122 - Het is altijd moeielijk om met oude overleveringen en vaste gewoonte te breken, en dit geldt dubbel waar men te doen heeft met vrouwen, die men plotseling er toe wil brengen om een geheele verandering harer melkkamers en kelders en een geheel nieuwe handelwijze in te voeren. Het levende woord, dat onbetwiste feiten verkondigt, maakt een iudruk op het gemoed waarmede niets kan vergeleken worden. Deze voordrachten, in 1876 begonnen, worden nog steeeds voortgezet. Verder liet de provineiale landbouw-maatschappy in den winter van 1876/77, een geschikte jonge man als instructeur-onderwijzer vormen, die overal, waar men dit wenschte, de geschikte ruimte uitzocht, de plannen maakte voor verbouwing en onderricbt gaf in de behandeling der melk, het karnen van den room en het zuiveren van de boter. De gezamenlijke ko9ten der voordrachten en van de reizen en het werk van den instructeur betaalde de provineiale laud- bouw-maatschappij, daarin bijgestaan door de afdeeling Munster. Deze pogingen hadden het gevolg, dat bij het einde van 1877 reeds meer dan 400 boerderijen naar de Swartzsche methode ingericht waren en haar met zulk succes toepasten, dat toen reeds een vraag buiten Westfalen ontstODd naar fyne West- faalsche boter. Door den stlappen winter 1876/77 was er bijna geen ijs verzameld en toch werd de methode met zulke goede gevolgen bekroond. Dit is daaraan te danken, dat men overal in Westfalen, waar gebrek was aan koud, stroomend welwater, dadelijk er toe overging om, vlak bij de koelkamer, Norton's putten te maken, die de landbouwers onafhankelijk maakten van het gebruik van door de zon verwarmd grond- en slootwater. Ten gevolge daarvan kon men beschikken over water, welks temperatuur tusschen 8 en 9 graden Celsius afwisselde en zelfs in het heetste van den zomer niet warmer werd. Er komen nu zooveel aanmeldingen om onderricbt, dat de nieuwe methode wel spoedig geheel algemeen zal worden. De landbouwers en hunne vrouwen wilden niet alleen, gelijk Thomas, zien en voelen, maar ook nog proeven; maar nu zij zich op deze wijze overtuigd hebben, volgen zij ook alien na. De provineiale landbouw-maatschappij zond op hare kosten een flink meisje naar de Melkerijschool te Wesebyhof bij Flensburg, dat daarna in Westfalen, daar waar hare hulp en leiding gevraagd wordt, een korteren of langeren tijd zal dienen als onderwijzeres in de zuivelbereiding. Verder stond op de agenda voor de vergadering van 9 Februarij 1878 en van de provineiale landbouw-maatschappij het volgende: „Vorming van Meierinnen", het verschaffen van vrije plaatsen voor vrouwelijke Aleves en de inriehting van eene „Zuivelschool." Men wil verder op verschillende plaatsen van Westfalen, kleine zuivelscbolen inricbten, waar dochters van landbouwers, die reeds eenige ervaring in de melkerij hebbeD, met de nieuwe afroomingsmethode meer vertrouwd gemaakt zullen worden, ter- wijl haar in het bijzonder onderwezen zal worden hoe zij den room goed moeten karnen, en de boter bewerken. Verder zal eene grootere zuivelschool ingericht worden, waarin boerinen en andere personen bij practisch werken ook door theoretisch onderricht tot flinke zuivelbereidsters zullen gevormd worden. Deze school is reed9 begonnen te werken in het begin van Dec. 1878. Zij had toen 3 leerliDgen. Haar prospectus en statuten zijn medegedeeld in Landte. Zeitung zoor Westfalen en Lippe van 6 Dec. 1878. Op de boerderij wordt de melk van 80120 koeijen voornamelijk naar Swartz's systeem tot boter verwerkt, de afgeroomde melk wordt deels tot kaas be- reid, deels als varkensvoedsel gebezigd. Als proeven worden ook andere methoden gevolgd. Men heeft twee cursussen, een die 1 jaar duurt met April aan- vangende, en een die slechts 4 maanden duurt van April tot Juli. Voor de eerste bedraagt het leer- en kostgeld 360 Mark, voor de laatste 240 Mark. De verslaggever van het N. v. d. D. van de Melkerij- tentoonstelling