- 102 Mestvarkcns. Een uitmuiiteiule goedkoope meststofi Insecten eteiide vogels. llet opeten der jongen door ket luoedervarken. Het moud- en klaauwzeer in Engeland. Trichinosis. 20 pet. is toegenomen, maar de graanproducten verdubbeld zijn, zal de uitvoer naar Buropa zeker nog meer toenemen. De giaanprijzen zullen dus laaghet brood goedkoop zijn. Nu weder eens wordt aangedrongen op eene aansluiting van onze veel te talrijke vereenigingen van allerlei naam en strekking voor landbouw en aanverwante vakken, herinnert de Landbouw Courant het navolgende voorstel, dat in Jnnij 1846 door de heeren Sloet en van Roijen op het eerste Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres te Zwolle is gedaan en met zoo vele andere tot niets geleid heeft. 1846 geeerde lezer! dus reeds 34 jaren geledenen in stede van aaneensluiting thans veel meer vereenigingen dan toen en geen verband, niets „Bij het aanwezen van onderscheidene genootschappen hier te lande, wier uitsluitende of gedeeltelijke strekking de be- vordering van den vaderlandschen landbouw is, komt het wenschelijk voor, dat tusschen dezelve een naauwer verband wordt daargesteldom met gezamenlijke krachten tot zekere bepaalde doeleinden te kunuen werkzaam zijn- waarom wordt voorgesteld, dat de directie der Overjjsselscbe Vereeniging zich in betrekking tot die verscbillende genootschappen stelle, der- velver denkbeelden over de daarstelling van dat naauwer ver- bond uitlokke, en daarointrent in het volgend Congres haar rapport uitbrenge." Wordt besloten, dat de directie der Overijsselsche Vereeni- ging tot ontwikkeling van provinciale welvaart het initiatief hiertoe bij de andere genootschappen en maatschappijen van dieu aard nemen zalen van den uitslag harer bemoeijingen in het volgeud Congres zal rapporteren. De Landbouw-Courant geeft den volgenden wenk: Zijdie stuk gesneden aardappelen potenbegaan bijkaus overal de foutde stukken dadelijk ua het doorsnijden der aardappelen in den grond te leggeuwaar dan, vooral in natte jaren, een groot deel er van gaat rotten. Men kan zulks voorkomen. Als men uamelijk de stuk gesneden aardappelen 814 dagen lang aan de lucht blootsteltzoo mogelijk aan togt. De doorsueden droogen dan goed in, er vormt zich als het ware eene korst, en brengt men daarna de aldus behan- delde aardappelstnkken in den grond, dan rotten zij niet. Een Engelsch schrijver beweert, dat men met 480 voor het aankoopen van 1000 kuikens met inbegrip van hokken, voeder en andere onkosten, zich een jaarlijksche inkomst kan verzekeren van 6840, en wel vier broedsels a 1500 per stuk, dus 6000 voor de vier, en 10 tonnen drooge uit- werpsels, a 84 per ton, maakt 840, of opgeteld 6000 en 840 de genoemde 6840. Dezelfde schrijver berekent op een andere plaats, dat 5 henen 9 kostenen haar voedsel gedurende den jaar even- veel, dus te zamen 18. Zij leggen ongeveer 700 eijeren, die, a 0.60 per 20 stuks, opbrengen /21, dus eene winst van ruim 16 pet. De heer E. Merice, die in het Journal d'agr. prat.n°. 91, biz. 304 6eqq. meedeelende, voegt er bij, dat een man en vrouw 10,000 kuikens kunuen oppassendie men niet wil laten broeden* Zij kunnen ze vetmestenen jaarlijks 3000 hennen verkoopen, tegelijkertijd hetzelfde aantal kuikens koo- pende, die in de leute zullen beginnen met elk vier eijeren per week te leggen tot op het oogenblik van het eerste ruijen. Men mag dus de opbrengst van elke hen sohatten op 120 150 eijeren per jaar. DBt geeft a f 0.60 per 20 eijeren eene voorwaar aardige winst, als alles goed uitkomt. LandbCt.) Men denkt echter aan de even groote winst belovende konijnenfokkerij. Ten einde te zorgen dat varkens, die men mest, den eet- lust niet verliezen, moet men ze (volgens der Landmirth) elken dag twee handen vol haver toedienendie men