lis - 106 - VI. Alarm worden aan de Vergadering voorgelezen voor- stelleningekomen van den Schoolopziener in het 5e district van Noord-Holland en van de Plaatselijke Schoolcommissie, beiden strekkende tot vermeerdering van het hulppersoneel in de scholen n°. 1 en 6. Bij de daarop gevolgde discussie vraagt de heer 't Hooft, of hetter besparing van uitgavenniet beter zou zijnom kweekelingen te behoudenalthans indien znlks met de wet bestaanbaar is. De heer Knaap meentdat de Schoolcommissie wel het best zal weten of meer hulp noodig is. De heer Verkuijl merkt aan, dat er wel kweekelingen zijn waarvan men weinig hulp heeft; maar er zijn er ook, die weinig minder zijn dan een hulponderwijzer, en als men een zoodanig kweekeling neemt voor 300, dan bespaart men nog 300. De heer de Breuk stelt voor, om voor school n#. 5 te benoemen een hulp-onderwijzeres op eene jaarwedde van /600. Dit voorstel wordt bij stemming aangenomen met 9 tegen 4 stemmen. De heer de Breuk stelt voor, om voor school n*. 1 te benoemen een hulp-onderwijzeres, mede op 600 jaarwedde. De heer Bultman stelt voor om te benoemen een hulp onderwijzer 'tgeen spreker voor deze school beter acht, en wel op 650. Het voorstel van den heer Bultman wordt in stemming gebragt en aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. VII. Alsnu is aan de orde de benoeming van een hulp onderwijzer voor school n°. 4. Daartoe zijn voorgedragenPieter Dammes, te Westbroek, en Johannes Michael Priems te Warnsveld. Met algemeene (13) stemmen wordt daartoe benoemd de heer Pieter Dammes, te Westbroek. De infunctietreding wordt bepaald op 1 Junij 1880; of zoo mogelijk vroeger. VIII. Gaat men over tot de benoeming van een hulp onderwijzer voor school n°. 1. Daartoe is voorgedragen Gerhardus Arnoldus teu Hoopen te Hazerswoude, welke met 12 stemmen daartoe wordt be noemd; terwijl 1 brief je vau onwaarde is verklaardals ver- meldende een naam die niet voorkomt op de voordragt. De infunctietreding wordt bepaald op 1 Junij 1880. IX. Gaat men over tot de benoeming der leden voor het bureau van stem-opneming ter verkiezing van leden voor de Provinciale Stateu. Daartoe worden gekozende heer N. T. Dorbeck met 7 en de heer A. J. G. Tiramermans met 10 stemmen. De overige leden worden aangewezen tot plaatsvervangers. X. Is aan de orde de benoeming van twee leden voor de commissie ter bijwoning van de loting en beoordeeling der redenen vau vrijstelling van schutterpligtigen. Met 7 stemmen wordt de heer P. Knaap en met 9 stem- men de heer N. T. Dorbeck daartoe benoemd. XI. Wordt gelezen een schrijven van mejufvrouw A. M. Schoondermark, dd. 16 April 1880, waarbij zy verzoekt eervol ontslag uit hare betrekking van gemeente-vroedvrouw te Abenesen wel tegen 1 Mei 1880, en zulks wegens te geringe praktijk. De heer Klapwijk zegtdat hij over deze zaak niet zou hebben gesproken, indien mejufvrouw Schoondermark niet had aangevoerddat zij ontslag vraagt wegens te geringe praktijk; thans wil spreker echter mededeeleu, dat mejufvr. Schoondermark menigmaal niet op hare standplaats is, maar te Hoofddorpen dat beschouwt spreker als de reden waar- door hare praktijk verloopt. De heer de Breuk vraagt, of men dan wel eervol ontslag zal geven? De heer Verkuyl vraagt of adressante wel altijd verlof heeft om van hare standplaats af te gaan? De Voorzitter gelooft wel dat zij telkens kennis geeft aan deu deskundige. De heer 't Hooft meent, dat deze zaak niet gelijk staat met die van den heer Veenendaaler zijn geen klagten inge komen en daarom meent spreker zou het wat erg zijn om eervol ontslag te weigeren. De Voorzitter stelt voor, om adressante op haar verzoek eervol ontslag te verleeneningaande den 1 Mei 1880. Daartoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Verder besluit men dat, ter vervulling dezer vacature, sollicitanten zullen worden opgeroepen op de bestaande jaar wedde. XII. Naar aanleiding van het daaromtrent behaudelde in de vorige vergadering (zie notulen van 1 April 11. n®. 