PROGRAM!! A. Boterbereiding volgens (le Scliwartz-inetliode. Maatschappij tot <lroo£inakiii<!; van een gedeelte der Legnieerplassen. zelfde verscbijnselals men voor de beide oogen van bet dier de einden van een witten band of van een strook papier laat bangen. In Italie wordt van deze eigenschap gebroik gemaakt bij de kippenfokkerij. Men maakt daar de eijerleggende kippen hypnotischdoor ze een veer zoodanig door de neusgaten te steken, dat ze horizontaal digt voor de oogen korat te liggen. Dan wordt het hoen traag en onverschilligen denkt niet nieer om broeden, maar gaat met het eijerleggen geregeld voort. Alle rassen zijn ecbter gebleken niet even vatbaar te zijn voor dien toestand van slaapzucht. ROOMBOTER. Met ingenomenheid maken wij melding van de roomboterfabriek, die reeds sedert eenige dagen in de Planciusstraat, nabij het Haar- lemmerplein, t.e Amsterdam, in werking is. Wanneer men de be werking van melk tot boter in deze fabriek vergelijkt met de zeer omslachtige wijze, die nog algemeen ten platten lande wordt gevolgd, dan mag men het er voor houden, dat der „oud-Hollandsche boterboerin" weldra een groot deel van haar taak zal ontnomen en haar arbeid veel gemakkelijker zal gemaakt worden. Wanneer men toch let op den verbazenden invloed dien temperatnur of het onweder des zomers, de meer of mindere ge- sehiktheid van den kelder op de zuivelbereiding uitoefenen, en daarbij bedenkt dat de boterboeren op al deze eventualiteiten bedaeht moeten zijn om de boter niet in gehalte te doen verminderen, en de bearbeiding van roomboter door stoomkracht kent, dan lijdt het geen twijfel of spoedig zal men in alle steden en dorpen zulke boterfabrieken zieu verrijzen. Ook uit dit oogpunt verdient de poging van den heer Hoeufft van Velsen eene loffelijke vermelding. Maar er is veel meer dat deze fabriek aan'oeveelt. Moet bij de gewone bereiding al de melk zuur geworden zijn vo6r de boter kan worden verkregen, hier niet. Nadat de melk eerst gezuiverd en het gehalte onderzocht is, wordt de room door middel van stoom van de melk gedreven. Deze bewerking is zeer eenvoudig zij geschiedt door centrifuges volgens het separatoir- systeem van G. de Laval. De melk valt nl. op een zeer snel draaien- den molen, waardoor de lichtere room van de melk vliegt en in een grooten emmer wordt opgevangen, terwijl de melk, diezwaarder is, in een reservoir loopt. Deze melk, waarvan alsdan de room is afgetapt, heeft hoegenaamd niets van haren zoeten smaak verloren, en wordt dan ook als taptemelk in den handel gebraeht. De room wordt alsnu een paar dagen bewaard en vervolgens machinaal gekarnd, bij welke bearbeiding de thermometer den juisten warmtegraad bepaalt. Wij hebben de overheerlijke goudgele grasboter gezien, die pas uit de karn was gehaald en naar het oordeel van kenners uitmun- tend van qualiteit was. Voor namaking der boter of vervalsehing van de melk en karne- melk, die in verscbillende depots in de stad verkocht worden, is voldoende gezorgd. Elke pot boter draagt als fabrieksmerk een karn met een randsehrift alle vaten in de depots zijn gezegeld. Mede op gezag van desknndigen durven wij deze roomboter en die taptemelk gerust aanbevelen, en den belangstellenden geven wij in overweging, deze doeltreffende inrichting te gaan bezichtigen, welke, zoodra zij ook maar eenigermate bekend raakt, hetgeen uit den aard der zaak spoedig het geval zal zijn, overvloedig werk zal hebben en uitbreiding zal behoeven. In het Nieuwsblad voor den Boekliandel komt het volgende voor over papierfabricatie nit gras Bij de verschillende grondstoffen waaruit papier vervaardigd kan worden, komt zich een nieuwe en voorzeker niet zeld- zaam voorkomende voegen, namelijk bet zeer algemeeme, ge wone gras. Een korte beschrijving van het bereidingsproees moge hier een plaats vinden. Het gras wordt voor den bloeitijd afgesneden en in de eerste plaats tusschen rollen genoegzaam gedroogddaardoor worden tegelijkertijd de vaten gekneusd en losgemaakt, terwij de sappen als meststof dienen