1880. Vrijdag9 Julij. No. 28. VAX A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Een-en-Twintigste Jaargang. Prijs van het A_bonnement in het Jaar6. Prijs der AHvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12Cent. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 30 Junij tot 6 Julij 1880. GEBORENJacobus Hermanuszoon van G. J. van Ooijen en T. van Veen. Grietjedochter van K. Itoos en J. C. Been. Januarius Corneliszoon van R. J. Visser en W. van Egmond. Jan, zoon van P. Faas en M. van der Valk. Cornelia, doch ter van M. Nngteren en R. de Zeeuw. Pieterzoon van E. Karstens en C. E. Spanjaard. Wilhelmina Johanna Margaretha, dochter van P. Oosterom en A. Buis. Marinns zoon van A. Wassenaar en M. Kassing. Bastiaantje dochter van P. Bogers en D. van Tilbnrg. Gerritje dochter van J. van Andel en C. Visser. School spaarba nk voor Abbenes. Wassclien der schapen. Is de longziekte si t a it 11: m ii i: it m i: i: it Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AXLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. UlterHjk Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. AGENDA voor de Vergadering van den Gemeenleraad van Haarlemmermeerop Donderdag 15 Julij 1880, des voormiddags ten 10 ure, in het Raadhuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelinget). 2. Benoeming van een hulp-onderwijzer voor school n°. 1. 3. Benoeming van eene hulp-onderwijzeres voor school u°. 5, (beide uit de vroegere voordragten.) 4. Benoeming van een hoofd-onder- wijzer voor school u°. 4. Voordragt P. J. Enkte Nijmegen F. Wesseling, te Amsterdam; G. Walchte Leiden en J. Lijbaart, te Krahbendijke. 5. Verzoek om eervol ontslag van den hulp-onderwijzer W. J. van 't Sant. 6. Verzoek om eervol ontslag van de gemeente-vroedvrouw J. Jot. 7. Adres van K. Vaalburg, om dorpsgrond in koop te hebben. OVERLEDENPetrus Bierman, oud 49jaren, wednr. van M. H. Rietmeijer. Geertjeoud 4 maanden dochter van J. van Oudenaaren en M. Vermeer. Geertruioud 7 weken doehter van J. Vaalburg en S. B. van der Perk. Abraham oud 3 maandenzoon van K. van Wirdum en A. de Rooij. ONDERTROUWDW. van Walstijn met M. Albers (wed.) W. Pruissen met A. J. Pruissen. J. Bosma met J. Vogel. GEHUWD J. Toebak met B. Warmenhoven. M. Tanis met W. van Tilbnrg. D. Offerman met C. P. Francoise. A. van der Zwaard met J. Kniep. Saldo op den 29 December 1879 261.23® Van 29 December 1879 tot 28 Junij 1880 ontvangen 163.02 424.25® Van 29 December 1879 tot 28 Junij 1880 terngbetaald87.18 337.07* Bijgeschreven intrest op 28 Junij 18802.75 Afgegeven 78 boekjes a 16 cent 339.82' 12.48 Saldo op 28 Junij 1880 327.84® Abbenes 8 Julij 1880. D. van Wieringen, Voorzitter. P. Boekel, Secretaris. Tot bestuurders van den Polder de Buiksloter Ham zijn benoemd de heerenMr. H. S. van Lenuep, voorzitter; S. Keyzer, te Texel; Th. Beukman en I. Mendes da Costa Szn., secretaris en penningmeester. Zuillbrock, 8 JulyGepasseerde Zaterdag des namiddags om half drie uur had in bet hooiland van den heer H. Ubbens alhier de publieke beproeving van maaimachines plaats van wege de hh. Boeke en Huidekoper te Groningen. Talrijke belanghebbenden waren opgekomen om met deze machines kennis te maken. Zij bestonden uit een Samuelsons- en een Buckeije machine. Deze laatste is eene geheel nieuwe Amerikaansche machine en verwierf volgens den heer Huidekoper voor eenige weken twee eerste prijzen in Frankrijk. Beide machines voldeden uitstekend, vooral de laatste. Het resultaat was waarlijk ver- rassend. Het gras werd zeer laag aan den grond als 't ware afgeschoren en netjes in rijen gelegd. Geen maaier zal bij mogelijkheid zulk net werk kunnen leveren. Hoewel het dui- delijk te zien wasdat met zoodanige machines op e6n dag zeer veel kan worden gemaaid, werd dit wegens den geringen omvang van het hooiland, waardoor veel tijd verloren ging met het keeren en verplaatsen der machine, minder goed op- gemerkt. Het is echter ontwijfelbaar, dat zij daar, waar veel hooi gewonnen wordt, zeer aan te beveelen zijn. Spoedig werk leverende, zal zij tevens belangrijke werkkrachten uit- winnen. De inrichting der machines is hoogst