Advertentien Bf, PAARDEN. Goede Jonge WERkPAARDEN, - 110 - 3©3de Staats-Lotery. f f f - De Engelsche geneesheer John Clay geeft een nieuw middel aan de hand tegen kanker, waardoor deze kwaalzonder operatie niet alleen gestuitmaar volkomen genezen zou kunnen worden, name- lijk terpentijn van Chyos of Cyprus. Hij moet daarmede in het koninklijk hospitaal van Birmingham reeds vele zieken volkomen genezen hebben. Ilet zou waarlijk een zegen zijnals dit nu eens een afdoend middel tegen deze vreeselijke kwaal bleek te wezen. Er zijn ech- ter reeds aoo veelmalen dergelijke onfeilbare middelen tegen onge- neeslijke kwalen ontdektdat men wel zal doen zich er niet te zeer over te verblijden voor deze gewigtige vraag door genees- kundige autoriteiten nader onderzocht is. Te Maastricht werd j. 1. Zondag een gezin bestaande nit man vrouw en pleegzoonna het gebruik van een groentensoep onge- steld. Geneeskundige hulpdie dadelijk werd ingeroepenver- klaarde dat hier vergiftigingwaarschijnlijk door dolle kervel, had plaats gehad. De drie lijders zijn ondcr geneeskundige behande- ling; terwijl een kat, die mede van de soep gegeten had, dadelijk is gestorven. De Groote Raad van het Zwitsersche kanton Stad Bazel heeft in zijue laatste zitting met 63 tegen 39 stemmen bepaald, dat het volksonderwijs voortaan geheel kosteloos zijn zalvan de laagste klasse der openbare scholen tot de hoogste klasse van het gymna sium toe. Het geregtshof te 's-Hertogenbosch heeft den 3 Julij Adriaan van Beestdie beschuldigd werd van den bekenden moord te Sleeuwijkschuldig verklaard aaD moordgepleegd met voorbe- dachten rade, voorafgegaan door diefstal in een bewoond huis door middel van binnenbraak en hem deswege veroordeeld tot levens- lange tuchthuisstraf. Naar de //Reichszeitung" van Bonn meldtheeft een geestelijke te Reichenbach dezer dagen het dertigste kind gedoopt van, de echtelieden Signer. De gelukkige vader is 64 jaren oud. Temand van Utrecht naar Nijmegen (zijne woonplaats) reizende vermiste bij zijne tehuiskomst zijn portefeuille met f 9500.aan bankpapier. Te Arnhem had hij even den trein verlaten. Op het station te Lehrte heeft een machinepoetser een einde aan zijn leven gemaaktdoor in een vuurhaard van de locomotief te kruipen. Hij was natuurlijk terstond een lijk. Wanneer men ech- ter nagaat hoe klein het deurtje van zulk een haard is en hoeveel moeite men heeft om als alles koud is er zich in te wringen dan is het bijna onbegrijpelijk hoe iemand op het denkbeeld kan komen om op zulk eene wijze den dood te zoeken. Wat in 't vat is, verzuurt niet. Zekere aetriee moest in een tooneelspel den »jeune premier" een klap toebrengen. Zij gaf hem dien misschien wel wat heel natuurlijken ten over- vloede veel te vroeg. De acteur beet haar nijdig toe 't is te vroeg." »0," was het antwoord, »straks krijg je er nog een." Een brulale diefstal met inbraak heeft plaats gehad op het bui- tenverblijf Bosch en Vaart", van baron van Tnijll van Seroos- kerkeu van Yleuten gelegen onder Heemstede. Van eene groote hoeveelheid zilveren voorwerpenten getale van honderd zestig en waaronder zioh een bouilloire bevindt van ruim f 600 waarde hebben de dieven zich meester gemaakt. Alle ramen wareneven als de vorige avondengesloten en er was geen spoor van in braak te ontdekken. Eene premie van f 50.is uitgeloofd voor dengenedie liet eerst een der gestolen voorwerpen met opgave van herkomst in handen der justitie brengten eene premie van 150.voor hem die de eerste aanwijzing doetwaardoor de daders ontdekt en in handen der justitie gebragt worden. In Tulle is een meisje van 17 jaar het slagtoffer van haar groote onvoorzigtigheid geworden. Zij had op haar verjaardag een me- nigte