te Berlijn 1879, zegt, dat het meeste daar ingezonden was uit Westfalen. Ik meende, dat deze mededeeling nit een land, welks boter vroeger een zeer 9lechte reputatie had, in het onze wel bekend mocht worden. Groningen Julij 1880. Jb. Boeke. Door wijlen mr. J. A. M. Bichon van IJselmonde is aan het diaconie-armbestuur der Herv. gemeente te IJsselmonde f 1000 gelegateerd. Mej. M. C. A. van Gennep, te Rotterdam overleden, heeft aan diaconie te Mijnsheerenland eene schenking van f 2000 verleend. de Voor de Weezen-inrigting te Neerbosch'zijn, onder meer, twee giften ingekomen, een van f 1200 en een van f 5000, bestemd voor den opbouw van nieuwe huizen voor de weezen. Te Haarlem heeft de trekking plaats gehad van de verloting van de paardenraarkt aldaar. De hoogste prijzen zijn in volgorde gevallen op de navolgende lotnummers 4137, 11848, 6073, 16122, 13319, 5584, 22886, 6990, 8396, 1021, 1012, 13164, 16570, 13873, 16213, 24275, 706, 6353, 13678, 18226, 9178, 15644, 20802 en 1730. De weduwe van den bankier Abraham Oppenheim heeft aan de stad Keulen 600,000 mark geschonken voor een ziekenhuis voor arme kinderen, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis, onder be- paling dat de eene helft van het bedrag bestemd is voor aanbouw en inrigting, en de andere voor onderhoud. Door den ijver van den brigadier der rijksveldwacht van Win- gerden, gestationeerd te Charlois, en den rijksveldwachter Brander- horst, gestationeerd te IJselmonde, is het mogen gelukken eene dievegge in de woning van den melkboer van Geider aldaar op heeterdaad te betrappen. Bij afwezigheid van den melkboer en diens vrouw, maakte de dievegge zich de gelegenheid ten nutte om met een valschen sleutrl uit de lade eener chiffoniere geld te stelen, kgAmh werd overvallen door de genoemde veldwaehters, die, om haar per kgr.)yappeD) zich negen uren onafgebroken in een hangkast hadden Biggen /Uhouden. Burnie New-York moet verschrikkelijk zijn, men heeft op dan 100 gevallen van overlijden tengevolge van ner kgr hantk'l m en mcer ^an aan zonnesteken geconstateerd. Varkens 54 a 62 ct Het schuttersfeest te Weenen is geeindigd. Op den 18 was er weer dine met toasten. Gelnisterd werd er niet. 80 keukenmeiden hadden des morgens 2000 kippen geslagt, die gebraden werden in 45 pannen. Er was 2000 pond vleesch gebraden en op tafel stonden 10,000 borden. In den' kelder der feestzaal lagen 5000 hectoliters bier en 's morgens waren door de bakkers geleverd 150,000 broodjes. Er bleef niets over en zelfs vond men geen kruimelkens. Een doktor in Michigan heeft, om welke redenen zal hij zelf het best weten, er zijne studie van gemaakt hoe sterk menschenhaar gespannen kau worden. Hij sohat de draagkracht van het gezamenlijk haar op de hoofden van 130,000 menschen bestand tegen 2,000,000 ton, en een ruimer voorbeeld nemende berekent hij, dat haar van de hoofden der geheele bevolking van de aarde de planeet Vesta zou kunnen houden en dat er dan nog voor 7,000,000,000,000 ton kracht zou overschieten. Wie het niet gelooft, kan het narekenen. In de //Schaumburg-Lippensche Landes-Zeitung" staat de volgende advertentie te lezen Wegens de vele stedelijke belastingen ben ik voornemens mijn huis met de hypotheeaire schulden ten geschenke te geven. H. Knief, timmerman te Stadthagen. M o r a a 1. Een schoolopziener vroeg bij zijn bezoek in eene dorpsschool aan een boerenjongen„Weet ge wel wat regt is en wat onregt „Neen«Stel dan eens dat gij uwen buurjongen zijn boterham afneemtwat doet gij dan „Dan eet ik em op." Aan Z. M. den Koning is door den heer LouisFinet, ingenieur te Brusselonder dagteekening van 8 dezer, een adres ingediend houdende dat hij uitvinder is van een toestelgenaamd Combu- rateur, die, geplaatst in den vuurhaard van locomotieven en andere machinerienden rook geheel verbrandt en in gas doet over- gaan bet uitwerpen van vonken of andere brandende stoffen vol- komen