1880. Vrijdag, 18 Juoij. VAi\ AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. N°. 25. Een-en-Twintigste Jaargang. r^\ARip Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12J/a Cent. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 1016 Junij 1880. m\v\\vv\w^ H A A R L E H M E R M E EII Prjjs van een bnkel Nommee 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENKEDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. t iterl(jl£ Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Naar men verneemt worden pogingen gedaan tot het ver- krijgen van eene Naai- en Breischooltevens Bewaarschool te Hoofddorp. Bat deze inrigting noodig en nuttig is zal wel nieinand ontkennen. Beze week zijn inteekenbiijetten vcrspreid voor aandeelen' in de Noord-Zuid-Hollandsche Stoom-Tramweg-Maatschappij (lijn HaarlemLeiden). Het maatscbappelijk kapitaal bedraagt f 800,000.verdeeld in 800 aandeelen aan toonder elk a f 1000.waarvan f 160,000.bij de oprigting der maatschappij is geplaatst. Be inschrijvers hebben de bevoegd- heid, bij liunne inschrijving hun verlangen kenbaar te maken tot splitsing van hunne aandeelen in onder-aandeelen a f 250. GEBORENNeeltje, dochter van C. Luik en A. J. Lagerweij. Cornelis, zoon van J. van Rooijen en E. Kortekaas. Johannes, zoon van J. Korsman en T. Levering. Gerrit, zoon van B. M- Blok en N. de Vos. Lijsje, dochter van J. Koning en A. Roo- denburg. Hugo, zoon van J. van der Laarse en G. Batelaan. Willem, zoon van C. den Ouden en T. den Braanker. Johannes, zoon van A. Bansing en N. G. van Egmond. Maria, dochter van B. Mesman en E. Langelaan. Simon, zoon van S. Koger en G. Boodt. Jan, zoon van J. Bol en P. van 't Riet. Cornelia Antonia, dochter van T. van der Helm en A. Kieft. Jacobus Cornelis, zoon van J. van Yelzeu en P. de Heij. Lau- rentia, dochter van JNibbering en E. Borgman. Johannes Eranciscus, zoon van J. E. Nijs en H. C. van Bam. Maria, dochter van A. C. van Hemert en J. van Andel. Catharina Maria, dochter van J. Splinter en G. M. Pruijs. Teunis Hen- drikus, zoon van W. Metz en C. M. Schoutcn. O V ERLEBENJacob, oud 1 jaar, zoon van L. Noorman en J. Kievit. Hendricus, oud 5 maanden, zoon van J. Balk en K. Spaargaren. Matje, oud 3 maanden, dochter van L. J. Rinkel en N. Meijer. Arie Bloemer, oud 65 jaren, gehuwd met Trijntje Boldewijn. Alida Klasina, oud 10 maanden, dochter van K. Hoog- huis en W. Yach. GEHUWB: P. A. Wezenbeek met J. W. van Loenen, (wed.) ONBERTROUWBJ. Toebak met B. Warmenhoven, (wed.) Ben 11 Junij was het de laalste dag, dat de heer K. F. Roosdorp zijne functie als hoofdonderwijzer waarnam. Het was met een gevoel van weetnoeddat de leerlingen en oud-leerlingen zich met een groot aantal vrienden en bekenden in de school vereenigden, om hun geliefden onderwijzer en vriend, bij ziju vertrek naar Wageningen een laatst en hartelijk vaarwel toe te roepen. Het deed ons goed te hooren met welke warme bewoordingen de heeren BurgemeesterSchoolopziener en President der 8choolcommissie hem dank zeiden voor de groote diensten der gemeente bewezen; maar roerend was het afscheid zijner oud-leerlingentoen zij bem als symbool der rust die hem wacht, eene canape als blijk van erkentelijkheid aanboden roerend was het, de tranen der kinderen te zien vloeijen, toen ook zij hem een geschenk aanboden, toen hunne afscheids- liederen door de school weerklonken. Met betraande oogen en bevende stem zeide de heer Roosdorp dank voor de hartelijke belangstellinghem bij zijn vertrek betoond het deed hem goed te mogen getuigen dat het hem gedurende de 24 jaren, die hij aan het hoofd der school stond aan niets ontbroken had. Moge de rustdie hem te Wageningen wachtzijne geschokte gezondheid herstellenen moge die rust, zoo welverdiend, nog vele jaren duren AGENDA voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeerop Bonderdag 24 Junij 1880, des voormiddags ten 10 ure, in het Raadhuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Adres van J. van Wynen tot het koopen van dorpsgrond. 3. Bestek voor onderhoudswerken. 4. Idem voor het schilderen van het Raadhuis. Staten van on'inbare posten wegens de plaatselijke belasting. 6. Voordra^t tot af- en overschrij- ving in de begrooting, dienst 1879. 7. Idem tot wyzi- ging der begrooting van 't Burgerlijk Armbestuur, over 1879. 8. Idem tot verhooging der subsidie aan 't Burgerlijk Armbe stuurover 1879. 9. Suppletoire begrooting voor 1880. 