1880. Vrijdag, 22 October. No. 43. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEft-BELANGEN GEWIJD. Een-en-Twintigste Jaargang. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12J/a Cent. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 1219 October 1880. II AAltLEMMERMEEK Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTXE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. WJiterlfjk Woensdag. Groote Letters worden naar hare plaatsriiimte berekend. Den 15 October had in deze gemeente, aan den Anlsmeer- derweg nabij den Vijf huizerwegeen smartelijk ongeluk plaats. Het zoontje van A. van der Beek oud bijna 8 jaren had zich achter aan een tilbury vastsreklemd met het ongelukkig gevolg dat hij met zijn hoofdje tusschen en onder het wiel geraaktehij gaf slechts ien gil en was onmiddellijk dood. Een meer omstandig verhaal hiervan te geven zou te be- droevend zijn want 't is bijna niet te besehrijven hoe ve!e kinderen in deze gemeente de slechte gewoonte hebhen achter de rijtuigen te loopen. Welligt dat eene emstige vermaning van de hoofdondervvijzers aan de sehoolgaande kinderen ook met het oog op bovenvermeld droevig ongeluken art. 16 lr. g der politie-verordeninggunstige uitwerking zou hebben. Naar men verneemt heeft den 15 dezer zekere W. de B. alhier getracht zich door ophanging van het leven te beroo- ven doch is hierin nog bij tijds door zijne vrouw verhinderd. Zondag middag jl. viel een zoontje van J. Kooiman nabij Halfweg9 jaren oud >4k van eene schutting waar eenige jongelui juist aan het schommelen vvaren. De plank, van de schommel kwam met zooveel kraclit tegen zijn achterhoofd dat hij eenige oogenblikken daarna overleed. In den morgen van den 16 October is op het erf van Jacob de Hijk aan den Veldweg bij den Vijfhuizerweghet lijk gevonden van een in doze gemeente onbekend man tang 1.6 meter, liaar en knevel donkerbruin, kaalhoofdigoud tusschen de 30 en 40 jaren gekleed met paletot bruin pillow bovenbroek blaauwe onderbroek flanel hemd zwarte kousen bruine pet en klompen. De heer A. F. Cremer, benoemd tot hulp-onderwyzer aan School nr. 4 heeft voor die benoeming bedankt. Den 20sten October waren op de vee- en paardenmarkt te Hoofddorp aangevoerd 74 paardcn6 hitten 2 veulens en 44 runderen. GEBOREN Adriaantje, dochter van J. Overbeek en A. van den Nieuwendijk. Geertje, dochter van J. Kooiman en G. Os- sebaar. Jannetje, dochter van J. Boeregeest en S. Schoen- maker. Petronella Catharina, dochter van W. Zwart en J. Smit. Adriauus, zoon vau G. Cobelens en J. Keuter. Joost, zoon van G. Cafe en L. de Wilde. Geertruida, dochter van C. Koomen en K. de Jong. Maria, dochter van B. van't Riet en G. Boelen. Johanna, dochter van W. van Duuren en G. Opdam. Adriana Willempje, dochter van A. van Krimpen en M. Overbeek. Arie, zoon van J. de Hoog en J. van Andel. Catharina Johanna, dochter van H. Bakker en J. Op den Kelder. Johanna, doch ter van J. Blokker en J. Varkevisser. Jacoba, dochter van M. Versteeg en A. Kriebel. Petrus, zoon van P. D. M. Scholten en P. Balvert. LEYENLOOS GEBOREN Een kind van A. Boogaard en W. J. van de Geer. OYERLEDEN Jan, oud 4 maanden, zoon van J. Bol en P. van 't Riet. Antje, oud 4 maanden, dochter van K. Paling en H. Braak. Leentje, oud 5 maanden, dochter van J. Nederveld en T. Nieuwenhuijs. Jacob, oud 6 weken, zoon van J. H. Wal- brink en E. Guiteneau. Govert, oud 7 jaren, zoon van A. van der Beek en E. Hak. Jan, oud 9 jaren, zoon van J. Kooiman en G. Ossebaar. ONDERTROUWD J. Moens (wednr.) met L. Romijn (wed.) O. C. Kooren met T. Robijn. GEHUWDG. Leunk met J. Grauwelman. J. Balk met M. Kistemaker. Indien de hieronder vermelde personen zich in deze gemeente mogten ophouden, worden zij in bun belang aangemaand zich ter Secretarie aan te melden voor de inschrijving in het Bevolking- register Pieter Bakker Jzn. gekomen van Alkmaar. Margaretha van Rxjn, Nieuwer-Amstel. Johanna v. Nieuwkoop Alkmaar. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeerte houden op Donderdag den 28 October 1880, 's voormiddags 10 ure, in bet Raadhuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Suppletoir Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1880. 3. In- structie voor de Gemeente-geneesheeren. 4. Verandering in den borgtogt van den Gemeente-ontvanger. 5. Verzoek van mej. van der Sluijsvroedvronw te Abbenes, om terug- gaaf van verhuiskosten. 