4), deelt de Voorzitter mede, dat de heer van der Horst, ten opzigte der geneeskundige armverzorging in Wijk I, heeft te kennen gegeven, wel genegen te zijn om Wijk I weder waar te nemen, maar voor eene belooning van 700 per jaar, en onder voorwaarde, dat de instructie zou worden gewijzigd, dat bij ziekte van den geneesheer het tractement zal stilstaan, en in de waarneming door en voor kosten der gemeente zal worden voorzien, terwijl het gedeelte van Wijk II door hem niet weder kan worden waargenomen. De Voorzitter is er voor om dit jaar in de dienst te voor zien door het afgeven van consenten- De heer Knaap meentdat de heer Demmersvan Sloten, genegen is om de halve wijk van den heer van der Horst waar te nemenvoor de helft van het tractement. De heer Bultman zou er wel voor zijn, om op die voor- waarden deu heer Demmers de helft van bedoelde wijk te geven. De heer de Breuk acht de bepaling, dat een armedie geen 9.per week verdient, gratis zal worden behandeld, niet goed en zou 7 willen bepalen. Men besluit dat voor dit jaar in de dienst zal worden voorzien door af te geven consenten ten eiude dan daarna beter te kunnen beoordeelen welke regeling het wenschelijkst zal zijn. XIII. Naar aanleiding van het in de vorige vergadering genomen besluit tot vermeerdering der hulp aan school n°. 4, wordt thans, zonder hoofdelijke stemming, besloten, aan school n®. 4 een vierden hulponderwijzer te benoemen, op eene jaarwedde van 900.mits de te benoemen hulp onderwijzer in het bezit is van eene acte van hoofd-onder- wijzermet aanteekening voor de Fransche taalalsmede voor Wiskunde of Teekenen. XIV. De Voorzitter stelt voor omter vervulling der be trekking van hulp-onderwijzer aan school n®. 4, opcngevallen door het verleend eervol ontslag van den hulp-onderwijzer Veenendaal, sollicitanten op te roepenzonder bij-acten te vorderen, op eene jaarwedde van 650. Daartoe wordt besloten. XV. De heer Bultman bespreekt de behoefte, die in de gemeente komt aan goed drinkwater, en wenscht dat Bur- gemeester en Wethouders daarop hunne aandacht zullen vesti- genen proeven nemen om goed drinkwater te verkrijgen door het boren van putten. De Burgemeester zegt, dat deze zaak wordt overwogen. XVI. De heer Bultman vraagthoe het staat met de zaak van den stoomtram. De Voorzitter deelt mede dat hieromtrent niets naders is vernomen, en het ook niet bekend is hoe het polderbestuur er over denkt. XVII. De heer Ran vraagtof er geen toezigt kan worden gehouden over het marktplein en gezorgd dat daarover niet wordt geloopen? De Voorzitter zegt, dat zulks moeijelijk kan worden belet, want het is publiek plein. De heer Bultman acht het noodig dat de markt worde bezaaid. De Voorzitter zegt, dat zulks zal worden gedaan. XVIII. De heer Dorbeck bespreekt den toestand der sloten langs de wegen in de dorpen, en meent dat die zouden be- hooren te worden gezuiverd; hij zegt dat ook de geneesheer Bolkestein zulks noodig acht. De Voorzitter zegt, dat deze zaak reeds bij Burgemeester en Wethouders in overweging is. XIX. De heer Dorbeck vraagt of er aan het Raadhuis niet te veel personeel is, want de concierge Legel gaat drie dagen achtereen uit om te veilen. Spreker zou het beter achten dat hij het terrein om het Raadhuis in orde hield volgens zijne instructie. Op verlangen van sommige leden wordt daarop voorlezing gedaan van de instructie van den concierge. Waarna de vergadering wordt gesloten. De heer mr. J. P. Amersfoort heeft aan den Gemeenteraad van Haarlem een brief geschreven over hetgeen hy bij een wandeling in den Haarlommerhout heeft opgemerkt. Het trof daarbij zijne aandacht. dat het eerwaardige bosch ontsierd wordt door de mmigte van ziekelijk, kwijnend en dood hout, hetwelk zich daarin tusschen gezonde boomen bevindt, het andere hout in zijnen wasdom hindert, en tot verblijf strekt van zwammenpaddestoelen en insecten die een zeker bederf om zich spreiden Dit is voor alles het geval bij de oude boomen, die de Spanjaardslaan vormen. Aan de meeste, zoo niet allebevinden zich stompen van afgehakte, afgewaaide en vergane takkendie in verregaanden staat van verrotting verkeerenen het bederf, waarvan zij lijden, met zekerheid aan het merg der stammen mededeelen en den val der boomen