belet, en bovendien een vrij aanmerkelijke bezniniging brengt in het gebruik van stecnkolen of cokes; het kan geplaatst worden bij alle locomotievan en machines, zonder eenige verandering in de constructie. Het is zeer eenvoudig en derhalve de prijs zoo laag dat deze geen bet minste bezwaar voor de aanschaffing kan opleveren. Met het oog op de vele en soms zeer ernstige branden in de laatste jaren in Europa en ook in Nederland door de vonken der locomotieven ontstaanwenscht adressant dat het gebruik van dit toestel op de spoorweglocomotieven verplichtend worde gesteld en hij verzoekt daarom Z. M. eene Staatseoinmissie te benoemen en aan deze een onderzoek op te dragen in hoever het toestel de eigenschappen bezitdie de adressant er aan toekent. Hij is bereid zooveel toestellen kosteloos ter besehikking dier Staatscommissie te stcllen als zij zal noodig oordeelen. De «Courrier de San Francisco" geeft de volgende origineele mededeeling van een bruiloft op zee Een Fransch burger Jean Pedelaborde en Marquita Amestoy. uit Californie, waren reeds lang van plan geweest zich door den echt. te vereenigen, maar daar was een bezwaar tegen. De bruid had haar vijftiende levensjaar nog niet bereikt, zoo als de Fransche en Californische wet voorschrijven Alle stappen bij den consul en de kerkelijke autoriteit gedaanbleven vruchteloos, tot eindelijk een oud rechter hun een legaal doch zeer eigenaardig middel aan de hand deed om den Gordiaanschen knoop door te hakken. Er bestaat namelijk een oude door alle natien er- kende wet,welke den gezagvoerder een souverein recht op zijn schip geeft, om over leven en dood te beslissen en in het huwelijk te verbinden. Het idee werd onmiddellijk aangegrepen, de oude regter nam alle details op zich en den 16 Aprilte 1 uur namiddags verliet de stoomboot „Neptunus" kapt. Randell, met vollenstoom de baai van San Francisco, met het van geluk stralende bruidspaar aan boord. De huwelijksplegtigheid werd met de op zee gebruikelijke plegtigheden voltrokken en de akte in het seheepsregister inge- schreven, waarna het vaartuig weder lustig naar San Francisco terugstoomde en het jonge echtpaar aan wal zette. Een dicvenbende die sedert lang Parijs en omstreken veront- rustteis Zaterdag in het Bois de Bologne door de politie omsingeld en gearresteerd. De bende, die juis beraadslaagde over 'teeuofander boevenstuk bestond uit 48 mannen en 17 vrouwen onder kom- mando van zekeren Thdbard. Dejongste telt twintig jaren, deoudste zes-en-vijftig. Onder hen is ook een zeker heer Th., die eenige jaren geleden een vrij aanzienlijk vermogen bezat en dit door speculatien verloor. Te Atherton (Engeland), is verleden Zaterdag zekere Halliwell, een werkman, den spoorweg Overstekende, door een sneltrein over- reden, zoodat hij op de plaats dood bleef. Ook een duif, die hij in den zak had, was verpletterd. De man behoorde tot een aller- ongelukkigste familie. Niet alleen had hij in het afgeloopen jaar drie kinderen aehtereen verloren, maar ook twee broeders; die in eene kolenmijn omkwamen, een derde broeder, die verdronk, en zijn vader, die de hand aan zich zelven geslagen had. Zaturdag avond laadde een verarmde familie in Berlijn het laatste overschot harer meubelen op een wagen, om elders eene onderkomen te zoeken, daar zij wegens wanbetaling der huurpenningen de woning moest ontruimen. Op het punt van te vertrekken viel en brak een Spiegel, dien de vrouw als aandenken aan haar overleden vader bewaarae. Bij het zamenrapen der stukken bleek weldra tot aller blijde verrassing, dat achter het glas een aantal banknoten verborgen waren, tot een gezamenlijk bedrag van 4700 marken. lets voor jonge huismoeders. Onder den titel A year's Cookery" (het eten voor een heel jaar) heeft zekere Phillis Brown een handboekje uitgegeven dat, zooals de aankondiger zegt, nieder jong vrouwtje in staat stelt om haar man het heele jaar rond in