1880. Vrijdag, 10 September. N°. 37. w\mp VAN A AN LANDBOTJW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Een-en-T wintigste Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. - 1 Prijs van het -AJaonnement in het Jaar Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12Va Cent. BURGERLIJKE STAND. Aangegcven van 17 September 1880. GEBORENGeurt, zoon van J. Maaskant en J. Speijers. Jacob, zoon van J. H. Walbrink en E. Guiteneau. Pieter, zoon van G. Yerbeek en C. Piet. Willem, zoon van D. van Tol en M. van Dijk. Margaretha Maria, dochter van H. Broxterman en C. van Bavel. Petronella Helena, dochter van J. den Herder en H. Molhoek. Jacob, zoon van G. Claij en J. Bakker. Jacob, zoon van J. Gladpootjes en J. Bakker. Hermina Cornelia, dochter van J. J. Blokker en C. C. Nieuwland. Adriana Wil- helmina, dochter van J. Geijlvoet en W. A. Breeman. Pieter, zoon van C. J. van Schaik en M. de Smit. Jacobus, zoon van J. A. van der Horst en M. van Loenen. Geertruida, dochter van P. Rutgrink en A. van der Voort. Maartje, dochter van W. Oudshoorn en P. Gootjes. Arie, zoon van J. W. Schaap en M. Biskanter. Cornelis, zoon van B. Kreeft en M. van der Vlist. Zitting van Donderdag 15 Julij 1880, UAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommee 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN XJITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan \\Ji l!0\fiA C°.te Amsterdam. UiterHjk Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Jl. Yrijdag-avond werd de vrouw van P. E. 0. aan den Kruisweg, op het oogenblik dat zij op den weg naar haar kind keek, door het paard en de kar van W. N. overreden. Zij moet aan het hoofd en den hals nog al zwaar gekneusd zijn en veel pijn lijden. Door doofheid had zij het rijtuig niet hooren aankomen. Een kind van N. v. L.te Hoofridorp, is van een trap gevallen en op het aangezicht teregt gekomendat daardoor misvormd en met wonden bedekt is. Het kind ligt bewusteloos. Jl. Dingsdag-avond hebben velen alhier de planeet Saturnus aangezien voor de luchtballon van de heeren Godard en Crom- melin, die zij meenden dat electrisch verlicht was. Naar men verneemt zal nog in deze maand te Hoofddorp eene harddraverij worden gehouden. Eene Harddraverij-Ver- eeniging is in het leven geroepenwaarbij velen zich aanslniten. Iudien de hieronder vermelde personen zich in deze gemeente mogten ophouden, worden zij in hun belang aangemaand zich ter Secretarie aan te melden voor de inschrijving in het Bevolking- register Anna Weening gekomen van Rheden. Maria Broeders. den Bommel. Jannetje Oodendijk Nieuwer-Amstel. Jacob yan den Berg St. Maartensdijk. Marinus Schippers Cats. Cornelis Deutekom. Edam. Uit het verslag van de leesbibliotheek te Hoofddorpover 't afgeloopen boekjaar, blijkt het volgeude Het aantal ter lezing afgehaalde boeken bedroeg 2317 het aantal lezers 75. In 1878/79 werden 2107 boeken door 71 lezers afgehaald, 1877/78 1573 59 1876/77 775 35 1875/76 538 35 In 't afgeloopen jaar werden slechts twee boeken present gegeventegen 21 en /10 in een vorig jaar. Het batig saldo der rekening bedraagt 1.85 /2. OVERLEDENHendrikus, oud 1 dagen, zoon van J. van der Linden en A. M. Mulders. Cornelis, oud 12 weken, zoon van P. Kaptijn en M. Romijn. Jacobus, oud 12 weken, zoon van H. Raaphorst en P. Zaal. Gerrit Kalf, oud 55 jaren, gehuwd met Jacoba Man. Rudolf, oud 4 jaren, zoon van C. Jansenen E. Hendriks. Erederikus Jacobus, oud 19 maanden, zoon van J. van der Laan en J. Knor. Cornelia, oud 4 maanden, dochter van J. de Zee en P. van der Pligt. Neeltje, oud 3 maanden, dochter van C. Luik en J. Lagerweij. Maria, oud 14 maanden, dochter van J. Bogers en M. van Niel. Dieuwertje, oud 5 weken, dochter van J. Tensen en P. Ellerbroek. ONDERTROUWDJ. Westdijk met A. M. de Yries. J. de Vries met M. Westbroek. J. Oudendijk met C. M. Schoorl. GEHUWD T. Amijs met A. Nijs. J. Poot met M. Hiufelaar. K. Buurman met J. M. Oosterom. des morgens ten 10 ure, ten Raadhuize. Voorzitterde Heer J. W. Lantzendorffer. Tegenwoordig 14 ledenzijnde de heeren: Klapwijkvan ReeuwijkVerkuijl. Biesheuvel, Dorbeck van Vuuren, Bult- man, Ran, 'tHooft, Pruissen, Timmermans, Knaap, Tensen en de Breukalsmede de Secretaris. Afwezig de beer van Riessen. De Secretaris leest de notulen van 24 Junij 1880, welke worden goedgekeurd. I. Aan de vergadering wordt medegedeeld a. de Provinciale Bladen van 1880, n°s. 24 tot 27; b. dat door heeren Gedeputeerde Staten goedkeuring is verleend op de raadsbesluiten van 24 Junij 1880, tot af-en overschrijving in de begrooting, dienst 1879; idem tot betaliDg uit de onvoorziene uitgaven dienst 1880; idem tot vaststelling eener Suppletoire begrooting, dienst 1880 idem tot verkoop van gemeentegrond aan J. van Wijnen; idem tot vaststelling der jaarwedde van den hoofd-onderwijzer aan school n®. 