Advertentien. IS VERPLAATST - 70 - Het Kantoor van den Notaris A. J. KLUPPEL, Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij te Mlaarlem, naar de Oudegracht, N°. 100, bij Klein Heiligland, over de FranJcenstraat. stal wordt gehouden; het verliest er zijne kloekte en de lang- durigheid van zijn leven wordt er gekrenkt. Maar alsdan, zal men zeggenwordt het veulen vetter en zijne huid schitte- render, zoodat zijn verkoop gemakkelijk is. Wij antwoorden hierop, dat de landbouwer om te kweeken, en later den aan- kooper, om te gebruikenmoeten wetendat het vet, hetwelk te veel menschen verblindt, maar eene onvollediglijk vereen- zelfdigde spijs uitmaakt, die in het dier blijft in den staat van qewigt zonder kracht bij te zettendat in plaats van onder de huid te blijvenvan in de spieren te dringen, welke zij ver- slaptdit voeder moet bijdragen tot de ontwikkeling van de beenenspieren en vezelenvan de kracht der longenvan alles wat moet kloek worden bij het dier, en dat daarvoor beweging, ruime ademhaling, eene normale ontbranding in de longen, ontstaan ten gevolge der spijsverteringnoodig is. Het op stal gevette veulen loopt immer gevaar voor zijne toe- komst. Bij de minste oefening in dien staat ontsnapt het maar van den longen zamenvloed, op voorwaarde van lui te wezen iets wat dikwijls het gevolg is van de zwakheid, of wel van geneeskundige behandelingendie, ten nadeele zijner toekomst de sterkte zijner constitute krenken. De vrije loop, en later, de arbeidzijn derhalve noodza- kelijk voor het veulen. Bij hem, gelijk bij het kind, doen de beweging en het werk de kracht en de ontwikkeling der lede- maten toenemen. De landbouwer vindt het bewijs daarvan in zich zelven zijn regter arm is sterker en dikker dan zijn linker arm. Men mag de veulens niet laten loopen op moerassige weiden of landen, dewijl hunne hoeven daar vormloos, plat en onge- schikt voor het beslag worden. Daarenboven, soms belet het koud water het bloed henen te vloeijen naar de uitersten met de zelfstandighedendie deze moeten stevig maken, zoodat het cellenweefsel behebt is met water en bezet met grof haar. Het is ook aan dezen invloed, dat men zware gebreken in de regtstandigheid behoeft te wijten. De rekbare bodem van eene gezonde weide is volmaakt als doorloop; het veulen, dat de moeder vergezelt naar het akker- werk verkeert insgelijks in de beste omstandigheden. Doch als het is gekomen tot aaoleeren van het werk vergt de toekomst van het veulen, dat het nog een deel bekome van den vrijen doorloop, die het in z\jne eerste jeugd genoot. Na den arbeid is er rust van noodedoch na de eerste rust, wordt eene ligte oefening ongeduldiglijk betracht door het dierlijk gestel, zoowel bij het jeugdige paard als bij het vol- wasseu kind, eu de aauspanning aan den ploeg of aan de kar doen natuurlijk bewegingen inkrimpen, die vervolgeus heel hare uitrekking vereischen. Men beschikke dan altijd over eene omheining, hetzij akker' of weide, ter grootte van 12 tot 15 meters, waarop in alle saizoenen de veulens worden gebragt, al ware het maar voor twee of drie uren per dag, ja, de volwassen paarden, als deze niet te arbeiden hebben. De Engelsche landbouwers kweeken hunne veulens, in een box uitgang gevende op eene loopplaats, en bij wie de lust naar het paardrijden aldus heel natuurlijk wordt, dewijl hunne paarden even zoo dienstig blijven voor den zadel als voor de kar. Gepasseerden Vrijdag is H. M. de Koningin op het Loo aan een groot gevaar ontkomen. Op het oogenblik nadat H. M. uit haar rijtuig was gestaptgingen de paarden op hoi. De koetsier die de paarden trachtte tegen te houdenwerd gewond. De vrouw