L 1880. Vrijdag2 April. No. 14. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEVIJD. Een-en-Twintigste Jaargang. xVSOLlit Prijs van hel A.bonnement: in het Jaar Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer Vi/2 Cent. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 24 tot 30 Maart 1880. X\.\AiU/> IIA A R L E M M E R11E E R Pr(js van een enkel Nommeh 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIB EN XJ1TGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Utterlyk Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Uitslag van de op Dingsdag den 9 Maart 1880 door Dijkgraaf eu Heemraden van den Haarlemmermeerpolder gehouden nnbesteding to* het verdiepen van eenige vakken vaart entogt. Ingescdreven werd door M. W. Sehreuder, te Schagen, voor de massa,/4B,839. J. Dekker, te Slotenvoor perceel V voor 4500 voor perceel VI voor 5052 en voor beide perceelen te zamen voor 9525. C. Bos, te Haarlemmermeer, voor perceel I voor/17,990, perceel II voor 5000, perceel III voor 9777 perceel IV voor 8948, perceel V voor 4270 perceel VI voor/ 3840 en de massa voor 49,825. W. Ambaehtsheer, te Amsterdam, de massa voor/87,000. C. Sterk Hz., te Heukelom, voor perceel V voor 5485 perceel VI voor 4900. J. Engelhart, te Ymuiden, voor perceel V voor/ 3090, perceel VI voor 3516. C. Bouterse, te Amsterdam, voor de perceelen I en II te zamen voor22,478, en voor de perceelen III, IV, V eu VI voor 27,478 en voor de massa voor 49,578. A. den Breejen, te Haarlemmermeer, voor perceel I voor 16,800, perceel II voor /4900, en voor de perceelen I en II te zamen voor 21,600. L. Brouwer te Gouda, voor de perceelen I en IV te zamen voor 23,248 en de massa voor 45,562. A. Kuyk, te Haarlem, voor perceel V voor/3748, perceel VI voor 3336, en voor de perceelen V en VI te zamen voor 7000. Terwijl genoemd werk aan C. Bouterse, te Amsterdam, is gegund voor zijne later aangeboden som van 47,578. Den 4 April as. zal de godsdienst-oefening in de Hervormde kerk te Hoofddorp worden geleid door Ds. Swaluwe van Zandvoort. Den 11 April, des morgens ten half tien urezal de be- bevestiging geschieden van Ds. E. W. Heineckenberoepen predikant bij de Hervormde gemeente Haarlemmermeer, doordiens broeder Ds. H. A. E. Heinecken, predikant te Workum; des namiddags ten twee ure, zal de bevestigde zijne intree-rede houden. Aan den heer J. van Boord, hulp-onderwijzer aan school n°. 1, is, op verzoek, eervol ontslag verleend tegen 1 Mei as. Aan den heer K. F. Boosdorp is op het daartoe gedaan verzoek, met ingang van 16 Junij 1 880, eervol ontslag ver leend als hoofd-onderwijzer aan school n°. 4, onder dankbe- tuiging voor de door hem gedurende bijna 24 jaren bewezen diensten. Voorts is besloten het hulppersoneel aan school n°. 4 te vermeerderen met een hulp-onderwijzer, die in het bezit moet zijn van acte als hoofd-onderwijzer, met aanteekening voor Fransche taal, alsmede voor wiskunde of teekenen. De jaarwedde zal bedragen 900. en G. Splinter.Isabella Clara Witvrouwen, oud 39 jaren, gehuwd met Hendrik Dekker. Pietertje Kroos, oud 27 jaren, gehuwd met Jan van Ooijen. Wilhelmina, oud 6 jaren, dochter van D. de Haas en H. van Velzen. ONDERTROUWDA. van Gijlswijk met A. de Haan. W. Rijkers met W. A. van der Klugt. GEHUWD; A, Drechsler met A. van Leeuwen (wed.). De heer W. J. van 't Sant, uit Haarlemmermeer, heeft den 1 April te Haarlem examen afgelegd in de Wiskunde. GEBOREN Pieter, zoon van T. Speelman en C. Hoogmoed. Geertruida, dochter van W. Uitermark en N. Appelman. Cornells, zoon van C. Spruit en G. van Maasdam. Pieterzoon van A. Gootjes en A. Verkuijl. Cornells, zoon van G. W. van Driel en A. de Waal. Clara Isabelladochter van H. Dekker en J. C. Witvrouwen. Wouter, zoon van A. J. Yersteeg en L. van Dam. Corneliszoon van W. van den Hoff en C. Vermeer. Maria, dochter van C. Pijlman en J. Horstman. Petrus, zoon van W. L. Kuiper en A. Reijling. Willem, zoon van J. van der Pad en W. P. Gerritsen. Adriana, dochter van J. van Ooijen en P. Kroos. Geertje, dochter van Z. van der PqI en A. van Helden. Antonie, zoon