op de volgende wyze heelt gezouten: Men doet in een vat de hoeveel heid haver, benoodigd voor twee dagen bedekt dezen voorraad met zout en giet er dan een weinig water op. De haver zwelt door het vocht, ten gevolge waarvan het vat niet vol mag zijn. Varkens, die dagelijks aldus bereide haver ontvangenhouden hun eetlust volkomeu en eten alles wat men ze voorzet. Roet oefent een zeer krachtige werking uit op den plantengroeibijzonder op gras, uijen, aardappelen en alle wortelgewassen. Negen deelen roet en edn deel zout, flink dooreen vermengd geven een krachtigen mest, die sorns boven stalmest te verkiezen is. Tlonderd aardappelen hiermede in het voorjaar 1879 gepoot, gaven mij in het najaar 25 a 30 groote-gezonde-aardappelen per stam terug. En wat meer zegt, ze hadden volstrekt geen hinder van de veelvuldige regens welke er in den loop van dat jaar vielen, maar waren over- heerlijk van smaak. Bij het poten maakte ikvoor iederen pootaardappelmet de spa een kuil, wierp daar in een hand vol zout en roet, en daarop de pootaardappel, waarna de kuil gesloten werd met aarde, en alzoo verkreeg ik de heer- lijkste uitkomst. Nog iets 2 /2 are zandgrond (zoogenaamd blikveld)bemest met zeer weinig stalmest, en daarua bestrooid met 18 kilo roet plus 2 kilo zout bezaaide ik met 5 liter haver en oogste daarvan 78 liter haver, eene hoeveelheid welke men hier van dusdanige grondsoort nimmer verkrijgt. Zuid Eierland Texel. Br. Aan den Eranschen natuuronderzoeker Florent-Prevost, die jaren achtereen den inhoud van de magen van verscheiden insecteuetende vogels heeft onderzocht, zijn de navolgende op- gaven te danken. Hij onderzocht met de grootste zorg den inhoud der magen van 18 muurzwaluwen, die hij op ver- schillende tijden des jaars (van April tot Augustus) te dien einde had gevangen. Hij vond in de maag van een dier vogels 742 insecten, bij een anderen 704 en als rainste cijfer 244 insecten. Zoo trof hij als totaal in de magen van 18 der ge noemde zwaluwen 8390 insecten, of gemiddeld per dag en per vogel 466. Voegt men daarbij, dat onder al deze ver- schillende overblijfsels van insecten zich geen korreltje graan of het kleinste stukje fruit bevond, noch in het algemeen eenig overblijfsel van planten, dan kan men zich een denkbeeld vormen van welk oneindig nut deze diertjes voor land - en tuinbouw zijn. Er zijn vele varkens, die, voornamelijk wanneer zij voor het eerst werpen, de biggen niet willen aannemen en zuigen laten. In dit geval raoet de oppasser, vooral door eene zachte behandeling, van lieverlede, door voor en na de kleinen aan te leggen en weder te verwijderen, de moeder aan de nieuwe bezigheid trachten te gewennen. Helpt dit niet, zoo kan hij de zeug een mengsel van 1 gram kamfer-spiritu3 en 0.10.2 gram opium tinctuur in het oor gieten. Het varken legt ter- stond op die zijde, aan welke de ingieting in het oor heeft plaats gehad en zal zoo verscheidene uren blijven liggen en de biggen ongestoord laten zuigen. Dit middel heeft voor de moeder volstrekt geene nadeelige gevolgen. Om het opeten van den geheelen toom door de zeug, voor te komen, wrijft men den rug van het jonge dier, met een afkooksel van de zoo bittere koloquint in, ook het gebruik van braudewijn als zoo- dauig wordt aanbevolen. Het zekerste middel tegen het biggen eten is echter, de jongen op zekere tijden te verwijderen. Men laat ze dan in de eerste dagen alleen om te zuigen, onder goed toezichtby de zeug toe,- totdat de onnatuurlijke tegenzin der moeder overwonneu is. Men moet vooral ten allentijde de zeug met zachtheid behandelen om haar rustiger te doen worden. Raadzaam zal het zyu, zulke dieren auder- maal niet weder bij den beer toe te laten. In verband met hetgeen hier te lande in den laatsten tijd ten aanzien van dit