(jemengfle Berigten. - 114 een inbrenger mag maar een hoofd van rekening geopend worden. Bij iederen eeraten inbreng of als deze gestegen is tot een gulden wordt na volgorde van nummere een boekje, tegen betaling van 16 cents, afgegeven, ten name door den brenger op te geven, en door de handteekening van eeu der leden van het bestuur gewaarmerkt. In het boekje worden de half- jaarlijksche saldo's van inbreng en uitbetaling aangeteekend, en door de handteekening van eeu der leden van het bestuur erkend. Bij afbetaling van het saldo eener rekening, wordt de nog verschuldigde rente in het boekje bijgeschreven en met het saldo uitbetaald, en het boekje ingetrokken. - Ingeval van verschil tusschen het boekje en de boeken der schoolspaarbank strekken de laatste tot eenig geldend bewijs. Ingeval van verlies van het boekje kan het bestuur beslniten orntrent de afgifte van een ander. Het boekje zal inhouden eenige artikelen uit dit regleraent. Door de daad zelve van den inbreng wordt de inbrenger geacht zich aan dit reglement te oudcrwerpen, daar ieder voor- of in de gelegenheid gesteld wordt, indien men zulks verlangt, het ter inzage bij een der Bestuursleden te verzoeken of tegen betaling van 20 cents aan te koopen. SLOTBEPALING. Art. 30. Alle wijzigingen in het Reglement van de Schoolspaarbank waartoe het Bestuur geregtigd is, zullen verbindend zijn voor alle inbren- gersdie niet twee maanden na de bekendmaking dier wijzigingen in een der uitkomende Weekbladen van Ilaarlemmermeer, de gestorte gelden heb- ben teruggevorderd. Het Bestuur kan echter tot zoodanige verandering niet besluiten dan in eene daartoe beschreven vergadering van de leden. Voor de regten van minderjarigen komen de vaders of voogden op. Art. 31. Ingeval van verschil tusschen het Bestuur en de houders van boekjes, over den zin of de toepassing van de artikelen, zooals zij in de boekjes zijn opgenomenzal daarover door drie arbitersmet onderling goedvinden of anders volgens de wet te benoemen in het hoogste ressort uitspraak worden gedaan. Aldus vastgesteld in de Vergadering van 29 Junij 1880. was geteekendD. VAN WEERINGEN, Voorzitter. P. BOEKEL, Secretaris. N. v. REEUWIJK, I Leden van de C. BOSFinanciele D. D. VLIEGERCommissie. Houtrijk en Polanen. Door het bestuur tier hier gevesligde afdeeling van de Hollandache Maatschappij van Landbouw wordt krachtig voortgewerkt aan het plan, om door doorgraving van den Rijksstraatweg eene directe verbinding voor de scheepvaart tusschen Haarlem en Amsterdam te ver- krijgen. Aan de betrokken gemeentebesturen zijn of worden adressen gerigt om deze belangrijke zaak financieel te steunen. Ook met den commissaris des konings is het plan besproken en deze heeft daarmede zijne ingenomenheid te kennen ge- geven. Het buitengewoon groeizame weder heeft te Aalsmeer nog veel goed gemaakt wat verloren scheen. In den Schinkel- en Oosteinderpolder staan thans de gewassen goed; de hooibouw is in vollen gang; de opbrengst is in den eersten polder iets beter dan in dentweeden, docb over het algemeen bevredigend. In den Legmeerpolder echter is en blijft het uitzieht ouzeker. De aardappelen alleen staan goed, overigens staan rogge garst en haver, behoudens kleine uitzonderingentreurig. Er zyn boeren, die zeggen blijde te zijn, wanneer ze uit de opbrengst van den oogst de gemaakte kosten van ploegen zaaien enz. kunnen vergoeden, ongerekend de/90 a 100 landhuur per hectare. Het gewas van aardappelen te Kuilenburg en orastreken belooft een uitmuntende qualileit te zullen leveren. Op de gronden van den heer van der Heijden, teMydrecht, zal men weldra een hooiberg zien verryzengeheel van ijzer vervaardigd. De kapdie acht- of tienhoekig is, wordt door een soort van lier op- en ueergelaten en hangt aan een ijzeren ketting, die aan de lier bevestigd is. Midden