- 94 - Maatschappij van WeMadiglieid. het vorig jaar geleden, wordea zeer booge prijzen besteedte hoog zelfs als de weersgesteldheid voor aanrijpen of de vraag voor Engeland slechts iets te wenschen overlaat. Men schrijft aan de Leidsche Courant o. a.Ofschoon de toestand niet overal dezelfde is, hebbeneigenlijk gezegd de boeren nog nergens eenig vooruitzigt op hooibouw, en nu de lang gewenschte regen gevallen is, raoeten zij van meet af beginnen. Dat maakt echter weinig bezwaardaar de hooibouw nog best kan teregt koraen. Liever een late hooibouw, die goed uitvalt, dan een vroege, dieverdrinkt, zoo als het vorige jaar, dat maar bedorven voeder, bij langdurigen arbeid, op- leverde. Daarom is het altoos langer uit te houden met droogte dan met nattigheid. Het land begint nu al mooi op te groenen, en als het weer nu maar wat malsch wil worden, hetgeeu tocb in het geheel nog niet blijkt te kunnen gelukkenwant het doet nog zoo vaak aan herfst denken, loopen de koeijen spoedig dik in het grasen dan zullen de tuingroenten ook wel aankomen. Had de boer reden tot klagende tuinier niet minder, die te vergeefs ging poten en zaaijen in den rnollen grond en op vruehtbaarheid wachtte. Nu is het een lust om te zien hoe de aardappelen en andere gewassen bekomen zijn na den regen. Het Westland zendt al meer en meer aardappelen al en over eene maand kunnen best de oude algemeen ver- geten zijn. De generaal-gouverneur van Turkestan, generaal Kaufman, zond aan den zoologischen tuin te Moskou een zeldzaam ge- schenk. Het is een paard zonder haren, een dier dat niet dan zelden in de Europeesche zoologische tuinen voorkomt. Over den oorsprong van deze paarden is men het nog niet eens, waarschijnlijk echter vormen zij geen afzonderlijk ras. Het hier bedoelde exemplaar is uit Midden-Azie afkomstig. Het muut uit door fraaije, geevenredigde ligchaamsvormen. De huid is rooskleurig en men bemerkt nergens sporen van hareu Daar het dier, zooals ligt te begrijpen is, weinig koude door- staan kan, is het terstond na de aankomst (begin van April van dit jaar) gehcel in vvollen dekens gehuld. Om ranzig geworden boter van den onaangenamen reuk en smaak te bevrijden, moet men ze met helder kalkwater kneeden. Men neme ongeveer een deel kalkwater op vijf deelen boter, en kneed een half kilogram boter ongeveer 5 minuten. Door uitwassching met zuiver water verwijdert men daarna het kalk water, en voegt er vervolgens de noodige hoeveelheid keuksn- zout aan toe, waardoor de boter, die door deze behandeling een lichtgele klenr heeft bekomen geheel gezuiverd is en een normalen smaak heeft gekregen. Opmerkzame vogelteelders hebben bevondendat het jonge dier, wanneer het uit het ei komt, twee derden van het ge- wigt van het ei weegt. Wil men dus recht krachtigesterke kiekens hebbenzoo moet men alleen de zwaarste e(jeren voor het uitbroeden bestemmen. Gemiddeld wegen 20 hoender- eijeren een kilogr., of het stuk 60 gram; men vindt echter ook velendie slechts 3540 gram wegen; maar ook ver- scheidene, die niet minder dan 60, ja zelfs 75 gram zwaar zijn. Dus al nadat men groote of kleine eijeren laat uitbroedeu, kunnen de kiekens 2550 gram zwaar zijn, hetgeen bij een v uitgebreide teelt, wat de opbrengst aangaatwel in het oog mag worden gehouden. In het kanton Auxeuil (dep. Oise), bracht een koe onlangs een kalf ter wereld met den kop van een dog, vierkante ooren en een varkensstaart; twee dagen later bracht een tweede koe van denzelfden eigenaar een dergelijk product ter wereld; beide abnormale wezens groeien goed. Uit Bodegraven schrijft men, dat daar sedert eenige dagen een vreemdsoortige ziekte onder de koeien voorkomt. De dieren staren sufferig en wezenloos voor zich uit, ruiken aan, doch weigeren het hun voorgehouden voeder. Na korter of langer tijd vallen zij dood neder. Reeds is een twintigtal stuks vee, zegt men, op die wijze omgekomen. Men