IMImw. Bemengfle Berigien. - 118 - regelenin verband met de voorgenomen reorganisatie van bet onderwijs aan die school, wordt besloten die jaarwedde te bepalen op /650. XIII. Is aan de orde de voordragt tot bepaling der jaar wedde van den nog te benoemen hulp-onderwijzer aan school n°. 1. Wordt besloten om den bijstand, te verleenen aan den hoofd- onderwijzer van school n°. 1, te bepalen op twee hulp-onder- wijzers, en de jaarwedde van den nog te benoemen hulp-on derwijzer mede te stellen op 650. XIY. Is aan de orde de voordragt tot bepaling der jaarwedde van de nog te benoemen hulp-onderwijzeres aan school n®. 5. De gemeenteraad besluit om den bijstand, te verleenen aan den hoofd-onderwijzer van school n°. 5, te bepalen op een hulp-onderw(jzer en eene hulp-onderwijzere3en de jaarwedde van de nog te benoemen hulp-onderwijzeres te stellen op/600. XV. Gaat men over tot de benoeming van een hulp-onder wijzer voor school n°. 1. Door Burgemeester en Wethouders zijn daartoe voorgedragen G. P. Kruse, en G. Bos, beiden te Deventer. Bij de daarover gehouden stemming blijkt, dat met algemeene (14) stemmen is benoemd Gerrit Fredrik Kruse, te Deventer, en wordt de infunctietreding bepaald op 1 Julij 1880. XVI. Wordt overgegaan tot de benoeming van een hulp- onderwijzer voor school n°. 4. Door Burgemeester en Weilhouders zijn daartoe voorgedragen G. Knap, te Rhijnsburg, en G. P. Kruse en G. Bos, beiden te Deventer. Bij de gehouden stemming blijkt dat met algemeene (14) stemmen is benoemd Gerard Knap, te Rhijnsburg, en wordt de infunctietreding bepaald op 1 Julij 1880. XVII. Is aan de orde de benoeming van een hulp-onder wijzeres voor school n°. 5. Daartoe zijn door Burgemeester en Wethouders voorgedragen mej. T. Hibrna te Gorinchem mej. S. C. Risch te Breskens, en mej. B. Zijlstra, te Baarn. Bij de gehouden stemming blijkt, dat met algemeene (14) stemmen benoemd is mej. Trijntje Hibmate Gorinchem, en wordt de infunctietreding bepaald op 1 Augustus 1880. XVIII. Gaat men over tot de benoeming van een gemeente- vroedvrouw voor de standplaats Abbenes. Met algemeene stemmen wordt daartoe benoemd mej. Elisabeth van der Sluijs, wed. Burgmanswonende te HaarlemterwijI de infunctietreding wordt bepaald op 1 Julij 1880. De heer Verkuijl vraagt, of het niet goed zou zijn te bepalen dat eene vroedvrouw hare wijk niet mag verlaten zonder ver- gunning. De voorzitter zegt, dat er geen wijken voor de vroedvrouwen bepaald zijn, maar dat hierop zal gelet worden bij de herziening der instructie. XIX. Wordt gelezen een adres van den heer M. van der Horst, genees-, heel- en verloskundige alhier, dd. 14 Junij 1880, waarbij hij verzoekt tegen 1 Julij 1880 weder te worden benoemd tot gemeentelijk genees-, heel- en verloskundige in wijk 1, en in de sectien AA en DD van wijk 2 en wel onder de beslaande instruction en belooningen. De heer 't Hooft zegt, niet tegen het verzoek te zijnwan- neer er vroeger althans geene gegronde reden tot klagtcn waren. De heer Bullman zou er den heer van der Horst met ernst op willen gewezen zienom ook de verloskundige praktijk waar te nemen. De Voorzitter merkt aan dat de geneesheeren die praktijk in gewone gevallen aan de vroedvrouwen mogen overlaten. De vergadering besluit om den heer M. v. d. Horst opnieuw, en te rekenen van af 1 Julij 1880 op te dragen de betrekking van gemeentelijk genees-, heel- en verloskundige in wijk 1, en, de sectien AA en DD van wijk 2op de bestaande belooning en instructie. XX. Wordt gelezen een adres van E. W. Heinicken predikant der hervormde gemeente Haarlemmermeer, waarbij wordt ver- zocht dat, even als zulks vroeger heeft plaats gehad de school- localen aan den Bennebroekerweg wederom mogen beschikbaar gesteld worden tot het geven van catechetisch-onderwijs, de9 noodig verlicht en verwarmd en voorts dat dit gedaan worde des Vrijdag9 namiddags van half drie uur. Verschillende leden verklaren zich vaor het toestaan van het verzoek, terwijl, op de vraag van den heer Dorbeck, of zulks niet in de kerk kan plnats hebben, wordt geantwoord dat daar ter plaatse geen kerk aanwezig is en bedoelde scholen ook reeds vroeger tot dat einde zijn beschikbaar gesteld. