Landlioiiw. 1880. Vrijdag, II Junij. No. 24 \\\my VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Een-en-Twintigste Jaargang. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Sloterdijk. De onderhandelingen met de Amsterdamsche Duinwater-Maatschappij hebben tot een goede uitkomst geleid zoodat op drie verschillende plaatsen buiten de reeds be- staande gelegenheid goed drinkwater zal kunnen verkregen worden, WH# u. UAARLEMMERMEE Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAXTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. 9Jiterl{jK Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De op Vrijdag 28 Mei j. I. door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder gehouden Verpachting van het Vischwater in eu behoorende aan den Haarlemmermeerpolder is geweest als volgt Vischwater in den Polder f 939. id. in de Kingvaart1356. Te zamen 2295. A1 de perceelen zijn aan de respectieve pachters gegund. Het vergelijkeod examen voor de benoeming van een Hoofd- ondenvijzer aan de school n°. 4, is bepaald op 22 en 23 Juni 1880 ten Raadhuize. Daartoe zijn opgeroepen de 4 of 5 sollicitanten, die in het bezit zijn van de gevorderde acten van bekwaamheid. Het tractement bedraagt 1500. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 29 Junij 1880. GEBOREN: Johannes, zoon van H. Bakker en A. Verlee. Judocns Johannes, zoon van Dirkje van Alphen (ongehuwd). Nicolasina, dochter van A. Lammers en G. van Bavel. Antje, dochter van K. Paling en H. Braak. Elisabeth en Cornelis, (tweel.); dochter en zoon van A. van der Beek en T. Branderhorst. Neeltje, dochter van C. Kort en N. J. Schouten. Bartholemeus Theodoras, zoon van R. Krabbendam en A. van 't Riet. Elisa beth, dochter van A. Knibbe en N. Oussoren. Wijntje, dochter van C. van der Vlist en J. Schaap. Flores, zoon van C. Waas- dorp en M. van der Luijt. Cornelia, dochter van W. Spaans en L. Klomp. Grietje, dochter van W. Zijm en G. Barhorst. Cornelis, zoon van P. Kaptijn en M. Romijn. Klaas Tijmen, zoon van J. Beets en L. Benjamins. Anna Sofia, dochter van J. Lanser en K. Spaargaren. Adriana Hendrika, dochter van P. Blijleven en A. E. Reitsma. LEVENLOOS GEBOREN1 Kind van K. van Leeuwen en K. van Tol. 1 Kind van A. van Soelen en K. Spaargaren. OVERLEDENThomas, oud 10 maanden, zoon van A. van Soelen en J. Meertens. Johannes, oud 11 maanden, zoon van J. Bos en A. M. Hack. Barbera, oud 1 maand, dochter van P. van Gerveu en B. Smit. Johanna, oud 18 dagen, dochter van K. Kempe en M. Elipse. Dirk, oud 6 weken, zoon van W. Dooijeweerd en C. Boef. Johanna Adriana, oud 11 weken, dochter van L. Tol en J. de Graaf. Janna Eranse, oud 36 jaren, gehuwd metlzak Tazelaar. ONDERTROUWD C. Markwat met J. C. van Bentem. J. Nomes met T. Houwerzijl. J. van Leeuwen met J. Soetens. W. J. Scheelings met G. van den Bosch. GEHUWD N. van Gink met E. Hekman. A. Haspels met G. Peetoom. C. van Groeningen met A. J. Degenaars. J. den Hollander met J. Leijten. Vrijdag 11 Junij werd door den heer Roosdorphoofd- onderwijzer te Hoofddorp, voor het laatst school gehouden, tengevolge gevraagd eervol ontslag wegens ligchaamsgebreken. Die dag was voor de kinderen tot feestdag bestemdterwijl verschillende corporation uit de gemeente aan ZEd. een af- scheidsgroet bragten. De heer Roosdorp was in de gemeente zeer geacht, zoowel om het onderwijs op de gemeente- en de zondagschool, als in het dagelijksch leven; waarom kinderen en ouders ZEd. met leedwezen deze gemeente zullen zien verlaten. Bij het afscheid werden door de kinderen op de school de volgende versjes gezongen Lang moog' meester Roosdorp leven, Spaar o God, zijn leven lang, Dat hem heil en vreugd omzweve; Dat hij dus het loon ontvang Voor hetgeen hij zooveel jaren Voor de jeugd steeds heeft gedaan Moge hij nog lang ervaren Godes gunst op 's levens baan. Lang moog' ook de jufvrouw leven Die hem is tot steun geweest; Na den Heer was, bij zijn streven, Hare hulpe wel het meest. Dat zij dan te Wageningen Leven menig zalig jaar Dat veel voorspoed hen omringe, Is de bee van heel