11 - 162 - „De Jongh heeft hetlen bekend de moordenaar te zijn." den vastgesteld 25 Januarij 1856, is bij het in werking treden dezer Verordening afgeschaft. Beide stukken worden zonder discassie of hoofdelijke stem ming vastgesteld. VII. Alsnu komt weder aan de orde het voorstel van den heer Schoolopziener in bet 5de district van Noord-Holland om te benoemen voor school nr. 4 een hulp-onderwijzer met acte voor Fransch en teekenen, op eene jaarwedde van/ 750. Deze zaak, in handen geweest zijnde van de Plaatselijke Schoolcommissiewordt voorgelezen het door die commissie uitgebragt advies, en waarby zij zegt, in overeenstemming met bet gevoelen van den Schoolopziener, van oordeel te zijn dat behoort benoemd te worden een hulp-onderwijzer, met aan- teekening voor de Fransche taal en het teekenenop eene jaarwedde van 750. Omtrent deze zaak volgen alsnu eenige discussien. De Voorzitter stelt voor, om te besluiten overeenkomstig het gedane voorstel. De heer Knaap is er tegen om meer geld daarvoor toe te staan en zegt dat alles maar moet worden betaald. De Voorzitter zegt, dat het onderwijs er dan door lijden zalvooral ook als de heer Dammes mogt vertrekken. De heer Knaap acht het niet noodig dat voor deze school drie ondervvijzers zullen zijn met acte voor 't Fransch. De heer Verkuijl was eerst zeer tegen het benoemen van een hulp-onderwijzer met acte voor 't Fransch en teekenen omdat ook hij meende dat zulks niet noodig was; maar nadat de hoofd-onderwijzer hem de zaak heeft medegedeeldis hij van gedachten veranderd. Er is thans den hulp-onderwijzer met acte voor 't Franschdie nu en dan verlof krijgt elders te solliciteerenen dan is het onmogelijk om goed onderwys te geven, als er geen goede hulp is. Spreker is daarom, na de ontvangen inlichtingen, voor het voorstel, ook omdat het verschil slechts 100 per jaar bedraagt. De heer Knaap meent dat, als het zoo voortgaat, het ver- keerd zal gaande leerlingen moeten eerst de Hollandsche taal kennen, voor zij Fransch gaan leeren. Spreker wil klas- sen makenanders zijn de kinderen er niet bekwaam voor. De heer Biesheuvel merkt aan dat ervolgens den heer Verkuijl, dan nog een hulp-onderwijzer zou moeten bijkomen. De Voorzitter en de heer Verkuijl wederleggen zulks en lichten de zaak nog nader toe. De heer Dorbeck zegtdat het onderwijs er nog al door lijdt als de hulp-onderwijzers gaan solliciteerenzoo als de heer Dammes doet. De heer 't Hooft acht de benoeming van een hulp-onder wijzer met acten voor 't Fransch en teekenen ook niet nood- zakelijk er zijn er reeds twee die acte voor Fransch hebben. De Voorzitter herinnert dat er geen hulp-onderwijzer bij- komtde benoeming strekt om te voorzien in de vacature door 't vertrek van den hulp-onderwijzer van 't Sant veroor- zaaktalleen wenscht men er nu acten voor Fransch en tee kenen bij te vragen. De heer Biesheuvel meent, dat het wel zoo kan geregeld wordendat er geen acten voor Fransch en teekenen meer bij noodig zijn. De heer 't Hooft blijft tegen het voorsteldat echter door den Voorzitter in stemming wordt gebragt. Het wordt verworpen met 8 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de leden: 't Hooft, Dorbeck, Ran, Knaap, Klapwijk, van Reeuwijk, Biesheuvel en Pruissen.Voor de leden: Verkuijl, van Riessen, van Vuuren en Tensen. VIII. Komt ter tafel eene gewijzigde instructie voor de gemeente-geneesheeren en vroedvrouwen welke instructie behondens een paar kleine veranderingen, wordt vastgesteld. IX. Gelezen een adres van J. W. van Laar, te Hoofddorp, waarbij vergunning wordt gevraagd tot het dempen van eene sloot tusschen zijn grond in sectie L nr. 1200 en den dorps- weg, ter lengte van 8 /2 meter. Wordt besloten den adres- sant te meldendat tegen zijn verzoek geen bedeuking bestaat. X. Is aan de orde de benoeming van Leden der Commis sie voor de Financien. Benoemd worden tot voorzitterde heer G. B. 