- 170 - 304de Nfiiatx-Loterij. f Staat van Ontvangsten voor tie Ilartklraverij-Vereeniging te Haarlemniermeer. uitgevonden werktuig om aardappelen te verduurzaroenzoo- dat zij jaren lang bewaard kunnen worden in elk klimaat. De aldus verduurzaamde aardappelen behouden grootendeels hun natuurlijken smaak en frischheid. Twintig ton er van werden verleden jaar reeds naar Liverpool verscheeptwaar zij 45 sh. per centenaar opbragten. De vraag naar dit artikel neemt toe, zoodat al de bestellingen niet kunnen uitgevoerd worden. Te Areata beeft zich een groote maatschappij gevormd om aardappelen volgens dit nieuwe proces te verduurzamen. Uit Buenos-Ayros zijn de volgende berigten ontvangen: Een 18 Sept. werd deze provincie door een schrikkelijken sneeuwstorm geteisterd. Men schat het verlies van runderen op 700,000; der schapen op 500,000 en der paarden op 250,000. De storm was zoo erg, als men by menschen heu- genis zich niet herinneren kan. Hij duurde, raeer of minder lievig, drie dagen en drie nachten." Te Coney-Island, het bekende amerikaansche zeebad, ver- scheen zonder voorafgaande aankondiging een impresario met eene reuzenkoe, waarvoor een tempel werd gebouwd. Zelfs de Amerikanen zagen met verbazing een aantal slanke gratien iu zwitsersch costuum als priesteressen in dien tempel verschijnen. Spoedig echter werd hunne nieuwsgierigheid bs- vredigdde monsterkoe verborg in haar omvangrijk lichaam een aangenamen drank, bestaande uit melk en brandewijn afgekoeld door ijsdie de zwitsersche gratien glas voor glas afmolken. Het publiek slikte de aardigheid en de impresario zal wel gaauw rijk zijn. De gemeenteraad van Hilversum heeft met algemeene stemmen aangenomen een ontwerp, ingediend door B. en W., tot geheel nieuwe regeling van het onderwijs in die gemeente. Het getal scholen voor gewoon lager onderwijs zal worden gebracht van 2 op 4verdeeld in 2 scholen le klasse (kostelooze scholen) en 2 scholen 2e klasse of burgerscholen. Aan iedere school zal eene herhalingsschool worden verbonden en aan een er van bovendien eene avondschool voor teeken-onderwijs. Zoodra de behoefte zich daaraan doet gevoelen zal een school voor middelbaar onderwijs met 3-jarigen cursus worden op- gericht. De bezoldiging der onderwijzerswier aantal wordt bepaald door art. 24 der nieuwe wet, zal bedragen voor een hoofd der school 1500, met vrije woning of vergoeding voor het gemis daarvan; voor een eersten onderwijzer met den rang van hoofdonderwijzer 1000 voor een 2en onder wijzer van/600 tot/ 800; voor eene onderwijzeres 500 en zoo zij onderwijs in nuttige handwerkeu geeft,/600. De kosten van het verbouwen der bestaande scholen en het aan- bouwen der nieuwe zijn geraamd op ongeveer 80,000. Ter gelegenheid der doopplechtigheid van de jonggeboren prinses, is op persoonlijken last van Z. M. den Koning mede een gift van 1000 ter hand gesteld aan heeren kerkvoogden van de Nederduitsch hervormde gemeente te 's Gravenhage. De onbekeude weldoener der Maatschappij van Weldadigheid heeft aan die inrichting weder achtduizend gulden geschonken. Sedert 1864 mocht zij van dien milden gever 101,000 ontvangen en steeds was de heer jhr. mr. J. K. W. Quarles van Ufford te 's Gravenhage, voorzitter-commissaris dier maatschappij, de tusschen- persoon. Voor de diaconie.armen te 's Gravenhage, is, door tusschenkomst van ds. J. Moll, bij de diakenen der Ned. Herv. gemeente ontvangen eene gift van 1000. De degenstok, waarmede de moord in den Haag is gepleegd, is door een duiker in de door de Jongh aangewezen sloot, opdegrens van Wassenaar en den Haag, gevonden. Als belooning voor zijn gehouden gedrag in zake den onlangs te 's Gravenhage gepleegden moord is de sergeant Musquetier van het regiment grenadiers en jagers, ingevolge