1880. Vrijdag1 October. N°. 40 GEWIJD. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN Een-en-Twintigste Jaargang. Prijs van het Abonnement in het Jaarf Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 2228 September 1880. Den 23 September is te Leiden de 39e algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Land- bouw gehouden. R. fl EE AARLEMMERl Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AXLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. tJiterlijk Woen*dag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Uitslag van de op Diugsdag 28 September 1880 door Dijk- graaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder gehouden aanbesteding van het verdiepen van de Ringvaart bij Halfmug en bij het Nieuwe Meer. Ingeschreven wern voor: Perc. I door P. van Essen te Halfweg, voor3970. I M. W. Schreuder, te Scbagen, 5999. I en II idem te idem ,,10975. I C. Bouterse, te Amsterdam, 5580. I en II idem te idem 9600. I J. v. d. Heuvel Az., te Haar- lemmermeer, 4474. II idem te idem 2199. I en II idem te idem 6500. I A. deu Breejente idem 4700. II idem te idem J> ii 2300.— Naar men verneemt, hebben de heeren P. de Breuk, D. Eggink, F. L. FaasH. Meijer, K. Schuurmtm, J. van Vuu- ren, A. M. Vorstman, N. T. Dorbeck, P. S. Zijlmans, J. ten Hagen en H. F. Bultmanaan den Gemeenteraad hnn ver zoek aangeboden om eervol ontslag als Leden der Plaatselijke Schoolcommissie van Haarlemmermecr, en zulks met het oog op het bepaalde bij artikel 70 der nieuwe Wet op het Lager Onderwijs. Te Hoofddorp komt een geval van roodvonk voor. Uitslag der op den 28 September gehouden aanbesteding van steenholen ten dienste van het Raadhuis en de scholen. Inschryversper hektol. per hektol. grove. fijne of gruis. H. van Schip0.85 0.76 C. Dekker0.91 /a 0.78/2 M. van Daalen 1.05 0.81 j/2. Gegund aan den laagsten inschrijver. GEBOREN Mensje, doehter van W. C. Kleijn en N. Waal. Wilhelmus, zoon van A. Jonker en M. C. Mesman. Ida Alber- tine, doehter van F. Wesseling en H. J. A. Beens. Wilhel- mina, doehter van J. de Laat en J. Stam. Albert, zoon van H. Vonhoff en G. Gadaen. Geertrui, doehter van S. Trommei en J. Maliepaard. Trijntje, doehter van P. Ears en J. Sehoen. Lijpje, doehter van A. Verdoes en G. Brouwer. Janna, doehter van D. Offerman en C. P. Franpoise. Maartje, doehter van J. C. Versloot en A. Pauw. OVERLEDEN Trijntje Maria, oud 16 dagen, doehter van J. van de Geer en T. van der Sluis. Arida, oud 4 maanden, doeh ter van A. Colijn en A. Verkuijl. lieinier, oud 5 weken, zoon van R. Koopman en C. Bom. Willem van Zomeren, oud 68 jaren, wednr. van Hendrika van de Veen. Dirk Brouwer, oud 56 jaren, gehuwd met Fokeltje Rol. ONDERTROUWD G. van Waveren metH. W. vanKeulen. J. Dorst met G. Zijdewind. H. J. Boterman met S. Elenbaas. J. Balk met M. Kistemaker. GEHUWD P. H. Gerritsen met E. Kooijman. J. Ouden- dijk met C. M. Schoorl. In de Raadsvergadering te Haarlemmermeer, gehouden 30 September 1880, is vastgesteld het koliier der hondenbelasting voor 1880, op een bedrsg van /736.Si!5. De begrooting voor 1881, en die voor het burgerlijk arm- bestour, werden ingediend en gesteld in handen der finaneieele commissie. Eene suppletoire begrooting en eene voordragt tot af- en overschrijving werden goedgekeurd. Na langdurige diseussie werd besloten dat voor de school n°. 4 zal benoemd worden een hulp-onderwijzer op eenejaar- wedde van /650, en werd vervolgens benoemd den lieer A. F. Cremer, van Assen. Eenige adressen om grond in erfpacht te bekomenwerden gesteld in handen der commissie voor de gemeentewerkentot onderzoek. Op een adres van M. van Daalen, om eenige gronden van de oplosplaats te mogen bebbenwerd afwijzend beschikt terwijl op een verzoek van Kl. Vaalburg, om een perceel grond te Jcoopengunstig werd beschikttegen 60 ct. per centiare. Op een tweede verzoek van Kl. Vaalburg, om den voorrang te hebben voor den verkoop van nog twee andere perceelen besloot de Raad zich daaromtrent neutraal te houdenom niet onbillijk te zijn tegenover andere aanvragers. Adressen van den gemeente-veearts Folmer en den gemeente- ontvauger Verhage, om tractementsverhoogingwerden gesteld in handen der finaneieele commissie. Op een verzoek van de gezamenlijke leden der plaatselijke schoolcommissie, om eervol ontslag met het oog op art. 70 der nieuwe onderwijswetwerd besloten het gevraagde