10. Voordragt tot betaling uit den post voor onvoorziene uit- gavendienst 1880. 11. Ontwerpbesluit tot nadere rege- ling der jaarwedde van den hoofd-onderwyzer aan school nr. 4. 12. Idem tot nadere regeling der jaarwedde van een hulp- onderwijzer aan school nr. 4. 13. Idem tot bepaling der jaarwedde van den te benoemen hulp-onderwijzer aan school nr. 1. 14. Idem van eene hulp-onderwijzeres aan school nr. 5. 15. Benoeming van een hulp-onderwijzer aan school nr. 1; voordragt: G. F. Kruse en G. Bos, beiden te Beven- ter. 16. Benoeming van een hulp-onderwijzer aan school nr. 4; voordragt: G. Knap, te Rhijnsburg; G. F. Kruse en G. Bos, voornoemd. 17. Benoeming van efine hulp-onder- wijzeres aan school nr. 5; voordragt: mej. F. Hibmate Go- rinchem; mej. S. C. Rischte Breskens, en mej. B. Zijlstra, te Baarn. 18. Benoeming van eene vroedvrouw voor Ab- benes voordragt: mej. Elisabeth van der Sluijste Haarlem. 19. Kohier van den hoofdelijken ornslag voor 1880. Be leden van den Raad worden voorts uitgenoodigd tot bijwoning van het vergelijkeud examen voor de benoeming van een hoofd-onderwijzer aan school nr. 4hetwelk zal ge- houden worden op Bingsdag 22 en Woensdag 23 Junij e. k. beide dagen des morgens ten 9 ure, in het llaadhuis. Boor een aardappelen-verkooper te Hoofddorp is een nieu- we methode in praktijk gebragtnamelijk om wanneer de menschen weigerden te koopen,klappen uit te deelen. De zaak had echter geen succes, en door verzet van de niet- koopers, en door tusschenkomst van de policie. Be uilslag der veiling van de Boerderij: „Beukenkorst"te Haarjemmermeer, sectie JJ, kavel 1618, is geweest als volgt Opbod le Perceel, groot 20,92,30 rfect.door den heer Ente Beersf 22,000.— 2e Perceel, waarbij de Woning, g-oot 20,07.80 Hect., door den heer L. v a u d e P o 1te Rot terdam, 32,000.— 3e Perceel, groot 20,07,60 Hect., door den heer L. van de Pol voornoemd, 26,000. Comhinatie Perceel 1 en 2, door den heer Wobbe, te Hnarlemmer- meer, f 6000.boven het opbod. Perceel 1 2 en 3waarvan het opbod na de combinatie van perceel 1 en 2 f 86,000.bedroeg werd opgehouden op f 6500.boven het gebodene. Be onkosten vvaren gesteld op 10 percent. Z. M. de Koning heeft o. m. benoemd: tot hoogheem- raad van Amstelland (prov. Zuid-HollandNoord-Holland en Utrecht), J. G. de Voogt; in het bcstuur van den polder Wieringerwaard (prov. Noord-Holland), tot dijkgraaf B. Kaan Jz. en tot heemraad J. Geel tot dijkgraaf van den polder Katwoude (prov. Noord-Holland) J. Karhof. Rijnland heeftin weerwil van eene langdurige droogle tengevolge waarvan door sterke verdamping en het openen der polderduikers om de slooten te voeden de boezera be- dreigd werd met lagen stand hierin op den duur voorzien door het inlaten van water uit den IJsselzoodat niet alieen de boezemstand voldoende is gebleven maar ook nergens,in grachlen of kanalenschijn van bedorven water is waargeno- men dan op plaatsen waar de afvloeijing gebrekkig is. Boch ook daar is het water in den winter onzuiver. Voor het Nederlandsch Museum is ten geschenke ontvangen van den heer W. W. B. Jansen te Alem eene schilderij in olieverfbreed 1.04 M. hoog 0.70 M. in lijst gevat, voor- stellende „Be abdij van Leeuwenhorst", in Rijnland, van welk gebouw ook eene afbeelding voorkomt in het werk van Ra- demaker2de deelbiz, 159. tipcllc (Langstraat)16 Juny. Be boeren uit het zuiden dezer provincie die gewoon zijn hier hun hooigras te komen pachtenhebben dit jaar bijzonder iang gewacht, alvorens zij tot handelen overgingen. Wel vertoonden zich nu en dan eenige pachters in de betrokken hooilanden, of in die, welke zij ge woon waren te huren, doch men ging onverrigter zake weder huiswaarts. Na den gevallen regen is er echter een betcr voor- uitzigt gekomen, en in de laatste dagen zijn dan ook enkele perceelen hooigras tegen 80 a 100 per hectare, naar kwaliteit en vermoedelijke kwantiteit, verpacht. Meppel16 Junij. Be eerste groote grasverpachting bragt bijna de heltt meer op dan in het vorig jaar, zelfs werd voor beste oeverlanden 100 per bunder betaald. Zivolle, 16 Junij. Be nieuwe veemarkt alhier is thans gereed en draagt de algemeene goedkeuring weg. De ruimte in aanmerking geuomenis van het terrein tusschen de Kam- perpoortbrug en de nieuwe Keersluis door den ontwerper veel partij getrokken24 afdeeliugenelk van 10 ijzeren paleu door een zwaren ijzeren stang verbonden, vormen