1880. Vrijdag, 28 Mei. N°. 22. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL AN GEN GEWIJD. Een-en-Twintigste Jaargang. XV\jUUp Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 18% Cent. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 1925 Mei 1880. Voedering der Melkkoeijen voor het afkalven. HAARLE1MERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. A1LE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAX BOXGA C°.te Amsterdam. WJiterltfR Woetitdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Indien de hieronder vermelde personen zieh in deze ge- meente mogten ophouden worden zij in hun belang aangemaand zieh ter Secretarie aan te melden voor de inscbrijving in het bevolking-register: Adriaan de Vissergekomen van Hillegersberg. Johannes Kemp,Lexroohd. Johannes Bosma,Aalsmeer. Hendrica Johanna de Roode, Oudewater. Hendrik Evertsen van Keulen Nieuwer-Amstel. Willemijntje van Moorselaar Amersfoort. Harmina Aleida AlersLeeuwarden. GEBORENJohannes, zoon van M. Sandifort en E. van Wijngaarden. Willem, zoon van J. van Doom en H. Grooten- dorst. Jan Klaassen, zoon van A. Vis en N. E. van Keulen. Aaltje, dochter van J. C. Koehein en G. van Soelen. Maarten, zoon van E. de Vrede en E. van Loon. Maria, dochter van J. van der Veer en J. Abenes. Jan, zoon van H. Brand en H. Spruit. Neeltje, dochter van C. Dorst en J. Hugt. Jan, zoon van P. Bart en L. de Winter. Anna, dochter van S. Commandeur en A. de Waard. Hendrik, zoon van A. Louw en C. Siebeling. Hermanus, zoon van A. Haster en G. van Oijik. Arnoldus, zoon van H. van der Woude en C. Geeven. LEVENLOOS GEBOREN1 Kind van J. van Doorn en H. Grootendorst. 1 Kind van K. van Keulen en G. Witte. 1 Kind van C. Roos en W. Verzaal. 1 Kind van L. van Hofwegen en J. van der Groef. OVERLEDEN Aren, oud 8 weken, zoon van A. Bakker en M. ten Hoeven. Maarten, oud 21 maanden, zoon van C. Kaslander en K. Spaargaren. Martinus, oud 6 maanden, zoon van P. Baartman en C. Abel. Jannigje, oud 13 maanden, dochter van C. de Jong en J. de Gans. Olivier Adriaan, oud 9 maanden, zoon van A. Strijd en M. Koster. Eefje, oud 10 weken, dochter van J. Dekker en A. Maehielse. Willem, oud 5 dagen, zoon van J. van Doorn en H. Grootendorst. Aaltje Kariuan, oud 61 jaren, gehuwd met Leendert Verhulst. ONDERTROUWDN. van Gink met E. Hekman. A. Haspels met G. Peetoom. J. de Hollander met J. Leijten. C. van Groeningen met A. J. Degenaars. GEHUWD A. Buijs met C. M. Kuijpers. Lees-Inrigting te Hoofddorp. Boeken worden ter lezing uitgegeven elken Zaturdag-avond van 67 uur, ten Raadhuize. Het leesgeld bedraagt Per week5 ct. Bij abonnement, per jaar1.50. Voor onvermogendennihil. Verkrijgbaar nieuwe catalogussen. De lezers worden dringend verzocht de boekenwelke reeds geruimeu tijd geleden zijn afgehaald, terug te doen bezorgen. De Minister van Oorlog heeft, met den inspecteur der genie en den chef van den generalen staf, Haarlem en den Haarlemmermeerpolder bezocht. Dit bezoek moet in verband staan met de plannen van verdediging van Amsterdam en de kazernering te Haarlem. Ook Ymuiden werd door den Minister bezocht, om de terreinen voor de aan te leggen vestingwerken in oogenschouw te nemen. Aalsmeer. De aanhoudende drooge en schrale noord- oostenwind is oorzaak dat de toestand der gewassen in de verschillende polders alhier treurig wordt. De weilanden ziju kaal, ten minste die, waar het vee vroeg in gegaan is. Ver- scheidene bunders rogge en tarwe zyn omgeploegd moeten worden; gerst en haver hebben zeer te lyden door de strenge nachtvorsten. Door deze vorst zijn ook de aardappelendie boven den grond stondenvernield. Capelle (Langstraat), 26 Mei. De langdurige droogte en het schrale weder hebben de meeste weilanden in een dor heideveld doen verkeerenzoodat op de hooge perceelen vol- slagen gebrek aan veevoeder is. Ook bet hooigras spilt omhoog staat zeer dun en geeft dientengevolge weinig hoop op een goeden hooibouw. Etten (bij Terborgh). Evenals in bet naburige Varsseveld is men ook op deze plaats tot de treurige ontdekking gekomen dat de aardwolf of hamster tot hier is doorgedrongen. Groote schade richt hij aan, en in een nest vond men de voor eenige weken gepote aardappelen bijeengebracht. Over-Betuwe. De strenge nachtvorsten der vorige week hebben oogenschijnlijk weinig schade aan de bloesems gedaan. Indien de peren- en kersenboomen verder