de bevelen van Z. M. den koning, geplaatst op den hoofdcursus te Kampen en aldaar reeds aangekomen. Den 15den October, ter gelegenheid van het Dombouwfeest, werden er te Keulen 985 telegrammen met 55,210 woorden overgeseind. Het laatste telegram bevatte 7530 woorden. Te 's Hage is een dronkaard, Theodorus Schiffel, door het kanton- gereeht voor de 61e maal wegens openbare dronkenschap veroordeeld tot eene boete van viermaal 10, subsidiair 12 dagen gevangenisstraf. Even als onlangs eene dame te Wormerveer, is dezer dagen een houtkooper alhier voor 60 opgelicht. Hij ontving nl. een brief van een hem goed bekend lid eener firms van buiten, houdende verzoek, om een met name genoemden persoon, op vertoon van quitantie, 60 te willen nitbetalen, om dit later te verrekenen. De houthandelaar, geen kwaad vermoedende, betaalde degevraagde som uit, doch bemerkte later uit eene briefwisseling, dat hij be- drogen was. Te Vierlingsbeek is een boerenmeid, die een stier van den stal wilde halen, door het woedende dier opgenomen en zoo erg gewond, dat men voor haar leven vreest. Een prins en een overste in Siam, die niet geholpen hadden, toen de koningin verdronk, beriepen zich op de wet, die verbiedt vronwen van het koninklijk huis aan te raken. De wet is dadelijk afgeschaft en de beide personen in rang verlaagd. Te Rijsenburg is Donderdag middag de 13jarige zoon van een tuinman onder het schudden van eikels uit een boom gevallen, met het ongelukkig gevolg dat hij kort daarop overleed. Bijzonder gelukkige prijswinners in de nijverheids-loterij te Liegnitz mogen zich een 26tal heeren in Hainau noemen. Ieder had een lot genomen en beloofd alles zamen te deelen. Slechts een kreeg een prijs en dat was een stel draagbanden. Men besloot, dat ieder een dag die banden zou mogen dragen. Te Oud-Vossemeer zijn Zaterdag ochtend twee meisjes, een van vijf en het andere van drie jaren, tusschen het rad van een zwaar beladen wagen geraakt, waardoor het jongste onmiddellijk op de plaats dood bleef, terwijl het oudste met eene lichte wond aan den arm vrij kwam. Onlangs overleed te Glowitz een der oudste bewouers der wereld, Judith Singer die den llden Julij 1768 geboren werd. Zij was gehuwd geweest met een synagoge-beambte te Glowitz, wien zij vijftien kinderen schonk, waarvan slechts 3 hun moeder overleefden. Verleden jaar bragt zij haar oudste dochter, eene vrouw van 84 jaren, ten grave. Op haar 112en verjaardag, die zatnenviel met het gouden huwelijksfeest van den Duitsehen keizer, zond zij dezen een gelukwensch, en ontving van hem een eigenhandigen brief terug, met een bankbillet van 100 mark, dat zij aan een weldadigheids- instelling schonk. Judith Singer leefde 18 jaren onder de regering van Erederik den Groote en was juist mondig toen de Eransche omwenteling uitbrak. Onlangs liep in een der lanen van het bosch van Vineennes, bij Parijs, een schamel gekleed man, die gedurig angstig om zich heen zag, en eindelijk in het struikgewas verdween. Maar ondanks zijne voorziehtigheid was hij ongemerkt gevolgd door twee policie- agenten, die hem aan den voet van een boom een zorgvuldig ver- zegeld sigarenkistje zagen opgraven, en hem juist aanhielden, toen hij daarmeae heen wilde loopen. Ongeveer twee jaren geleden was die man tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld wegeus het stelen van fr. 15,000. Hij had toen wel bekend den diefstal gepleegd te hebben, maar verklaarde dat hij het geld niet kon aanwijzen daar hij het verteerd had, op een som van 120 fr. na, die men bij hem vond. Men sloeg echter geen geloof aan zijne betuigingen, en zoodra hij weer in vrijheid gesteld was, ging de polieie naauwkeurig al zijn gangen na, totdat zij hem eindelijk bij het opgraven van het geld betrapte. Het