ziet de kippen dikwijls ten tijde van het ruijen elkander de jonge veeren uitrukkenom den met bloed gevulden wortel uit te zuigen. Gewoonljjk wordt deze gewoonte toegeschreven aan een huidziekte, hoewel deze onderstelling geheel onjnist is. Integendeel vindt dit verschijnsel zijn grond in een te eenzijdige voediDg met meelspijzen, aardappelen en dergelijke, en hebben de dieren behoefte aan stikstofhoudend voedsel. Om die kwade gewoonte te keer te gaan, geve men haar eenige overblijfselen van vleesch of, nog beter, zemelen die met ossenbloed gekneed zijn. Op 8 Dec. 1879 werd te New-York eene internationale zuiveltentoonstelling geopend. Onder de belangrijke voor- werpen, die aamvezig waren, trok een obelisk van 40 voeten hoogte, geheel uit kaas zamengesteld, algemeene aandacht. De basis was gevormd uit 10 kazen, elk eene halve ton zwaar. Daarop lagen 120 stukken Chidderkazen, elk 60 p. zwaar, daarop 750 stuks ronde Edammerkazen elk van 6 p., daarop 400 jonge Amerikaansche kazen, elk van 8 p., en aan de spits, het geheel dekkende, een kolossale ronde Edammerkaas van 120 p. Deze obelisk, door dene enkele firma tenloongesteld, bevatte 25000 p. kaas. Aldus verhaalt Michelsen's Vereinsblatt van 15 Mei. Als versch gestoken aspergies een of meer dagen bewaard moeten worden, omdat b. v. de ontvangen hoeveelheid voor een gerecht te veel is, dan doet men het best ze zonder ver- wijl in den tuin in eene beschaduwde plaats in den grond te graven. Dit is het eenige goede middel om aspergies malsch en lekker te houden. In den polder „het noorden" op Texelnog voor weinige jaren een inham, waarin uitstekende oesterbedden waren gelegen, staan thans reeds zeven boerenplaatsen benevens een watermolen. Ofschoon de grond in dien polder niet van de beste kwaliteit is, staat 't gezaaide er niet minder dan in andere polders van het eiland. Een deel van den nieuwen polder ligt nog braak en onverkocht, doch zal eerlang toch ook geveild worden. Op 1 Junjj 1.1. had de algemeene jaarvergadering te Am sterdam plaats. De landbouw in 1879 gaf slechte resultaten. O. a. werden 3200 hectoliters aardappelen minder gewonnen dan in 1878. Het hooi was bepaald slecht; 131,000 kilogr. tegen 212,500 kilogr. in 1878. Er werd op den landbouw 2878 verlorenin 1878 werd er 5823 op gewonnen. Ook werd er veel minder vee verkocht dan in 1878. Het plan is om eene melkerij volgens het systeem Swartz tot stand te brengen. Zij zal 3000 kosten eischen, en naar vermoed wordt 6000 winst opleveren. Op de geheele vee- houding (schapen en varkens er onder begrepen) werd/ 4887 verloren; in 1878 werd er 3516.28s mede gewonnen. De eikenbosschen beginnen te renderen. Er is S'/2 hectare met twieg bepoot. In 1879 werd aan giften en legaten ontvangen/22,438.50. Jhr. mr. K. J. W. Quarles van Ufford presideerde; de heer mr. J. Bieruma Oosting werd als commissaris herkozen. In den namiddag van 7 Junij ontlastte zich boven de gemeente Westzaan een donderbui, vergezeld van hevigen wind en regen. De pelmolen de Korenblom" werd door den bliksem getroffen waardoor dat perceel geheel is verbrand. Te Geesteren (gem. Tubbergen) is dezer dagen nog een hulp- onderwijzer benoemd op een tractement van /200. Dit is me een postje In de U trechtschedwarsstraat te Amsterdam hebben een man en vrouw hevigen twist met elkaftr gekregen. Uit boosheid is de man de deur uitgeloopen en heeft zich in de Reguliersgracht verdronken. Bij een brand te Wilp zijn twee boerenknechts, op de verbrande hofstede werkzaam, er zeer ongelukkig afgekomen. Beiden hadden zich als remplapant verbonden en daardoor bezaten zij ieder een som van 600 a, 700. Dit geld is bij den brand verloren gegaan. Een bruidegom te 's Hage heeft gebruik gemaakt van den tijd dien zijn bruid in de kerk doorbragt, om uit de reeds gehuurde woning op het Groenewegje de gouden en zilveren sieraden vande bruid te nemen, benevens