- 126 Klaverteelt. ,Karuen van zoeten en zuren room. de boter in de karn groot is houdt men op met karnen en wordt de karnemelk door een haren zeef gezeefd, om te beletten dat er eenige boterdeeltjes mede wegvloeijen. De boter wordt er afgenomen, in een houten vioot gelegd en de karn met af- geroomde melk bijgespoeld. Vervolgens kornt de boter op den boterkneder en wordt bet zout er doorgewerkt. Eindelijk komt ze in een houten nap, die in koud water drijft en hierin dea nachts gelegd om op te stijven; den volgenden morgen wordt ze op nieuw gekneed en dan in vaten ingelegd." De redactie der genoemde landbouw-courant zegt in bet volgende nummer nog het volgende van dit verslag „Spreek bij ons eens van het aanleeren van eene vreemde taal voor dit doel, hebben wij iemand van de maatscbappelijke positie van den heer Kuperus, die zooveel waarde hecht aan de studie van een Engelsche landbouw-courant, dat hij zich eenige in- spanning of zelfverloochening daarvoor getroost? Er zijn er zelfs maar zeer weinigen die zich de wekelijksche uitgaaf van drie stuivers voor het abonnement op een landbouw-courant willen getroosten De werkzaamheden tot verhooging van den Lekdijk Bovendams zijn reeds zoover gevorderd, dat de dijk van Kuilenburg tot Schalkwijk reeds geheel gereed is opgeleverd zoodat de dijk in zulk een goeden staat isdat het verkeer voor rijtuigen en paarden van Utrecht via Kuilenburg naar 's Bosch thans weder opengesteld is. Eenige heeren te Amsterdam hebben aan het bestuur der harddraverijvereeniging twee prachtige zilveren voorwerpen elk ter waarde van p. m./diOO, aangeboden, om die te voegen bij de prijzenuitgeloofd voor n°. 5 en 6 en wel voor den wedren van paarden bereden met zadel en dito wedren met hindernissenden 28 Augustus a. s. op de heide tusschen Hilversum en Bussum te houden. Een nieuw voorbeeld van de schranderheid der paarden deelt een Hongaarsch grondeigenaar mede. Hij zag onlangs, bij een stoet paarden, die van de weide naar den stal gedreven werd, een blind paard dat achterge- bleven was, en in groote ongerustheid angstig stond te hinneken. De andere paarden waren reeds een goed eindweegs van den achterblijver verwijderdtoen plotseliug een van den troep zich omkeerde en naar het blinde paard draafde. Het bleef eerst een poosje naast den armen verlatene staan, om hem tot bedaren te doen komeuen draafde toen voor hem nit, de overigen achterna; maar zoo, dat zijn rug door den kop van den blinde aangeraakt kon worden. Van tijd tot tijd zag het eens om, of het ook te hard liep. Zoo hadden zij weldra de auderen iDgehaald en vervolgden met dezen den weg naar huis. Eene commissie uit de Maatschappij van Nijverheid in het Westerkwartier, in Groningen, heeft een onderzoek ingesteld naar de beste wijze van klaverteelt. Zij komt tot de volgende conclusion: er behooren nadere proeven genomen te worden met Amerikaansch klaverzaad; dit zaad is goedkooper dan Brabautsch of Silezisch rood klaverzaad, en men heeft ook minder zaaizaad er van uoodig. Roode klaver moet altijd met Italiaansch zaaigras vermengd uitgezaaid worden. Er raoeten proeven genomen worden met Zweedsche of basterdklaver. Van wit klaverzaad moet altijd inlandsch zaaizaad gebruikt worden. Volgens het oordeel der commissie zullen deze proef- nemingen, mits met naauwkeurigheid gedaanaltijd nultig voor den landbouw zijn. In de Milch-Zeitung geeft S. eenige vergelijkende proeven uit de inrigting voor zuivelbereiding te Prosklau omtrent het karnen van zoeten en zuren room. Ofschoon over dit onderwerp veel is geschreven, zijn toch de proevenwaarbij de gebruikte room in kwaliteit volkomen dezelfde was, en waarmede zooveel mogelijk de chemische analyse gepaard ging, niet talrijk. De bij deze proefnemingen gebruikte melk was afkomstig van Hollandsche