ontslag, eervol, en onder dankbetuiging te verleeueuingaande 1 November 1880, en in de volgende vergadering te beslissen of al dan niet eene nieuwe schoolcommissie zal ingesteld worden. Eindelijk werd een adres van de gemeente-geneesheetenin zake de onlangs vastgestelde gewijzigde instructiegesteld in handen van burgemeester en wethouders om advies. Warfhllizen, 29 Sept. De landbouwers verhengen zich in het vooruitzigt van droog wederopdat het wintergraan in de vruchtbare aarde kan worden gezaaid. Houdt het nu maar wat op met regenendan is er nog Diet te veel water ge- vallen. De grond was zoodanig uitgedroogd, dat het vrij lang duurde eer ze geheel verzadigd was. Met het rooijen der aardappelen te velde is men reeds druk bezig en met ge- noegen kan worden vermelddat de opbrengst meevalt en de kwaliteit over 't geheel uituiuntend is. Die voor goede Friesche poters hebben gezorgdvinden ook geene zieken of zwarten. En daar in deze streken veel meer dan sedert de laatste jaren is verbouwdmeent men gerust te kannen voor- spellen dat de prijs binnen kort zal dalen. Zeer goede jam- men zijn reeds verkocht voor 3 per hectoliter. Voor vele dagloonersdie nog al bij de landbouwers op 't gewas heb ben, is dit een ware uitkomst, daar er anders over 't geheel niet zooveel is verdiend als wel in andere zomers. We hoor- den zelfs van aardappelbouwers dat het zoo goed met dit ge was stond dat, als men dooreen 2.50 voor de hectoliter kreeghet een uitmuntende opbrengst zou geven in vergelij- king met die van andere gewassen. Ook uit de provincie Zeeland wordt verhaald dat daar de aardappelen in de laatste 20 jaren niet zoo goed van kwaliteit zijn geweest als thans en dat de opbrengst aldaar mede zeer voldoende was. Capelle (Langstraat)29 Sept. De boekweit-oogst valt over het algemeen minder gunstig uit dan het zich liet aan- zien. Door de felle Augustus-warmte heeft veel bloesem zich niet tot vrucht gezet, waardoor er veel ledige doppen aan de plant hangen. Ook het weder der laatste dagen werkt zeer ongunstig op de inzameling zoodat de afgemaaide zeer veel heeft geleden. De handel in leverantie-hooi was in de laatste dagen vrij wat levendiger. Uit de schuren werden reeds enkele partijtjes afgeleverd en als los hooi ingescheept tegen f 38.60 per 1000 kilo. Aan het Oude Maasje kan men den voorraad als opgeruimd beschouwen. Apeldoorn28 Sept. Als een bijzouderheid kan worden gemeld dat in den boomgaard van G. Scholten, Woudhuis onder deze gemeente, thans voor de tweede maal in dit jaar een appelboom in, vollen bloei staat. Nienw-Vosmeer. Het mond- en klaauwzeer heeft zich geopenbaard onder het rundvee van den burgemeester dezer gemeente. De koppel bestaat uit 17 stuksvan welke drie lijdende- zijn. Terstond na het ontdekken dezer ziekte zijn deze van de overige afgezonderd. Bij openbare afkondiging is het optreden dezer ziekte aan de veehouders bekend ge- maakt en zijn deze verzocht hun vee dagelijks gade teslaan, en teveDS herinnerd de verpligte aangifte en afzondering. De voorzitter, de heer C. J. van der Oudermeulen, heette de aanwezigen hartelijk welkom. Had hij in de laatste jaren steeds treurige verliezen in het Stamhuis van Oranje moeten herdenken, dit jaar verblijdde het hem te mogen vermelden de vermeerdering er van, nu een telg uit dat geliefde Stamhuis is geboren. Voor den laudbouw mag dit jaar voordeelig heeten. Dit blijkt vooral ook als men de tentoonstelling bezichtigt. Korenbouw, tuin- bouw zijn er glansrijk vertegenwoordigd, en ook de prachtige vruchten daar aanwezig bewijzen dat het jaar vruchtbaar was, wat te meer mag gewaardeerd worden, daar het voorjaar weinig goeds voorspelde, en de landbouwers vreesden dat er van den oogst niets zou terecht- komen. Door den secretaris-penningmeester, den heer P. F. L. Waldeck, werd verslag uitgebracht van den staat der Maatschappij en de handelingen van hoofdbestuur en afdeelingen. Dat verslag bevatte allereerst de heuehelijke tijding, dat, alhoewel het nadeelig slot der rekening van de Maatschappij nog niet is ver- dwenen, het toch door spaarzaamheid belangrijk is gekrompen (tot 5700). Te bejammeren is het echter, dat nog steeds een nadeelig slot blijft bestaan, daar dit het hoofdbestuur vaak in hare bemoeiingen belemmert. De belangstelling in de Maatschappij vermeerdert intusschen steeds. Het getal afdeelingen bedraagt