van J. Hubregtte enM. deLooze.Maatje, dochter van J. van der Bent en J. Dunweg. LEVENLOOS GEBORENEen kind van J. Beversluis en H. C. A. van den Haak. OYERLEDENCornelis, oud 3 maanden, zoon van C. Broertjes Ingevolge aanschrijving van Z. Exc. den Minister van Oorlog zullen in den loop van dit jaar (1880) de hierua vermelde verlofgangers der nationale militie tot de werkelijke dienst worden opgeroepenten einde in den wapenhaudel te worden geoefend Regemeut genie, ligting 1877 diensttijd 11 Mei19 Juni. Veld-artilleriele reg., ligting 1877 le, 4e, 5e, 6e en 8e batterij diensttijd 19 Mei16 Junij. Torpedo kompagnie, ligting 1877, diensttijd 2 Junij30 Junij. Vesting-artillerie, ligting 1878, 24e en 26e batterij, diensttijd 3 Junij1 Julij. Vesting-artillerie, ligting 1878, 15e, 33e, 36e en 38e batterij, diensttijd 10 Junij8 Julij. Genie, ligting 1878 diensttijd 5 Julij13 Aug. Veld-artillcrie2e regement, ligting 1877 2e, 5e en 6e batterij; diensttijd 14 Julij14 Aug. Korps pontonuiers, ligting 1877 diensttijd 26 Julij3 Sept. Huzaren, le reg.ligting 1877 diensttijd 24 Julij28 Aug. Vesting-artillerie, ligting 1878, le, 3e, 6e, 8e, 9e, lOe, He, 16e, 17, 18, 27e, 28e, 29e, 30, 34e, 39e en 40e batterij, diensttijd 9 Aug.6 Sept. Grenadiers en jagers, ligting 1877 diensttijd 14 Aug. 18 Sept. Infanterie 8 regementen ligting 1877 diensttijd 14 Aug. 18 Sept. Huzaren, 2e, 3e en 4e reg., ligting 1877 diensttijd 14 Aug.18 Sept. Rijdende artillerie, ligting 1877 diensttijd 16 Aug.18 Sept. Hospitaal soldateoligting 1877 alle, diensttijd 20 Aug. 18 Sept. Veld-artillerie, le reg., ligting 1877, 2e, 3e en 7e batterij en komp. artillerie transporttreindiensttijd 23 Aug.25 Sept. Veld-artillerie, 2e reg., ligting 1877 le, 3e en 4e batterij der komp. artillerie-transporttrein eu der komp. transporttrein bestemd voor de administratieve dienst, diensttijd 23 Aug.-— 25 Sept. Vesting-artillerie, ligting 1878 2e, 4e, 5e, 7e, 12e, 14e, 19e, 20e, 21e, 22e, 23, 25e, 31e, 32e en 37e batterijdienst tijd 7 Sept.5 Oct. Op de vraagdoor een gemeentebestuur in Noord-Brabant aan den Koning gerigt, of gemeente-instelliugenbedoeld in art. 2 der armenwet, tot het vervreemden of aankoopen van bezittingenbehalve de magtiging van Ged. Staten magtiging behoeven van het gemeentebestuur, is, namens den Koning, door den Minister van Binnenlandsche Zaken ontkenneud geantwoord. Door Z. M. den Koning is de jaarlijksche gratie aan ge- detineerden in het tuchthuis te Leeuwarden verleend. Aan 6 is kwijtschelding van den geheelen verderen straftijd, aan 1 eene kwijtschelding van zes maanden en aan 42 eene van drie maanden toegekend. OirscllOt31 Maart. Zeer opmerkelijk is het, dat hier in den tuin van den heer F. A. E. van Altena op den kouden grond een pruimenboom reeds in vollen bloei staat. Blijft het weder zoo, dan zal dit ook met eenige perzikenboomen aldaar het geval zijn; reeds nu zijn verscheiden bloesemknoppen ge- opend. Zelden of nooit heeft men in de maand Maart deze boomen zien bloeijen. deze 1/3 minder op dan ten vorigen jare; de landerijen heb- beu zich dus nog niet hersteld van den teruggang der beide laatste jaren. Door den heer J. H. Potkemper, te Beekbergen, is op de bouwplaats Zwanenberg een uitgebreide rashoenderfokkerij aan- gelegd. Meer dan 250 stuks van alle bekende rat- i is aanwezig, en nog dagelijks worden nieuwe soorteu aangevoe»u. De prijs der broedeijeren is naar gelang der rassen verschillend. De landbouwers zijnwat niet altijd van hen kau gezegd worden, tevreden. Nu, het is geen wonder. Het winterkooru heeft zich uitmuntend gehouden; de klaver is behouden ge- bleven. Het weder is juist zooals het in Maart wezen moet; zonnig en koud. De grond wordt dagelijks drooger en ge- schikter voor bearbeiding. Met lust wordt de ploeg door den akker gedreven. Hier en daar zijn reeds pas bezaaide velden te zien. Het belooft wat goeds. Hoe vroeger gezaaid wordt, des te zwaarder wordt het koorn. Laat dan de lengte van het stroo wat te wenschen overlaten, op de kwaliteit van de vrucht komt het voornainelijk aan. Zoo de wind