1880. Vrijdag25 April. V A A A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Een-en-T wintigste Jaargang. A°. 17. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6.- Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Adriaan de Leeuw, Oud-Vosmeer. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 14 tot 20 April 1880. Texel19 April. Op de Alkmaarsche markt waren van hier per stoomboot aangevoerd 200 stuks Koevee. Men verwaeht bij het zoo zeer uitmuntend groeizaam weder flinken prijs. Over het benaren van eieren. *S*5 HAARLE1MERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETKEFFENDE, te adresseren aan VAN ltONGA C°.te Amsterdam. tJiterlfjle Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Indien de hieronder vermelde persouen zich in deze ge- meente mogten ophouden worden zij in hun belang aangemaand zich ter Secretarie aan te melden voor de inscbrijving in het bevolking-register Barend Boterman gekomen van Tie). Jacob Schottman, Spaarndam. ANTONIUS JpNGENEELEX Willem Vlok,Haarlemmerliede c. a. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmerrneerop Donderdag 29 April 1880, des middags ten 12/2 ure, in het Raadbuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Adres van J. Klomp, om een stukje grond in koop te hebben. 3. Verzoek van den hulp-onderwijzer P. W. van Oppenom verlof of eervol ontslag. 4. Verzoek van den hulp-onder- wjjzer J. A. Veenendaal, om eervol ontslag. 5. Voorstel tot reorganisatie van het onderwijs aan school n®. 4 (Hoofd- dorp). 6. Voorstel tot vermeerdering van het hulppersoneel aan de scholen n®. 1 en 5. 7. Benoeming van een hulp- onderwijzer aan school n®. 4. 8. Idem aan school n®. 1. 9. Benoeming van het stembureau voor de verkiezing van leden der ProviDciale Staten. 10. Benoeming der Cornmissie voor de loting en redenen van vrijstelling van schutterpligtigen. 11. Verzoek van mej. A. M. Scboondermarkom eervol ont slag als gemeenle-vroedvrouw te Abbenes.12. Geneeskun- dige armenverzorging in wijk 1. Als sollicitanten voor hulp-onderwijzer hebben zich aange- meld: voor school n®. 1 G. A. ten Hoopen te Hazerswoude, en B. van Raasveld, te 's Graveuhage; voor school n®. 4 P. Dammes, te Westbroek, en J. M. Priemte Warnsveld. GEBORENClara Maria, dochter van H. Clemens en H. Zand- bergen. Lena Elisabeth, doehter van K. Santifort en H. Bakker. Gijsbertje, doehter van H. de Lugt en J. den Boer. Maria Ca- tharina, dochter van H. Overes en G. van Ex. Jacob en Cor nelia (tweel.), zoon en dochter van A. van Rijswjjk en M. deVos. Johanna, doehter van J. van Aalst en K. Kool. Stefana Cornelia, dochter van L. van der Zon en R. Ploeg. Maria, doehter van .1de Graaf en G. Hansen. Dirkje, dochter van S. Splinter en N. Molenaar.Cornelia, dochter van H. van Sprnndel en E. Pronk. OVERLEDENEngel, oud 19 maanden, zoon van A. Knibhe en N. Oussoren. Johanna Maria, oud 8 maanden, dochter van J. Kerkvliet en G. H. Dorbeck. Elisabeth, oud 18 maanden, dochter van K. Maarsen en E. Been. Gijsbertus Klaas, oud 3 maanden, zoon van J. Hoenson en M. van der Heijden. Jacob en Cornelia, oud 3 dagen (tweel.), zoon en dochter van A. van Rijswijk en M. de Vos. Teunis, oud4jaren, zoon van C. Bruin en M. Visser. Gerritje Easteiijn, oud 71 jaren, wed. van Jan Scheer. Dirk Kooijoud 76 jaren, gehuwd met Guurtje Biers. 