1880. Vrijdag, 16 Julij. Rfo. 29. A AN LANDBOTJWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGBN GEWIJD. Een-en-Twinligste Jaargang. XXMiiZ/ Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven Tan 713 Julij 1880. Jacobus Schoot,Oude Tonge. REGLEMENT Prijs der Axlvertentien. van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. \\mw® A4RLE1MERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Celt. Zondag 18 Julij a.s.des voormiddags ten lOure, zal de predikbeurt in de Hervormde kerk te Heemstede worden waargenomen door ds. van der Flier, van 's Graveuhage. In den nacht van 14 op 15 Julij woedde over deze gemeente eene geducbte onweersbui. Bij den landbouwer G. J. van Vuurennabij 't Hoofddorp, werden 4 runderen door den bliksem gedood, den gewond en den rund en drie paarden geraakteu te water. Naar men zegt, zouden ook nog runderen gedood zijn bij de landbouwers 't Hooft en van der Zon. Te Nieuwe-Wetering is een hoop hooi verbrand. In de vergadering van den Gemeenteraad van 15 Julij 1880, is benoemd tot hulp-onderwijzeres aan school n°. 5, te Nieuw-Vennepmejufvrouw S. C. Rischte Breskens. "Voorts is benoemd tot hoofd-onderwijzer aan de school te Hoofddorp, de heer F. Wesseling, te Amsterdam, en zulks met het lot tegen den heer P. J. Ent, te Nijmegen. Beide heeren erlangdeu zeven stemmen. Aan den hulp-onderwijzer W. J. van 't Sant, van school n°. 4, werd op zijn verzoek, eervol ontslag verleend in te gaan 15 September 1880. Ten opzigte van de vervulling dier betrekking werd bepaald, de Schoolcommissie tc hooren omtrent de te vorderen acten en inmiddels sollicitanten op te roepen op eene jaarwedde van f 650 met bepaling dat het bezit van acten voor het Fransch en teekenen, de jaarwedde tot 750 zal doen stijgen. Een adres van J. Verlee, om begrinding van een^eindje weg, wordt aangehouden tot een volgend jaar. Het reeds in de vorige vergadering behandelde adres van Ds. E. A. Heineckenom grond voor eene bewaar-, naai- en breischool, werd op nieuw verdaagd, en zal het gevraagde terrein worden uitgebakend, ten einde er dan beter over te kunnen oordeelen. De rekening der Gemeente en die van het Burgerlijk Arm- bestuur over 1879 werden overlegd en commissoriaal gemaakt. De jaarwedde van den derden klerk ter secretarie, A. A. Bolkestein, werd met /50 verhoogd. Een voorstel om uit de instruetie van den Concierge Legel te schrappen de bepalingdat hij het terrein om het Raadhuis steeds rein houdt van alle onreinheden, wordt verworpenen bepaald, dat de Concierge de grint om het Raadhuis zindelijk zal moeten houden. GEBORENNicolaaszoon van A. van den Heuvel en J. de A os. Bastiaan, zoon van P. G. Versluys en C. Kooy.Aartje Jacoba, dochter van A. van Bergen en C. Blonk. Johannes Cornelis, zoon van A. A. Overtoom en E. Bes. Margaretha, dochter van J. van Workum en C. M. Lamboo. Cornelia Mariadochter van J. van der Laan en J. Knor. Maarten Johannes, zoon van D. Spaargaren en P. Lanser. Teunis, zoon van L. deKoekkoeken A. van der Stelt. Jacobus, zoon van J. Nijssen en M. P. van Bruggen. Abelis, zoon van C. Jonker en S. Kuiken. Anna, dochter van L. van den Tol en F. Osseweijer. OVER.LEDEN Gerritje van den Tol, oud 41 jaren, gekuwd met Johannes van Grieken. Maartje, oud 4 jaren, dochter van WOudshoorn en P. Gootjes. Johannaoud 3 maandendochter van J. van Keulen en L. \ervoorn. Jan, oud 8 maanden, zoon van W. van Stootweg en M. van Smeerdijk. Andries Mulder, oud 71 jarengehuwd met Pieternella Adriana Schipper. ONDERTRO U WD: geene. GEHUWD C. Schellingerhout met G. Vriesman. K. Zonne- veld (wednr.) met L. Lijnsveld (wed.) Indien de hieronder vermelde personen