bloemruikers ontvangen die zij 's avondsbij het naar bed gaan vergat uit haar slaapkamer te brengen. Den volgenden mor- gen toen zij niet op den gewonen tijd beneden kwam, wilde haar vader haar roepen dock hij vond het meisje geheel buiten kennis. Geneeskunaige hulp mogt niet meer baten kort daarop stierf zij Een Biljartspeler op de societeit//Jan, hoe laat is het?" »Het heeft juist twaalf uur geslagen, mijnheer."»Wat zeg je, twaalf uur Alle duivels En ik had mijne vrouw nog al be- loofd om haar te komen afhalenten einde met haar naar den schouwburg te gaan Toen de trein die Zondag-nacht ten ongeveer 1 ure van Haar lem te Amsterdam kwam hadnabij het station een der reizi- gers in den waan dat de trein reeds stilstondde onvoorzigtig heid zelf het portier te openen en uit den wagen te springen. Een vrouw volgde helaas zijn voorbeeld doch met het treurig gevolg dat zij onder den nog in beweging zijnden trein geraakte en haar door ae wielen beide beenen letter! ijk werden afgesneden. Op een paar planken werd zij naar het gasthuis vervoerdalwaar zij aan hare bekomen wondenden volgenden dag is overleden. Te Opbrakel is brand ontstaan in twee aangrenzende hnizen dier gemeente welke tot den grond afbrandden. Een 13-jarig meisje doehter van een der bewoners wilde hare kleederen nog redden en drong met haar zusje 20 maanden oud in de bran- dende woningdoch beiden werden onder het puin begraven. De heer Bonnemalid der Schoolcommissie te Wonseradeel heeft een formeele aanklagt ingediend bij Mr. B. van Loon, school- opziener wegens het feit dat de hoofdonderwijzer van Arum in een schooltijd driemaal uit het raam had gekeken. Dezer dagen werd te Gouda eene vrouw, die met zwavelstokken te venten en clandestien te bedelen den kost verdiende ziek en daar zij in hare armoedige woning niet voldoende verpleegd kon worden moest zij naar het Gasthuis worden overgebragt. Bij die gelegenheid werd bevonden, dat zij in het bezit was van ongeveer f 5000.aan geld en gelds waardige papieren. Goed en slecht. Kofflehnishouder»Hoe bevalt u de koffie mijnheer!" Gast»Zoo, zoo! weet genw koffie heeft twee eigenschappeneene goede en eene slechte. De goede is dat er geen ciehorei in is; de slechte, dat er geen koffie in is." Om door middel van verkleedingmaskeering en zwartmaking rooverijen en diefstallen te bedrijven schijnt in Amerika aan de orde van den dag. Nabij Clear Lake in Texasgaf onlangs een boer met name Bradley die juist eenig vee verkocht had zijn vrouw f 500 te bewaren. Gedurende zijue afwezigheid omtrent middernacht, kwamen twee roovers in huis, sneden de vrouw den hals af en namen bezit van het geld. Juist toen de roovers met hun buit wilden heengaan, hoorde een vreemdeling dien vergund was op zolder te mogen slapen, het steunen der stervende vrouw. De roovers zionde heengaannam hij schielijk een revolver en vuurde op hen. De een werd getroffen in het hart en de andere door het hoofd. 't Bleken toen twee vrouwen uit de buurt te zijn. Te Dockum viel dezer dagen een kind in het water. De vader, dit ziende springt het achternamaar het gelukt hem niet het kind te grijpen. De moederdie in hoogst zwangeren toestand verkeertkomt uit hare woningziet het gevaar waarin haar Be veling verkeerten zonder zich te beraden springt ook zij haar kind nadat reeds geheel onder water was en grijpt het geluk- kig nog onder water bij een der beentjes waarop toen door haar man en anderen beiden er uit zijn gebaald. Gelukkig hebben het kind noch de moeder eenig letsel bekomen. Men kent het roerend verhaal uit onze Vaderlandsehe Geschie- denisgelijk van Lennep die verhaalt it Floris IV ligt hier te droomen »Onder de hand wordt hem het leven benomen ii Zoo kan