Lanfllioiiw. Gemengfie Bergen. 58 - Dit voorstel wordt daarop aangenomen met 12 stemmen, tegea 1 stem, zijn die van den heer van Vuuren. Men besluit dat de commissie zal bestaan uit drie leden en gaat over tot de benoemingen worden daartoe verkozen de heeren BultmanTensen en Dorbeck. VI. Aan de orde is het punt betreffende de ophooging van de markt en van het terrein om het Raadhuis. De Voorzitter verzoekt de commissie voor de gemeente- werken beleefd, om de rapporten der commissie in het ver- volg vroeger te mogen ontvangen opdat Burgemeester en Wet- houders van die rapporten vooraf kennis zouden kunnen nemen, De heer Bultman zegt, dat na de opname van het werk met Burgemeester en Wethouders de commissie de rapporten eerst den 21 Januarij van den gemeente-opzigter heeft ont vangen, zoodat de commissie niet eerder heeft kunnen rap- porteren. De heer Bultman deelt vervolgens de rapporten van den gemeente-opzigter mede; daaruit blijkt, dat op de markt eene oppervlakte moet worden opgehoogd van 2304 vierk. meter, en dat de kosten daarvan bedragen 442.25 en zulks onge- rekend denaankoop van 36 vierk. ellen grond van den heer Kamp. Voorts dat om het Raadhuis moet worden opgehoogd 2568 vierk. meter grond, waarvan de kosten bedragen 231. Daaromtrent stelt echter de gemeente-opzigter voor den grond voorloopig op het terrein te stortenen die daarna zoo goed- koop mogelijk te doen verwerken. De heer Bultman adviseert namens de commissie om de werken te doen uitvoereu volgens het rapport van den gemeente- opzigter, en van den heer Kamp eenige ellen grond te trachten aan te koopen tot het vierkant maken van de markt. De kosten zouden dan kunnen worden gevouden door afschrijving van den post voor de wegenomdat de beplanting der wegen nog wel een jaar kan worden uitgesteld. De Voorzitter stelt voor om overeenkorastig het advies der commissie te besluiten en met den heer Kamp te onderhandelen over aankoop der bedoelde 36 ellen grond. Dienovereenkomstig wordt besloten. VII. Alsnu zou aan de orde zijn de benoeming van een lantaarnopsteker. De Voorzitter zegt, dat zulks vroeger geschiedde door Legel dat die daarvoor echter om redenen van ongesteldheid heeft bedankt; dat daarna de veldwachter van Leeuwen ze heeft aangestoken, maar dat ook die er voor heeft bedankt; dat toen sollicitanten zijn opgeroepenmaar niemand zich heeft aangemeld. De Voorzitter stelt daarom voor, den gemeente- opzigter er voor te doen zorgentotdat zich iemand aanmeldt. Zulks wordt goedgevonden. VIII. Wordt gelezen een adres van den heer M. van der Horst, gemeentelijk genees-, heel- en verloskundige in wijk 1 dezer gemeente, waarbij door hem eervol ontslag uit die be- trekking wordt verzocht, uithoofde hij die, door ongesteldheid niet langer kan waarnemen. De Voorzitter stelt voor den heer van der Horst het gevraagde eervol ontslag te verleenen, met ingang van 1 February 1880 onder dankbetuiging voor de door hem bewezen dienstenen met bepaling dat de voorziening in de tijdelijke waarneming tot den 1 February 1880 voor rekeuing zal zijn van den heer van der Horst. Overeenkorastig het voorstel van den Voorzitter wordt besloten. IX. Aan de Vergadering wordt medegedeeld een ingekomen adres van J. L. J. Jausen, te Hillegomwaarbij vergunning wordt verzocht tot het leggen van rails en het exploiteren van een stoomtramweg door deze gemeente, aanvangende aan de grens van de gemeente Heemstede en loopende langs den ge- heelen Kruisweg tot aan de Ringvaart nabij de Aalsmeerderbrug. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten, dat adres aan te houden, en een voorloopig onderzoek hieromtrent in te Btellen. X. Aan de goedkeuring der Vergadering wordt onderworpen het navolgende ontwerp-besiuit De Raad der gemeente Haarlemmermeer heeft besloten: Uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1S80 te voldoen de uitgaven hierna vermeldkosten van het doen hermeten der gemeente- of dorpsgrondenhet verdeelen dier gronden in bouwterreinen en het maken van de noodige greppen tot afscheiding, 187,61. ToelichtingTengevolge van het besluit van den gemeente- raad, om de dorpsgronden te verdeelen in bouwterreinenter bevordering eener meer regelmatige wijze van handelen bij den verkoop dier grondenzijn de gronden door den Land- meter hermeten en verdeeld en in kaart gebragt; terwijl de vereischte greppen zijn gemaakt tot afscheiding der verschil- lende terreinen. En zal dit besluit aan Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland worden toegezouden met verzoek om tot het voldoen der daarin vermelde uitgaven uit den post voor on voorziene uitgaven, de vereischte magtiging te verleenen. Gedaan te Haarlemmermeer enz. De Voorzitter zegt, dat wel de financieele Commissie hier omtrent niet is gehoord; maar dat het is een gevolg van een besluit van den Raaden stelt daarom voor het ontwerp- besiuit goed te keuren. Daartoe wordt besloten zonder hoofdelijke stemming. XI. Wordt gelezen een adres van J. Bruijn, te Haarlem mermeer, waarbij hij verzoekt in erfpacht te mogen bekomen een perceeltje gemeente-grondzijnde het kadastrale perceel Sectie K, n°. 1461, groot 316 centiaren en zulks onder dezelfde voorwaarden als de daarnaast liggende Perceelen in erfpacht zijn uitgegeven. Tegen de inwilliging van dat verzoek worden geene be- denkingen gemaakt en wordt dientengevolge daartoe besloten, onder bepaling dat de erfpacht wordt bepaald op drie cent per centiare, elk jaar, en den duur der erfpacht op tien jaren en elf maanden. XII. Wordt gelezen een schrijven van J. Doeswijk, kleer- maker te Hoofddorp, houdende verzoek dat hem dit jaar eenig gedeelte van de werkzaamheden van de kleeding der Veldwachters moge worden opgedragen, hetzij met of zonder leverancie. De Voorzitter zegt, dat in het vorige jaar is ingeschreven naar de leverancie en vraagt hoe men het dit jaar wil doen. De heer Bultman is er voor om aan te besteden. De heer Verkuijl zou dan wenschen dat elke inschrijver stalen leverde, waarvan dan de beste konden worden uit- gezocht, Wordt besloten te handelen, zooals de heer Verkuijl heeft voorgesteld. XIII. De heer de Breuk bespreekt de wijze waarop de hardsteenen paaltjes op de begraafplaatsen worden geaommerd en zou het beter achten indien de nommers op de palen werden ingehakt. De Voorzitter geeft op de redenwaarom de nommering geschiedt met plaatjes en wel omdat de palen dan later weder op andere graven kunnen worden gebruikt. XIII. De heer Biesheuvel dringt er eindelijk op aandat de hand worde gebouden aan de bestaande verordening op het maken van brandbytenwaarop de Voorzitter zegt, dat zulks, zooveel mogelijk, zal worden gedaan. De Vergadering is daarna gesloten. Texel7 April. Reeds nu is men begonnen eenige par- tijtjes wol te koopen a f 1.20 per kilo ongewasschen en a 1.50 per kilo gewasschen. Men stelt voor eene vaste ge- regelde orde daarin weinig vertrouwen. Gewoonlijk geschie- den zulke kleine koopjes in het belang van commissionairs die elkander daardoor trachten op een