zich in deze ge meente mogten ophouden worden zij in bun belang aangemaaud zich ter Secretarie aau te melden voor de inscbrijving in het bevolking-register: Aart Oppermangekomen van's Gravendeel. Jacob van den BergSt. Maartensdijk. Jan BalkHem. Op een daartoe aan ons gerigt verzoek, plaatsen wij het volgende: VAN DE SCHOOLSPAARBANK TE ABBENES {Haarlemmermeer ALGEMEENE BEPALINGEN. Art. 1. Het doel der Schoolspaarbauk is om spaargelden van school- ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BO AG A C°.te Amsterdam. EIiteri(Jk Woensdag gaande kinderen in bewaring te nemen en daarvoor eene matige rente te vergoeden. Wordt eene uitbreiding van den werkkring wenschelijk ge- acht, dan zal deze kunnen plaats hebben onder zoodanige bepalingen, als op voorstel van het Bestuur door de Vergadering goedgekeurd zullen worden. Art. 2. Om het sparen in school aan te moedigen wordt er volgens bepaling van den erflater, uit het legaat Heye-van Voorst Zervas aan de Staatsschool te Abbenes vermaakt, - eene premie aan de schoolgaand<? kinderen verleend van een halven cent voor 5 cent, van een cent voor 10 cent, van anderhalven cent voor 25 cent, van drie cent voor 50 cent, van zeven cent voor 100 cent en van 25 cent voor 300 centwelke gedu- rende een jaar gespaard zijn. De maximum-premie in een jaar is 25 cent. Om aanspraak op deze premien te hebbenmoeten bovengenoemde sommen minstens twee maanden in de Schoolspaarbank aanwezig zijn geweest. Alleen de saldo's van het gespaarde na aftrek van de terugbetalingen geven aan spraak op deze premien en kunnen alleen ten goede van de schoolgaande kinderen komen. Art. 3. Een reservefonds wordt gevormd uit den overschietenden interest van het belegde kapitaal. Daaruit worden de administratiekosten gevonden, en een waarborg gemaakt voor de kasgelden, wanneer door buiteugewone omstandigheden de waarde van bet belegde kapitaal mocht verminderen. Gedureude het bestaan der Schoolspaarbank kan het reservefonds voor geen ander doel dan tot dekking van eventuele verliezen en tot goedmaking der administratiekosten worden besteed. By ophefhng der Schoolspaarbank wordt het reservefonds pondspondsgewijze verdeeld tusschen hendie op het oogenblik der opheffiug iuleggers waren. Art. 4. De Inrigting is gevestigd voor den tijd van 10 achtereenvol gende jaren, aanvang genomen hebbende op den 21 January 1880enalzoo eindigende op den 21 January 1890. Twee jaren voor het eindigen van het gestelde tijdperk, of wanneer omstandigheden tot eene vroegere ont- binding aanleiding mogten geven, wordt in eene vergadering van leden, op voordragt van het Bestuur, over voortzetting of ontbinding beslist. lngeval van ontbinding zal de wijze er van door het Bestuur bepaald worden. Art. 5. De gelden zullen worden belegd op eene of meer der volgende wijzena. op eerste hypotheek tot hoogstens 2/3 van de geschatte waarde b. in rentegevende Nederlandsche Staatsfondsen c. op de Rijks- of eenige andere soliede Spaarbank, voor minsttus de helft. De Bes-buursledeu overleggen onderling op welke wijze de kasgelden het voordeeligst en het zekerst belegd kunnen worden. Ieder van hen houdt aanteekening van de wijze van belegging. BENOEMIN GEN Art. 6. Alle benoemingen geschieden bij volstrekte meerderheid van stemmen. Wanneer bij de eerste stemming niemand de volstrekte meer derheid heeft verkregenwordt tot eene tweede vrije stemming overgegaan. Is bij deze ook geene volstrekte meerderheid verkregen, dan wordt de stemming bepaald tot de personendie bij de tweede stemming de meeste stemmen hebben verkregen. Blijven de stemmen gelijkelijk tusschen twee personen verdeeld dan