't Hooft met 9 stemmen, en tot leden, de heeren Knaap en Verkuijl elk met 7 stemmen. XI. Wordt overgegaan tot de benoeming der Commissie voor de Gemeentewerken. Tot voorzitter daarvan wordt de heer Bnltman benoemd met 10 stemmen en tot leden de beeren P. Verkuijl met 6 en N. T. Dorbeck met 11 stemmen. XII. Aan de orde is de benoeming van een gemeente- vroedvrouw voor de standplaats Lijnden. Met 11 stemmen wordt mejufvr. Egbertina Assenbroek daartoe benoemd en de infunctietreding bepaald op 15 September 1880. XIII. Benoeming van een hulp-onderwijzer voor de school nr. 1. Op de voordragt komen voor: F. C. Cremer, te Buik- sloot, en K. Jarigsma, te Tzummarum. Benoemd wordt de heer Frederik Christoffel Cremer, met 11 stemmen, en de infunctietreding bepaald, zoo mogelijk, op 1 October 1880. XIV. Alsnu zou aan de orde zijn de benoeming van een hulp-onderwijzer aan school nr. 4. Naardien echter op de voordragt voorkomen alleen sollici- tanten die in bezit zijn van acten voor 't Fransch en teeke nen en deze Vergadering besloten heeft dat benoemd zal worden een hulp-onderwijzer zonder bij-acten (zie punt VII hiervoren)zoo kan deze benoeming niet doorgaan en zal eene nieuwe oproeping van sollicitanten worden gedaan. XV. Thans is aan de orde de opmaking van eene lijst van zes personenom aan den heer Commissaris des Konings te worden voorgedragen voor de betrekking van zetter van 's Rijks directe beiastingenin plaats van de heeren 't Hooft Bultman en Timmermans, die als zoodanig den 31 December a. s. moeten aftreden. Gekozen worden: als eerste kandidaat, de heer 't Hooft, met 8 stemmen; als tweede kandidaat, de heer H. F. Bult man met 6 stemmenals derde kandidaatde heer Tim mermans met 9 stemmen; als vierde kandidaat, de heer B. Biesheuvel met 6 stemmen; als vijfde kandidaat, de heer A. Pruissen, met 7 stemmen; en als zesde kandidaat, de heer J. Y. Ran, met 9 stemmen. XVI. Gelezen een adres van C. Lewis Jz.te Nieuw- Vennep, houdende verzoek om ontheffing voor 7 maanden van zijnen aanslag in den Hoofdelijken Omslag, dienst!880, dewijl hij slechts vijf maanden in het perceel sectie O, kavel 30, is woonachtig geweest. Overwegende dat de aargevoerde reden geen grond oplevert om ontheffing te verleenen van zijnen aanslag in den Hoofde lijken Omslag, wordt besloten op het adres afwijzend te be- schikken. XVII. Wordt gelezen een verzoek van de heeren A. van Riessen en D. Egginkom eervol ontslag als overgebleven leden der commissie van toezigt over de teekenscholenen zulks naardien sedert geruimen tijd van gemeentewege geen teeken-onderwijs meer wordt gegevenen de commissie van toezigt dus feitelijk heeft gedefungeerd. De Voorzitter stelt voor het gevraagd eervol ontslag te ver leenenen de heer 't Hooft stelt voor daaraan toe te voegen „onder dankbetuiging voor de bewezen diensten." Overeenkomstig beide voorstellen wordt besloten zonder hoofdelijke stemming. XVIII. Gelezen een adres van C. W. Burger, te Hoofd dorp, boudende verzoek om meer werk van de gemeente te mogen hebben, evenals zulks vroeger het geval was, zijnde adressant loodgieter en