1880. Vrijdag3 September. No. 36. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Een-en-Twintigste Jaargang. \\\\IUS IPrijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 2531 Augustus 1880. Wet betreffende de Open bare Middeleu van vervoer. ymsmssmssssm AARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AT.T/E TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Uiterl{jk Woenidag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. In de Vergadering van den Gemeenteraad van Haar- lemmermeer, gehouden op gisteren (2 September), zijn de volgende besluiten genomen De Gemcenterekening over 1879 werd vastgesteld op een bedrag van in Ontvang f 102,895.25 1/2 in Uitgaaf98,711.38 Batig saldo f 4,183.87'/^. De rekening van 't Burgerlijk Armbestuur over 1879 werd goedgekeurd in Ontvang op. 4,024.32 in Uitgaaf op3,969.38 Batig saldo54.94 Bij uitloting werden ter aflossingop 1 Januarij 1881, aangewezen: van de leening A®. 1870 het aandeel n°. 23, ad 1000 en van de leening A°. 1877 het aandeel n°. 13 ad 500. Vervolgens werden vastgesteld de voorwaarden van aanbe- steding voor de leverancie van steenkolenen werd opnieuw geregeld de beffing van legesgelden voor stukken ter Secretarie verkrijgbaar. De Raad beschikte voorts afwijzend op het voorstel van den heer Schoolopzienerondersteund door de Plaatselijke Schoolcommissie, om de jaarwedde van den te benoemen hulp-onderwijzer aan school n°. 4 te brengen op/750 die dan in 't bezit zou inoeten zijn van aktcn voor Fransch en Teekenen, en besloot dat benoemd zal worden een hulp-on derwijzer op een jaarwedde van 600. Voorts werd herzien de instructie voor de gemeente-genees- heeren en vroedvrouwen; waarna hebben plaats gehad de volgende benoemingen Financieele Commissiede heeren 't Hooft, voorzitter; Knaap en Verkuijl. Commissie voor de Gemeentewerkende heeren Bultman, voorzitter; Verkuijl en Dorbeck. Gemeente-vroedvrouwstandplaats Lijndenmejufvrouw E. Asschenbroekte Amsterdam. Eulp-onderwijzerschool n°1, de heer F. C. Cremer, te Buiksloot. Tot Candida/en voor het lidmaatschap van het Collegie van Zetters, de heeren: G. B. 't Hooft, H. F. Bultman, A.J. G. Timmermans, B. Biesheuvel, A. Pruissen en J. IJ. Ban. Aan de heeren A. van Riessen en D. Eggink werd, op hun verzoekeervol ontslag verleend als leden der commissie van toezigt over de teekenscholenonder dankbetuiging voor bewezen diensten. Het verzoek van E. v. d, Pol om grond te koopenis toegestaan. Aan den veldwachter is vergund om gedurende zes maanden (of zoo veel korter als de gemeente het weder mogt noodig hebben) te betrekken de onderwijzerswoning n®. 9 nabij Halfweg. Terwijl eindelijk een voorstel van den heer Dorbeck, om terug te komen op het besluit betrekkelijk de jaarwedde van den te benoemen hulp-onderwijzer aan school n®. 4, werd verworpen. Een paar nachten geleden zijn in sommige tuinen te Hoofd- dorp, verscheidene bloem- en heestergewassen afgesneden of beschadigd. Men zegt dat de daders bekend zijn. Het sterftecijfer over de maand Augustus 1880 in deze gemeente bedroeg 54, waaronder 49 kinderende meest voorkomende ziekten waren Diarrhae en Atrophie. De sterfte bedroeg in de maanden JanuarijJulij gemid- deld 32. GEBOREN Cornelis Adriaan, zoon van H. Filins en C. A. de Kam. Jannetje, dochter van G. Vis en A. Cats. Hermina, dochter van P. Blokker en W. Winters. Joannes Adrianus, zoon van P. Aaibersberg en J. Kool. Hendrikus, zoon van J. van der Linden en A. M. Mulders. Wilhelmina, dochter van T. Kaagman en C. G. Gebhart. Jacobus Bartholomeus, zoon van J. van der Blom en A. Griekspoor. Sofia, dochter van K. Vlaar en M. P. Salman. Marius, zoon van W. van Wijk en T. van den Heuvel. Hendrik Albert, zoon van F. Timmer en A. Ufkes. Dirk Willem, zoon van P. van Dijk en T. Groot. LEVENLOOS GEBORENEen kind van P. Beljaart en J. Korver. OVERLEDENAdriana. oud 4 weken, dochter van H. Elst en C. J. van der Heijden. Johannes, oud 12 weken, zoon van H. Bakker en A. Verlee. Teunis, oud 7 maanden, zoon van C. Donker en A. de Geus. Sofia Maria Theresia, oud 5 maanden, dochter van A. Roose en