1880 Vrijdag50 Julij No. 51. V A IV AAN LANDBOUW, GBMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Een-en-Twintigste Jaargang. S Prijs van het Abonnement: in het Jaar6.— Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. BURGERAJJKE STAND. *'f Aangegeveri* Van 2127 Julij 1880. Programma voor de Wedloopeii, De hervomiing' der zuivelbereiding in Westfalen. II AARLEMMERilEER Prijs van een enkel Nommee 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, EEDAKTIE EN UXTGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. WJiterltfk IFoenarlag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Op de Paardenmarkt te Hoofddorp waren den 24n Julij 1880 aangevoerd156 paarden, veulens en hitten. Er was vlugge handel. GEBORENMaria Adriana, doehter van P. Leendertse en L. Wisse. Alida, doehter van W. Rijkers en W. A. van der Klugt. Simon, zoon van C. Rodenburgh en H. Post. Lena, doehter van J. Tesselaar en M. Quax. Theodorus, zoon van C. Oolders en E. Douzenberg. Marigje Pieternella, doehter van D. de Ruijter en M. Schreuders. Dieuwertje, doehter van J. Tensen en P. Ellerbroek. Rosalia, doehter van M. Hersnian en B. C. Doelage. Hermanus Wilhelmus, zoon van P. Keijzers en M. van Schooten. Hendrik, zoon van J. van Gnlik en M. Wijtsma. Pieter, zoon van T. Kulk en K. van der Wolf. Gerritje, doehter van J. Schoondermark en G. Fook. LEVENLOOS GEBOREN 1 Kind van D. J. van den Heuvel en M. van Dalen. OVERLEDENCornelis, oud bijna 4 maanden, zoon van G. W. van Driel en A. de Waal. Simon, oud 4 dagen, zoon van C. Rodenburgh en H. Post. Jansje, oud 12 weken, doehter van H. Hogeveen en A. de Wit. Gerrit Cornelis, oud 18 maanden, zoon van J. Yerkaik en E. Aafjes. Leonardus, oud 1 jaar, zoon van C. van der Meer en J. de Rooden. ONDERTROUWP)J. J. Vaas met J. Wittekoek. G. Ylaar met H. Bulder. GEHUWDJ. Bosma met J. Yogel. Haarleill, 28 Julij. Op de paardenmarkt alhier waren heden 1773 paarden aan de lijn, van inlandsehduitsch en gekruist duitsch ras. Er waren een aantal zeer schoone exemplaren. De prijzen verschilden van /900 tot/60. Voorts waren er 23 veulens aangevoerd, waarvoor van/100 tot/60 werd besteed. De handel was vlug. De markt werd o. a. door vele fransche kooplieden bezocht. Capelle (Langstraat), 27 Julij. De hooi-bouw, die thans als afgeloopen kan beschouwd worden, heeft betere resultaten opgeleverd dan de landbouwers zich aanvankelijk hadden voor- gesteld. Bij den tegenwoordigen marktprijs 40 per 1000 kgr. kan de pachter er goed mede uit, en voor dien prijs wordt het uit de hooilanden scheep gedaan. Algemeen wordt opge- merkt dat het hooi dit jaar bijzonder zwaar weegt, daar het evenwel zoo kort is. De kwaliteit laat overigens niets te wenschen over. Utrecllt. Aan de markt voor levend vee te dezer stede werden in 1879 aangebragt 7215 paarden, 33,477 runderen 915 kalveren, 1012 schapen, 6744 lammeren, 2947 varkens, 10,265 biggen. In 1878 bedroeg de aanvoer: 7064 paarden, 33,658 runderen. 