kistje, dat nog 14,000 fr. aan bankbilletten bevatte, is den bestolene, tot diens blijde verrassing, ter hand gesteld. Een koopman te Texel, juist van Amsterdam teruggekeerd, alwaar hij zaken had verrigt, zat des avonds bij zijn gezin en confronteerde zijne ontvangsten, toen zijn.. zwager binnentrad en hem van zijne reis verwelkomde. De koopmans die te Amsterdam een sigarenbon voor 25 sigaren in den vorm van een bankbiljet ontvangen had, overhandigde zijn zwager op guile wijze den bon, met de woorden »Zie daar, zwager, hebt gij 25, dat is voor u, ik geefu dat omdat ik goede zaken heb gemaakt." De zwager, ook al geen rijkaard, was verrast en dankte den gever hartelijk. De koopman had inoeite zich te bedwingen en maakte zich inwendig vrolijk over de welge- slaagde fopperij, doch, helaas, de zaak nam den volgenden dag een anderen keer, hij ontdekte toch alstoen bij zijn bankpapier nog denzelfden bon, dien hij meende aan zijn zwager gegeven te hebben, en in plaats van den bon, goed voor 25 sigaren) had hij een echt bankbiljet, goed voor 25, gegeven. Een vrouw te Parijs was in de maand Augustus door haar kat gebeten en alle maatregelen waren bijtijds genomen om nadeelige gevolgen te voorkomen. Woensdagavond echter werd zij op eens dol en na met moeite naar het hospitaal vervoerd te zijn, stierf de ongelukkige speedig na hare aankomst. Dezer dagen beging een jonge rekruut, die in de omstreken van Parijs in garnizoen lag, de onvoorzigtigheid zes en twintig geweer- kogels in te slikken. Niets heeft den ongelukkige kunnen redden. Hij stierf na acht dagen van onbeschrijfelijk lijden. Bij lijksehouwing is gebleken, dat de hersenen zes miligrammen lood bevatten en de lever zes en twintig. Aan den Delftschen predikant van der Yalk is een bedreigingsbrief gezonden met het postmerk Lelft, luidende als volgt: „M. II.Ik heb 25,000 noodig en die moet u mij geven als u die mij niet geeft vermoord ik een je kinderen pas op dat je geen moordenaar wordt van je zelf of van kinderen, stuur ze mij door je meid die ik goed ken het geld moet in eene enveloppe zitten met een zwart bandje, ze moet er mee loopen Vrijdagavond tussehen 7 en 8 uur van je huis tot aan de Nieuwstraat, dan de Hypolite- buurt tot aan de sigarenwinkel van Denik, dan de Choorstraat tot aan het einde en dezelfde weg terug, als je het aan de politie aangeeft vermoorden wij jou, als wij je kind vandaag niet krijgen dan krijgen wij het toch morgen, we haten je ook erg." De brief is gesteld in handen der justitie. Mocht deze den ge- meenen grappenmaker, uit wiens pen die brief is geschreven, kunnen vinden, dan is het te hopen, dat hij een geduchte straf zal krijgen. Te Nederweert is den 11 October een moord gepleegd. De ver- slagene is de veehandelaar Johannes Jonkers, oud 35 jaren, als een braaf en oppassend man bekend. Hij werd verraderlijk op straat aangevallen, en de dolksteken, hem toegebragt, waren van dien aard, dat geen geneeskundige hulp meer kon baten. Zekere Wilhelmus Niens, 23 jaar oud, landbouwerskneeht te Laar, gemeente Weert, benevens A. Maas en nog een persoon, werden gearresteerd. De eerste heeft zijne misdaad volkomen bekend, en het moordtuig is nog in zijn bezit gevonden. De twee eerstgenoemden zijn gevankelijk naar Boermond overgebragt; de derde is voorloopig in vrijheid gesteld. De justitie zct haar onderzoek voort, omdat er vermoeden bestaat dat nog meer personen bij de zaak betrokken zijn. Belgische toestanden. »Te Beveren, bij Rousselaere, heeft dezer dagen de prijsuitdeeling in de gemeenteschool plaats gehad. Er is slechts edn leerling, en deze heeft dan ook al de prijzen weggedragen. Toch is de minister zoo ingenomen met den bijval, dien zijn onderwijs te Beveren geniet, dat hij de gemeente dwingt een nieuwe school er bij te bouwen, die jaarlijks 7 a 8000 fr. kosten zal. Om deze nieuwe school niet leeg te doen staan, zal dus de ddne leerling gehalveerd moeten worden, of bijv. 