Haarlemmemeer-PoMer. 1880. Vrijdag30 April. Hk 18. VAX A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Een-en-Twintigste Jaargang. www Prijs van het ALonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12Cent. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 21 tot 27 April 1880. Invloed van den vrijen doorloop op de toekorast van het veulen, A A It L E M M E R M E E R Prijs van een enkel Nommek 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. Uiterlyle Woentdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Uitslag van de op 23 April jl. gehouden aanbesteding van het onderhoud der ringvaarlsboorden gedurende het jaar 18S0. Ingeschreven werd voor 55 vierk. meter steenglooijing van duitsche steen door J. van den Heuvel Az. te Haarlemmermeer3.door A. Kuijkte Haarlem, /3.45; door Gebr. Bos, te Haarlemmer meer 3.05. voor 3300 kub. meter grove puin of brik door J. van den Heuvel Az./ 2.35 door A. Kuijk2.50 door Gebr. Bos 2.38. voor 150 kub. meter grond te vletten en te verwerken door J. van den Heuvel Az. /0.40; door A. Kuijk 0.50; door Gebr. Bos 0.40. voor 50 vierk. meter blok of stapelzoden door J. van den Heuvel Az. 0.10 door A. Kujjk/ 0.12 door Gebr. Bos0.12. voor 400 vierk. meter steenglooijing te verzetten door J. van den Heuvel Az. 0.30door A. Kuijk 0.35 door Gebr. Bos 0.30. voor 4800 strekk. meter tuin met gewone palendoor J. van den Heuvel Az. 0.18; door A. Kuijk/0.22; door Gebr. Bos 0.19. voor 1600 strekk. meter tuin met slieten of zoogenaamde lOvoets palen door J. van den Heuvel Az. 0.30 door A. Kuijk 0.32; door Gebr. Bos 0.29. voor 400 strekk. meter rijzen wiepdoor J. van den Heu vel Az./0.10; door A. Kuijk/0.12; door Gebr. Bos/0.10. voor 150 strekk. meter noordsche greenen plankenzwaar 0.28 bij 0.04 meter: door J. van den Heuvel Az. /0.50; door A. Kuijk 0.60; door Gebr. Bos 0.50. voor 150 stuks perkoeupalendoor J. van den Henvel Az. 0.33door A. Kujjk 0.40 door Gebr. Bos /0.35. voor 50 stuks noordsche greenen kolders: door J. van den Heuvel Az /0.90; door A.Kuijk 12 0 door Gebr. Bos/0.85. voor 500 stuks levende wilgen stekktn door J. van den Heuvel Az./0.03; door A. Kuijk/0.12 door Gebr. Bos/0 03. voor gewoon onderhoud: door J. van den Heuvel Az. 500 door A. Kuijk 600; door Gebr. Bos 500. voor schouwwerk door J. van den Heuvel Az. 400; door A. Kuijk 550; door Gebr. Bos 450. Voor de massa was ingeschreven door: J. van den Heuvel Az. voor 10,573.50 en door Gebr Bos voor/ 10,758. Door A. Kuijk was voor de massa Diet ingeschreven. Op DiDgsdag 11 Mei as. zal de verkiezing plaats hebben van drie leden van de Provinciale Staten. De aftredende le- den zijn de heerenJhr. G. P. van Tets, Mr. E. A. Jordens en A. L. Dijserinck. De herstemmingzoo die noodig mogt zijn is bepaald op Dingsdag 25 Mei e. k. De paspoorten voor de miliciens van de ligting 1875 kun- nen op of na 11 Mei as. ter Secretarie worden afgehaald door de belanghebbenden zelven. Den 2 9 April, 's morgens omstreeks half negenure, is aan den Sloterweg bij den SpaarnwouderwegDD 21, afgebvand de boerderij van en bewoond door Corn, van Dam, alsmede een daaroaast staande boerenwoning van D. Knibbe, bewoond door een arbeider. Doordien alles zeer droog was en er een sterke wind woei, was er geen deuken aan iets te redden. De spuiten n°. 1 en 2 hebben bij den brand dienst gedaan. GEBOREN Aagje, dochter van C. Vroom en T. v. d. Vorm. Martina, dochter van M. de Lee en M. van Yessem. Dirk, zoon van W. Dooijeweerd en C. Boef. Hendrika dochter van L. Krijnen en W. van Diemen. Theodora Maria, dochter van H. Kluck en J. Stipdonk. Arendjedochter van P. Kolle en H. A. Versteeg. Pieter, zoon van J. Jagtman en A Loogman. Martinuszoon van G. H. Osterkamp en J. Peeters. Maartje, dochter van B. Duwel en K. Verduijn. Krijntjedochter van C. Yreeken en A. S. Marseille. Teuntje, dochter van G. Sie- beling en J. Scheer. Jannadochter van J. Verhulst en H. Bouwense. Aart Corneliszoou van J. Plipse en J. de Vos. Hendrikzoon van J. Schalk en T. de Graaf. Dirk, zoon van C. Verweij en P. Schrier. OYERLEDEN Margaretha Adrianaoud 5 maanden dochter van J. van Krimpen en G. Schreuders. Hendrika Wilhelmina