zijn humeur te houden. Het bevat 365 spijslijsten, met aanwijzingen hoe die spijzen op het voordeeligst in te slaan en op het lekkerst en tegelijk zuinigst klaar te maken. En als zij dan het volgende jaar met een weinig tact de menus eens varieert, dan kan zij hem niet alleen 52 weken, maar zelfs 52 jaar op die wijze »zoet houden," ten miuste wat zijn middageten betreft. Emile Augier gaf den volgenden brief mede aan een tooneelspeler, die hem een aanbeveling had gevraagd voor een Parijsch schouwburg- directeur: »Waarde directeur. De tooneelspeler, die u dezen over- brengt, zegt mij, dat hij komiek is. Is hij dat, bedank mij dan; is hij het niet, bedank hem dan." n Wie moet ik tot vrouw nemen vroeg een jongmensch aan een hoogleeraar in de wijsbegeerte. »Ik weet 't, niet," was zijn ant- woord»een mooije zal u foppen, een leelijke u mishagen, eene arme zal je geld opmaken en een rijke de baas over u spelen. Kies zelf!" Een zeer geacht Berlijnsch koopman, de heer L. had zich tot voor vijf jaren in een allergelukkigst huiselijk leven mogen verheugenbehalve een beminnenswaardige gade, was een 17-jarige beeldschoone dochter de zonnesehijn aan zijn huise- lijken hemel. Met ruwe hand werd dit geluk verstoordwant toen op zekeren dag vrouw en dochter met ontroerde gelaats- trekken voor hem verschenenvernam de man, die voor de eer zijner familie zoo angstvallig waakte, het verpletterend bericht, dat zyn dochter, die hij boven alles lief had, zich vergeten had met een jonkman, die bij hem als bediende werkzaam was. Bij de eerste opwelling van toorn verjoeg hij het meisje met haar verleider uit de ouderlijke woning. De jonge man werkte wel onverpoosd dag en nacht om zijn jonge vrouw, met wie hij eerst gehuwd was, ten minste met een schijn van welvaart te omringenmaar het mocht hem niet blijvend gelukken. Toen de jonge vrouw, na het leven aan twee meisjes geschonken te hebben, veel van haar schoonheid verloren had en de positie der jong gehuwden zich niet ver- beterde, verdween de gewetenlooze man op zekeren dag, en liet vrouw en kinderen in de kommervolste omstandigheden achter. De moeder, die steeds in relatie met de dochter ge- bleven was, drong nu bij den vader er op aan om de verlatene weder in huis te nemen; maar te vergeefs. De smart over het ongeluk harer dochter werd oorzaak van een hartkwaal, waaraan zij na een langdnrig en smartelijk lijden voor eenige dagen overleed. De ter begrafenis genoodigden, die alien de bittere smart van de overledene hadden gekendstonden nog met den verlaten echtgenoot om de groeve geschaard toen een jonge vrouw, met de trekken van hevig lijden op het vervallen gelaatkwam aanwaggelen. Aan iedere hand had de armoedig gekleede een lief blond meisje. Met starren blik staart de vader de droevige verschijning aan, die naderde om een laatsten blik in bet graf eener beminde moeder te werpen. Toen zij en de kleine meisjes de gebruikelijke handvol aarde op groot- moeders kist hadden gestrooidmaakte zij zich gereed om te vertrekkendoch wierp eerst nog een diep bedroefden blik op haar ouden vader. Die blik trof hem diep in 't hart, want eensklaps opende hij zijn armen en weenend verborg de dochter haar hoofd aan zijn borst. De genoodigden trokken zich eer- biedig terug, en vader, dochter en kleindochters reden te zamen naar huis. De nu overleden keizerin van Rusland, die zich veel aan het vrouwen-onderwijs liet gelegen liggen, was tegen de vol- strekte afzondering, waarin de jonge meisjes b. v. in het keizerlijk opvoedingsgesticbt Smalnoje gebouden werden. De directrice van dit gesticht echter. de vrouw van generaal Leontjew, was eene dame, die sterk aan de oude traditien gehecht was. Bij een examen deed de keizerinin tegenwoordigheid der directrice, aan eene der leerlingen de eenigzins zonderlinge vraag: „Wat is liefde?" Het meisje bloosde en bleef het antwoord schuldig, Nu trad de directrice in groote