Mm. GfiBienifi Berigten. - 74 - Ilet conservereil van Boter. De kamer van koophandel te Milaan heeft van den betrokken minister mededeeling ont- vangen over hernieuwde proeven, aan het landbouwkundig station te Florence genomen, om boter met borax te zouteD. Over de vetmesterij der Varkens. Verkoop vau eijeren bij het gewigt. Opzigter, waarbij wordt voofgesteld het maken van houten rasterwerk langs de heggen die geplant zijn in de dorpen bij de scbolen, vvaarvan de kosten zullen zijn ongeveer /160. De Comniissie voor de gemeentewerken stelt in haar rapport voor overeenkomstig het advies vau den Gemeente-opzigter te besluiten tot de daarsteliing. Men besluit wel tot bet doen maken van bedoeld rasterwerk maar, op voorstel van de lieeren 't Hooft, Verkuijl en Knaap', wordt besloten zulks publiek aan te besteden bij het onder- houdswerk. XVI. Naar aanleiding van een rapport van den Gemeente- opzigier, en het daaromtrent uitgebragt gunstig advies van de Commissie voor de Gemeentewerken, wordt besloten tot het doen ophoogen van het terrein der school n°. 1, waarvan de kosten zullen zijn /125. XVII. De Voorzitter verandert de openbare vergadering in tene met gesloten deuren. Na heropeuing der openbare zitting niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. Texel, 3 Mei. De wolprijs is heden 1.35 voor de onge- wasscheu, ruim 2 per schaap meer dan verleden jaarwaar- door over de geheele Texelsche kudde de opbrengst in 1880 ruim 70 duizend gulden meer zal bedrageu dan in 1879. Op de te Hoorn gehouden groote voorjaars-koemarkt waren aangevoerd ongeveer 3200 stuks. Van dit getal werden 1491 aangebragt uit de provincien Friesland, Groningen enz.met 2 5 vaartuigen en 7 stoombootende overigen voor het meerendeel vare of gelde koeijenvan verschillende kanten. De kwaliteit was bijzonder best, zoo als in den regel op deze roarkt verwacht wordt. Er werden over het geheel hoogere prijzen dan in het voorgaande jaar besteed. Hoewel er behoefte was, is er door weersomstandigheden nog veel vee onverkocht gebleven. Op de te Haarlem gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 314 paarden. De prijzen liepen van 100 tot/ 700. De handel was niet levendig. Aan de tweede voorjaarsbeestemarkt te Leeuwarden waren aangevoerd 480 runderen. Hoewel de prijzen voor gust vee niet hooger waren, werd er veel vee verkocht. Kalfdragende of verschgekalfde waren zeer gevraagd en weinig aangevoerd. De kerseboomen in Gelderland bloeien prachtig. Als met een wit laken zijn ze omhangen. Een bloem, al bloemMen vreest echter dat de gure wind en de koude nachten nadeelig op de vruchtvorming zullen werken. De burgemeester van het fiussische stadje Kovlow meldde onlangs aan het hoofd van het bestuur zijner provincie, dat in zijne geheele gemeente de veepest thans verdwenen was. Blijde verrast vroeg men hem, welke middelen hij dan wel aangewend had, om die vreeselijke ziekte te bestrijden. „Geen enkel middel," klonk het antwoord; „het ging van zelf; al het vee is acbter- eenvoigens gestorven." Aan de Bouwhoeve van den heer J. Hartog Cz. in den Zaandamraer polder is een veulen geboren met drie pooten. Het gebrekkige dier is voor het overige goed volwassen, voedt zich en heeft reeds een staande houding aangenomen. De heer Houtryve heeft scheikundige proeven genomen, die hem geleerd hebben, dat uit de hyacinten, evenals uit de rozen, geurige vochten zijn te trekkeu. Nog dezen zomer zal te Haarlem derhalve waarschy nlijk een fabriek van dien aard tot stand komen, zoodat men ook iu 't najaar de verkwikkende lucht van de beroemde Kennemer-hyacinten zal kunnen inademen, na er in 't voorjaar de betooverende kleurenpracht van genoten te hebben. De heeren Jongkindt Coninck en Broekema te Wageningen, doordrongen van