Seiengde Berigten. - 66 - van een vat of eene kist. Men bedekke dan den bodem ter dikte van 4-i cM. met asch, zand, fijn zaagsel of schraapsel of met haksel. In deze laag drukke men voorzichtig de eieren met hun spitse eind, zoo ver van elkander dat zij elkaer niet aanraken of stooten. Daarop brengt men eene tweede laag van 2£ cM. dik van dezelfde grondstof op de eieren en drukke daarin weder eieren, enz., telkens tusschen twee lagen eieren 2J cM. asch, zand of wat men bezigde. De laatste laag moet weder 4| cM. dik zijn, en bet vat of de kist gekeel vullen. Men sluite nu het vat of de kist met een deksel, dat men er op vast schroeft, en keert dan het geheele vat of de geheele kist alle 8 of 14 dagen om, zoodat de spitse einden, die onder waren, boven komen en daarna, na 8 of 14 dagen, weer omgekeerd. Is deze handelwijze te omslaehtig, dan neme men een vat met water, losse daarin eene partij kalk op, en nadat de kalk opgelost is, vulle men het vat geheel met eieren zoodanig, dat het kalkwater 1 duim boven de eieren staat Het vat wordt met papier, een blaas of met perkament toegebonden. De eieren houden zieh uit- muntend. Bovendien zijn er nog andere middelen, meer of minder omslaeh tig, alle gebaseerd hierop, dat de toetreding der dampkringslucht tot de eieren belet wordt. Het schijnt onnoodig al die methodes hier mede te deelen, want de beschrevene zijn denkelijk reeds voldoende. Zijn er eieren, op de plaats waar men ze bewaart, in den winter bevroren, dan legge men ze in koud water. Het water trekt de vorst er uit en het ei bleef gezond. Tot slot dezer mededeeling nog een enkel woora over eieren- eonserf in poedervorm, bereid of van geheele eieren, of van den dooier alleen, of van het eiwit alleen. Men geeft op, dat deze eieren-conserven onder alle temperaturen in gt sic ten vaten jaren lang goed en bruikbaar blijven, zelfs in opene vaten, die men Da gebruik eenvoudig met een deksel sluit, mits tegen vochtigheid beschut, maanden lang goed en frisch blijft. Zulke conserf werd indertijd te Passau in de fabriek van B. von Effner vervaardigd. Een en ander is verkort ontleend aan het Uuhnerbuch van Wegener. Bij het bovenstaande kunnen wij nog voegen, dat zeer onlangs (Landw. Anz. 1880, n°. 8) door Schuster met goed gevolg salicyl- zuur ter bewaring van eieren gebruikt is. Hij legde een uur lang eieren in eene oplossing van salieylzuur, van 50 gram in een weinig wijngeest opgelost en daarna met 1 liter water verdund, liet ze droogen en pakte ze daarna in een kist met haksel. De tegen- proef, eieren zonder salicylzuur-oplossing mede in haksel gepakt, mislukte de anderen bleven 4 maanden lang, zoowel in ge.wicht als in smaak, volkomen onveranderd. Be Fassiespelen te Oberammergau. Het jaar 1880 zai ons op nienw een ver9chijnsel op het gebied van beschaving en kunst schenken, waarvan men teregt mag zeggen dat het ziju weerga in de wereld niet heefr. En dit is de zoogenaaamde Passie-voorstelling te Oberammergau; in Boveu-Beijeren. Zoo als bekend is ligt Oberammergau in het Beijersch hooggebergte, in de nabijheid van Partenkirchenhet is een aanzienlijk dorp, meest door houtsnijders bewoond, die zich nevens dezen kun- stigen arbeid, waarin zij met die van Berchtesgade met succes wedijveren, ook door een buitengewonen aauleg voor het tooneel onderscheiden. Om de tien jaren wordt daar de zoogenaamde „Passie"d. i. een dramatisch muzikale voorstelling van het levenlijden en sterven van Jezus, op