in den berg bevindt zich een ijzeren koker, in het midden waarvan zich de ketting beweegt, die over een ijzeren schijf in het boven- gedeelte van den koker loopt. Het eene einde van den ketting is bevestigd aan een tegenwichtdat op zijn beurt weder aan den kap bevestigd is, terwijl het andere gedeelte van den ketting, ouder den grond door, aan de lier is verbonden. Deze koker dienl tevens tot het doen ontstaan van eene voort- durende luchtstrooming midden door het hooiwat vooral tegen het broeijen zeer aanbevelenswaardig is. Zulk een hooi berg kost 350. De te velde staande gewasseD in den Eierlandschen polder op Texel zijn zooveel belovend, als in geen jaren het geval is geweest. Een nieuwe manier voor het afroomen van de melk is door Laval-Peltre in toepassing gebragt. Hij bezigt een zeer sterk vat van staalvan 25 centimeter middellijn dat door middel van beweegkracht 6000 wentelingen per minuut maakt. De room of het botervet, lichter zijnde, blijft bij de as, terwijl de tapte melk of afgeroomde melk naar den omtrek wordt gedreven; voor beiden zijn daar ter plaatse buizen aangebragt om deze gescheiden stoffen af te voereu. De scheiding geschied volkomener dan op de gewone maniereu levert 5 a 6 pCt. meer boter. De pogingen van het voorloopig Comitd voor de Vee- en Zuiveltentoonstetting te Londen, ondervinden in ruime mate sympathie, hetgeen ook blijkt uit het aanzienlijk aantal aan- giften van inzendingen die reeds zijn ingekomen. B(j voortduring wordt echter de steuu van belanghebbenden ingeroepen. Ieder die meent puik Vee of puike producten te kunnen leverenmelde zich bij het Comite aan. Het geldt hier in de eerste plaats de eer van Nederland te handhaven. Het beste wat ons land oplevert moet bijeen gebracht worden en daarvoor worden zeer vele aanmeldingeu vereischt. Officieel kunnen we mededeelen, dat door het Bestuur der Engelsche Tentoonstelling op den 6den dezer twee Nederlanders in den Jury benoemd zijn t. w. de heer M. van Thai voor vee en de heer H. J. Gerritsen voor zuivel. Moge deze benoeming de Nederlandsche Landbouwers aan- sporen om vol vertrouwen hun vee en hunne producten in te zenden. Te Londen is reeds een geschikte plaats gevonden voor de Quarantaine; goede stallingen zijn voorhanden en aan geschikt voeder zal het niet ontbrekengrasvoer kan o. a. verstrekt worden. De Consul-Generaal der Nederlandende heer Maijde Vice-Consulde heer Maas, onzen vroegeren landgenoot, Baron Mackay van Ophemertthans Lord Reay, o. a. wijden zich in Engeland aan onze zaak. Yoorzeker kan aan geen betere handen de behartiging der Nederlandsche belangen worden toevertrouwd. Naar wij nader vernemenheeft het voorloopig Comite besloten den termijn van aangifte van vee en zuivel voor de tentoonstelling te verlengen tot 15 Augustus, maar die op dien datum dan ook definitief te sluiten. Onder verwijzing naar de advertentiegeplaatst in ons vorig nummervermelden wij dat de aangiften moeten ge- schieden bij den heer L. Broekemasecretaris van het voor loopig Comite, te Wageningen. De vereeniging „de Modelboerderij" te Winkel hield jl. Donderdag haar jaarvergadering. Tot directeur werd herkozen de heer K. Rezelman van Winkel. Tot commissarissen werden benoemd de heeren N. Brantjes van Purmerende, en J. Koolman van Winkel. Aan de vergadering werd aangeboden een uitvoerige nota bevattende een staat van bezittingen, aanwijzende voor lande- rijen en gebouwen 85,000, paarden /4650, koeijen/4850, schapen 1695 varkens/500, werktuigeu 1875. Voorts staten van bebouwing voor de jaren 188083 en 188491, waarbij vooral in 't oog gehouden is het besluit, ten vorigen jare genomenom hoofdzakelijk de verbetering van het veeras te bevordereD. Dienovereenkomstig zal er meer op voederbouw dan op de teelt van handelsgewassen gewerkt worden. De vergadering vereenigde zich met de plannendie hiervoor ontworpen wareu. Bij deze nota wareu gevoegd de photogra- fische afbeeldingen zoo van den opstand der gebouwen als van de mannelijke fokdieren, een hengst, een stier, een ram en een beerdie zich alle door uitstekende eigenschappen ken- merken en bij toenemend gebruik op de veredeling van den veestapel belangrijken invloed zullen uitoefenen. In een stukje „nooit genoeg" schrijft Sempervirens n*. 