het belang voor onzen goeden naam en onzen handel op de Londensche vee- en botermarkten, hebben zich vereenigd tot het inzamelen van gelden voor een flinke Neder- landsche inzending van vee en zuivel op de aanstaande land- bouwtentoonstelling te Londen, die in October dezes jaars aldaar zal gehouden worden. Van harte hopen we dat de ondernemers in hun loffelijk pogen door alien die bij de veeteelt belang hebben en wien onze goede naam als land- bouwend en veeteelend volk nog iets waard is, zullen gesteund worden. Een ieder herinnert zich nog het oordeel der Jury over onze boter, ingezonden op de tentoonstelling te Kilburn in 1879, aldus luidende: „Hollandsche boter. Zeer geringe qualiteit en geene bekrooning waard." Die smaad moet worden uitgewischt in 't belang van handel en veeteelt. Dit kan geschieden wanneer onze landbouwers, gebruik makende van de ervaring bij anderen opgedaandoor toepassing der nieuwste uitvindingen op het gebied der zuivel- bereiding tevens de handen willen ineenslaan om een flinke inzending op de aanstaande tentoonstelling te Londen door inzeudingen en geld mogelijk te maken. Wij juichen daarom het plan der heeren Coninck en Broekema ten zeerste toe. Inslapen op vroeger behaalde lauweren is na het geleden echec een dwaasheid. Maar men vergete het ook hier vooral niet dat eendracht macbt maakt. Wij hebben een goeden naam te herwinneu, daarnaar te traehten is plicht, maar hier gaan plicht en voordeel hand aan hand ook in ons welbegrepen eigen belang. Tusschen Berkel en Bodenrijs werd Zaturdagmorgen een boerenknecht, die een stier naar het land moest brengen, door dien stier aangegrepen en met zooveel kracht in de hoogte geworpen, dat hij op een aangrenzend stuk land teregt kwam. In gevaarlijken toestand werd de man gevonden. Borax schijnt een wondervolle werking te hebben en de boter absoluut te conserveren. Boter, in genoemd station gemaakt, opzettelijk niet zorgvuldig van de karneraelk bevrijd en van 8 percent borax voorzien, had nog na 3 maanden baar natuurlijken verschen reuk en smaak. Ten einde deze uitkomst te bekomen, moet de borax geheel droog, tot een zeer fijn poeder gebragt en zoo innig mogelijk met de geheele massa van de boter verwerkt zijn. Wijders dient opgemerkt te worden, dat de borax aan de boter volstrekt geen bijsmaak geeft, onscbadelijk en zeer goed- koop is. Later is nog gebleken, dat met veel minder borax het doel even goed wordt bereikt en dat een eenvoudige oplossing even zoo goed werkt als het drooge fijne poeder. In de boerderijenwaar men geene winstberekening maakt op het vetmesten der varkens, is het zelden dat men er niet eenige vetmest voor het gebruik van den huize. Indien men, in eene pachthoeve, het onderhoud of het vetmesten van het vee beschouwt onder het oogpunt der mestopbrengstdan is er geen dier dat meer voordeel bijbrengt dan de varkens, of met gelijke hoeveelheid vcedsel eene grootere som van mest opbrengen. Ik veronderstel hier, dat men de zakeft, zoodanig schikke dat het vloeijend mest dier dieren niet buiten de stallen loope maar door eene toereikende hoeveelheid strooisel worde opgeslorpt. De varkens worden volkomen vet bij middel van zure af- geroomde melkwaarbij men slechts op het einde der mesting een weinig meel van erwten, Turksehe tarwe, garst, boekweit of veldboonen voegt; deze laatsten schijnen onder dat opzigt beneden het overige te blijven. Wanneer men begonnen heeft ze te mesten met zure melkdan moet men daarmede nooit ophouden; want dan gaan zij met alle ander voedsel achter- uit in plaats van vooruit. Men maakt der varkens meermalen vet met wortelsde peeen, de pastinaken en de aardappelen zijn die welke in dat geval het voordeeligste zijnde wortels moeten gekookt wor den en gemengd met een gedeelte