dwaalspoor te brengen. Utrecht. Door de Maatschappij tot exploitatie van vee- stallen en veetransporten werd verleden week p. m. 500 stuks groot en p. m. 350 stuks klein vee naar't buitenland verzonden. Capelle (Langstraat), 7 April. De handel in hooi heeft sedert eenige dagen meer uitgebreidheid gekregenwaartoe de prijsverhooging van 2 per 500 kilo niet weinig heeft bijgebragt. Men besteedt thans tot 44 per 1000 kilo. Enkele veeliouders zijn begonnen met het scharen van vee op graslanden, die in het afgeloopen riajaar goed zijn blijven liggen, en op de gemeste binnenlanden. Overigens zal men nog wel eenigen tijd moeten wachten tot het weder nog wat groeizamer wordt. Vollenliove3 April. De tuinman van den heer G. ba ron Sloet van Marxveld heeft beden reeds aspergies gestoken. De Leek, 7 April. Nietiegenstaande de prijs der boter zeer hoog is, klagen vele landbouwers toch dat er zoo weinig met de zuivelbereiding verdiend wordt. Dit lijkt voorzeker vreemd en toch is het dat niet. Immers, de koeijen schij- neu over het algemeen niet zoo veel en ook niet zulke goede melk te geven als gewoonlijk. Zonder twijfel moet men de oorzaak daarvan zoeken in het hooi. Is dit verleden zomer voor een deel verwaterd en aldus van zijne voedende kracht beroofd het is boveudien erg schimmeligzoodat het in meerdere of mindere mate vergiftige bestanddeelen bevat. Nu zegt men wel, dat dan maar lijnkoeken, graan, brood enz. aan het vee gegeven moeten worden; maar men bedenke dat de tijden voor menigen veehouder te ongunstig zijn om der- gelijke toespijs voor het vee te kunnen koopen. Buitendien zijn er nog aliijd velen, die bij hooi, stroo en water blijven zweren en van ander voedsel niet willen weten. Het schimmelig hooi is ongetwijfeld ook de oorzaak van een verschijnsel dat zich dezen winter in onze streken veel- vuldig voordeednamelijkhet zoogenoemde verwerpen der jongen. Er zyn stallenwaar zich reeds 6 tot 8 gevallen voordeden. Inzonderheid is dit het geval bij het rundvee. Dat zoo iets zeer nadeelig is voor den veehoudervalt ligt te begrijpen. Gelukkig zijn de kalveren tamelijk goedkoop en kan dus voor eeue betrekkelijk geringe som fokvee aangeschaft worden. Oinmeil7 April. De wolziekte onder de schapen komt liier epidemisch voor. Maatregelen er tegen worden genomen. Men schrijft aan de Leidsc/ie CourantApril heeft zich goed ingesteld. De wind, het scherpe oosten verlatende is gekeerd en de regen gekomen, die, naar de zegswijze der landlieden gras en kievitseijeren brengt. Het is malsch weer. De kieviten zijn in de weiden, die nog wel geen gras heb- ben, doch reeds groen zijn en spoedig veel gras hebben zul- len als het weer zich zoo gunstig houdt. Er is jong vee in de weiden gedaan, op hoop van doorgaande groeizaamheid. Alles gaat naar wensch. Het koolzaad staat gunstig. De kas- tanjeboom maakt jong gebladerte; abrikoos en perzik gaan bloeijen de bloesemknoppen van peren en appelen beginnen te zwellen op de akkers komen bloeijende tulpen in kieuren- mengeling te voorschijn, terwijl de crocussen gedaan hebben en de hyacinthen weldra in bloei volgen zullen. De leeuwrik zingt met onverpoosd geschalde ooyevaar zweeft hoog in de lucht en de tortelduif kirt haar zoet geluid in het ontlui- kend woud. De 28ste Algemeene Tentoonstelling der Hollandsche Maat schappij van Landbouw zal dit jaar te Leiden worden ge- houdeu van 2226 September, in de tenten der Maatschappij op de Ru'ine aldaar Van voortbrengselen en werktuigenvan 2226 Septem ber; van