een grootdaartoe opzettelijk opgeslagen tooneel in de open lucht, opgevoerd en dit geschiedt niet uit zucht naar kunstgenot of uit winst- bejag, maar ter vervulling van eene vrome gelofte, die voor eeuwen in een tijd van zware pestziekte door de gemeente was gedaan. Het Passiespel is daarom in den eigenlijken zin een gemeente- aaugelegenheid waaraan alleen Oberammergauers van geboorte deel mogen nemeudie dat dan ook zoo talrijk doen, tot zelfs de kleinste kinderen toe, dat bij de opvoering 6 a 700 hoofden geteld wordeu. Aan het stukwaarvan de inhoud hierboven is is opgegevenligt een overoud aan de mysterien der middeleeuwen verwaut drama ten grondslag, dat waar- schijnlijk een monnik van het nabijgelegen klooster Ethal tot vervaardiger had en thans door den flinken pastoor en Kon. Geest. Kaad J. A. Daisenberger geheel en al is omgewerkt. Ook de zeer goede muziek is het werk van een voormaligen Ammerganschen schoolmeestermet name Rachiis Dedler. De tekst is met de noodige aanmerkingen door de gemeente in druk gegeven, die zich het uitsluitend eigendom er van heeft voorbehouden. De schouwplaats zelve is overdekt, terwijl de plaats voor de toeschouwers gedeeltelyk tegen weer en wind beschut is. Het tooneel is een overblijfsel van het middel- eeuwsche en gedeeltelijk ook oud-Grieksche theater, en biedt door de groote plaatsruimte de mogelijkheid tot het houden van dramati9che en tooneelmatige opvoeringenzooals de ge- wone tooneelvorm met geen mogelijkheid kan schenken. De costumes en het decoratief zyn scbitterend en rijk; de uit- voering zelve van een ongezochten eenvoud en natuurlijkheid zoodat zij den toeschouwer sticht en een aangrypenden indruk te weeg brengt. Zoo wel de vrienden der kunst en der ge- schiedenis, als het geloovig gemoed vinden daarin voedsel voor geest en hart. Tafereelen, als de intogt op Palmzondag, de kruisiging en afneming grijpen iederen toeschouwer nan en de kundigste en meest bevoegde stemmen van alle rigtingen als daar zijn Ed. Devrient, Dr. Holland, Dr. von Deutinger, Hermann von Schmid, Clarus zijn eenparig in hun gunstig oordeel. De eerste opvoering vangt aan op Pinkster-Maandag (17 Mei) en wordt vervolgens op iederen Zon- en Feestdag, uit- genomen op H. Sacrementsdag (27 Mei) en H. H. Pelrus en Paulus (29 Junij) tot einde September, dus in het geheel 23 maal, gegeven. Onder de gemeente Raaltete Holtenis dezer dagen in den grond verborgen gevonden een kannetje, inhoudende 280 zilveren muntstukkendie nog grootendeelsevenals het kannetje, zeer gaaf waren, en waarschijnlijk afkomstig zijn uit den Spaanschen tijd. Een van de rijkste menschen der wereld is zeker wel de heer W. H. van der Bilt. Hij trekt jaarlijks van zijn staatspapieren een rente van f 3,105,000, ten naastenbij bij J 9000 per dag. Dat zou een mooije aangifte geven voor een rente-belasting. De heer van der Bilt woont te New-York. Een jonge dame bezocht voor eenigen tijd haar vriendin, die echter niet te huis was. Terwijl zij een oogenblik zat te wachten, schreef zij in een vrij dikke stoflaagwaarmcde de piano was bedekt, h t woord Smeerpoes, waarna zij zich verwijderde. Den volgenden dag ontmoetten beiden elkander en de eerste vraagtHeeft de meid u gezegddat ik gister nog bij u geweest ben? Neen, antwoordde de andere, maar ik heb uw naam op de piano gelezen. Een uitot voedsel afgeschild Doet droppels aan het oog ontvloeijen Een uials aardigheid gewild Maakt, tranen onzc wang besproeijen. Gegetenis