26 dezes jaars, dat op 17 Junij 1.1., te Amsterdam hoofdzakelijk uit Zeeland ter markt aangevoerd waren ruim 3000 hectoliter (mud) oude aardappelen. Dat is dus in tegenspraak met het in het najaar van 1879 aangeheven alarm dat de aard- appeloogst overal mislukt was. De poging om woekerwinst te behalen want met dat doel waren de aardappelen natuurlijk bewaard werd de speculanten een bittere pil. In het voorjaar werd voor die aardappelen 5 tot/6 geboden, maar nu, nu er op denzelfden marktdag 900 hectoliter nieuwe aardappelen waren, moest men zich met/1.30 per hectoliter voor de oude vergenoegen. Zoo bedroog de zuinigheid ook hier de wijsheidof liever bleek het, dat lang niet alle speculates voordeelig uitvallen en men met zoo'n gerekte de-kat-uit-den- boom-kijkerij wel eens erg te klei kan rijden. Sempervirens eindigt aldus„Ondertusschen zijn er honderd- duizende guldens uit ons land naar Duitschland gevloeid tot den aankoop van aardappelen aldaar, terwijl onze brave aardappelentelers niet alleen geen woekerwinsten behaalden maar zelfs alle aanspraak verliezen op het regt van beklaagd te worden. Wie weet, hoezeer zij naar beschermende regten snakken om in 't leven te kunnen blijven!" Een bijenhouder verhaalt het volgende: In vroegere jaren dulde ik de zwaluwen onder m(jn dakzij hadden zich evenals de ooievaars eenigermate gastrecht verworven. Op een goeden dag echter, toen er jongen waren, die door de ouden met vlijt gevoed werden, kwam ik op de gedachte, de maagvan een der kleinen te onderzoeken om te zien waarmede die dieren zich wel voeden. Ik vond er niets dan bijen in. Natuurlijk was het nu uit met mijne vriendschap voor mijn vroegere huisgenooten. Ik merkte toen ook op, dat de zwaluwen zich bij vochtig weder, als de lucht leeg is van insecten, moedig op de bijen wierpen en ware slachting onder haar aanrichten. Ik schoot op de roovers, doch zonder gevolg. Zoodra echter een zonnestraaltje doorbrakverkeerde de kans dan herkenden de bijen hare vijanden en dikwijls zag ik eene zwaluw, door 6 a 10 bijen vervolgd, luid piepende wegvliegen, wat echter niet baatte, daar de vogel meestal kort daarna dood neerviel. De regter te Liibben veroordeelde voor eenige dagen de vrouw van een grondeigenaar tot 6 maanden gevangenisstraf 1200 mark boete en verlies van burgerlijke regten voor den tijd van 2 jaren, omdat zij herhaaldelijk met gekookte aard appelen vervalschte boter had verkocht. In een hoogduitsch blad wordt als voorbeeld van dwaze advertentie-stijl het volgende staaltje gegeven „Aan de geachte akkerburgers van deze stadalsmede ook aan de omliggende Heeren landbouwers bied ik hierbij zeer fijn beenderenmeel uit miju nieuw ingerigten stoommolen aan. Ook ben ik tegen vergoeding bereid om voor landeigenaren in geval zij dat liever mogten willenhunne eigene beenderen te malen." Onder de gemeente Loon op Zand zijnnaar men van daar meldt, in de laatste dagen niet minder dan 7 wilde zw(jnen gezien. Vooral aan de aardappelenvelden wordt door die dieren groot nadeel toegebragt. Door wijlen den heer J. Leur H.Az. te Amsterdam is 10,000 vermaakt aan het Diakenie Wees-, Oude Mannen-en Vrouwenhuis der Hersteld Evang. Luth. gemeente te Amsterdam. Hennaard een dorpje met p. m. 130 zielen verkeert in zoo'n bloeijenden toestand dat het burgerlijk armbestuur daar als eene overtolligheid kan afgedankt worden. De gemeente Noordbroek (prov. Groningen) heeft als straf op de openbare dronkenschap gesteld een gevangenisstraf van 3 dagen. Door duikers, die naar sponzen zochten is bij het eiland Delos, op een diepte van 45 meter een levensgroot koperen paard gevon den. Tot bewijs van hun ontdekking hebben zij eerst een hoef en later een der pooten boven gebragt. Er moet ook een ruiter op het paard zitten. Het gerucht meldt, dat een paar schooljongens te Heer-Hugo- waard een anderen knaap om het leven hebben gebragt. Zij vraagden hem naar zijn naam, en, toen hij dien niet wilden zeggen, dreigden zij hem den hals te zullen omdraaijen en voegden onmiddellijk de daad bij het woord. De cipier in het huis van arrest te Zutphen bragt aan een ge- detineerde het gewone middageten, Zooals dit dikwijls gebeurt ontsloot hij daartoe de deur der eel, van welke gelegenheid de gevangene gebruik maakte om te ontvlugten na de cipier in zijn plaats in de eel te hebben opgesloten. De voortvlugtige is nog niet weder iu verzekerde bewaring gebragt. Te New-York is uit Ohio een reuzenpaard aangekomen dat 81 duim hoog is en 2450 ponden weegt. In Ilongarije verloor dezer dagen een 50jarige vrouw haar zevenden man. Over ieder van deze schijnt zij niet lang te hebben getreurd. Zij zit den heelen dag voor 't raam en kijkt tusschen de gordijntjes door of n°. 8 ook aanbelt en als dit geSchiedt? Dan zal zij hem neinen. Alleen te leven, dat is ook geen leven. Bij den heer van den Brink te Yelp is een diefstal met inklim- ming door het raam der beste kamer gepleegd. Yele goederen zilveren voorwerpen juweelen en eene collectie munten zijn ont- vreemd. De viering van den verjaardag der onaf hankelijkheidsverklaring van Noord Amerika (4 Julij) heelt vele ongelukken ten gevolge gehad. Dertig menschen zijn er bij om 't leven gekomen en een schromelijk groot getal is door vuurwerken, pistoolschoten en der- gelijke ernstig gewond. Eerstdaags zal, gelijk men weet, de koning van Siam Engeland bezoeken. Bij voorbaat heeft hij reeds de koningin van Engeland opgenomen in de orde van den olifant en hpar Vrijdagjl. de orde- teekenen door een gezant doen overkandigen. H. M. is het eenige gekroonde hoofd in Europa, aan wie deze onderscheiding te beurt is gevallen. De aardigste werkstaking zal waarschijnlijk weldra plaats hebben in de stad Malaga. De directeur der gasfabriek aldaar moet een vrij beduidende som hebben voor geleverd gas. Maar de stad betaalt niet. De directeur heeft nu gedreigd al de gaspijpen te sluiten als de raad niet besluit hem binnen een bepaalden termijn de hoog opgeloopen schuld te voldoen. In September a. s. zal te Berlijn eene tentoonstelling van worsten gehouden worden. Zij wordt door de liefhebbers met ver- langen tegemoet gezien. In de gevangenis te Essen zijn op dit oogenblik niet minder dan 3 vrouwen opgenomen, die hare mannen hebben vergiftigd. Een boer te 's Graveland gaf aan zekeren persoon zijn gouden horlogie waaraan een dito kettingter reparatie. Ongelukkig hield de reparateur veel van een kijkje nemen. De middelen die hij bezat waren daarvoor te schraal, en nu deed zich een uitmuutende ge legenheid voor, om zich geld te verschatfen. Eerst werd de ketting verkochtdaarna het horlogie en toen al het geld verbrast was begaf hij zich naar de politie te Amsterdam. Hij heeft veelpleizier gehad dat hem wel is waar erg zal opbreken. Maar ondertusschen is de boer zijn horlogie kwijt. Middel tegen he i m w e e. ,Vaarwelmijn zoon 1 Doch voor ge weg gaat wil ik je nog even duchtig afkloppen. Dat werkt uitmuntend tegen heimwee; je broers althans hebben nooit meer naar huis verlangd toen ik ze na een zelfde kunstbewerking liet vertrekken." Een verschrikkelijke misdaad is gepleegd in het huisgezin van den steenbakker S. van Heerlerheide bij Venlo. Deze, voor de vierde maal gehuwd leefde in onmin met