1880. Vrijdag25 Junij. INK 20. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Een-en-Twintigste Jaargang. JPrijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12J/a Cent. BERIC.HT. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 1622 Junij 1880. Texel22 Junij. Ouze graangewassen staan uitmuntend. Ilooi zal in overvloed worden geoogst. De landen konden niet beter staan. Het voorloopig comite in zake eener in/,ending van vee en zuivel op de in October as. te Londen te liouden Internationale Tentooustelling, f> A HAARLEMMERMEER Prys van een enkel Nommer 15 Cent. a t.t.e TOEZENDINGEN, EEDAKTIE EN XJITGAVE BETEEFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. WJiterljjU Woentdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. In den laatsten tijd hebben wij van verschillende heeren abonnenten in Haarlemmermeer klachten ontvangen dat hunne exemplaren van ons Weekblad niet bezorgd waren. Wy heb ben ons daarop gehaKst hun de ontbrekende nummers toe te zenden, maar berichten nu ten stelligste, dat de fout nietbij onze administratie ligt. Wij kunnen verzekerendat de ex pedite met de meeste zorg geschiedt, en weten bepaald dat de bedoelde exemplarenop den behoorlijken tijddoor ons zijn verzonden. Beleefdelijk verzoeken wij dus heeren abon nentendie 't Weekblad niet behoorlijk ontvangen, zich tot het Postkantoor te weuden. In de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmer meer, gehouden den 24 Junij 1880, zijn benoerad tot hulp-onderwijzer aan de school n°. 1, de beer G. F. Kruse, te Deventer; tot hulp-onderwijzer aan de school n°. 4, de heer G. Knap te Rhijnsburg; tot hulp-onderwijzeres aan de school n®. 5, mejufvr. F. Hibma te Gorinchem; tot gemeente-vroedvrouwter standplaats Abbenes, mej. El. van der Sluijs, wed. Burgmans, te Haarlem; tot gemeente-geneesheer in wijk 1 en een gedeelte van wijk 2, de heer M. van der Horst, te Haarlemmermeer. De Gemeenteraad besloot voorts, dat de avondschool voor fransch en wiskunde te Hoofddorp weder zal worden geopend en gehouden tot aan de komst van den te benoemen Hoofd- onderwijzer. Voorts werd vastgesteld het kohier van den Hoofdelijken omslag voor het jaar 1880. Een adres van de vier gemeenteveldwachters om tractements- verhoogiog werd aangehouden tot bij de behandeling der begrooting voor 1881. Aan Ds. E. W. Heinicken werd vergunning verleend om catechetisch onderwijs te geven in de scholen n°. 7 en 8en wel des Vrijdagmiddagsten half drie uur, op welk uur de gewone dagschool dan zal eindigen; terwijl een adres van denzelfden, om afstand van een stukje grond bij de school in het Hoofddorp, tot het bouwen van eene christeiijke nasi-, brei- en bewaarschool, werd gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders, tot onderzoek. GEBORENMaria, dochter van A. C. van Heniert en J. van Andel. Catharina Maria, dochter van J. Splinter en G. M. Pruijs. Teunis Hendrikus, zoon van W. Metz en C. M. Schonten.Jan- nigje Cornelia, dochter van C. de Jong en J. deGans.Maartje, dochter van C. van Pijpen en G. Papen. Hendrikus Johannes, zoon van A. Konst en J. Hoogenboom. Adrianus, zoon van A. Wijtkamp en G. Spel. Lena, dochter van F. van Os en P. van Groningen. Bastiaantje, dochter van T. van der Maas en C. Kieviet. Johannes Izaak, zoon van J. de Kooker en M. G. le Feber. Johannes, zoon van W. Meirmans en C. G. Breedijk. Jacob, zoon van H. J. J. van Yerseveld en M. van Geest. OVERLEDEN Alida Klasina, oud 10 maanden, dochter van K. Hooghuis en W. Vach. Jacobus, oud 6 maanden, zoon van A. van den Berg en D. Kistemaker. Laurens, oud 3 maanden, zoon van J. van der Groef en J. van der Voet.Gerrit, oud 22 maanden, zoon van P. Boele en P. Yaalburg.Cornelia, oud 2 jaren, dochter van G. Endhoven en A. de Regt.Jan van Soelen, oud 74 jaren, wednr. van Jenneke van Cuilenborg. ONDERTROUWDM. Tanis met W. van Tilborg. D. Offer- man met C. P. Francoise. A. van der Zwaard met J. Kniep. GEHU WD C. Markwat met J. C. van Bentem. J. van Leeuwen met J. Soetens. W. J. Scheelings met G. van den Bosch. J. Nomes met T. Houwerzijl. Lees-Inrigting te Hoofddorp. Boeken worden ter lezing uitgegeven elken Zaturdag-avond van 67 uur, ten Raadhuize. Het leesgeld bedraagt Per week8 ct. Bij abonnement, per jaar1.50. Voor onvermogenden. nihil. Verkrijgbaar nieuwe cataloeussen. De lezers worden herinnerd aan de weder-inlevering der reeds geruimen tijd geleden afgehaalde boeken. Betreffende de nadere, door de Regering voorgestelde