4 en van hulp-onderwijzers aan de scholen n°. 1, 4 en 5 idem op het Kohier van den Iloofdelijken Omslag, dienst 1880; c. dat door den heer M. van der Horst is aangenomen de betrekking van gemeentelijk genees-, heel- en verloskundige in wijk 1en door den heer G. Knap de betrekking van hulp- onderwijzer aan school n°. 4; d. dat mej. E. Hipma en G. F. Kruse niet hebben aange nomen de betrekking van hulp-onderwijzeres aan school n°. 5 en aan school n°. 1. Al hetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen. II. Volgens het oproepingsbriefje is aan de orde de be- noeming van een hulp-onderwijzer voor school n°. 1in plaats van G. F. Kruzedie bedankt heeft. Naardien ook n°. 2 der voordragt elders benoemd is, en de voordragt geene andere kamlidaten bevat, wordt de be- noeming uitgesteld tot de volgende vergadering. III. Is aan de orde de benoeming van een hulp-onderwijzeres voor school n°. 5, en zulks uit de vroegere voordragtwaarop nog voorkomen mejn. S. C. Risch en B. Zijlstra. Benoemd wordt mej. Sara Catharina Rischte Breskens, en de infunctietreding bepaald op 1 Augustus 1880. IV. Is aan de orde de benoeming van een hoofd-onderwijzer voor school n°. 4. Op de voordragt komen voor, de heeren: P. J. Enk, te Nijraegen F. Wesseling, te Amsterdam; G. Wulck, te Leiden, en J. Lijbaarste Krabbendijke. Ter bespreking der te doene keuze verandert de Yoorzitter de openbare zitting in eene met gesloten dcuren. De openbare zitting heropend zijnde, wordt tot de benoeming overgegaanen, na herhaalde stemmingen, waarbij de heeren P. J. Enk en F. Wesseling telkens elk 7 stemmen bekwamen ingevolge, en op de wijze van bet reglement van orde, alsnu bij loting beslist dat benoemd is lot hoofd-ouderwijzer aan school n°. 4, de heer Frederik Wesseling, te Amsterdam, en wordt de infunctietreding bepaald op 1 Augustus 1880. V. Gelezen een verzoek van W. J. van 'tSant, hulp-onder wijzer aan school n°. 4, om eervol ontslag uit gemelde be trekking, wegens benoeming naar elders. Wordt besloten het gevraagde eervol onlslag te verleenen, met ingang van den 16 September 1880. VI. Aan de orde is het verzoek om eervol ontslag van de gemeente-vroedvrouw J. Jot. Dit punt wordt aangehouden om behandeld te worden in eene besloten vergadering. VII. Komt in behandeling een adres van Kl. Vaalburg, te Nieuw-Vennepwaarbij hij in koop vraagt twee perceelen dorpsgrond, om daarop woningen te bouwen. Tegen dien afstand geen bedenkingen bestaande, wordt, zonder hoofdelijke stemming, besloten: aan Klaas Vaalburg te verkoopen twee gedeelten grond, ter gezamenlijke grootte van 06,53 centiaren, uitmakende de kadastrale perceelen sectie E, n°. 1920 en 1924 en gelegen in sectie Okavel30, en wel tegen betaling van een koopprijs van 60 centen percentiare, en voorts dat de kosten van overdracht enz. ten laste van den kooper komen. VIII. Ten gevolge van het verleend eervol ontslag aan den hulp-onderwijzer W. J. van 'tSant, acht de Voorzitter het noodig dat bepaald worde op welke wijze in die vacature zal worden voorzien. Aan de vergadering wordt voorlezing gedaan van een schrij- ven van den Schoolopziener in het 5e district van Noord- Iloliand, van 12 July 11.; waarbij ZEd. als zijn gevoelen te kennen geeft dat het noodig is, dat de te benoemen hulp- onderwijzer in het bezit zij van eene acte als hulp-onderwij zer met aanteekening voor het Fransch en het teekenenof wel van de acte van hoofd-onderwijzer met gelijke aanteekeningen. Voor het eerste geval wenscht ZEd. de jaarwedde te bepalen op /750.voor het tweede op /800.en, mogten gegadigden tevens in het bezit zijn van eene aanteekening voor het Hoogduitsch, dan worde het salaris respectievelijk gesteld op 800 a /850. Bij de hierop gevolgde