geen tegenspoed hebben, kunnen zij een meer dan middelmatig gewas afwerpen terwijl de appelboomen buitengewoou schoon in den bloei staan. Ook pruimen mag men overvloedig verwachten. In de tuinen ziet bet er nog jammerlijk uit: door de aanhoudende droogte en koude wordt de groei der vruchten zeer belemmerd. Ook de weilanden verlangen sterk naar een verkwikkenden regen uit het Zuiden. H. K. H. de Groothertogin van Saksen-Weimar heeft drie medailles 1 gouden1 zilv vergulde en een zilveren beschikbaar gesteld voor de tentoonstellingdie den iBdenen 16den Augustus e. k. door de 's Gravenhaagsche Vereeniging voor Tuiubouw zal worden gehouden. De statuten der vereeniging De Nederlandsche Landbmiwraad zijn thans operibaar gemaakt door de commissie tot het ontwerpen van een reglement, gekozen op het Landbuishoudkundig Con- gres te 's Bosch in 1879 gehouden. De vereeniging stelt zieh ten doelzoowel de belangen van den Nederlandschen landbouw in het algemeenals van dien der provincien of een deel daarvan te brengen onder het oog der Regeering en verder die belangen in overleg met de ver schillende maatschappijen voor staau op de wijze welke zij raadzaam zal achten. De zetel der vereeniging is gevestigd te Utrecht. Verleden week heeft het in den nacht van Dingsdag op Woensdag te Hilversum zoo sterk gevroren, meldt de Goof- en Eemlanderdat nagenoeg op al de aardappelakkers het loof dier vrucht zwart was. De vrucbt is daardoor minstens drie weken achternit gezet. Waar de boekweit zieh boven den grond vertoonde, is zij ook door de vor9t vernield, zoodat vele akkers op nieuw beploegd en bezaaid moeten worden. Ten behoeve van de waardige vertegeuwoordiging van Neder- land op de eerstvolgende tentoonstelling van vee en zuivel te Londen heeft Z. K. H. prins Frederik een bijdrage van 300 aangeboden. Het voorioopig comite voor de Londerische zuivel tentoon stelling heeft, blijkens de laatste opgaven, 3937 bijeen. Genoeg is er nog niet. In het tijdperk van 18 April tot 15 Mei 1880 zijn, blij kens ingekomen ambtsberigteo door longziekte twee runderen in Zuid-Holland aangetast. In bet vorige tijdvak van vier weken waren 9 runderen door die ziekte aangetast. De volgende bijzonderbeden op bet gebied van de Neder landsche paardenteelt wordeD aan het Rott. N hi. medegedeeld In ons land worden gevonden 40,000 belastbare weeldepaarden, 175,000 werkpaardeu en 42,000 jonge paarden en veulens. Dit maakt te zamen 257,000 stuks. Van deze paarden behooren 65,000 stuks tot het Eriesohe ras, 57,000 tot het Geldersche ras, 66,000 tot het Hollandsche ras, 2,600 tot het Zeeuwsche ras, 40,000 tot het Noord-Brabantsehe rao en 3,000 tot het Ardensche ras. Deze rassen zijn goed bekend en hebben door kruizing in de laatste 50 jaren groote verbastering, roaar ook in vele gevallen aanzienlijke verbetering ondergaan. In vele streken van ons land beijvert men zieh sterk om de veredeling der fokkerij te bevorderen, waartoe vooral de Oldenburger hengsten op de Geldersche en Hollandsche rassen het gunstigst hebben gewerkt. De weeldepaarden worden uit alle rassen getrokken, terwijl de werkpanrden het meest in zware kleistreken en het geheele land door te vinden zijn. Het Ardensche ras munt uit door zwaren en sterken bouw en is het meest geschikt om onvermoeid den zwaarsten arbeid te trotseeren. Men achat dat ieder jaar p. m. 10,000 stuks naar het buitenland worden uitgevoerd. Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat weelde paarden /600 a y 1100, werkpaarden /150 a /450, jonge paarden /200 a 350 en veulens /75 a/125 opbrengen, dan komen wij bij den middenprijs tot de slotsomdat de waarde van onzen paardenstapel p. m, 100,000,000 bedraagt. Tegen een kleine vergoeding kan men aan het Stadhnis te Amsterdam boter laten keuren. Voor de velen die er op gesteld zijn, als ze voor echte boter betaald hebben, ook cchte en geen kunsthoter te ontvangen, zal van deze gelegenheid zeker druk gebruik gemaakt worden. De heer H. Witte schrijft in Sieholdia: Dr. Siemens bragt kort geleden in eene vergadering van de Royal Society, te Londen, een pot met tulpen in knop; die tulpen stelde hij aan het electrische licht bloot, en.... in 40 minuten waren ze in vollen bloei! Hij deelde bij die gelegenheid een aantal bijzonderheden mede omtrent proeven, genomen met andere meestal uit zaad gekweekte gewassenzooals rapenboonenkomkommers