men 's avonds gezond naar bed toe gaan //Om 's morgens dood weer op te staan." De lndische //Locomotief" hangt thans een dergelijk tafereel op: Gevallen van een hoogte van 9 el, naml. van het dak van de Chineesehe kerk in de kampong Sebandaren is gisteren een koe- liedie daar lag te slapen. Toen hij wakker werd was hij dood. Bij New-York is een pleizier-stoomboot verbrandwaarop 300 passagiers hadden plaats genomen50 personen zijn verbrand of verdronken 30 verkoolde lijken, meest van vrouwen en kinderen, zijn reeds gevonden. De gebouwen van het //Cafe Krasnapolski", in de Warmoesstraat te Amsterdam, naderen hare voltooijing. Nagenoeg een jaar wordt daaraan door een 50 tot lOOtal werklieden gcarbeid. De geheele oppervlakte van de gebouwen met den zomertuin beslaat 3500 vier- kante meterswelke gebouwen alien des winters onderaardsch door stoom zullen worden verwarmdterwijl de bedorven lucht eveneens door onderaardsehe gemetselde gangen wordt afgevoerd. Voor deze ventilatie-toestellen is een stoommachine benoodigd van 22 paardenkrachten en de kosten er van bedragen de niet geringe som van f 50,000.Er zijn 3600 jneter gasleiding voor dit ge- bouw verbruikt enals alle pitten ontstoken zijnzullen er onge veer 4000 gasvlammen branden. Nog eenige dagen zullen verloo- pen eer de zomertuin kan worden geopend. Te Walsall werd een man veroordeeld tot 21 dagen dwangarbeid omdat hij zijne vrouw mishandeld had. De reden van zijne wan- daad was dat de vrouw zijn bond had geslagen. Toen de regter de opmerking maaktedat de man blijkbaar zijn hond liever had dan zijne vrouw stemde hij dit volmondig toe en verwonderde er zieh niet weinig over dat een regter in die mishandeling aanlei- ding kon vindeu om hem te veroordeelen. De eerste proefrid met de restauratie-wagon is tusschen Berlijn en Eisenach gedaan, in tegenwoordigheid van tal van genoodigden, autoriteiten en vertegenwoordigers van de pers. Tusschen Jiiterbogk en Bittersfeld werd het dejeuner gebruiktlater gebruikte men het diner, dat geheel den stempel droeg van een volkomen feestmaal en den deelnemers deed vergeten dat zij zich in een spoorweg- wagon bevonden. Aan toasten was geen gebrek. Een Tandmeester (tot een jammerende patiente, die hij zoo even een tand getrokken had) //Troost u mejufvrouw de tand des tijdsdie zoo menigen traan droogtzal ook over deze wond wel gras doen groeijen." Door de heeren Remy en Bienfait te Rotterdam is bij het gemeentebestuur te Amsterdam vergunning gevraagd voor het leggen van pijpen ter verwarming van openbare en bijzondere gebouwen door stoom. In verscheidene steden van Noord- Amerikn is zulk eene inrigting reeds in gebruik; in den aan* staanden winter komt er te New-York een in werking. Volgens de besehrijvingdie bij de aanvraag is gevoegd, wordt de stoom voortgebragt door op centraalpunten in de te verwarmen wijken stoomketels te plaatsen met groot verwarmd oppervlak. Uit die ketels wordt de stoom door de buisleiding in de straten gevoerd naar de gebouwen, evenals het gas, ook met een meter die het verbruik aanwijst. De buizen liggen niet zoo diep als die voor gas- en waterleiding. Een 12 duims pijp kan op 1 mijl afstand 2250 verbruikers bedienen en nog 900 meer die langs die leiding wouen. Die pijpen kunnen een druk van 166 atmosferen weerstaan; maar de spanning zal ten hoogste 4 atm. bedragen. Om de afkoeling te voor- komen wordt de pijp omgeven door 66a dikte asbest (J/8 duim), 2 a 3 dikten grofbruin poreus papier (dakpapier), edn dikte Manillapapier, 3 of 4 houten latten spiraalsgewijs er om heen gewonden en door koperdraad bevestigd en eindelyk een uit- geboorden houten koker. De inrigting is zoo, dat de pijpen zich vrij kunnen uitzetten