graan dat ofwel tot meel gebragt, ofwel met de aardappelen gekookt is. Men kookt het graan zeer gemakkelyk met het gedurende 24 uren in het water te zetten en het daarna in eene lage op de aardappelen te leggen in het vat waarin men ze met den damp doet koken zulks is de spaarzaamste wyze om de wortelen gaar te krijgen'. Men heeft bemerktdat de groei het spoedigste is wanneer men het voedsel, dat men aan die dieren geeft, doet zuur worden. Veronderstellende dat men voedert met aardappelen gemengd met graan, ziehier hoe men moet te werk gaan om- dat voedsel voortdurend zuur te hebben: Men mengt 1 halve hectoliter meel van Turksehe tarwe, van erwten, vau garst of van boekweit, enz. enz. met twee of drie hectoliters gekookte en gepletterde aardappelen, terwij! zij nog goed warm zijn en zonder er water of tenminste zeer weinig water bij te voegen. Men doet er eenige ponden zure deesem onder van garste meel, die van te voren is gereed gemaakt, de massa gaat aldus op en wordt zeer zuur. Men lost ze op in water op het oogenblik dat men ze aan de dieren wil geven. In het begin der mesting geeft men dat voeder zeer klaar en daarna dik- ker. Men kan het gereed maken voor 8 of 10 dagen ten minste; want hoe zuurder het is, hoe beter. Wanneer het bijna op is, dan gebruikt men hetgeen overblijft om een nieuw kooksel te maken. Voor de varkens, evenals voor alle soorten van dieren zijn de grootste reinheid, een overvloedig strooisel dikwijls her- haald en een stipte naauwkeurigheid in de uren, waarop men ze voedert, omstandigheden die bijzonderlijk bijdragen om de vetmesting te bevoordeelende beesten kennen met eene won- derlijke bepaaldbeid het uur op hetwelk men gewoon is hen te voederen; indien men aan dat juiste uur ontbreekt, dan wachten zij met ongeduld, worden lastig en verliezen op eenige minuten tijds meer dan het maaltijddat men hnn te laat brengt, hun zal doen winnen. De varkens moeten ook bij elken maaltijd eene hoeveelheid voedsel krygen die hen ten voile verzadigt, zonder dat er nogtans van overblijve. Het vetmesten der varkens is altijd voordeeliger wanneer men begint op zulke, welke reeds veel vleesch hebben, dan wanneer men er neemt die zeer mager zyn en dus eene groote tijdruimte vergen om vleesch te krijgen, hetgeen altijd de voortbrenging van het vet voorafgaat. Het is dus zeer be- langryk van altijd by middel van genoegzaam voedsel, de dieren, welke men tot de vetmesting bestemt, in goeden staat te houden: dat is overigens een middel om ze goed te doen te groeijen; want een varken dat zeer wel gevoed wordt kau op zes maanden zoo groot zijn als een ander van dezelfde soort op een jaar, indien het slecht gevoederd is. De landbouwvereeniging te Oldenburg in het groothertogdom Brunswijk heeft besloten tot de overheid der stad het verzoek te rigtenom in het marktreglement de bepaling op te nemen, dat eijeren slechts bij het gewigt verkocht mogen worden. De landbonwvereeniging is vau oordeel dat zulk eene bepaling ook elders weldra navolging zal vinden. En het zou wensche- lijk zijn, dat zulks gebeurde. Ongetwijfeld zal daardoor het oordeel over de waarde van sommige hoenderrassen zeer wor den gewijzigd, daar men tot nog toe veelal enkel op het getal en te weinig op de grootte of zwaarte der eijeren let. Op den Hollandschen IJssel, bij Nieuwerkerk, is eene schuit door een rukwind omgeslagen. De schipper, zijne vrouw en een lOjarig dochtertje werden met moeite gered, doch vier van de vijf kinderen van den schipper konden niet meer gered worden en verdronken. Later zijn drie van de vier lijkjes uit het sehip door een duiker opgehaald. Ondanks alle pogingen die zijn aangewend, is het vierde lijkje niet gevonden. Het uithalen van eijeren en vogelnestjes, eene baldadige en