6. Circuiaire betreffende 't klaauw- zeer of rotkreupe! onder de schapen. 7. Verzoek van A. van de Stadt, om aan hem de leverantie der schoolbehoeften te gunnen. Voorstellen omtrent het Lager onderwijs in verband met de invoering der nieuwe wet, als 8. tot bepa- ling der vakken van onderwijs 9. tot regeling van de jaar- wedden der onderwijzers; 10. tot instelling eener Schoolcom- missie, met eene verordening voor de zamenstelling van die commissie. 11. Benoeming vau een hulponderwijzer aan school nr. 4. 12. Begrooting voor 1881. 13. Idem van het Burgerlijk Armbestuur. 14. Besluit tot beschik- king over 4/5 gedeelten der personele belasting. 15. Be sluit tot bepaling der subsidie voor het Burgerlijk Armbestuur voor 1881. 16. Adres van de veldwachtersom tracte- mentsverhooging. 17. Idem van J. Lewis, doodgraver. 18. Idem van den Gemeente-ontvanger. 19. Idem van den Gemeente-veearts. 20. Idem van J. E. L. Heldoorn 2de klerk ter Secretarie. Men meldt, dat de Minister van Waterstaat enz. beves- tigend zou hebben geantwoord op de vraag, of de brieven- gaarders verpligt zijn, patent te jiebben voor het nemen van abonnemeirten op nieuwsbladen Art. 68 der betrekkelijke verordening legt ecbter den brievengaarders ambtshalve daartoe den pligt op. Door een der bnrgemeesters in de provincie Groningen is den Minister van Binnenl. Zaken de vraag gedaanof het onder de nieuwe wet op het lajjer onderwijs geoorloofd zal zijndat het onderwijs in nuttige handwerken worde gegeven door niet geexamineerde jufvrouwen? Op deze vraag heeft de Minister geantwoord met den burgemeester te verwijzen naar art. 15 a der wet. „Daar wordt, zegt de Minister, de wet uitdrukkelijk verklaard niet van toepassing te zijn o.a. op hen die uitsluitend onderwijs geven in nuttige handwerken." Uit dit antwoord blijkt alzoo duidelijk, dat de nuttige handwerken ook door niet geexamineerden kunnen worden onderwezen op de lagere scholen. Capelle (Langstraat)20 Oct. De handel in Langstraatsch hooi is vrij wat ievendiger geworden. Het afleveren heeft vrij geregeld plaats eu de prijzen zijn tot 19 a 20 per 1000/2 kilogram gestegen. De aanvoer van koeijen uit de omstreken van Gorinchem Vianen en Schoonhover is, als in vorige jaren, weder zeer aanzii-nlijkde veehouders gaau sedert drie weken in grooten getale derwaarls, bezoeken er de weilanden en stallen en brengen de beste kwaliteit tegen hooge prijzen mede. Het inzamelen van goed voeder (toemaats hooi), aismede het uitmuntend te velde staan van het knollengroen, brengen tot die belangrijke aankoopen zeker niet weinig bij. Daar in bet westelijk gedeelte der provincie Noord-Brabant sedert eenigen tijd het mond- en klaauwzeer onder het vee heerscht, heeft de Commissaris des Konings in die provincie alle verleende vergunningen tot vervoer van vee uit Belgie naar de Nederlandsche gemeenten ZundertGinnekenWouw, Ossendrecht, Princenhage, Rijsbergen, Rosendaal en Rucphen ingetrokken, met ingaug van 26 October a s. Men schrijft aan de Leidsche CourantEr is nog weinig geel in het geboomte. Behalve het lendeblad, dat begint af te vallen verloor het groen nog bijna niet van zijn zomertooi. Hevige stormen of nachtvorsten hebben dan ook nog niet plaats gehad, welke laatste zich anders vaak in September reeds doet gevoelen. Uitgezonderd enkele gure dagen met regen, die op de langdurige droogte van Augustus welkom was, schonk de herfst kalm zacbt weer. Zoo ooit de zwaluw als onweervogel beschouwd en haar vertrek in verband gebragt kan worden met een vroegen winter, die bleek de nietigheid van de ook dit jaar op nieuw gemaakte voorspeilingdat zulk een winter was te wachten, omdat de zwaluwen elders vroeg vertrokken waren tot heden duidelijk genoeg. Hier bleef naer gewoonte, de zwaluw tot de eerste dagen van October. Van dat schoone weer heeft de landman nu het voordeel onverstoord zijn vee in de groene, met gras bezette weiden te laten. Ann moesgroenten heeft het nog geenszins ontbroken, al is de beste tijd voor de fijnste groenten verstreken. Het rooijen der aardappelen was gunstigop een ruim beschot, een sraakelijken aardappeldie bijna overal weinig door ziekte werd aangetast, valt te roernen en daarvan staat de Brielsche jam bovenaan. Het ooft is grootendeeis geplukt en heeft, altlians wat de appelen betreft, bevrediging gegeven. Geen wonder