bij verandering van temperatuur, terwijl de houten kokers onbewegelijk zijn. Onder de pijpen wordt een draineerbuis aangebragt van 3 a 4 duim diameter. Op elken 100 voet komen expansieverbindingenom het uit zetten of inkrimpen mogelijk te maken en daar komen tevens de zijleidingen naar de gebouwen. In huis gaat de stoom vau 1 '/2 a 3 ]/2 atm. eerst door een regulator, waarin de stoom door middel van twee caoutchouc- wanden met hefboomen en kleppen eerst tot en dan, naar gelang der behoeften tot y3 a 2/l5 atm. wordt gebragt. Verder wordt de stoom onder gelijken en lagen druk door een meter gevoerd, die het verbruik aanwijst (een klok, die 55 dagen loopt) en komt dan in de radiators, welke de ver- trekken verwarmen. Een radiator bestaat uit een stel lood- regte pijpen, waarin de stoom circuleert en die naar verkiezing kunnen worden ingerigt. Uit die toestellen wordt de stoom en het condensatiewater naar het sousterrein geleid, waar hij, door spiraalsgewijs ge- plaatste buizen gevoerd, gelegenheid geeft om buitenlucht te verwarmen en deze door roosters in gangen en trapruimten te brengen, zoodat het gebouw van binnen geheel met verwarmde versche lucht wordt voorzien. Het warme afgevoerde water, door een inrigting gevoerd die geen stoom doorlaat, kan voor baden wasschen enz. worden gebezigd ook stoom kan men voor dat doel aftappen. In een brief aan het Soer. Hbl. schrijft Gerard Keller o. a. het volgende over de Hollandsche effectenbelasting „Vijf milliarden honderd vjjftig millioen gulden aan onroerende goederen; zes milliarden honderd vijftig millioen aan roerend goedaan kapitaal in portefeuille. „Voor een klein volk als het Nederlandsche is dit eene som, die bij menigeen verbazing zal hebben gewekt, en het laat zich begrijpen dat velen onwillekeurig een stuk papier en potlood zullen hebben gegrepen en becijferd hoe, volgens deze raming, ieder Nederlander en Nederlandertjezuigelingen, grijsaards, krankzinnigen en gevangenen er onder begrepen bij eene pondspondsgewijze verdeeling, een kapitaaltje zou bezitten van plus minus 1200 en een stuk grond ter waarde van 1300. Als men nu de waarde van de overige bezittingen, meubels, sieradenkleinoodien, kostbaarheden, voorwerpen van kunst, zeldzaamhedenenz.ook nog op ongeveer hetzelfde bedrag schat, b. v. op vier milliard zevenhonderd millioen, dan zou elk Nederlander een vermogen bezitten van f 2000 wat hem op een rente zou kunnen worden berekend van/200. „Als het ideaal der communisten voor verwezenljjking vatbaar was, en ieder het hem toekomende deel van het algemeen vermogen verkreeg, zouden wij dus alien renteniers zijn met een fortuin, waarvan de rente 200 'sjaars bedraagt, dus in schjjn driemaal rijker dan l'homme aux quarante ecus, een rente van een vermogen, dat, bij gelijke verdeeling, volgens Voltaire elken Franschman der 18de eeuw zou toekomen; in schijn want in werkelijkheid zal bij de tegenwoordige mindere waarde van het geld het verschil niet groot zijn." Het budgetdoor de Porte van Turkije over het loopende jaar openbaar gemaakt, bevat ditmaal ook eenige nadere mede- deelingen over de civiele lijst van den Sultan en van zijne zusters. De civiele lijst van Abdul-Hamid bedraagt thans 6,150,000 fl. O. W. (onder Murad V beliep zij nog 10,800,000, onder Abdul-Azis 13,480,000 fl.) De vernieuwingen in het keizerlijk paleis en zijne verschillende inrichtingen kosten 600,000 fl. en de inkoop van slachtvee, gevogelte en visch voor de keizerlijke keuken 877,394 fl. De broeders en zusters van den sultan ontvangen aan apanages 2,375,488 fl. en het aanschaffen van vleeschwild en visch voor hunne respectieve keukens kost 740,000 fl. De zielszorg voor de keizerlijke familie vereischt