M. C. Jongeneelen.Aartje Jacoba, oud 7 weken, dochter van A. van Bergen en C. Blonk. Margrita, oud 3 jaren, dochter van W. Stoop en M. Out. Jacobus, oud 8 maanden, zoon van C. Bom en J. C. Meenderinck. Jan Dirk, oud 4 maanden, zoon van A. van den Heuvel en J. van den Heuvel. Arnoldus, oud 3 maanden, zoon van H. van der Woude en C. Geeven. Arendje, oud 4 maanden, dochter van P. Kolle en H. A. Yersteeg. Willem, oud 14 dagen, zoon van G. de Bie en A. van Zoest. Arie, oud 7 maanden, zoon van H. Jansen en T. Roos. Cor nelis Veen de Ruicer, oud 67 jaren, wednr. van Trijntje Maars. Hendrik, oud 3 maanden, zoon van A. Louw en C. Siebeling. Cornelia, oud 5 maanden, dochter van A. Kramer en L. E. de Smit. Adriana, oud 5 maanden, dochter van J. van Ooijen en P. Kroos. Cornelia, oud 6 maanden, dochter van N. Blonk en M. Appelman. ONDERTROUWD K. Buurman met J. M. Oosterom. GEHUWD A. van den Heuvel met P. L. C. Danens. Indien de hieronder vermelde personen zich in defze gemeente mogten ophouden, worden zij in hun belang aangemaand zich ter Secretarie aan te melden voor de inschrijving in het Bevolking- register Maria Broeders. gekomen van den Bommel. Jacob van den Berg St. Maartensdjjk. Marinus Schippers Cats. Leendert Alderliefste Haarlemmerliede c. a. Lees-Inrigting te Hoofddorp. Boeken worden ter lezing uitgegeven elken Zaturdag-avond van 67 uur, ten Raadbuize. Het leesgeld bedraagt Per week5 ct. Bij abonnement, per jaar1.50. Voor onvermogendennihil. Verkrijgbaar nieuwe catalogussen. Sommige lezers worden beleefd herinnerd aan de weder- inlevering der reeds geruimen tijd geleden afgehaalde boekeD. Den 1 September j.l. is in werking getreden de wet van 23 April 1880, Stbl. n®. 67, betreffende de openbare middelen van vervoer, met uitzondering der spoorwegdiensten. Van dien datum af worden voor deze vervoermiddelen geen concessies meer verleend, maar zijn de ondernemers gehouden de bepalingen na te komen, bij bovenbedoelde wet voorge- sckreveD. Bij de behandeling van de wet in de Kamers deelden wij de verschillende bepalingen meer uitvoerig mede. Een herinnering daaraan zal echter waarschijnlijk voor velen niet overbodig zijn. De voornaamste artikelen luiden aldus: Art. 1. Tot bet in werking brengen van een openbaar middel tot vervoer van personen of goederen wordt geen voorafgaande vergunning gevorderd. Art. 2. De ondernemer van een openbaar middel tot ver voer van personen is verplicht voor den aanvang van den dienst: a. aankondiging te doen in een dagblad van de hoofdplaats •der provincie of van elk der provincien waarin het vervoer zal plaats hebben; b. een door hem geteekende afdruk of afschrifF van die aankondiging met een exemplaar van het dagblad, waarin ze is geplaatsttegen bewijs van ontvangst in te zenden aan Ge- deputeerde Staten van elke provincie, waarin het vervoer zal plaats hebben, aan de bestnren van alle gemeenten waar de wagens of vaartuigen zullen stilhouden tot in- en uitlaten van reizigers, en aan de officieren van juatitie bij de rechtbanken in welker arrondisseraenten de gemeenten zijn gelegen. Art. 3. De aanUtndigingbedoeld in art. 2, houdt in: a. den naam, de voornamen het beroep en de woonplaats van den ondernemej of de ondernemers. Is de ondernemer een vennootschapeen vereeniging of een zedelijk lichaamdan moet bovendien een aanwijzing ge- sehieden van den peisoon of de personenaan wie het be- stuur der onderneming is opgedragen. b. een omschrijving van de soort van het vervoermiddel en een opgaaf van het aantal plaatsendat voor de reizigers bij deu aanvang van elke reis minstens beschikbaar zal zijn c. den land- of waterweg, waarlangs de onderneming zal uilgeoefend worden d. de plaatsen, alwaar geregeld zal worden stilgehouden tot het in- en uitlaten van reizigers, met aanduiding van een hoofdkantoor in een dezer plaatsenhinnen het Koninkrijk gelegenalwaar de ondernemervoor alles wat de onder neming betreft, geacht wordt woonplaats te hebben gekozen e. het tijdstip waarop de dienst een aanvang zal nemen de dagen en urenwaarop het openbaar middel van vervoer van elk der