dat na zulk een zomer op menige schoone vrucht valt te wijzen. Ook de vruchten van den wijnstok zijn rijp ge worden en het waas dier rijpheid ligt over de heerlijke trossen verspreid die thans gesneden worden. Hoewel gebloemte bijna gedaan heeft, kan menig hovenier zich nog in bloeijenderozen verlustigen. Hij, die van den veldarbeid zijn brood wacht, kan onbekommerd den winter te gemoet gaan. De landman zag zijn berg met hooi beladen en de bouwman zijn schuur met graan. De Zweedsche schatkist betaalde in 1879 ter bevordering van zuivere laudbouw-belangen 567,630 kroonen (a 65 cents ongeveer)en de landbouw-vereenigingen ongeveer 600,000 kroonen, zoodat de Zweedsche landbouw met meer dan 1,000,000 kroonen 650,000) ondersteund werd. Dezer dagen vierde een trichine-onderzoeker te Hamburg een zonderling jubile, namelijk zijn duizendste trichine-jubile", daar hij nu de duizendste Amerikaansche hamwaarin hij trichinen outdekte, in handen der politie gesteld had. Als men nagaat dat hij dit cijfer bereikt heeft in het tijds- verloop van Januarij 1879 tot nu toe. en dat te Hamburg 34 officieele tricbine-ouderzoekers zijndan krijgt men eenig begrip van het gevaar, dat de verbruiker van Amerikaansche hammen bedreigt. Nu met den naderenden winter het verbruik van gerookt varkensvleescli aanmprkelijk toeneemt, is het wel zaaknog- rriaals ernstig op dat gevaar te wijzen en ieder aan te raden op zijne hoede te wezen. Op de veemarkt te Utrecht waren 16 October aangebragt 1873 stuks. Er was redelijke aanvoer van stieren. De handel voor het buitenland was tamelijk leveridig. Dragtige koeijen giugen vlug van de hand; stieren waren gewild. Op de var- kenswarkt was weinig aanvoer van magere varkens en veel van biggenwaarin ook goede handel was. Aangaande het tabaksgewas schrijft men het volgende Plet gewas van 1880 zal wat kwantiteit betreft voor den planter voordeelig zijn; de kwaliteit laat op eukele plaatsen nog al te wenschen over, zoodat het te betwijfelen valt of men overal die hooge prijzen zal bedingen, die men zich voorstelt le zulleu ontvangen. De zoogenaamde lompen wer- den in de Betuwe voor 4 a 5 en in Maas en Waal voor 5 a 8 per 50 kilogram verkocht. Voor het zoogenaamde korte gele zandgoed werdsvan 14 tot /15, voor het grootere tot 17 besteed, alles per 50 kilogram. Op vele plaatsen hangt nog een gedeelte van het bestgoed in de droogschuren het vochtige weder der laatste dagen houdt de drooging daar van zeer tegen, hetwelk nadeelig werkt op de sterkte en de kwaliteit van het gewas. De bijenhouders in den Elzas voorspellen een zeer zachten winter. Zij hebben opgemerkt, dat de heidestruiken slechts ter halverwege hunner takken van bloemen zijn voorzien het- geen een der voorboden is van een zachten winter, terwijl het vorige jaar ze om dezeD tijd geheel vol bloemen waren. De bijen gaau voort met hun arbeid en maken nog was. De statislicus Leone Levi heeft uitgerekend, dat iederen dag zonneschijn vqor Engeland eene waarde heeft van ^en millioen pond sterling. De eerste boden van den Daderenden winter, de wilde ganzen, hebben hun intogt in ons land reeds gedaan. Bij groote troepen ziet men hen laDgs de kusten der Noordzee- eilandenwaar ijverig jagt op hen wordt gemaakt. De Luxemburgsche Landicirth meldt uit Ehrang van 6 Oct., dat aldaar daags te voren een grenzelooze dierenmishandeling geeonstateerd is. Aan het station Wittlich waren 41 paarden in 2 goederenwagons gepakt, om vervoerd te worden naar Neustadt in den Palts, terwijl er naar de steller van het berigt meent maar 6 paarden in een wagon geladen mogen worden. Bij het openen der beide wagons te Ehrang deed zich een gruweiijk schouwspel voor. Niet minder dan 12 fraaije, jonge krachtige paarden lagen op een hoop te zamen zij waren dood; vijf paarden stierven nog bij het brengen uit de wagons naar den stal. Ook zullen vermoedelijk nog eenigen der overig gebleven 24 paarden aan de gevolgen van hun lijden door het inderdaad onmenschelijk opeenpakken bezwij- ken. De steller dezer regelen vraagt, voorwaar te regthoe het mogelijk is, dat zulke wandaden kunnen geschieden bij eene zoo strenge controle als op de Staatsbanen uitgeoefend wordt. IdbwCt In Amerika (zoo meldt de San Francisco Market Review) wordt tegenwoordig veel gebruik gemaakt van een kortelings

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 1