1880 Vrijdag20 Augustus. UK 34. V A A AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Een-en-Twintigste Jaargang. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent- In de Yergadering van Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeerpoldergehouden op Woensdag den 18n Augustus 1880, is aangenomen het voorstel om aan den heer J. L. J. Jan sen, te Hillegom, vergun- ning te verleenen tot het aanleggen en exploiteren van een Stoom-Tramweg door den Haarlemmermeer- Polder. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 1117 Augustus 1880. Wijhe18 Aug. De vruchtboomen in deze streek beloven dit jaar een ruim beschot. De roggeoogst valt veel mede en de ziekte onder de aardappelen sehijnt tot staan te komen De meesten rotten boven den grond II A A R L E M M E R M E E R Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam Uitertijk Woensdag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. J. 1. Vrijdag is een kind van A. Bonsingoud 19 maan- den nabij Haifweg in een sloot gevallen en verdronken. Den 16n Augustus, 's namiddags 6 ureis afgebrand de boerderij met twee daarnaast slaande graanbergen van P. Gij- zenberg, LisserwegPP 15. Mede is verbrand 40 hectol. gedorscht graan en het strooeen boerenwagen en eenige kippen. De inboedel is grootendeels gered. De brand is aangekomen in het stroo in den berg door wetke oorzaak is onbekend. Alles was tegen brandschade verzekerd. Twee spuiten die van Abbenes en Nieuw-Vennep vvaren bij den brand nanwezigdoch laatstgemelde heeft geen dienst gedaan. Naar men verneemt is in de societeit de Eendracht tel- lende 30 leden besloteo om voor rekening der kas in het aanstaande najaar in het societeitslokaal een concert te geven. Voor die gelegenheid zou nog bepaald zijndat elk lid het regt zal hebben twee dames mede te brengen doch eene dier dames met introductie tegen betaling van 50 cents. Dat de heerenbuiten de gemeente woonachtig kunnen worden geintroduceerd tegen betaling van een gulden. Dat niemand uit, deze gemeente zal worden toegelaten die geen lid der societeit is. In een gezin op den Ringdijk bij Aalsmeer komt een ge- val van roodvonk voor. Het aardappelengewas in den Polder staat vrij goedin de vroege soorten zijn evenwel nog al zieken. Hoe gunstig echter over den aardappelenverbouw ook ge- schreven wordttoch moet men hier nog hooge prijzen be- steden 3.60 a 4.50 de hectoliter. Deze duurte moet alleen worden toegeschreven aan de w e i n i g e middelen van vervoer in de gemeente. GEBOREN Ingetje, dochter van C. van Smeerdijk en A. Braak- man. Filipijntje, dochter van C. Bokborst en L. Spruijt.Lena Johanna, dochter van C. Vermeulen en L. L. Vaessen. Grietje, dochter van R. F. J. Hunold en C. Grauwelman. Willem, zoon van G. de Bie en A. van Zoest. Herman Franciscus, zoon van J. H. Bertels en M. T. van der Laars. Sofia, dochter van H. Resoort en G. van Weelden. Geraraus, dochter van Agatha Slingerland (ongehuwd). Grietje, dochter van J. J. Verhagen en K. den Blanke. Grietje, dochter van K. Smit en G. Bruijn. Gijsberta Antonia, dochter van T. Mesman en M. Bokkers. Petrus, zoon van H. Hulscher en J. Lommerse. LEVENLOOS GEBOREN Een kind van F. Schelfaut en OVERLEDEN Christina Jacoba, ond 9 maanden, dochter van J. de Groot en A. Verseveld. Maria, oud 5 maanden, dochter van C. van Zuilen en M. van der Werf. Jacobus Willem, oud 3 maandenzoon van J. Goulooze en P. C. Franscoise. Fran ciscus, oud 5 maanden, zoon van H. Prins en G. van Gerven. Elbert, oud 19 maanden, zoon van A. Bonsing en N. G. van Eg- mond. Jacob Pieter, oud 6 maanden, zoon van J. Poen en A. Mienus. Willem, oud 6 maanden, zoon van R. Roodenburg en G. Bouwmeester. Antje, oud 3 dagen, dochter van M. J. Blokker en A. Ruiter. Martina Jacomina, oud 8 dagen, dochter van G. van Schaik en P. van Leeuwen. Gerardus, oud 1 dag, zoon van Agatha Slingerland (ongehuw'd). Mozes Tanis, oud 74 jaren, gehuwd met Hendrika Kats. ONDERTROUWD A. van den Heuvel met P. L. C. Danens. T. Amijs met A. Nijs. GEHUWD P. Ossebaar met G. Oene (wed.). Zaturdag j. I. werd aan den Spaarnwouderweg bij den Yweg eene hardaraverij gehoudenwaarvoor tien paarden werden jngeschreven. De lste prijs werd behaald door het paard van C. de Ko- ning de 2de prijs door het paard van A. J. Kofoed, en de 3de prijs door het paard van B. Buis. Aan vechten sehijnt het daarbij niet ontbroken te hebben althans de aldaar dienstdoende veldwachters Flipsen en van Leeuwen hebben gemeend 's avonds reeds ongeveer half tien ure de herbergen te moeten doen sluiten wat met zulk een menigte menschen niet gemakkelijk ging. Maar de politie heeft getoond dat zij alhoewel weinig in getal nog moed genoeg bezit om even als vroegerhaudelend op te treden en doortastende maatregelen te nemeu. Dingsdag 17 Augustus heeft de nieuwbenoemde hoofdon- derwijzer aan school n°. 