discussie vraagt de heer Verkuijl of er we) behoefte is aan een bulp-onderwyzer met de opgenoemde acten en zulks na de benoeming van den hoofd-onderwijzer die in het bezit van die acten is. De voorzitter zegt, dat de hoofd-onderwijzer hnlp dient te hebben. De heer Knaap acht het wenschelijk dat Burgemeester en Wethouders in overleg treden met de schoolcommissie omtrent het afnemen van een klein examen van hendie tot het aanleeren van talen wenschen te worden toegelaten, en wil met de zaak in behandeling wachten, tot dat de hoofd-onder wijzer er is, om dan te zien boeveel leerlingen er zijn voor het uitgebreid onderwijs. De voorzitter betoogt dat hulp noodig is met het oog op het aantal kinderen. De heer Verkuijl zou het willen beproeven met een hulp- onderwijzer van 650. De heer de Breuk zou de zaak willen overleggen met den hoofd-onderwijzer en is er voor om de school flink in orde te brengen; maar geen geld meer uit te geven dan noodig is; het is beter eerst na te gaan wat noodig isdan nu reeds te besluiten tot iets wat welligt later zou blijken niet goed te zijn. De voorzitter is er niet tegen om met de zaak een maand te wachten. De heer Bultman wil oproepen een hulp-onderwijzer op /650.en, ingeval de benoemde aanteekening heeft voor Fransch en Duitsch, dan 750. De heer Tensen zegt, dat op die wijze het Venneperdorp toch zeer veel achter zou zijn bij het Hoofddorp; terwijl alie ingezetenen de kosten er toch van moeten betalen. De heer de Breuk antwoordt den heer Tensen dat bet Hoofddorp het centrum der gemeente is en het wenschelijk is dat altbans de school aldaar goed in orde worde gebragt. De heer Biesheuvel wil wachten en zien of er wel leerlingen komen terwijl de heer Knaap er nader op aandringt om alleen hen talen te laten leeren die goed Hollandsch kennen. De heer Bultman stelt alsnu voor om omtrent deze zaak het advies in te winnen van de plaatselijke schoolcommissie en iumiddels op te roepen sollicitantanten voor hulp-onderwijzer op 650.en, als de benoemde acte heeft voor Fransch en teekenen, dan /750. Overeenkomstig dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten. IX. Wordt gelezen een adres van J. Verlee en vier andere inwoners te Nieuw-Vennep, dd. 5 Julij 1880, houdende ver zoek dat een gedeelte dorpsweg te Nieuw-Vennep, hetwelk nog niet is hard gemaakten wel in sectie PP, kavel 1, moge worde hard gemaakt of begrind. Op voorstel van den voorzitter wordt beslotendit adres aan te houden tot een volgend jaar. X. Komt ter tafel een adres van A. A. Bolkestein, derden klerk ter secretarie, dd. Julij 1880, boudendr verzoek dat zijne jaarwedde moge worden verhoogd. Burgemeester en Wethouders stellen voor de jaarwedde van adressant met /50.te verhoogen, ingaande 1 Julij 1880. Dienovereenkomstig wordt besloten zonder hoofdelijke stemming. XI. Alsnu komt weder in behandeling het adres van Ds. E. W. Heinecken, houdende aanvraag om grond in koop te hebben tot het bouwen eener Christelijke bewaar-, naai-en breischool. Burgemeester en Wethouders, in wier handen dit adres werd gesteld (zie notulen van 24 Junjj 1880, n®. 21), advi- seeren om den gevraagden grond tot bedoeld einde te verkoopen dewijl men geen meer geschikt terrein kan aanwijzen vooral niet in het midden van het dorp. Omtrent deze zaak volgt eene breedvoerige discussie. De heer Tensen licht het advies van Burgemeester en Wet houders toe, en merkt nog aan dat de gemeente geene andere grond heeft dan achter afhetgeen voor dergelijke school minder wenschelijk is. De heer Ran acht dat bezwaar minder, want als er meer huizen komen, dan komt het gebouw toch nader in de kom. De heer Bultman ziet niet in waarom men zich den last zal opleggen van nooit de gemeente-school te kunnen vergrooten; ook zou het ziugen in de bewaarscbool hinderlijk kunnen zijn in de andere school; het bouwen der bewaarscbool kan even goed op eene andere plaats geschieden en spreker zou op eene andere plaats, zoo noodig, tegen minderen prijs gaarne grond willen afstaan. Wijl de school wordt gesticht door zekere partij betwijfelt spreker of Gedeputeerde Staten den verkoop van grond bij de school wel zouden goedkeurenbovendien is het ook hetzelfde waar het gebouw staat; maar nabij de ge-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 1