koeijeu, die ten tijde der proeven dagelijks per stuk vee gelijkelijk werden gevoederd. De melk bevatte gemiddeld 3,32 pet. vet bij 11,80 pet. drooge stof. De melk van beide dagen werd gelijktydig afgeroomd, dadelijk daarna werd de room vermengd en in twee gelijke helften verdeeld, waarvan de eene helft zoet werd gekarnd, terwijl men de andere helft tot op 16 gr. R. verwarmdeer ongeveer 1 KG. zwak zure melk bijvoegde en hem daarna bij eene temperatuur van omstreeks 12 gr. R. liet verzuren. De room had den gewenschten graad van zuurheid bereiktwan- neer hij begon dik vloeibaar te worden zonder aan den houten roeispaan in klonters te blijven haogen. Er werd gekarnd in eene Holsteinsche (Deensche) karnton de aanvankelijke temperatuur is bij het zoeten-room karnen iets lager, de omwentelingssnelheid van den cylinder iets grooter dan bij het zuren-room karnen. Dit geschiedt volgens de Deensche voorschriften en de er- varing der praktijk; de gemiddelde tijd der botervorming blijft hierbij voor beide handelwijzen dezelfde. De uit de karnton genomen boter werd droog met den Amerikaanschen boter- kneeder bewerkt, met 2 pet. keukenzont gezouten en na 24 uren weder gekneed. Van deze boter, nu geschikt om in den handel gebragt te worden, werden de analysen genomen, waaruit hleek, dat steeds 0,1—0,25 KG., gemiddeld 0,18 KG. boter bij het zuren-room karnen meer werd verkregen, of, om van de gebruikte melk te spreken, by het zuren-room karnen waren gemiddeld 32,25 KG. melk, bij het zoeten-room karnen 38,88 KG. melk voor 1 KG. boter noodig, zoodat 3,001 pet. en 2,952 pet. boter uit de melk werden verkregen. Dit resultaat is door tal van andere proeven in de inrigting bevestigd. De zure boter bevatte steeds iets meer casei'ne, en in 4 van de 5 proeven meer water dan de zoete boter. Vergelykt men de verhouding van het water tot de suiker en de eiwitstoffen in de boter met dat in de melk, dan blijkt daaruit, dat zelfs in de zoete-roomboter iets minder suiker, maar meer eiwitbe- standdeelen op 1 deel water komeu dan in de melk. Zoo kreeg men na eene analyse van den 4n February in de gansche melk op 100 deelen water: 4,64 deelen melksuiker, 3,59 deelen eiwit. Gemiddeld komen echter bij de zoete-roomboter op 100 deelen water: 4,10 deelen melksuiker, 4,47 eiwit- deelen, bij de zure-roomboter op 100 deelen water: 3 79 melksuiker en 5,62 eiwit. llieruit blijkt, dat gedeeltelijk de meerdere boteropbrengst bij het karnen van zoeten room wordt veroorzaakt door een hooger gehalte der boter aan vreemde bestanddeelen. De zure karnemelk is 0,26 pet. aan vet armer dan de zoete waaruit zich laat afleiden, dat bij het zuren-room karnen 0,82 pet. van het in den room aanwezige vet meer behouden wordt dan bij het karnen van zoeten room. Of brengt men het absolute vetgehalte der boter tn betrekking met de gebruikte melk, dan blijkt, dat bij bet zoeten-room karnen 40,71 KG. melk en bij het zuren.room karnen 39,22 KG. melk voor 1 KG. botervet noodig geweest zijn. Of nu deze onbeduidende meerdere opbrengst aan vet bij het bereiden van boter uit zuren room niet opgewogen wordt door eene betere kwaliteit der boter uit zoeten°room en door den hoogeren prijs dezer laatste, dat hangt natuurlijk af van de omstandigheden en den smaak der consumenten. Daar de zure boter meer water en caseine bevat dan die van zoeten roomzoo is men als van zelf reeds geneigd aan deze laatste de voorkeur te geven. Een lid van de gymnastiek-vereenigingLyonrgus heeft de reis te voet van Amsterdam naar Frankfort in 12 dagen afgelegd tot deelneming aan het groote Duitsehe gymnastiekfeest aldaar. De beul van Middel-Java zit gevangen als verdacht van mede- phgtigheid aan verschillende diefstallen. Te Hinderdam, gemeente Nederhorst-den-Berg, is een 60-jari" mandie in beschonken toestand