1216 kalveren, 1339 schapen, 6741 lam meren, 4252 varkens, 12,687 biggen. Elburg26 July. De tiendverpachtingen hebben vrij ongelijke resnltaten opgeleverd, dooreen waren ze minder dan het vorige jaar, ten gevolge van den jongst gevallen hagel, Avelke in sommige streken groote verwoestingen aanrigtte. De zoogenaamde „Gorteltsche Tiend", liggende in de buurtschap Gortelt, gemeente Epein eigendom bij deze gemeente maakte eene uitzondering en bragt de som op vtm 375 tegen 274 het vorige jaar. De aldaar te veld staande vruchten hebben dan ook trouwens niets geleden en staan meer dan goed; de boekweitvelden vooral leveren een prach- tig gezicht; terwijl de rogge voor een goed gedeelte reeds aan schoven staat. De aardappelen onder deze gemeente zul- len een ruim beschot opleveren; de vroegen zijn ongelijk van kwaliteit, "doch vrij goed. De nppelboomen beloven veel, de peren en fijne vruchten minder. Het hooi is tot ieders tevre- denheid binnengehaaldterwijl de malsche regens het etgroen zeer begunstigen reeds veel vee is op die naweiden gebragt. Het proefstation te Wageningen bragt in 1879 voor den Staat p. m. /3250 op. In het geheel werden in dat jaar 659 onderzoekingen verricht. Dezer dagen is te Haarlemonder voorzitting van den heer J. H. Krelage de 42e algemeene vergadering gehouden der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. De IOafdee- lingentellende te zamen 407 ledenwaren alien vertegen- woordigd. Uit de rekening en verantwoording over bet tydperk van 1 Julij tot 31 December 1879 bleek, dat de ontvangsten 2616.63 de uitgaven/673.29 hadden bedragen, zoodat zij met een voordeelig saldo van 1943.34 sloot. Verschillende onderwerpen werden verder nog op de vergadering behandeld. Bij de op 27 Julij in het Oude-Zijds Ileeren-Logemenl te Amsterdam gehouden veiling van ruim 262 hectaren gronden in de drooggemaakte Legmeerplassen, onder de gemeenten Nieuwer-Amstel en Uithoornzijn 176 hectaren, 81 aren en 90 centiaren verkocht tot den prijs van /1200 a /1525 per hectare. In afwachting van de benoeming van een definitief Comite voor de Nederlandsche collectieve inzending op de vee- en zuiveltentoonstelling te Londen, op 26, 27, 28 en 29 October, heeft het voorloopig comite gemeend o. a. het volgende te moeten meedeelen Het Comite is van meening, dat de collectieve inzending van vee uit ongeveer 40 stuks mctet bestaan, en wel Klasse 8, Melkkoeien10 stuks, zuiver ras. 10, a 5 a gekruisd u 17, Vaarzen, 5 zuiver 18, r 5 a gekruisd a 24, Stieren, 5 zuiver en 3 familien, bestaande uit: stier, koe en kalf, samen 9 stuks, maakt in 't geheel 39 stuks vee. Het voorloopig comite is van oordeel, dat het aangemelde vee bij de eigenaars aan huis moet gekeurd worden en niet op dene algemeene verzamelplaat.s, om de volgende redenen 1°. Vee in 't algemeen, maar vooral melkvee, vermindert. sterk in waarde, wanneer het uit de gewone levenswijze gerukt wordt en eene reis moet ondernemenmen \v 1 hen, die aangiften doen, niet aan deze risico blootstellen. 2°. Ten einde een groot aantal aangiften te verkrijgenimmers nieraand, die iets puiks meent te bezitten, behoeft zich thans te laten weerhouden zich aan te meldenhet kost niets, en er is volstrekt geen risico aan verbonden. Wel is waar wordt de taak der keuringscommissie daardoor om- slachtig en moeielijkze zal het geheele land moeten bereizen, overal waar dieren zijn aangemeld, en de vergelijking onderling wordt veel bezwaarlijker. Niettegenstaande deze bezwaren kon dit voorstel van het comite de goedkeuring van bovenvermelde algemeene vergadering wegdragen. Men vleit zich mannen te kunnen vinden met de noodige toewijding en kunde om de moeielijke taak der keuring op zich te nemen. Het voorloopig comite heeft verder gemeend de totale hoeveelheid