m Is 'Kt 1880. Vrijdag17 September. N°. 58. m VAN A AN LANBBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Een-e n-T win t igsle Jaargang. NStssssKss^ Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 13/2 Cent. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 814 September 1880. De Staats-Courant bevat het volgende verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in 1880 in de provincie Noord-Brabant. IAARLE1IMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AT.T.E TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN IIOXGA C°.te Amsterdam. Eliterlifk Woentdag Groote Letters worden naar hare plaatsrnimte berekend. Bij de op 9 September jl. aan den Hoofdweg bij J. Galis gehouden harddraverij van paarden, waren slechts 3 deelnemers. De prijs, een hanglamp, is behaald door 't paard van C. Vermeulen; de premie, 2 vazen, door 't paard van J. H. Ackerman, berijder Huiberts. Den 14 September werd aan den Yvveg-Vijfhuizerwegbij W. Metz, eeiie harddraverij van paarden gehouden, waartoe 12 paarden waren ingeschreven. De prijs, eene prachtige pendulewerd behaald door 't paard van F. Kooij, berijder J. Kooij Tzn.; de le premieeene koffij- en eene theekandoor 't paard van Corn. Kooijberijder P. Kooij Czn, de 2e premie, een tabaks-en een sigarenkistjedoor't paard van H. Franse, te Osdorp; berijder P. Franse Hzn. Na afloop werd door den heer Ferwerda, namens de com- missie, een aanspraak gehouden tot de heeren deelnemers en keurmeesterswaarna het feest met vrij goede muziek werd besloten. Gevonden voorwerpenwaarvan ter Secretarie aangifte is gedaan, van 18671880: Een plaat met inteekenlijstJunij 1867. Een sigarenkokerSeptember 1868. Een portemonnaieJunij 1869. Een gouden oorbel met steentje Maart 1871. Een sigarenkokerMei 1871. Een gouden speldJunij 1873. Een rijtuigkussenFebruarij 1878. Een zwarte wandelstokJanuarij 1880. Een sleutelAugustus 1880. Indien de hieronder vermelde personen zich in deze gemeente mogten ophouden, worden zij in hun belang aangemaand zich ter Secretarie aan te melden voor de inschrijving in het Bevolking- register Marinus Schippers gekomen van Cats. AlidaHendrikaMeijer Heemstede. Jacob van den Berg St. Maartensdijk. Jannetje Oddendijk Nieuwer-Amstel. Margaretha van Rtjn idem. Maria Broeders. den Bommel. Anna Weening Rheden. Jan WillemsHoogeveen. GEBOREN Jan Pieter, zoon van P. J. Wigman en P. Schipper. Trijntje Maria, dochter van J. van de Geer en T. van der Sluis. Pieter Hendrik, zoon van K. Vreeken en G. R. Priet. Trijntje, dochter van J. Kool en A. Camfferman. Arie, zoon van G. Klomp en J. Bood. Adriana, dochter van C. Kreeft en P. Koppenaal. OVERLEDEN Krijntje, oud 4 maanden, dochter van C. Vreeken en A. S. Marseille. Cornelia, oud 3 maanden, dochter vanW. Boere en G. Neefjes. Lauwrus, oud 10 maanden, zoon van J. C. Jille en M, Koppejan. Cornelia, oud 10 weken, dochter van M. Nugteren en R,. de Zeeuw. Dirk van Tol, oud 28 jaren, gehuwd met Maria van Dijk. ONDERTROUWDP. H. Gerritsen met E. Kooijman. GEHUWD K. Buurman met J. M. Oosterom. In den veengrond van de sedert een groot aantal jaren bij Halfweg (tusschen Amsterdam en Haarlem) bestaande batterij nr. 6, langs welke de spoorweg loopt, is, een tiental dagen geleden, bij de toen heerschende droogte, waarschijuiijk door vonken van eene locomotief, een brand ontstaan, tot welks blussching aanvankelijk pogingen zijn aangewendmaar welke terwijl die pogingen vruchteloos blevenzich meer en meer heeft nitgebreid en in het inwendige der borstweringen nu nog voortduurtzoodat de batterij voor een groot deel allengs verteerd zal worden. Wegens de geisoleerde ligging der bran- dende veenmassa, is er voor de omgeving gelukkig geen gevaar. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan Gede- puteerde Staten der provincien de volgende aanschrijving gericht In verband met het opmaken der gemeentebegrootingen voor 1881 is mij de vraag gedaan, of aanspraak kan worden gemaakt op de vergoedinsr, bedoeld bij art. 45 der wet op het lager ODderwijs van 17 Augustus 1878 Staatsblad nr. 127) voor uitgaven ter zake van aflossing en rentebetaling van eene voor de invoering dier wet aangegane geldleening voor den bouw van eene school en onderwijzersworiing. Het antwoord op die vraag is ontkennend. De uitkeering van art. 46 betreft alleen de kosten in art. 44 vermeld, derhalve kosten uit