oud 17 maandendochter van J. Hobs en E. Nieuwkoop. Louisaoud 14 maandendochter van J. H. Tiggelooren en M. van Troijen. Hendrik oud 4 wekenzoon van J. Groot en D. Ossen. Clasina Verhoef, oud 59 jaren, gehuwd met H. Ze- vcnhuizen. Mattje Buiser, oud 48 jaren, geh. met J. de Yeer. ONI)ERTROUWD N. H. van Loenen met M. Wezenbeek. H. Bood met J. Wittekoek. J. M. van Opstal met B.deBoo. A. de Boo met M. Doets.S. van Grootveld met M. Treffers. P. J. Wigman met P. Schipper. D. van Renswoude met G. van Walstijn. GEHUWD W. Tensen met P. Eilander. De Minister van Binnenlandsche Zaken beeft de Commissa- rissen des Koniogs verzocht, de Gemeentebesturen in hunpe proviocien te willen uitnoodigen, uit het bevolkings-register op te geven het kerkgenootschap van iederen onderwijzer of onderwijzeresdie op 31 December 1879 aan bet hoofd eener niet-gesubsidieerde bijzondere school voor lager of meer uit- gebreid lager onderwijs stond, die voor rekening van dien onderwijzer of die onderwijzeres wordt gehouden. 's Rijks- prentenkabinet te Amsterdam is in het bezit ge- komen van twee belangrijke teekeningen van Rogbman voor- stellende het Kasteel Zwieten in Rijnland. Deze stukken zijn gewigtig, zoowel om de fraaije uifvoering als omdat zij een uitvoerige en naauwkeurige afbeelding geven van dit slot uit de vijfiiende eeuwdat in het begin dezer eeuw tot den grond gesloopt is. 's Princenhage28 April. De verzendingen van aspergies, die hier op groote schaal verbouwd wordenzijn thans in vollen gang. Dag en nacht is men in de weer, om aan de groote bestcllingen voor het buitenland en de voornaamste plaatsen van Nederland te kunnen voldoen. De markt is hoog. De koude Meidagen schrijft men aan de Leidsclie Ct. zijn in aautocht, hetgeen te bejammeren is nu er zulk een schat van geopende bloesems wordt waargenomen. In den morgenstoud van heden was het veld wit van de nachtvorst. De wind blaast uit het noorden, dat nu zijn gure buien overzendt. Op eene zoo vroege ontwikkeling met zornersche dagen, zal waarschijnlijk groote telenrstellingen volgen. Onder de 75 hoogst aangeslagenen in de provincie Gronin- gen vindt men 45 laudbouwers, die hunne boerderijen zelf bewonen. Te Berlijn is het fraai we6r maar zeer warm, 70 a 80 gr. in de schaduwheel den dag. In Oost-Rusland is het zoo koud, dat het vee er onder bezwijkt. Het voedsel ontbreekt. In de ter verkiezing van een commissaris gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Koninkl. Ned. Tuinbouw- maatschappij Linnaeus, iD het gebouw der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen te Amsterdamwerd met algemeene stemmen benoemd Jhr. Mr. Hoeufft van Velsen. Een telegram uit Melbourne berigt, dat men in Australia op het oogenblik geen raad weet met het vee, en dat men daarom ernstig bedacht is op middelen tot uitvoer op groote schaal. In Queensland alleen zijn thans 6,000,000 schapen en 3,000,000 runderen latende, Da aftrek van het verbruik in de kolonie zelveeene hoeveelheid van 2000 ton 's weeks beschikbaar tot uitvoer. De kunst is maar om de noodige geschikte scheeps- gelegenheid te vindeu namelijk met afkoelings-toestel. Te Rockhampton werden onlangs een duizend schapen uitgekookt om hunne talk. Horenvee was daar zoo goed als te geef. Naar aanleidiug van het berigt dat iemand te Keulen ernstig ougesteld zou geworden zijn door het eten van roode radijs, die uit. Parijs kwam en door schadelijke stoften (aniline) eene roode kleur gekregen had, schrijft de Landbouw Courant Gelyk in de Engelsche inmaakkunst al lang uijen enz. bekend zijn van allerlei kleuren (blaauw groen enz. tot in het centrum toe), die in de natuur niet voorkomenzal men nu ook misschien op onze tafels radijs aantreffen van onbekende kleur, blaauwe wortels enz. enz. Men zij in elk geval op zijne hoedeen nuttige er niet van, zoodra de kleur reeds het ver- moeden wettigt, dat men met eene vervalsching te doeu beeft. „In een onzer bladen isopgemerkt, dat naar eenige „radijs- ke nners" beweerdende radijs evenals vele andere gewassen de eigenschap zou hebben, om zijne natuurlijke kleur ten gevolge van vochtigheid of afwrijveute verliezenen werd op grond daarvan