koperslager. Men beslnit dit adres aan te nemen voor kennisgeving, XIX. Gelezen een adres van Elizabart van der Pol, te Nieuw-Vennepverzoekende dat aan hem in koop moge worden afgestaan een perceeltje dorpsgrond. Bij geen der leden daartegen bedenkingen bestaande, wordt zonder hoofdelijke stemming besloten, dat aan hem zal wor den verkocht een gedeelte grond, ter grootte van 340 centi- aren, uitmakende het kadastrale perceel sectie E, nr. 1919, voor het geheel groot 0,03,40 hectaren en gelegen in sectie O, kavel 30, onder voorwaarde dat de verkoop geschiedt tegen betaling van een koopprijs van 60 centen per centiare, en dat de kosten van overdragt enz. komen ten laste van den kooper. XX. Komt in behandeling een adres van M. Verhage gemeente-ontvangerverzoekende eene wijziging in zijnen borg- togt te mogen brengen, indiervoege, dat het thans verbonden huis van Doekes ontslagen worde en het door adressant be- woonde huis verbonden worde. Voorloopig tegen het toestaaa der gevraagde verandering geene bezwaren bestaande, besluit men dat het aangegeven perceel zal worden getaxeerd en dat daartoe zullen uitgenoodigd worden de leden der commissie voor de gemeentewerken met den gemeente-opzigter. XXI. Gelezen het adres van W. J. van 't Sant, houdende verzoek om afschrijving op zynen aanslag in den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente, dienst 1880, bedragende 4. Overwegende dat adressant de gemeente zal verlaten den 15 September 1880, wordt besloten de gevraagde afschrijving te verleenen en wel voor drietwaalfde gedeelten, tersommevan1. XXII. De Burgemeester zegt, dat de veldwachter P. Flipsen vergunning vraagt om tijdelijk te mogen wonen in de onder- wijzerswoning nr. 9op den Ringdijk bij Halfwegen zulks tot dat het door hem te bouwen huis zal gereed zijn. De heer van Vuuren wil een termijn bepalen. De heer 't Hooft vraagt of alle reparation enz. voor rekening van P. Flipsen zullen zijn? De Voorzitter antwoordt toestemmend. De heer van Riessen wil toestaan voor een half jaar. De heer Knaap is er voor om een contract er van op te maken. De heer Dorbeck zou willen toestaan voor drie maanden dewijl het mogelijk is dat de heer van Rijzinge vertrekt en een opvolger het huis zou willen betrekken. De heer 't Hooft stelt voor de gevraagde vergunning te geven voor den tijd van zes maandenof zooveel korterals de gemeente het huis zelve weder mogt noodig hebben. Overeenkomstig het voorstel van den heer 't Hooft wordt besloten zonder hoofdelijke stemming. XXIII. De heer Dorbeck zegt, dat hij niet gaarne zou zien dat door de niet-benoeming van een hulp-onderwijzer voor school nr. 4, in het onderwijs van die school verwarring kwam. Spreker heeft niet geweten dat er geene benoeming kon plaats hebben omdat er op de voordragt alleen voorkomen sollici tanten met acten voor Fransche taal en teekenenen stelt daarom voor om het besluit, straks genomen (zie punt VII) in te trekken. De heer't Hooft is er tegen om op die zaak terug te komen. De heer van Riessen betreurt het genomen besluit. Het voorstel van den heer Dorbeckom het besluitzie punt VII, in te trekken, wordt bij stemming verworpen met 8 tegen 4 stemmen. [Tegen stemden de heeren't Hooft Verkuijl, Ran KnaapKlapwijk, van Reeuwyk Biesheuvel en Pruissen. Fo6r de heeren: Dorbeck, van Riessen, van Vuuren en Tensen.) De vergadering is daarna gesloten, Capelle (Langstraat), 6 Oct. De aardappelen worden alhier aan de burgers uit het Land van Heusden en Altena tegen 3.50 per