0.NDERTR.0 U WD P. van Meel met E. Hoekman. K. Dege- naars met S. M. de Bruin. G. Kiooswijk met J. Bolluijt. T. Dekker met M. Groen. GEHUWD: J. Yervloet met A. van Gellekom (wed.). De Minister van Financien heeft aan Gedep. Slaten der provincien opgemerkt, dat herhaaldelijk is gebleken hoe door sommige gemeentebesturen de zegelwet niet juist wordt toe- gepast ten aanzien van mandaten tot betaling van personen die ten behoeve van gemeenten werkzaamheden hebben ver- rigt, zooals b. v. klokopwindersbrandspuitgastenboden, voerlieden in daggeldvroedvronwen enz. Volgens de bepalingen der wet van 3 October 1843 zijti de mandaten voor bezoldiging van ambtenaren en bedienden vrij van zegelindien het jaarlijksch bedrag der bezoldiging de som van 300 niet te boven gaatterwijl alle andere mandaten slechts dan van zegelregt zijn vrijgesteld, indien de te betalen som niet meer dan f 10 bedraagt. Om te beoor- deelenwelke van deze beide vrijstellingen toepasselijk is, moet dus worden onderscheidenof de in dienst der gemeente zijnde personen al dan niet behooren tot de ambte naren en bedienden in den zin van het slot van art. 27 A n®. 52 der zegelwet; m. a. w. of zij al dan niet in publiek- regielijke betrekking tot de gemeente staan. Daar Gedeputeerde Staten geroepen zijn de gemeente-reke- mngen na te zien en de ontvangsten en uitgaven vast te stellenheeft de Minister bet noodig geoordeeld, ook met het oog op artikel 8 der zegelwet, bet bovenstaande te bunner kennis te brengen. Capelle (Langstraat)21 April. Uitgelokt door het gunstige weder, hebbeu de meeste boeren in de laatste dagen hun vee naar de weide gedreven. De voorraad gras is echter nog niet groot; zoodat men op vele plaatsen's morgens en 's avonde, door de melkster9 een partijlje haoi kan zien medenemen, dat in de stallen om dezen tijd des jaars bijna onaangeroerd zou blijven; doch in de weide met graagte gegeten wordt. Duizenden lammeren huppelen thans alhier in het frissebe groen, waarmee de weilanden prijken. Nu en dan geraakt wel eens een der jonge springers in een sloot en verdrinktof vindt soibs ook door andere oorzaken den dood. Dikwijls beproeft men dan om een der lammeren van een ander schaap, dat met twee of meer spruiten gezegend werd, bij de moeder te doen zogendie haar kind verloren heeft. Gewoonlijk be- danken zulke schapen voor de eer om als pleegmoeder op te treden en weren het vreemde lam op allerlei manieren. De belanghebbende boeren laten zich daardoor evenwel niet af- schrikken en wenden eeD middel aan, dat maar zelden, bijna nooit faalt. De huid van het doode lam wordt over de plaats- v-ervangater getrokken en de proef herhaald. Meestal neemt de pleegmoeder het vreemde lam, in dit zonderling foudraal, spoedig els haar eigen kind aan.-- De eerste bossen Westlandsche asperges zijn aan Z. M. den Koniug naar het Loo gezonden. Men meldt uit Zwolle Als een bewijs, dat de fijne vee- stapel in het noorden en vooral in de provincie Grouingen groote heteekenis heeft, dient, dat deze week speciaal voor de Zuid-Hollandsche melkerij een 200-tal inelkkoeijeneerste soort, die elk eene waarde hadden van 300 a 400, per extra trein uit Groningen naar Leiden zijn verzonden, om aldaar te worden verkocht. Dit puike vee was voor onze markt en voor de buitenlandsche vraag te kostbaar. De Vereeniging Het Nederlandsch Rundveestamboek" telt tbans 141 leden. De contributie is van 10 tot 2.50 ver- laagd. Tot nieuwe bestnursieden zijn gekozen de heeren J. Wit, van Midwouden J. Breebaart, van Winkel. De eerst- volgende vergadering zal, even als deze, te Amsterdam worden gehouden. De veepest te Batavia breidt zich uit. Zij woedt in de afdeeling Meester-Cornelis. In Krawang worden dagelijks rnim 100 karbouwen afgemaakt en de toestand in Bantam is aller- treurigst, ja verontrustend. Wanueer er sprake is van mooije bestellingendan mag