wreede lief hebberij der jeugd, heeft te Den Helder wecr een offer gekosteen jongen, bezig zijn vader op een zeer hoog gebouw met schilderen te helpenhaaldein plaats van te verwennestjes op het dak uit hij had zijne handen vol met eijeren en schijnt toett zyn evenwigt te hebben verloren, althans hij viel van die belangrijke hoogte op de straat en verpletterde zich de hersenpan hii was onmiddellijk dood. Door den kurator in een faillissement van een schoenmaker te Jxaatsheuvel is aan de krediteuren een accoord aangeboden van drie-kwart pet. Uit Langeweer schrijft menWeinige dagen geleden overleed alhier mej. de wed. P. P. J., die sinds jaren een hondje bad, dat haar zeer getrouw was. Het beestje, dat het lijk van zijn geliefde mees- teres gezien had, week niet van de kist, en toen deze was wegge- dragen, weigerde het verder voedsel te nemen. Kort na den dood van zijn meesteres is het trouwe dier den hongerdood gestorven. In een kraam op de voorjaarsmarkt te Amsterdam is een meisje by het eten van poffertjes gestikt. kere Fleuss heeft een middel bedacht omteduiken, zonder dat hij in gemeenschap blijft met de buitenluchtzijn kleeding is dezelfde als van andere duikers minus de ademhalingsbuizen. Hij kan 5 uur onder water blijven en vertoont die kunst tweemaal daags thans in het Royal Aquarium te Londen. le Stuttgart is dezer dagen eene familie verheugd door het be- rigt, dat zij aanspraak heeft op de nalatenschap van zekeren Springer, die 150 jaar geleden naar Amerika vertrok en aldaar overfeden is zonder kinderen na te laten. Hij had daar gronden gekocht, die thans tot de buitenwijken van New-York behooren, en, onder het beheer van staatswege, is zijne opengevallen nalatenschap tot 10, volgens sommigen tot 20 of 25 millioen dollars aangegroeid. De //Magdeburger Zeitung" verzekert, dat deze Amcrikaausche erfenis, m tegensteliing met zoovele anderen, niet tot het rijk der fabelen behoort, en dat de vijf nog leveude achterkleinkinderen van Springers broeder inderdaad mogen rekenen op eene som, die, moge zij ook iets kleiner zijn dan hierboven genoemd is, toch altijd vrij aanzien- lijk zal zijn. In een llongaarsch stadje woonde een man, die zijne weduwe geen rooden duit, maar een groote kroegrekeniug naliet. De plaatselijke regter yeroordeelde haar tot betaliug dier rekening, omdat zij door haui kijfziek humeur haar man gedwongen had zijn heil in de kroeg tc zoeken. De Salomo's zijn nog niet uitgestorvenmag men zeggen, als het drinken van den man het gevolg van het humeur der vrouw en niet het omgekeerde het geval is geweest. In Zwitserland worden jaarlijks 1,500,000 horloges gefabriceerd, in Frank rijk 500,000, in Ue Vereenigde Staten ruim 300,000 en in Engeland 200,000. le Parijs is een meisje van vier jaar door een zekeren Monescloux vermoord geworden. Toen de politie, door de buren opmerkzaam gemaakt op een vreemde brandlucht in de woning van den moor- denaar, daar binnendrong, vond zij in een ton verscheidene stukken van het kind, en in de kachel het half verkoold hoofdje. Toen men zijne kleederen onderzocht, kwam uit ieder der broekzakkeu een armpje te voorschijn. De moordenaar had het kindeen buur- rneisje, in zijne woning gelokt en om het leven gebragt. Daarna had hij het lichaam in 43 stukken gebakt, om die achtereenvolgens gemakkelijker te kunnen verbranden. Een Amerikaan stal voor een paar weken een handkoffertje aan het station in den Haag en voerde als reden aan, dat hij dit ge- daan had omdat hij zonder koffer zoo moeijelijk logies kon bekomen. De uitkomst heeft den praktischen blik van den Amerikaan bewezen. Hij heeft, als bezitter van den koffer, nu niet alleen een kamer met een bed erlangd, maar zelfs gratis met kost en bediening gedurende twee maauden. De regtbank