boter en kaas, waaruit de collectieve inzending zal bestaan, niet vast te stellen, maar deze te doen afhangen van het getal aanmeldingen. Wie wenscht mee te dingen naar de uitgeloofde prijzen (19,800 gulden) en nadere inlichtingen verlangt, wende zich tot den heer C. J. M. Jongkindt Coninck te Wageningen. Onder Barneveld krioelt het van slangendie zich niet ontzien in de huizen te komen. Er zijn in de laatste dagen meer dan 150 gevangen en telkens komen er weer anderen. Onder de vraagpunten voor het te Maastricht te houden landhuishoudkundig congres komt o. a. het volgende voor Sedert eenigen tyd is van het grootsche werk de droogmaking van een gedeelte der Zuiderzee, weinig meer vernomen. Welke stappen zouden nog kunnen worden gedaan om dat werk in uitvoering te doen komen? uitgeschreven door de Harddraverij-Vereeniging, opgerigt den 22 February 1879, te houden op de Heide, toebe- hoorende aan de Stad en het Land van Gooiland, in de onmiddellijke nabijheid van Bussum en Hilversum, op Zaturdag 28 Augustus 1880. I. Harddraverij voor inlandsche Paarden van zessen klaar, gereden voor Hollandsche sjeezende rijders in nationaal kostuum. Afstand 1600 meter. Prys 700. Premie/ 250. II. Harddraverij voor Paarden van alle rassengereden voor twee- ot vierwielige rijtuigen de ryders in nette klee- ding. Afstand 2400 metet. Prijs 300. Premie 100. III. Harddraverij voor inlandsche Paarden geboren in 1875 of later, onder den man; de berijders in nette kleeding. Af stand 1000 meter.* Prijs 300. Premie 100. IV. Harddraverij voor Paarden van alle rassenbereden van het zadel door heeren liefhebbers de rijders in jockey- kostuum heeren officieren mogen in uniform rijden. Inleg- geld 10. Afstand 1600 meter. Prijs 150 en eene zil- veren medaille (desverkiezende in geld). Premie 75. De Prijswinner ontvaugt bovendien 2/3, de Premiewinner 1/3 der inleggelden. V. JPedren voor Paarden van alle rassen, bereden van het zadelde rijders in jockey-kostuummilitairen mogen in uni form rijden. Inleggeld 10. Afstand 1200 meter. Prijs 200. Premie 75. De Prijswinner ontvangt bovendien 2/3 de Premiewinner 1/3 der inleggelden. VI. Wedren met hindernissenvoor Paarden van alle ras sen, bereden van het zadel; de ryders in jockey-kostuum; militairen mogen in uniform rijden. Inleggeld 10. Afstand 1800 meter. Prijs 300. Premie 100. De Prijswinner ontvangt bovendien 2/3 de Premiewinner 1/3 der inleg gelden. Ten einde een paard voor de hierboven genoemde wed- loopen te kunnen doen inschryvenmoet men gewoon lid der Harddraverij-Vereeniging zijn. De Inschrijviugen moeten vo<5r den 20 Augustus 1880 ge- schieden franco, bij den lsten Secretaris. Tot het verkrygen van de Statuten, het Reglement of in lichtingen kan men zich wenden tot een der leden van het Bestuurbestaande uit de heeren: N. Wafelbakker, te Am sterdam, lste voorzitter; O. J. van der Oudermeulen, te Was- senaar, 2de voorzitter; H. van Wickevoort Crommelin, te Heemstede, lste penningmeester; Jhr. W. A. L. Mock, te Haarlem2de penningmeesterF. W. baron van Tuyll van Serooskerkente Velsen, lste secretaris; A. W. J. J. baron van Nagellte Barneveld2de secretaris H. N. Baxte Dordrecht. Onder den titel „Eene ergerlijke paardenkuur" bij rundvee toegepast", leest men in de Landbouro Courant het volgende: „Een mensch, genaamd Blank uit Bordesholm, die zich met „veekuren" ophoudt, heeft