twijfel geopperd, of van het verhaal omtrent de geverfde radijs wel iets aan zou zijn Wij hebben naar aanleiding van die opmerking roode radijsjes ontboden. Door wrijven kon de roode kleur niet ver- wijderd worden, zelfs door afschrappen met een mes niet; wel lieten de rad(jsjes zich schillenwat overbleef was wit. „Wij hebben toen, om te beproeven, of radijsjes werkelijk te kleuren warenmet behulp van rooden inkt witte radijsjes zoo fraai rood geverfddat zij van echte roode niet te onder- scheiden waren. Wij hebben ze daarna op eene warme plaats gelegdzoodat de roode inkt er kon intrekken. Het bleek toen, dat de radijsjes ua deze zoo slechte ververij na afgewasschen te zijntoch nog min of meer rood bleven. Een en ander brengt ons tot de overtuiging, dat het ver haal van de geverfde radijzen best waarkanzijn, in elk geval, dat radijs rood te kleuren is en men ons dus kunstmatig rood gemaakte radijs zou kunnen voorzetten. Daarvoor kan men gebruik maken van onschadelijke of van schadelijke kleur- stoffenb. v. aniline, en dan daarmee in der menschen maag stoornis wekken. Om die reden het bovenstaande ter waarschuwing." In een der laatste afleveringen van het Tijdschrift voor Nijverheid en Landbouw in Ned.-Indie komt een zeer belang- rijk opstel voor over „de voortbrenging en het verbruik van koffie", volgens hetwelk de koffieproductie over de geheele aarde tegenwoordig ten naastenbij 500 millioen kilo of bijna 8 millioen pikols bedraagt. Midden- en Zuid-Amerikavooral Brazilie met zijn Rio-koffie, leveren hiervan verreweg het grootste deel, nl. meer dan 300 millioen kilo; Azie ruim 150 millioen; Afrika en Oceauie het overige. Voor het verbruik van koffie in de niet-koffie-voortbrengende landen staat relatief boven aan het koninkrijk der Nederlandenwaar den persoon gemiddeld 8 kilo gebruikt (totaal 31/4 millioen kilo per jaar). Daarop volgen in afdalende reeks Duitschland en Belgie, ieder met ruim 4 kilo, Noorwegen met 3% kilo, Zwitserland met 3 kilo per hoofd. Den 28 dezer heeft te Utrecht het bestuur van den Lekdijk- Bovendams het verzwaren van den Lekdijk aanbesteed in 7 perctelen. De iDschrijversaau wie het werk gegund is, zijn voor het le perceelde Vree 61,000; voor het 2e perceel Roskam Brand 95,700; voor het 3e en 4e perceel, Roskam Brand 194,800; voor het 5 perceel, Roskam Brand 1 12,000, met verbreedirjgvoor het 6e en 7e perceel, van den Bogaert 145,000, met verbreeding. Te zamen dus voor f 615,400. Uit Adelaide, in Australie, wordt van 9 Maart jl. berigt, dat de toestand van al het te veld staande gewas uitstekend is. Onder anderen wordt de hoeveelheid tarwe, in dit jaar aldaar voor den uitvoer beschikbaar, op niet minder dan 260,000 tons geraamd. De Landb.-Courant bevat bet volgende Sints jaren zijn, hier in den Bommelerwaardde aardap- pelen niet zoo prachtig in den grond gekomen als dit voorjaar, en was de grond ook de laatste jaren niet zoo gescbikt. Het is te hopen, dat dit mee moge werken voor een gunstigen oogstwant zulk eenen hebben de boeren hier zedr noodig. De weiland-verpachtingen om te moeten weiden, zijn gelijk als verleden jaar, doch om te hooijen wordt nog al geld beloofd. Dit heeft zijn oorzaak hierin, dat het oude hooi in den laat- sten tijd tegen goede prijzen werd opgeruimd. Op de toepassing van een grondbeginselsinds laDg erkeud doch nog te veel vervvaarloosd kan niet aenoeg worden aan- gedrongen. Teregt zegt de Akkerlouwdat het veulen evenals het kind, noodig heeft, dat het zich schudde door springen en loopen. 'Het is de zon, haar licht, hare hitte, de vrije lacht, de ademing te weeg gebragt door de oefening, die bij hem de magt, de kracht, de buigzaambeid ontwikkelen. De op stal gekweekte veulens kunnen dik worden, breedte aan de borst zal altijd ontbreken. En juist de borst is, even als bij den menschhet brandpunt van het levenbestaat daar de meer of min groote waarborg van duurzaautheid van het paard. Mathieu de Dombasje, de groote landbouwkundigeis van meeningdat de op stal opgevoede kalveren nooit goede werk- ossen worden. Evenzoo is het met het veulen, dat te veel op

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 1