daarbij genoemd worden de bestelling, door de bekende zaad- handels-firma James Carter 8c C®., te Londen in de vorige maand ontvangen, om namelijk dertien duizend zakken poot- aardappelen der bekende Engelsche soort Champion" te leveren aan de cornmissie tot ondersteuning van de nood- lijdenden in Ierland om die daar te lande uit te deelen. De firma E. H. Krelage 8c Zoon, te Haarlem, heeft den 16 April tot in het begin van Mei, eene tentoonstelling ge- opend van bloeijende Hyacinthen (Hyacintben-Pronkbakken)die dagelijks vaD 2 tot 4 ure des namiddags voor bewoners van Haarlem en omslreken, en voor vreemdelingen ook des voor- middags van 10 tot 12 ure kan worden bezocht. Zij wordt gehouden in bare Tuinbouw-Inrigting, aan den Kleinen Hout- weg, N°. 19, en zal voorzeker velen tot een bezoek uitlokken. De slakken hebben onder den buik een uit spieren bestaande viaktedie door haar zamentrekking en het uit haar dringend kleverig vocht de dieren tot beweging dient. Ze kunnen zich niet voortbewegen zonder iets van dit vocht van zich te geven; daarom ziet men ook op haren weg een zilverglanzende streep. Bevordert men nu op de een of andere wyze de afzetting van dit vocht, dan kan men daardoor de dieren laten sterven. Tot dit einde snijdt men stroo (bij voorkeur haverstroo) heel fljn en bedekt daarmede tegen den avond de reeds beschadigde planten en den orntrek van de schuilhoeken der slakken, die men gemakkelijk door genoemde strepen berkennen kan. Van nog krachtiger werking is kaf en bovenal beendermeel. Ook kan men gips, zaagsel, asch of andere stoffen die vocht ab- sorberen onder het stroo mengen. Kornen de slakken nu op bet aldus geprepareerde terrein, dan hecht zich oogenblikkelijk het stroo aan hare bewegingvlakten. Om zich hiervan te be- vryden geeft het dier uit al zijne porien vocht van zich en daar de gips, de asch of het zaagsel een groote hoeveelheid vocht opzuigt, wordt het dier, hoe meer het zich voor zijne bevrijding inspant, steeds digter gehuld in een steeds vaster wordende massa, tot bet eindelijk zijne krachten verliest en sterft. Is de nacbt vochtig geweest, dan kan het ook gebeuren dat de slak den volgendei) dag nog niet dood is; in hare be- wegingen belemmerdheeft ze dan toch echter haar schuil- plaats niet kunnen opzoeken en is dus gemakkelijk te verwijderen. De mestvaalt steekt zoo naauw niet, meenen sommigen. „Het is maar een mestbult", zeggen anderenmaar de mest vaalt kan met een goed oordeel en een goede behandeling een „boerengoudmijn" zijn en hij beboort dat te zijn. Houdt men b. v. runderenpaardenschapen en varkens of welke veesoorten bet ook mogeD zijn, dan doet men het voordeeligst om den mest van ieder veesoort, ieder afzonderlijkeen voor een over den geheelen mest uit te strooijen. Dit is van een allergrootst belang en om een goeden mest te willen hebben, is het zelfs noodzakelijk, want de mest van paardenschapen en varkens onlwikkelt zeer veel warmte, terwijl die van run deren daarentegen aanmerkelijk veel kouder blijft. En heeft men die verschillende mestsoorten op de eene plaats en de koud blijvende, zooals die van de runderen het is, op de andere plaats van de vaalt uitgestrooid en men doet hetzelfde gedurig, dan ontwikkelt zich in die heetwordende plaatsen schimrael in de mest en de mest heeft dan een groot deel van de beste bestanddeelen verloren. Veel, veel te veel, ja voor vele tonnen gouds gaat er wegens onwetendheid of wegens onnadenkendheid'sjaarlijks in gooten of in slooten verloreQ. Om dat tegen te gaanom daarin beterschap aan te brengen, om de belanghebbende