op de boerderij Neubokhort een aantal koeijen behandeld. De koeien leden aan „hoorn- ziekte" zei de wijze man. Hij doorboorde hare hoornen tot op de holle ruimte der hoornpit, dus den hoornkoker, den daaropvolgenden vleeschwand en de hoornpit; hij bracht daarna terpentijn in het boorgat, waardoor ontsteking zei hij te weeg moest gebragt worden. Van vier koeyen heeft hij de hoornen even boven den kop afgezaagd. Bovendien heeft hij gelast de staldeuren open te houden; de koeyen moesten volgens hem, aan de strenge koude blootgesteld worden. „Eene wezenlijke „lioornziekte" bestaat niet; zij is eene tamelijk verspreide hersenziektedie in de hoofden van onwetende lieden maar niet in de hoornen der runderen zetelt. ,,De koeijen, waarvan hier sprake is, waren volgens rapport van den districts-veearts op erbarmelijke wijze gevoed en hebben natuurlijk ten gevolge van de zoo even beschreven mishaudeling en de schrikbarende folteringdie zij ondergingenerg geleden. De vereeniging voor dierenbescherming te Kiel, aan welke zelden een zoo bedroevend en ontzettend geval ter oore kwam heeft zoowel den bovengenoemden Blank als den pachter van de boerderij bij de bevoegde magt aangeklaagd, >ten einde zy eene welverdiende straf niet ontgaan. Den laatsten houdt de red. van N, L. voor den meest schuldige. Hoe is het toch mogelijk, dat een landbouwer zijn eigen vee aan zulk eene barbaarsehe behandeling kan prijs geven? Hoe is het mogelijk, dat de pachter van eene groote boerderij niet de allergeringste wetenschappelijke keunis kan bezitten? Deneiging, om liever naar kwakzalvers en wonderdokters te gaandan werkelijke doctoren en veeartsen te raadplegen, is helaas bij onwetende lieden diep geworteld, en het is hunne schuld, als creaturen, gelijk Blank, zaken kunnen doen." Er leeft in dit land eeu landbouwer, genaamd von Bruch- hausen, bekend als de „Milch Apostel" en deze heeft in February 187 8, ter voldoening aan een verzoek van den redacteur der Milck-ZeitungDr. C. Petersen, het volgende berigt gegeven over de aanvankelijk goed geslaagde pogingen om de opbrengst in zuivel van dat land te vermeerderen. In den winter 1875/76, werd de eerste boerderij ingericht naar Swartz' methode. In den loop van 1876 volgde er een klein aantal, zoodat op de Hamburger melkery-tentoonstelling reeds eene collectie van zuiver Westfaalsche boter, uit zoeten room gekarnd, met eenige kaas kon ingezonden worden, waaraan door de jury de prijs, door de Hamburger huismoedersuitgeloofd, „eene zilveren vruchtenschaal", werd toegekend. De provinciale landbouwmaatschappij voor Westfalen, die alle afdeelingen omvat, erkende zeer spoedig het groot ge- wicht van deze nieuwe methode voor den landbouw van Westfalen en legde zich krachtig toe op hare verbreiding. Reeds in den loop van den zomer 18 76 had men maat- regelen genomen, om in alle landbouw-vergaderingen, waar ook vrouwen en dochters van de landbouwers mede kwamen, voordrachten over de zuivelbereiding te houden, waarin op practische wijze de groote voordeelen van deze methode b over de oude handelwyze aangetoond werden. waliteit en De groote gevolgen die deze voordrachten voor hadden, zijn zeker bijna uitsluitend daaraan te -oeijen en Ossen, men er in slaagde om de vrouwen en meisjes 8 ,V'aarzre!! drachten te krijgen. ren/7al5;53

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 1