's morgens de eene en 's middags de andere school moeten bezoeken, in welk geval hij op het einde van het schooljaar natuurlijk alle prijzen van beide scholen zal wegdragen. Het „Hand. v. Ant." vraagt terecht, of men te Brussel dan stapelzot is Te Parijs dragen tegenwoordig de dames hoeden om te blozen. Zij zijn volgenderwijs vervaardigd: Aan de binnenzijde der linten ter zijde vau den hoed bevinden zich een paar stalen veeren, die, zoodra de draagster haar hoofd buigt of groet, de slagaderen aan de beide slapen drukken, 'tgeen het bloed naar de wangen drijft. Hoeden om bleek te worden, schijnen niet meer noodig te zijn. De heer Sp. keerde Yrijdag namiddag van een lange dienstreis te Berliju terug. Zijn echtgenoote, die hij van zijn terugkeer kennis had gegeven, zag uit het venster naar hem uit, terwijl haar driejarig zoontje in de kamer zat te spelen. Eindelijk rijdt de drosehke met den lang verwachte voor; mevrouw Sp. rukt het venster open, wuift haar echtgenoot vroolijk toe, en snelt vervolgens, terwijl zij haar kind toeroept: »papa komt!" de trap af, om haar gade te ontvangen. Terwxl de beide echtgenooten de trap naar hunne boven- woning opgingen, was de kleine Alfred nieuwsgierig naar het venster gesneld, en op een daarbij staanden stoel geklommenhij had zich zoo ver mogelijk voorovergebogen helaas, te ver, en was naar beneden getuimeld. De niets vermoedende ouders komen de kamer binuen. De vader wil zijn beveling omarmende kamer is leeg. Beiden Snellen naar het open venster en toen wordt hun alles helder. Beneden voor het hnis stonden een aantal menschen bijeen, die deelnemend naar boven zagen. Mevrouw Sp. zonk buiten kennis ineen en is niet weder tot bezinning gekomen; een hartaderbreuk maakte enkele oogenblikken na het voorgevallene een einde aan haar leven. Den knaap had de val uit het venster weinig gedeerd hij was op een marquise te recht gekomen, waar hij, gezond en wel, van werd afgehaald. Een eenvoudige muizenval. Men neemt een bloempot en een gewone okkernoot, die men aan het einde opent, zoodat de kern der noot dsar open licht. Nu legt men de noot aan de eene zijde onder den rand van den omgekeerden pot, in dier voege, dat het opene gedeelte der noot naar binnen gekeerd is, en zoo, dat die er bij aanraking onder uitglijdt. De muizen zijn groote liefhebber van noten, zullen ze spoedig vinden. Ze kunnen echter in dit geval niet bij de kern komen, tenzij ze onder den pot kruipenbeginnen ze dan aan de noot te knabbelen, zoo schiet die er onder uit, en de muis zit gevangen. Lafontaine, wierp men haar van het »schellinkie" een brood van minstens twee pond toe, dat gelukkig haar slechts even raakte. Waar is de laaghartige? riep Lafontaine verontwaardigd uit, terwijl hij naar voren trad. »Ik," riep een schorre stem van boven, »ik houd niet van magere vrouwen, ik wil dat ze wat dikker wordt!" Op de tentoonstelling te Dusseldorf kwam onlangs een boer die toch ook eens een kijkje wilde nemen van wat daar te zien was. Hij betaalde zijn entrde en werd toegelaten. Maar terwijl hij stond rond te zien, besluiteloos welken kant hij het eerst zou opgaan, tikte een beambte hem op den schouder en verzocht hem een oogenblik bij de directie der tentoonstelling te komen. Verbaasd zag onze buitenman den beambte aanmaar toen deze zijn verzoek herhaalde volgde hij hem naar de kamer der directie, waar hij een achttal heeren bijeen vond. Bij zijn binnenkomen stond een der heeren optrad naar hem toe, en verzocht of hij het genoegen mocht hebben hem een bankbillet van 100 mark ter hand te stellen. De