4 te Hoofddorp, de heer Wesseling, zijne betrekking aanvaard. In de school waren aanwezig de heer Schoolopziener in het 5de district van Noord-HollandBurgemeester en Wet- houders van Haarlemmermeeralsook de Gemeente-Secretaris. De heer Wesseling werd toegesproken door den Burgemees ter, den Districts-Schoolopziener en den heer Dammes, waarn. hoofd-onderwijzerwaarop de heer Wesseling antwoordde. De Voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie was door huiselijke omstandigheden verhinderd tegenwoordig te zijn. Des namiddags werden de schoolkinderen door den heer Wesseling onthaald op krentenbrood en chocolademelken werd er door de kinderen feest gevierd. Het was aangenaam de guile vreugde der schooljeugd te zien en te hooren. Uitsiag der Veiling van de Boerderij nabij het Hoofddorp (J 29 en 30), gehouden 'op gisteren 19 Augustus 1880. 1 ste Perceel. De VVoning, met Erf euz. en drie perceelen Land, te zamen groot 6 hectaren 52 aren 20 centiaren. Hoogsle bieder de heer E. Beers, 14,700.opgehou- den op 1850.daarboven. 2de Perceel. Drie perceelen Land te zamen groot 6 hec taren 76 aren 20 centiaren.Opgehouden op 10,700. 3de Perceel. Vijf perceelen Land, te zamen groot 11 hec taren 7 aren 10 centiaren. Hoogste bod 17,800. gemijnd door den heer Schone, op 100.daarboven. Indien de hieronder vermelde personen zich in deze gemeente mogten ophouden, worden zij in hun belang aangemaand zich ter Secretarie aan te melden voor de inschrijving in het Bevolking- register Jan van der Hoofd. gekomen van Haarlemmerliede c. a. Marinus Schippers Cats. Jacobus Schoot Oude Tonge. Maria Broedersden Bommel. De Minister van Financien maakt, bekend, dat te beginnen met den eersten September aaustaande door de betaalmeest.ers in alle arrondissement.en, in betalingen gebezigd, en voor zooveel de aan- wezige voorraad strekt, aan ingezetenen op bunne aanvrage, in kleine partijen, tegen overneming van ander wettig betaalmiddel of van biljetten der Nederlandsche Bank, afgegeven zullen worden, munt- biljetten van tien guldenuitgegeven ingevolge de wet van 26 April 1852 (Staatsblad n°. 90), naar den nieuwen daarvoor bij Koninklijk besluit van 13 Maart 1879 Staatsblod n°. 42) bepaalden vorm. De bij dat besluit, betrcffende dien vorm, vastgestelde bepalingen luiden aldus //Met wijziging in zoover van art. 1 van Ons besluit van 30 Au gustus 1858 Staatsblad n°. 33) te bepalen, dat de muntbiljetten van tien gulden, die voortaan ingevolge art. 2 der wet van 26 April 1852 Staatsblad n°. 90) worden uitgegeven, zijn van den volgenden inhoud Muntbiljet i/Tien Gulden uElken werkdag betaalbaar in Nederlandsche standpenningen bij de Nederlandsche Bank, als agent van 's Rijks schatkist., ingevolge de wet van 26 April 1852 Staats-blad n°. 90). "Gezien bij de 's Gravenhage, Nederlandsche Bank. Geregistreerd »De Minister van Financien." »Deze inhoud, in grijs bruine kleur gedrukt, wordt omgeven door een in dezelfde kleur gedrukten, gegraveerden kunstrand, waarin onder anderen voorkomt „aan de bovenzijde in het midden het Rijkswapen »aan de onderzijde in het midden de woorden »Koningrijk der Nederlanden"; »in de beide bovenhoeken de letters van de reeks, tot welke het hiljet behoort en het nommer van het biljet »in de beide benedenhoeken het getal 10, omgeven door de woor den iiwettig betaalmiddel." //De geheele voorzijde is overdekt door een blauwachtigen overdruk, waarin de „Hollandsche leeuw in den tuin" voorkomt. »Aan de achterzijde worden de biljetten over een oranjekleurigen ondergrond voorzien van een blauw gekleurden, gefigureerden druk. In het midden komt een medaillon voor, waarin het getal 10 ge- plaatst is en in welks tandsgewijs verdeelden buitenrand herhaaldelijk voorkomt: »10 gulden 10." Aan de beide zijden van dat medaillon zijn twee armen aangebracht, waarin de straf bepaling van art. 10 der wet van 26 April 1852 Staatsblad n°. 