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarop besloten op het verzoek van adressant toestemmend te beschikken. XXI. Wordt gelezen een adres van den heer E. W. Heinicken predikant te Haarlemmermeer, waarbij wordt verzocht dat tot het bouwen eener Christelijke bewaar-, naai- en breischool een gedeelte grond moge worden afgestaan van het terrein der school in het Hoofddorp (voor geringen prijs) en wel zoodanig gedeelte als er noodig is voor een gebouw van 12 a 14 meter lengte en 6 meter breedte, benevens een speelplaats voor de kinderen. Omtrent deze zaak volgen eenige discussien. De heer Bultman zon het afstaan van den grond achten een gevaarlijk antecedent te zijn, omdat er later welligt meer aanvragen kunnen komeu terw(jl er elders ook grond te koop is. De heer Verkuijl acht het in het belang der ingezetenen om het verzoek toe te staan en laat men, als er meer aan vragen komen, die ook maar inwilligen. De heer Bultman vraagt of er geen grond bij de kerk is. De beer 't Hooft acht het wenschelijk dat de school kome in het midden van het Dorpen wil het adres stellen in handen van Burgemeester en Wethouderstot onderzoek. De Voorzitter is tegen het verzoek, omdat het zal zijn eene Christelijke bewaar-, naai- en breischoolhet gevolg zou daar- van zijn dat anderen, bijv. Katholieken, geweerd werden. De heer van Riessen zegt: Wij z(jn alien Christenen en behoeven ons dien naam niet teschamen; komen er meer aan- zoekendan kan men weer zien is er gelegenheid tot bouwen bij de kerk, spreker acht dat beter; maar zoo niet, dan is hij er niet tegen om het verzoek toe te staan. De Voorzitter wil het adres stellen in handen van Burge meester en Wethouders, tot onderzoek. De heer Knaap wil de zaak afdoen. De heer Bultman is tegen afstand van terrein bij de school er is nog wel andere grond, meant spreker, bijv. de grond naast het huis van den koster, die aan zijn tante behoort, en in erfpacht is uitgegeven. De heer de Breuk vraagt of bij Gedeputeerde Staten geene aanmerkingen zouden bestaan. De heer 't Hooft zou, als het terrein er niet slechter door wordt, het verzoek willen toestaan. De heer Verkuijl zegt, men mist slechts eenig hakhout. De heer Bultman vraagt, of de Gemeente van bedoeld ter rein zou willen verkoopen San een ander, al bood men bijv. 10.per vierkante el. De heer 't Hooft antwoordt dat het doe!'I welk men er mede beoogt, moet -in het oog gehouden worden. Men besluit eindelijk het adres te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders, tot onderzoek. XXII. Wordt gelezen een adres van de veldwachters P. Plipsen, T. Tit, A. van de Wateren en N. van Leeuwen, houdende verzoek om verhooging hunner jaarwedden. De voorzitter stelt voor om de jaarwedde der veldwachters eenigzins te verboogen, wijl die thans te laag is. De heer Dorbeck meentdat de veldwachters meer inkomsten hebben dan zij opgeven. De heer 't Hooft wil dit adres aanhouden tot bij de be- grooting voor 1881. De heer Bultman is niet tegen verhooging, mits zeer streng worde toegezien dat de veldwachters bun pligt doen. Men besluit de behandeling van dit adres aan te houden tot bij de begrooting voor het volgend jaar. XXIII. Alsnu komt in behandeling een adres van H. M. van Buiten, L. W. van Driel en C. Groenewegendd. 21 Junij 1880, houdende verzoek om vergunning tot het weghalen van ougeveer 40 kub. meter grond of zandvan den hoopzand, liggende op de oplosplaats te Nieuw-Vennep. Wordt besloten zulks toe te staan, mits het weghalen ge- schiede onder toezigt van den gemeente-opzigter. XXIV. De Voorzitter raadpleegt de vergadering of de avond- school te Hooofddorp weder zal worden begonnentot dat de te benoemen hoofd-onderwijzer zal in functie zijnen deelt mede dat de heer schoolopziener het wenscheljjk acht. Men besluit dat bedoelde avondschool zal worden gehonden. XXV. De Voorzitter stelt voor om den kweekeling .J. Labrijn aan school n®. 