verlegenheid naar voren en deed de keizerin opmerkendat zoo iets niet geleerd werd en dat het meisje waarschijnlijk het woord niet verstaan had. Tamelijk streng antwoordde toen de keizerin: ,,Dat is zeer te betreurenomdat het leven van eene vrouw slechts uit liefde bestaat; eerst liefde voor hare ouders, dan liefde voor haar man, en eindelijk liefde voor hare kinderen. Als de meisjes geen juist begrip van liefde hebben, zijn zij slecht voor haar volgend leven voorbereid." Het bleef niet bij deze berisping, want zeer spoedig daarop kreeg de directrice haar ontslag. De eigenaar van een menagerie in een Amerikaansche stad had aangekondigddat tot slot van een groote voorstelling een olifant piano zou spelen. Natuurlijk was iedereen nieuws- gierig om dien nieuwen kunstenaar te hooren en waren alle rangen dien avond stampvol. Eindelijk was het lang verwachte oogenblik gekomen. Er werd een fonkelnieuwe piano midden in het circus gezet, en men leidde den olifant op. Hij maakte eenige buigingen voor het publiek, ging daarop naar de piano, hief zijn poot op en legde dien op de toetsen. Maar op eens begon het dier vervaarljjk te brullentot groote ontsteltenis van het publiek, en was niet tot bedaren te brengen. De eigenaar, die er op aankwam, stak zijn hoofd in den bek van den olifant, om daar de reden van het gebrul te vernemenen liet hem daarop terstond wegleiden, terwijl bij den toeschouwers mededeelde, dat de olifant niet op die piano kon spelen, „omdat hij in de toetsen van het instrument de tanden van zijn arme moeder herkend had." Het publiek ging teleurgesteld heenzeer verontwaardigd over die groote gevoeligheid van den kolossus; maar de directeur had zijn doel bereikt en goede zaken gemaakt. Het Phrenological Magazine geeft een verhaal van een electrisch meisje te Londen, in Canada, een verhaal, dat al zeer wonderlijk, bijna ongelooflijk klinkt. Het meisje is twee jaren lang ziek geweest en nu volkomen gezond. De geneesheeren konden maar niet ontdekken wat haar scheelde, maar Da haar herstel sehijnt zij een wandelende electrische batterij te zijn. Alleen door hare banden zamen te vouwen kan zij vjjftien of twintig personen, die zich met haar in de kamer bevinden, een bevigen schok geven. Als zij een vertrek binnenkomt ge- voelen al de aanwezigen blijkbaar geheimzinnigen invloed; sommigen vallen in slaap, anderen gevoelen zich ongesteld en zenuwachtig, totdat zij weer heengaat. Een slapend kind wordt wakker als zij nadert, maar sluimert weer in zoodra zij het liefkoost. Het meisje heeft een magnetische aantrekkingskracht. Dit zou nu, in zekeren zin, zoo'n wonder niet zijn bij eene jonge dame, maar zij oefent die kracht, als een echte magneet, op staal uit. Wil zjj een mes opnemen, dan vliegt het lemmer haar in de hand, en naalden bljjven, zelfs als ze in papier gepakt zjjn, aan de toppen harer vingers hangen. Ook dieren staan onder haar invloed, en haar lievelingshond kan uren lang onbewegelijk aan haar voeten liggen, alsof bij dood was. Het geval trekt zeer de aandacht der Amerikaansche ge- leerdeD, die zich zeker haasten zullen met onderzoeken, en, als het mogelijk is, te verklaren, ofschoon wij het voor een canard zouden houden, als 't niet in een wetenschappeljjk tijdschrift stond. Een staaltje van Russische spilzucht. Den 11 Junij vierde de Russische graaf Tschemadieff te Clarens een feest, dat wel zijn weerga aan de oevers van het meer Leman niet zal vinden. Niet minder dan 1200 gasten waren genoodigd. Een extra- trein van Parijs was door den gastheer ter besehikking van de feestgenooten gesteld. De eerste Parijsche pyrotechnicus had een vuurwerk vervaardigd, dat 40,000 fr. kostte. In alle cafes werd over het feest te Clarens gesproken en de stoom- bootmaatschappijen hadden extra-booten in de vaart gebragt voor de vele bezoekers van het vuurwerk. Ten 7 ure zou de

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 2