beslist het lot. Art. 7. De stemming geschiedt met gesloten en ongeteekende briefjes* In geval van twijfel over den inhoud van een briefje beslist de Vergadering- Art. 8. Eene verkregen meerderheid geldt niet wanneer de Vergadering beslist, dat daarop een tusschen het getal der briefjes en dat der tegeu- woordig zijnde leden bestaand verschil van*invloed heeft kunnen zijn. Art. 9. Na afloop van elke stemming worden de stembriefjes door den Voorzitter veruietigd. BESTUUR. Art. 10. Het Bestuur bestaat uit minstens vijf leden, welk getal ver- meerderd kan worden, als het Bestuur dit noodig acht. Lid kau ieder zijD, die tot een bedrag van honderd gulden in de Schoolspaarbauk is ingeschreven. Het Bestuur benoemt uit zijn midden een Voorzitter, een Secretaris en de leden eener Financiele Commissie. Art. 11. Bij het einde van elk jaar treden volgens een vastgesteld rooster minstens twee leden van het Bestuur af. De aftredende leden zijn dadelijk weder herkiesbaar. De benoeming geschiedt voor 2 jaren en bij vervulling van vacatures, tusschentijds ontstaan, voor den onvervulden diensttijd. Bij vermeerdering van het aantal Bestuurders zullen de daar toe gekozene nieuwe leden bij loting voor de 2 eerstvolgende jaren van aftreding verdeeld worden. De leden van het Bestuur nemen hunue betrekking gratis waar. Alle onkosten der inrigting worden echter in reke ning gebragt. Art. 12. Uitgenomen op Zon- en feestdagen is er dagelijks, van 89, van 121 en van 45 uur gelegenheid om elke geldsom, hoe klein ook, te storten, op plaatsen door het Bestuur te bepalen. Op dezelfde dagen en uren kunnen ook gelden opgevraagd worden. Art. 13. Wanneer het Bestuur vermeent, dat daartoe termen zijn, kun nen ter storting aangeboden gelden geweigerd worden, en houders van bcekjes verklaard hunne gelden terug te nemen. Art. 14. Bij het ontstaan eener vacature in eene der betrekkingen van Voorzitter, Secretaris of leden der Financiele Commissie wordt daarin voorzien in de eerstvolgende Bestuursvergadering. De nienwbenoemde treedt in dat geval, wat den dnur zijner betrekking betreft, in de plaats van zijnen voorganger. VERGADERINGEN. Art. 15. Op het einde van elk half jaar, en wel in de eerste week van Januarij en van Julij, wordt er eene Vergadering gehouden van het Be stuur, ten einde na gedane rekening en verantwoording door de Financiele Commissie, den stand der kas met de boeken te vergelijken en de waarden der Schoolspaarbank te verifieren. In geval eener ongunstige uitkomst van onderzoek, zal de Vergadering, met nitsluiting der leden van de Finan ciele Commissie, dadelijk beraadslagen over de maatregelen, die in het belang der Schoolspaarbank moeten genomen worden. Buitengewone Ver- gaderingen worden belegd zoo dikwijls de Voorzitter dit mogt noodig oor deelen of een lid der Financiele Commissie of drie leden van het Bestuur het verlangen daartoe aan den Voorzitter schriftelijk bekend maken. De Vergaderingen worden minstens drie dagen te voren beschreven, behalve in spoed eischende gevallen. Art. 16. De stemming geschiedt met het woord voor of tegen, zonder eenige bijvoeging. De Voorzitter brengt het laatst zijne stem uit. Bij staking van stemmen beslist het lot. Op elke vergadering wordt de navolgende orde van behandeling in acht genomen 1Lezing "der notulen van de laatste vergaderingwelke terstondnadat zij zijn goedgekeurd, tot bewijs daarvan door den Voorzitter en den Secretaris worden geteekend. 2. Mededeelingen van verzonden en ingekomen brieven en stukken. 