4in dien9t te houden tot dat de benoemde hulp-onderwijzer zal in functie treden te meer nu hem zijn aanstaand vertrek door den vorigen hoofd-onderwijzer niet was medegedeeld. Zulks wordt goedgevonden. XXVI. Alsnu is aan de orde de behandeling van het kohier van den hoofdelijken omslag, voor 1880. De Voorzitter verandert de zitting in eene met gesloten deuren. De openbare zitting heropend zijnde, stelt de Voorzitter voor, het Kohier van den hoofdelijken omslag voor 1880 vast te stellen op een bedrag van 12,036.50, en de termijnen van invordering te bepalen op 4 September en 30 October 1880. Dienovereenkomstig wordt beslbten met 13 stemmen tegen 1zijnde die van den heer Bultman. De vergadering wordt daarna gesloten. Capelle (Langstraat)21 Julij. De hooibouw werd in de laatste dagen door vrij goed weder begunstigdvvaardoor het werk zoodanig vorderde, dat men met het inzamelen der eerste snede zoo goed als gereed is. De kwaliteit van het gewonnen hooi laat weinig te wenschen over; de kleur is zeer natuurlijk en de reuk zeer frisch. Als naar gewo&nte is men hier en daar aan het Oude Maasje reeds bezig met schelftenwelk hooi den opkoopers te koop wordt aangeboden. Ofschoon de marktprijs nog niet vast geregeld is, zijn toch reeds enkele partijtjes tot 40 per 1000 kilogram ingescheept. Van jarig hooi werden dezer dagen ook enkele partijtjes voor de pers opgekocht, daze mogten slechts 36 afdoen, doch die kwa liteit was afwijkend. Iluiksloot. Tarwe, haver en boonen staan goed; vlas matig. De aardappelen zijn week en lijden door het vocht; een begin van ziekte doet zich hier en daar voor. Sedert het in Juni is gaan regenenis er overvloedig gras en bestaat er vooruitzigt op een goeden booibouw. Zij die vroeg gehooid hebben, haddeu met regen te kampenwaardoor zij last van sterkc broeijing zullen krijgen. De mosterd Staat op het maaijen en belooft een goeden oogst. De veetvuldige onweders zijn groeizaam, doch geven sterk afwisselend weer. De Geldersche kersenhandel kan als geeindigd worden be- sehouwd. Kort van duur is de pluk geweest en lang zal den pachters dit jaar in herinnering blijven. Duur gekocht, werd de aankomst van de meeste zendingen geannonceeid; arrived in bad condition''en veeltijds kon de opbrengst de kosten niet dekken. De rijpheid was te vlug en handen kwamen te kort om op tijd te plukken; en geplukt zijnde was de over- gang van rijp tot rot zoo spoedig, dat slechts enkele partijtjes in Groot-Brittannie in goeden staat aankwamen; dan was de besomming zeer bevredigenddoch de eindrekeningen laten een zeer belangrijk verlies. ArnhCt.) Uit Overijssel schrijft men dat de opbrengst der aardappelen zoo groot is, dat zelfs; al zou een derde er van verloren gaan, de oogst nog overvloedig zal z^jn. De kwaliteit wordt dagelijks beter. De prijzen zijn laag, nl. 20 a 80 cent per 5 kop (liter). Door 300 tuinders te Beverwijk en de omliggendegemeenten wordt in dezen tijd wekelijks voor ruim/20,000 aan vruchten uitgevoerd. Voor de afdeeling „PIanten en Bloemen" der Belgische nationale tentoonstellingdie den 22 Juli geopend is en den 28 daaraanvolgende gesloten wordt, zijn tot leden van den jury benoemd de heeren Jac. Jurissen, te Naarden; C. A. A. Dudok de Witt, te Bussum, en E. H. Krelage te Haarlem. In het tjjdperk van 13 Junij tot 10 Julij j.l. zijn, blijkens ingekomen ambtsberigten door longziekte aangetast 5 runderen, waarvan 1 in Noord-Brabant en 4 in Zuid-Holland. In het vorige tijdvak van vier weken waren 8 runderen door die ziekte aangetast. Uit het Westland schrijft men aan het Rotterdamsch Nieuws- blad, dat daar voor een jaar of zeven een tuinier arriveerde, die in Amerika had vertoefd en vandaar pootaardappelen mede- bracht. Hij pootte die; zyn sehat was zoo groot, de oogst was zoo vroeg rijp, dat, ofschoon de vrucht minder smakelijk wa9 en er ook meer water en minder eiwit in was, ieder Amerikanen of verkort, zoogenaamde kanen" ging planten. De man verkocht de struik tegen 1. De Engelsche aardap pelen werden overal verdrongen. In Eogeland ontdekte men weldra het verschil; de prijzen werden slechter en thans kan men de kanen" niet meer kwijt raken. Het kinnetje, dat vroeger 7 en 8 gulden opbragt, geldt nu geen 2.50. Het zou wel beterendacht men, maar de Westlandsche aard- appel is zijn crediet kwijt. De soort is niet goed, en, wat, helaa9 in Nederland te veel geschiedt, in de maat bedriegt men de koopers ook. Met loof, ja met oude sloffen worden de kinnetjes van onder gevuld. Nu wil men inspecteurs, om de kinnetjes te keuren en na te gaan. Dat zal alleen niet baten, als men niet tevens tot de goede soorten terugkeert. De schadedoor 't Westland geleden, wordt op meer dan twee ton begroot. De perceelen Bouwland, gelegen in den Grooten Ypolder nabij Sloterdijk den 19 Julij jl. in het O. Z. Heeren-Logement te Amsterdam geveildhebben opgebragtN®. 