1880. Vrijdag24 September. N°. 59. V A A AN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDEB-BEL AN GEN GEWIJD. Een-en-Twintigste Jaargang. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. BURGERLLJKE STAND. Aangegeven van 1521 September 1880. ilAARLEMlFRAlEER. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. l ilerlijlf Woentdng. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. UITSLAG van de op Dingsdag 21 September 1880 te Iloofddorp gehouden Harddraverijen. ]e. Harddraverij met Paard en Kar. 10 Deelnemers. lste Prijs (Russisch Zilveren Servies), behaald door het Paard van T. Kooij te IlaarlemmermeerIjerijder Kooij Jr. 2de Prijs (Rooktoestel van Zilver en Kristal)behaald door het Paard van A. de Wilde, te Haarlemmermeerberij- der de eigenaar. 3de Prijs (Schrijfcassette)behaald door het paard van T. Kooij, te Haarlemmermeer; berijder Arie de Koning. 2e. Harddraverij met Paarden van zessen klaar. 10 Deelnemers. lste Prijs 150.behaald door het paard Marian ne, van A. C. van den Akker, van Hazerswoudeberijder de eigenaar. 2de Prijs 50.bebaald door 't paard Graaf Adolf van G. Zevenhuizen van Warmenhuizen berijder A. C. van den Akker. 's Morgens was het weder zeer ongunstig, doch met den niiddag werd het uitmuntend, zoodat er nog een groot aan- tal toeschouwers bijeenkwamen. Na ailoop werden de prijzen door den Burgemeesterna- mens de voorloopige Commissie van de onlangs te Hnarlem- niermeer opgeiigte llarddraverij-Vereeniginguitgereikt. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeerte houden op Donderdag deD 30 September 1880, 's voormiddags 10 ure, in het Raadhuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Wijziging der verordening op de invordering van Legesgelden. 3. Vast- stelling van het Kohier der Houdeubelastingvoor 1880. 4. Indiening der Gemeente-Begrootingvoor 1881. 5. Idem van het Burgerlijk Armbestuur, voor 1881. 6. Be- handeling Suppletoire Begrooting, voor 1880. 7. Besluit tot Af- en Overschrijviugvoor 1880. 8. Benoeming van een holp-onderivijzer voor school nr. 4. (De voordragt is nog niet opgemaakt.) 9. Diverse aanvragen om groDd in erfpacht te hebben. Jl. Zondngmorgen is de bliksem geslagen in den watermolen van de Aa-polder, gemeente Alkemade. De kap en een roe zijn verbrijzeld, zondcr evenwel brand te veroorzaken. De molen had 's morgens gemalenen een kwartier voor 't ongeval was de molenaar vertrokken. GEBORENBarend, zoon van K. Degenaars en S. M. de Bruin. Cornelis, zoon van J. Geers en N. Bakker. Arie Jansen, zoon van S. van der" Sluijs en T. ten Hagen. Josina Prancina, dochter van A. Kloosterman en P. C. Pranse. Cornelis Maurits, zoon van M. Kroon en N. van Tol. Henri, zoon van J. van den Broek en M. van Heukelom. Gerardus, zoon van M. Braat en A. van den Akker. Pieter, zoon van J. van den Berg en D. Rodenburg. Anna Alida Maria, dochter van J. Beugelsdijk en S. M. Wesseling.Johanna, dochter van J. Tulenen A. van Alkmaar. Arendje, dochter van J. van Staverden en H. Wittekoek. Cornelia Gerardina, dochter van J. C. van Leeuwen en A. Hagen. Helena Bartha, dochter van L. Elst en E. L. A. Becker. OVERLEDENPetronella Helena, oud 12 dagen, dochter van J. den Herder en H. Molhoek. Johannes Adrianus, oud 19 dagen, zoon van P. Aalbersberg en J. Kool. Grietje, oud 8 maanden, dochter van C. A. Kuijper en J. Eijkman. Jannetje, oud 6 maanden, dochter van H. van der Sar en J. 