1880. Vrijdag, 29 October. N°. U. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Een-en-Twintigste Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. mmm s 3?rijs van het -A-honnement: in het Jaar6. Prijs der A_dvertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 Cent. Hoofd-Ag'enten voor dit Weekblad, te Ilaarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. Zitting van Donderdag 28 October 1880, BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 2026 October 1880. OMNIBUS HaaiiemmermeerSloteuOvertoom. \VVV«Z> HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. tTiteriyk Woentdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren Door den heer J. L. J. Jan sen, te Hillegom zijn aan- genomen de door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmer- meerpolder vastgestelde voorwaarden voor het leggen en exploiteeren van een stoomtramioeg door den Haarlemmermeerpoldervan af Heemslede, langs het Hoofddorp, tot Aalsmeer, in ver- binding met de lijn Haarlem Leiden. des morgens ten 10 ure, ten Raadhuize. I. De gedane mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. II. Het Suppletoir Kohicr van den Hoofdelijken Omslag wordt vastgesteld op een bedrag van 200.50. III. Instructie voor de Gemeente-geneesheeren. Is beslo- ten die te wijzigendoor weglating van het woord breuk- banden", en door toekenuing van 7.aan den geneesheer die eene verlossing doet in eene vacante vroedvrouwen-wijk. Het minimum van inkomen, ter verkrijging van onderstand, werd behouden op 8. IV. De voorgestelde verandering in den borgtogt van den Gemeente-ontvanger wordt goedgekeurd. V. Een verzoek van mej. van der Sluijsvroedvrouw te Abbenes om teruggaaf van verhuiskostenwordt afgewezen. VI. Omtrent het klaauwzeer of rotkreupel onder de scha- pen zal eene Verordening worden gemaakt en adviezen wor den ingewonnen van de Maatschappij van Landbouw". VII. Wordt besloten de leverantie der schoolbehoeften voor 1881 weder aan te bestedenalsook de benoodigde bureau- behoeften voor de Secretarie. VIII. Omtrent de bepaling der vakken van Onderwijs op de scholen te onderwijzenis eene Commissie benoemd van drie leden tot onderzoek zijnde de heeren 't HooftBult- man en Verkuyl. IX. De jaarwedden van de hoofd-onderwijzers worden alsnu geregeld als volgt School nr. 1 950; School nr. 2 910 School nr. 3 970; School nr. 4 1600; - School nr. 5 1060 School nr. 6 910; School nrs. 7, 8, 9, 10 en 11, elk 900. De hulp-onderwijzers elk 650 uitgezonderd een hulp- onderwijzer aan School nr. 4 ad 900 en een dito ad 700. De hulp-onderwijzeressen elk 600. X. De huurwaarde der onderwijzerswoningen wordt bepaald op /250.uitgezonderd die voor school nrs. 9 en 10, zijnde elk 200. XI. Is besloten weder eene Schoolcommissie in te stellen van elf leden. XII. Tot hulp-onderwijzer aan school nr. 4 is benoemd J. Vreeken, van Haarlem. XIII. Vervolgens is behandeld de begrooting voor 1881, en besloten: a. den post onderwijs te verhoogen met/ 1000. voor onderwijs in nuttige handwerken; b. de buitengewone aflossing van schuld met/2000.te verminderen; c. de opcenten op de personeele belasting met 6 te verminderen. XIV. De begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur wordt vastgesteld. XV. Het besluit tot beschikking over gedeelten der per soneele belasting wordt goedgekeurd. XVI. Ook het besluit tot subsidie aan het Burgerlijk Arm bestuur, a 4000.wordt goedgekeurd. XVII. Omtrent het verzoek om tractementsverhooging van de veldwachters wordt besloten elk met/25.te verhoogen. XVIII. Idem van den doodgraver .I.Lewis, wordt verhoogd met 10. XIX. Idem van den Gemeente-ontvanger wordt met/50. verhoogd. XX en XXI. Idem van den Gemeente-veearts Polmer en van Heldoorn, ambtenaar ter Secretarie, wordt beiden afgewezen. XXII. Omtrent het verzoek van J. Doeswijk en anderen om bouwkundig teekenonderwijsworden vooralsnog geene termen gevonden daaraan te voldoen. GEBORENCornelia, dochter van W. van Huis en A. Polder- vaart. Bijntje, dochter