een ui gezond Verhaald, verspreidt hij jool in 't rond. Alzoo voor geest en ligchaam samen Leev', leve de nil Het zij zoo! Amen! »De zaken gaan voor", dat klinkt niet zoo grof als: »de zakken gaan voor". Maar het beteekent toch meestal hetzelfde. Een ingezetene nit Andijk was in gezelschap van een zijner buren en diens zoontje uitgereden. Onderweg schrikte het paard en sprong ter zijdewaardoor het langs den dijk nedervieldoor een oud hek en een houten wand van een burgerwoonhuis heen. De in dit huis wonende vrouw, een geweldigen slag in de bedstede hoorendetrok de deur der slaapstede open en zag een paardekop. Het dier was morsdood. De drie personendie op de far zaten hadden geen letsel bekomen. De winner van den eersten prijs 150,000 frs. in de Fransche loterij Paris Murcie is een Belg en wel een opzigter van de kolen- mijnen du Manbourg in Henegouwenzekere Voituron. Het was het eenige lot dat de gelukkige bezat, en dat hij van een zijner kameraden had gekoeht. Voituron is gehuwd en vader van 5 kinderen. Een boermet een paard bij zich komt aan een boomdie rijk met heerlijke kersen voorzien is. Hij kijkt rond, ziet niemandgaat op zijn paard staan en doet zich aan de kersen te goed. Terwijl hij bezig iszegt hijHet zou toch gemeen zijn als er iejnand kwam die »vort." riep. Het paard hoort dit, gaat op eens aan den loop en de boer valt zijn ribben stuk. Hubertine Anclerc, te Parijs, heeft een brief geschreven aan den prefect Ileroldwaarin zij hem verzoekt haar van de lijst der belastingschuldigeu te schrappen aangezien zij geen regten heeft als burgeres, weigert zij belasting te betalen: ,Geen regten dus ook geen lasten; ik stem niet, dus ik betaal niet", aldus besluit de curieuse brief. De goe gemeente van Marum zal eerstdaags het voorzeker zeld- zame scbouwspel kunnen gadeslaandat eene jonge dochter in het huwelijksbootje gaat stappen op denzelfden dagwaarop haar vader den weduwnaarstaat vaarwel zegt en zich voor de tweede maal in den ecbt begeeftzoodoende den apostolischen raad in den wind slaande »Zijt gij los van eene vrouw, zoek geen andere". Nu, van zoeken is hier eigenlijk ook geen sprake. Want hoor slechts. Bij "hem in huis woonde een kostganger die echter nu de dochter het huis verlaten ging te kennen gafdat ook hij zijne matten ging oprollenwanneer de hospes niet spoe- dig eene huishoudster weer kreeg. Het geval was moeijelijk voor den huisbaas te moeijelijk. De kostganger begreep dit en bood daarom zijne bemiddeling aan. Dra was er een gevonden en op een goeijen namiddag begeeft zich de sollicitante naar 's weduwnaars woning om te zien of zij een accoord kan treffen. De koop lukt. Maar nu is het avond gewor- den en de man des huizes ziet in dat hij zich aan eene erge on- beleefdheid zou schuldig maken, indien hij zijne aanstaande huis houdster zoo maar alleen vertrekken liet. Bijgevolg gaat hij haar een eindje vergezellen. Op de wandeliug schijnt nog over andere dingen dan over koetjes en kalfjes gesproken te zijn; althans, toen de man weer thuis kwam stond zijn gezigt bijzonder vroolijk. En geen wonder hij had van zijne huishoudster het jawoord verkregen Onnoodig is hethier nog in herinnering te brengendat we leven in een schrikkeljaar. Volgens een in den Haag loopend geruchtlijdt Prins Alexander, onze Kroonprinsaan eene leverziekte. Sedert November heeft hij zijne woning niet verlaten. In Amerika is weer een nieuwe machine uitgevonden om den menschen het vooruitkomen