1880. Vrijdag, 21 Mei No. 21 V A 1\ AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Een-en-Twintigste Jaargang. msdmm wsws JPrijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. BURGERLIJKE STAND. 's Hertogenbosch19 Mei. De boeren uit den omtrek klagen steen en been. Wegens de aanhoudende schrale droogte schijnt het gras, dat in het begin zoo welig opschoot en zulk een schoonen oogst beloofde, eerder terug dan vooruit te gaan. Daarbij dreigen de koude nacbten de jonge gewassen met ge- heele vernietiging. De schade, in den afgeloopen nacht door de nachtvorst aangerigt, schijnt iuderdaad zeer groot te zijn. Overmen oorsprong van de zoogenaamde Clievaliergerst De Landbouw in Zweden. Over Ilypnotische Kippen, ^SWSSiStP AARLEMMERMEE R Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ABLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. WJiterltfk Woenadag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Den 14 dezer is alhier afgebrand een woonhnis van D. Metz, Ringdijk, nabij Halfweg. De oorzaak is onbekend. Huis en inboedel vvaren tegen brandschade verzekerd. Jl. Zaterdag i9 een meisje van 5 jaren, van A. Noordam, nabij Aalsmeer in een sloot gevallen en verdronken. Op de Algemeene Verloting van Voorwerpen van Kunst en Smaak, ten behoeve der noodlijdeuden door den watersnood van 1880, zijn op de volgende nommers, alien te Haarlem- mermeer geplaatst, prijzen gevallen: 84012 84231 84363 84567 84658 84742 84070 84253 84399 84575 84664 84765 84095 84261 84438 84603 84686 84775 84131 84301 84517 84608 84693 84778 84201 84323 84519 84617 84695 84785 84214 84339 84531 84626 84916 110100 84225 Ieder kan zijn lot, van bovengenoemd nommer voorzien> waarvan de kleine strook wordt afgeknipt en behouden, aan het bestuur der subcommissie alhier inzendenwaarna de prijzen worden opgevraagd. Aangegeven van 1218 Mei 1880. GEBORENJan, zoon van P. vanBeusekom en J. Verhoeven. Cornelia, dochter van J. de Zee en P. van der Pligt. Grietje, dochter van S. Glas en W. Yisser. Johanna, dochter van K. Kempe en M. Elipse. Johanna, dochter van A. Straathof en E. Blommestijn. Wilhelmus Antoniuszoon van W. Kooijmans en P. Rutte. Hendrik, zoon van II. Zaalberg en E. van Leeuwen. Wijbrand, zoon van E. A. Slikker en H. Dekker. Aagje, dochter van J. W. Meijerink Meijer en W. Yetman. Grietje, dochter van H. Balk en G. Spaargaren. Daniel, zoon van D. Walraven en P. Kloosterman. Geertruidochter van J. Yaalburg en S. B. van der Perk. Hendrik, zoon van A. de Groot en J. Spierings. Willem, zoon van A. Bogers en G. Koenen. Lydia, dochter van C. Bos en C. Biemond. Arida, dochter van A. Colijn en A. Yerkuijl. Helena Margaretha, dochter van E. W. Heinecken en M. Goekoop. Leentje, dochter van J. Nederveld en F. Nieuwenhuis. OVERLEDENHermanus, oud 1 maand, zoon van C. W. Ylasveld en M. de Vijs. Theodora Mariaoud 3 weken, dochter van H. Kluck en J. Stipdonk. Stefana Cornelia, oud 4 weken, dochter van L. van der Zon en R. Ploeg. Maria Adriana, oud bijna 5 jaren dochter van A. Noordam en P. Sonneveld. Gerrit Frans Schouw, ongehuwd, oud 42 jaren. ONDERTROUWDC. Houthuizen en C. L. de LoozeD. Kion en N. Hemmer; A. Visser en C. Pijnaker. GEHUWD: S. van Grootveld en M. Treffers; P. Kalf en J. Treffers; W. van Huis en A. Poldervaart; M. van Huis en E. van Briemen. Nadat de werklieden aan het verdiepen der vaarten in deze gemeente, het werk badden gestaakt, is hun verhooging van loon toegezegd. In de vergadering van Hoofd-Ingelanden van Rijnland is voor de betrekking van Hoogheemraadopengevallen door het overlijden van den heer J. van der Breggen Fz., een voordragt opgemaakt van 3 candidatenwaarop geplaatst zijn de heeren K. van der Torren Kzn., T. P. Viruly en mr. J. P. A.Teding van Berkhout. Naar men verneemt, zal eerstdaags bij den Raad van State inkomen een ontwerp tot vvijziging der zegelwet, waardoor op een vermeerderde ophreng9t dier belasting woidt gerekenden een ontwerp der registratiewetwaarby enkele drukkende reg- ten zullen worden verminderd. ten dienste staande middelen te beproevenom te verkrijgen dat in 1881 de algemeene tentoonstelling dier Maatschappij te Schageu worde gehouden. Weesp19 Mei. Op de heden alhier gehouden voorjaars- paardenmarkt vvaren 232 paardenbenevens 4 veulens en 34 ponnys aan de lijn gebragt. Door fraai weder begunstigd werd de markt druk bezocht, doch was de handel niet