schik- king met de Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij, wordt het volgende geoield De Regeering heeft aan de Kanaal-Maatschappij aangeboden de betaling van ongeveer zes millioen gulden, in termijnen van 200,000 minstens 'sjaars, of zooveel meer als de haven- en kanaalgelden jaarlijks zouden opbrengeu. De som van zes millioen is het bedrag der aan de Maat- schappij tot 1917 toegezegde jaarlijksche uitkeering voor dividend en inkoop over bet gestorte kapitaal op de aan- deelen. Daarentegen gaat de geheele onderneming met al hare baten over aan den Staat in eigendom en beheer, die zich tevens belast met de rente-betaling en amortisatie der gegarandeerde geld- leening. De aandeelhouders zullen bij aanneming van dit voorstel moeten beslissen over de beste wijze, waarop de annu'iteit zal worden gebezigd tot delgiug hunner aandeelen en waar- schijnlijk de Maatschappij ontbinden en in liquidatie brengen. Het aantal eijerendat jaarlijks van hier verzonden wordt, bedraagt ruim 300,000; de uitvoer van dit artikel levert jaarlijks minstens f 10,000. op. Capelle (Langstraat), 23 Junij. Yoor deze streek is de hooitijd aangebrokenen hoewel het hooigras spoedig gemaaid en nog spoediger opgereden of io roken gezet zal zijn, toch zal de hooiboer met het begin der volgende week voor goed een aanvang maken. Naar het zich laat aanzienzal de op- brengst die van een half gewas niet ver overtrelfenvan daar dat verscheidene landeigenaren, die gewoon zijn hun hooiland aan de heiboeren te verhurenverpligt zijn dit jaar voor eigen gebruik te laten hooijen. De heiboer wil wel hooiland huren, maar er moet gras op staan. Scliagen, 23 Juni. Op de Maandag 21 dezer albier gehouden paardenmarkt, werden p. m. 248 paarden aan de lijn gebragt. De prijzen varieerden van 50 tot/550. Naar wij vernemen zal binnen korten tijd op een terrein in de nabijheid van de zamenvloeijing der Oude Weesper trekvaart en den Amstel, onder Amstelveen, een kunstboter (margarine) fabriek worden opgerigt op groote schaal, en wel voor rekening van den heer Cohen, handelaar in boter, op de Oude Schans te Amsterdam. Deze fabriek wordt gebouwd naar de plannen, teekeningen en bestekken van den architect den heer H. Moen G.Pz. Volgens Semper Fierens is aardbezien-drank even smakelijk als frisch Hij wordt op de volgende wijze bereid/2 kilogram versche, rijpe aardbezien worden in een terrine geperst met '/2 liter koud water en met het sap van drie citroenen over- goten. Men laat dit een uur lang staan, waarna men het door een haren zeef strijkt en vervolgens nog eens door een doek laat loopen. Men doet er suiker bij naar zijn smaak. Bij gebrs. Goudberg, veehandelaren te Maastricht, staat een koe op stal, die dagelijks de verbazende hoeveelheid van 36 liters melk geeft. In het tijdperk van 16 Mei tot 12 Junij 1880 zijnblijkens ingekomen ambtsberigtendoor iongziekte aangetast 8 run- deren, waarvan 3 in Noord-Brabant en 5 in Zuid-Holland. In het vorige tijdvak van vier weken waren 2 runderen door die ziekte aangetast. Als iets, waarvan geen voorbeeld bekend is, deelt men mededat in het ambt Vollenhove reeds een aanvang is gemaakt met het hooijen der buiteudijks gelegen landendie men dit jaar driemaal in plaats van tweemaal, gelijk andere jarendenkt te kunnen maaijen. heeft op Yrijdag 18 dezer eene bijeenkomst gehouden ten huize van den voorzitter, den heer C. J. M. Jongkindt Coninck, te Wageningen. De bijdragen door maatschappijen, vereenigingen en partioulieren aan dit comite toegezegd, bedragen thans ongeveer 8000 Op deze bijeenkomst werd in hoofdzaak besloten om alle maat schappijen, vereenigingen en particulieren, die door het toezeggen van bijdragen de pogingen van het comite willen ondersteunen, uit te noodigen tot het bijwonen eener vergadering, die op Maandag 28 Juni, des namiddags te 1 uur zal worden gehouden in een der lokalen van het Genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam. Dit lokaal is met de gewone bereidwilligheid van het bestuur des genootschaps daartoe aangeboden. Op die bijeenkomst zullen de maatregelen worden beraamd die het welslagen dezer zaak van zoo algemeen belang kunnen bevorderen, en worden voorgesteld om aan den Minister van Waterstaat te ver zoeken eene bijdrage van f 5000 te verleenen, nu het bewijs is geleverd dat de direct bij de zaak belanghebbenden geeue offers schromen om het plan te doen slagen, en daardoor het bewijs heb ben geleverd in de