onderwerpjnist met het oog op Engeland, heeft plaats gehad, is het niet van belang ontbloot, mede te deelen, dat, luidens officieel berigt, in Groot-Brittannie in 1879 de ziekte zich heeft voorgedaan in 137 boerderijen, waarvan 136 in 28 graafschappen van Engeland en 1 in Wales voorkwamen. (Schotland bleef het geheele jaar vrij.) Door de ziekte werden aangetast 261 stuks rundvee, 15681 schapen en 5 varkens. Daarvan overleden 8 runderen en 196 schapen, en werden 5 runderen en 33 schapen afgemaakt. Op het einde van 187 9 bleveu 95 dieren overig, die aan de ziekte leden. Onder de in Groot-Brittannie ingevoerde dieren werden bij de landing 1 kalf, 77 schapen en 84 varkens aan de ziekte lijdend bevonden. De schapen waren grootendeels (33) uit N. Amerika en (29) uit Duitschlaud; de varkens alle (64) uit Nederland en (20) uit Erankrijk. De Engelscbe wet van 1878 op de veeziekten werd krachtig gehaudhaafd, en de ziekte vry spoedig bedwougen. In het Zeilschrift fiir mikroskopische Fleisschau undpopulare Mikroskopie wordt een geval van trichinosis meegedeeld, waaruit op nieuw blijkt hoe gevaarlijk trichineus vleesch is. August Lost, kuecht in de groote varkensslagterij van Lucht in de Kopenickerstraat te Berlijn, at uit overmoed een stukje vleeseh van een varkendat door den met vleeschkeuren belasten ambtenaar voor erg trichineus verklaard was. Lost beweerde, dat hij, even als de meeste slagters, volstrekt niet aan trichiuen geloofde. Vroeger had niemand van trichinen gewetenen al bestonden zijdan haddeu zij toch niemand geschaad, weshalve hij van het trichineus verklaarde vleesch eene voldoende hoeveelheid nuttigen zou zonder dat hij naar hij ineende, hiervan het minste leed zou onderviuden. En niettegenstaande hem in dat vleesch lal van sterk „ingekokerde" trichinen met behulp van het mikroskoop getoond werden, en men hem opmerkzaam maakte op het aan het eten van zulk vleesch verbonden gevaar en de uiterst smartelijke trichinosis at hij toch van het trichineuse vleesch. Deze slagersknecht een jong man van 24 jaren, is den 25 April in het Lazarus- ziekenhuis te Berlijn onder de hevigste smarten aan trichinosis gestorven. Bij de daags daarop gehouden sectie van het lijk waarbij verscheidene Berlijnsche artsen van naam aanvrezig warenwerd in alle spieren een eindeloos aantal trichinen gevonden. Dat dit geval zoowel onder slagters als ook bij het algemeen groot opzien verwekte, is begrijpelijk. Aan de Pransche academie van wetenschappeu te Parijs is een nieuw soort van brood ingekomen dat voor een groot gedeelte uit vleesch bestaat en verscheiden jaren zonder te schimmelen kan bewaard worden. De naam van den uitvinder is Scheurer. Dit brood wordt uit het volgende deeg bereidMen mengt 550 tot 575 gram meel, 50 gram zuurdeeg en 500 gram zeer iijn gehakt versch rundvleesch en voegt bierbij zooveel water dat er een deeg van hehoorlijke stevigheid van gemaakt kail worden. Het deeg wordt dan bij een matig warme temperatuur 2 tot 3 uren te gisten gezet. Het vleesch wordt daarbij geheel opgelost; door de ondervinding leert men hoe lang het deeg daarvoor gisten moet. Hierop bakt men het brood zooals gewoonlijk. De hoeveelheid vleesch, dat van te voren een uur lang koken moet, kan, zooals door talrijke proeven gebleken is, niet grooter genomen worden. Het oplossen van het vleesch zou te danken zijn aan een ferment, dat zich onder het gisten vormt. Het brood levert een uitmuntende soepwaartoe een kwartier koken voldoende is. Wordt een gedeelte van het vleesch door gerookt spek vervangendan zou het product in smakelijkheid winnen door schapeuvleesch kan het geheel vervangen worden, waarbij men fijn gebakte uien voegen kan die eveneens geheel versmelten. Voor zieken en gewonden levert het kalfs- vleesch op deze wijze