pluimvee, Vrijdag 24 September; van dek- hengsten en 3tieren24 en 25 September; van paarden, rundvee, schapen en varkens, 25 September. De algemeene vergadering wordt gehouden op 23 Sept. terwijl de trekking der loterij op 28 September zal geschieden. Een voorstander van voortdurenden vooruitgang looft uit een gouden medaille en f 50 voor het beste critisch verslag van de tentoonstelling der Maatschappij te Leiden, in te zen- den voor of op 1 December daaraanvolgende en op te nemen in het Maandblad. Bebalve eene belangrijke geldelijke bijdrage der gemeente Leiden, zijn een aantal uitlovingen voor het Hoofdbestuur beschikbaar gesteld. De Staats-Courani bevat een Koninklijk besluit van den 14 Maart 1880, waarbij, met intrekking van het Kon. besluit van 30 October 1872, nader wordt bepaald: welke ziekten van het vee voor besmettelijk worden gehouden en welke der in de wet van 20 Julij 1870 genoemde maatregelen bij het heerscheu of bij het dreigen van elke dier ziekten moeten toegepast worden. Voor besmettelijke ziekte van het vee worden gehouden 1. de veepest (veetyphus) bij herkaauwende dieren 2. de longziekte bij runderen het mond- en klaauwzeer (besmette lijke blaaruitslag van den mond en de klaauwen) bij herkaau wende dieren en varkens3. de kwade droes en huid- worm bij eenhoevige dieren 4. de dierenschurft bij paar den en bij schapen; 5. de pokken bij schapen; 6. het miltvuur bij alle vee; 7. de hondsdolheid bij alle vee. In het tijd perk van 22 February tot 20 Maart 1880 zijn, blijkens ingekomen ambtsberigten, door longziekte aangetast 5 runderen, waarvan 4 in Zuid-Holland en 1 in Friesland. In het vorige tijdperk van vier weken waren 8 runderen door die ziekte aangetast. De heer Corten, te Maastricht, deelt de uitkomsten mede, die een der knapste landbouwkundigen in Limburg, de heer Hahn te Nieuwenstadtvan de teelt der Zweedscbe koolraap verkregen heeft. Genoemde heerdie dit voedergewas sedert eenige jaren op vrij groote schaal verbouwt, geeft daaraan de voorkeur boven de mangelwortelen als zijnde minder wissel- vallig dan deze en als veevoeder vooral te verkiezen voor het melkveedat er uitstekend melk van geeft. De teelt van deze koolraap heeft hem ten vorigen jare de verbazende hoe- veelheid van 60,000 kilogr. per 82 are opgeleverd. Hierbij komt nog het loofdat hij met eenig zout zorgvuldig inkuil- de en waarmede hij in t laatste saizoen gedurende twee maan den 25 runderen onderhouden heeft. Het mislukken van de teelt wordt door hem veelal toegeschreven aan 't gebruik van slecht (verbasterd) zaad en hij meent, op grond van zijne bevinding voor de levering van graszaden te mogen aanbe- velen de Hamburgsche firma Ernst von Spreckselen. Een inwoner van Berlijn meldt het volgende interessante geval. Zijne vrouw houdt kippen hij echter heeft meer op met duivenwaarvan hij dan ook eene belangrijke verzameling heeft. Dezer dagen kwam hij tot de ontdekking dat een zjj- ner duiven gebroed had twee kleine zwarte jongen lagen in het nest. Bij een nader onderzoek bleek echterdat het geen jonge duiven maar kuikens waren, en niet eer kon hij zich dit zonderlinge verschijnsel verklaren, voordat de meid hem mededeelde, dat een der kippen een poos geleden tel- kens naar het duivenhok opvloog tot zij haar eindelijk ge- kortwiekt had. Dit doet den eigenaar vermoeden dat de kip twee eijeren in het duivenhok gelegd heeft, die thans, on- danks hunnc grootte door een duif uitgebroed zijn, wat ze- ker nog niet dikwijls zal zijn voorgekomen. De jonge kuikens bevinden zich regt op hun gemak bij hunne stiefmoeder. Het heeft Z. M. den Koning behaagd ten behoeve van het hulde- blijk aan luit.