landbouwers zooveel als mogelijk is winst te doen behalen ook van den mest, oordeelen wij dat het nuttig zou wezenals over de doelmatigste mestvaalten en over doelmatige ierputten een afzonderlijk opstelletje in het licht werd gegeven. In de jongste vergadering der SocieU d'economie politique te Parijs gehouden, werd door den heer Barral verslag uitge- bragt omtrent la SocieU <T agriculture in Prankrijk. Hieruit bleek, dat de landbouw zeer toeneemt in den loop der jongste twintig jaren en dat er veel vooruitgang valt op te merken in de kennis van den landbouw, de opbrengst, den toestand van de landeigenaarsder pachters en van het werkvolk. De oogst van granen is gemiddeld vermeerderd met een aehtste; die van beetwortel is verdubbeld. De teelt van vruchten en groenten is zeer toegenomen. Bij den landbouw wordt steeds meer gebruik gemaakt van macbinerie en desniettemin zijn de loonen 40 percent gestegen. De aanleg van spoorwegen heeft het aantal markten ontzaggelijk vergroot. De prijs van het land, zoowel voor den verbouw als voor gras en wei is zeer verhoogd. Men leest in de Landbouw Courant het volgende In het algemeen mag voorop gezet worden, dat ter bewaring van eieren de toetreding van dampkringslucht tot bet ei belet moet worden. De eenvoudigste methode, die hiertoe leidt, zal steeds de beste zijn. Daarbij moet men niet vergeten, dat niet-bevruchte eieren zich beter ter bewaring eigenen dan bevruebte, want (ten bewijze) als eene hen slechts een paar uren op een bevrucht ei gezeten_ heeft, deugt het reeds niet meer voor langer bewaring. Men kieze ter bewaring dan ook vooral herfsteieren, of verwijdere den haan van de bennen (en dan voorzichtig, opdat bij niet aan »liefdekoorts" aan nliefdeziekte", of aan »geilkoorts" ga lijden), zoodra de hen de eieren gelegd heeft, die bestemd zijn om uitgebroed te worden en kuikens op te leveren. Het toetreden van de lucht belet men nu door de eieren te dom- pelen in gesmolten vet, pek, lijnolie, was, gom, eollodium, salicine- zuur, door ze te leggen in zaagsel, haksel, zemelen, asch, zand. Reeds blijven de eieren beter als zij in het rek zijn geplaatst, dan wanneer zij op elkaar liggen alle 14 dagen keert men ze eensom, bet dikke, stompe eind naar boven, bet spitse naar beneden, en omgekeerd. Eene plaats, waar eene gelijkmatige, lage temperatuur heerscht, waar de lucht niet duf is, is vooral passend. De eieren, die men den winter over wil bewaren, moeten zorg- vuldig onderzocht worden. Vooreerst moet men ze onderwerpen aan de water-, de vuur- en de licbtproef En wat de eerste aangaat, is het goed een paar handen vol zout in het water te doen. Op grond van ervaring wordt beweerd, dat men eieren den geheelen winter over kan bewaren in een eierrek, mits dit op eene matig koele plaats gezet worde en men maar niet vergeet om de eieren elke 8 of 14 dagen eenmaal om te keeren. Heeft men zulk een eierrek niet, dan kan men zich bedienen Een gezond of versch ei namelijk zinkt als men bet in het water legt, dadelijk zinkt het niet, dan is het bedorven. Een goed ci, dat men bij het vuur houdt, geeft een weinig vocht af. Doet het dat, dan is het geschikt om bewaard te blijven. De licbtproef. Uit een stuk karton snijde men een eenvoudig gat, waarin een ei past, en houde het daarin geklemd tegen het liebt eener lamp of tegen bet zonlicht met het spitse eind naar boven. Het dooier moet in het midden liggen, dooier en eiwit moeten helder en doorzicbtig zijn. Blijken er donkere of troebele plekken in bet ei, dan deugt bet niet.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 1