Mrlenemeer. Lain. Guieiigie BerigtiT - 78 BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 511 Mei 1880. ,,Eeue nieuwe ook misscliien by oils uavolgens- waardige speculatie naar Amerikaansch model te Berlijn," 303de Staats-JLotery. f f De op 7 Mei 1880 door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder gehouden verpachting van het grasgewas der bermen van de wegen heeft opgebragt/ 7351. Jn den middag van den llden Mei, stond in brand eene groote me9tvaalt, gelegen bij de woning bewoond door C. den Ouden Sloterweg DD, in de nabijheid van de onlangs afge- brande boerderijen. l)e woning is behouden gebleven, doordien men spoedig met de spuit u°. 2 tot blussching opdaagde. GEBORENPieter, zoon van C. A. van Eck en C. van Steen- brugge. Jacobus Willemzoon J. Goulooze en E. C. Eranpoise. Pieter, zoon van P. de Regt en M. J. E. Harman. Johanna Hendrika, dochter van A. Visser en L. Lugtigheid. Antje, dochter van J. Sohenk en M. van Rooijen. Jan, zoon van P. de Jong en C. van Kooten. Johannes, zoon van J. van Egmond en G. Boterman. Dingena, dochter van Bekkum en E. Heermans. OVERLEDENGprrit, ond bijna 10 jaren, zoon van P. van Groningen en J. Nooteboom. Willemina, oud 6 maanden, dochter van G. den Breejen en W. van Pelt. Jan, oud 16 maanden, zoon van JKarbaat en A. Ligteuberg. Cornelia, oud 18 maanden, dochter van T. de Reus en M. Hessing. Pieter, oud 4 dagen, zoon van C. A. van Eck en C. van Tienbrugge. Ann Mary, oud 10 maanden, dochter van J. Kooy en M. A. Verploegh. Adriaan Ainperse, oud 43 jaren, gehuwd met Cornelia Yerbulst. Cornelia Boef, oud 42 jaren, gehuwd met Willem Dooijeweerd. Cornelis, oud 6 maanden, zoon van C. van Dien en J. de Jong. LEVENLOOS GEBORENeen kind van J. Slot en E. van Lakerveld. ONDERTROUWD A. Buijs met C. M. Kuypers. GEHUWD H. Rood (wedu.) met J. Wittekoek. J. M. van Opstall met B. de Boo. A. de Boo en M. Doets. P. J. Wigman met P. Schipper. D. van Renswoude en G. van Wal- steyn. K. Degenaar met M. de Bruin. N. II. van Loenen met M. Wezenbeek. S. van Grootveld met M. Treffers. Op „de Badhoeve" van mr. J. P. Amersfoordt, in de Haar- lemroermeer, is naar aan de Landbouio-Courant is medege- deeld bericht ontvangendat Prof. Werner uit Poppelsdorf den 19 Mei a. s. met een dertigtal studenten een bezoek denkt te brengen aan bovengenoemd landgoed. Den 11 Mei werd te Aalsmeer vermist zekere Gerrit Frans Schonw, oud 42 jaren, bakkersknecht, die des morgens van dien dag naar deze gemeente was gegaandoch niet terugkeerde. In den vroegen morgen van den 12den werd ziju lijk ge- vonden in eene sloot in deze gemeente, boek Bennebroekerweg en Slotertogt. De oorzaak van den dood is alsnog onbekend. Hij was een oppassend persoon, en maakte nimmermisbruik vansterken drank. Bij de verkiezing van drie leden voor de Provinciale Staten zijn te Haarlem herkozen de heeren jhr. G. P. van Tets met 700, A. L. Dyserink met 683 en mr. E. A. Jordens met 443 stemmen. Varsseveld11 Mei. Het vooruitzigt op een voorbeeldig ooftjaar wordt meer en meer waarschijnlijker, want het blijkt nu dat de nachtvorsten van 30 April en 1 Mei geen noe- menswaardig nadeel hebbeu aangerigt, ten minste niet in deze streken. Iieirook, drooge iucht en andere invloeden hebben de kracht der nachtvorsten gebrokeu, zoodat de vruchtboomen als door een wonder aan een groot gevaar ontkomen zijn. Daar wij nu weldra zuidwestelijke luchtstroomen