eenvoudig en daardoor meer aanbevelenswaardig, de werking gemakkelijk, terwijl slechts weinig oefening noodig schijnt en twee paarden ze met gemak verplaatsen. De prijzen zijn niet zoo hoog gesteld dat zij de landeigenaars zullen afschrikken zich er van te voorzienen wij zijn over- tuigd dat zijin plaatsen waar de hooioogst belangrijk is hoewel met het oog op de belangen van den werkman niet in eene bestaande behoefte voorziende, toch uitmuntend op hunne plaats zullen zijn. Gnillien8 Julij. De oogst van de verschiliende producten die deze gemeente oplevertlaat zich dit jaar over't algemeen best aanzien. Komen geene rampen tusschen beiden, dan gelooven wij dat de landbouwers op een ruira beschot kunnen hopen. Roggeaardappelen en boekweit, in de veenderijen, staan over 't geheel genomen zeer goed. Zwolle8 Julij. Volgens nauwkeurige opgaven zijn van 1 Januarij tot 1 July 1880 in de Noordelijke provincien ver- handeld 130,000 stuks melkvee en vet vee, die hehalve het kleine vee eene waarde vertegenwooriligen van ruim /20,000,000. Texel7 Julij. De verkoop van te veld staand hooigras is in vollen gang; men besteedt op steel 25 voor den wagen. Het vervoer van levcnde varkens uit Amerika naar Duitsch- land neemt steeds in uitgebreidheid toe. De boot Berlin, die Maandag uit New-York te Bremershaven aankwarn had er 900 aan boord, die voor een Hanoversche slagterij bestemd wareD. Men zegt dat er weldra meer dergelijke bezendingen zullen volgen. lets wat nog nimmer is voorgekomen, is dezer dagen geschied. De grasmaaiers, die onzen nijveren boerenstand komen helpen in den hooioogst, kunnen geeD werk bekomenten minste deze week hebbeu zich vier maaiers bij het dagelijksch bestuur te Alkmaar aaugemeld met verzoek om onderstand. Te Wurzburg is wegens melkvervalsching een vermogend landbouwer tot 500 mark boete veroordeeld. Het behoorde niet tot de uitzonderingen als hij 6 liters water met 4 liters melk aanlengde. De aardappelen groeyen hard zei dezer dagen een boer en dat zegt bij niet ligt. De prijs in Holland is dan ook dalende en weldra zullen wij geen oude meer op ooze tufels zien. Nu niemand zal er 't heimwee van krijgen. Te Utrecht worden de nieuwe verkocht voor/2.80 a/4.70 de mand. Maandag jl. werd in het cafd de Roode LeeuwVijgendam.te Amsterdam, publiek aanbesteedde bouw van een steenen Schutsluis, voor den Rietwykerpolder, onder Amstelveenaan den alstoen minsten inschrijver niet gegundzijnde, is dit werk nu opgedragen aan den heer J. B. E. Hauet, voor 16,200. Men schrijft uit MaastrichtHet in de onmiddellijke nabijheid van Maastricht gelegen dorp St. Pieter is niet alleen de moestuin van deze stadmaar ook grootendeels van Aken, Verviers Luik en Spa, De gewone koopprijs voor een oude bunder land is /6000. Hoewel die prijs in verhouding tot riien van eveneens bij Maastricht gelegen dorpen zeer hoog is, weten de St. Pieternaren toch vry wel aan den intrest van hun kapitaal te komen. Hiertoe kan als bewijs dienen dat een landman van genoemde gemeente een roede van zijn akker (oude maat) met penen bezaaid had en als opbrengst daarvan zuiver besomde 283.50, wijl nu een roede het twintigsle van een bunder is, en dus de koopwaarde er van /300 bedraagt, heeft hij bijna 95 °/f van de voile waarde van zijn land uit de wor- teltjes weten te halen. Als men nu in het oog houdt dat onze nijvere Sint Pieternaar onmiddellijk na het opruimen der penen weder andere groenten zaait of plant en die manoeuvre, voor het jaar rood is, nogmaals herhaalt, dan kan men zich voor- stellendat die landlieden wel eene drukke, maar geenszins ondankbare nijverheid uitoefenen. In den regel wordt te St. Pieter in de aspergiebeddendie er zeer talrijk zijn, salade gezet, reeds weken voor de aspergeoogst is afgeloopen; zelfs op de aardappelakkers wordt gepoot voor dat de eerste knol- vrucht gerooid is. De regeering van de provincie St. Paul, in Brazilie, heeft een prijs uitgeloofd van 50 contos 60,000), voor een zeker werkzaam middel tegen de mierendie den landbouwer in dat gewest ontzettend veel schade toebrengen. Tot dusver is het namelijk niet gelukt, een afdoend