het gereedschap van een persoon, die in hetzelfde huis woonde. De man, een Duitscher van geboorte, schijnt naar zijn vaderland teruggekeerd te zijn. Een slotenmaker te Munchen heeft een kind, een meisje van 5 maanden, dat zonder armen en beenen geboren is. Het overige ligchaam van het arme schepseltje is welgevormd en het geniet een goede gezondheid. Te Leeuwarden zijn twee vrouwen van zeer slechte reputatie in handen der politie gevallen. Zij hadden een jeugdig koopman in huis gelokt, beschonken en bedwelmd gemaakt en daarna hem van een aanzienlijk bedrag aan bankpapier beroofd. Te Parijs leveren de poppekasten blijkbaar een goed bestaan op. Althans de ondernemer van die kindervermakelijkheid in den tuin der Tuilerien betaalt voor slaangeld niet minder dan 1525 francs 'sjaars, die in de Champs Elysees 1000 fr.; andere minder bezochte 200 en 100 fr. De waarde der diamanlen die in het jaar 1879 uit de mijnen van de Kaap de Goede Hoop gehaald en naar Europa gezonden zijn, bedraagt ruim drie en een half millioen pond sterling. In den nacht van Yrijdag op Zaterdag is in de woning van ds. Oost.erzee, gelegen op de grensscheiding van Ensehede, op een zeer brutale wijze ingebrokenal het aanwezige zilverwerk en eenig geld is medegenomen alle kamers zijn door de inbrekers doorzocht buitendeuren en ramen geopend bevonden, zonder dat de bewoners iets gemerkt hebben. De politie stelt alle pogingen in 't werk om de daders op te sporen. Naar men uit Marseille berigt, is de postiljon van den postwagen tussehen Salon en Miramas dezer dagen in zijn wagen vermoord gevonden. Yan de 2000 brieven, die bij vervoerde, zijn 380 in een Dabijgelegen kanaal gevonden. De ontvreemde brieven met gelds- waarde bevatten ongeveer 6000 francs. De keizerin van Rusland is overleden. De dood, die alles gelijk maakt, en evenmin de paleizen als de butten verscboont, heeft aan- geklopt aan 't wiuterpaleis en aan dit sinds lang bedreigde leven een einde gemaakt. Haar leven werd in den laatsten tijd geheel onderhouden door't inademen van geprepareerde gassen. Ieder half uur werd gas uit een groote blaas (het stuk kostte 25 roebels) haar om zoo te spreken kunstmatig ingeblazen maar de krachten namen meer en meer af en de arisen waren ten einde raad. De pokken heerschen in Parijs zoodanig, dat men er zich ernstig ongerust over begint te maken. Verleden jaar stierven er in het geheel 858 personen aan, doch iu de eerste vijf manden van dit jaar was dit cijferj thans reeds bereikt. Het voorstel van dr. Lionville, om vaccinatie verpligt te maken, is door een commissie uit de Kamer van Afgevaardigden onderzocht en schijnt daar gunstig ont vangen te zijn. Te Zwijndrecht is een zeventig-jarig man door het misbruik van sterken drank dood ter aarde gestort. Een ouaangename ontdekking deden onlangs de bewoners van een huis in Harleystreet te Londen. In een kelder namelijk werd het in vergevorderden staat van ontbinding verkeerende lijk van een vrouw "gevonden. Het was in een Amerikaanseh meelvat gepakt, hetwelk men achter ledige flessehen verstopt had. Zondagavond omstreeks 10 ure had op de Brouwersgracht te Amsterdam een tooneel plaats, dat tragisch dreigde te worden, doch gelukkig een comische wending nam. Een man, die wat veel op ae gezondheid van zichzelven of van anderen gedronken had en daarvoor door zijn wederhelft ter ontnuchtering op een dragt slagen onthaald werd, sprong te water. Gescbreeuw, gegil van vrouwen, kreten om hulptoch niethet publiek stond kalm op den water- kant naar den drenkeling" om te zien, terwijl de verwoede gade, de praktijken van haar man kennende en slechts denkende aan het bedorven zondagspak, hem toericp: „Wacht maar, smeerl..., als je er uit komt, zal ik je wel even afdroogen." Inmiddels zwom de schijn-zelfmoordenaar een eindje de gracht op, zich over de zooeven ontvangen stompen met meer dan krachtige slagen