met regen en onweer mogen verwachten, zoo geeft dit hoop dat de nacht vorsten in de eerste 14 dagen weinig meer zullen uitrigten. Het is dan ook een schoon gezigt dat de vruchtboomen op- leverenvroege, jonge kersen hebben reeds de grootte van een erwt; peren en pruimen hebben meest uitgebloeid en bij de appelen is alles bloem bij bloem en knop bij knop. Eerst nu mag men het gevaar als geweken beschouwen. De bijen zijn tegenwoordig vlijtig op het koolzaad; opmerkelijk dat zij reeds den 10 April begonnen zijn met nieuw werk aan te raakenin het vorige jaar begonnen zij daarmede omstreeks 6 Julij. De korven zijn dan ook vrij goed bevolkt, hetgeen een vroeg zvvermeu doet verwachten. Utrecht, 10 Mei. Op de veemarkt waren eergisteren 777 stuks vee aangebragt. Op de heden alhier gehouden paardenmarkt waren 879 paarden aan de lijn. De handel was tamelijk levendig en er waren veel binnen- en buitenlandscbe kooplieden. Citpelle (Langstraat), 12 Mei. De vroege aardappelen heb ben door de jongste nachtvorsten hier en daar nog al geleden, evcnals de bloesems der peren en kersenboomen. De appel- boomendie schier overal in vollen bloei staan en een prach- tig gezicht opleveren, beloven zeer veel, raoge daarvan de verwachting ook niet verijdeld worden De handel in leverantie-hooi is momenteel van weinig be- teekenis; nu en dan wordt slechts een partijtje afgeleverd. Blijft het scbrale weder aanhoudendan worden hooger prijzen te gemoet gezien. De firma Groenewegen Co., te Amsterdamheeft uitgegeven hare naam- en prijslyst van warme en koude kasplantenN°. 47 1880, in breed klein folio formaat, 168 bladzijden groot, elke bladzijde ruim met juist bewerkte houtsneeafbeeldingen ge'illustreerd. Uit deze enkele vermelding blijkt overtuigend, hoe rijk verscheiden en keurig de door die firma aangeboden voorraad is, en hoe juist ingerigt de catalogus om de keuze van belanghebbenden te leiden. Ook de uitvoering van den catalogus, druk en band, grijs mtt goud, is zoodanig, dat ze onder ieder oog mag komen. Dat op April weinig te rekenenvalt, bewees weder dit jaar. De maand begon met prachtig en groeizaam weder, en ein- digde met scherpe noorden en oostenwinden, terwijl de nacht vorsten hielpen om te bederven wat reeds tot ontwikkeling gekomen was. De landbouwers verheugden zich over het groene grastapijt, de runderen kwamen in de weiden. Dagelijks ver- minderde het grasen in de Iaatste weken groeide er zoo weinig, dat vele koeijen nu onvoldoend gevoed worden, wat de boer dadelijk in den emrner en de beur9 kan bespeuren. Ook voor de wintergranen was het schrale weder zeer schadelijk. Menige akkor is dan ook al opnieuw bezaaid; enkele land bouwers hielden van de wintergewassen totaal niets over. Het is te hopen dat Mei spoedig eene gunstige verandering moge brengen. Teisteren de nachtvorsten ous nog eene week, dan vervliegt ook de hoop, om dezen zomer veel appelen te kunnen plukken. Van peren kersen en de fijne fruit is al weinig meer te verwachten. Ook vele vroege aardappelen zijn afgevroren. Van de op 4 dezer in Brascati te Amsterdam geveilde ruim 260 hectaren puik best land, in den Legmeerpolder, onder de gemeenten Nieuwer-Amstel en Uithoornzijn verkocht 173 hectaren 7 aren 46 centiaren voor 328, 669.83. Naar matige berekening ziju gedurende de maand April 11. voor ruim 3000 aan kievitseijeren uitgevoerd van Texel. De kievitseijeren bleven dit