van een kinderloos echtpaar te Suchtelnbij Venlo lieeft beproefd haar slapenden man met een broodnjes den hals af te snijden. De gewonde wist echter nog het raam uit te springeu (daar de deur gesloten was) en de bnren kennis van het gebeurde te geven. De gevlugte echtgenoote werd aehterhaald en aan de politie overgeleverd. De man ligt hopeloos. In de gemeente Obdam verschijnt het Edel-Achtbare hoofd der gemeente, bij de voltrekking der burgerlijke huwelijken, in ofhcieel kostuumbestaande in rok en broek van donkerblaauw laken met zilver gegalonneerd een staatsiedegen en een steek. De toren te Haren bij Groningeneen der ondste uit die pro- vinciewaaruit de bisschop van Munster tijdens het beleg van Groningen observaties deed zalvolgens het gevoelen van des- kundigen afgebroken moeten worden. Orenburg is een maand lang van het overige Rusland afgezon- derd door de ontzettende hoeveelheden sneeuw die daar gevallen zijn. Het spoorwegverkeer tusschen Saratoif en Orenburg moest geheel gestaakt worden en isondanks de krachtige maatregelen tot wegruiming van de sneeuw genomen nog niet hersteld. Een aantal menschen zijn er van koude omgekomen. In het be gin dezer maand werden 10 personen nabij de stad door de sneeuw overvallen en kwamen alien om op den nahun vader die nu na vrouw en kinderen te hebben zien omkomen, er in slaagde zich een weg te banen naar een nabij gelegen hut. Niet ver van daar kwam een gezelschap van 13 personen om het leven. Nog een aantal anderc personen die slechts even hun woning verlieten werden onder de sneeuw bedolven. Er moeten geheele dorpen gevaar loopen van uitsterven door gebrek aan levensmiddelen dewijl het onmogelijk is door de ber- gen sneeuw heen te komenwaarvan de dorpen zijn omringd. De commanditaire vennootschap»De Amsterdamsche Rijtuig- Vereeniging J. de Groot C°.'\ door 25 Amsterdammers opge- rigt, zal den 15den Mei e. k. den dienst met ruim 40, alle hier te lande vervaardigderijtuigen openen. De rijtuigen zullen op verschillende pleinen hun standplaats hebben; de koetsiers zullen in uniform zijn. Bij San Erancisco is esn buskruitfabriek in de lucht gevlogen. Tengevolge van bet onvoorzigtig inpakkeu van patronen ontstond er een ontploffing in een kamerwaar 5000 kilogram kruit bijeen was. Zes gebouwen zijn geheel vernield en 12 blanken en 15 Chineezen zijn er bij omgekomen. Bij het vernemen van de kleine beterschap die in Gortschakoffs toestand viel op te merkenmoet prins Bismarck uitgeroepen heb ben: »Ik heb het wel altijd gezegd; op die Bus sen is nooit staat te maken"! In het jaar 1879 zijn in de kolonie Suriname geboren 876 jon- gens en 903 meisjes, te zamen 1779 kinderen, waarvan buiten echt 688 jongens en 715 meisjes, te zamen buiten echt 1403 kinderen. De westelijke en noordoostelijke staten d'er Noord-Amerikaansche Unie zijn Zondag 18 dezer door een vreeselijken orkaan geteisterd, die groote schade aangerigt en vooral op de communicatie-middelen zeer storend gewerkt heeft. Te Marshfleld in Missouri zijn bij de verwoestingendie de storm onder de woningen veroorzaakt heeft, niet minder dan 78 personen om het leven gekomen; een aantal anderen werd ernstig gekwetst en honderden gezinnen zijn zonder dakvan al de huizen dier stad zijn er slechts 14 ongedeerd gebleven. In de Barndesteeg te Amsterdam is een man achterover van de trap zijner woning doodgevallen. Het Forum en het Coliseum te Romewaren den 21 April feestelijk verlicht ter eere van den tweeduizend-zeshonderd-vier-en- dertigsten verjaardag der stichting van Rome. In den nacht van 22 op 23 April, omstreeks 12 uur vernam men op den Scheveningsohen weg een akelig geschreeuw. Vergezeld