1 2450; N®. 2 2450; N®. 3 2050, en N». 4 1550, alle 4 gekocht door den makelaar C. de Vos, te Stoierdijk; N°. 5 bragt op 626, gekocht door den makelaar P. van Steedente Amsterdam. Het 33e Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres zal dit jaar van 25 Augustus te Maastricht gehouden worden. Op vertoon van de bewijzen van lidmaatschap zullen de congres- leden op alle lijnen van de Staatsspoorwegen retourkaarten geldig van 16 Augustus, tegen den prijs eener gewone kaart kunnen bekomen. In het gouvernement Orenburg (Rusland) heeft de buiten- gewone koude van den laalsten winter schrikkelijke verwoes- tingen onder den veestapel aangerigt. In het district Turgai hebben van 860,000 stuks rundvee er slechts 50,000 den winter overleefd. In de stad Turgai is het graan 400 pet. en het hooi 500 pet. duurder geworden. Voor 1 roebel ver- koopt de gebrek lijdende Kirgiz zijn paard, waarvoor hij geen voedsel kan bekomen. Uit Semipalatinsk wordt gemeld, dat alleen in het district Powlograd 1000 kameelen, 6000 9tuks rundvee, 26,500 paarden en 51,000 schapen ten gevolge van den harden winter omgekomen zjjn. In een ander district kwamen 200,000 schapen op eenmaal in een sneeuwstorm om. Dergelijke verliezen worden uit alle deelen van Turkestan gemeld. De oudste lieden herinneren zich dan ook niet zulk een winter. De gebr. Goudberg te Maastricht zijn in het bezit van eene koe, die buitengewoon veel melk geeft. Op verzoek van de redactie van de Landboum-Ct. deelen zij daaromtrent de volgende b(jzonderheden in dat blad mede Ter voldoening aan uw verlangen, uitgedrukt in n®. 53 van de Landb.-Ct., hebben wij de eer de navolgende mede- deelingen omtrent de in ons bezit zijnde buitengewoon veel melk gevende koe te doen. De koe geeft reeds geruimen tijd gemiddeld 38 liter melk per dag. Deze hoeveelheid wordt nog vermeerderd bij gunstig droog weder, als wanneer de opbrengst 40 liter per dag bedraagt. En deze hoeveelheid zoude naar onze meening nog voor vermeerdering vatbaar zijn indien de koe niet dagelijksch 15 minuten door de stad naar de weide had af te leggen2 maal heen en terug; zij komt 's morgens ten 5 ure, en verlaat 's morgens ten 7 nre den stal, komt ten 5 V2 ure namiddags weder daarin terug en gaat 's avonds ten 8J/2 ure weder in de weide. Nadat zij den avond van te voren te 8 ure is ge- molken, levert zij des anderdaags: 's morgens te 5 ure 13 liter 's middags 12 11 J/2 a 12 liter 's namiddags 5 8 J/2 a 9 's avonds 8 5J/2 a 6 38'/2 a 40 liter. Hare voeding is als volgtiederen dag kr(jgt zij in drie partijen 4 J/2 kilo roggenbrood daarenboven telkens, 's morgens en 's avonds, 3 emmers spoeling en draf en raeel2 kilo daags, gersten en roggenonder een gemengd. De koe eet goed, doch wordt ondanks bet goede voeder en de goede weide mager. Zij is redelijk wel gebouwden naar 't ons voorkomt van gekruist inlandsch ras. Commissarissen over het Badhuis voor Minvermogenden te Zand- voort werden dezer dagen op nieuw verblijd door een milde gift van 500 voor deze inrigting. Dezelfde edele gever schonk deze belangrijke som nu reeds zes achtereenvolgende saizoenen, bij zijn vertrek uit de badplaats Zandvoort. De executeuren-testamentair in de nalatenschap van baron van Brakell hebben dezer dagen de aan het Bijks-Museum te Amsterdam gelegateerde verzameling oude en moderne kunstwerken ter be- schikking van den Minister van binnenlandsche zaken gesteld. Deze collectie wordt op een waarde van ongeveer 50,000 geschat. Te Wezel is een steur gevangen, die meer dan 400 pond woog en 100 pond caviaar gaf. Het dier had eene lengte van ruim 3 meter. Op het perron van het station Arnhem is de dief in hechtenis genomen, cue inbraak gepleegd heeft bij den heeren van Tuijll,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 2