1880. Vri jdag26 Maact VAN A AN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Een-en-Twintigsle Jaargang Prijs van het Abonnement: in het BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 17 tot 23 Maart 1880. xtTvlIjl/; Prijs der _A.dverten.tien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/, Cent. I tlAARLEMMERMEEIl Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. Bij de verkiezing van drie Hoofd-Ingelanden voor den Haarlemmermeerpoldergehouden den 23 Maart 1880 in het lokaal „de Eensgezindheid"op het Spui, te Amsterdam, zijn uitgebragt 289 geldige stembriefjeswaarvan de meerderheid is 145. Uitgebragt werden: op Jhr. P. M. G. von Fisenne 279, op Mr. J. D. Virdly 215 en Jhr. J. B. van Merlen 192 stemmen. De heer J. H. M. Evelein bekwam 102, P. Verkuijl 43 en C. Bos 3 stemmen, terwijl op P. M. G. Evelein 1 stem was uitgebragt. Alzoo zijn de drie periodiek afgetreden leden herkozen. Agenda voor de Vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeerpolder, op Woensdag den 31 Maart 1880, des morgens ten 10 J/4 urein het Lokaal van Staats, te Haarlem. 1. Mededeelingen. 2. Rapport der speciale commissie, in zake der verzoekschriften tot wijziging der Verordeningen op de Waterberging en Inpoldering der lage landen. 3. Voor- stel van Dijkgraaf en Heemradenomtrent de verdieping van eenige vaarten en togten. 4. Vaststelling van het Kohier van omslag, dienst 1880. 5. Goedkeuring van een staat van restitutio, aaa de pachters van dijksgronden en polder- kaden. 6. Benoemingten gevolge van de periodieke af- trediog, van den Dijkgraaf. 7. Idem van den Heemraad periodieke aftreding van Mr. T. L. L. Prins. 8. Idem van een Secretarisperiodieke aftreding van den Heer J. C. van de Blocquery. Voordracht: J. C. van de Blocquerv, Mr. M. G. G. von Reeken en W. de Clercq. 9. Benoeming van een Penningmeester, periodieke aftreding van den Heer Mr. W. H. Smit. Voordracht: Mr. W. H. Smit, Mr. H. del Court en Jhr. Mr. F. van Stijrum. 10. Rapport der Commissie van onderzoek naar de geloofsbrieven van de nieuw benoemde Hoofd-Ingelanden: Jhr. P. M. G, von Fisenne, Mr. J. D. Viruly en Jhr. J. B. van Merlen. A T.T/F. TOEZENDINGEN, RED ARTIE EN UITGAVE BETREFI'ENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Naar men verneemt zal de godsdienst-oefening in de Iler- vormde kerk te Hoofddorp aanstaanden Zondag morgen wor- den geleid door Ds. van der Veen, van Houtrijk en Polanen. Naar men verneemt zal Ds. Heineckenberoepen predikant bij de Hervormde gemeente te Haarlemmermeer, op Zondag den 11 April a. s. zijne intree-predikatie houden. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, op Donderdag 1 April 1880 des voormiddags ten 10 ure, in het Raadhuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Verslag omtrent het lager onderwijs over 1879. 3. Uitloting van aandeelen in geldleeningen. 4. Regeling der geneeskundige armenverzorging in wijk 1. 5. Nader verzoek van J. Buijn, in zake erfpacht van een perceeltje grond. 6. Adres van K. Vaalburg, om grond in koop te hebben. 7. Brief van de heeren Kraan e. a., betrekkelijk een op te rigten pensioen- fonds voor gemeente-ambtenaren. 8. Verzoek van den hoofd- onderwijzer v. Rijsinge, om toelage voor een kweekeling. 9. Verzoek van den hulp-onderwijzer J. v. Boordom eervol ontslag. 10. Zoo mogelijkbenoeming van een hulp-onder wijzer voor school n°. 1. 11. Verzoek van K. F. Roosdorp, om eervol ontslag als hoofd-ooderwijzer. 12. Voorstel tot vermeerdering van het hulppersoneel aan de scholen n°. 