verder 150,000 fl. In het geheel komt dus de keizerlijke familie het land te staan op eene uitgave van 10,894,882fl., op een staats-inkomen van 142,858,200 fl. Een Brusselsch dagblad verhaalt de volgende zonderlinge geschiedenis, welke dezer dagen in een groote restauratie van het „Quartier-Leopold" heeft plaats gehad. De heer de L welke dit hotel bestendig bezocbt, leed aan rheumatisme, waarvoor men hem aangeraden had zeker mineraalwater te drinken. De restauratiehouder deed er drie honderd flesscheu van komeneenige weken later ging hij naar den kelder en zag met verwonaering, dat er geen enkele flesch meer was over- gebleven. Men liep naar den keldermeester en vond dezen in een bad, waarnaast al de ledige flesschen stonden. Op heeter- daad betraptdeed hij volledige bekentenis. De geneesheer had hem bevolen, baden te nemen in hetzelfde water, dat de heer de L.... moest drinkenreeds sedert een maand volgde hij dien raad, en telkens ah hij zijn bad genomen had, vnlde hij weer de flesschen, die hij naar den kelder terugbragt, en waarvan de L.... er dagelijks eene.... dronk. Men zegt, dat de L.... ernstig ziek is geworden. Een werkman te Manchester gaf onlangs aan zijne kame- raden een aanschouwelijke les, die een diepen zin had. Hij nam een broodom het loon der werklieden voor te stellen sneed daarvan een niet al te groot stuk af en zei tot zijne hoordersDit geeft gij aan het stadsbestuur." Daarop sneed hij een grooter stuk, zeggende: Dit geeft gij aan het lands- bestuur." Toen sneed hij, met een krachtigen zwaai van zijn mes, drie vierden gedeelten van het brood af en zei: Dit geeft gij aan den kroeghouder!" Nu bleef er nog maar een dun sneedje over. ,,En dit," zeide hij, op de enkele krui- mels wijzende: en dit brengt ge thuis bij moeder de vrouw!" Rotterdam6 Juli. Door het tweede kantongeregt alhier zijn gisteren vier landbouwers uit DelfshavenKethel en Overschie ieder tot eene boete van f 25 of gevangenisstraf van 4 dagen veroordeeldomdat z(j op de veemarkt op het Hofplein alhier ieder een ziek rund ter markt hadden gebragt. Tot de dubbele straf werd veroordeeld een koopman uit Heinenoord, die twee zieke koeijen op de veemarkt aan den Boezemsingel ter markt had gebragt. Voorts werden door hetzelfde kantongeregt met eene boete van 10 of gevangenisstraf vaD twee dagen gestraft vijf vleeschhouwersknechtsdie zich hadden schuldig gemaakt aan het vervoeren van bedorven vleesch te Rotterdamen een Rotterdamsche vleeschverkoopsterdie in haar winkel bedorven kalfsvleesch voorhanden had gehad. VIJFDE KLASSE. Prijzen van f 100.en daarboven. Eerste Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs: Nr. Prijs 1282... 100. 8719... 200. 100. 2578... 100. 9220... 100. 18827... 400. 4289... 100. 10033... 200. 19596... 100. 6766... 200. 10233... h 1000. 19914... 100. 7173... r 100. 12078... 20447... 400. 200. Tweede Lijst. Nr. Prijs: Nr. Prijs Nr. Prijs 100. 10101.... 200. 14219.... 100. 2482.... v 200. 100. r 400. 11328.... 1000. 16467.... 400. 5699.... 200. 11934.... 100. 18571.... 200. 200. 13003.... 400. 19353... 200. Derde Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. Prijs 6690... 100. 16210... 100. 8920... 200. 17125... 1000. 2223... r 100. 9628... 100. 17765... 100. u 100. 10602 100. 18052... 100. 100. 10774... 100. 20227... 1000. 4512... v 100. 13041... 400. 20934... 100. 6597... h 1000. 14554... 400. 400. Vierde Lijst. Nr. Prijs: Nr. Prijs Nr. Prijs 1937.... 100. 4481.... 1000. 15606... 100. 2298.... r 100. r 1000. 19796... 1000. 400. 11713.... 200. 20872... 100. 100. 200. steeds te verkrijgen bij AIVT0A1E AELEMANS, Sectie E E, N°. 30, te Haarlemmermeer>

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 2