jaar bijzonder duur, wat ongetwij- feld aan vermiuderen der kieviten moet worden toegeschreven. Met belangstelling zal men vernemen, dat de pogingen van het voorloopig comite, in zake de zuivelbereiding enz.met det oog op de tantoonstelliug te Londen in October e. k., veel kans van slageti hebben. Met de verbetering van den Lekdijk is men bij de zoogenaamde „Veertig Garden", op eenigen afstand van Amerongen gelegen thans in vollen gang. De aannemers schijnen, naar het groot aantal polderwerkers enz. te oordeelen, het werk met den meesten spoed te willen voltooijen. Als een bijzonderheid wordt uit Nieuwerkerk a/d. IJssel ge- meld, dat bij den landbouwer H. van den Heuvel in den Zuid- plaspolder op 3 Mei 11. jonge ooijevaars op het nest zijn gezien. Men schrijft aan de L. Ct.Toen de hyacinthen bloeiden verheugde zich iedereen over het onverstoord genot, dat het gebloemte aanbood, en over den wasdora der veldvruchten. Want April beloofde met hare lentedagen een mild vooruitzigt voor landman en hovenier. Er is nu sedert twee weken ver andering gekomen, waarbij de groei siilstaat en de noordewind alle geneugten van de lente beneemt. Toch is het geen zeld- zaaraheid dat in Mei de nachtvorsten, zoo als thansschade doen aan de geopende bloesems en het veldgewas. Tot dusver hebben ecbter over het algemeeij die nachtvorsten minder schade ge- daan dan na eene zoo voorspoedige ontwikkeling kon verwacht worden. Als met edne stem wordt voor weiland en moezerij naar regen en malsch weer verlangd. Komt de eerste, denkelijk zal het Iaatste wel volgen. De frissche kleur is met bet gras van de weilauden verdwenen en het gezaaide ontkiemt niet op den akker. Wegens de vele schade, die het klaauwzeer onder de schapen aanrigt, heeft de gemeenteraad van Hoorn beslotendat het verboden is schapen, die door hovengenoemde ziekte zjjn aau- getast, binnen de gemeente Hoorn op de veemarkt te brengen, Verbeurdverklaring van het vee, waarmede de overtreding is geschied benevens eene boete van /10 tot 25 en gevange- nisstraf van 1 tot 3 dagen, gezamenlijk of afzouderlijkis de straf voor den overtreder van deze bepaling. De Tweede Kamer heeft op Woensdag 5 Mei het wetsontwerp tot bescherming van voor den landbouw of de houtleelt nuttige diersoorten met 41 tegen 18 stemmen aangenomen. Er waren dus nog achttien leden tegen. Aangaande de verwoesting, door de veeziekte onder den Javaanschen veestapel aangerigt, worden de volgende cijfers medegedeeld In het geheel werden tot 1 Maart jl. afgeraaakt 91,999 stuks vee; de daarvoor uithelaalde schadeloosstelling bedroeg f 2,964,547 en de gezamenlijke belooning aan ge- committeerden 78,513. Verdeeld over residentien die het meest hebben geleden, bedroeg de schade: voor de residentie Batavia 36,945 stuks, ter uitgekeerde waarde van/1,456,243; de residentie Krawang 3401 stuks, 147,200; Bantam 47,599 stuks, 1,250,138 Preanger 3966 stuks,/ 106,764. Het planten van vruchtboomen langs de openbare wegen komt in Duitschland in de Iaatste jaren meer en meer in zwang. Die boomen worden daar door de straatwerkers verzorgd en gesnoeid, en vier weken voor het rijpen der vruchten dag en nacht bewaakt. Zijn de vruchten rijp, dan verkoopt men ze bij opbod. Alleen in Wurtemberg hebben de vruchten der boomen langs de openbare wegen verleden jaar vijf millioen gulden opgebragt. De Landbouw-Courant deelt het volgende mede omtrent De