de wet van 1878 voortvloeiendeniet die welke het gevolg zijn van een vroegeren toestand. Te minder kunnen de bedoelde uitgaven in aanmerking komen omdat zij ook onder de werking der wet van 1878 niet in rekening mogen worden gebracht. Art. 44 spreekt van kosten voor het stichten euz. van schoollokalen en onderwijzers- woningen. Stel het stichten eener school kost 20,000, dan heeft de gemeente aanspraak op eene uitkeering door het Rijk ten bedrage van 30 pet., dat is/ 6000. Of die som van 20,000 beschikbaar is, dan wel door middel eener leening moet worden verkregenis voor het Rijk onverschillig. Werden de kosten van aflossing en rentebetaling in rekening gebracht, dan zou het Rijk voor het stichten der school aanzienlijk meer bijdragen dan 30 pet., zooals de wet vordert. Voorts is antwoord verzocht op de vraag, of gelijke aan spraak kan worden gemaakt voor de uitkeering van zeker be- drag aan eene andere gemeente voor het gebruik maken van hare school door kinderenuit de gemeente, welke die uit keering betaalt. Ook dat antwoord moet ontkennend zijn. De uitkeeringen worden in art. 44 niet genoemd en het is niet geoorloofd de in dat artikel met name aangewezen uitgaven met andere te vermeerderen. Zoo zou gevwagd kunnen worden of de uitkeering vau art. 45 ook van toepassing is op de restitntie voor personeele belastiug, welke sommige onderwijzers genieten op de verzekering der schoolgebouwen tegen bratidschade en op andere uitgaven van dien aard. Er zijn door de gemeenten meer uitgaven ten behoeve van haar lager onderwijs te doen dan in art. 44 vermeld zijn. Uitsluitend voor de laatste keert het Rijk 30 pet. uit. De Staats-Courant bevat het Koninklijk besluit betreffende den bouw en de inrigting van de scholen. De schoolvertrekken moeten zijn voor 100 ieerlingende schoolbanken worden voorzien van rug- en lendeleuning en hebben niet meer dan twee zitplaatsende afstand tusschen bank en tafelblad moet gewijzigd kunnen worden. Voor zoo- veel het terrein dit toelaat, is bij elke school eene gedeeite- lijk overdekte speelplaats. De vlakke inhoud van een school- lokaal moet zijn 0.65 M2 voor elkeu leerling en de inhoud 3 M3. De lokalen moeten voor 1 Januarij 1884 in overeen- stemming gebragt worden met de eischen van dit besluit. Het besluit treedt in werking 1 November a. s. Sloterdijk. In het Bloemendaalsche Bosch is een feest gevierd door een groot aantal kinderen der Gemeenteschool alhierdat hun door de bestaande Vereeniging ter bevorde- ring van getrouw schoolbezoek was bereid. Een der leden van het bestunr dier Vereeniging is tevens rentmeester van mevrouw Willink geb. van Wickevoort Crommelin, en deze dame had de vriendeiijkheid aan de kinderen toegang te ver- ieenen tot het door haar bewoonde landgoed Wildhoef. Na- dat zij het bosch met zijn trotsche lanen .en uitgestrekten hertenkamp hadden doorkruisthief de schooljeugd voor het heerenhuis een danklied aan, en, opgetogen over al hetgeen zij genoten hadkeerde zij naar huis terug. Zaturdag is hier een boeren-hofstede afgebrandgelegen aan het eind van het dorp. Eerst hoopte men nog den brand, die in het hooi was aangekomente zullen meester worden doch toen het gevaar reeds geweken scheenstond op eens het huis in lichtelaaije vlam en aan blusschen viel niet meer te denken. Een der stoombrandspuiten van Amsterdam kwam te huipen ofschoon het huis niet meer te redden wasaan het hooi was nog veel te doen. ZlVOlle15 Sept. De ziekte onder de vroege aardappelen, die zich aanvankelijk onrustbarend liet aanzien, is gelukkig bij de winter-aardappelen zoo goed als geheel geweken. Men kan zich in deze streek over het geheel verheugen in ruimen oogst van veld- en boomvruchten. Een zeer eenvoudig middel om rupsennesten te verdelgen wordt door J. Gsell in de Mittheilungen der Landw. Zentral- stelle in Signtaringen aanbevolcn. Het is het volgende: Men neemt een niet zwaren stok, die aan een der uiteinden wordt gespleten en brengt in de spleet een stuk zwaveldat aan- gestoken wordt. Gaat men dan met dit uiteinde der staaf onder de nesten door, dan vallen de rupsendoor de zwavel- dampen gedoodter aarde en 6en man kan op die wijze zijn geheelen boomgaard op een dag van rupsen zuiveren. In eene restauratie te Dusseldorf zaten weinige dagen ge leden twee laudbouwers. Een hunner had kort geleden het ongeluk gehad dat zijn eenig paard