verhaasten. Sloteil. Door den rand der gemeente is een zilveren medaille uitgeloofd aan een der geneesheeren dezer gemeente, die van 1 Junij tot 1 Augustus de meeste kostelooze vacci- natien zal hebben verrigt. Capelle (Langstraat)30 Junij. De handel in hooi staat sedert eenige dagen zoo goed als geheel stil, terwijl men dan als van zelf van geen prijs hoort. Het schijnt dat men, met het oog op het nieuwe gewas, een wachtende houding wil aannemen. Het inzamelen van nieuw hooi, waar- mede men in het begin dezer week voor goed begonnen is, wordt door de vele regenbuien zeer verhinderd, zoo dat er geen vooruitgang plaats heeft. Zal het gewas, naar berekening, niet veel meer dan de helft van een gewoon jaar bedragen, de tweede snede kan echter veel vergoeden. want waar het hooigras gemaaid is, kan men, als het ware, de stoppels zien groeien. De tweede snede is echter als leverantie hooi minder geschikt en wordt hier bijna uitsluitend voor eigen veevoeder gebruikt. De algemeene paardenmarkt te Beusichera werd dit jaar zeer druk bezocht. Er waren 1200 paarden aan de lijn en 8 00 in de stallen. Door de Fransche kooplieden, die in grooten getale aanwezig waren, werden belangrijke inkoopen gedaan. Prijzen van circa /1000 kwamen herhaaldelijk voor. Op de markt waren tevens 25 hengsten aanwezig. De Maatschappij tot droogmaking van het zuidelijk gedeelte der Legmeerplassen is nu ook tot stand gekomen. Dezelfde directeuren der Maatschappij, welke het noordelijk gedeelte hebben droog gemaakt, zijnde de heeren A. Wiegel, burge meester te Nieuwer-Amstel, en J. C. van Hattum, aannemer te Sliedrecht, hebben ook weder de directie voor deze droog making aanvaard; de benoeming van het Collegie van Com- missarissen zal in een spoedig te houden algemeene vergadering van deelhebbers volgen. Hoe moeijelijk het is te bepalen welke vogels wel en welke niet behooren te worden beschouwd als nuttig voor den land- bouw en hoe ligt ook hier de goede het met de kwade zou kunnen ontgelden, ziet men weer uit een mededeeling van deu heer G. Amand te Goor aan de Landb. ct. van zijn belangrijk wedervaren met de Vlaamsche gaai, een vogel die tot uu toe gehouden wordt als veel meer schadelijk dan nuttig te zijn en als geweldige kersendief te boek staat. De heer Amand had twee van die vogels geschoten, omdat hij meende zoodoende eenige ponden kersen te kunnen redden. Toen hij den vogel echter opende, vond hij in de roaag geen spoor van kersen, maar 103 rupsen, poppen en kevers. Beide waren door hem geschoten, terwijl zij aan het dejeuneeren waren, dus niet op een tijdstip waarop men zou kunnen zeggen, dat de kersen waarschijnlijk verteerd waren. In de groote bovenzaal van Natura Artis Magistrate Am sterdam, is Maandag eene vergadering gehouden van vereeni- gingen en particulierendie door toezending van bijdragen van hun belangstelling hadden blijk gegeven om Nederland op de aanstaande internationale tentoonstelling van melk- en fokvee en zuivel op eene allezins waardige wijze te doen vertegenwoordigen. De vergadering werd geleid door den heer C. J. M. Jongkindt Coninckdirecteur der landbouwschool te Wageningen en ontvingen de aanwezigeu de mededeeling dat het op dit oogenblik verlangde kapitaal van 10,000 bijeen was. Men heeft den minister dezer dagen om eene subsidie van 5000 gevraagd, waarop Z.Exc. geantwoord heeft, dat hij alvorens te beslissen het resultaat dezer vergadering wilde afwachten. Spreker geloofde dat de minister niet achterwege zou blijven nu deze vergadering zoo druk was bezocht en de belangstelling blijkbaar zoo algemeen was. Na breedvoerige discussie werd besloten een definitief bestuur te kiezen en dit te adviseeren door een rondgaande commissie het aangeboden vee op de stallen te doen keuren en de aangeboden producten voor zuivelbereiding op een nader aan te wijzen plaats te doen keuren. Besloten werd nog, om 39 stuks vee ter tentoonstelling op te zendenalle kosten te doen voor rekening van het comitd. Op de tentoonstelling zal een flinke boerin met haar echt- genoot de kaasmakerij in Nederland toelichten. In Doniawerstal aldus schrijft het Utr. D.geven