verkeerdemet zijne vrouw in twist geraakten dreigde zich te zullen gaan verdrinken. Werkelijk sprong hij in het water en was spoedig verdweuen. Een polder- werker die het ongeval zag begaf zich ook te water om hem te redden, maar daar deze ook min of meer beschonken scheen te zijn, kon hij geen hulp verleenen en was evenzeer spoedig gezonken Leiden werden levenloos opgehaald. Bij baron Rothschild kwarn eens een geldmanmet de klacht „lk heb graaf S. 10,000 geleend en hij is naar Constantinopei vertrokken, zonder eene schuldbekentenis af te geven." Zonder zich een oogenblik te bedenken zeide Rothschild ySihrijf dadeliik dat hij u de f 100.000 moet betalen."//Maar", hernam de ander hij is mij slechts f 10,000 schuldig." Juist daaroin", an+woordde 3°,n nnA hij u onmiddellijk terns schrijven, dat hij n maar J 10,000 schuldig is, en gij hebt wat gij verlangt." Een boer, zijn testament makende, bestemde 250 voor een be- grafenismaal. De notaris, een secuur man, vroeg of het maal voor of na de begrafenis moest gebouden worden. .Natuurlijk er voor" zei de boor, »anders was ik er immers niet bij." Naar lnid van eene officieele depecke uit Manilla is de stad door een derden schok van aardbeving geteisterd geworden. De schok duurde 55 seconden. Geen enkel der openbare gebouwen die bij de twee vorige sehokken waren blijven staan, is overeind gebleven. Zoo ook is het klooster Guadeloupe dat een ouderdom had van -100 jaren vernield. Ditmaal zijn er geen mensoken omgekomen. A1 de inwoners hebben hunne tent buiten de stad opgeslagen. Men verneemt, dat de lucktreizigers Eugene Godard en Pierre Wickevoort Crommelin binneukort Nederland zullen bezoeken en op verschillende plaatsen opstijgen als te Amsterdam Rotterdam 's GravenhageLeiden Utrecht eu Arnhem met den door hen vervaardigden prachtigen zijden ballon Paraehute indeckirable, die een inhoudsgrootte heeft van 1,500,000 liters gas en waarmede aeht personen kunnen opstijgen. Door het omslaan van een stoomjagt op het Bielermeer (Zwitser- land) ten gevolge van storm, zijn Zondag negen dames, vijf heeren en een varensman verdronken. Uit Triest meldt men aan een Weener blad De 27jarige echt- genoote van den 28jarigen Lorenz Laurencich is dezer dagen voor de vijfde maal van tweelingen bevallennadat zij vroeger" reeds 2 kinderen afzonderlnk had ter wereld gebragt. Het echtpaar Lauren cich, dfif m zxpiacntjarigen echt reeds een nakomelingschap van 12 kinderen bezit, kan het zoodoende ver brengen. Te Ilarringtpn, een Engelsch plattelandsstadje, hangt aan een huis een barbiersbordjewaarop het volgende te lezen staatJames Tarrant, timmerman, schrijnwerker, barbier, metselaar en leidekker, alsmede stukadoor, repareert alle soorten van weefgetouwen en machineshij heeft ook een slotenmaker in zijn dienst, om alle werkzaamheden van dien aard te verrigten, slagt varkens, kalveren en schapen, seheert honden, trekt tanden uit, kapt de haren, reinigt bronnen, repareert strooiien daken is bekend met het hovenieren, en doet, wanneer hij tijd heeft, ook boodschappen. Zoo universeel te zijn en dan nog geen genie te wezen Dat het paal en perk stellen aan de openbare dronkenschap door krachtige maatregelen van gezag ook tijd ja meer dan tijd wordt kan o. a. blijken uit het volgende feitons door een oogge- tuige medegedeeld. En, helaasdergelijke tooneelen zijn op den »luien-Maandag" te Amsterdam geen zeldzaamheden. Op een schuif kar werd een smoorlijk dronken werkman door zes kameraden ver- voerd. Zij hielden op een der druliste punten van verkeer met bun walgelijke vracht stand en de jeneverflesch ging tot tweemaal toe rond. Nog bleef't er niet bij. Toen de fiesch leeg was, werd zij stuk gegooid en uit de kar onder het ligchaam van het verdier- lijkte wezen dat daarin lag uitgestrektwerd een versehe