zeer levendig. Gisteren nacht heeft de vorst ijs op het veld gemaakt. ZoeterwOHde. Op den winderigen zomer van 1879 volgde een winter van buitengewone windstilte. Het gevolg hiervan was dat de oliemolens niet konden voldoen aan de vraag naar lijnkoeken. Voorraad van koeken is er nooit en kan er ook niet zijn, want als de koeijen in de weide gaan moeten zij verbruikt zijn of zij hederven. Intusschen treffen de boeren geen beste Meimaandwant het droogt zoo hard, dat de weilanden gaan scheurenhet gras op is en de melkkoeijen ten gevolge daarvan schraal beginhen te gevenschoon de boeren gaarne erkennen dat het met droogte toch heel wat langer is uit te houden dan met nattigheid, die schade voor de hand geeft. Hier en daar laten de polders alvast maar water in om het weiland te drenken, wat half Mei eigenlijk nooit gehoord is. Het is nu maar volop zonneschijntegen half donkerheid van het vorige jaar, hetgeen nu voor de bloemkoulteelders erg schadelijk uitkomt. Schageu19 Mei. Wij vernetnen dat de Afdeeling Schagen en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw evenals in 1878, haar bestuur heeft gemagtigd, al de hem Zwolle. Wij ontleenen uit eene goede bron de navol- gende bijzonderbeid op het gebied van de Nederlandsehe paardenteelt. In ons land worden gpronden 40,000 helast- bare weeldepaarden175,000 werkpaarden en 42,000 jonge paarden en veulens. Dit maakt te zamen 257,000 stuks. Van deze paarden behooren 55,000 stuks tot het Friesche ras 57,000 tot het Geldersche ras; 66,000 tot bet Hollandsche ras; 2600 tot bet Zeelandsche ras; 40,000 tot het Noord- Brabant9che ras en 3000 tot het Ardenner ras. Deze ras9en zijn goed bekend en hebben door kruising in de laatste 50 jaren groote verbasteringmaar ook in vele gevallen aanzienltjke verbetering te weeg gebragt. In vele streken van ons land beijvert men zich sterk om de veredeling der fokkerij te bevorderen waartoe vooral de Oldenburger liengsten op de Geldersche en Hollandsche rassen het gunstigst hebben ge- werkt. De weeldepaarden worden uit aile rassen getrokken, terwijl de werkpaarden het meest in de zware kleistreken, het geheele land door te vinden zijn. Het Ardenner ras munt uit door zwaren en sterken bouw en is het meest geschikt om onvermoeid den zwaarsten arbeid te trotseeren. Men schat dat ieder jaar plus minus 10,000 stuks naar het buiteuland wor den uitgevoerd. Wanneer men nu in aanmerking neemtdat weelde paarden 600 a 1100; werkpaarden f 150 a /450; jonge paarden f 200 a 350 en veulens /75 a 725 op- brengendan komen wij bij den middenprijs tot de slotsom dat de waarde van onztn paardenstapel f 100,000,000 bedraagt. In de Midd. Ct. is als eene bijzonderheid medegedeeld, dat een landbouwer te Arnemuiden voor weinige dagen van 104 kippeneijeren 102 kuikens verkreeg. Een firma in Chicago, die zich bezig houdt met het maken van landbouwwerktuigen heeft den grootsten ploeg gemaakt, die ooit vervaardigd is. Hij moet dienst doen op deD St. Louis Iron Mountain and Southern Railway. De ploeg wordt aan een van de wagens van een trein bevestigd en kan dan een greppel graven van twee voet diep en drie voet breed op een behoorlijken afstand van den spoorweg. Deze greppel kan over eene lengte van een mijl in vier uren gereed zijn, een arbeid waarvoor anders duizend arbeiders noodig zijn. De geheele ploeg weegt de kleinigheid van rnim aehthonderd kilogram. In de vijf laatste maanden zijn uit Ostende 22,219 manden met konijnen naar Engeland verzonden. Daar elke raand er 72 bevat, maakt dit een totaal van 1,599,768 konijnen. Daarbij komt nog dat Ostende ze eveneens uitvoert over Antwerpen, Calais en Vlissingenzoodat men rekenen kan, dat de daar gevestigde handelaren in bedoeld tijdverloop er twee millioen geexpedieerd hebben. Vorige jaren was dat aantal nog grooter, maar de laatste koude winter was niet voordeelig voor de konijnenteelt. Een Duitsch blad geeft het volgende middel aan de hand om te onderzoeken hoe oud een hoenderei is. Men lost 120 gram keukenzout in een liter zuiver water open in die oplossing legt men het ei dat men beproeven wil. Is het van denzelfden dag, dan zinkt het op den bodem van den vorigen dag, bereikt het den bodem niet; van drie dagen blijft het in de oplossing drijvenis het vijf dagen oud dan drijft het aan de oppervlakte, en, hoe ouder voortshoe hooger. Vroeger is door ons gemelddat de commissie