van A. Garritsen en M. de Geer. Maria, dochter van J. Beemsterboer en G. Oudejans. Adrians, dochter van E. van der Pol en P. de Groot. Jacobus, zoon van J. Faas en D. Scholtens. Marijtje, dochter van A. Groeneveld en A. de Koning. Petrus Johannes, zoon van Q. van der Peijl en M. J. Umans. Wilhelmus, zoon van T. van Dongen en J. van Velsen. Klaas, zoon van A. Versteeg en C. Bras. Gerrit, zoon van D. de Haas en H. van Velzen. Catkarinus, zoon van A. de Groot en J. Donker. Lambertus, zoon van J. Krijnen en G. van Regteren. Frederik, zoon van F. Maaskant en C. A. Kopje. Cornelis, zoon van C. Perdaan en J. M. Duwel. Willem Jacob, zoon van P. H. Gerritsen en E. Kooijman. Jenneke, dochter van K. Millenaar en A. van Wijk. Willem Marinus, zoon van J. Koelewijn en A. Nederveld. Johannes, zoon van A. van Dijk en L. van Oosten, LEVENLOOS GEBOREN Een kind van C. Slager en L. Kloet. Een kind van C. van der Linden en M. van den Assem. Een kind van J. Baartman en A. C. Huij. OVERLEDEN Johanna, oud 19 maanden, dochter van A. Bogers en G. Koenen. Lambertus,.oud 2 dagen, zoon van J. Krijnen en G. van Regteren. Johannes, oud 2 maanden, zoon van J. W. Rosbaeh en H. van Tilburg. ONDERTROUWD B. Bielefeld met C. Schramer. C. Alder- hout (wednr.) met S. Beunder (wed.). GEIIUWDS. Becker met M. Schrader (wed.). F. A. Dol met A. van Krimpen. J. van Tol met M. de Yries. T. Mo- lenaar met M. G. Dekker. J. Vulperhorst met A. Offerman. H. C. Koorn met J. H. Rits. Uitslag der op Woensdng 27 October 1880, te Haarlem mermeer gehouden Ploegwedstrijd. le Catagorie. Vrije mededinging voor alle ploegers. le Prijs Getuigschrift in lijst en 20,J. van den Assem, ploeger van den heer \P. S. Zijlmans. 2e Prijs, Getuigschrift en /15.Oudshoom, ploeger van den heer J. ten Hagen. 3e Prijs, Getuigschrift en 10.W. Persoon, ploeger van den heer C. P. Gehrels. Elk met een ploeg genaamd: „Onvermoeid vooruit." (f) 2e Catagorie. Ploegers niet ouder dan 20 jaren. le Prijs, Zilvereu horlogeM. V. Maaskant, J J 11. 2e Prijs, Zilveren horloge: P. Biesheuvel Bzd., KK 5. Twee Bestuursprijzen. le PrijsHeemskerk. 2e PrijsJoh. Verkuijl Pzn. (f) Naar men verneemt is de heer P. S. Zijlmans, te Haarlemmermeer, agent voor de levering dezer ploegen. Drie-en-dertig welwillende personen van alierlei rang en stand hebben te zamen twaalfhonderd gulden toegezegdals waar- borg, dat de Amsierdamsche Omnibus-Maatschappij eenen omnibus vier malen daags van Sloterbrug naar Overtoom en terug kan laten rijden zonder verlies, gedurende de maanden Januarij, Eebruarij en Maart 1881. Men houdt zich onledig met het gereedmaken der noodige stalling, het doen der volgens de wet verlangde aanvragen aan de bevoegde besturende over- eenkomst met den tol enz., en heeft alle hoop dat deze zaak zal slagen. Dit hangt echter vooral daarvan af, of het publiek op den duur van deze gelegenheid om te reizen druk gebruik zal maken. Mogt dit in mindere mate het geval blijken dan zal het voor de bewoners van Haarlemmermeer en Sloten van belang zijn te zorgen dat er ook voor de volgende maanden April, Mei en Junij genoegzame waarborg aanwezig zij tegen mogelijk verlies. De heeren Amersfoordt, op Badhoeve, en Boei.e notaris te Sloten, zijn bereid, zoowel als bet bureau van dit blad, ter drukkerij der firma van Bonga Co., Rokin 60, te Amsterdam, daartoe inschrijvingen te ontvangen. Zoodra de uren en plaatsen van afrijden zijn vastgesteld, hopen wij die ter kennis onzer lezers te brengen. De proefrid, voorieden Maandag gehouden, heeft geene zwarigheden opgeleverdmaar algemeen voldaan. De omnibus legde den afstand van Sloterbrug naar Overtoom af in juist dertig minuten. Dokkum. Omtrent de aardappelteelt in de omliggende gemeenten vernemen wij het volgende 'tis eene opmerking, nu en in het vorige jaar door menigeen gemaakt en door de ervaring als waarheid gestaafddat zoo in de klei als in de wouden de laatst ingevoerde soorten poters de beste aardappelen hebben opgeleverd bij name dit jaar de