wrekende op de rustig voortkabbelende golfjes. Dit had ongeveer een paar minuten geduurd, toen de man meende, dat het er wel mee doorkon, en weer kcers zette naar den wal, waar hij onder den kreet van »hijschen, jongens naar boven werd getrokken, om vervolgens de beloofde »afdrooging" in ontvangst te nemen. Aan het gevloek, getier en de bedreiging, dat hij opnieuw zich //van kant zou maken", maakte ten slotte dc politie een einde, door de »afdrooging" in het politie-bureau te voltooijen. Pleister voor eksteroogen. Men neme een theelepeltje vol teer, een dito grove bruine suiker en een dito salpeter, laat ait mengsel warm worden, strijkt het op dun handschoenleder en legt een klein pleistertje daar van op het eksteroog. In twee dagen is dit verdwenen. Na den Bijbel, is er van geen boek ooit zulk een debiet geweest als yan Websters spelboek in Amerika. Jaarlijks worden er van dit onmisbaar schoolboek een millioen exempl. afgeleverd engedurende 40 jaren zijn nu 40 millioen exempl. bij de firma Appleton te New- York gedrukt. In het jaar, dat op den oorlog volgdewerden er zelfs H/g millioen exempl. verkocht, omdat elke neger in het Zuiden zich toen Websters spelboek moest aanschaffen om te leeren lezen. Den 6 Junij, onder de godsdienstoefening, werd eene kerk te Mountcarey, Ohio, (Amerika) door een orkaan omvergeworpen. De voorganger en vele gemeenteleden werden gedood, en twintig personen zwaar gekwetst, door het instortende gebouw. Een Engelsoh blad verhaalt de volgende episode uit het leven van den grondvester der tegenwoordige Zweedsche dynastie: Bij de inneming van Pondichery als gemeen soldaat krijgsgevangen gemaakt, bevond Bernadotte zich onder een hoop van ongeveer 1500 gevangenen, die alien meer of min aan koorts en dissenterie leden. Generaal von W. merkte op een bezoek aan hun kwartier het intelligente uiterlijk van den jongen soldaat op, kreeg belang in zijn jeugdigen gevangene en nam hem tot oppasser in zijne woning; gedurende verscheidene maanden vervulde Bernadotte den bescheiden post van schoenpoetser, tot hij eindelijk het heimwee kreeg en verzocht om naar Prankrijk terug te keeren. Jaren daarna voerde generaal von W. het commando over een kleine Duitsche vesting, die door de Pranschen belegerd werdna heldhaftige verdediging moest hij capituleeren. Men kan zich zijne verbazing voorstellen, toen hij zijn zwaard den vorst van Ponte-Corvo over- handigende, deze laatste, veldmaarschalk van het Pransche leger, zich in zijne armen wierp met de woordenherkent gij dan uw gewezen schoenpoetser niet In latere jaren, toen hij tot den troon van Zweden werd geroepen, noodigde hij zijn ouden weldoener verscheidene malen in zijn hoofdstad en verzuimde bij die gelegenheid nooit te vertellen hoe bij, de koning, eens de laarzen van zijn dapperen gast had gepoetst. Yan vertrouwbare zijde - zoo schrijft iemand te Zevenaar aan de Zutph. Ct." - ontving ik een brief uit New-York, dd. 25 Mei jl. waarin o. a. het volgende voorkomt: //Pincoffs leeft. hier als god in Prankrijk, bewoont een der fraaije huizen in de nabijheid van het vcrmaarde Central Park, maakt elken middag een rijtoer in een elegante equipage en kan zelfs in de minste societeit geen toegang bekomen. Ik ontmoet hem dagelijks op de Beurs, waar hij nooit affaires doet, maar slechts als toeschouwer verkeert, om op de hoogte der zaken te blijven. Te Gemert is een gezelschap opgerigt onder den naam//Bacchus en zijn Nachtpitje", ten doel hebbende zich te oefenen met den edelen handboog bij kaarslicht. Het getal actieve leden mag slechts uit 11 bestaan, terwijl niet meer dan 11 honoraire leden worden toegelaten. Het reglement, bestaat uit 11 artikelen. De vergade- ringen, die den llden van iedere maand gehouden worden, moeten 's avonds 11 ure gesloten zijn. De partij, die geschoten wordt, bepaalt zich tot 11 punten en niemand mag meer dan 11 potjes bier