kunnen. Indien het gras ver van de fabriek gesneden wordt, dan kan het eerst, even als hooi en boter, geperst worden. Indien de sappen verwijderd zijn, wordt het gras in een vat met dubbelen bodem waardoor de onreine bestanddeelen zand aarde enz., kunnen doorvailen, in warm of koud water goed gewasschen en dan in loog gekookt, die 0.1 kilogr. kaustisch natron, 0.2 kilogr. kaustiscb kali of 0.6 kilogr, kalk op elke 100 kilogr. gras bevatten kan. In een open kuip duurt dit koken 4 of 5 uur, in een stoomdichten ketel echter is 2 uur koken lang genoeg. Daarua komt het gras in een trog, waarin het een of twee uur lang geslagen wordt. Wil men fijner papier vervaardigendan moet de massa gedurende een kwartier in een koude soda-oplossing worden gebragt, daarna in verdund zwavelzuur en dan weder in een soda-oplossing. Uit de trog brengt men het gras in een chloormagnesiumoglossing, waarin het een half uur gehouden wordt, daarna ten derden male in een soda-oplossing en ten slotte weder in verdund zwavelzuur. Deze behandeling wordt zoodanig volgehouden, tot dat de pap de gewenschte fijnheid en blankheid verkregen heeft j ten slotte moet zij in schoon water woiden uitgewasschen. Een andere wijze van behandeling bestaat hierin, dat men de massa met waterglas vermengt, om daarna met chloorkalk of een oplos- sing van onderchlorigzure natron te bleeken ditzelfde kan ge- schieden met chloor in plaats van met chloorkalk, in beide gevallen echter moet alles met water worden uitgewasschen. Het papier uit groen gras vervaardigdmoet zeer geschikt zijn voor schrijf- en teekenpapier; evenzoo schijnt het voor pakpapier en dergelijke soorten goede eigenschappen te be- zitten de redactie der bekende Duitsche Papier-Zeitung geeft het den hoogsten lof. Wij ontvingen het programma van eene tentoonstelling, uitge- schreven, voor zooveel zuivel aangaat, door de afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken, van de Hollandsche Maatschappij van Land- bouw, en voor zooveel planten, bloemen, enz. betreft, door de afdeeling Rotterdam van de Nederlandsche Maatschappij voor tuin- bouw en plantkunde, te houden te Rotterdam, van Zaterdag 4 tot Dinsdag 7 September 1880. In de voorwaarden van inzending wordt o. a. het volgende bepaald De tentoonstelling zal, bij genoegzame deelneming, gehouden worden in het Algemeen verkooplokaal aan den Oostsingel. Een ieder wordt uitgenoodigd tot inzending en tot mededinging naar de uitgeloofde prijzen. Botanische tuinen, diergaarden en andere openbare inrichtingen, ter beoordeeling van het bestuur, zijn van mededinging uitgesloten, docb raedailles kunnen als bestuursprijzen aan die inrichtingen toe- gekend worden. Inzendingen buiten het programma behoeven, om toegelaten te worden, het verlof van het bestuur, en kunnen prijzen op voor- dracht van de keurmeesters erlangen. De zoo nauwkeurig mogelijk ingevulde inschrijvingslijsten moeten voor of op 24 Augustus franco zijn ingezonden bij den voorzitter of bij den secretaris van het bestuur. Niemand mag met meer dan dene inzending naar een nommer van het programma, met een voorwerp naar meer dan een nommer mededingen. De planter, moeten geplaatst zijn in potten, kuipen of manden met omwonden kluiten worden zij niet toegelaten. Van boter- en kaashandelaren, geen eigenlijkelandbouwerszijnde, worden de producten gevraagd onder n°. 1 tot en met n°. 38 van het programma, alleen ter opluistering en niet ter mededinging op de tentoonstelling geplaatst. De uitgeloofde prijzen voor boter en kaas worden alleen toegewezen aan hen, die deze producten persoonlijk hebben bereid, of onder wier toezicht dit geschied is. Een ieder wordt uitgenoodigd tot het schenken van medailles volgens een vaste berekening. Het bestuur beschikt over deze ont- vangen medailles, tenzij de schenker een bepaald gebruik aangeve. Mockten er meer medailles van 55ne soort worden gesehonken, dan er uitgeloofd zijn, dan zullen deze in de te kort komende wor den herleid. De namen der schenkers of schenksters zullen in den