3. Behandeling van voorstellen, ter tafel gebragt. Art. 17. Elk lid van het Bestuur heeft het regt een voorstel aan de vergadering te doen, dat dadelijk kan worden behandeld, als de helft der aanwezige leden daartoe verlof geeft. Bij gebrek hiervan blijft het voorstel liggen tot de volgende vergadering. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Art. 18. De vergadering mag niet beslniten, indien niet minstens de helft van het bestuur tegenwoordig is. Wanneer het gevorderd getal leden niet tegenwoordig is, zal binnen veertien dagen eene vergadering kunnen worden belegd. Bij meerderheid van stemmen wordt alsdan over de in de vorige vergadering onbeslist gebleven onderwerpen besloten. Art. 19. Het staat aan ieder lid vrij om bij de vermelding van een genomen besluit zonder eenige opgave van redenen te doen aanteekenen, dat hij zich daarmede niet heeft vereenigd. Het verzoek moet terstond, nadat het besluit genomen is, worden gedaan. Art. 20. Besluiteu der vergadering zijn uitvoerbaar, zoodra zij genomen zijn, zonder dat de goedkeuring der notulen, waarin de besluiten opgenomen zijn, behoeft te worden afgewacht. Art. 21. Op verzoek van de helft der aanwezige leden kan de stem ming over voorstellen tot eene volgende vergadering, doch slechts voor eens, uitgesteld worden. VOORZITTER. Art. 22. De Voorzitter treedt af als zijn diensttijd om is en is als zoodanig niet terstond herkiesbaar. Hij is belast met de leiding van de ver- gaderingen en met de handhaving van de orde bij de beraadslagingen. Hij stelt de door de vergadering te beslissen vraagstukken, verleeut het wooril en deelt den uitslag der stemming mede. Hij zorgt, dat alle brieven en stukken, door het Bestuur der Schoolspaarbank ontvangeu, ter eerstvolgende vergadering worden medegedeeld. Uit kracht zijner betrekking is hij tevens voorzitter der Financiele Commissie. Bij verhindering in de waarnemiug zijner betrekking, geeft hij daarvan berigt aan den Secretaris en benoeml tevens een plaatsvervanger. SECRETARIS. Art. 23. De Secretaris treedt af als zijn diensttijd geeindigd is, doch is als zoodanig dadelijk herkiesbaar. De Secretaris beschrijft de Ver gadering. Hij houdt de notulen; deze behelzen, behalve de namen der leden die tegenwoordig en afwezig zijn, den beknopten inhoud der ver zonden en ingekomen stukken en der beraadslagingen, benevens de door de Vergadering genomen besluiten. Hij teekent met den Voorzitter alle acten en brieven van wege het Bestuur der Schoolspaarbauk opgemaakt en zorgt voor de verzending. Hij bewaart het archief en zorgt dat daaruit geen stukken worden afgegeven aan de leden, zonder bewijs van afgifte. Hij zorgt ook dat een exemplaar van dit reglement steeds voorhamlen is. Aan hem is opgedragen het toezigt op de drukwerken en aankondigingen ten bchoeve der inrigting; hij keurt de rekeningen dieuaangaande goed, vddr dat die door de Financiele Commissie worden betaald. Bij ver hindering in de waarneming zijner betrekking geeft hij daarvan berigt aan den Voorzitter, die een tijdelijken plaatsvervanger voor hem benoemt. FINANCIELE COMMISSIE. Art. 24. De Financiele Commissie bestaat uit den Voorzitter en 3 leden, welke laatsten worden benoemd zoo lang hun diensttijd duurt. Bij het eindigen van hnnnen diensttijd zijn zij als zoodanig niet terstond herkies baar. De Commissie is belast met de administratie en hot geldelijk heheer. Zij beoordeelt en bepaalt het bedrag der gelden, die belegd knnnen worden. Zij zorgt, dat er een toereikend kapitaal beschikbaar is voor de opgevraagde en terugvorderbare posten. Zij zorgt dat de noodige boekjes voorhanden zijn. Zij belegt de gelden als bij art. 5 is voorgeschreven, met bijvoeging dat de gelden ook geplaatst kunnen worden op de llijks- spaarbank of op eenige