veehandelaars uit de Rijnprovincie koopen op de Ber- lijnsche markten groote hoeveelheden vee, die zij levend naar markten aldaar brengen. Dat maakt natuurlijk de prijzen hoog, Een Amerikaan tracht nu daarin te voorzien. Hij stelde zich in betrekking met een consortium van geldmaunen maakte practische, hermetisch sluitbare spoorwegwagons met zooge naamde refrigerators voorzien, waardoor zij koel blijven bouwde voorts op de oude veemarkt een groot slagthuis, ook met koele zalen, en begon nu te slagten, De dieren werden in vierendeelen afgebakt en aldus in de wagens opgehangen. Terwijl voor het transport van 30 levende ossen vijf wagons noodig zijn, is den enkele met koel-inrigting voorziene wagon voldoende om het vleesch van 30 geslagte ossen te vervoeren. Het Wupperthal wenscht men voorshands van vleesch te voor zien; te Elberfeld en Barmen heeft men groote winkels voor vleeschverkoop ingerigt, waarin ongeveer 60 slagters werk vinden. De vleeschverkoop heeft op Amerikaansche wijze plaats, dat is de prijs wordt gerekend naar de voedingswaarde van elk stuk; beenderen kosteu 20, been- en halsvieesch 40, buik- vleesch 50, ribstnkken 60, dijstukken 65—70 Pf., en ieder kan zich dus naar gelang zijner geldmiddelen van vleesch voor zien. Het publiek is met de onderneming ingenomeu en de omzet is dan ook reeds zoo groot, dat dagelijks een wagon met 30 stuks geslagt rundvee en evenveel schapen en kalveren van Berlijn moet verzouden worden. Een bewoner van Hoya had een geiiwier jong, als naar gewoonte, dadelijk na de geboorte van de inoeder verwijderd werd. Deze Iaatste was na het melkworden eenigermate onge- steld geworden en kon op hare voorbeenen niet goed staan, maar had toch een goeden eetlust en liet ook met betrekking tot het melkgeven niets te wenscheu over. Spoedig daarop kwam zij in handen van een anderen eigenaar. De kooper kocht twee ongeveer zes weken oude biggen en plaatste deze, wegens oogenblikkelijk gebrek aan ruimte, bij de geit op stal. Toen men daags daaraanvolgende daarin kwam, zag men dat de beide biggen aan de uijer van de geit lagen en zich aan de versche melk laafden. Maar daar men bevreesd wa9, dat de biggen met hunne scherpe tanden de spenen van de geit zouden beleedigen, verwijderde men de geit, waarmee deze zich hoogst ontevreden toonde, gelijk uit hare gebaren duidelijk genoeg bleek. Drie weken later was een der biggen weder in den stal van de geit geslopen, en vond de eigenaar, toen hij daarin kwamde biggen weder aan de moederborst van de geit. (Landbouw-Courant.) De Minister van Financien maakt bekend dat weder, voor zoover de voorraad strekt, aan de kantoren der betaalmeesters, opiederen werkdag, gedurende de gewone kantooruren, in sommen van niet minder dan vijftig cents, tegen overgave van ander wettig be- taalmiddel, voor ieder verkrijgbaar zijn bronzen stukken van twee en een halve cent. Een boer te Steenwijkerwolde, wiens vrouw gepasseerden Zatur- dag werd begraven, heeft zich Maandag daaraanvolgende reeds weder bij den ambtenaar van den Burgerlijfcen stand vervoegd, om een nieuwe huwelijksverbindtenis te sluiten. Haastig genoeg. De regtbank te Utrecht heeft een persoon, die zich de uitdruk- king permitteerde dat de regtbank een odraaibank" was, veroor- deeld tot een maand celstraf. Te Amsterdam is een politieagent gearresteerd, omdat hij niet voldeed aan zijne schutterlijke verpligtingen. Een 