meloeneu en ook aardbezien, die hij deels in volkomen duis- ternis liet staan, deels alleen electrisch verlichtte, deels alleen het gewone daglicht gundemaar waarvan hij er ook eenige aan het daglicht en bovendien 's avonds aan electrisch licht blootstelde. Die in 't donker stonden werden natuurlijk geel en ziek die alleen 's avonds van 511 ure electrisch licht ontvingen waren groeniets minder echter dan die alleen daglicht ge- noten, maar die hebalve het daglicht ook 's avonds aan elec trisch licht waren blootgesteldwerden kracbtiger van tint en groeiden aanzienlijk sneller. De aardbezien, op deze wijze behandeld, waren reeds rijp toen de andere nog groen waren Nu heeft men slechts een raatige verbeeldingskracht noodig, om te begrijpen waartoe dit kan leiden. Ook wordt over de zaak door sommige schrijvers zeer ernstig gesproken en in oen Fransch tijdschrift (welk is mij ontgaan) las ik dat men er slechts aan behoeft te denken van hoeveel waarde de voor- zegde groenten in het voorjaar voor de Parijzenaars zijnom te begrijpeD wat er te verdienen zou wezenzoo men ze nog een paar maanden vroeger hadals men in den winter wist voort te brengenwat anders de lente of de zomer pas geeft I De roem van den Zeeuwschen aardappel, dien niemand had durven verkleinen ook omdat mededinging onmogelijk scheen, werd, toen er allerwege vrees ont9tonddat bij den mislukten oogst gebrek was te wachten, nog verhoogd. Het buitenland voorzag in een aardappel, die, van welken oorsprong dan ook, als Saksisch, Poolsch of Rnssisch ingevoerd, best kon voldoen, bij welks afzending echter veel zwendelarij heeft plaats gehad en die, terwijl nu de nieuwe aardappel in het verschiet is, hoe bruikbaar ook, nog wel het minst don stevigen Briel- schen jam herinnert. Zeeland en Gelderland blijven de hoofd- provincien tot bet leveren van een duurzamen aardappel. Maar nu zoo hoogst gemakkelijk andere hulpbronnen geopend zijn waarmede zieh bijna iedereen tevreden steldezal de Zeeuwsche boer bandelbaarder dan vroeger zieh moeten toonen, zoo als dan ook wel verwacht wordt, als de oogst van den laten aardappel aanbreekt: anders keert hem ongetwijfeld menigeen den rug toe. Op eene landbouwvergadering in Mecklenburg werd de vol gende onzes inziens niet onbelangrijke vraag behandeld Is het doelmatig, de koeijen den geheelen winter door gelijkmatig te voederen, of ai naar den tijd van afkalven daarin onderscheid te retaken? Welk soort van voedsel moet in bet laatste geval de melkkoeien worden verstrekt en welk de anderen? Heeft men op dit punt ook ervaringen opgedaan ten opzichte van de kalverziekte, waardoor die voorkomen kan worden?" De denkwijze was verschillend en zullen wij het oordeel van drie sprekers, die daarover het woord voerden mededeelenhet kon eens zijn dat een of ander veehouder daardoor opgewekt werdzijne ondervinding of zienswijze omtrent dat punt te bespreken. De eerste spreker was van oordeel, dat de melkrijkheid der koeijen eene geheel afzonderlijke eigenschap is, die door eene bijzondere sterke voedering niet te voorschijn treedtnoch naar willekeur kan verhoogd wordenintegendeel wordt in sommige gevallen door zulk voederen de melkproductie ver- minderd en vleescbproductie bevorderd. Omtrent bet te verstrek- ken voedsel is de spreker van oordeel dat er goed rekening moet gehouden worden met de beschikbare boeveelheid hooi en klaver, want men moet trachten altijd zulk voedsel te ge- bruiken dat de koeijen voortdurend graag eten. Vergelijkende proeven ten opzichte van verandering van voedsel voor en Da het melk worden had spreker niet genomen. Hij geeft de koeijen als krachtvoeder 2 kilo moutkiemen en 2 kilo zemelen in het drinkwater; het onderzoek der mest heeft eene volkomene verteering bewezen. Spreker stelt bet voederen van haksel boven het toedienen van ongesneden stroo. Hij had bij zyne kudde geen last van de kalverziekle schreef dit echter voornamelijk toe aan de omstandigbeiddat zijne koeijen steeds in eenen goedenmaar nooit buitengewonen vleeschtoestand waren. De tweede spreker beaamt eveneens het nut van eene gelijkmatige voeding. Vroeger had hij zijne koeijen voor het kalven ligter gevoederddaarvan was hij terugge- komen, omdat die ongelijke voediDg meer werkzaamheid eischte en slecht na te gaan was. Bij eene gemiddelde voeding van

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 1