't Hart. Johannes Cornelis, oud 2 maanden, zoon van A. A. Overtoom en E. Bes. Cornelis, oud 19 jaren, zoon van P. van Groningen en J. Notenboom. Willemina, oud 12 jaren, dochter van J. Baten en H. Jansen. Jannigje Cornelia, oud 3 maanden, dochter van C. de Jong en J. de Gans. Daniel, oud 4 maanden, zoon van D. Walraven en P. Kloosterman. Dieuwertje, oud 11 jaren, dochter van J. Appelman en G. Weel. Cornelis, oud 14 maanden, zoon van J. Tensen en P. Ellerbroek. ONDERTROUWD C. A. van Oevereu met M. Wilderom. GEHUWD A. Tesselaar met A. Yermeulen (wed.) J. West- dijk metAA. M. de Yries. J. de Vries met M. Westbroek. Den 17n September, 's avonds omstreeks 6 ure, is afge- brand de boerderij van C. van Dien, aan den Hoofdweg tus- schen den Vijfhuizer- en den Kruisvveg, GG 7. Een berg met graaneene schelft stroo al het huisraad eene portefeuille met ongeveer 400 gulden aan bankpapier en eenige bouwgereedschappen, zijn mede verbrand. Een schelft ongedorscht en een schelft gedorscht stroo en twee hooischelften zijn behouden gebleven. De woning was verzekerd bij den heer Ledeboerte Aals- meer; het overige in de Maatscbappij te Oudewater. Men vermoedt dat de brand is aangekomen door het heet maken van den bakoven. De brandspuit van Hoofddorp was zeer spoedig aan gekomen en gesteld, doch de geregelde werking werd in den beginne eeuigszins vertraagd door het bersten van de slangen. Later deed ook de spuit Nr. 1 (Spaarnwouderweg) nog goed dienst. De brand, die digt bij het dorp was, werd door eene me- nigte nieuwsgierigen bezocht. In den vroegen morgen van 19 September woedde weder- om in deze gemeente een hevige brand. Het was half drie. Wei vvaren vele menschen uit hun slaap gewekt door het on- weder en de zware regensdoch de brand was door weinigen opgemerkt. Later bleek dat het de weinige jaren geleden nieuw gebouwde boerderij was van den heer Drandjesbe- woond doar S. Commandeur, Yweg bij den Vijfhuizerweg. De woning, het daarin geborgen hooi en korenhet huis raad, op een paar bedden nais geheel verbrand. Eene schuur is behouden gebleven ook ten gevolge van het voort- durend nathouden met de spuit Nr. 3 van de Vijfhuizen. Men vermoedt dat broeijing yan het hooi als oorzaak moet worden beschouwd. Alles is tegen brandschade verzekerd in de Maatscbappij gevestigd te Oudewater. Naar men verneemt is reeds voor 154,000 deelgenomen in de Rijnlandsche stoomtramwegmantschappij LeidenKatwijk. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 200,000. Sloten (N.-H.)15 Sept. Aan de heden le Sloterdyk ge houden harddraverij met paard en sjees werd deelgenomen door 11 paarden. De prijs, eene prachtige pendule, werd be haald door het paard van G. van den Boogaart; de le premie, een uurwerk met weerglas door het paard van W. Verbeek te Amsterdam, en de 2e premie, een sigarenstel met zilver gemonteerd, door het paard van H. Blauwhof. Halfweg'20 Sept. Heden is van het bataljon mineurs en sapeurs een delachementsterk 1 officier, 28 onderol'ficie- ren en minderenvan Utrecht hier aangekomentot het blusschen van de, zoo als gemeld is, reeds sedert geruimen tijd brandende batterij nabij deze plaats. Hilversuill18 Sept. Heden namiddag brak alhieraan het Naardereindeeen hevige brand uit in een boerenhuis bewoond door twee gezinnen. Aangewakkerd door den vrij harden wind, sloegen de vlammen en het brandend riet van het dak weldra