hectoliter vrij aan buis afgeleverd. De kwaliteit laat dit jaar niets te wenschen over. In de zandstreek echter valt de oogst niet mede, het beschot is heel wat minder dan men gedacht had, terwyl ook de kwaliteit der late aardappe len niet zoo goed is als die der vroege soorten. Zwolle6 Oct. De op 30 Sept. alhier gehouden St. Michaels- paardenmarkt was buitengewoon druk bezocht. Ruitn 1400 paarden stonden op de markt. De handel was middelmatig. Men be3teedde voor: le kwal. werkpaarden 575 a 700; 2e kwal. /400 500 3e kwaI./200 a 350; 4e kwal. 75 a 17 5; 2 a 3-jarige fokpaarden waren hooger in prijs dan vorig jaar. Ook goede veulens waren duur en gewild. Voor pOneys Werd 100 a 225 betaald en voor de slachtbank werd bij ruimen vooraad/25 a 40 besteed. Weesj), 6 Oct. Op de heden alhier gehouden najaars- paardenmarkt waren 460 paarden, benevens 150 veulens en ponys, aan de lijn aangebragt. De markt was druk bezocht, handel echter niet zeer leveudig en er werden geene hooge prijzen besteed. De heer S. Nijdam te Dronrijp heeft zijn bekenden schimmel- blesruin „von Bismarck" verkocht aan den heer A. Jurgens te Oss, in Noordbrabant, voor de kapitale som van twee duizend acht honderd gulden. Men meldt uit RijnsatfcrwoudeDe augurkenteelt heeft in deze gemeente geen reden tot klagen gegeven. Ten einde op tijd te kunnen plukkenscboten wel eens handen tekort. De prijzen waren bij een zoo groote opbrengst zeer hoog. Voor fijn goed werd f 12 per hectoliter besteed, wat wel opmerkelijk mag worden genoemd, als zijnde in dit artikel bijna geeu concurentie. De hooge prijzen worden toegeschreven aan het slechte gewas in de laatste twee jaren, waardoor de voorraad van ingemaakte augurken was uitverkocht. Alleen in deze gemeente wordt geschat dat dit jaar voor bijna 10,000 van dit gewas is verkocht. DE MOORD te 's HAGE. In den nacht van 3 op 4 October is door de justitie te 's Gravenhage gearresteerd zekere W. M. de J o n g b oud- sergeant bij het indiscbe leger, thans schrijver bij het depar- tement van kolonien. Hy was vroeger onderofficier bij het regement grenadiers en jagers heeft later voor Indie dienst genomen en is met genot van een klein pensioen hier terug- gekeerd. Hij is 's nachts uit zijne woning bij zijne moeder, eene weduwe, in de Nieuwe Schoolstraat, aangehouden en naar het huis van arrest overgebragt. Het verspreiden van het facsimile van den brandbrief, op den 23 September aan den heer Bogaardt toegezondenheeft tot de arrestatie van de Jongh aanleiding gegeven. Een exem- plaar daarvan is ook onder de oogen gekomen van den ser geant der grenadiers Musquetier, die onmiddellyk een sterke gelijkenis opmerkte tusschen dat schrift en vroeger door hem ontvangen brieven. Hij liet het niet bij die veronderstelling maar gingna daarover eerst met een paar vrienden gespro- ken te hebben, in zijn koffer naar die brieven zoeken en vond toeo tusschen het schrift van de Jongh en het fac-simiU zulk een overeenkomst.dat hij zich verpligt gevoelde hiervan aan- gifte te doen bij den hoofd-commissaris van politie. Bij het verhoor, den volgenden ochtendmoet hij dan ook iekend hebben de schrijver van den brandbrief te zijn, doch hebben oraitkend dat hij den moordenaar van het kind zou wezen. De arrondissemeuts-regtbank te 's Gravenhage heeft echter regtsingang tegen hem verleend met bevestiging van het be vel zijner voorloopige aanhouding, op grond dat er genoeg- zame gronden aanwezig waren als zoude beklaagde zich heb ben schuldig gemaakt