boer begreep er niets van, maar nam natuurlijk het geld met een dankbetuiging aan. En toen de heeren hem daarop uitnoodigden deel te nemen aan een gereed staand dejeuner, zeide hij wel, dat het „at te vriendelijk was, maar maakte daar tegen toch ook geen bezwaar. Eerst toen hij naar hartelust van de keurige gerechten ge- geten eu volop genoten had van den fijnen wijnkwam hij op het denkbeeld te vragen waarom men hem toch eigenlijk zoo buitengewoon vriendeljjk behandelde, en vernam nudat hij de millioenste bezoeker was, wien men besloten had op deze wijze te onderscheiden. Dat is nog aardiger, dan zooals te Berlijn geschiedde. Daar werd op de industrietentoonstelling de millioenste bezoeker gephotographeerd. Men leest in de N. Tw. Ct.: De heer Hartman, hoofd-on- derwijzer te Agelo, gemeente Denekamp, kwam dezer dagen 's morgens in de school om zich voor te bereiden voor zijn dagtaak: over weinige minuten zou 't klokje van gehoorzaam- heid slaan. Hij wil op 't schoolbord gaan schrijven, doch een vreemd verschijnsel trok zijn aandacht. Op het bord nl. is een officieele missive geschreven, aan hem gerigt. Hij leest aldaar: „Meestergij moogt de school wel een beetje beter vegen gij moogt de glazen wel een beetje beter wisschen. Th. Ver- hoeven, wethoudcr." Daar kon die meester het wel mee doen, zoo op den nuchteren maag. Die wethouder, die een alias scbijnt te wezen had hem nog wel beter kunnen krijgen als hij er b. v. bjjge- voegd had: ,,P. S. Meester, bedenk wel, dat de gemeente Denekamp u vier gulden per jaar betaalt voor het schoonhouden der school. Bij recidive zou het bestuur u dat baantje wel eens kunnen afnemen. Th. V." Een korte wijze van regtspleging bestaat in Texas. Jack Ince had in Arcana een herberg geopend en daarin een zwart ge- polijste tafel gezet. Een zijoer gasten begon daarin figuren te snijden en toen de herbergier verzocht dit te laten, zeide hij„Ik snijd deze tafel of ik snijd ueen van beide." „Geen van beide", antwoordde de herbergier bedaard, een pistool en sehoot zijn gast zonder bedenken dood. nam VIERDE KLASSE. Prijzen van 100.eu tlaarboven. Eerste lijst. Figaro" brcngt de volgende anecdote in herinncring over de magerheid van Sarah BernhardtZij speelde in Buy Bias" in het Od6on. In de 3e acte, onder de groote scene met haar collega Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. Prijs 1290.... f 2000. 8156 1000. 16886... f 100. 1851.... 1000. 13028 200. 20356... 100. 7509.... 400. 15357 200. Tweede Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. Prijs 771 f 1000. 5993 100. 13692... f 100. 1570 100. 6951 1000. 14432... 100. 2427 100. 7300 400. 18310... 100. 2651 100. 11100 U 100. 18628... 100. 4611 5000. 11288 H 100. Derde Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. Prijs 247 f 400. 12335 100. 16687... 1500. 2072 200. 13311 200. 18886... 100. 7369 200. 14243 400. 20212... 400. 10570 1500. Vierde Lijst. fr. 1292... f 25000 Nr. 7838.. 1000. Nr. 13554... 100 De door de voorloopige Commissie uit de Harddraverij- Vereeniging ter visie gelegde Eekening lnidt als volgt: Bijdrage voor een te houden Harddraverij op Dings- dag 21 September 1880. Bijdrage van Slikker, kastelein 25.— Ontvangen van SlikkerBijdrage en Con tribution volgens lijst >1 49.25 Bijdrage van Knip kastelein II 40.— Ontvangen van Knip Bijdrage en Con tribution, volgens lijst ii 50.— Bijdrage van J. de Vries, kastelein. ft 25.— Ontvangen van J. de Vries {jijdrage eu Contributionvolgens lijst it 35.— Bijdrage en Contributie van den heer Ban. it 6.— Idem en Idem van den heer A. de Zeeuw. ii 6.— Idem idem C. Sagt. ti 6.— Idem idem Evelein if 6.— Idem idem P. S.Zijlmans a 6.— Idem idem H.F.Bultman a 6.— 260.25 t

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 2