kruik met jenever te voorschijn gehaalden op nieuw rondgeschonken Na die derde nhartsterking", die echter de beenen van het reeds wankelende zestal alles behalve steviger maakte werd »het lijk" verder vervoerdom wie weet tot welke openbare schandalen nog meer aanleiding te geven Een groot liefhehber van Champagne, zoo als over 't algemeen bijna alle Russen, en in't bijzonder Keizer Alexander, de heer D was op den inval gekomen om, uit dankbaarheid jegens deflesschen, die hem zooveel genot hadden verschaft, het theelood, waarvan deze zijn voorzien, te verzamelen, en daarvan een doodkist te doen vervaardigen. Na een aantal jaren hiermede te zijn voortgegaau riep een erfenis-aangelegenheid hem naar Amerika, en, - zonder- linge gril van het noodlot- de man die met zooveel zorg voor zijn laatste woning gezorgd had om die in harmonie te brengen met zijn neigingvond daar zijn laatste rustplaats in het water zonder een kist van noode te hebben. Een Russiseh edelman te Parijs zeer bekend wegens zijn verzameling snuifdoozen en oude edelgesteenten, is eigenaar van deze kist, voorzien van de merken der firma Clicquot C°. geworden hij had trouwens tot de ver- vaardiging er vandoor het ledigen van menige flesch met zijn overleden vriendveel bijgedragen. Te Montreal, in Canada, is een kind geboren met negen vingers en twee duimen aan elke hand al de vingers waren aaneengegroeid als de pooten van een eendvogel. De doctor, die de vingers heeft losgemaaktis van oordeeldat het kind ze alien zal kunnen °-e- bruiken. Wat een aanleg voor gaauwdief of pianist In de Hamburgsehe diergaarde geraakten laatstleden Zonda°- twee beren, die zamen in een kuil zaten. aan het vecliten. De een kreeg eindelijk den ander in den nek beetsleepte hem naar het bassin, shngerde lietn in het water en hield hem zoolang onder tot hij ge- stikt was. Daarop trok hij zijn dooden medgezel er uit, wierp hem in een hoek en ging bedaard zitten rondkijken. le harre, kanton der Neder-Pyreneen, heeft een bejaard man, fabnkant in kalk, in een aanval van gramschap zijnen kleinzoon, die veertien jaar oud was, in den gloeijenden oven geworpen. Eenige dagen later had de oude eene woordenwisseling met zijne vrouw en dreigde deze met hetzelfde lot als haar kleinzoon. De vrouw nam de vlugt en ging haren echtgenoot aanklagen. Deze werd aange- houden en weggeleid. Doch aan de brug over de Gave gekomen wist hy te ontsnappen en in de rivier te springen, waarin hij verdronk. V,° r d e r eg t bank. President: ,Schaamt gij je niet? Gij hebt uwen kameraad, terwijl hij sliep, al het geld uit zijn zak gestolen Besckuldigde Vergeving, mijnheer de president Had ik hem dan moeten wekken. Hat zou mij leelijk gestaan heb- benhij sliep zoo lekker." Verzuchtingen van een z a k k e n r o 11 e r. Daar loop ik nu een half uur dien vent na, en wat vind ik nueen versieten zakdoek Alles bluf tegenwoordig. Een eerlijk mensch kan bijna niet meer rond komen Een zondvloed scbijnt, over Engeland te zijn losgebroken. In de Midlandsche graafschappen bestaat bepaald gevaar voor watersnood. Looten varen in de straten op en neder, om de door de over- strooming aan hunne huizeu gekluisterde lieden van leeftogt te voo.- zien. Drie rijdende heeren werden letterlijk weggespoeld. Gelukkig waren zij in staat zich aan een boom vast te klemmen eu redden zij zich het leven door in de boogste toppen te klauteren. Op sommige plaatsen gelijkt het water eene binnenlandsche zee en eene groote lioeveelheid paardenvee schapen en varkens is verloren. De boerenkofsteden zijn verlaten en de straatweg staat liier eii daar zes voet onder water. Een koetsier in dienst van een rijken woekeraar gaf zijn heer het voornemen te kennen om zijn betrekking te verlaten. .Waarom ga je been? vraagde de heer. »Omdatwanneer wij uitrijden