de gelegen- heid om pi. m. 1500 stnks vee te plaatsen. Langs elke afdee- ling staat het vee met de koppen tegen elkander. Tusschen elke rij is eene ruimte van 2 meter geheel bestemd voor vee- hebber en veekooper en publiek. Verder heeft de ontwerper gezorgddat langs de geheele waterlengte eene ruimte, van 6 meter breed, is bestraat voor los- en ladingsplaats, terwijl aan de andere zijde een straatweg van 6 meter is gereed ge- maakt, terwijl het overige langs de huizen met verhoogde trottoirs is voorzien. Daar de straat golvend loopt, zoo komt het vee door hoogeren stand goed uit en dewijl ervoorgoede afvoer in ruimte is gezorgd, ziet het er zelfs na afloop der markt nog zindelijk uit. llulst17 Junij. Als men op 't oogenblik een rijtoertje door onze vruchtbare landstreek maakt, staat men WHarlijk als verbluft bij het zien der groote verauderiug welke de veld- vruchten in de Jaatste dagen hebben ondergaan. i n Eenige dagen langer dioogte en de hoop van den reeds zoo zwaar beproefden landbouwer ware ook voor het jaar 1880 in rook verdwenen. Vooral de zomervruchtenhaver, zomer- gerst, vlas en suikerbieten hadden het hard te verduren, terwijl er alom volslagen gebrek aan beestenvoeder heerscbte. Het eenigzins gurc weer werkt bijzonder gunstig op het vlas. Iu een woord de toestand is over 't algerneen van dien aard, dat de landbouwer, zonder onvoorziene onheilen, op een vjij goed beschot kan rekeneo. 't Wordt hoog tijd dat onzen landbouwers uit de voormalige 4e en 5e districten eens een overvloedige oogst te beurt valt; waarlijk meer dan de helft der boeren zouden, bij raislukking van den thans te velde staanden oogst, verplicht zijn hunne hofsteden ter beschikking der eigenaren te stellen. Uit de Betuwe scbrijft men aan de Arnh. Cow.: De pu- blieke verkoopingen van kersen en hooigras zyn in volleu gang. Niettegenstaande vele opkoopers het vorige jaar aan- merkelijke schade leden, worden voor kersen weer hooge prijzen besteed. Naar berekening betaalt men gemiddeld 5 cents per hall kilo op den boom. Het laat zich aanzieu dat wij een goed kersenjaar zullen krijgen, indien althaus de wind niet te veel schade aan de vrucht komt veroorzaken. De eerste ver- zendingen van kersen nemen de volgende week een aanvang. Ook op de gras- en klaververkoopingen worden hooge prijzen besteed, vooral met het oog op de minder groote op- brengst van uiterwaardsch gras. Het hooi van vorige jaren vindt dan ook, tegen verhoogde prijzen, overal gretig koopers. Ten gevolge van den gevallen regen is de verwachting voor den te veld staanden tabak gunstiger geworden. De planten zijn flink aan het trekken en hebben slechts warm weer noodig, om die goede verwachting te bevestigen. Volgens Sempervirens bestaat het voornemenuitgaande van de Tuinbouwvereeniging Loco et Temporeom op Woensdag 30 Junij a. s. in Roetemeijers wiritertuin te Amsterdam, een tentoonstelling te houden van aardbezien afgesneden bloemen en planten. De toegang zal kosteloos worden opengesteld. Voor de inzending van vee en zuivel naar de internationale tentoonstelling te Londen, is nu bijna 7000 (J 6964.80) bijeen. Er moet 10,000 zijn, maar Prinses Marianne geeft y 500 als er y 9500 is. Dus moet nog f 2500 gevonden worden. le Rolde zijn drie huizen afgebrand ten gevolge van het broeijen van roggegewas, dat, ten gevolge van nachtvorst bevroren, onlangs gemaaid was. L it Amerika wordt berigl dat eene kruising van het groote Chinesche varken langzamerhand alle andere rassen schijnt te zullen verdringen. Het „Poland-China-varken" zoo heet het kr uizings product verwerft op alle tentoonstellingen de eerste prijzen en overtreft door snelle ontwikkelingvoortreffelijke geschiktheid tot vetmesting en zijn gewicht zelfs het Berkhire- varken. Zelfs noemt men het „Polaud-Cbina"-ras thans reeds het varken der toekomst, omdat gelyk wij lazen het in het algerneen in alles voldoet aan hetgeen men van een varken verwachten mag. De strenge winter schijnt in zooverre gunstig op den land- bouw gewerkt te hebben, dat de larven van verschillende insecten doodgevroren zijn. Ten minste daaraan schrijft men o. a. toe het in dit jaar weinig voorkomen van meikevers in streken waar anders de meikeverplaag nog al sterk was. De meekrap heeft geruimen tijd de vlag moeten strijken voor de aniline; de prijs daalde zoo sterk, dat van lieverlede

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 1