met meel tot brood gebakken, een voortrefFelijk materiaal voor soep. Wijlen de heer J. van der Breggen, te Rijnsaterwoude, een groot voorstander van het onderwijs, heeft aan die gemeente twee legaten vermaakteen van 3500, onder voorwaarde dat de hoofdonder- wijzer aldaar minstens 800 iaarwedde met vrije woning en tuin zal genieten, en een van 1500, waarvan de rente moet dienen om de schoolbibliotheek aan te vullen, en uit te reiken spaarboekjes ter bevordering van getrouw schoolbezoek. De vrouw van een sehoenmaker te Iloogeveen zat des avonds in het woonvertrek met een kind van II/2 jaar, dat zij eenige oogen- blikken te voren uit de wieg genomen had, op haren schoot. Op de tafel, waarbij zij met het kind was gezeten, stond een petroleum- lamp te branden. De man koint thuis en krijgt al spoedig twist met zijne vrouw, die met eenige beweging vergezeld gaat, en waar- schijnlijk oorzaak is dat de lamp omvalt, en een groot deel van .den brandenden inhoud over de vrouw en het kind uitstort. De vrouw wordt slechts in geringe mate gedeerd, doch het kind staat weldra in lichte laaije vlam en het half ontbloote ligchaam wordt met brand wonden overdekt. Geneeskundign hulp, ofschoon spoedig ingeroe- pen, was dan ook vrucbteloos na een dag en twee uachten van hevig lijden is het arme kind bezweken. Men beweert, dat in eene stad van Amerika concessie is gevraagd voor het aanleggen van eene bierbuizenleiding naar de huizen. De bewoners kunnen dan hun bier dadelijk uit het vat afgetapt in hunne woonkamer drinken! De 'noofdeommissie voor het gedenkteeken voor wijlen H. M. Koningin Sophia, heeft op plegtige wijze het naar de plannen van den architect H. P. Vogel voltooide gebouw te Scheveningen over- gedragen aan het bestuur der S 0 p h i a-S tichting. De bestemming van het gebouw is, gelijk men weet, de verpleging, gedurende de zomermaanden, van behoeftige kiuderen, die tot her- stel van gezondheid de zeelucht en het zeebad no dig hebben. De prinsen Prederik en Alexander woonden de plegtigheid bij. De echtelieden R., te Berlicum, hebben het genoegen, al huu 9 kinderen nog in de ouderlijke woning om zich been te zien. Op zich zelf, zou men zeggen, is dit niet zeldzaam genoeg om het te vermelden. Die beschouwing verandert echter eenigzius als men verneemt, dat de twee meisjes 74 en 73 jaren oud zijn en dc zeven jongens 70 a 56 jaren. Een gemoedelijke aanspraak. Student, met een blik op het glas bier, dat hij in de hand houdt«Zie zoo, je bent de eerste zoek je nu triaar een goed plaatsje in mijn maag, je mogt anders straks eens in het gedrang komen." Koning George van Gr-iekenland zal in den loop van den zomer ons land bezoeken. Een melkboer te Amsterdam, wiens kippen last van luizen hadden, poogde ze daarvan te bevrijden en het hok te ontsmetten door middel van petroleum. Het hok stond tegen een vrij laag huisje. Zonriag namiddag geraakte dit hok in brand en, gevoed door de petroleum, stegen de vlaminen zoodanig op, dat ook de dakgoot van het huisje begon te branden. De brandweer was als gewoonlijk vlug bij de hand en stuitte de vlainmen bij tijds. De boer heeft geen kippenlevens te betreuren, doch de buren waren alles behalve gesticht over zijne proefneming, waardoor hun have en goed be- dreigd was. Als eene bijzonderlieid wordt medegedeeld, dat een der St. Ber- nardshonden van den heer Tj. Mees te Maarsseu 16 levende jongen heeft ter wereld gebragt. In de Saksische Oberlausnitz zijn bij een wolkbreuk 63 personen omgekomen. Het schieten bij gelegenheid van bruiloften heeft te Venray weder een offer geeischt. Dc molenaarsjongen J. G. aldaar loste ter eere van het bruidspaar een schot, doch uit vrees voor de naderende politie hield hij het wapen, dat met een scherpe patroon geladen was, achter zich. Het schot