sommige landbouwers aan hunne dienstbaren of kinderen, die geheel of gedeeltelijk belast zijn met de boterbereiding, voor elk vat boter eerste keur, dat afgeleverd wordt, een extra belooning. Enkele dienstbaren, die zich als botermaakster verhuren, be- dingen 25 ct. per vat le keur boven het gewone loon. Een varken van den landbouwer G. Brinkman te Nijland verraste dezer dagen zijn meester door het werpen van een achttiental biggen, 9 van het mannelijk en 9 van het vrouwelijk geslacht. Een er van was dood. Op de Dingsdag te Veenendaal gehouden wolmarkt zijn 9174 kilogrammen wol aangevoerd. De handel was eenigzins levendiger dan de vorige weken. De prijzen waren van de Betuwsche wol van 1.40 tot /1.75 en van de Veluwsche van /0.90 tot /1.35 het kilogram. De aanvoer van aard- appelen bsdroeg 180 hectoliter, waarvan de prijzen waren van /2.25 tot /3.40 per hectoliter. De verbouw van tarwe en rogge rigt zich geheel naar den bodem van het gewest; nergens aanzienlijker tarwe-teelt dan in de kleipolders van Zeeland en de Zuidhollandsche eilanden het minst in Drenthe en Overijssel, alwaar de volksklasse dan ook bijna geen tarwebrood verbruikt. Den aanzienlijksten roggeoogst vindt men in Noord-Brabant, vervolgens in Gelderland, Limburg en Overijssel; in eerst- genoemde provincie bedraagt een gemiddelde oogst ruim een millioen hectoliter, daarentegeu is de productie in Zuid-en Noord-Holland zeer gering, in Zeeland, Utrecht en Friesland ook niet van groot belang. In het jaar 1872, een middelmatig, dus niet ongunstig jaar, becijferde men de opbrengst van den oogst in het ge- heele rijk, wat de tarwe betreft, op ruim 34 millioen, en wat de rogge aangaat op ruim 53 millioen gulden. N.v.d.B Behalve aanzienlijke hoeveelheden koren katoen en andere stapelartikels, boter en kaaswerden op den eenen dag van 12 Junij jl. van New-York naar Engeland per stoombooten ingescheept: 2000 stuks levende runderen en 2500 levende schapen, mitsgaders 5000 vierendeelen versch rundvleesch en 1500 geslachte schapen. Aan het gesticht De Voorzienigheid" te Amsterdam is door wijlen mejufvr. M. W. Miiller hare geheele nalatensehap geschat op 30 a 40 duizend gulden vermaakt. Door wijlen den heer H. Schoenmaker te Haarlem zijn gele- gateerd aan het Gereform. Weeshuis y*3000 en aan het Nederd. Gereform. Diaconiehuis /1000, beide te Haarlem. Door wijlen Jhr. J. S. H. van de Poll is y2500 besproken aan de Diaconie-Armen der Nederd. Herv. Gemeente te Velsen en f 500 aan de kerk dier gemeente. Om de »evolgen van beten en steken van insecten onschadelijk te maken f moet men altijd een flesehje met geest van salmoniak bij zich dragen en daarmedezoodra men gestoken isde ge- wonde plaats inwrijven. Als bewijs van een krachtig gestel op hoogen leeftijd moge die- nen dat de weduwe T. Krektte Knijpe 84 jaren oud nog de zeis hanteert met eene vlugheid en handigheid waarvoor jongeren zich niet behoefden te schamen. Wel iets ongewoons voorzeker Het lOOjarig bestaan der touwslagerij van de heeren N. A. W. Hoos te Kralingen werd den 24 Junij feestelijk herdacht. De werklieden ongeveer 200 in getalwerden door de patroons onthaald. Als eene'bijzonderheid mag hierbij vermeld worden.dat de meesterknecht 64 jaren aan die inrigting werkzaam is en dat 7 werklieden meer dan 50 en 33 meer dan 25 jaren in dienst zijn. Eene dame die te Scheveningen een tochtje per ezel langs het strand gemaakt hadmiste bij het afstijgen haar portemonnaie met 7.50. Zoodra de politie hiervan kennis kreeg, werd de 12jange ezeldrijver die haar begeleid hadonderzocht en niet ten onregte verdacht bevonden want al spoedig kwam de portemonnaie met het geld uit een zijner kousen te voorschijn. Door het inslaan van den biiksem is de pachthoeve van den heer De la Haye, te Heerlen, eene prooi der vlammen geworden. Alle daarbij behoorende schuren en stallingen werden door het vuur vernield. Twee jonge paarden een stier eene koe en zes kalve- ren kwamen in de vlammen om. De schade is zeer aanzienhjk daar ook de nog ongedorschte granen, het hooi, stroo, de akktr-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 2