van een nachUaker werd onderzoek gedaan en toen bleek het dat een jonkman zijue beminde trachtte om het leven te brengen. Dit zou hem zeker gelukt zijnware geen hulp komen opdagen aan het meisje waren reeds onderscheidene wonden toegebragt. Jaloezie schijnt de oorzaak van den aanslag te zijn geweest. Eene vrouw te Dordrecht heeft haren man binnen tien maanden tijd met de geboorte van vier meisjes (twee stel tweelingen) verblijd. Het spreekwoord »Zoo dom als een eend"! is dezer dagen in Westerwold, in Groningen, weer gebleken een lasterlijk spreek woord te zijn. Een eend toch uit het dorp Onstwedde in een gesloten kist vervoerd naar het gehucht Vriescheloo, dus op 2 uren afstand stond 10 dagen later weder voor de deur van haren ouden meester te Onstwedde. Te Warschau is een man gestorven in den ouderdom van 118 jaren235 kleinkinderen en achterkleinkinderen volgden den lijkwagen. Op een boelgoed te Akkrum koeht eene vrouw, zoo zij meende, een kabinet voor 17. Toen zij echter het voorwerp zagwas het een kalf. Een treurig en verschrikkelijk ougeval heeft 11. Zaturdag algemeene verslagenheid onder de bezoekers van het Bois de Boulogne teweeg gebragt. Een elegante amazone, dejeugdige vicouitesse de C...., wier familie te Versailles woont, beproefde een prachtig Engelsch paard, Waarschijulijk ten gevolge van een te harden slag met de karwats begon het dier te stijgeren en wierp Mme de C.... uit den zadel. Haar voet was in den stijgbeugel beklemd gebleven zoodat zij door het paard in dolle vaart werd medegesleurd. De talrijke wandelaars suelden toe om het paard te grijpen, dat, zich vervolgd ziendezijn vaart nog meer versnelde. Een oogenblik gelukte het der ongelukkige vrouw den riem van den stijgbeugel te grijpen, en reeds was zij op het punt zich weder in den zadel te zetten, toen een kniestoot van het paard haar opnieuw op den grond wierp. Weldra vertoonde het ligchaam der ongelukkige niets meer dan een vormelooze vaneengereten massa. De hoeven van het schuimbekkende dier verbrijzelden weldra den schedel, zoodat de hersens over den weg spatten. Eindelijk, eindelijkstuitte het dier, bij de kromming van een laan, op een kar, strui- kelde en viel. Toen men het slagtoffer opnatnzag men dat aan den bloedigen romp het hoofd geheel ontbrak. De armen waren op verschillende plaatsen gekneusd en de vingers waren afgesleten tot op de handpalmentengevolge van het schuren over den grond. De beenen waren gebroken enontwrigt, en van een was al het vel tot op de knie afgestroopt. Het over- schot werd op een wagen geplaatstmet een laken bedekt en zoo naar Versailles vervoerd. Een beambte bij het krimineele hof te Berlijn had aanwijzing gekregen om een verwersknecht te arresteerendie wegens ongeregeld gedrag drie dagen gevangenis had gekregen, daar de betrokken persoon volstrekt geen liefhebberij toonde om zich zelf ter gevangenis aan te melden. Daar de beambte hem niet te huis trof, vervoegde hij zich aan een huis in de Lansber- gerstraat, waar hij gezegd werd werkzaam te zijn. De man zat op een bangsteiger aan een laag huis, zag den politieman hem wenken en doorzag dadelijk de positie. Hij trok nu den steiger zoo hoog mogelijk, en verklaarde van dien hoogen troon dat hij niet zou afkomenal moest hij ook den nacht over- blijven. De politieman had dus zijn geduld te oefenen. De ander nam zijne maatregelen. Hij zag wel dat de man zelf, zoolang hij die positie bewaarde, niet te pakken was, maar vond het middel om de vesting te doen capituleeren. Hij had gezien, dat een klein venstertje in 's mans nabijheid uitkwam, eu daaruit zou hij de forteres bestoken. Met een glimlach