thans 80, te zamen 14,915 leden tellende. Bovendien zijn er 51 leden der algemeene vergadering. Met 1 Jan. zal nog toetreden de afdeelingen Kralingen en omstreken. Tot tweeden voorzitter heeft het bestuur gekozen mr. D. Visser van Hazerswoude. In de vergadering waren 68 afdeelingen aanwezig, uitbrengende te zamen 766 stemmen. Bij dit stemmental gerekend de stemmen van de leden der algemeene vergadering, bedraagt het gezamenlijk getal uit te brengen stemmen 785. De rekening werd goedgekeurd. Benoemd is tot lid van het hoofdbestuur uit Zuid-Holland, in plaats van den J. Loopuyt, aftredend, de heer L. A. van Weel Az., te Middelharnis, met 340 stemmen. De heer D. Bauduin, uit's-Ilage, verkreeg 193, de heer W. A. Viruly Verbrugge, uit Rotterdam 131 stemmen. Tot lid der finaneieele commissie is benoemd de heer G. A. van Driel, te Puttershoek. Een voorstel van de afdeeling Voorne, waarmede het Hoofdbestuur zich vereenigt, om dit te machtigen eene commissie te benoemen van 5 leden, die een rapport zullen indienen omtrent de middelen tot aanvulling van het landbouwonderwijs en dan uit eigen initiatief of met subsiaie van rijk en provincie te zien, die aanvulling met kracht ter hand te nemen, werd aangenomen. De volgende algemeene vergadering zal te Schagen worden gehouden. Op de Tentoonstelling van prachtvol Vee en schoone Paar- den, den 25 September te Leiden gehouden, zijn o. m. de volgende bekrooningen toegekend PAARDEN. Dekhengstengeb. in 1876 of vroeger, van vreemd of gekruist ras EereprijsJhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg te Amsterdam voor de Reukalion (te koop voor f 6000. Dekhengstengeb. in 1876 of vroegervan inlandsch ras Eereprijs J. van Zijverden te Haarlemmermeer lste PrijsJ. Y. Ran te Haarlemmermeer Hengsten, geb. in 1877 of 1878 van inlandsch ras lste Prijs, P. Enthoven te Haarlemmermeer. Veulenmerrien van inlandsch of gekruist ras, gedekt in 1880, met haar Veulen van de vorige dekking lste Prijs, H. Meijer Dz. te Haarlem mermeer; 2de Prijs, J. G. Schonete Ileemstede. Jonge Paardengeh. in 1877, van vreemd of gekruist ras: Eereprijs en lste Prijs P. S. Zijlmans te Haarlemmermeer. Jonge Paardengeb. in 1878 van vreemd of gekruist ras 2de Prijs, C. Bruin te Haarlemmermeer. RUNDVEE. Pinkstieren (blaauwbont) lste Prijs J. van der Breg- gen Az.te Waddinzveen. Melkgevende blaauwbonte Koe van inlandsch ras 37 jaar ond ge- kalfd hebbende tusschen 1 Jan. en 31 Mei 1880: Prijs van het Bestuur, J. van der Breggen Az. te Waddinzveen. En meer anderen te veel om te noemen. Onder Edam zijn bij een onweder 6 koeijen doodgeslagen. Van den veehouder S. K. de Waal op Texel zijn zeven schapen door den bliksem gedood,. De Nederlandsche inzenders op de tentoonstelling van vee en zuivel te Londen mogen hun vee via Rotterdam ver- zenden, en de bepaling, dat met de boot, wanrmee het den overtocht doet, in de laatste drie maanden geen vee mag ver- voerd zijnis veranderd in de voorwaarde dat tegelijkertijd met het veevoor de tentoonstelling bestemd geen ander vee (natuur'ijk wel andere lading) aan boord mag zijn. Men begrijpt hoe deze beide gunstige beschikkingen een en ander vergemakkelijken en minder kostbaar maken. Het vee moet 12 of 13 October zoo vroeg mogelijk te Thameshaven aan- komen. Mejufvrouw Rosa Fischer, welke aan de Meijereischool te Czerwinsk hare opleiding ontving, behaalde op de landbouw- tentoonstelling te Claunell in Ierland in een wedstrijd in het botermaken eene sehitterende overwinning op twee Iersche, eene Schotsche en eene Eogelscbe vakgenoote. Als prijs werd haar toegekend een chronometer-horologie, eene broche met het Iersche wapen en eene raedaille van verdienste. Tengevolge van den invoer van Russische varkens, die, blijkens de door verschillende veehouders verkregen ervaring, door de in den omtrek van Zwolle bestaande wijze van mesting spoe- dig vet worden, zijn de prijzen der vette varkens belangrijk gedaald en wordt sedert een paar dagen het varkensvleesch te Zwolle per kilo 10 cent lager dan in den laatsten tijd verkocht. In het Pruissische dorp Millen nabij de Hollandsche grens is een kalf geboren met 2koppen, dat zich welvarend bevindt. Zoodra de eene kop gedaan heeft met drinken, begint de andere daarmede. Honderden nieuwsgierigen gaan dit wonder- dier bezigtigen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 1