drinken. Blijkens het verslag van de commissie voor de keuring van voe- dingsmiddelen te Amsterdam over 1879, werd in 14 van de 16 soorten spuitwater, die onderzocht werden, koper gevonden. Frambozen- limonade, likeuren en suikerwerk werden dikwijls met fuchsine ge- kleurd bevonden. In 6en monster bruine aniline en een fuchsine werden sporen van arsenik en in 6in monster fuchsine nagenoeg 2 pCt. arsenik aangetroffen Iu een monster ham, die uit Amerika afkomstig was, vond men trichinen. De hitte langs de Atlantische kust duurt, volgens berigten uit Amerika van den 28sten Mei, nog steeds voort. Te New-York waren verleden Donderdag twee-en-dertig gevallen van zonnesteek voorgekomen en zes personen overleden. Te Philadelphia bezweken vijf en elders nog vier personen. Men meldt uit Kopenhagen, dat er een verschrikkelijk feit heeft plaats gehad. In een aanval van razernij heeft een moeder, echt- genoote van een oppasseud werkman, hare vijf kinderen in een meer geworpen, en is er daarna zelve in gesprongen. Het oudste der kin deren slaagde er in het hoofd boven water te houden, totdat het or half dood werd uitgetrokken. Men hoopt het nog te redden. De ongelukkige vader is radeloos van smart. Dezer dagen meldde een boer zich aan bij de bijbank van de Rus- sische bank te Rybinsk, om een aandeel in een premieleening te verkoopen. Na de nummers nagezien te hebben, kou de kassier den man mededeelen, dat op zijn lot reeds zes jaren geleden 200,000 roebels gevallen waren, die te zijner beschikking lagen. Hedendaagsche beleefdheid. In een wagen van het paardenspoor, zoo verhaalt een Berlijnsch bladtreedt een oude vrouw. //Alleen nog staanplaatsenroept de conducteur. Deoude vrouw ziet om, geen der zittende heeren schijnt haar op te merken. Een jonge welgekleede dame staat op en zegt tot de oude vrouw „Neem mijn plaats maar, ik kan wel staan." Dadelijk staan nu drie heeren op en bieden hun plaats. De dame zet zich nu lagchend neder en wijst de oude vrouw een der andere plaatsen aan. Goede voornemens. Eendienstbode waarschuwde mijnheer dat 't eten klaar was. Hij was juist bezig zijne tanden te borstelen. Toen de meid bij mevrouw in de kamer kwam, vroeg mevrouw „Bet, heb je meneer geroepen?" 't Antwoord was: »Jawel, me vrouw; meneer komt dadelijk. Hij scherpt zijn tanden al!" De volgende advertentie verscheen onlangs in een der bladen van San Francisco ,,De heer, die in een omnibus op een roomtaart is gaan zitten, is bij de dame, die de taart pas gekocht had, bekend, en al heeft hij ook geen medelijden met de hongerige weezen, voor wie deze versnapering bestemd was, wordt hij toch drin- gend verzocht 1 dollar 50 cents, benevens de kosten dezer advertentie, over te maken aan het bureau van dit blad, om te voorkomen dat zijn ergerlijk gedrag openlijk ten toon wordt ge3teld." En vlak onder deze advertentie las men er eene van den volgenden inhoud „Als de min of meer beschonken dame, die een heer een lakensche broek van 10 dollars liet bederven door eene vet- tige zelfstandigheidin een papier gepakt, op de plaats te leggen waar hij wilde gaan zitten, niet onmiddellijk dit be drag overmaakt aan het adres van dit blad, onder lett. A. B., zal "er eerstdaags door middel van de pers aan de zaak open- baarheid gegeven worden." Alzoo ziet men ook hier alweder, dat eene zaak altijd van twee kanten kan bekeken worden. Bepaling van een goede preek. Men leest in de Siand. in een artikeltje over de Transvaal en de Kaapstad't volgende Men heeft in de Kaap nog al veel de gewoonte om in de courant bekend te makendat ds. A. of B. daar gepreekt heeften al was de preek nog zoo miner bij te voegen dat zij algemeene voldoening heeft gegeven. Hierover zegt een plaatselijke courant: „Heeft eenig mensch, die niet een heilige is, ooit gehoord van een werkelijk goede, nuttige preekdie

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 2