gemakkelijk te maken. Het is een velocipede, die, naar de uitvinder verwacht„de menschheid van de dwingelandij der spoorwegen bevrijden zal". Deze velocipede is aan de achterzijde voorzien van een reservoir met zamengeperste luchtwaardoor de wielen in beweging gebragt worden. Hier en daar zal men aan ,pompstations" dien lucht- voorraad kunnen aanvullenom dan weer met nieuwe kracht ver- der te rijden en 25 mijlen in een uur af te leggen. Als een bijzonderheid wordt uit Stad Delden medegedeeld, dat voor eenige dagen aldaar een Israelitische vrouw is overledeu nalatende 11 kinderen, 61 kleinkinderen en 7 achterkleinkinderen. Zij was met haar nog in leven zijnde echtgenoot 55 jaren gehuwd en zij telden zamen 154 levensjaren. In het Duitsche stedeke Rothenburg is onlangs een zonderling gestorven die wel zijn weerga in Europa niet zal hebben gehad. Hij was een cud, niet onvermogend gepensioneerde en bad de passie om bij iedere vreugdevolle of fragische gebeurtenis, die in een der Europesche Vorstenhuizen voorviel, zijn gelukwensck of rouwbeklag in zee te zenden, liefst per brief, die volstrekt niet als model voor schoonschrift kon dienen of wel langs telegrafischeo weg. De afzonderlijke verjaardagen der KeizersKoningen Hertogen enz., alsmede die der Prinsen en Princessen had hij ten dien einde naauwkeurig aangeteekend by iedere verloving zond hij mede zijn felicitatie af, en zoodra de dagbladen het overlijden van een of anderen vorst berigtten dan ontbrak zijn rouwbeklag op rouwpapier niet. Het aantal dankbetuigingen, die hem uit de vorstelijke kan- selarijen toegezonden waren, moet een eerbiedwaardige bandenreeks vormen. Te Philadelphia is een man, Joseph Stratton genaamd, die zich volgens de Amerikaansehe bladen in het bezit van een bijzonder hard hoofd mag verheugen. Op zekeren nachtzoo verhalea zij meende de negerinmet wie hij samenwoontonraad re hooren en haalde een pistool voor den dag maar ongelukkigerwijs ging het schot onverwachts af, en de kogel trof het hoofd van Stratton, die rustig lag te slapen. Hij werd wakker en vroeg wat er gaande was de negerin verhaalde hem het gebenrde en hij liep terstond naar het gasthnis om geneeskundige hulp. Daar bleek het dat de kogel, nadat hij door de huid was heengedrongen, op de hersenpan was afgestuitzonder die in het minst te beschadigenen geheel plat was geworden. De ligte kwetsuur werd verbonden, Stratton kreeg den kogel terug, stak dien als aandenken in zijn zak en ging welgemoed weer naar zijn hnis, onder het fluiten van Yankee Doodle. Op Java heerscht hier en daar groote schaarschte aan voedsel vooral in het Gadoeansche. Er loopt zelfs een gerucht, dat in de afd. Poerwontoro vier Javanen van honger gestorven zijn. Men noemt de vrouwen »het zwakke geslacht". Het blijkt in- tusschen, zoo leest men in het Weekblad »Het Nieuws", dat ze in den regel langer leven dan de mannen. Uit een overzigt door den directeur van het statistiek-bureau te Weenen gegeven, ziet mendat in de voornaamste Europeesche Staten onder 102,381 personen boven de 70 jaren 60,303 vrouwen en 42,628 mannen voorkomen. Onder de 100-jarigen is het verschil nog grooter. In Italie treft men 241 100-jarige vrouwen aan tegen 141 mannen, en in Oostenrijk 229 100-jarige vrouwen tegen 183 mannen. De verstrooidheid is de wereld nog niet uit. Naast de ver. sckillende staaltjes die daarvan omtrent wijlen prof, van Kampen in omloop zijnverdienen de volgende door het «Vaderland" meegedeeld niet minder de aandacht. Een Berlijnsch geleerde brengt een bezoek aan een collega; hij wordt allerbeleefdst ontvangen de beide heeren steken een sigaar op en vangen een gesprek aan over de opgravingen van Olympia. In den loop van het gesprek vergeet de bezoeker geheel en al waar hij is hij meent dat hij in zijn eigen woning is en houdt zijn collega voor een bezoeker. Het eene uur verloopt na het andere en beide heeren wenschen elkander in hun binnenste naar de maau. Eindelijk kan de verstrooide het niet meer uitkou- den hij zegtdat hij nog te werken heeften verzoekt den ander heen te gaan. Natuurlijk komt nu zijn dwaling aim den dag en de beide heeren nemen onder scbaterend gelach afscheid van elkander. Een andere verstrooide een musicus ontmoet op een regen- achtigen dag een bekeDde op straatwandelt een uur met hem heen en weermaar is zoodanig in gedachten verdiept dat hij Dlotse- ling zijn vriend de hand schudt en zegt: »Ah dat is aardigdat ik u juist ontmoet"! Hij had de wandeling van een uur lang glad vergeten. Te Denekamp heeft het hoofd des gezins van een landbouwers- familie als »maatschappelijke betrekking of beroep" zijner echtge noot opgegevenpotkoker. Zondag zijn twee werklieden op de gasfabriek te Haarlem hand- gemeen geraakt, waarbij de een de bovenlip van den ander bijna geheel heeft afgebeten. Naar het »L. D." uit goede bron verneemt, zal er spoedig een aanvang worden gemaakt met de werken voor den stoomtram van Leiden naar Haarlem. Wie moet men beklagen Ongeveer drie weken geleden ging een jong paartje vergezeld van een troep vroolijke kameraden naar de hoofdkerk van Slobodka-Romanovka, een voorstad van Odessa, om door de onverbreekbare banden van den echt verbonden te worden. De verloofden stonden aan den voet van het altaar en de plechtigheid zou een aanvang nemen, toen de dienstdoende pope eenige waggeling en een vrij doffen blik bij den brutgom bespeurde oordeelende dat deze uiterlijke teekenen een toestand aan- duidden, die niet in overeenstemming was met de plechtigheid van het huwelijk, weigerde hij den dienst voort te zetten, deD toe- komstigen echtgenoot aansprekende in vrij heftige en ruwe bewoor- dingen, schold hij hem uit voor „dronken zwijn" en wees hem de deur. De vader verontwaardigd van zijn zoon op zulk een kwalijk gekozen oogenblik zoo dronken te zien pakte hem bij den kraag en gaf hem buiten de kerkdeur een duchtig pak slagen met zijn stok, waarschijnlijk in de hoop, hem hierdoor in een nuchterder toestand te brengen, die hem veroorloven zou zich rekenschap te geven van de belangrijke plechtigheid, waaraan hij deel ging nemen. De vader der bruid nam de zaak uit een ander gezichtspunt op, en practiseher dan zijn makker klom hij op de treden van het altaar en verklaarde met een pleehtige stem zijne dochter vrij van iedere belofte en deelde bovendien mede, dat, zoo er zich gegadigden voor de hand zijner dochter onder de aanwezigen mochten bevinden, zij zich dan maar terstond moesten aanmelden, er bijvoegende, dat voor het geval een van hen zou zijn aangenomen, hij terstond zou kunnen trouwen. (Men houdt in dit land niet veel van formaliteiten). Twee aspiranten boden zich aan, en na een onderzoek van den vader naar hun positie en vermogen, een blik van de dochter op hun uiterlijke gesteidheid, werd de een beleefd geweigerd, terwijl de andere de plaats innam van het dronken zwijn." Uit nieuwsgierigheid was hij naar de kerk gegaan, en