over op de belendende groote boerderijmede met rieU gedekt. Beide panden, met al den voorraad hooi en graanzijn totaal verbrand het vee en de inboedel uit het tweede huis kon gered worden. Met groote inspanning van de brandweer zijn de belendende houten schuren, die ge- lukkig van pannendak voorzien vvaren en het huis aan de andere zijde van het eerst aangetaste pand behouden geble ven. De brand is ontstaau in den schoorsteen van de eene woning terwijl de bewoners in het aardappelenland aan het werk waren. Zalt-lioiuiliel22 Sept. De heden gehouden najaars- paardenmarkt kenmerkte zich door ruimen aanvoer en leven- digen handel, vooral in de beste soorten. In vijf-, zes- en zevenjarige, die zeer gezocht waren voor 't buitenlandging veel om en besteedde men van /600 tot 950. De overige soorten waren minder gezocht. Utrecht, 20 Sept. Op de hedeu alhier gehouden paarden- markt vvaren 1527 paarden aan de lijn, die verkocht werden van 700 tot/850, 1J/2 jarige veulens van/150 tot250 2% jarige veulens van /250 tot /400. Niettegenstaande het weder niet bijzonder gunstig is geweest in de laatste dagen, vvaren er vrij veel buiten- en binnenlandsche kooplieden en was de handel vrij levendig. Paarden van weelde weinig aangevoerd eu wreinig handel. Levendige handel in halfjarige, maar vooral in l/2 en 2l/2 jarige veulens. Bij de opening van een goed gesloten kippenei vond eene huismoeder te Holijsloot daarin eene levende wormin de gedaante van eene lintwormter lengte van ongeveer 5 en ter breedte van ongeveer /2 cM. De kop is duidelijk te onderscheidenterwijl de oogen aan weerszijden er van als zwarte stippen zich vertoonende worm lag om den dojer gewonden en was na verwijdering uit het eispoedig levenloos. Misschien een waarschuwing voor liefhebders van raauwe eijerenom zich vooraf van deo inhoud te vergewissen. De Aduarder vetweiders hebben een gezegend jaar. De koeijen werden goedkoop ingekocht, groeiden goed en worden duur verkocbt. Er zijn die 100 gulden weidegeld van eene koe ontvangen. Ouder den naam van „Colossal-hybrid tarwe" heeft Julius BJhlsente Berlijn, eene nieuwe varieteit van tarwe in den handel gebrachtdie alles moet overtreffen zoowel in zaad als stroowat men tot heden kent. Na jaren lange pogingen is bet den kweeker gelukt deze varieteit door kruiaing te erlangen, die, gelijk eerst in dit jaar is gebleken volkomen constant blijft. De aren zijn zeer lang, dik, rijk met korrel bezethet stroo vijf voet langhet blad zeer breed en daardoor een voortreffelijk voeder. De korrel is groot, fraai geel, zeer melig, zwaar. Dun gezaaid zou deze tarwe 30 pet. meer op- brengen dan andere varieteiten. Ook vvordt gezegd, dat deze tarwe zeer goed tegen den winter bestand is. Daar deze varieteit afkomstig is van een zeer armoedigen, natkouden 1380 voet boven de zee gelegen bodemmag, dunkt ons ook ten onzent eene proefneming worden aangeraden. Landbouw Courant.) In geheel Midden-Europa zijn de zwaluwen en ooievaars een maand vroeger vertrokken dan gewoonlijk het geval is. Misschien is er, ten gevolge van den strengen winter gebrek geweest aan insecten; kikvorschen en wat dies meer zijdat de tafel van die zomerscke badgasten kruidt. Leiden22 September. Heden is alhier de tentoonstelling der „Hollandsche Maatschappij van Landbouw" geopeud. Deze tentoonstelling strekt zieh over vele onderdeelen uit. De volgende dagen (tot