zijne vrouw, die bovendien werd in arrest genomenomdat zij koopwaren op een valschen naam gehaald had. Dit moet de oorzaak geweest zijn, dat S. zijne beide dochtert.jes, een van 1 i/g en een van 5 jarenmet een scheermes den hals afsneed en daarna deze verschrikkelijke daad aan zich zelverw pleegde. Zijn oudste zooutie 12 jaar oud, dat inhetzelfde vertrek sliep, werd op het gerogchel des stervenden vaders wakker en ontdekte het eerst die gruwelijke daad. Yoor eenige weken werden te Breslau een aantal voorwerpen ver kocht, die door de passagicrs in de treinen waren achtergelaten en niet opgeeischt werden. Daaronder bevond zich een Iederen reis- tasch, die voor ongeveer 1 gulden werd verkocht. De kooper vond het voorwerp echter te onaanzienlijk om het te gebruiken en ver kocht het weer aan een schoenmaker, die het leer st.uksneed, doch toen tusschen de voering 17 bankbiljetten van bonderd roebels vond. De man gaf ziju vondst terstond bij de politie aan. Thans zal er eene regtskwestie ontstaan of de scbat aan de spoorwegadministratie, den koopman of den schoenmaker behoort. Een der leden van de aristocraten-club te Petersburg heeft on- langs op een paar ongelukkige speelavonden de kleinigheid van 4 millioen gulden verloren. Het geval heeft in de Russische hoofd- stad dan ook eenig opzien verwekt. De man zegt me.u is echter zoo rijk, dat hij het verlies bijna niet eens gevoelt. Aan het einde van de Kleine Kattenburgerstraat te Amsterdam, is Woensdag jl. een moord gepleegd. Een man heeft zijne vrouw, die bij hem onder verdenking lag van onbehoorlijke gemeenschap met een marinier, den hals, ja bijna het geheele hoofd afgesneden. In de R. C. kerk aan den Amstelveenschen weg bij Amsterdam is gisteren nacht ingebroken. De dieven hebben de oflferbus, de kelk en de zilveren vorken en lepels van den kapelaan meegenomen. Te Leeuwarden heeft zich een geval van vaccinatie met treurigen afloop voorgedaan, en wel bij een kind van nagenoeg twee jaren dat een bloeijenden welstand genootdoch kort na de inenting, en volgens den geneesheer juist ten gevolge dier inenting", aangetast werd door hevige koortsendie binnen weinige dagen het lieve kind ten grave sleepten. Yrijdagmorgen kwam te Pest een personentrein aanwaarin 's nachts een onbeschaamde diefstal had plaats gehad. Op het uiterste tijdstip waren te Weenen een oude en een jonge heer in een coupe tweede klasse gestegen waarin zich reeds enkele andere personen bevonden. Beiden waren in druk gesprek, tot de jonge man zich eindelijk gemakkelijk neervleide en weldra insliep. Alle vragen van den oudere bleven verder onbeantwoord. »Hoe verdrietig toch, dat mijn zoon zoo zorgeloos is", zeide de oude heer daarop tot de andere reizigers. «Nu geef ik hem al het reisgeld in bewaring en onbe- zorgd slaapt hij in. Ik zal maar zoo voorzichtig zijn het weer terug te nemen en zelf te bewaren." Met die woorden knoopte hij de jas van den jongen man los, ontnam hem zijn brieventasch enstak die bij zich. Bij het eerst volgende station verliet de oude heer even den wageu, terwijl zijn zoon nog doorsliep. Men zag hem echter niet weer en toen de andere reizigers den zoon bij het vertrek van den trein wakker maakten om hem te waarschuwen, dat zijn vader er nog niet was, antwoordde deze, nog slaapdronken, dat hij geen vader had. Dc oude heer was een zakkenroller geweestdie vol- strekt niet bij den jonge man behoorde. Het ontwaken van dezen was weinig aangenaam. Hendrik »Moeder, kijk eens gauw uit het raam!" Moeder »Wat zou dat?" Hendrik: «Michel wil niet gelooven, dat gij zoo erg scheel ziet." De vreestlijke ziekte, welke door het misbruik van morphine ontstaat, neemt in de hoogere standen steeds grooter uit- breiding. In een krankzinnigengesticht te Berlijn, waarvan de

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 2