andere soliede spaarbauk, voor minstens de helft. Zij zorgt voor het bergen der waarden. Zij handhaaft art. 10, bepalende dat ieder lid kan zijn, die tot een bedrag van 100 gulden in de School spaarbank is ingeschreven. Zij betaalt de rekeningen, na hare goedkeuring door den Voorzitter. Zij geeft in de vergaderingen van Januari en Juli, bij monde van haren Voorzitter, aan de leden van bet bestuur volledige opening van zaken en legt den staat, door baar geteekend, over, aantoo- nende hoe groot de inbrengsten in het afgeloopen half jaar zijn geweest: a. het getal der aan nieuwe iDbrengers afgegeveu boekjes en bet bedrag der stortingen- b. het getal der afbctaalde boekjes en het bedrag der terugbetalingen- c. de bedragen der nitbetaalde interest- d. de saldo's der boe'kjes en stortingen en de algemeene saldo's van beiden- e. de be dragen der verschillende beleggingen en saldo's. Art. 25. De Financiele Commissie wordt in bare werkzaainheden a, b, c, d en e van het voorgaande art., desverkiezende bijgestaau door twee gewone leden. INBRENG. Art. 26. Betalingen in coupons worden niet aaugenomen. Het bedrag der inleggelden mag opgevoerd worden tot honderd guldenper boofd van rekening. Het Bestuur kan echter een hooger saldo toestaan. UITBETA LING. Art. 27. Ingevolge Art. 12 knnnen de ingebragte gelden geheel of ge- deeltelijk worden teruggevorderd, echter bij geen mindere sommen dan van 25 cent. Sommen tot en met yiO worden op verlangen onmiddellijk of althans zoo spoedig mogelijk uitbetaald. Grootere sommen worden afge geven als volgtboven 10 tot 30 gulden na ee'ne weekboven 30 tot 60 gulden na twee weken; boven 60 tot 100 gnlden na drie weken. Boven- staande termijuen beginnen te loopen op den dag der opvraging. Op- vragingen worden alleen aangenomen op vertoon van het Schoolspaarbank- boekje door hen, die daartoe gerechtigd zijn. Elke terugbetaling wordt daarin oaugeteekend, evenals in de daartoe bestaande boeken van de School spaarbank. Mogt er twijfel bestaan of de houder wel geregtigd is de uitbetaling te vragen dan kan die worden uitgesteldtot dat daaromtrent voldoende ophelderingen zullen zijn verstrekt. Indien eene opgevraagde som op den bepaalden dag niet wordt afgehaald blijft zij nog beschikbaar tot den volgenden dag. Na dien tijd wordt de opvraging als niet gedaan besehouwd. RENTE. Art. 28. Na verloop van elk halfjaar worden de gespaarde gelden over dit tijdsverloop uit het Weekboek in hun geheel bijgeschreven in het Grootboek der Schoolspaarbank, alsmede in de boekjes der regtbebbenden. Te gelijker tijd worden ook de intereslen aangeteekend. De rente van het eerste halfjaar spaargeld wordt goedgemaakt door de premien, bedoeld in Art. 2. In het tweede halfjaar en vervolgens gaat ook de rente van de Schoolspaarbank zelve in. Alleen de geldsom, op het einde van elk halfjaar van ieder schoolkind aanwezig, is rentegevend voor het volgend halfjaar. Van tusschentijds opgevraagde gelden wordt geen interest gegeven. Deze interest zal hoogstens 3 pet. in het jaar bedragen en wordt berekend voor guldens en deelen van guldens. Gedeelten van centen komen als rente niet iu aanmerking. De bijgeschreven rente, in het crediet van elke reke ning geboekt op het einde van elk halfjaar, wordt den volgenden dag als kapitaal beschouwd. Op verlangen van de houders der boekjes kunnen de bijgeschreven renten worden uitbetaald en als gewone uitbetaling worden geboekt. B O E K J E £j. Art. 29. De ingebragte gelden worden op den door den brenger op te geven naam in de boeken der Schoolspaarbank geboekt. Op den naarn van

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 1