en met Zondag 26 dezer) breidt zij zieh van lieverlede uit tot pluimgedierte, tot hengsten, stieren en koeien en tot vce. Voor den eersten dag is de expositie trouwens reeds uit.gebreid genoeg, daar zij loopt over akkerbouw, houtteelt, werktuigen, tninbouw, bloemkweekerij, tafelbloemstukken, bouketten en zuivel. De inzendingen op dat verschillend gebied zijn talrijk. Het terrein van de Ru'ine is er als mede bezaaid, terwijl verder het kolossale, voor de gelegeuheid met vlaggen getooide feest- gebouw, er geheel mede gevuld is. Men vindt daar de zuivel, gewassen, groenten, vruohten en planten rijk vertegenwoordigd, terwijl het overige van de aanzienbjke ruimte wordt ingenomen door rijtuigen, harnacbementen, gereedsohappen, enz. Ilet geheel maakt den gunstigen indruk, en verdient in alle opzichten een druk bezoek. Yeel nieuws levert de tentoonstelling van werktuigen niet op. Niet elk jaar wordt het reeds zoo omvangrijke arsenaal van de landbouwwerktuigen metde vruehten van nieuweuitvindingen verrijkt. Toch is er ditmaal weder vrij wat belangrijks. Vooral trekt het ongewoon groot aantal stoom-dorschmachines de aandacht, die de versehillende nieuwste varianten vertegenwoordigen. Een dier werktuigen, een dorschwerktuig door stoom gedraven, Marshall's dorschinachine A I met Rainforth's sorteercylinder met wat.erkleed, gedreven door eene Marshall's locomobile van 5 paardenkracht, met Iiartnell Guthrie's variabele Expansie met waterkleed, heeft aan de Amsterdamscbe firma Landre Glinderman een eereprijs der Maatschappij bezorgd. Voor wat de inrichting der tentoonstelling aaubelangt, trek ken' twee nienwheden de aandacht. De eerste bestaat in de opricnting van stalleu voor de hengsten en stieren, flink en doelmatig gebouwde boxes, naar het Engelsche stelsel. De tweede valt bij het doorwandelen van het Hoofdgebouw dadelijk in het oog. De gewassen zijn namelijk geetaleerd in nette uniforme zakken, door de Maatschappij verstrekt. Deze op zich zelf nietige bijzonderheid heeft in het wezen der zaak eene diepere beteekenis. De onpartijdigheid van de Commissien van beoordeeling staat natuurlijk boven alle bedenking verheven, hetgeen aan den anderen kant, niet mocht beletten, dat al de voorwerpen, waarvan de namen der inzenders niet uit den aard der zaak bij voorbaat bekend zijn (zoo als de werktuigen), zoo geheim worden gehouden, dat de naam der exposanten aan de kennisnemiug van den jury onttrokken wordt, tot dat haar bekrooningsverslag is ingeleverd. Daar het nu niet tot de onmogelijkheden behoorde, dat de emballage de commissien van beoordeeling onwillekeurig in kennis bracht van den naam der inzenders, heeft het bestuur der Maatschappij tot de bedoelde verpakking op uniforme wijze besloten. Van de menigvuldige bekrooningen vermelden wij kortheids- halve de volgende 2e Prijs, B. A. baron van Verschuer, te Heemstedevoor ruw-arige roode wintertarwe. 2e Prijs, H. Meijer Dz. te Haarlemmermeer, voor witte wintertarwe, geteeld op klei- of zware zavelgronden. le PrijsJ. van der Breggen Az. te Waddinxveen 2e PrijsB. A. baron van Verschuerte Heemstede 3e PrijsH. Meijer Dz. te Haarlemmermeer voor witte Engelsche tarwegeteeld op zwarte of ge- mengde gronden. 2e PrijsJhr. P. von Fisennete Rijswijkvoor winterrogge. le Prijs, B. A. baron van Verschuer, te Heemstede, voor zomergerst.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 1