reeds zoo belangrijke bijdragen. In verbaud met een en ander zullen de oorspronkelijke plannen, wel eenige uitbreiding kunnen ondergaan, altkans het comite ver- trouwde dat de Regeering dit bewijs van belangstelling niet zal weigeren, waar het betreft een aangelegenheid die met de grootste bronnen van volkswelvaart in verband staat, met landbonw en veeteelt. Het vastellen van een defiuitief comite, het benoemen van pcr- sonen die dit comite en de keuringscommissien van in te zenden vee en producten zullen uitmaken zal toch mede tot de werkzaamheden op deze bijeenkomst behooren. Het voorloopig comite heeft het voornemen om voor te stellen, dat de poging door hetzelve reeds aangevangen, zullen worden voort- gezet om bij den invoer in Engeland alle mogelijke faciliteiten te bekomen, alsook tot het verkrijgen van goede plaatsruimte voor het in te zendene. Het heeft zich daartoe reeds in contact gesteld met mannen van invloed in Engeland. Verder bestaat het voornemen om de mogelijk te behalen bekroo- ningen individueel te doen uitreiken en alle onkosten aan de inzen- ding verbonden, als assurantie, transport, verzorging, enz. door het comite te doen dragen. Van de Nederlandsche regeering zal hulp worden gevraagd bij het vervoeren der inzending, en ten slotte heeft het comite o. a. nog het voornemen om de Nederlandsche landbouwers en veehouders, die de tentoonstelling mochten willen bezoeken, daartoe eene goede, aangename en doelmatige gelegenheid aan te bieden. Men beweert in Arkansas eene nieuwe korensoort gevonden te hebben, welke men wheat-rice (tarwe-rijst) noemt. De korrel is rond en vol, iets kleiner dan die van de tarwe eu geeft een fijn wit meel, dat voedzamer dan mais, haver of rogge en bijzonder goed voer voor beesten is. De plant zelf is hoog, sterk en vol. Eene bijzondere eigenschap van dit nieuwe graan is, dat het zeer goed tegen droogte kan en den aanval vau bijna ieder insect weerstaat. Bij chemisch onderzoek is gebleken, dat deze tarwe-rijst 4 pet. meer stijfsel en 3 pet. meer olie- achtige bestanddeelen bevat dan tarwe doch daarentegen bevat zij 2 pet. minder voedingstof en 5 pet. minder water. Uit Philippopel wordt aan de Echo gemelddat de rozen- oogst in het beroemde dal van Kezanlik dit jaar bijzonder overvloedig belooft te zijn. De heerlijke oogst geeft aanleiding tot menig preltig uitstapje naar den voet van het Balkau- gebergte, waar thans tal van Eugelsche Rnssiscbe en andere toeristen ronddolen. Het schouwspel, dat de tallooze rozen- bosschen daar opleveren, moet eenig zijn ea zoowel het oog als de Deus gaan er over een oppervlakte van duizenden bun ders aan de heerlijkste kleuren en geuren te gast. De ,,tienden" van de rozenvelden van Kezanlik komen aan de Oost-Rume- lische schatkist ten goede en bedragen gewoonlijk twee millioen francs. Dank zij de warrate en den overvloedigen regenzijn de rozenboeren dit jaar zeker van een zeer voordeeligen oogst en zal het gewest zich dus in een buitengewoon goeden finan- cielen toestand mogen verheugen. Toen in het jaar 1788 de gouverneur Philip te Port Jackson aankwam, werd er in Australia geen enkel schaap gevonden. Eerst in 1793 werden er ongeveer 30 stuks van Indisch ras te Sidney aangevoerd, waarna hun aantal spoedig vermeerderde door invoering van fokschapenmeest Merino's uit Engeland en de Kaap de Goede Hoop. Hun nakomelingschap breidde zich vervolgens zoo in het binnenland uit, dat de wolproductie spoedig een winstgevende zaak werd. In 1840 werden de eerste schapen naar Nieuw-Zeeland gevoerd. Hoe snel de wolproductie in Australie en Nieuw-Zeeland is toegenomen, blijkt uit de volgende opgavenIn 1836 werden naar Engeland verzonden 84,515; in 1856 166,861 en in 1876 768,888 balen wol. Vergelykt men hiermede de geheele hoeveelheid wol, die in genoemde jaren in Engeland werd ingevoerdnl. in 1836 208,336, in 1856 392,086 en in 1876 1,216,046 balen, dan ziet men in welke mate de Australische wol de markt bebeerscht. In 1870 werden in Amerika 19 millioen acres met tarwe bebouwd; in 1879 33 millioen. In 1870 leverden de lande- rijen 236 millioeu bushel graan op, ter waarde van 206 mil lioen dollars; in 1879 449 millioen, ter waarde van bijna 500 millioen dollars. In 1872 werd nog slechts voor 52|/a millioen aan tarwe en meel uitgevoerd, in 1878 was dit gestegen tot 150/2 millioen. Daar de bevolking der Unie in de laatste 10 jaren met

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 1