deez' schaar. Vaarwel, dierbre meester! ontvang onzen groet Nu gij ons verlaten zult gaan Een klein lied tot slot klinkt U nog te gemoet, Komt, heffen wij dit voor U aan. Een liedje van liefde en achting en trouw, Geschonken aan U en uw waardige vrouw Leev' lang nog op aarde, van zorgen bevrijd Tot dat U de ruste verbeidt. Het Aardrijkskundig JVeekblad bevat eene Bijdrage tot de Geschiedenis van den Rijndijk", naar aanleiding van een paar monographieen belangrijk voor de geschiedenis van ons dijk- vvezen, en door den heer C. H. Dee, ,,ingevolge eene op- dragt van Dijkgraaf en Iloogheemraden van Rijnlanduit de origineele bescheiden, in Rijnland's archief aanwezig opge- maakt." Door de te Leiden gevestigde Stoomboot-Maatschappij zal aan Gedeputeerde Staten een adres worden verzondenwaar- bij verzocht wordt, hunne goedkeuring te onthouden aan de Concept-Verordening van het Hoogheemraadschap Rijnland op grond dat daarin zeer belemmerende bepalingen voor de stoomvaart voorkwamen. (A. C.) Men schrijft aan de Amsterd. Courant het volgende De oude centen verdwijnen nog maar niet, meuige klagt wordt daarover geuit en 't verschil in grootte met de nieuwe centen en de overeenkomst daarin ongeveer met de 2-eu-eeu- halve-cents-stukken geeft werkelijk last. Toch meene niemand dat er geen oude verdwijnen. Ten bewijze hiervan diene dat een paar maanden geleden bij onderhandsche inschrijving voor honderd zestig duizeud gulden aan oude centen verkocht zijn, die nu reeds alien in tegenwoordigheid van een Rijks ambtenaar gesmolten en tot staven koper omgegoten zijn. Zoo als bekend is kunnen deze oude centen bij de Nederlaridsche Bank en bij de betaalmeesters met zekere hoeveelheden inge- ruild worden. Door de armbestureu, bij voorbeeld te Am sterdam, wordt dit dan ook meermalen gedaan, en nog dezer dagen werden door de diaconie der Nederd. Herv. gemeente 200 zakken a 10 ingeleverd. Dat de verschillende collec- ten daarvan de oorzaak zijn, ligt voor de hand. Nu kan ie- mand, wanneer hij eenige oude centen heeft, onmogelijk die gaan inwisselen, eo hij geeft ze dan ook weer uit aan een ander. Wij zouden dan ook aan aliendie willen medewer- ken om ze spoedig te zien verdwijnen den raad geven om elke oude cent, die ontvangen wordt, in de armenzakken eu bussen te werpen. Wanneer dit over het geheele land ge- schiedt, zijn ze spoedig opgeruimd. De armeu worden er mede gebaat en de armenverzorgers zullen, naar wij meenen hiertegen ook geen bezwaar hebben." Den 7 Junij is in het Burgerweeshuis te Amsterdam pu- bliek aanbesteedhet driejarig otiderhoud van 2 watermoleus, in de Sloter Binnen- en Middelveldsche gecombineerde polders. Aannemer daarvan was de heer F. Peters, voor 10,5 25. Eenige arbeiders alhier waren sedert eenigen tijd ge- woon wekelijks eenig geld op te sparenom in den zomer een dag met elkander uit rijden te gaan. Spoedig zou die uitgaansdag weder aanbreken het ,,varken" was goed gemest, men verheugde zich reeds in het vooruitzigtdoch ditmaal zal van het pleizierreisje niets komen. Op zekeren roorgen toch vond de vrouw van een der deelhebbers de geldbus die haar ter bewaring was toevertrouwd op de gewone plaats, doch de inhoud was gevlogen. Eenige gouden sieraden der vrouw die voor de hand lagen waren onaangeroerd gelaten. In denzelfden nacht werd inbraak gepleegd in eene schuur aan den Haarlemmerwegwaaruit men het tuig van een bok en eenige eijeren ontvreemd heeft. Dfe dader of daders zijn tot nog toe onbekend. Capelle (Langstraat), 4 Juni. Sedert de laatste opgave is er in eenige handel in leverantie-hooi gekomen. Er komt meer vraag. Daardoor worden de houders stugger, en een en audcr doet den marktprijs stijgen. Gistereu werd een partijtje voor /20 afgenomen; bij een ander, die niet minder dan voor/22 per 1000/2 kil. wilde afstaanwerd de koop ook toegeslagen. Zwolle, 3 Juni. Op de heden alhier gehouden paarden- markt bedroeg de aanvoer p. m. 225 stuks. De handel was middelmatig. Men gaf voor werkpaarden 150 a 450 aftand- sche dito 80 a 140; 2 a 3-jarige fokpaarden /250 a 400; ponnys /75 a 250; veulens/50 a 85, en paarden voor de slagtbank 25 a 15. Breda, 9 Juni. De verzeudingen van aardbezien uit de baronie zijn in vollen gang. Het beschot laat te wenscheu over. De vrucht is klein en niet malsch. Plukken en verzen- den gaat dag en nacht door en bezorgt groote drukte. Ilaarleill. De Kamer van Koophandel eu Fabrieken heeft zich, fcvenals de alhier gevestigde Bloemistenvereeniging en het hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloem- bollencultuur, gewend tot de Ministers van Buiteulandsche Zaken en van WaterstaatHandel en Nijverheidmet het dringend verzoek, dat door de Hooge Regering intijds de uoodige maatregelen mogen worden genomen, ten einde de gevaren af fe wenden, welke er uit de indertijd gesloteu Bernsche conventie tot wering van de phylloxera vastatrix, voor den bloembollenhandel kunnen voortvloeijen. lleeiliskerk. Onder deze gemeente werd onlangs een koe uit de sloot gehaald, die met niet minder dan 72bloed- zuigers was bezet. Het dier was door bloedverlies zoo uit- geput, dat het niet kon blijven staan. Toen men de gulzige gasten had afgesneden (aftrekken was niet mogelijk) aan- schouwde men een waar bloedbad. Door het gebruik van versterkende middelenin den beginne 25 eijeren daags, is het dier thans nagenoeg hersteld. In strijd met bijna alle berigten uit de meeste streken van ons vaderland, kan uit het kvvartier Vollenhove gemeld worden dat de aanhoudende droogte een buitengewoon gunstigen invloed heeft op de wei- en hooilanden, die bijna zonder onderscheid den rijksten oogst beloven. In gewone jaren heeft het laag gelegen laudzelfs bij geringen waterstandaltijd meer last van het water. Thans staan alle landerijen goed droog en vertoonen daardoor een vruchtbaarheiddie men hier hoogst zeldzaam ziet. Luideus berigt in de N. R. C. werkt de kaasfabriek te Wieringerwaard uitstekend. Men maakt gewoon model, 160 a 170 stuks per dag, eu van Maart tot 31 Mei werd de prijs van 36 a 38 verkregen: wel een bewijs van uitrnun- teude qualiteit. Alles ziet er netjes eu goed uit, zoodat het wel de moeite vvaard is een kijkje te nemen vooral voor lien, die belang stellen in de raachinale zuivelbereidiug en dan valt terstond het witte dak in het oog, tot terugkaatsing van het licht. De heer mr. baron Mackay van Ophemert (Lord Ra^) Scholsch Pair heeft als lid der Geidersche Maatschappij van Landbouw te Tiel, eene bijdrage van 25 gezonden voor de tentoousielling van vee en zuivel te Londen. In 't geheel is thans ruim/5000 aan bijdragen ontvangen, behalve de/1000 onder zekere voorwaarden toegestaan door de Hollaudsche Maatschappij van Landbouw. rij algemeen wordt de longziekte onder het rundvee voor besmettelijk gehouden. De Duitsche districtveearts Er. Schmidt to Hagen spreekt deze meeuing tegen. „Het best wordt de longziekte daar bestredenzoo schrijft S. ,,waar de stallen verbeterd worden, want het inademeu van heete stallucht, gepaard met de werking der koude lucht, die door het openen van deuren en vensters binneutreedtver- oorzaakt longziekte. Een koude luchtstroom aan den regterkant der dieren brengt ontsteking der linkerlong te weeg en omge- keerd. Deze tot dusver onbekende oorzaak van een ziekte die men ten onregte aan besmettiug toeschrijft, kan in elk voorkomend geval worden nagegaan. Wordt dit iDderdaad boven twijfel gestelddan kunnen de aanzienlijke uitgaven, die de Staat zich ter bestrijding der ziekte gelroost, worden gestaakt en kan tevens het nationaal vermogen worden vermeerderd door opheffiug der wettelijke bepaliugeu en verbetering der stallen, orndat bij goede lucht- verversching geene longziekte ontstaan kan." Deze opmerkingen verdienen zeker ten voile de aandacht van belanghebbeuden en deskundigen. De heer Schmidt heeft reeds in 1876 zijn stelsel in 8 stallen toegepast en, naar hij berigt, met uitstekend gevolg. De verpachtingen van kersen in de Geidersche streken zijn in vollen gang. In weerwil vau de verliezendoor de koopers

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 1