aan de ontvoering van den 13jarigen F. M. Boogaardt en den daarop in den avond van 23 Sep tember onder Loosduinen gepleegden moordaltlians zich daaraan te hebben medepligtig gemaakt. Woensdag 6 October, 's avonds 6 ureontvingen wij uit 's Gravenhage het volgend telegram: De volledige bekentenis van de Jongh komt hierop neder Hij heeft den 23 September in de nabijheid der woniug van den heer Bogaardt op den uitkijk gestaan tegen 2 ure namiddags, op welk tijdstip mevrouw zou uitrijden. Dit gebeurde werkelijk, het rijtuig nam de richting naar Scheveningen. Onmiddellijk daarna begaf de Jongh zich naar het Rhijnspoorwegstation en nam daar de vigelante, waarmede hij naar het instituut van den heer Bouscholte reed. Daar vroeg hij naar Marius, tegenover wien hij voorwendde, dat zijn mama hem gezonden had en hem in eene boerenwoning in het duin wachtte. Marius wist, dat zijn moeder naar Scheveningen was, en had dus geen argwaan. Beiden zijn vervolgens naar Dekkersduin gegaan. Toen zij de plek, waar het lijk is gevonden, bereikt hadden, heeft de Jongh het knaapje gebonden en hem gezegd, dat hij niet eer naar de ouderlijke woning zou terugkeeren, dan nadat zijn papa zekere som gelds had gestort. Daarop heeft de Jongh den knaap met zijn jas toegedekt en zich willen verwijderen, doch Marius begon geweldig te schreeu- wen de Jongh keerde toen naar den weerloozen jongen terug, en dreigde hem te zullen vermoorden, indien hij zich niet stilhield. Marius, wat licht begrijpelijk is, bleef schreien. Dit vrecs voor ontdekking heeft de Jongh bet kind toen met zeven steken in het hart getroffen. Verder bekende hij, dat hij vervolgens over Scheveningen den weg naar 'sHage heeft genomen. Ten 9 ure is hij thuis gekomen, na eerst den bewusten brief in een der brievenbussen te hebben gestoken. De Jongh verklaarde voorts, dat hij dit middel om eene groote som geld machtig te worden had aangegrepen, ten einde zijne moeder uit haren minder gunstigen geldelijken toestand te redden en haar een onbezorgd leven te verschaffen. Dat was de drijfveer tot zijne mis- dadige handelingen, zeide hij. Hij verklaart geen medeplichtigen te hebben gehad. Door den heer F. W. van der Elst, Maandag jl. te Schiedam overleden, zijn de volgende legaten vermaakt, vrij van successie- rechten1°. aan het Diaconie-Armbestuur der Hervormde gemeente aldaar, 1000aan het Diaconiehuis derzelfde gemeente, f 1000 aan het Roomsch-Katholiek parochiaal armbestuur aldaar, f 500 aan het Diaconie-Armbestuur der Evangelisch Luthersche gemeente aldaar, 250 aan het Diaconie-Armbestuur der Christelijk Gerefor- meerde gemeente aldaar, 250aan het Armbestuur der Israelietische gemeente aldaar, f 250. Van iemand te Utrecht, die onbekend wenscht te blijven, is bij den commissaris-voorzitter der Maatschappij ran Weldadigheid gestort eene som van 1500 ten behoeve dier Maatschappij. Door een ingezeten van Amsterdam zijn voor de tentoonstelling ten behoeve van het Sarphati-monument afgestaan twee diamanten oorknoppen, van een handelswaarde van f 3600. De winner zal, binnen aeht dagen na trekking, voor dien prijs 3000 aan geld bij de commissie kunnen ontvangen. Er is echter dene voorwaarde door den gever aan zijn gift verbonden, namelijk deze, dat alle vier serien van loten (dat is 40,000 loten) moeten worden geplaatst. De jeugdige Prinses Pauline zal op Dinsdag 12 October a. s. in de Willemskerk te 's Gravenhage worden gedoopt door ds. van

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 2