ging af en een 2jarig kind, dat zich in de nabijheid bevond, werd in het hoofd getroffen en stierf eenige oogenblikken later. Bij de aangiften ten burecle van den burgerlijken stand te Am sterdam deed zich in de vorige week het bedroevend geval voor, dat van een kind, buiten huwelijk geboren, de moeder nog slechts den ouderdom van veertien jaren bereikt had. Te Baltimore is een gasthuis in aanbouw, dat zeker een der grootste ter wereld wordt Het zal een oppervlakte van 6 hecta- ren beslaan en bestaan uit 28 verschillende gehouwen. Alleen voor het onderhoud heeft de stiehter, de heer John Hopkins, een kapitaal van 10 millioen gulden bestemd. Uit Perzie worden de ontzettendste hongersnoodberigten gemeld. I11 het begin van Mei stierven er dagelijks 50 a 60 personen in de straten van Croomiah, waar de lijken door de honden verscheurd worden. In een naburig dorp werden drie vrouwen gevonden die een kind verslonden. Alle hulpmiddelen zijn uitgeput en het moet nog bijna twee maanden duren voor de oogsttijd daar is. Dezer dagen waren te Rouaan meer dan 100,000 menschen oog- getuigen van een opstijging in een ballon en een nederdaling niet het valscherm. In vijf minuten daalde de luchtreiziger met zijn toestel van een hoogte van 1000 meters. Hij ontving een ligte wond aan den voet. In het spelerspaiadiis Monaco had een aanzienlijk jongmensch uit Mecklenburg het geluk twee dagen achter elkander de bank te laten springen en een som van 300.000 francs te winnen, Maar toen hij den ochtend na zijn tweeden gelukavond ontwaakte, bleek zijn geld verdwenen te zijn, terwijl ook zijn kamerdienaar nergens te vinden was. Verwonderd en bedroefd, aeowel over het verlies van het geld als over de trouweloosheid van den ouden bediende, die van jongsaf bij zijn familie in dienst was, deelde de jonge man per telegraaf zijn vader het voorgevallene mede. Hij ontving spoedig berigt, dat de kamerdienaar zich met het geld iu de ouderlijke woning be vond. De trouwe dienaar vreesde, dat zijn jonge meester het geld op dezelfde wijze, waarop hij het won, weer verliezen zou, en had het daarom nog bijtijds in veiligheid gebragt. Beter gezegd dan gedaan. DienstbodeCompliment van jufvrouw Irma en hoe het met de kraamvrouw en het kindje is?" Bediende, wrevelig »Is dat een gevraag den geheelen dag; laat ze zelve trouwen, dan weet ze het ook!" Op school. Wel, Frits, als ik zeg de vader zegende zijne zes kinderen, is dat de bedrijvende of de lijdende vorm Frits „de bedrijvende vorm." Onderwijzer »Goed, en hoe is dan de lijdende vorm?" Frits: ,„De vader werd met zes kin deren gezegend." De Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij laat eenige waggons vervaardigen, bij welke op Amerikaansche wijze gelegenheid bestaat om van den een'en in den anderen waggon te gaan. Bij een hondenkoopman. Een jonge vrouw koopt een prachtig hondje alvorens den koop te sluiten, vraagt zij »Blaft hij erg Want ik ben zeer zenuwachtig en uiterst gevoelig van gehoor." «0 neen, mevrouw, dit is niet een van die leelijke dieren, die ten alien tijde lawati maken", was het tntwoord. »Ik wed, dat hij, aan het voeteneinde van uw bed liggend, terwijl men u vermoordt, niet zal kikken." Dingsdag voormiddag is de sneltrein ontspoord, die over Maagdeuburg en Oostersleben en Boersum naar den Rijn gaat. In de onmiddellijke nabijheid van het dorp Bottmersdorf had het ongeluk plaats, ten gevolge waarvan twee reizigers (broeders) het leven hebben verloren vier zwaar werden gewond en een dertigtal meer of minder ernstig gekwetst. De toestand waariu de verongelukte trein is gevonden, wordt door iemand die kort na de catastrophe ter plaatse aankwam, aldus geschetst. Op korten afstand van het dorp Bottmersdorf

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 2