gevallen was. Toen hij dit den ander vertelde, trok deze zijne brieventas uit den zak en schonk hem een lot in de ophanden zijude verloting van de Vereeniging voor paardenfokkerijmet den wensch, dat er eeu paard op vallen mogt. En deze wensch is ook inder- daad vervuld; de boer trok een prachtig paard, 't welk hij vrolijk en tevreden naar huis raeenam. Luizen, bij huisdieren, vooral bij varkens, kan men met het beste gevolg door inwrijven met raapolie verdrijven. Men schrijft aan de Leidsche Courant „Dat ziekte in den aardappel nooit wijken zalzoolang er poters van de moederplant gebezigd worden, die toch, hoe gering dan ook, de kiem van ziekte medebrengen, en dat de mindere of meerdere ontwikkeling van die ziekte afhangt van een natten of drogen zomer, is eene grondstelling, die reeds menigmaal is betoogd geworden. Deze uitnemende zomer is echter bijzonder gunstig geweest ten opzigte van de teelt der aardappelen. Verreweg de meeste knolleu van het vroeg ge- was waren gaaf en de late aardappelenofschoon niet vrij van ziekte, bieden weldra eene voordeelige rooijing aan, tenzij zware regens daarin veraudering brengen. Zeeland kan dit jaar zijn veelgezochten jam onbekrompen leverenmaar de boer moet het vertrouwen, dat hij vroeger jaren bezat, ongeschon- den weten te bewarenen zich niet zoo onmisbaar voordoen bij den uitgebreiden handel. De hulpmiddelen zijn veelvuldig en gemakkelijk geworden. Reeds hebben verscheiden han- delaars aankoopen gedaanof zullen dat doenvan Saksische of Pruissische aardappelendie het vorige jaar als winter- aardappel tot tegen den zomer zeer bruikbaar bleven en den weg openden zich daarvan alom ruimschoots te voorzien buiten Zeeland's mislukten jam." Amsterdam krijgt in den loop van het volgend jaar een abattoir en een overdekte groenmarkt. De kosten van het eerste zijn geraamd op 1,400,000, die voor de laatste op/480,000 en komen voor op de begrooting voor 1881. Het gunstige weder, waarin men zich dit jaar heeft mogen verheugen, doet zijn invloed op alle vruchten des velds bespenren. De meeste gewassen zijn zwaarder en meer voedselhoudend dan in andere jaren. Het graan o. a. is per hectoliter ongeveerlO kilo of 13 pCt. zwaarder dan in het vorige jaar. Dat de kiemkracht van tarwe door sterke koude niet spoedig verloren gaat, is uit het volgende feit op nieuw weer gebleken. In Jan. 1871 nl. had „de Polaris" op 18* 167 noorderbreedte een hoeveelheid tarwe achtergelaten, welke gedurende vijf jaren aan de daar heerschende zomer- en wintertemperatuur bleef blootgesteld. In 1877 werd deze zelfde tarwe door dr. Schau- burgh uitgezaaid in den botanischen tuin van Zuid-Australie. Van 300 korrels ontkiemden er 60; de plauten waren 3 a 4 voet hoog en in ieder der aren vond men gemiddeld 30 korrels. Meer en meer blijkt het, dat de veenboekweit in Overijsel en Drenthe heeft geleden van de Augustus-hitte. 't Is ook een teer gewas. Terwijl de winterrogge bijua alles trotseert en de veenboekweit uaar elke wisseling van het weer luistert, vraagt deze warmte, maar niet te veel zon. Alles, wat zoo spoedig opkomt en snel groeit, kan niet veel lijden. In 't begin, van Juni gezaaidkan zij, als alles meflloopt, in 't laatst van Augustus worden ingehaald. Daarom zegt men spreekwoordelijk van dit gewas: binnen drie maanden uit en in den zak. In het tijdperk van 8 Augustus tot 4 September jl. zijn blijkens ingekomen ambtsberigtendoor longziekte drie runderen in Noord-Brabant aangetast. In het vorige tijdvak van vier weken waren geen ambts berigten omtrent het voorkomen van gevallen van longziekte onder het rundvee ingekomen. De toestand van den landbouw wordt in de verschillende streken der provincie gunstig genoemd. Bijzondere omstandigheden, nadeelig voor de ontwikkeling der gewassen, deden zich slechts in betrekkelijk geringe mate voor. Er wordt over het algemeen een zeer gunstigen oogst verwaehtvan de tuinvruchten zal de o pbrengst echter slechts middelmatig zijn. Tarwe belooft over het algemeen een goed beschotdoor het af- wisselend en langdurig koude weder in het voorjaar, stond deze aanvankelijk te dunlater ontwikkelde zich de plant zoo sterk, dat een rijke oogst verwaeht wordt. De oogst der rogge, voor zoover de hooge waterstand in den afgeloopen winter daaraan geen nadeel toebraeht, was gunstig; wel

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 1