het yolk telkens roeptdaar rijdt een spitsboef been, en dan weet ik niet wie bedoeld wordt, u of ik." In de Goesche Courant lezen wij het volgende: Emigrants Wanted 1 Mijnheer de redacteur Nu onlangs ontving ik van een mijner vrienden, ds. A. Kriekaard predikant te Grand-Rapids in Noord-Amerika eene uitnoodiging om met 300 a 400 raenschen naar Noord-Carolina te komen, om eene Hollandsche kolonie te stichten. Als gij mij nu vraagtof ik dit doen zal? is 't antwoord: „dit weet ik nog niet!" Ik ben nu twee-en-vijftig jaar; en ik ken de menscheu te goed, om op zulk een leeftijd veel bewogen en ietwat rijk in ervaring, doch eenigszins arm aan ondervondene liefde en dank zulk een aantal in mijn scboot te gaan dragen. Maar deze kolonisatie belpen bevorderen, dat wil ik van harte; terwijl ik met de duizenden den drukkenden last der Europeesche toestanden gevoel, met een steeds donker voor- uitzigt voor hen, die arm aan geld, doch niet aan hart en geest en verstand zijn. En „ga met God!" zoo roep ik hun toe; want ge hebt daar nog een toekomst. Bij gebrek aan ruimte hier, is daar nog onbebouwde grond in overvloed, en hij is tevens goedkoop. Tachtig acres altijd onder de voorwaardedat ge er gaat wonen en bouwen kunt ge krijgen voor twee dollars per acre. Voor tweehonderd gulden hebt ge dus ligten, eenigszins zandachtigen grond voor eene hoeve, waarop ge, behalve alle Europeesche vruchten en dat wel tweemaal per jaar, ook ryst kunt winnen. Om echter vooreerst te beginnen wil 't hoofd der firma aan ieder emigrant eenige alreede bereide akkers voor een jaar gratis afstnan, opdat hij voor 't eerste jaar na zijne aankomst den benoodigden leeftogt erlange. Rappe, ondernemende lieden, gedrukt door eene steeds rijzende pacht en hooge belasting, terwijl ge vele monden moet voedenWat wilt ge dus meer? Zes uur van de kolonie aan den spoorweg gelegen vindt de landman te Newbern een markt voor zijn vruchten; op dezelfde distantie vindt bij tevens om te schepen te Beaufort een haven. lets warmeren zeker vrij wat drooger dan hier is het klimaat er gezondook is er hout in overvloed en meer goed water dan jenever of bier om te drinken. En hoewel de arbeid beter dan hier wordt betaald, zijn er genoegzame banden. Ook voor kerk en school wordt mede gezorgd. Hoofden van huisgezinnen met kleine kapitalen jougelingen met een krachtigen arm fatsoenlijke en welopgevoede meisjes die niet altijd, met zuster^ma, naar de toekomst wilt uitzien en wier ouders nog een kapitaaltje, om te beginnen bezitten, spoedt u met uwe familie daarheen 1 Daar toch hebt ge nog een toekomst te wachten; hier echter niet meer. gij. gegoede eu practische philanthropen in ons midden, helpt door uw voorschot, tegen eene matige rente, de eerlijke en vlijtige armen op die wijze voort. 's Heerenhoek24 Junij 1880. H. W. Brandt, Predikant. Een der laatste uitvindingen van de zoo vindingryke Ame- rikanen is die van het bouwkatoen en van het kunsthout. Er is van niet minder kwestie dan om katoenen huizen te bou wen. Reeds is de uitvinding gepatenteerden de gedane proeven zijn volkomen gelukt. Men gebruikt hiertoe groen katoen van slechte kwaliteit, de in de velden verstrooide bossenzelfs het opvaagsel der fabriekenwaarvan men een pap maakt, die zoo hard wordt als steen. Van buiten wordt het bouwkatoen bestreken met een stof, die het ondoordring- baar maakt voor deD regen. Om een katoenen huis te bou wen, is de helft minder tijd noodig dan voor een steenen. Het katoenen huis is tegen brandgevaar beveiligd, en zal twee derden minder kosten dan een ander huis. Het kunsthout is van tarwestroo gemaakt, Dit hout, dat zeer hard en schoon is, bekomt men op de volgende wijze: Eerst maakt men van het stroo gewone bladen kartondaarna

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 2