voor de indijking en droogmaking van het Wieringermeer zich gewend had tot de Ministers van Waterstaat enz. en van Fiuancien met verzoek om concessie voor dat werk, met financieele on- dersteuning door den Staat, en daarop berigt had ontvangen dat dit verzoek in nadere overweging zal worden genomen doch dat voornoemde Ministers voor alles verlangen een nader uitvoerig en wetensc^aopJ'i' onderzoek, door bevoegde per- sonen, naar de hoeda. g*1 tog te leggen gronden. Thans kan worden medegedeeld, dat aan dit ver langen der Regeering met ijver gevolg wordt gegeven. De commissie heeft reeds, onder toezigt van een zeer bekwaam deskundige, verschillende boringen laten-doen, die aanvankelijk een gunstig resultaat opleveren, en in hoofdzaak overeenkomen met de reeds vroeger verkregen uitkomst. Het plan bestaat voorts nog p. m. 120 boringen op verschillende plaatsen van het Wieringermeer te doen, en dan daarvan een beredeneerd verslag bij de Regeering in te zenden. Tot bestrijding van de noodzakelijke onkosten is door de bestureu van de drie meest belanghebbende polders eene som 2000 toegestaan met dien verstande, flat de polder Anna Paulowna J/2Waard en Groet f3 en Waard-Nieuwland op Wieringen '/6 van die som zal bijdragen. De Geldersche Maatschappij van Landhouw zal haar 86e algemeene vergadering en tentoonstelling van sverktuigen, paarden, rundvee, varkens, schapenpluimgedierteland- bouw-producten tuinvruchten groenten bloemen enz. houden op de Rensensweide te Doesborghden 8, 9, 10 en 11 Augustus 1880. De Australische wol was voor 1836 op de Londensche markt zoo goed als onbekend. In 1847 bedroeg de invoer in Engeland nog geen 24 millioen pond, in 1857 bereikte de invoer 50 millioen pond. In 1868, toen Engeland 207 millioen pond koloniale wol ontving, kwam daarvan 155 mil lioen pond alleen uit Australie. schrijft Richardson in het Journal d'AgricultureDeze twee- rijige heeft den naam van Chevalier bekomendie deze vari- teit uit een korrel voortbrengt, die hij toevallig op een gerst- akker vond. Deze korrel was hem door zijne dikte en grootte opgevallen. Hij zaaide haar in zijnen tuin oogslte de vrucht zaaide ze weder uit, en zoo van jaar tot jaar, tot hij genoeg had, om een klein stuk land er mede te beteelen. Lord Lei cester was een der eersten, die haar in het groot verbouwde. In 1832 bezaaide hij er een hectare mede, en de vrucht overtrof ver de gewone gerst op hetzell'de stuk uitgezaaid. De opbreugst was, naar hectoliters gerekend: niet grooter dan hij andere gerst, maar het kilogewigt bedroeg 7 2 tegeuover 65 kilogr. van de gewone. Sedert bekleedde de Chevaliergerst da eerste plaats bij bierbrouwerijeD en hare voortreffelijkheid is algemeen bekend. In het April-nummer van het Maandblad der Hollandsche Maatschappij van Landbouw worden eeoige bijzonderheden mede gedeeld omtrent hetgeen in Zweden voor den landbouw wordt gedaan. Deze te vermelden kan zijn nut hebben. Op de begrooting van Zweden voor 1879 werden ten be hoeve van den landbouw nitgetrokken 1,081,230 kronen of ruim 715,074. Bij deze toelagen komt nog in de eerste plaats de subsidie van de staten der provincien. Nog verdienen vermeldiDg de particuliere maatschappijen van landbonw. Zweden telt 22 provinciale maatschappijen, wier inkomsten worden geschat op ruim 1,086,290. Men kan zich eenigermate een denkbeeld vormen van den werkkring dier afdeelingen als men weet, dat een maatschappij eene school voor lager onderwijs heeft opgerigt voor de som van ruim 231,000, eene modelboerderij en zuivelschool heeft gesticht en 23 tuinen onderhoudt bij lagere sebolen geopeud waar van wege de maatschappij onderwijs wordt gegeven in den tuinbouw en het snoeijen van vruchtboomen enz. De Hollandsche Maatschappij eindigt aldus: „Indien men dit alle3 vergelijkt met hetgeen onze Hollandsche Maatschappij van Landbouw met hare 15,000 leden verrigt, dan schaamt de schrijver zich over het weinige dat zij kan ten uitvoer brengen". eene toepassing van het bypnotisme, komt in de Tandb.-Ct. van 22 April jl. een stukje voor. Als men namelijk kippen in zittende houding een kurk of een stuk karton op den sna- velwortel vasthgcht, blijven zij soms 10 minuten en langer zonder beweging zitten. Zij staren steeds op de kurk en de oogleden vallen ten laatste digt. Allerlei vogels vertoonen het-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 1