom en de gansche kolonie ontdekte. Een gruwelijk ongeval overkwam in het laatst van Janusrij dezes jaars een koetsier te Scamarain Rusland. De man, die meermaien dronken was, mishandelde een jong paard meedoogenloos. Op zekeren dag sloeg hij het herhaaldelijk, terwijl het at, met een stok tegen den kop. Toen hij daarna een emmer water in de krib goot en het voeder wilde omroeren, beet het paard hem even onder het voorhoofd in de schedel- huid en had deu man met een enkelen ruk bijna geheel ge- scalpeerd. Nadat de koetsier in elkander was gezakt, trapte het paard hem met de hoeven. Een toevallig in den stal komeud persoon vond den man bijkans dood. Nadat er om hulp was geroepen kon men slechts met moeite het van woede bijkans dolle paard zjjn prooi ontnemen. De toestand van den koetsier was ontzettend en bijna hopeloos. De schedelhuid hing in Harden langs het hoofd; de schedel had verseheidene gatenhet regter-schouderblad was door de scherpe hoeven blootgelegd en bovendien waren nog verseheidene ribben ge- broken. Aan de Zierikzeesche Nieuicsbode ontleenen wij het. volgend uittreksel uit het jaarverslag van het krankzinnigen-gesticht te Dordrecht De sterke drank heeft ons dit jaar alvveder zijn contin gent geleverd maar rijkelijker nog de godsdienstige dweeperij. Mannen, in de kracht van hun leven; vrouwen, die zoo noo dig waren in haar talrijk geziokwamen hier, mager en ver- zwakthet hoofd gebogen onder angst en vertwijfeling(naar hunne meening) beladen met schuld en zonde, afgesneden van gemeenschap met God of onder den invloed van den Satan. Geen zweem van hoop, geen zweem van verlrouwengeen zweem van moedoordeelden ze „zichzelven zoo slecht, zoo diep gevallen, zoo onwaardig," dat ze niet alleen alle troost en opbeuring hardnekkig afwezenmaar ook voedsel en ge- neesmiddelen weigerden, als zijnde deze gaven onwaardig. „Twee er van legden zich de boete op van onthouding en hielden dit zoo streng vast, dat ze, na maanden lang kunst- matig gevoed te zijn, onder de hevigste tegenstrevinghet eindelijk met den dood moesten bekoopen. En dit diepe, waanzinnige schuldbesef, wien treft dit het meestt Menschen van een losbandig, onzedelijk leven? Neen want dan zou die aandoening niet onnatuurlijk zijn en vast niet tot de zielsziekten gerekend worden. Doch de ligtmis is niet gewoon de zaken zoo ernstig op te vatten't ligt reeds in zijn naam zelven opgesloten. De lijders, die wij bedoelenzijn meestal meuschen van een zacht karak'ter, van ernstige levensopvattingvan een innig pligtgevoel, maar die het niet genoeg achten hun pligt te doen, die aan goede werken geen waarde hechtcn, die zich verward hebben in begrippen, neen, in zoogenaamde theolo- gische magtspreuken, waaronder hun verstand te gronde gaat omdat de rede er voor moet stilstaan. Zijdie zich geroepen gevoelen hoogere eischen aan den eenvoud te doen dan deze kan dragen of vervullen die ge- voelens of belijdenissen opwekken, te hoog voor den armen leek, die de zonde uitbreiden tot buiten grenzen en de schuld onbetaalbaar maken, mogen er wel eens over denken, of dat vrede slichten is eu heiligendat men den catechisant tot vertwijfeling brengt om hem daarna aan de zorg van een krankzinnigen-gesticht over te leveren." In eene danszaal, even buiten Antwerpen, vermaakten zich

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 2