10-jarig zoontje van den landbouwer t. H. te Epe, ver- maakte zich met in een touw in een appelboom te schommelen en zich daarna rond te draaijen. Dit spelletje kostte den kleine het leven. Het touw sloeg namelijk al draaijend het knaapje om den hals en in dien toestand bleef hij hangen. Toen men hem vond was hij reeds overleden. De 84-jarige Marinus Stok vierde Maandag den dag waarop hij 75 jaar koewachter was geweest op de hofstede Jagerrust" te Halsteren. De Noord-Brabantsche couranten, waaraan wij dit berigt ont- leenen, worden verzocht de opmerking maar niet over te nemen, die onwillekeurig hij ons rees bij de gedaehte aan den man, op wiens gedrag blijkbaar niets te zeggen valt, en die van zijn 9e jaar af tot zijn S4e toe nooit iets anders heeft gedaan dan koeijen bewaken. In den regel viert men heugclijke gebeurtenissen, maar iemand die op weinige jaren na een eeuw geleefd heeft en dan nog staat op dezelfde sport waarop hij zijn eersten stap zette, moet dunkt ons niet magtig opgewonden zijn hij dit feest van zijn 75-jarig koewachterschap. Als Edmond About nog een „braaf man" zoekt om er de »ge- schiedenis" van te verhalen, kan hij dezen Marinus Stok nemen, waarvan zeker nog vervelender boek kan worden geschreven dan van zijn Pieter Dumont. (Arnh. Ct.) Te Sarlat (dep. Lot) heeft zich het zeker zeldzaam geval voor- gedaan, dat een man van 70 jaar zich uit hopelooze liefde van 't leven beroofd heeft. In de inrigting voor stadsbestedelingen te Amsterdam is in de afgeloopen week als vondeling opgenomen een kind van het vrouwe- lijk geslacht, dat gevonden was met een briejfe bij zich van den vol- genden inhoud: vHendrikje, oud 4 weken, erbarm u over die kleine." Voor eenige dagen drougen 's uachts in het huis van een Duitscher te Konstantinopel drie tot de tanden gewapende dieven binnen, bonden deu bewoner en dreigden hem te ver- moordenals hij hun niet onmiddellijk al zijn geld overgaf. De man wees hun ziju gouden horloge en vier Turksche pon- den. Daarmede niet tevreden, verlangden zy de sleutels van zijne geldkist, die in eene kamer der derde verdieping van het huis lagen. Terwijl de dieven boven waren, schoot ijlings de vrouw van den bestolene, die in eene andere kamer alles gehoord had, te voorschijn, sneed de touwen, waarmede haar man gebonden was, door en beiden volgden nu met een revolver gewapend de boosdoeners, waarvan zij er onmiddellijk twee neerschoten. De derde smeekte nu om genade en liet zich gewillig binden, waarna de man zich naar het politiebureau begaf om hulp te halen. Hier vond hij echter geen der hoofd- beambten, hij moest zich tevreden stellen met vier agenten, die hem bereidwillig volgden. In zijne woning aangekomen herkenden dezen echter in den gebondene hun superieur en in de twee doodgeschoten dieven een paar politiechefsdie met hun drieen dit uitstapje hadden gemaakt. Begrijpende dat zij nu ook van de agenten niet veel hulp konden verwach ten, joegen de koelbloedige bestolene en zijne vrouw het viertal weer de deur uit en gingen hulp halen bij den Duitschen consul. EERSTE KLASSE. Prijzen van 100.— en daarboven. Eerste Lyst. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. Prijs 100. 100. 2000. 3381.... 1500. 20000. 13911... 100. 5371.... 100. 8375... 100. 16068... 400. 5879.... 100. 100. 17490... 200. 7302.... 100. 200. 100.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 2