catalogus worden opgenomen, tenzij het tegendeel wordt verzocht. Aan de tentoonstelling zal vermoedelijk, onder nader te vragen goedkeuring van de bevoegde machteene verloting van ten toon gestelde voorwerpen worden verbonden. Het bestuur behoudt zich het recht voor, gedurende de tentoon stelling muziekuitvoeringen te doen geven; de entreegelden zullen dan tijdelijk kunnen verhoogd worden. De tentoonstelling zal niet met gaslicht geopend zijn. Yele prijzen worden uitgeloofd. De Prov. Overijsselsc/ie en Zwohehe Courant be vat het volgende over: Mijniieer de Redacteur Het is me een aangename taak de aandacht van belang- hebbenden te vestigen op de nieuw opgerigte boerderij van den veehouder Marten Holtland jr., te 's Heerenbroekge- meente Zwollerkerspel. De ondernemende jonge man heeft het volkomen begrepen met den tijd mee te moeten gaan, en zijn nette hoeve, laat ik zeggen modelhoeve, zoodanig in te rigten, als tegenwoordig van iederen veehouder, die liefhebberij voor zijn vak en kennis van zaken heeft, met regt verwacht mag worden. De koelkamer of kelder, alwaar in ovale vertind ijzeren emmers, die in een bassin staan dat in tweeen is verdeeld en met koud putwater gevuldde melk behoorlijk afgekoeld en op een en dezelfde temperatuur gehouden wordt, is zeer practisch ingerigten de ondervinding heeft Marten Holtland en zijn vrouw nu reeds geleerddat ze van zoeten room minstens zooveel boter kunnen karnen als op de oud-Holland- sche wijze van gezuurdeq room en dat de geheele bewerking bovendien veel minder werkelijk is dan de ouderwetsche wijze van boterbereidiDg. Geen wonder dus, dat zij met het Deensche afkoelingssysteem zeer ingenomen zijn. Naast den koelkelder bevindt zich een lokaal waar kaas gemaakt zal worden van de afgeroomde zoete melk en daarnaast de kaaskamer of het magazijn. De kaasmakerij is voor het oogenblik nog niet in werking, aangezien de eigenaar de melk noodig heeft voor de kalveren en varkens. Ten zeerste raad ik belanghebbenden nanom Marten Holtland permissie te vragen eens een kijkje te mogen komen nemen, en houd mij overtuigd dat het niemand zal berouwen de nieuwerwetsche wyze van zuivelbereiding te gaan bezigtigen. De geheele inrigting maakt werkelijk een zeer gunstigen indruk. De boerderij van Marten Holtland Jr. ligt op 4 minuten afstand van het station Mastenbroek en is bij gevolg zeer gemakkelijk te bereiken. In het belang der goede zaak boop ik dat het voorbeeld, door Holtland in Zwollerkerspel gegevenzeer spoedig door vele andere veehouders zal worden gevolgd. De beeren boter- koopers gelieven zijn boter van zoeten room aan een zeer naauwkeurig onderzoek te onderwerpenen als ze tot de over- tuiging komen, dat het afkoelingssysteem veel deugdzamer is dan de ouderwetsche methode, hem een paar gulden per /9 vat extra te geven. Immers, in Kopenhagen wordt er, met het oog op de boterverzending naar tropische gewestennog veel grcoter verschil in prijs gemaakt tusschen boter van zoeten en zuren room. Welke reden bestaat er, om dat in Nederland niet eveneens te doen? Een paar gulden verschil in prijs zal de veehouders ontegenzeggeljjk het meest er toe aansporen de verouderde methode vaarwel te zeggen en door een veel verbeterd systeem te vervangen. Kampen, 5 Mei. Jules van Hasselt. Het verslag van den toestand der droogmakerij Legmeerplassen, in de vergadering van 18 Mei uitgebracht door den directeur JC. van Hattum Azn., luidt aldus De gedrukte toestand in handel en nijverheid van het jaar 1879 heeft zich ook op den landbouw doen gevoelen wat betreft den prijs der landerijen en gewassen het ongunstige weder heeft zeer nadeeligen invloed gehad op de oogsten. De prijzen voor een en ander in het afgeloopen jaar dan ook behaald zijn aanmerkelijk minder dan vroegere jaren. Van de op 30 Juni 1879 gehouden veiling van 150 hectaren land mochten slechts 100 hectaren den middelprijs opbrengen van f 1500 per hectare, terwijl de directie het raadzaam oordeelde de overige 50 hectaren, die nog geen 1400 per hectare konden