verdween hij in huis, deed zich daar eene spuit geven en water in genoegzame hoeveelheid boven brengen. Toen begon hij eenvoudig te spuiten uit het raampje en de delinkwent, die den waterstraal maar niet kon ontwijkenwas genoodzaakt zich over te geven, en werd nu druipnat, onder het gejoel der straatjongens, naar de gevangenis om te droogen gebragt. Dat de Berlijners tot de natte gemeente behooren, zon men uit de volgende cijfers wel mogen opmaken. Onlangs werden des Zondags in de Bock-bierbrouwerij vertapt 260 tonnen bier, elk van 260 seidels (een seidel is ongeveer 'j2 kan), dus te zamen 81,200 seidels. Rekent men 1 seidel per uur, en neemt men aan, dat een dorstig student 6 uur daags drinkt, dan zou hij 6 jaar noodig hebben, om die hoeveelheid op te drin- ken. Dan moest hij echter geen vacantie houden. Men liet het er intusschen niet bij drinken. Er werden o. a. 3500 Weener worsten verbruikt. Daar iedere worst gemiddeld 20 cM. lang is, zouden zij, aan elkander geregeneen kelting vormen bijna zoolang als de Maliebaan te Utrecht; 47 varkens zouden ter slagtbank geleid moeten wordenom de noodige hoeveelheid vleesch en darmen voor die worsten te leveren. Verder werden 7200 eijeren verorberd. Een knappe hen zou, als zij van Januarij tot September een ei daags legde, 27 jaar noodig hebben, om al die eijeren te leveren. Een hen, die dat volhoudt is echter zeker niet te vinden. De hen heeft nl. in haar eijerstok gewoonlijk 600 eitjes, die zij ontwikkelen en leggen kan. Daarvan legt zij in bet gewone kippenleven in het eerste jaar 20, in het tweede 120, in het derde 135, in het vierde 115. In de volgende 4 jaren neemt dat aautal gewoonlijk met een 20tal 'sjaars af en in het negende jaar legt een hen in het beste geval nog maar 10 eijeren. Onder den titel „Uit het Dagboek van een zuigeling" laat een Amerikaansch blad een zuigeling zijne indrukken aldus onder woorden brengen: Januarij: Zooeven werd ik geboren. Dat was een speklakel Papa scbijnt er niet bijzonder me6 in zijn schik te zijn, dat ik geboren ben, February: Elken nacht, als ik schreeuw, staat papa op, neemt mij in zijn armen en wandelt de kamer met mij op en neer. Ik schreeuw alsof ik gewurgd werd. Mijn hemelIk moet toch iets doen MaartDie baker is een nare vrouw. Zij is onuitstaanbaar met hare liefkozingen. April: Mijn geduld is uitgeput. De flesch begint mij te vervelen. Mei: Ik wou dat ik al een tand had! O, wat zou ik die baker bijten Junij: Wat is het lastig bekenden te hebben, die iemand met den wijsvinger aan hals en kin kittelen, en daarbij uit- roepen„kiele, kiele, kiele"! Wacht maar totdat ik groot ben, dan zal ik het u wel betaald zetten Julij: In de kamer hieruaast zijn drie kinderen, die de mazelen gekregen hebben. Ik krijg niets natuurlijk. Het is om razend te worden Augustus: Een van de kinderen uit de kamer hiernaast kwam vandaag b(j mij binnen, en ik hoorde mama zeggen: „Geef broertje een kus" 1 In de luiers gebonden, als Pro- motheus aan de rots gekluisterd, moest ik dien aanval op mij maar geduldig verdragen. September: De baker drinkt dikwijls uit eene zwarte flesch. Ik heb er baar herhaaldelijk op betrapt. Er schijnt iets anders in te zijn dan in mijn flesch. Als ik mij maar wat beter be- wegen kon, dan zou ik de flesschen wel ruilen. October-. Het wordt hoe langer hoe mooijer. Vandaag komt er een oude magere man een bezoek brengen en wordt door papa en mama hartelijk begroet. Wij worden aan elkaar voor- gesteid, en ik hoor dat het mijn grootvader is. Zonder com- plimenten neemt hij mij op zijn arm en knijpt mij in de wangen. Wanneer zullen die familiariteiten toch eens op- houden November: Dat ontbrak er nog maar aan! Gisteren denk eens! is er nog een andere zuigeling gekomen. Ze zeggen dat hij bij ons behoort, en schijnen volstrekt geen plan te hebben om den indringer de deur uit te zetten. Ja, wat meer is, ze laten hem uit dezelfde flesch met mij drin ken. Quousque tanden! December: Nu is het niet meer uit te houden! Hij wordt in dezelfde wieg gelegdwaar ik in lig 1 Ik wacht maar totdat hij in slaap gevallen is, en dan zal ik hem er een geven, dat hem hooren en zien vergaatHet is een dierage van een zuigeling! De deuguiet denkt er niet aan in slaap te vallen en maakt een lawaaidat geen ziel in die wieg een oog digt kan doen. Mej. Me(jerhoff, soubrette aan een theater te Weenenont- ving dezer dagen een briefjeluidende als volgt: Zeer geeerde dame! Ik veroorloof m(j u hiernevens viootjes te zenden daar ik van meaning was, dat viooltjes uw lievelingsbloemen moesten zijn omdat gij ze altijd in de operette „De schoone Perzische" op de borst draagt. Achik gevoel zooveel bewondering telkens wanneer ik u zie; ik heb echter niet altijd gelegenheid om naar het theater te gaan. Ik verzoek u da^rom altijd of op Donderdag of op Zondag te spelendaar ik alleen op die dagen gelegenheid heb om het theater te bezoeken. Ook ver zoek ik u mij er door een paar regelen van in kennis te stellen wanneer gij het eerst weer zult zingen. Schrijf mij als 't u belieft, poste restante, onder het adres: A. L. de viool- tjeszender." Inderdaad was een ruikertje van viooltjes bij bet schrijven gevoegd. De soubrette dacht verder niet om het briefje. Een paar dagen later laat echter een vijftienjarig gym- nasiast zich bij de zangeres aandienen, „Zeg aan uwe meesteres, dat de heer, die schriftelijk verzocht te mogen weten, wanneer ze weder in de scboone Perzische" optreedttot nog toe te vergeefs heeft gewacht, en thans persoonlijk inlichtingen komt vragen." Het dienstmeisje kwam na erikele minuten terug. Zij had een zakje in de hand: Mej. Meijerhoff zendt u deze bonbons, maar ontraadt u weer eene voorstelling van „De schoone Perzische" te gaan bijwonen. Zij zegt, dat deze operette niet geheel geschikt voor kinderen is." Aangaande de werkzaam heden der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij wordt ons het volgende medegedeeid Het werk werd in Maart voortgezet met 275 tot 295 arbeiders, 7 tot 8 stoombaggervaartuigen, 140 grondschouwen en 9 tot 11 sleepstoombooten. Noordzeehaven. In het geheel werd van af 1 Julij 1876 ge- baggerd, in de vaartuigen gemeten, 4,322,250 kub. meter, waarvan 24,350 kub. meter in Maart. Het getal werkdagen bedroeg 20vorige maanden 24f/4; te zamen drie eerste maanden van 1880 441/4,tegen 451/4 in 1879. Hoofdkanaal. De verdieping van het kanaalvak tusschen de Noordzeesluizen en den straatweg te Velsen, tot 8.20 meter onder Amsterdamsch peil wordt voortgezet. Gebaggerd en vervoerd werden 32,200 kub. meter. Uit het kanaalvak buiten de Noordzeesluizen werd in Maart gebaggerd, in de vaartuigen gemeten, 2950 kub. meter. A/graving boven A.B. van de kanaalboorden, tusschen de Noord zeesluizen en den straatweg te Velsen. In de afgeloopen maand werd aan de Noordzijde niets verricht. In het geheel in bewerking genomen de terugtrekking van 3030 meter lengte kanaalboord afgegraven tot AP. 2885 meter lengte; met waterbeschoeiing aan den voet verdedigd 2875 meter lengte en met klei bekleed 2840 meter lengte. Zuidzijde. In bewerking genomen 700 meter lengte; jaagpad voltooid over 550 meter lengte; afgraving gereed over 50 meter lengte (50 in Maart) en met klei bekleed over 10 meter lengte (10 in Maart).

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 2