1, 4 en 5. GEBORENSusanna, dochter van H. de Graaf en L. Tanis. Jantje, dochter van J. J. Breur en A. Koorn. Johanna Adriana, dochter van L. Tos en J. de Graaf. Aafje Maria, dochter van J. Bongers en J. de Vos. Arend, zoon van A. Bakker en M. ten Hoeven. Jannetje, dochter van P. Bier en M. Smit. Maria, dochter van G. Endhoven en A. de Regt. Antonius, zoon van J. Mesman en K. van Dam. LEVENLOOS GEBORENEen kind van H. van Rooden en D. Blommaert. OVERLEDENJohanna Maria, oud 3 jaren, dochter van G. Visser en P. Kroon. Jacomina, oud 4 maanden, dochter van J. Louwerse Uilerl{Jk Woentdag.) en J. Kabboord. Klaas, oud 4 maanden, zoon van J. A. Schmidt en D. Visser. ONDERTROUWDC. van der Linden met M. van den Assem. K. Bouwman met J. Slingerland. GEHUWDgeene. Lees-Inbigting te Hoofddorp. Boeken worden ter lezing uitgegeveu elken Zaturdag-avond van 67 uur, ten Raadhuize. Het leesgeld bedraagt Per week5 ct. Bij abonnement, per jaar 1.50. Voor onvermogendennihil. Verkrijgbaar nieuwe catalogussen. Sommige lezers worden herinnerd aan de weder-inlevering der reeds geruimen tijd geleden afgehaalde boeken. Capelle (Langstraat)24 Maart. De handel in jonge paar- dendie eenigzius gedresseerd zijn, is tegenwoordig tamelijk geanimeerd. In de laatste dagen werden eT verschillende exemplaren van goede en wonder goede kwaliteit opgekocht zoodat sommige boeren die bezig waren hun paard voor het bemesten van bouw- of weiland te gebruikendadelijk konden uitspannen en verkoopen. Op deze wijze handelen echter de meeste laudbouwer3 in deze streek; zij koopen jonge 2 Va of 3-jarige paarden dresseeren deze, laten ze het noodige werk verrigtenen na verloop van een jaar of langer zien zij er met eene goede winst af te komen. De handel in hooi is niet zeer belangrijk. De hoeveelheid die te verkoopen valt, is niet groot meer, en uit vrees voor een laat winterseizoen durft menigeendie nog wat te missen heeft, nog niet te verkoopen. De prijs van de besle kwaliteit blijft vast op 40 per 1000 kgr. Sneek, 24 Maart. Nadat zich gedurende bijna anderhalf jaar geen geval van besmettelijke longziekte in onze provincie had voorgedaanis die gevreesde ziekte thans weer uitge- broken onder de runderen van den landbouwer F. de Haan, te Nieuwe polder (gemeente Doniawerstal). Het geheele beslag zal vvaarschijnlijk moeten worden afgemaakt. Noortlgouwe. De wintergranen hebben dezen winter van de vorst niet geleden; ze staan schoon te velde; vooral de wintertarwe. Het bouwland bewerkt zeer gemakkelijk door de vorst. Men is druk bezig met het uitzaaijen van eiwten booneu en lijnzaad, en het pooten van vroege aardappelen. De weilanden zien er mooi uit. Het vee is gezond. Er wordt veel handel gedreven in het vee, dat tot flinke prijzen wordt verkocht. Het akkermaalshout is daarentegen laag in prijs. Reeds werden er meikevers gevangen. Bij een verkooping van landerijen, in de nabijheid gehou den, bleek dat de prijzen nog niet gedaald zijn. Er werd f 2500 per bunder betaald. Asseil23 Maart. Wat eten wij, wat drinken wij, wat betalen wij daarvoor en is die sora in betrekking tot de voe- dingswaarde te groot of te kleinuit welke bestanddeelen bestaat ons voedsel, hoeveel moeten wij van ieder hebben, zullen onze krachten niet afnemendat alles wist Dr. Ali Coheninspecteur van het geneeskundig Btaatstoezigt te Gro- ningenin eene buitengewone vergadering van de vereeniging Volkswelvaart op eene zeer onderhoudende wijze aan een ge- mengd publiek mede te deelen. Door afbeeldiogen werd aangewezen waar het beste vleesch aan een rund zitdoor eene proef aangetoond hoe men de zuiverheid der melk kan onderzoeken. Na de pauze werd na- gegaan wat de hoofdbestanddeelen der melk zijn en wat bij het onderzoek dier deelen van boter, kaas en suiker al ter sprake kan komen. Aan verschillende raadgevingen ontbrak het niet, zoowel aan het adres van veehouders als aan de koopers van melk. De zekerheid dat er in onvervalschte melk al 86% water zit moest velen afschrikken om er nog meer water bij te doen. lets nieuws was het waarschijnlijk voor velen te vernemen dat de Zwitsersche kaas door Zwitsersche klaver de eigenaardige reuk krijgt. De reuk der plant, die voorhanden was, werd door velen herkend voor den geur, die genoemde kaas afgeeft. Na de voordracht bedankle de voorzitter den heer Cohen voor den genotvollen avond en hoopte hem in een volgenden winter tezug te zien. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. den Raad het voorstel gedaan om de groote Voorjaars-paar- denmarkt, tot dusverre gelijk heden gehouden op Zaturdag voor Palmzondag, voortaan te houden op Donderdag voor Palmzondag. Op Donderdag 8 April as. zal de groote Voorjaars-Bloemen- tentoonstelling in het „Paleis voor Volksvlijt" te Amsterdam geopend worden. Zy zal op 12 April worden gesloten. Wij vernemen met genoegen dat de Commissie, met het houden dezer tentoonstelling belast, zich in de medewerking van talrijke belangstellenden verheugen mag. Zij ontving van leden van het Vorstelijk Huis zoowel als van zeer veel bij- zondere personen bijdragen voor het aankoopen van prijzen. Ook worden vele belaugrijke inzendingen verwacht. Reeds nu zijn kievitseijeren gevonden, week vroeger dan verleden jaar. is ruim een Burgemeester en Wethouders van Amsterdam hebben aan In de Pruissische kreits Heiligenbeil staan de scholen ledig, wijl alle meesters op 1 na aan trichinen-ziekte liggen. Dit is het gevolg van het eten van trichineuse worst, op een maal- tijd bij een onderwijzersvergadenng. Nog vele andere eters van gezegde worst hebben het duur gekocht. Te Londen is dezer dagen de eerste steen gelegd voor eene centrale fruit- en groentemarkt, door den heer Lowman Tay lor. Het nieuwe gebouw wordt toegevoegd aan de tegen- woordige vleesch- en gevogeltemarkt in Smithfield. Eene groote ruimte zal gewijd zijn aan den handel in het groot en er zulleu 74 winkels bij gebouwd worden. De kosten van het gebouw zijn geraamd op 3,600,000. Op de den 20 Maart te Amsterdam gehouden groote voor- jaars-paardenmarkt waren bij den marktmeester aangegeven 200 paarden tegen 298 in het vorige jaar. De uitgeloofde premien zijn toegekend 1°. Voor den besten dekhengst, van vreemd of gekruist ras, 500, aan jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg te Am sterdam voor den bruinen dekhengst Deucalion. 2®. Voor den volgenden dekhengst van vreemd of gekruist ras, 100, aan H. van Wickevoort Crommelin te Berkenrode, voor een voshengst. 3®. Voor een span koets- of wagenpaardenvan vreemd of gekruist ras, 100, niet toegekend. 49. Voor een span koets- of wagenpaarden, van inlandsch ras, /100, aan J. de Goey te Purmerend, voor twee zwarte merries. 5°. Voor een chais- of wagenpaard, van vreemd of gekruist ras, 75, aan jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, voor de lichtbruine ruin Prince-Consort. 6°. Voor een chais- of wagenpaard daaropvolgend van vreemd of gekruist ras, 50, aan jhr. Mock te Haarlem, bruine merrie, 7®. Voor een chais- of wagenpaard, van inlandsch ras, 75, aan J. de Goey te Purmerend, zwarte merrie. 8®. Voor cen chais- of wagenpaard daaropvolgend, van inlandsch ras, /50, aah N. Bruidegom te Watergraafsmeer, zwarte ruin. 9®. Voor een veulen, van vreemd of gekruist ras (geboren 1879), 50, Thomas Schreuder Hzn. te Watergraafsmeer, bruine merrie. 10°. Voor een veulen daaropvolgend, van vreemd of ge kruist ras (geb. 1879), 25, P. S. Zijlmans te Haarlemmer meer, bruine hengst (veulen). 11°. Voor een veulen. van Inlandsch ras (geb. 1879),/50i niet toegekend. 12®. Voor een veulen daaropvolgend, van inlandsch ras (geb. 1879), 25, E. Achterberg te Weespercarspeldonker bruine merrie. Keurmeesters voor vreemd en gekruist ras waren de heeren H. van Wickevoort Crommelin te Berkenrode; J. Hufnagel te 's Gravenhage; C. Fritzler te Amsterdam; M. Stoffels te Am sterdam; J. P. W'ijnstroom te Bergen op Zoom. Voor inlandsch ras: J. Breebaart Kz. te Winkel; G. van Sijtveld te Watergraafsmeer; P. J. Langeveld te Amsterdam; A. Wijnands te Haarlem; jhr. mr. J. M. van Haersma de With te Maarsen. Voor hengstendie door beide categorien van keurmeesters gezamenlijk geschied is, werd de heer van Wickevoort Crom melin door den heer N. Wafelbakker te Amsterdamals keurmeester vervangen. Uit Oost-Friesland wordt berigt, dat, blijkens officieele mededeeling, in het ambt Wittmund verscheiden gevallen van vergiftiging zijn voorgekomenontstaan tengevolge van het gebruik van brood waarin meel van moederkoorn voorkwam. Met het oog op den jongsten natten zomer laat het zich ver-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 1