nog eenigen tijd uit den noordoostenhoek blijft waaijenzoodat land- en tuiuman hun voorjaarsarbeid onge- stoord kunnen ten einde brengen, dan gaau we met moed de toekomst tegen. Dan is er kans dat dit jaar voor boer en burger een goed jaar wordt. Het bestuur der Kouinklijke Nederlaudsohe Tuinbouwmaat- schappij Linnaeus heeft eene overeenkomst gesloten met de directie van het Paleis voor Volksvlijtten einde elken Zondag avond in de eerstvolgende maanden Junij Julij en Augustus op hare terreinen een muziek-uitvoering te doen geven, waar- door de Dingsdag avonden in die maanden geheel voor het onderwijs beschikbaar blijven. Men schrijft aan de Leidsche Courant: De landlieden roemeu het drooge en zonnige weer. Er is nuwat verwonderlijk mag heeten, dagen achtereen geen wolk aan den hemel te zien geweest. Voor de weilanden is dat weer best, want zij her- krijgen gezoudheidwaaraan zij, door den aanhoudenden regen van het vorige jaar, groote behoefte hadden. Er is zelfs nog dezen winter veel vee gestorven, dat niet op zijn verhaal was gekomen, tengevolge van den kwaden zomer en het gebrek in het weiland geleden. Van den anderen kant hopen de boeren, dat de nachtvorstendie gaandeweg ijs in de slooteu maken mogen ophoudenwant de groeizaamheid wordt er door uit- gesteld en grasmaaijen is niet ver meer af. Het weer blijft echter erg schraal en daarbij komt een bijna ledige hooiberg. In het tijdschrift der landbouwvereenigingen van het groot- hertogdom Hessen geeft de landbouwleeraar Dr. Karl Stimmel den raad om bij het dageljjksche melken de eerste melk der koe steeds van de laatste af te zonderen en dus altijd in twee emmers te melken. Hij zegt, dat de eerste melk veel water- deelen bevat en de laatste veel vetdeelenzoodat het vetge- halte van de laatste melk tot twaalfmaal grooter i3 dan dat der eerste. Houdt men dus de eerste melk van de laatste af- gescheidenwat zonder eenige moeite geschieden kandan kan de eerste melk voor gewoon gebruik en voor de kaAsmakerij gebezigd worden en de laatste komt afgekoeld in het roomvat om na verzuring gekarnd te worden. Dat op deze wijze de arbeid in de melkerij zeer vereenvoudigd wordt, ligt voor de hand, daar de melk niet afgeroomd behoeft te worden, min der vaten te reinigen zijn en het grootst mogelijke bedrag verkregen wordt. Natuurlijk moeten de twee emmers door uiterlijke kenteekenen duideljjk van elkander te onderschei- den zijn. De tentooustelling van Hollandsche bolgewassen in het Flora etablissement te Charlottenburg (Berlijn) trok 11. Vrijdag duizenden bezoekers. Raalte31 Maart. De ijmkers zijn bijzonder tevreden over den goeden gezondheidstoestand hunner bijenkorven. De strenge winter heeft weinig schade berokkend. Blokzijl, 31 Maart. De handel in hooi is hier tegenwoor- dig zeer geanimeerd. Het vervoer naar Holland geschiedt op ruime schaal. Het beste Buitendijksch wordt verkocht tegen 18 de 1000/2 kilo. Gepasseerde najaar konden de schippers slechts 2.50, nu 46.50, bedingen per 1000/2 kilo. De vrachtprijzen zijn dus aanmerkelijk gestegen. Bij de laatste verhuring van Gemeentelanderijen bragten Parijs verheugt zich op het oogenblik in de zoogenaamde „hammenmarkt". Men zou intusschen verkeerd doen als men meende, dat daarop slechts hammen te krijgen waren. Inte- gendeelmen kan er alles zien wat van het varken komt en zelfs de ezel en het paard leveren er hun contingent. Die uitstalling in niet minder dan 350 groote en kleine krnmen op den boulevard Richard Lenoir is een curieus schouwspel. Alleeu aan varkensvleesch is dit jaar bij de 200,000 kilo in allerlei vorm uitgestald. Behalve die 350 vleeschkramenge- oruamenteerd met worst- en blaas-guirlandes, zijn op de ham- menmarkt nog een elf honderd kramen met snuisterijen en zelfs met kostbaarheden te zien een kolossale kermis dus, die, ongeloofelijk genoeg, in een stad, waar het eigenlijk altijd kermis is, ieder jaar in bloei toeneemt. Twee jaar ge leden bedroeg het getal kramen in het geheel slechts 900 thans bedraagt het 1450 1

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 1