onder a. bedoelde plaatsen zal ver- trekken en aldaar zal aankomen g. de vrachtprijzen voor de reizigers en hunne bagage van en uaar die plaatsen. Art. 4. Ingeval van verandering in de bepalingen, bedoeld in art. 3, of van het doen eindigen van den dienst, wordt daarvan aankondiging gedaan en bericht ingezondenop de wijze bedoeld in art. 2. Deze aankondiging en inzending geschieden ten minste acbt dagen te voren. Is de verandering het gevolg van verander de dienstregeling op de spoorwegeu of van stoombootendan geschieden de aankondiging en inzending zoo spoedig mogelijkuiterlijk tweemaal rier en twintig uren na de verandering. Art. 5 De ondernemer of, waar deze overeenkomstig art. 3a is aangewezende bestuurder zoigtdBt een dor hem ge- waarmerkte afdruk of afschrift van de aankondiging bedoeld in art. 2op elk der plaatsenwaar gelegenheid bestaat tot in- en uitlaten van reizigersen in elk middel van vervoer gedurende de uitoefening van den dienst op een voor alien zichtbare plaats, ten dienste van het publiek aanwezig is. Art. 6. De ondernemer is verantwoordelijk voor de schade door de reizigers bij de uitoefening van den dienst geleden ten ware de schade buiten zijn schuld of die zijner beambten of bedienden zijn ontstaan. Insgelijks is hij verplicht tot vergoeding der schade, ver- oorzaakt door niet nakoming der bepalingen omtrent den dienst in de aankondigingen opgenomen, of door verzuim van de aankondigingen bij art. 4 bedoeld. Voor de in (lit artikel bedoelde schadevergoedingen zijn de ondernemers hoofdelijk aansprakelijk. Art. 8. De ondernemers zijn verplicht, tegen schadeloos- stelling, op aanvraag van het bestuur der posterijen de brievenmalen te vervoeren Art. 9 bevat de bepalingen der kosten die van 1 tot /75 afwisselen. Art. 10 luidt als volgt De ondernemer van een bestaand middel tot vervoer van personen is, op straffe als bepaald in het eerste lid van art. 9, verplicht, binnen drie maanden na het inwerking treden dezer wet, alsnog de aankondiging en inzending te doen, bij de artt. 2 en 3 voorgeschreven. Inmiddels wordt hij voor de toepassing dezer wet geacht de aankondiging en inzending te hebben gedaan, overeenkomstig de bepalingen der hem vroeger verleemle concessie. Sloten (Noord-Holland), 2 Sept. Den 26 Augustus bragten de schoolkinderen van Sloten en Osdorpdie zich door ge- trouw schoolbezoek onderscheiddeneen bezoek aan Artis te Amsterdam. Door ruime bijdragen der ingezetenen was er overvloed van spijs en drank en versnaperingen. In 34 wagens werden de kinderen vervoerd. Op deze wijze gaat de bier bestaande Vereeniging van Openbaar Onderwijs voort getrouw schoolbezoek te bevorderen. Slotenlyk. Een vrouwZaturdag petroleum doende in een lamp, die nog brandende was, zag zich eensklaps door de vlammen omringdterwyl bet gansche vertrek in verstik- kenden damp was gehuld. Met hulp der buren, die op haar angstgeroep toeschoten, en gedeeltelijk door haar eigen pogiu- gen, werd de brand spoedig geblusebt, docb zij is aan het gelaat en de armen deerlijk gewond. Capelle (Langstraat), 2 Sept. De handel in leverantie-hooi blijft voor den tijd des jaars zeer slap. Het zijn slechts enkele partijtjes, die nu en dan los worden ingescheept, terwijl de verschillende persen nog zoo goed als niet werken. Nieuw gewonnen hooi is voor de pers ook minder geschiktdaartoe moet het eerst najaar, of beter nog, winter zijn. Van prijs hoort men niet; velen echter zouden voor/36 per 1000 kgr., welke prijs laatst betaald werd, wel widen verkoopen. Met het inzamelen der tweede snede heeft men een begin gemaakt; van de opbrengst valt nog weinig mede te deelendoch algemeen denkt men dat die goed zal zijn. Leeuwarden. De feestelijke opening van bet nieuwe beurs- en waaggebouw is thans vastgesteld op Vrjjdag 24 September e. k. Voor den bij deze gelegenheid te houden wedstrijd van zuivel- en landbouwproducten zijn uitgeloofd de volgende premien le voor een '/4 vat (40 kilogram) Friescbe boter, een van /60 en een van 30; 2e voor vier nagelkazen, een van/ 30

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 1