-generaal K. van der Heijden een som van /500 ter beschikking van het hoofdbestuur te stellenH. M. de Koningin bestemde tot gelijk doel een som van 250. In den Zoologischen tuin te Philadelphia is de achttienj arige olifant »Hebe" voorspoedig bevallen van een klein olifantje. Ge durende de 20 maanden en 20 dagen dat zij in interessante om- standigheden verkeerde, moet zij door de andere olifanten van den tuin voortdurend met veel onderscheiding bekandeld zijn. De kleine olifant zuigt niet, zooals men tot nog toe meende dat steeds het geval was, met den snuit doch met den geheelen bek. Het was voor het eerst dat een olifant in een diergaarde een jong ter wereld bragt en het geval moet onder de physiologen zeer de aandacht getrokken hebben. De regerende graaf Eberhard van Erbach-Erbach zal een tweede huwelijk aangaan met de doehter van zijn hovenier, frl. Luck. Te Leipzig is een branpspuithuisje met spuit en materieel geheel afgebrand. Er was geen water bij de band en de brandweer kwam deer laat, zoodat er niets gered kon worden. Een brandspuit, die zelf een prooi der vlammen wordt I Tot een waarscbuwend voorbeeld voor hen, die soms met gevaar- lijke werktuigen veel te onvoorzigtig omgaan, wordt medegedeeld dat een jongeling van zestien jaar, als kneeht bij een boer in dienst, dezer dagen het ongeluk had al spelende met zijne regterhand tusschen eene dorsehmachine te geraken. De hand werd geheel vermorseld en moest worden afgezet. Men meldt uit Rotterdam, dat een excentrieke dame zich bij een blikslager een kostuum van blik heeft besteld. De hemel weet, wat zij er mede moet uitvoeren. Het jongstversehenen nummer der »Ems-Zeitung, verschijmnde te Papenburg, bevat eene mededeeling, welke woordelijk aldus luidta Heden is aan de deur van bet raadhuis de zwarte kast bevestigd, waarin voortaan alle verloofden die een huwelijk wenschen aan te gaan, overeenkomstig de bepalingen der wet, moeten op- gehangen worden." Drie soldaten, een Duitscher, een Albanees en een Zigeuner, traden een herberg binnen. Voor den schoorsteen lag een fraai gouden uurwerk, dat de begeerlijkheid van ieder hunner gaande maakte. Bij het verlaten der herberg zeide de DuitscherWat een fraai horioge het spijt me dat ik het niet koopen kan." En mij berouwt het, dat ik het maar niet meegenomen heb," zeide de Albanees. »Laat u dit geen van beide spijten," zei de Zigeuner, «ik heb het al in mijn zak." Een kantonregter op een dorp moest voor zekere zaak ook de dienstmaagd uit de herberg in verhoor nemen en begon zooals ge woonlijk met te vragen »Hoe heet gij »Maar edelgestrenge," zei de meid lagchend, »dat weet ge toch wel; hoe dikwijls hebt ge wel niet tegen mij gezegd oKaatje nog een glas I Onlangs is Patti bij uitzondering van haar gewoonte, om niet in particuliere gezelsehappen te zingen, afgeweken, op verzoek van baron Hirsch, die haar fr. 25,000 aanbood, als zij zich in zijn huis wilde doen hooren, en toen zij er in toestemde, haar nog een prachtig geschenk als souvenir vereerde. Deze man, die zoo maar fr. 25,000 voor eenige oogenblikken kunstgenot kan uitgeven, is echter nog niet eens de rijkste millionair van Parijs. Xaast zijn prachtig paleis staat een nog prachtiger, dat van baron Giinzburg, die daar leeft van de 50 a 60 millioen, hem door brandewijnpacht

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 2