te 'sGravenhage heeft daartoe last gegeveu alleen werd hem de keuze van logement onthouden. Bij gelegeoheid van den 26en verjaardag van het huwelijk van Oostenrijks keizer en keizerin, overhandigden 2800 leden van zang- vereenigingen uit alle deelen der raonarehie hun Zaterdag een adres en eenige geschenken. Zij zongen een aantal fraaije stukken en werden op het paleis feestelijk onthaald. De »zonen van het lied" schijnen dorstig geweest te zijn, want zij ledigden bij die gelegen- heid 40 hectoliters bier en 1600 flesschen champagne. De Avenir du Morbihan" verhaalt eene worsteling tusschen een meisje van een-en-twintig jaar, Marie Guillemerte, en een wolf. Eerstgenoemde was in een veld bij Monstoir-Ac in Morbihan (Frankrijk), aan het werk, toen een wolf een schaap in hare nabij- heid greep en medesleepte. Zij, op hare beurt, wierp zich op den wolf en liet zich driehonderd meter ver mede slepen, zonder op houden het roofdier met de vuist op den neus slaande. Toen de wolf, aan eene breede sloot gekomen, zich gereed maakte om daar- over te springen, slaagde zij er in het schaap los te rukken. De wolf, van de hem toegediende slagen blijkbaar zijne bekomst heb- bende, zocht een goed heenkomen. Bij de geboorte van een erfgenaam der kroon in Spanje wordt steeds een eigenaardig oud gebruik gevolgd, waaraan men zich zeker ook bij de aanstaande bevalling van koningin Marie Christine zal houden. Al de grooten des rijks en de ministers zijn dan in het kabinet der koningin vergaderd, en wachten daar het plechtig oogenblik af, dat de koning het kabinet binnentreedt en het kind op een gouden schaal aan zijn eerste onderdanen vertoontopdat dezen zich met eigen oogen van de geboorte van het prinsje of princesje kunnen overtuigen. In een hospitaal te Brussel is thans een jonge vrouw, die vau eene andere vrouwbij wie ze haar intrek had genomentwee goudstukken had gestolen. Op heeter daad betraptslikte zij de goudstukken in eerst ontkende zij, maar later beleed zij alles, daar toe gedrongen door de pijnen, die zij leed. Ondanks alle middelt- jes, zijn de goudstukken nog niet voor den dag gekomen. In Bulgarije zijn in den laatsten tijd een aantal inlandsche ambtenaren ontslagen hetzij wegens onbekwaamheidhetzij omdat zij zich aan bedrogdiefstal en dergelijken hadden schuldig ge maakt. Niet minder dan 8 burgemeesters van groote steden zijn wegens oneerlijkheid afgezet en twee vroegere ministers zijn in staat van beschuldiging gesteld. Te Lyon heeft de kluchtige vergissing plaats gehad dat tweege- heime nachtwachten, die in burgerkleeding de straten der stad door- kruisten, door eene patrouille opgepakt en naar het bureau werden gebragt, omdat men hun voorkomen verdacht vond. Alle protesten baatten niet eerst aan het bureau was het den gevangenen mogelijk hunne identiteit te bewijzen. Bisschop Wilberforce was bekend wegens zijne gevatheid om een snedig antwoord te geven. Eens sprak hij met een boschwachter op een naburig landgoed, waar hij soms een dag met jagen door- bragt, over het niet naar de kerk gaan. De man bekende, dat hij dit dikwijls verzuimde, maar voegde er bij dat hij 's Zondags namiddags in den Bijbel las. «En daar vind ik nergens, mylord", zeide de boschwachter, »dat de apostelen op de jagt gingen." Gij hebt gelijk vriend, volkomen gelijk", antwoordde de bisschop ,,maar in het Heilige Land was ook geen wild. In plaats van jagen gingen zij visschen." Vooruitgang. Onlangs, verhaalt een Fransch blad, kwam iemand bij een meubelmaker en klaagde dat van zes pas gekochte stoelen reeds nu ettelijke gebroken waren. De man krabde zich achter de ooren en riep eindelijk uit»Ik begrijp er niets vaner moet zeker iemand op gezeten hebben."

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 2