opbrengen, op te houden en met een volgende veiling te wachten tot de tijden minder ongunstig waren. Mag men de verschillende berichten vertrouwen zoo zijn die nu zeer verbeterd. De veiling der verschillende gewassen, gehouden op 15 Julien22 Juli 1872, bestaande in 771,90 hectaren, heeft opgebracht f 57,609.60. Van de 639 hectaren verkochte gronden der Maatschappij is tot nu toe de middelprijs y 1800 per hectare. In September 1879 zijn de nog onverkochte gronden publiek ver- huurd voor den tijd van een jaar, hetgeen de directie raadzaam oordeelde om geen risico van de gewassen te loopen. De verkregen huurprijs was totaal f 33,051. De werkzaamheden in den polder, zooals het verdiepen der slooten en in orde maken der wegen zijn alle verricht. De Dijken en verdere werken der Maatschappij hebben zich met kleine kosten van onderhoud in goeden staat behouden. De hevige stormen van 2 op 3 Maart hebben aan den Afsluitdijk betrekkelijk weinig schade veroorzaakt, die nu geheel is hersteldook de machine heeft zich steeds in goeden staat bevonden, behoudens kleine repa ration, en tot drooghouding van den polder is van 1 Januari 1879 tot 1 Januari 1880 gemalen met een pomp 1312 uren of 54 etmalen. Voor den Bovenkerkerpolder, waarmede een contract tot bemaling bestaat, is door onze machine 192 uren gemalen met Oen pomp. Op den 4 Mei is een veiling gehouden van p. m. 260 hectaren I land, gelegen onder de gemeenten Nieuwer-Amstel en Uithoorn, en zal spoedig door andere veilingen worden gevolgd. Aan de balans der Maatschappij ontleenen wij de volgende eind- cijfers ontvangsten 2,828,618.991/2, uitgaven 2,714,674.241/» derhalve in kas op 1 Januari 1880 f117,944.75. In de vergadering op heden was een kapitaal vertegenwoordigd van 494,000. Haar het „Vaderland" verneemt zullen HH. MM. de Koning en de Koningin den verjaardag van H. M. 2 Augustus nog op het Loo vieren en onmiddellijk daarna, mogelijk reeds den volgenden dag, te 's Hage terugkoinen. HH. MM. de Koning en de Koningin hebben aan de directie van het idioten-gesticht te 's Hage, dat Zaterdag haar 25-jarig bestaan vierde, eene feestgave gesehonken van 500. Prins Erederik en Prins Alexander elk eene van f 200. Door wijlen mevrouw de douair. Cort Heiligers, geb. Delbeck, is aan het Protestantsch Bestedelingenhuis te Arnhem gelegateerd eene som van 3000, onder bezwaar van haar graf gedurende 20 jaren te moeten onderhouden. Gedurende de beide Pinksterdagen werden over den Ned. Rhijn- spoorweg van en naar de residentie vervoerd 10,300 reizigers, terwijl van den stoomtram naar Scheveningen 12,300 personen gebruik maakten. De Hollandsche spoor vervoerde ruim 30,000 passagiers. Naar wij vernemen, zijn gedurende de beide Pinksterdagen op de lijn Ilokin—Schollenbrug der Haven-Stoomvaart te Amsterdam 15,000 personen vervoerd. Te Wanneperveen is eene jonge vrouw, die eerst in Julij a. s. haar 17—jarigen leeftijd bereikt, reeds eenige weken weduwe en tevens moeder. In het afgeloopen najaar huwde zij. Een 79-jarig grijsaard te Charleston in zuid Carolina heeft onlangs de blijde gebeurtenis beleefd, dat zijn jongste en dertiende kind grootmoeder werd. De oude man mag zich in 100 klein-, 391 achterklein- en 70 achter-achterkleinkinderen verheugen. 1 e Velddriel nabij 's Hertogenbosch heeft een felle brand gewoed, die niet minder dan 39 huizen, bevattende 52 woningen, heeft in de asch gelegd. De brand begun om circa 5 ure en reeds ten ruim 7 uur was het geheele dorp, slechts een paar huizen en de kerk uitgezonderd, afgebrand. De snelle voortgarig van den brand is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat alle huizen met stroo en riet gedekt waren en er een stevige Oostenwind woei. Aangaande de oorzaak van den brand, die bij V. d. B. ontstond, liepen verschil lende gerucbten;o. a. ook, dat spelende kinderen brandende lucifers aan het dak zouden gebraeht hebben. Van 's Hertogenbosch zijn ter.ten naar de ongelukkige gemeente gezonden, waarin de daklooze inwoners een onderkomen kunnen vinden. De