middel tegen de mieren te vinden bij de onbegrijpelijke talrijkheid van dat insect in genoemd landschap. Nu de gouden regen weer in bloei staat is het misschien niet overbodig te herinneren, wat reeds meermalen gezegd werddat deze boom zeer vergiftjg is. A1 zijn deelenbloe- raenbladerenzaden zelfs de stam en de wortels bevatten een zwaar vergiftcylicine genaamd. Een half greiD daarvan, onder de huid ingespoten, is voldoende om bonden of katten onmiddellijk te dooden. Nadat men in 1843 voor het eerst de vergiftiging van een mensch door cyticine waargenomen had, zijn dergelijke geval- len meer dan honderd malen voorgekomen, dikwijlz met doo- delijken afloop. Grootendeels waren de slagtoffers kinderen die van de zaden en peulen hadden gegetenmaar er waren ook volwassenen onder, die het een of ander van den boom hadden gebruikt. De verschynselen der vergiftiging zijn: braken, buikloop, krampen en een snel verval van krachten. Een tegengif is tot nu toe nog niet bekend. Ook de oleander is vergiftig. De bladeren en bloesems, maar vooral de bast en de stam zijn zeer gevaarlyk. Er zijn gevallen bekend van vergiftiging door het eten van vogels, die met oleanderbladen gebraden waren, door het inslikken van de bloesems en door onvoorzigtig gebruik van oleander- extract als geneesmiddel. Het eten der bladeren is voor koeijen, scbapen enz. hoogst nadeelig; schapen sterven als zij water drinken waarin oleander bladen liggen. Het vergift van den oleander is een geel scherpe harsde bast bevat het meest daarvan. Men raadt aan schapendie gewasschen zijn niet direct van de wol te ontdoenmaar na eenige dagen wanneer de wol de uitstraling der huid heeft oudervonden. Door de vet- deelen wordt de wol, zooals men het noemt, gedweeveer- krachtig en sterk, en ook zwaarder in 't gewigt. onder het rundvee, welke ziekte ook bij ons te lande veel schade heeft voroorzaakt, eene besmettelijke ziekte? De heer Fr. Schmidt te Hagendistricts-veeartsgeeft op deze vraag een zeer uiteenloopend antwoord in het Weehblad voor Delft en het Weslland. Hy antwoordt rondwegneen ondanks het vrij algemeen, en ook door de wetgevers in de verschiliende landen bevestigend antwoordwaarop de maat- regelen ter bestryding: inentingafmaking enz. berusten. In eene beschouwing van den veearts Schmidt, gesteund door een opstel, voorkomende in het Duitsche tijdschrift Thierarztwordt beweerd, dat de longziekte bij het vee evenmin besmettelijk is als by den mensch en dat geen afdoend bewijs voorhanden is voor het bestaan van een smetstof, die de ziekte in het leven roept en voortplant. Longziekten acht hij evenmin besmettelijk als hartziekten of leverziekten. Het best wordt de longziekte daar bestreden, zoo schrijft S., waar de stallen worden verbeterdwant het inademen van heete stallucht, gepaard met de werking der koude luchtdie door het openen van deuren en vensters binnen komt, ver- oorzaakt longziekte. Een koude luchtstroom aan den regter- kant der dieren brengt ontsteking der linkerlong teweeg, en omgekeerd. Deze tot dusver onbekende oorzaak van een ziekte, die men ten onregte aan besmetting toeschryft, kan in elk voorkomend geval worden nagegaan. Wordt dit inderdaad boven twijfel gestelddan kunneu de aanzienlijke uitgaven, die de Staat zich ter bestrijding der ziekte getroost, worden gestaakt en kan tevens het nationaal vermogen worden vermeerderd door opheffing der wettelijke bepalingen en verbetering der stallen, omdat by goede lucht- verversching geen longziekte kan ontstaan. Deze opmerking vroeger door ons zegt de Boeren Ct. geuitverdient zeker ten voile de aandacht van belangstellenden en deskundigen. De heer Schmidt heeft reeds in 1876 zijn stelsel in 8 stallen twegepast ennaar hij berigtmet uitstekend gevolg. Te Delft had iemand het ongeluk een bankbiljet van 60.te verliezentwee-derde van bet door hem ontvangen kwartaal van zijn pensioen. Aan het bureau van politie gekomen om aangifte te doenvernam hij tot zijne groote vreugde dat het reeds was opgeviseht door een schipperdie het bankbiljet aan het bureau had gedeponeerd.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 1