verliet die getrouwd en wel, en de arme drommel, die gekomen was om te trouwen, moest, tengevolge zijner al te vroegtijdige drankolfers, zonder vrouw naar huis gaan, deerlijk gehavend en met blauwe plekken. Wie van beiden moet men beklagen vraagt men. De heer Phad onlangs woorden met zijn zooneen jong mensch van een vrij verwaarloosde opvoeding. Ge zijt gekzei de jonge PVerduiveld! Ik moest zoo iets eens tegen n.ijn vader gezegd hebben. Nu, je vader, je vader!en de zoon haalde verachtelijk de schouders op. Spreek niet met minachting van mijn vaderdeugnietje inogt willen dat je er zoo een had. De Keizer van het Iiemelsche Rijk (China) verkeert in geld- nood. Zijne Mnjesteit Kwangsnu de autocraat, nog te jong om een geregeld huwelijk te kunnen aangaanheeft niettemin reeds in zijne paleizenzeventig vrouwen die zich inzonderheid door de buitensporige weelde van hare toiletten onderscheiden. De zijden stoffen, het satijn hetgaas, het fluweel, de paarleu en de gouden en zilveren snuisterijendoor die princessen gebruikt, alleen in het vorige jaar, hebben aau den broeder der Zon en der Maan 250,000 taels, d. i. meer dan de helft van de opbrengst der grondbelastinggekost. Een van die dames heelt o. a. eenige maanden geleden een mantel gekoeht met de zeldzaamste paarlen bezet en dus van een fabelachtige waarde. Ongelukkig i9 de gelukkige bezitster van dit kleeding- stuk niet jong, en behoort de mantel haar nog wanneer zij komt te overlijden, dan zal men dien, overeenkomstig het be- staaude gebruik, moeten verbranden. In de vrees dat dit weldra zou kunnen gebcuren, heeft de Keizer reeds tenige pogingen gedaan om den mantel terug te krijgen, doch de bedaagde juffer wil dien niet afgeven. De vraag is'ook hoe de jeugdige monarch het maken zal om zich uit de beslommering te redden wanneer hij officieel in den echt treedt, nuhij vooraf reeds zeventig vrouwen te zijn en laste heeft. De kleine rekenaar Jacques Ynandi heeft onlangs op een soiree bij den sterrekundige Elammarion o. a. de volgende vraag9tukken opgelost, waarvoor hij zich slechts twee minuten behoefde te bedenken. De aarde voert ons door de oneindige ruimte mee met een snelheid van 29 kilometer per seconde. Hoeveel kilometer heeft een 80-jarig grijsaard in zijn leven op die wijze afgelegd Antwoord: 77,120,000.000 kilometers. Er sterft ten naaste bij den menschelijk wezen per seconde. Wanneer al de zielen naar het vagevuur gingen, hoeveel zouden daar dan gekomen zijn sedert de geboorte van Christus?" Antwoord 52,328,288.000 zielen; de schrikkeljaren er onder begrepen. En dat alles rekent het wonderkind al spelendezonder eenige moeite uit. Een soldaten-avonluur verwekt te Dresden heel wat vro- lijkheid. Een jong soldaat had betrekkingen aangeknoopt met een eenvoudig burgermeisje. Wel verboden hare ouders alien omgang met dien zoon van Mars, maar de dochter wist hen te verschalken en zoodra vader en moeder het huis verlaten hadden, kwam de beminde er in. Zoo zaten zij ook weer Maandagavond bij elkaar, toen plotseling de vader thuis kwam. Haastig werd de jongeman in eene andere kamer gelaten maar vader bleef te huis, aan vertrekken viel dus niet te den- ken. Toen het wachten den soldaat eindelijk te langduurde, maakte hij van den nood een deugd kleedde zich uit en legde zich kalm te slapen in een ledikant, dat in die kamer stond. Den volgenden morgen moest de heer de9 huizes echter toe-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 2