beroemde zangeres, mevrouw Lucca, heeft een aanbieding uit Amerika van 1/2 millioen mark afgeslagen; uit Australie kwam een aanbieding van 1 millioen dollars. Zij antwoordde per telegraaf "Ik heb genoeg, waarom zou ik nog zooveel zilver uit Australie invoeren?" Te Wiirzburg is een jonge dame plotseling overleden aan eene bloedstorting, veroorzaakt door het drageu van een te nauw corset. Twee maanden geleden, verhaalt het »Journal d' Hazebrouck, beviel in die gemeente eene vrouw van een zoon, die enkele dagen na de geboorte overleed. Zaterdag 11. bracht zij, wonderlijk genoeg, weder een kind ter wereld, een meisje. Moeder en kind zijn zeer welvarend. Een Amerikaan heeft een werktuig uitgevonden, waarmede 150 spijkers in de minuut kunnen worden vervaardigd. Een ander Yankee heeft eene machine uitgevonden waarmee in 59 seconden 1000 spijkergaten geboord worden. Den 10 Maart is in den circus van Coopey Barley te Philadelphia een olifant geboren. Dit is het eerste deugdelijk geconstateerde geval, dat een olifant in gevangenschap geworpen heeft. Het jong is van het vrouwelijk geslacht, en was bij de geboorte ongeveer zoo groot als een New Eoundlandsche hond. De moeder is 20 jaar oud, en weegt 8000 pond, en zoogt haar jong, nadat men eerst vergeefs kunstmatige voeding met koemelk beproefd had. Volgens het //Annuaire Statistique" van Belgie voor 1879 waren er in dat land 207 kloosters met 3649 monniken en 1495 met 18,907 nonnen. Als een bewijs, dat de plaatsvervanging bij de militie al meer en meer afneemt, wordt ons medegedeeld, dat onder de dezer dagen opgekomen miliciens van de drie bataljons te Maastricht slechts vier remplapanten worden aangetroffen. Miss Reckwith, een jeugdige kunstenares in het zwemraen, heeft Zaterdag avond haar zwemtocht van 30 uren in het Walvisch-bassin van het Royal-Aquarium te Londen volbracht. Dit lange verblijf in het water schijnt de jonge dame in't minst niet gedeerd te hebben. De stad New-York bezit, behalve in hare voorsteden, thans 180 hotels en daaronder 15 van den eersten rang. Deze laatsten onder- scheiden zich alien door hunne grootte en weelderigheid, maar ook door hooge prijzen. Te zamen bevatten zij 4662 kamers, door elkaar dus ieder 311. In de eigenlijke slaapkamers kunnen gemakkelijk 6030, bij noodzakelijkheid 7340 personen geborgen worden; toch waren zij in 1879 gemiddeld dagelijks slechts door 3985 gasten bezet. Die 15 hotels bezitten te zamen 300 rijtuigen. Het gezamenlijk personeel bestaat uit 1479 mannelijke en 1306 vrouwelijke bedienden. In Parijs heeft zich dezer dagen een nationaal Armenisch comitfi gevormd, dat zich ten doel stelt om gelden te verzamelen tot leniging van den verschrikkelijken hongersnood, die sedert een half jaar Armenie teistert, als een rampzalig gevolg van de oorlogen, waardoor dit land zulk een onafgebroken reeks van jaren achter elkander verwoest werd. De ellende moet er vrreselijk zijn en volgens parti- culiere berichten sterven er thans dagelijks honderden menschen den hongerdood. Het vervalschen neemt toenu reeds maakt men melding van een voor de helft vervalschte vrouw En dat niet schertsenderwijze; maar in vollen ernst. Natuurlijfc is dat geval in Amerika voorgevallen. Zekere Bradford eischt van zijn schoonvader, een rijk geworden varkenskoopman, 5000 dollars of f 12,500 schadevergoeding, omdat de schoonvader, Mac Grath, hem in miss Grath een voor de helft vervalschte vrouw heeft gegeven! De rijke miss liep een beetje mank en Bradford wilde wel weten, wat daar de reden van was. Och, antwoordde de aanstaande schoon- papa, een beetje stijf in de knieGoed, Bradford deed zijne liefdes- verklarir.g, kreeg van de blozende schoone het jawoord en ontdekte na het huwelijk dat zijne vrouw voor een deel uit kurk bestond. Het trekbeen was een kurken kunstbeen, dat 's avonds losgegespt en voor het bed op tafel neergelegd werd. Of men dit in Amerika als nbedrog in den aard eener koopwaar" zal beschouwen, is nog de vraag.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 2