jammen en de zoogenaamde Pruissische en Saksische. Het allerlaatste uit den vreemde aangebrachte soort de Scbol- sche overtreft echter de beide andere soorten zoowel in productiviteit als in deugd. Althans de proef in de wouden dit jaar genomen belooft goede resultaten. Aan ddn struik toch telde men 80 goede knollen en de deugd liet niets te wenschen over. Van groot belang zoude het zijn, bij de aard- appelenteelt het ruil- of wisselsysteem wat meer in practijk te brengen. Wij lezen in de Nordd. Allg. Zeit.: Volgens officiele mededeelingen komt in Nederland en Belgie de longziekte onder het rnndvee thaus niet meer voor in een voor den Duitschen veestapel gevaarlijken omvang. Daardoor vervalt de aanleiding voor het in 1876 uitgevaardigde verbod van invoer van vee uit die landen. De Minister van landbouw heeft, met ingang van 1 Nov. a. s., de beperkingen van den invoer van vee uit die landen opgeheven; evenwel moet nog bij elk van daar ingevoerd stuk vee een certificaat van oor- sprong worden gevoegd. Uit Maastricht wordt gemeld Nu de Duitsche grenzen voor den invoer van vee worden opengesteld, verwacht men dat ook onze ltegering wederkeerig de bestaande verbods- bepaling op den invoer van vee uit dat rijk zal-opheffen. Deze streek is arm aan vet veedat menwegens te verre verwijdering van de groote markten in Nederland, uit Duitsch- land invoert. Op de veemarkt te Utrecht waren 23 October 1821 stuks aangebragt. Er was redelijke aanvoer van sliereu. De haDdel voor het buitenland was flaauw. Op de varkensmarkt was weinig aanvoer van magere varkens en veel van biggen. In de vorige week zijn door de Maatschappij tot exploitatie van veestallen en veetransporten 74 wagens vee van Utrecht verzonden, en wel naar Belgie 66 en 8 voor het binnenland. Dat in Pruissen streng de hand wordt gehouden aan de wet tot bescherming van nuttige vogels blijkt hieruit, dst op de markt te Keulen een paar meerlen in beslag zijn genomen omdat het vangen van zangvogels verboden is. Het is te wenschen, dat, nu wij hier te lande ook in hei bezit zijn eener wet tot bescherming van diersoortennuttig voor landbouw of houtteelt" daaraan ook krachtig de hand zal gehouden worden. Toen wij Maandag 18 dezer, met het doel om ons daarvan te overtuigen de vogelmarkt te Amsterdam bezochten werden we bitter teleurgesteld. Aldaar zagen wij in menigte te koop gesteld de volgende in de wet als nuttig erkende en genoemde vogelsoortenalsi de grasmuschde kersepikker, het baard- mannetje, de koolmees, de pimpel- of blaauwmees, de gcel- gors of haverkneu, de huismusch en de ringmusch. De zwarte lijster of meerl, de zanglijster, de schildvink en het onschuldige sijsje om voor mij onverklaarbare redenen gedurende de laatste drie maanden des jaars vogelvrij ver- klaard waren in massa voorhanden. En nu is het regte vogelvangers-saizoen nog pas in aanvang! In de gemeente Watergraafsmeer bjj Amsterdam heeft het mezen-vangen op publieke wegen dagelijks, maar vooral des Zondags, op groote schaal en ongehinderd plaats. Daarom blijven wij er ernstig op aandringen, om zoowel daar als overal elders, de bedoelde wet krachtdadig te hand- haven; daartoe kan ieder weldenkende in zijne omgeving medewerken. De heer Broekmansecretaris van het Ned. coraite voor de tentoonstelling van vee en zuivel te Londen, heeft een brief medegedeelddoor hem van den heer Y. de Jongh uit Thames- haven ontvangen. Daaraan ontleenen wij het volgende: „IIet vee is tot heden uitmuntend gezond en vlug; wel wil de een beter voederen dan de ander, doch dat gebeurt meest overal en altijd. Den jonggeborene heeft de zeereis geen hinder gedaanzij is zeer zoet en de Beveling van de knechts zoowel als ook van mij. „De stal is groot en ruim, doch voor den tijd van het jaar te kouddoch niet zoozeer voor het vee als wel voor de knechts, die daar beurt om beurt 's nachts moeten vertoeven. De inrigting zou voor den zomer uitstekend wezendaar de

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 1