90) is afgedrukt ter liuker- zijde in gewone, ter rechterzijde in omgekeerde of spiegelletters. »De biljetten worden gedrukt op nitsluitend daarvoor vervaardigd papier van bijna achttien bij twaalf en een halve centimeter, waarin als watermerken voorkomen ongeveer in het midden het woord //muntbiljet" en aan de vier hoeken het getal „10". oZij worden voorzien van den stempel der handteekening van Onzen Minister van Financien, van wege de Nederlandsche Bank voor i/Gezien", en door personen, daartoe door Onzen genoemden Minister aan te wijzen, voor //Geregistreerd" geteekend." De nog in omloop zijnde muntbiljetten, vervaardigd naar de be palingen van het koninklijk besluit van 30 Augustus 1853, [Staats blad n°. 33), blijven bij voortduring wettig betaalmiddel. Texel, 18 Aug. De oogst onzer granen gaat met het heerlijke weder zeer voordeelig. Ook het resteerende hooi komt goed binnenpuike qualiteit. De vraag voor de vaste wa) heeft opgehouden. Ook daar geniet men het voordeel van het mooie droge weder. Onze aardappelen zijn uitmuntend; terwijl de vraag naar vee toeneemt. Schagen17 Aug. Een zeer groot aantal bewoners der omliggende dorpen kwamen heden reeds vroegtijdig naar hier tot bijwoning eener harddraverij met paarden onder den man 12 paarden van zessen klaar kampten met elkander 4 uren lang om de overwinning, totdat eindelijk het paard van den heer van Haren, uit Amsterdam, als overwinnaar uit het strijdperk te voorschijn kwamop zijn laatsten rit het paard van den heer Paarlberg, uit de Zijpe, achter zich latende. Eerstgenoemde ontving den prijs, ter waarde van 250, en de tweede de premie van 100. Bij het vuurwerk, dat den feestdag besloot, is een neer- vallende lat van een der nommers op het hoofd van een onge veer eenjarig kind teregt gekomen, met het noodlottig gevolg dat het kind r.og denzelfden nacht is bezweken. Capelle (Langstraat), 16 Aug. In de laatste dagen zijn eonige partijtjes hooi van 't nieuwe gewas opgeruimd, doch over 't geheel is de handel van zeer weinig beteekenis. De rogge werd gedurende deze week onder zeer gunstige om standigheden ingezameld; de opbrengst valt boven verwachting mede, terwijl de qualiteit uitmuntend mag genoemd worden. Ook de haver, die in de laatste jaren in deze slreken meer en meer verbouwd wordt, belooft veel. Zwolle17 Aug. Door de Duitsche Regeering is op aan- drang der landbouwvereenigingen speciaal aan enkele personen vergunning verleend tot aankoop in Nederland en invoer in Duitschland van puik fokvee. Den 13 dezer was eene zoo- danige commissie alhier op de markt en kocht prima soort vee tot hoogen prijs. Aan de grenzen is dit vee aan bijzondere controle onderworpen. llOOrn18 Aug. Op de verledenweek alhier gehouden jaarlijksche paardenmarkt z(jn aan de lijn gebracht 200 paarden en veulens. De prijzen varieerden van/100 tot/600. De handel in werkpaarden was vlug en in de beste kwaliteit matig. Vollenhove, 17 Aug. De aardappeloogst valt in deze streken niet mede. De ziekte neemt toe. De roggeoogst is in vollen gang. Men is druk bezig met het binnenbalen. Over het algemeen is ze zwaar geladen en van uitmuntende kwaliteit. Over den gerstbouw is men over het algemeen zeer tevreden. Oudelioorn16 Aug. De hooioogst is alhier bjjna afge- loopen. Vooral zijdie zich met maaien niet hebben over- haast, hebben een bevredigend beschot, terwijl over't algemeen de weiden, die in 't voorjaar zijn afgeweid, wat de hoeveel- heid hooi betreftvoor zijn bij de andere. Het koren staat goed te veld; inzonderheid de zotnerschoof belooft een goeden oogst. Jammer, dat de vele regens in de laatste dagen de zware tartfe nogal tegen den grond hebben geslagen. Men is druk bezig met het plukken van 't vlas terwijl men voor eenige dagen ook met het rooien van aardappelen is begonnen. Het loof van de vroegere is bijna geheel verstorventerwijl de ziekte zich ook in de knol ver- toont. De jammen zijn nog niet aangetast. De landbouwer verlangt sterk naar droog weer om de hoop

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 1